kjudit
06.03.09,07:52
Ahojte, odkedy som počula túto senzačnú novinku o zrušení povinnosti viesť knihu jázd, tak stále musím rozmýšlať, ako tí naši zákonodarci doriešia DPH z nákupov PHM, platí od 1.3.2009 ak sa nemýlim, no ale neviem si to predstaviť, ako budeme odpočítať DPH z týchto nákupov. Každý mesiac odrátať tých 20% z celkovej hodnoty DPH a hotovo? No neviem, neviem....
paťuška
06.03.09,06:58
Predpokladám, že DPH pôjde do odpočtu celá. Ono podobné to tu už bolo, keď u osobných áut sa uplatňovalo 85% v nákladoch z celkovej spotreby PHM.
kjudit
06.03.09,07:11
Možno, len to je smutné že o detailoch sa nehovorí. Nenávidim zmeny počas roka, človek z toho má potom guláš, a nevie z čoho má vychádzať.
Monika17
13.03.09,10:06
Ahojte, prosim vas, kde to mozem najst, ze bola zrusena povinnost viest knihu jazd?
Krakonoš
13.03.09,10:41
zákon 60/2009, bod 13
Nellka
01.04.09,13:42
dobrý deň. táto téma ma tiež veľmi zaujíma. blíži sa podanie DP k DPH a ja naozaj neviem ako by malo vyzerať to 80% uplatnenie výdavkov za PHM. živnostníci by to chceli využiť s tým že si nechcú písať knihu jázd, no neviem im poradiť, lebo sa neviem dopátrať k tomu ako sa to má účtovať u platcov DPH. veľmi by som bola vďačná za každú radu.
hanelie
01.04.09,13:52
dobrý deň. táto téma ma tiež veľmi zaujíma. blíži sa podanie DP k DPH a ja naozaj neviem ako by malo vyzerať to 80% uplatnenie výdavkov za PHM. živnostníci by to chceli využiť s tým že si nechcú písať knihu jázd, no neviem im poradiť, lebo sa neviem dopátrať k tomu ako sa to má účtovať u platcov DPH. veľmi by som bola vďačná za každú radu.

80% - VOZD
20% - VNZD
100% - DPH odpočet

treba viesť evidenciu km zápis začiatok a koniec mesiaca
Nellka
01.04.09,16:50
moc ďakujem, už som ani nedúfala. aj je k tomuto nejaké usmernenie, je to niekde uvedené v postupoch účtovania alebo tak? ešte raz ďakujem
lenkam68
02.04.09,11:36
Hanelie, to je na základe usmernenia daň. úradu, alebo len tvoj predpoklad?
KvetkaK
02.04.09,11:48
80% - VOZD
20% - VNZD
100% - DPH odpočet

treba viesť evidenciu km zápis začiatok a koniec mesiaca
Takže stav km treba evidovať každý mesiac?
hanelie
02.04.09,12:05
Takže stav km treba evidovať každý mesiac?
zdroj: drsr.sk
Zákon č. 60/2009 Z. z., ktorý novelizoval zákon 595/2003 Z. z. o dani z príjmov zaviedol viac zmien a to napr. možnosť rozhodnúť sa, či budete musieť viesť knihy jázd, alebo nie.

Daňové výdavky, ktoré možno uplatniť len v rozsahu a za podmienok ustanovených v tomto zákone, sú výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky
1. podľa cien platných v čase ich nákupu, prepočítané podľa spotreby uvedenej v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze, pričom ak táto spotreba v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze sa nezhoduje so skutočnou spotrebou pohonných látok alebo sa tam neuvádza, vychádza sa zo spotreby preukázanej dokladom vydaným osobou, ktorej bolo udelené oprávnenie autorizácie podľa osobitného predpisu, 88a) alebo doplňujúcimi údajmi výrobcu alebo predajcu preukazujúce inú spotrebu pohonných látok; ak ide o nákladné automobily alebo pracovné mechanizmy, pri ktorých sa táto spotreba v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze nezhoduje so skutočnou spotrebou pohonných látok alebo sa tam neuvádza, podľa preukázanej spotreby vrátane spotreby preukázanej vlastným vnútorným aktom riadenia, ktorý preukázateľným spôsobom určuje a odôvodňuje spôsob výpočtu spotreby pohonných látok, alebo
2. na základe dokladov o nákupe pohonných látok najviac do výšky vykázanej z prístrojov satelitného systému sledovania prevádzky vozidiel, alebo
3. vo forme paušálnych výdavkov do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne, ". takže nemusí to byť mesačne,

Prechodné ustanovenia

Na vyčíslenie základu dane za zdaňovacie obdobie končiace po 28. februári 2009 sa použijú ustanovenia zákona v znení účinnom od 1. marca 2009 s výnimkou prílohy č. 1 v znení účinnom od 1. marca 2009, podľa ktorej daňovník, ak sa tak rozhodne, zaradí hmotný majetok do odpisových skupín až od 1. januára 2010.

