m.urbanova
05.03.09,23:18
Dobrý večer,
sme platcami DPH od 1.3.09, z EÚ sme si objednali vybavenie do pneuservisu, ktoré sme zaplatili na základe proformy fa prevodom v 100% výške sumy 5.3., zariadenie bude dodané cca. o 10 dní. Kedy mi vznikne daňová povinnosť? Dňom vystavenia fa, dňom úhrady alebo dňom dodania tovaru. A ešte jedna prosba, doprava bude zahrnutá k hodnote tovaru a až tak vypočítam dph a urobím samozdanenie? Ďakujem za odpoveď, dúfam, že som to napísala zrozumiteľne;)
Vladimír Ozimý
06.03.09,06:02
Dobrý večer,
sme platcami DPH od 1.3.09, z EÚ sme si objednali vybavenie do pneuservisu, ktoré sme zaplatili na základe proformy fa prevodom v 100% výške sumy 5.3., zariadenie bude dodané cca. o 10 dní. Kedy mi vznikne daňová povinnosť? Dňom vystavenia fa, dňom úhrady alebo dňom dodania tovaru. A ešte jedna prosba, doprava bude zahrnutá k hodnote tovaru a až tak vypočítam dph a urobím samozdanenie? Ďakujem za odpoveď, dúfam, že som to napísala zrozumiteľne;)

príliš skoro riešiť túto vec. Daňová povinnosť vám môže vzniknúť len k dvom termínom a to:
- k dátumu vystavenia faktúry ak faktúra je vystavená po dni kedy došlo k dodaniu a pred 15 dňom nasledujúceho mesiaca po dodaní tovaru (príklad: tovar bol dodaný 10.3. 2009. Ak Fa bude vystavená v termíne od 10.3. do 15.4.2009 bude vznik daňovej povinnosti deň vystavenia faktúry). Ak bude Fa vystavená pred dodaním alebo po 15. dni nasledujúceho mesiaca potom deň vznik daňovej povinnosti bude 15. nasledujúci mesiac, vo Vašom prípade 15.4. Ak doprava bude priamo na Fa pri tovare, tak bude vstupovať do základu dane pre samozdanenie. ak pôjdeo samostatné plnenie na inej Fa potom nebude vstupovať do základu dane ale budete musieť posúdiť miesto dodania tejto služby a v prípade že pôjde o dodanie prepravnej služby medzi členskými krajinami EU od zahraničnej osoby platiteľa dane, potom budete musieť vykonať samozdanenie aj na prepravu podľa § 69 ods. 2.
m.urbanova
06.03.09,06:16
ďakujem za rýchlu odpoveď a pomoc, ujasnili ste mi to.
m.urbanova
19.03.09,08:23
Dobrý deň, ak si to môžem Vami ešte raz odklepnúť. Fa z IČŠ sme uhradili vopred 5.3.2009, vystavená bola 10.3.2009, dodaná spolu s tovarom 18.3.2009.
Ak som dobre pochopila, zdaniteľné plnenie mi vznikne 15.4., t.j. v 2.Q., keďže bola vystavená pred dátumom dodania tovaru?
Robím to prvý krát, a neviem či som to pochopila správne. Ďakujem za pomoc.
m.urbanova
25.03.09,10:19
Dobrý deň, ak si to môžem Vami ešte raz odklepnúť. Fa z IČŠ sme uhradili vopred 5.3.2009, vystavená bola 10.3.2009, dodaná spolu s tovarom 18.3.2009.
Ak som dobre pochopila, zdaniteľné plnenie mi vznikne 15.4., t.j. v 2.Q., keďže bola vystavená pred dátumom dodania tovaru?
Robím to prvý krát, a neviem či som to pochopila správne. Ďakujem za pomoc.

posúvam
Vladimír Ozimý
25.03.09,10:27
Dobrý deň, ak si to môžem Vami ešte raz odklepnúť. Fa z IČŠ sme uhradili vopred 5.3.2009, vystavená bola 10.3.2009, dodaná spolu s tovarom 18.3.2009.
Ak som dobre pochopila, zdaniteľné plnenie mi vznikne 15.4., t.j. v 2.Q., keďže bola vystavená pred dátumom dodania tovaru?
Robím to prvý krát, a neviem či som to pochopila správne. Ďakujem za pomoc.

ano uvažujete správne
m.urbanova
25.03.09,13:25
Moc,moc Vám ďakujem, už ste mi veľa krát pomohli,som v tom nová a potrebujem si to ujasniť a študovať a čítať. Ešte že porada existuje a takí ľudia, ktorí sa radi podelia o svoje vedomosti,ešte raz Vám ďakujem pán Ozimý