Decem
06.03.09,07:09
Dobry den

28.2.2009 som sa nastahoval do podnajmu. Ide o 1 izb byt s gamatkami. Na ohrev vody sluzi boiler cize v byte je k dispozicii len studena voda. Prejdem k otazke.

V den nastahovania mi najomca podpisal zmluvu kde bol zaroven spraveny aj odpocet energii. Na elektromere bol v tom case udaj |00455[0]|. Dnes, tj. 5.3.2009 co je cca tyzden od nastahovania som len tak nahodou skontroloval hodiny a co ma prekvapilo, vykazovali udaj |00494[2]|. Neviem, bud som zabudol pocitat alebo mam naozaj taku velku spotrebu ale pri spravnom ratani je to cca 39Kw. Na tom by nic nebolo keby som byval v dome s rodinou ale byvam sam. Od 6:00 do 16:00 som vacsinou mimo bytu a v tom case nie je zapnuty ziaden spotrebic.
Bolier papa 1000W a zapinam ho denne tak na 2hodiny, pokym mi ohreje vodu. Nasledne ho vypnem cize dalej uz nepapa. Zariadenu mam 1 izbu kde je 1 stolova lampa a notebook.
Ziadne ine spotrebice nemam (chladnicka,pracka a pod.). Vikendy som mimo bytu cize ako som pisal, pocas tyzdna sa tam nachadzam 5 dni v case od 17:00 - 22:00 tj cca 5 hodin denne. V noci ako kazdy normalny clovek spim cize znova ziadne elektr. zariadenia nepouzivam...

Tu sa chcem spytat, odkial 39Kw za 6 dni? Za 6 poobedi ? (ratajme s tym ze som v praci a notebook nema spotrebu 5Kw) ?
bobino38
06.03.09,06:21
...pozri na elektromer, čo všetko je napojené na neho, možno tam má tvoj nájomca niečo napojené...a inak...sleduj ďalej spotrebu a ak ti to nebude vychádzať, tak treba dať skontrolovať elektromer, prípadne daj na vedomie nájomcovi.
legolas
06.03.09,06:28
prepáč, ale prečo si neurobíš ešte ráz odpočet, príklad: ráno o 6 hod. a následne na druhé ráno tiež o 6 hodine? tam zistíš aká je spotreba a zopakuj to ešte raz, ak to bude približne rovnaké tak to reklamuj v elektrárňach, ale na tvojom mieste by som ešte povypínal ráno všetky spotrebič a pozrel sa na elektromer či sa netočí a až potom rob opatrenia.
dodo g
06.03.09,06:54
Ešte pre istotu skontroluj plombu či nie je porušená.Pre napojenie sa, ju treba porušiť. Môže byť aj zlý elektromer. Ale môže papať aj bojler ak je starý a vadný.Vypni všetky poistky a pozri na hodiny či stoja.
arizona
06.03.09,07:44
Súhlasím s predošlými odpoveďami, treba vylúčiť všetky možnosti.
Ja by som sa na tvojom mieste zamerala aj na bojler. Je to dosť veľký žrút elektriny, čím je starší tým viac elekriny žerie.
Tým, že ho vypínaš vychladne. Zapnutie iba na nahriatie vody môže spôsobiť, že Ti v tom čase fachčí naplno,aby celý obsah zohrial . Skús ho nechať pár dní pustený vkuse (on si bude teplou iba priebežne udržiavať) a porovnaj spotrebu.
danushka
06.03.09,08:04
Elektircký bojler veru spapá poriadne elektrinu.
My sme kedysi ohrievali vodu elektrickým bojlerom, stále boli na ele nedopatky, snažili sme sa to regulovať aj len prihriatím vody na pár hodín počas dňa, ale nakoniec sme prišli na to, že to bola hlúposť a výhodnejšie bolo nechať bojler zapnutý. Tým že voda v bojleri úplne vychadla a nanovo sa musela ohrievať sme dosiahli úplne opačný efekt.

Skús si to odsledovať sám.
Týždeň si ohrievaj vodu po cca 2 hod denne /aj tak sa ti celá voda nenahreje na požadovanú nastavenú teplotu.../ a týždeň nechaj bojler stále zapnutý a porovnaj, možno budeš prekvapený.