Účinnosť od 1.3.2009


Hanelie, to je na základe usmernenia daň. úradu, alebo len tvoj predpoklad?
ak sa to týka členenia - tak DPH s tým nemá nič spoločné / DPH je DPH - to nie je VOZD ani VNZD / ide o verziu pre platiteľov DPH
lenkam68
02.04.09,12:37
Veď práve, že ide o platcov DPH, pretože neplatca to bude účtovať tak, ako si napísala: 80 % - VOZD 20 % VNZD vrátane DPH ale čo platca? Že by šťát bol taký benevolentý a dovolil nám uplatniť si DPH aj z daň. neuznaných výdavkov, to sa mi nechce veriť i keď by ma to potešilo.
Lucinka23
12.04.09,13:36
Ahojte, aj mňa táto téma zaujala, nakoľko SZČO zakúpil na podnikanie motorové vozidlo. Tiež nemám celkom jasné, ako to bude s DPH. Ale ja by som to riešila asi takto: podľa nákupu by som dávala bločky od PHM do VOZD (prev.réžia) + DPH. Na konci roka po prepočte 80% by som preúčtovala 20 % do VNZD. A čo s DPH? To by som asi urobila tak isto, že by som v daňovom priznaní k DPH za posledný štvrťok zvýšila daňovú povinnosť o tých 20 % DPH čo som si v priebehu roka uplatnila ako odpočet. Ale neviem či uvažujem správne. Ak nie, opravte ma prosím. Nikde som nenašla žiadne usmernenie k DPH ale ako sa tu už písalo, všetko sa asi ujasní v priebehu roka.
lenkam68
13.04.09,10:10
PHM nie je prev. réžia, ale materiál a čo sa týka odvodu DPH za posledný štvrťrok, neviem, či by sa nemuselo z tých 20 % podať dodat. daň. priznanie k DPH za predchádzajúce zdaň. obdobia, keďže už v tom zdaň. období som nemala nárok na tú časť DPH.
KEJKA
13.04.09,10:32
Ahojte, aj mňa táto téma zaujala, nakoľko SZČO zakúpil na podnikanie motorové vozidlo. Tiež nemám celkom jasné, ako to bude s DPH. Ale ja by som to riešila asi takto: podľa nákupu by som dávala bločky od PHM do VOZD (prev.réžia) + DPH. Na konci roka po prepočte 80% by som preúčtovala 20 % do VNZD. A čo s DPH? To by som asi urobila tak isto, že by som v daňovom priznaní k DPH za posledný štvrťok zvýšila daňovú povinnosť o tých 20 % DPH čo som si v priebehu roka uplatnila ako odpočet. Ale neviem či uvažujem správne. Ak nie, opravte ma prosím. Nikde som nenašla žiadne usmernenie k DPH ale ako sa tu už písalo, všetko sa asi ujasní v priebehu roka.


PHM nie je prev. réžia, ale materiál a čo sa týka odvodu DPH za posledný štvrťrok, neviem, či by sa nemuselo z tých 20 % podať dodat. daň. priznanie k DPH za predchádzajúce zdaň. obdobia, keďže už v tom zdaň. období som nemala nárok na tú časť DPH.
Môžete mi prosím vysvetliť, prečo riešite DPH v súvislosti so zmenou ZDP?
Ja by som počkala na povolaných - či zmenia alebo nezmenia aj ZDPH.
Ja nakupujem PHM do služobného vozidla výlučne v rámci podnikania a preto si uplatňujem celú DPH. To, že pre účely dane z príjmu si 20% pripočítam k základu dane, nič na predchádzajúcej vete nemení.
lenkam68
13.04.09,11:49
Môžete mi prosím vysvetliť, prečo riešite DPH v súvislosti so zmenou ZDP?
Ja by som počkala na povolaných - či zmenia alebo nezmenia aj ZDPH.
Ja nakupujem PHM do služobného vozidla výlučne v rámci podnikania a preto si uplatňujem celú DPH. To, že pre účely dane z príjmu si 20% pripočítam k základu dane, nič na predchádzajúcej vete nemení.

Plne súhlasím s názorom, že by sa mali vyjadriť povolaní, ale keďže novelizovaný ZDP je už v platnosti a treba nám urobiť priznanie k DPH a usmernenie kompetentných chýba, zaoberáme sa tu aj týmto problémom i keď len špekulatívne. Ja osobne si myslím, že keď sa DRSR rozkýve, tak nárok na celú DPH pri uplatňovaní 80 % - tného paušálu mať nebudeme.
Rozalka
13.04.09,13:31
Prečo si to myslíš?
Zákon o DPH nebol zmenený. Ak neuplatňuješ z iného dôvodu pomerné odpočítanie, tak máš nárok na celú DPH.
Paula
13.04.09,13:51
Plne súhlasím s názorom, že by sa mali vyjadriť povolaní, ale keďže novelizovaný ZDP je už v platnosti a treba nám urobiť priznanie k DPH a usmernenie kompetentných chýba, zaoberáme sa tu aj týmto problémom i keď len špekulatívne. Ja osobne si myslím, že keď sa DRSR rozkýve, tak nárok na celú DPH pri uplatňovaní 80 % - tného paušálu mať nebudeme.



Nič Ti nebráni napísať dopyt na DRSR a potom nám sem prilepiť ich odpoveď. :)
lenkam68
13.04.09,14:19
To som urobila už pred týždňom, tak už len čakám na odpoveď.
lenkam68
14.04.09,10:20
Prikladám odpoveď z DRSR, po ktorej som ešte stále na rozpakoch. Podobne ako sa vyjadrila Kejka i DRSR uvádza, že netreba miešať zákon o DzP so zákonom o DPH, čiže mám nárok pri splnení všetkých zákonných ustanovení na celú DPH, ale na druhej strane, uvádzajú:
platiteľ dane si môže odpočítať daň z nakúpených pohonných hmôt do motorového vozidla, ktoré využíva na svoje podnikanie ako platiteľ v takom rozsahu (ktorý musí preukázať), v akom použije prijaté pohonné hmoty na účely svojho podnikania, t.j. napr. ak kúpené pohonné hmoty použije výlučne len na účely svojho podnikania, môže si pri ich kúpe odpočítať daň v plnom rozsahu.
No a čo v prípade, ak auto použijem aj na súkromné účely? Knihu jázd nevediem, čiže neviem ani povedať, koľko km som najazdila súkromne a koľko služobne. Priznám sa, neviem čítať "medzi riadkami", preto Vás skúsenejších prosím o dovysvetlenie.

