ALEXOLIVER
06.03.09,07:39
Ahojte, účtujem szčo v jednoduchom účtovníctve a od 1.2. 2009 sme sa stali platcom DPH. Kedže som to ešte nerobila, prosím poradiť v skratke ako robiť daňové priznanie, na čo si mám dávať pozor. Napríklad došlé faktúry pred 1.2. uhradené po tomto dátume si môžem odpočítať na vstupe? Ďakujem za všetky rady.
Vladimír Ozimý
06.03.09,06:56
Ahojte, účtujem szčo v jednoduchom účtovníctve a od 1.2. 2009 sme sa stali platcom DPH. Kedže som to ešte nerobila, prosím poradiť v skratke ako robiť daňové priznanie, na čo si mám dávať pozor. Napríklad došlé faktúry pred 1.2. uhradené po tomto dátume si môžem odpočítať na vstupe? Ďakujem za všetky rady.

Od 1.2.2009 môžte uplatniť dph na vstupe z každého plnenia, ktoré má vznik daňovej povinnosti po tomto termíne za podmienky že ich použijete na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ (t.j. na podnikanie a nesmie ísť o oslobodené plnenie podľa § 28 až 41) napriek tomu že služba sa začala poskytovať ešte v čase keď bol neplatiteľom. Napr. telefonne služby od 5.1. - 4.2. vznik daňovej povinnosti 4.2. - nárok na odpočítanie DPH v plnej výške. Pri registrácii môžte aplikovať aj § 55 t.j. odpočítanie dane z majetku a a zásob
ALEXOLIVER
06.03.09,07:22
Ďakujem za odpoved.
ALEXOLIVER
06.03.09,10:11
ešte by som sa chcela spýtať, na odpočítanie DPH z majetku pri registrácii. Máme v majetku firmy auto, ktoré bolo kúpené úverom z banky, ktorý sa stále spláca. Je tu nárok na odpočet DPH a z akej sumy? Je v majetku asi 2 roky a stále sa odpisuje. Ďakujem.
ALEXOLIVER
06.03.09,10:52
a ešte otázka: môžem si odpočítať DPH z PHM, ktoré sa využíva výlučne na podnikanie, nakoľko ide o autoškolu. Toto auto však nie je v majetku, ale je prenajaté.
Vladimír Ozimý
06.03.09,10:52
ešte by som sa chcela spýtať, na odpočítanie DPH z majetku pri registrácii. Máme v majetku firmy auto, ktoré bolo kúpené úverom z banky, ktorý sa stále spláca. Je tu nárok na odpočet DPH a z akej sumy? Je v majetku asi 2 roky a stále sa odpisuje. Ďakujem.

Prvom rade si odpovedzte na otázku či ide o osobné alebo úžitkové auto?
Po druhé si odpovedzte na odpoveď či to auto kupujete od platiteľa alebo neplatiteľa DPH to znamená či bolo predmetné plnenie zaťažené daňou

No a ak prídete na to že ide o auto ktoré je úžitkové a je od platiteľa DPH potom máte nárok na odpočítanie dane zo zostatkovej ceny automobilu.
ALEXOLIVER
06.03.09,11:45
Ďakujem tá kúpa mi je už jasná, ešte to odpočítanie DPH z PHM
Vladimír Ozimý
06.03.09,11:55
Ďakujem tá kúpa mi je už jasná, ešte to odpočítanie DPH z PHM

ak nakúpite PHL v čase keď ste platiteľom DPH máte nárok na odpočítanie dph... predtým nakúpenú PHL neriešite...
ALEXOLIVER
06.03.09,13:02
to mi je jasné, ja len či si môžem odpočítať DPH na prenajatých autách, aj z opráv, náhradných dielov a tak...
Mikolajova
09.10.09,07:47
Od 1.2.2009 môžte uplatniť dph na vstupe z každého plnenia, ktoré má vznik daňovej povinnosti po tomto termíne za podmienky že ich použijete na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ (t.j. na podnikanie a nesmie ísť o oslobodené plnenie podľa § 28 až 41) napriek tomu že služba sa začala poskytovať ešte v čase keď bol neplatiteľom. Napr. telefonne služby od 5.1. - 4.2. vznik daňovej povinnosti 4.2. - nárok na odpočítanie DPH v plnej výške. Pri registrácii môžte aplikovať aj § 55 t.j. odpočítanie dane z majetku a a zásob

Prosím Vás chcem sa uistiť od 01.10. sme platcami DPH, môžme si odpočítať DPH aj zo služieb napr. prenájom, telef. poplatky, mobil za obdobie 09/2009?
ekopo
09.10.09,07:52
Prosím Vás chcem sa uistiť od 01.10. sme platcami DPH, môžme si odpočítať DPH aj zo služieb napr. prenájom, telef. poplatky, mobil za obdobie 09/2009?
ak je to za obdobie 9/2009 , tak nie
Mikolajova
09.10.09,07:57
A ešte otázočka ak sa to obdobie prelína do 10 mesiaca?
ekopo
09.10.09,08:05
A ešte otázočka ak sa to obdobie prelína do 10 mesiaca?
čítala si príspevok č.2 ?
Mikolajova
09.10.09,08:15
Samozrejme, len sa chcem uistiť, že ak sa prelína tak áno, bez ohľadu na to koľko dní, a ak nie tak nie. A čo v prípade ak fa je vystavená v 10 mesiaci a zdaniteľné plnenie 09 mesiac?
ekopo
09.10.09,08:24
Samozrejme, len sa chcem uistiť, že ak sa prelína tak áno, bez ohľadu na to koľko dní, a ak nie tak nie. A čo v prípade ak fa je vystavená v 10 mesiaci a zdaniteľné plnenie 09 mesiac?
relevantné je obdobie, čiže ak je celé ZP v 9 mesiaci a platcom sa stávaš od 1.10. , tak nie je nárok na odpočet
Mikolajova
09.10.09,08:29
A opačný prípad ak vystavujem fa za obdobie 09/2009 v mesiaci 10/2009 keď som platcom DPH tak s DPH alebo bez?
ekopo
09.10.09,08:32
tovar/služba je dodané v 9/09, tak bez DPH

p.s. svojich klientov sa snažím "vychovať" tak, aby minimálne pri prechodoch cez mesiace vystavovali FA v období dodania. Nevznikajú zbytočné problémy napr. ani pri prechode roka.....z hľadiska správneho zaradenia FA do pohľadávok resp. záväzkov