A ešte jedna vec, 36 kWh za 6 dní nie je vôbec veľa, takto by si spotreboval cca 200 kwH mesačne, čo je ročne 2400 kwH a stále spadáš do skupiny malých domácností, neprešvihneš max.sadzbu 5000 kwH / rok, kde je sadzba na jednu kwh zhruba o 3 centy vyššia.

mimotemy včera som v TV pozerala správy o tom novom nezmysle posudzovania domácností po nadspotrebe 5000kwh a 20000 kwh ročne a krútim hlavou, ako nás tu zdierajú. Už zárobkovo činní ľudia majú problém ťahať médiá, nehovoriac o dôchodcoch kdesi v zapadnutých dedinkách, kde nikdy možno nebude plyn a neexistuje iná možnosť, ako kúriť elektricky:mee:.
legolas
06.03.09,11:45
... zabudol som na notebook, myslím, že má dosť vysokú spotrebu, pozri si to do písomnosti od neho, alebo na štítku je spotreba.
petmar
06.03.09,12:38
celkom dobre odpovedajú... ešte je 1 možnosť - zle odčítaný prvý x elektromer, totiž 5 sa na nich ľahko spletie s 8.
Doporučujem baterku a okuliare :D
a opakovať pokus...
duves
07.03.09,11:47
Dobry den

....Tu sa chcem spytat, odkial 39Kw za 6 dni? Za 6 poobedi ? (ratajme s tym ze som v praci a notebook nema spotrebu 5Kw) ?
Edecem, vedel by si vyfotografovať elektromer. Ak budes mat taky, co som mal ja v garaži od leta (od kupy) do novembra a natočil som vraj 100 kWh, tak potom poradim.
duves
07.03.09,16:25
Nejde o švindel. Ide o to, že maš možno nespravny elektromer. A možno je to tak naschval.
Ako chces. Neriešim, rieš si.
Decem
18.03.09,18:59
vyfotit mozem ale co to zmeni na tej mojej zazracnej spotrebe...dnes je to uz ovela viac kwh a stale to rastie :D neviem aka je tarifa musim sa spytat majitelky ale ta je teraz v bratislave.chcem sa dalej opytat aka je cca priemerna spotreba elektr. energie na mesiac u rodiny..cize kde maju chladnicku,vysavac,svieti sa a podd.
ako som pisal u mna v byte ide boiler a jedna stolova lampa..
asi si budem zohrievat vodu plynom haha
mareko
18.03.09,20:02
vyfotit mozem ale co to zmeni na tej mojej zazracnej spotrebe...dnes je to uz ovela viac kwh a stale to rastie :D neviem aka je tarifa musim sa spytat majitelky ale ta je teraz v bratislave.chcem sa dalej opytat aka je cca priemerna spotreba elektr. energie na mesiac u rodiny..cize kde maju chladnicku,vysavac,svieti sa a podd.
ako som pisal u mna v byte ide boiler a jedna stolova lampa..
asi si budem zohrievat vodu plynom haha
Príklad spotreby z praxe: 1 i. byt, 1 pracujúca osoba, spotrebiče chladnička, práčka, telka, PC (podotýkam, že všetky sú staré, žiadne A+) a dvojplatnička (tá je nová), bežné osvetlenie a opäť starý vysávač pre veľmi občasné použitie ... mesačná spotreba cca 70 kWh :rolleyes:
Ten bojler ti tam robí veľkú šarapatu, je to nenásytník :confused:
Decem
19.03.09,06:53
No 70kwh som mal po tyzdni. Dnes rano som si to prezrel a spotreba je presne za 18 dni necelych 144kwh. Aspon ak dobre ratam.
Pre upresnenie este raz doplnim ze budik pri preberani bytu bol na hodnotach 00455,0 a teraz je tam 00598,5. Ked odratam 455 od 598 tak vysledok je jasny. Aspon dufam. Takze budem musiet porozpravat s majitelkou...ze jedna lampa a EEE PC901 nemozu tolkos spapat kedze pracku,chladnicku,dvojplatnicku a pod. veci nevlastnim. Ako som uz pisal v byte je zapnuty len bolier :confused: Dufam ze nepridu nejake turbo nedoplatky :mad:
mareko
19.03.09,12:06
No 70kwh som mal po tyzdni. Dnes rano som si to prezrel a spotreba je presne za 18 dni necelych 144kwh. Aspon ak dobre ratam.
Pre upresnenie este raz doplnim ze budik pri preberani bytu bol na hodnotach 00455,0 a teraz je tam 00598,5. Ked odratam 455 od 598 tak vysledok je jasny. Aspon dufam. Takze budem musiet porozpravat s majitelkou...ze jedna lampa a EEE PC901 nemozu tolkos spapat kedze pracku,chladnicku,dvojplatnicku a pod. veci nevlastnim. Ako som uz pisal v byte je zapnuty len bolier :confused: Dufam ze nepridu nejake turbo nedoplatky :mad:
Je dôležité, čo máš uvedené v zmluve. Ak máš v nájme zahrnuté aj energie (bez ohľadu na výšku spotreby), tak je to iba vecou majiteľky. V prípade, že máš uvedenú dáku "predpísanú" spotrebu a všetko nad budeš doplácať, tak to bude asi dosť brutálne. Preštuduj si dobre nájomnú zmluvu a podľa toho konaj. Skús naozaj hriať tú vodu na plyne, veď to chvíľu vydržíš a porovnaj čo to spraví. Ešte k tomu môjmu príkladu, zabudla som uviesť, že v tom byte nie je zavedený plyn a je tam ešte pochopiteľne varná kanvica. Teplá voda je z teplárne, tá sa platí v rámci odberu a ohrevu vody (teplá, studená).
misoft
19.03.09,15:42
V každom prípade je však potrebné zistiť, či v prvom rade nie je chybný elektromer. Dá sa to veľmi, veľmi jednoducho zistiť. Keďže nemáš nejaké dôležité spotrebiče, ktoré musia byť trvalo pripojené k elektrine (bojler sa tiež na chvíľu zaobíde bez nej), tak pred odchodom do práce len vypni VŠETKY ističe v byte (nie ten pri elektromere - ten je totiž zapojený pred elektromerom!!!!), zapíš si stav elektromeru a po príchode si tento stav odčítaj a až potom zapni ističe.
V prípade, že bude rozdiel v údajoch, tak v tom prípade je JEDNOZNAČNE chybný elektromer a žiadaj majiteľku, aby zabezpečila výmenu elektromeru. Samozrejme, že energetikom bude musieť to zdôvodniť - môže požiadať o preskúšanie a premeranie elektromeru.