Ďakujem za trpezlivosť

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Platiteľ dane si môže odpočítať daň v rozsahu a za podmienok stanovených v § 49 až § 51 zákona o DPH. (Nie je možné zavedený paušálny výdavok v zákone o dani z príjmov automaticky prenášať aj do zákona o DPH).
Jednou z podmienok práva na odpočítanie dane je, že platiteľ použije prijaté tovary a služby na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ (uvedené skutočnosti preukazuje platiteľ dane podľa § 29 ods. 8 zákona č. 511/1992 o správe daní a poplatkov a o zmenách v sústave územných finančných orgánov v z.n.p. ) To znamená, že platiteľ dane si môže odpočítať daň z nakúpených pohonných hmôt do motorového vozidla, ktoré využíva na svoje podnikanie ako platiteľ v takom rozsahu (ktorý musí preukázať), v akom použije prijaté pohonné hmoty na účely svojho podnikania, t.j. napr. ak kúpené pohonné hmoty použije výlučne len na účely svojho podnikania, môže si pri ich kúpe odpočítať daň v plnom rozsahu pri splnení ďalších podmienok uvedených v § 49 až 51 zákona o DPH.
Braňo
14.04.09,10:49
Takže 80% uplatňovanie výdavkov=zrušenie knihy jázd,ale kvôli 100% nému odpočtu DPH treba preukazovať? Vysvetlí mi toto niekto? :D
KEJKA
14.04.09,10:56
Takže 80% uplatňovanie výdavkov=zrušenie knihy jázd,ale kvôli 100% nému odpočtu DPH treba preukazovať? Vysvetlí mi toto niekto? :D
podľa mňa ide o nezrovnalosť zákonov, vzniknutú práve v dôsledku novely ZDP. Pre odpočítaniei DPH bude musieť stačiť doklad o kúpe PHM a interná smernica o používaní auta IBA na služobné účely. V prípade, že ide o vozidlo využívané aj na súkromné účely bude musieť byť opak - evidencia súkromných km :D a krátenie DPH na vstupe .......... Kocúrkovo.
JankaO
14.04.09,10:59
podľa mňa ide o nezrovnalosť zákonov, vzniknutú práve v dôsledku novely ZDP. Pre odpočítaniei DPH bude musieť stačiť doklad o kúpe PHM a interná smernica o používaní auta IBA na služobné účely. V prípade, že ide o vozidlo využívané aj na súkromné účely bude musieť byť opak - evidencia súkromných km :D a krátenie DPH na vstupe .......... Kocúrkovo.
Vrátane úpravy daňového odpisu k takémuto autu...
azla
14.04.09,11:20
Môžete mi prosím vysvetliť, prečo riešite DPH v súvislosti so zmenou ZDP?
Ja by som počkala na povolaných - či zmenia alebo nezmenia aj ZDPH.
Ja nakupujem PHM do služobného vozidla výlučne v rámci podnikania a preto si uplatňujem celú DPH. To, že pre účely dane z príjmu si 20% pripočítam k základu dane, nič na predchádzajúcej vete nemení.

Plne súhlasím s Tvojim názorom.

Ak máte nadspotrebu PHM a časť nákladov je daňovým výdavkom a časť (nadspotreba) je nedaňovým výdavkom, tu sa sa nad odpočtom Dph zamýšľate ? Asi nie. :D

Odpočet je plný, lebo PHM boli použité na účely podnikania, len výdavok je limitovaný spotrebou podľa TP(napr.)
KEJKA
14.04.09,11:27
Vrátane úpravy daňového odpisu k takémuto autu....................... a vrátane nákladov na opravy:)
Braňo
14.04.09,11:36
určite takto do hĺbky náš parlament nerozmýšľal....
KEJKA
14.04.09,11:40
určite takto do hĺbky náš parlament nerozmýšľal....
hm, a kedy náš parlament rozmýšľa/rozmýšľal do hĺbky? :D
azla
14.04.09,11:56
hm, a kedy náš parlament rozmýšľa/rozmýšľal do hĺbky? :D
mimotemy
hĺbka a iné veličiny sú dôležité pre nich vtedy, keď sa nerozmýšľa.:D
katarina.j
14.04.09,12:09
tuším sa naši zákonodarci zas sekli a ukazali to, akí sú neschopní. tie zmeny zakonov počas roka su "úžasné". človek aby sedel a stale čítal ich výmysly. no nie????
alderonka
15.04.09,08:08
Ahojte,
podľa info, ktorú som dostala od známeho /daňovák/, tak údajne mali k tejto téme včera školenie a bolo im jednoznačne prezentované, že kto si chce nárokovať na odpočet DPH, musí viesť presnú evidenciu jázd.

Keď si to potom vezmeme z praxe, tak narobili riadný zmätok vo všetkom. Klienti - platcovia DPH chcú plný odpočet DPH bez evidencie jázd a účtovník je ten zlý, ktorý im to odmieta urobiť.
L-M
15.04.09,08:09
A čo ak si v tomto priznaní- za 1.Q 2009 uplatním len 80% z DPH, bude to v rozpore so zákonom a budem musieť potom podať opravné?
Veď to bude vlastne na moju resp. (našu) škodu.

Tak, kým som pridala môj príspevok, už mám odpoveď vo vyššie uvedenom od "alderonka".
ďakujem
L-M
15.04.09,08:17
PHM nie je prev. réžia, ale materiál a čo sa týka odvodu DPH za posledný štvrťrok, neviem, či by sa nemuselo z tých 20 % podať dodat. daň. priznanie k DPH za predchádzajúce zdaň. obdobia, keďže už v tom zdaň. období som nemala nárok na tú časť DPH.
Možete mi prosím vyvetliť prečo je PHM materiál a nie PR?

ďakujem
Braňo
15.04.09,08:20
Možete mi prosím vyvetliť prečo je PHM materiál a nie PR?

ďakujem

v zmysle § 11 ods. 2c postupov účtovania
nika.sum
15.04.09,08:43
Ahoj, tak ked som spravne pochopila, tak ak je niekto platca DPH, nema moznost si uplatnit 80% z PHM ale musi viest knihu jazd ako doteraz? Nie je mozne ani riesenie ze si o tych 20% znizi DPH, kt. u PHM uplatnuje?
L-M
15.04.09,08:44
v zmysle § 11 ods. 2c postupov účtovania
Ďakujem, ale príde mi to také nelogické, keď to používam na prevádzku firmy. Takže aj čistiace prostriedky, ktoré používame vo firme- napr. na WC, podlahu atď... mám účtovať ako materiál. Je kedno čím sa firma zaoberá? Napr. stav. firma účtuje ako materiál tehly,farbu,polystyrén.............. a aj PHM a čist. prostriedky? A čo ak to mám zaúčtované ako PR? Účtovníčka predomnou to účtovala tak a keďže sa stále iba učím, tak sa zdá, že to mám na figu.
To mám teraz opravovať, aby som neporušila postupy účtovania, alebo myslíte, že stačí ak to budem odteraz účtovať správne. Potom by sa mi zmenil aj VPaV.- členenie.
Poradíte:confused:
Braňo
15.04.09,09:07
Ďakujem, ale príde mi to také nelogické, keď to používam na prevádzku firmy. Takže aj čistiace prostriedky, ktoré používame vo firme- napr. na WC, podlahu atď... mám účtovať ako materiál. Je kedno čím sa firma zaoberá? Napr. stav. firma účtuje ako materiál tehly,farbu,polystyrén.............. a aj PHM a čist. prostriedky? A čo ak to mám zaúčtované ako PR? Účtovníčka predomnou to účtovala tak a keďže sa stále iba učím, tak sa zdá, že to mám na figu.
To mám teraz opravovať, aby som neporušila postupy účtovania, alebo myslíte, že stačí ak to budem odteraz účtovať správne. Potom by sa mi zmenil aj VPaV.- členenie.
Poradíte:confused:

Je to platné celý rok 2008.
L-M
15.04.09,09:33
nika.sum
Ahoj, tak ked som spravne pochopila, tak ak je niekto platca DPH, nema moznost si uplatnit 80% z PHM ale musi viest knihu jazd ako doteraz? Nie je mozne ani riesenie ze si o tych 20% znizi DPH, kt. u PHM uplatnuje?

Odpoveď:
Môže si uplatniť 80% paušál, ale musí auto používať iba na služobné účely. Len čo sa týka tej DPH - mám pocit, že sú rôzne názory pozri prísp. 30 . Mne na odbornom poradenstve v PP povedali, že zákon o DPH sa nemenil a nárok je na 100% DPH. Tak už len si vzbrať
nika.sum
15.04.09,10:00
nika.sum
Ahoj, tak ked som spravne pochopila, tak ak je niekto platca DPH, nema moznost si uplatnit 80% z PHM ale musi viest knihu jazd ako doteraz? Nie je mozne ani riesenie ze si o tych 20% znizi DPH, kt. u PHM uplatnuje?

Odpoveď:
Môže si uplatniť 80% paušál, ale musí auto používať iba na služobné účely. Len čo sa týka tej DPH - mám pocit, že sú rôzne názory pozri prísp. 30 . Mne na odbornom poradenstve v PP povedali, že zákon o DPH sa nemenil a nárok je na 100% DPH. Tak už len si vzbrať

Ved prave podla toho co som citala aj v prispevku 30, to tak vychadza, ze platca DPH si musi viest knihu jazd aj nadalej, ved ako dokaze co bolo na sukr. ucely? Alebo je aj moznost, ze si tu DPH tiez skrati??? Prosim ako je to? Mam s tym problem, lebo mam klientov, ci by to chceli vediet a ja by som im rada dala spravnu odpoved.
lenkam68
15.04.09,10:14
Myslím, že pokiaľ nevydá DRSR usmernenie k uplatneniu DPH, nikto Ti jednoznačnú odpoveď nedá. Ak si si prešla celú túto tému, tak si si prečítala i odpoveď daň. úradu a na základe tej odpovede mám dojem, že oni sami v tom majú hokej.
A čo preberali daňováci na porade, ... to ešte stále nie je usmernenie.
Môj osobný názor je, že keď sa daňováci preberú, tak pri uplatnení 80% paušálu nebudeme mať na celú DPH nárok. Ale názorov je na to viac.
nika.sum
15.04.09,12:06
Myslím, že pokiaľ nevydá DRSR usmernenie k uplatneniu DPH, nikto Ti jednoznačnú odpoveď nedá. Ak si si prešla celú túto tému, tak si si prečítala i odpoveď daň. úradu a na základe tej odpovede mám dojem, že oni sami v tom majú hokej.
A čo preberali daňováci na porade, ... to ešte stále nie je usmernenie.
Môj osobný názor je, že keď sa daňováci preberú, tak pri uplatnení 80% paušálu nebudeme mať na celú DPH nárok. Ale názorov je na to viac.
Nakolko mam strvrtrocnych platcov DPH, kt. maju zaujem o tento pausal, asi im odporucim aby pockali a za marec este zostali pri starom, snad sa to utrasie.Tym hore sa velmi lahko rozhoduje ked vobec nemyslia na nasledky. Ako mozu nieco schvalit, ked to nie je kompletne, ako mozu podavat 100% pracu uctovnici, ked ani DU nevie co ma vlastne kontrolovat....
KEJKA
15.04.09,13:23
Nakolko mam strvrtrocnych platcov DPH, kt. maju zaujem o tento pausal, asi im odporucim aby pockali a za marec este zostali pri starom, snad sa to utrasie.Tym hore sa velmi lahko rozhoduje ked vobec nemyslia na nasledky. Ako mozu nieco schvalit, ked to nie je kompletne, ako mozu podavat 100% pracu uctovnici, ked ani DU nevie co ma vlastne kontrolovat....
no pri tých našich..... môžeš odporúčať čakať a nedočkáš sa, možno koncom roka.
Nerozumiem, že si s tým fakt takto lámete hlavu. Nebolo by to prvý raz, že vydajú zákon, usmernenie alebo hoci výklad zákona s tým, že platí od určitého dátumu s tým, že spôsob ako si to do toho dátumu daňovníci riešili, budú akceptovať......... spomeňte si napr. na leasingové poplatky a tech.zhodnotenia leasovaného majetku , keď do 15.12. odsúhlasilii systém "i tak še dá, i tak še dá"
Zákon nesmie byť retroaktívny, takže o čom je táto debata?
Určite klientom nič podobné neodporúčam. Dokonca ich v tomto duchu ani neznervózňujem.
nika.sum
15.04.09,13:52
Takze, ako to riesite ked si chce klient platca DPH uplatnovat 80% PHM ? Ja som sa pytala, lebo potrebujem vediet reagovat na poziadavky klienta.
KEJKA
15.04.09,14:23
reagujem na požiadavku klienta - že mu tých 80% zohľadním v DPPO, a DPH uplatňujem v 100%ej výške, pokiaľ mi nedodá nejaký súpis jázd súkromných. Čo nedodá nkdy. :-)
nika.sum
15.04.09,15:11
Tak toto som chcela vediet, dakujem velmi pekne.
andrea70
16.04.09,06:21
Včera som bola na školení DPH v Trenčíne robila ho ing. Hermanová z DÚ - TN a tam nám bolo povedané, že podľa výkladu DRSR musí platiteľ DPH správcovi dane preukázať, že má nárok na plný odpočet z nakúpených PHL. Tento nárok naďalej preukazuje evidenciou jázd, alebo iným preukazným spôsobom, ktorý správcu dane presvedčí o nároku v plnej výške.
Na otázku či je preukazný spôsob aj doklad o nákupe PHM bolo odpovedané že nie, lebo tento doklad nám nepreukazuje použitie PHM na účely podnikania, takže neni možný odpočet ani keď auto používam výlučne na podnikanie.
Takže zatiaľ to zostáva tak, že 80 % budú môcť používať len neplatcovia DPH.
Zita5
16.04.09,06:23
Včera som bola na školení DPH v Trenčíne robila ho ing. Hermanová z DÚ - TN a tam nám bolo povedané, že podľa výkladu DRSR musí platiteľ DPH správcovi dane preukázať, že má nárok na plný odpočet z nakúpených PHL. Tento nárok naďalej preukazuje evidenciou jázd, alebo iným preukazným spôsobom, ktorý správcu dane presvedčí o nároku v plnej výške.
Na otázku či je preukazný spôsob aj doklad o nákupe PHM bolo odpovedané že nie, lebo tento doklad nám nepreukazuje použitie PHM na účely podnikania, takže neni možný odpočet ani keď auto používam výlučne na podnikanie.
Takže zatiaľ to zostáva tak, že 80 % budú môcť používať len neplatcovia DPH.