Ako už bolo skôr spomínané, preštuduj zmluvu. Pokiaľ nemáš v poplatkoch podľa zmluvy zarátané poplatky za energie, tak nečakaj, lebo prerobíš.
Gapo
20.03.09,16:19
Súhlasím s predošlými odpoveďami, treba vylúčiť všetky možnosti.
Ja by som sa na tvojom mieste zamerala aj na bojler. Je to dosť veľký žrút elektriny, čím je starší tým viac elekriny žerie.
Tým, že ho vypínaš vychladne. Zapnutie iba na nahriatie vody môže spôsobiť, že Ti v tom čase fachčí naplno,aby celý obsah zohrial . Skús ho nechať pár dní pustený vkuse (on si bude teplou iba priebežne udržiavať) a porovnaj spotrebu.

No úplne tak to nie je, 1kW je 1 kW či má deň a či sto rokov. Rozdiel je v tom, že môže byť vodný kameň na ohrevnom telese a vtedy trvá ohrievanie dlhšie a preto aj viac spotrebuje.;)
duves
20.03.09,16:39
V každom prípade je však potrebné zistiť, či v prvom rade nie je chybný elektromer. Dá sa to veľmi, veľmi jednoducho zistiť. Keďže nemáš nejaké dôležité spotrebiče, ktoré musia byť trvalo pripojené k elektrine (bojler sa tiež na chvíľu zaobíde bez nej), tak pred odchodom do práce len vypni VŠETKY ističe v byte (nie ten pri elektromere - ten je totiž zapojený pred elektromerom!!!!), zapíš si stav elektromeru a po príchode si tento stav odčítaj a až potom zapni ističe.
V prípade, že bude rozdiel v údajoch, tak v tom prípade je JEDNOZNAČNE chybný elektromer a žiadaj majiteľku, aby zabezpečila výmenu elektromeru. Samozrejme, že energetikom bude musieť to zdôvodniť - môže požiadať o preskúšanie a premeranie elektromeru.

Ako už bolo skôr spomínané, preštuduj zmluvu. Pokiaľ nemáš v poplatkoch podľa zmluvy zarátané poplatky za energie, tak nečakaj, lebo prerobíš.
Mne sa vidi, že tam bude elektromer pre tzv. nepriame meranie, ktory musi mat este transformatorcek. Inak naťahá 10x viac ako spotreboval. Neofotil, neviem, pisal som to.
Decem
23.03.09,08:19
Takze tu je foto z dnes rana...
po 3 tyzdnoch je to uz 153kwh. Skusal som vypnut bolier na 2 dni a ostatne spotrebice ktore mam som pouzival. Spotreboval som 1,5kwh. Vidim to na ten bolier.

i44.tinypic.com/abgkza.jpg