S tým nesúhlasím . Nárok na odpočet je v plnej výške t.j. 100% výška DPH z ceny zakúpenia PH .
andrea70
16.04.09,06:30
Zita5 ani aj s tým nesúhlasím, opísala som len čo mám v materiáloch zo školenia a čo nám vravela Ing. Hermanová.
L-M
16.04.09,06:32
Túto tému by si mali prečítať tí, čo to vymysleli " s dobrou vôľou uľahčiť to podnikateľom", ale poriadne nedomysleli.
Zita5
16.04.09,06:33
Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Novelou zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov účinnou od 1.3.2009 sa ustanovenie § 19 ods. 2 písm. l) doplnilo o druhý a tretí bod. Všetky 3 spôsoby preukazovania spotreby pohonných látok sú rovnocenné. To znamená, že daňovník si vyberie spôsob preukazovania spotreby pohonných látok podľa toho, ktorý mu je najvýhodnejší. Platiteľ DPH si môže odpočítať daň v rozsahu a za podmienok stanovených v § 49 až § 51 zákona o DPH. Jednou z podmienok práva na odpočítanie dane je, že platiteľ použije prijaté tovary a služby na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ. To znamená, že platiteľ dane si môže odpočítať daň z nakúpených pohonných hmôt do motorového vozidla, ktoré využíva na svoje podnikanie ako platiteľ v takom rozsahu, v akom použije prijaté pohonné hmoty na účely svojho podnikania, t.j. ak kúpené pohonné hmoty použije výlučne na účely svojho podnikania, môže si pri ich kúpe odpočítať daň v plnom rozsahu pri splnení ďalších podmienok uvedených v § 49 až 51 zákona o DPH.
Uplatňovanie paušálnych výdavkov do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu PHL v daňových výdavkoch pre zistenie základu dane z príjmov neovplyvňuje možnosť odpočítania DPH z nakúpených PHL v plnom rozsahu.

Odbor služieb pre verejnosť
DR SR Banská Bystrica

Váš dopyt:

Dobrý deň .
Z dôvodu novelizovaného Zákona o dani z príjmu účinného od 1.3.2009 , sa
SZČO a právnické osoby môžu rozhodnúť uplatňovať si výdavky na spotrebované pohonné látky na firemné vozidlá vo forme paušálnych výdavkov - bez povinnosti viesť knihu jázd. Uvedeným spôsobom im zákon umožňuje uplatniť si do výdavkov 80 % z celkovej preukázateľnej spotreby.

Moja otázka :

akú výšku DPH možno uplatniť do odpočtu pri jednotlivých nákupoch PHM u platcu DPH , nakoľko Zákon o DPH uvedenú situáciu nerieši .

Môžem uplatniť do odpočtu DPH pri nákupe u platcu DPH odpočet v plnej 100% výške , alebo len odpočet v 80% výške , tak ako mi umožňuje Zákon o dani z príjmu uplatniť výšku výdavkov OVZD ?

Za odpoveď ďakujem .


Toľko ďalšia odpoveď z DRSR . A je ich na Porade už viac .
andrea70
16.04.09,06:45
Poslala som na DU TN Ing. Hermanovej mail, kde som priložila odpoveď z DR SR Banská Bystrica som zvedavá čo mi odpovie.
Zita5
16.04.09,06:51
Poslala som na DU TN Ing. Hermanovej mail, kde som priložila odpoveď z DR SR Banská Bystrica som zvedavá čo mi odpovie.

Mne hore uvedená odpoveď z DRSR prišla včera . Z odpovede vyplýva , pokiaľ auto používa výlučne na podnikanie , má nárok na odpočet DPH vo výške 100% . A rovnako by mali usmerňovať daňovníkov aj na miestne príslušných daňových úradoch .
andrea70
16.04.09,06:54
No možno na DRSR zmenili názor, lebo ona vravela že mali sedenie pred veľkou nocou a uvedené informácie boli z neho. Ak je to tak, tak je to super.:)
andrea70
17.04.09,04:38
Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Novelou zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov účinnou od 1.3.2009 sa ustanovenie § 19 ods. 2 písm. l) doplnilo o druhý a tretí bod. Všetky 3 spôsoby preukazovania spotreby pohonných látok sú rovnocenné. To znamená, že daňovník si vyberie spôsob preukazovania spotreby pohonných látok podľa toho, ktorý mu je najvýhodnejší. Platiteľ DPH si môže odpočítať daň v rozsahu a za podmienok stanovených v § 49 až § 51 zákona o DPH. Jednou z podmienok práva na odpočítanie dane je, že platiteľ použije prijaté tovary a služby na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ. To znamená, že platiteľ dane si môže odpočítať daň z nakúpených pohonných hmôt do motorového vozidla, ktoré využíva na svoje podnikanie ako platiteľ v takom rozsahu, v akom použije prijaté pohonné hmoty na účely svojho podnikania, t.j. ak kúpené pohonné hmoty použije výlučne na účely svojho podnikania, môže si pri ich kúpe odpočítať daň v plnom rozsahu pri splnení ďalších podmienok uvedených v § 49 až 51 zákona o DPH.
Uplatňovanie paušálnych výdavkov do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu PHL v daňových výdavkoch pre zistenie základu dane z príjmov neovplyvňuje možnosť odpočítania DPH z nakúpených PHL v plnom rozsahu.

Odbor služieb pre verejnosť
DR SR Banská Bystrica

Váš dopyt:

Dobrý deň .
Z dôvodu novelizovaného Zákona o dani z príjmu účinného od 1.3.2009 , sa
SZČO a právnické osoby môžu rozhodnúť uplatňovať si výdavky na spotrebované pohonné látky na firemné vozidlá vo forme paušálnych výdavkov - bez povinnosti viesť knihu jázd. Uvedeným spôsobom im zákon umožňuje uplatniť si do výdavkov 80 % z celkovej preukázateľnej spotreby.

Moja otázka :

akú výšku DPH možno uplatniť do odpočtu pri jednotlivých nákupoch PHM u platcu DPH , nakoľko Zákon o DPH uvedenú situáciu nerieši .

Môžem uplatniť do odpočtu DPH pri nákupe u platcu DPH odpočet v plnej 100% výške , alebo len odpočet v 80% výške , tak ako mi umožňuje Zákon o dani z príjmu uplatniť výšku výdavkov OVZD ?

Za odpoveď ďakujem .


Toľko ďalšia odpoveď z DRSR . A je ich na Porade už viac .


Pripínam odpoveď Ing. Hermanovej. Poslala som jej citovanú odpoveď z DRSR Banská Bystrica.


Dobrý deň pani inžinierka,
Bola som včera na vašom školení, kde bolo povedané, že DPH nemožno uplatniť z PHM ak nebudem viesť knihu jázd a budem uplatňovať 80 % nákladov z bločkov PHM. Prilepila som vám sem odpoveď na dopyt DR SR Banská Bystrica, ktorý hovorí niečo iné. Ktoré usmernenie vlastne platí? Ďakujem za vašu odpoveď.


Dobrý deň. Veď tým sa len potvrdilo to isté, čo som vravela. Ak si dobre všimnete, v tej odpovedi sa pojednáva o splnení podmienok § 49 až 51. Podmienky na odpočítanie dane sa musia preukázať. Zámerne sa ku knihe jázd nevyjadrili. Vyjadrili sa len k tomu, že je možné odpočítať aj 100 % ale za dodržania podmienok uvedených v § 49 až 51. Možno by bolo vhodné znovu ich osloviť, aby jasne napísali, či treba evidenciu jázd alebo nie. Vyhli sa odpovedi. Pekný deň. Hermanová
________________________________________
bepo
17.04.09,05:29
1- otázkou ostáva prečo si to daňové úrady neriešia s nadriadenými orgánmi ale nechávajú to na jednotlivých daňovníkov
2- možno by pomohla formulácia u daňovníkov- Dlhodobým pozorovaním sme zistili nadspotrebu phm vo výške 20-30% (čo je aj pravda je nakoľko spotreby v osvedčeniach sú dosť podhodnotené) takže uplatňovaním 80% phm ušetríme na administratíve a máme nárok na 100% dph a 80% z phm
Braňo
17.04.09,05:39
Peťo, nejasné zákony umožňujú výklad rôznym spôsobom. A to nahráva daňovým úradom pri udeľovaní pokút... Veľké haló okolo zrušenia knihy jázd sa zmenilo na splasknutú bublinu, nakoľko väčšina firiem, ktoré sú platcovia DPH nebudú chcieť o DPH na vstupe prísť. A pri malých živnostníkoch toto opatrenie reálne nemám význam, nakoľko väčšina si nerobí knihu jázd vôbec.

Skôr ma zaujal spôsob, že pri integrovanom satelitnom sledovaní vozidiel vo firme je aj nadspotreba daňovo uznaná.
Zita5
17.04.09,05:46
Pripínam odpoveď Ing. Hermanovej. Poslala som jej citovanú odpoveď z DRSR Banská Bystrica.


Dobrý deň pani inžinierka,
Bola som včera na vašom školení, kde bolo povedané, že DPH nemožno uplatniť z PHM ak nebudem viesť knihu jázd a budem uplatňovať 80 % nákladov z bločkov PHM. Prilepila som vám sem odpoveď na dopyt DR SR Banská Bystrica, ktorý hovorí niečo iné. Ktoré usmernenie vlastne platí? Ďakujem za vašu odpoveď.


Dobrý deň. Veď tým sa len potvrdilo to isté, čo som vravela. Ak si dobre všimnete, v tej odpovedi sa pojednáva o splnení podmienok § 49 až 51. Podmienky na odpočítanie dane sa musia preukázať. Zámerne sa ku knihe jázd nevyjadrili. Vyjadrili sa len k tomu, že je možné odpočítať aj 100 % ale za dodržania podmienok uvedených v § 49 až 51. Možno by bolo vhodné znovu ich osloviť, aby jasne napísali, či treba evidenciu jázd alebo nie. Vyhli sa odpovedi. Pekný deň. Hermanová
________________________________________

hmm , tak to im znovu dnes napíšem . Nech neoblbujú ľudí .
Smerom do vnútra dávajú inštrukcie a výklad zákona tak a na vonok daňovníkom onak .
No to sa mi nepáči . Dnes im napíšem opäť , ja tomuto štátu platím dane , tak nech sa starajú, aby som v tom mala jasno .
Jana Acsová
17.04.09,06:11
Na otázku či je preukazný spôsob aj doklad o nákupe PHM bolo odpovedané že nie, lebo tento doklad nám nepreukazuje použitie PHM na účely podnikania...Tak ako kancelársky papier môžeme použiť na napísanie žiadosti o rozvod, rovnako tak použiť toner do tlačiarne, či prefotiť skriptá pre syna na VŠ.
Nepredpokladám, že uvedený argument popiera použitie PHL na podnikanie, alebo v súvislosti s ním.

...takže neni možný odpočet ani keď auto používam výlučne na podnikanie.Tak toto je v rozpore s princípmi zákona o dani z pridanej hodnoty. Produkujem daň x odpočítam daň. V tom je princíp. Dosahujem zdaniteľné príjmy, podnikám, mám právo na odpočítanie dane podľa §§ 49 - 51 bez ohľadu na právnu úprav zákona o dani z príjmov.


Takže zatiaľ to zostáva tak, že 80 % budú môcť používať len neplatcovia DPH.To snáď nie? Každý. Hovorí zákon o dani z príjmov snáď o plátiteľoch a neplatiteľoch dane? Daň z príjmu je jedna vec a podmienky zákona o dani z pridanej hodnoty druhá.


A k dani z príjmu:
To, že sa hovorí, že kniha jázd nie je nevyhnutná, neznamená, že v spomínaných 80 %-tách majú byť premietané súkromné jazdy. To, že sme opatrní pri DPH svedčí o tom, že problematika PHL je všeobecne spojená s pekne povedané "ilustrovanými nákladmi", ktoré nie vždy zodpovedajú skutočnosti. Ale v princípe, že všetky jazdy budú skutočne v súvislosti s podnikaním, nemá percentuálne uplatnenie výdavkov na spotrebu PHL žiadny súvis s právom na odpočítanie dane z nákupov PHL výlučne použitých pre účely podnikania. Najjednoduchšie je povedať, že to nie je v zákone o DPH jasne vymedzené a preto zo zásady opatrnosti radšej neuplatniť. Ale prečo? Veď kniha jázd dá riadnu fušku a zaberie čas, ktorý sa využije na skutočné podnikanie ... a čas sú peniaze. Aj pri produkovaní zdaniteľných príjmov a dane na výstupe. Efekt by tu mal byť aj bez zásahu do odpočtov. V každom prípade zastávam názor, že do vydania verejne publikovaného názoru (pokynu ...), ktorý by sa stal záväzným (alebo odporúčaným) nie je žiadny dôvod na obmedzovanie odpočítania dane v prípade, že subjekt reálne využíva automobil iba v súvislosti s podnikaním, bez súkromného využitia a bez pridelenia auta zamestnancom. Ak účtuje iba o nákupe PHL na služobné účely a vyúčtováva spotrebu na základe sledovaného tachometra, pričom aj podľa vývoja výdavkov predchádzajúceho obdobia nedochádza k tragickému neodôvodnenému zvýšeniu výdavkov, správca dane by mal podľa môjho názoru predmetné považovať za dostatočné k preukázaniu účelu použitia nakúpených a účtovaných PHL s uplatnením odpočítania DPH.

Ani v prípade publikovania názoru, či nezáväzného výkladu bez právnej úpravy v zákone podľa môjho názoru nie je vylúčené odpočítanie dane. Je a bude to vec daňovej obhajoby. To je môj názor. (... snažím sa vychádzať len zo znení zákonov a nie domienok, či pochybností.)
Jana Acsová
17.04.09,06:38
Skúsme zákon o DPH. Kedy môžeme odpočítať daň?

§ 49 ods. 1:
- ak vznikne dodávateľovi daňová povinnosť. Pumpa predala PHL, daňová povinnosť jej vznika, podmienka splnená,
§ 49 ods. 2:
- platiteľ použije dodávky na svoje zdaniteľné plnenia, t.j. ak produkujete iba zdaňovanú činnosť bez oslobodených, podmienka je splnená,
- daň bola voči platiteľovi uplatnená iným platiteľom. Ak pumpa zdanila predaj a vyhotovila faktúru (doklad z ERP, alebo iný doklad) podmienka je splnená,
Abstrahujem od koeficientárov s oslobodenými dodávkami.
Ak podnikáme v tuzemsku aj v zahraničí, odpočet dane je možný. Nejedná sa o osobný automobil ani jeho príslušenstvo, pohostenie ani prechodnú položku.
Podmienky § 49 splníme všetky.

§ 50 sa týka koeficientárov

§ 51 ods. 1:
- máme faktúru (k vzniku záväzku alebo doklad z ERP) s náležitosťami podľa § 71 ZDPH, podmienka splnená,
§ 51 ods. 2 a 3 sa týka len obdobia, v ktorom sa odpočítanie dane uplatní.

Daň z príjmu:
Súvislosť s podnikaním preukazuje daňovník preukázaním pre daňové účely, pričom aj pri úplnom preukázaní sa jedná buď o výdavok vo výške reálneho výdavku, alebo výdavku limitovaného. Spotreba PHL je výdavok limitovaný, čo neznamená, že nie je vynaložený v súvislosti s podnikaním v plnom rozsahu. Tieto pojmy odporúčam nezamieňať si ani pri vedení evidencie pre účely daňové. 80 % výdavkov na PHL uplatnených v daňových výdavkoch je limitom daňových výdavkov zo všetkých nákupov v súvislosti s podnikaním. Neznamená to, že vo výdavkoch sú premietnuté výdavky, ktoré s podnikaním nesúvisia. A toto je problém, ktorý odporúčam prízvukovať vo všetkých firmách, ktoré húfne nabiehajú na evidenciu. Neznamená to, že do dokladov sa má dostať doklad o kúpe PHL do nádrže auta starého otca. Daňová prax ukáže, ako dlho sa uľahčenie prác v súvislosti s uplatnením daňových výdavkov za kúpu PHL v praxi ohreje.
zuzipito
17.04.09,06:53
Ak sa mozem spytat? Podobny pripad, ale nie pausalny odpocet na PHM. Ako spravne zauctovat v JU u platcu DPH sukromnu jazdu? Ako je to s uplatnenim DPH? ( platby vzdy cez bank. kartu ). Dakujem
Jana Acsová
17.04.09,06:59
Ak sa mozem spytat? Podobny pripad, ale nie pausalny odpocet na PHM. Ako spravne zauctovat v JU u platcu DPH sukromnu jazdu? Ako je to s uplatnenim DPH? ( platby vzdy cez bank. kartu ). Dakujem
Vy účtujete o jazdách? Neúčtujete o výdavkoch na spotrebované PHL? Možností je viac, ale každá sa týka výdavku na PHL. Súkromné jazdy z pohľadu DPH riešite buď:
- pomerným odpočítaním dane, ak Vám je v tom čase známa skutočnosť o pomere využitia PHL na súkromné a služobné účely,
- dodanením výstupu na základe evidencie o súkromnej spotrebe.
Odpovedám v kontexte DPH. Ak sa odpočíta aj zo súkromne spotrebovaných PHL, musí sa dodaňovať. Ak sa neodpočíta v pomere k súkromnej spotrebe, nedodaňuje sa výstup.
lenkam68
17.04.09,10:07
Chcela by som sa spýtať na vykázané súkromné jazdy v súvislosti s DPH. Ak mi podnikateľ knihu jázd predloží až na konci zdaň. obdobia a má tam vykázané súkromné jazdy - počas roka som nákup PHM účtovala ako VOZD a uplatnila celú DPH. Teraz na konci zdaň. obdobia (roka) alikvótnu časť za súkromné jazdy preúčtujem na VNZD, ale nie je mi jasná DPH. Môžem za posledný kvartál odviesť alikvótnu časť DPH v riadnom DP, alebo musím ísť za každý kvartál do dodatočných DP, keďže vtedy som si neoprávnene uplatnila DPH z PHM použitých na súkromné jazdy?

Ďakujem
Dovolenka
17.04.09,10:20
Prečo meditujete nad odpočtom DPH? Veď predsa tých neuznaných 20% PHM sa zdaní 19% daňou z príjmu (tzv. pripočítateľná položka).
Myslím že tak to bude.
bepo
17.04.09,10:26
Prečo meditujete nad odpočtom DPH? Veď predsa tých neuznaných 20% PHM sa zdaní 19% daňou z príjmu (tzv. pripočítateľná položka).
Myslím že tak to bude.
A čo tým chceš povedať?
Efinečka
17.04.09,10:40
choď na www.drsr.sk, tam by malo byť usmernenie, že nárok na odpočet DPH z PHM máš vo výške 100% / ak vieš preukázať, že všetky jazdy boli uskutočnené pre zdaniteľné účely/ a 80 % z ceny PHM sa týka len dane z príjmov. Ja postupujem tak, akokeď sa uplatňovalo 85 % t.j. nepokladám to za nejakú novinku. Len neviem ako budem preukazovať nárok na odpočet DPH - akú evidenciu.
Zita5
17.04.09,10:42
choď na www.drsr.sk (http://www.drsr.sk), tam by malo byť usmernenie, že nárok na odpočet DPH z PHM máš vo výške 100% / ak vieš preukázať, že všetky jazdy boli uskutočnené pre zdaniteľné účely/ a 80 % z ceny PHM sa týka len dane z príjmov. Ja postupujem tak, akokeď sa uplatňovalo 85 % t.j. nepokladám to za nejakú novinku. Len neviem ako budem preukazovať nárok na odpočet DPH - akú evidenciu.

Môžete nám priložiť to usmernenie , lebo ja ho tam nemôžem nájsť . Ďakujem .
ZuzanaP
17.04.09,11:16
Prikladám odpoveď z DRSR, po ktorej som ešte stále na rozpakoch. Podobne ako sa vyjadrila Kejka i DRSR uvádza, že netreba miešať zákon o DzP so zákonom o DPH, čiže mám nárok pri splnení všetkých zákonných ustanovení na celú DPH, ale na druhej strane, uvádzajú:
platiteľ dane si môže odpočítať daň z nakúpených pohonných hmôt do motorového vozidla, ktoré využíva na svoje podnikanie ako platiteľ v takom rozsahu (ktorý musí preukázať), v akom použije prijaté pohonné hmoty na účely svojho podnikania, t.j. napr. ak kúpené pohonné hmoty použije výlučne len na účely svojho podnikania, môže si pri ich kúpe odpočítať daň v plnom rozsahu.
No a čo v prípade, ak auto použijem aj na súkromné účely? Knihu jázd nevediem, čiže neviem ani povedať, koľko km som najazdila súkromne a koľko služobne. Priznám sa, neviem čítať "medzi riadkami", preto Vás skúsenejších prosím o dovysvetlenie.

Ďakujem za trpezlivosť

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Platiteľ dane si môže odpočítať daň v rozsahu a za podmienok stanovených v § 49 až § 51 zákona o DPH. (Nie je možné zavedený paušálny výdavok v zákone o dani z príjmov automaticky prenášať aj do zákona o DPH).
Jednou z podmienok práva na odpočítanie dane je, že platiteľ použije prijaté tovary a služby na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ (uvedené skutočnosti preukazuje platiteľ dane podľa § 29 ods. 8 zákona č. 511/1992 o správe daní a poplatkov a o zmenách v sústave územných finančných orgánov v z.n.p. ) To znamená, že platiteľ dane si môže odpočítať daň z nakúpených pohonných hmôt do motorového vozidla, ktoré využíva na svoje podnikanie ako platiteľ v takom rozsahu (ktorý musí preukázať), v akom použije prijaté pohonné hmoty na účely svojho podnikania, t.j. napr. ak kúpené pohonné hmoty použije výlučne len na účely svojho podnikania, môže si pri ich kúpe odpočítať daň v plnom rozsahu pri splnení ďalších podmienok uvedených v § 49 až 51 zákona o DPH.
Myslím, že usmernenie ešte nie je, len odpovede na dopyty
Zita5
17.04.09,11:30
Myslím, že usmernenie ešte nie je, len odpovede na dopyty

Práve preto som sa pýtala na usmernenie , lebo na stránke www.drsr.sk som ešte nič podobné nenašla . Ja tiež som dostala len odpoveď na dopyt . :);)
lenkam68
17.04.09,15:29
Nikto mi nedá odpoveď na moju otázku v príspevku č. 61? Možno sa niektorým zdá moja otázka hlúpa, ale vážne som prešla všetky príspevky týkajúce sa súkromných jázd a stále neviem, ako to s tou DPH je. A viem aj to, že knihu jázd by som mala mať spracovanú aspoň kvartálne, ale ...
Ak by sa niekto našiel, vopred ďakujem.
KEJKA
17.04.09,16:08
Chcela by som sa spýtať na vykázané súkromné jazdy v súvislosti s DPH. Ak mi podnikateľ knihu jázd predloží až na konci zdaň. obdobia a má tam vykázané súkromné jazdy - počas roka som nákup PHM účtovala ako VOZD a uplatnila celú DPH. Teraz na konci zdaň. obdobia (roka) alikvótnu časť za súkromné jazdy preúčtujem na VNZD, ale nie je mi jasná DPH. Môžem za posledný kvartál odviesť alikvótnu časť DPH v riadnom DP, alebo musím ísť za každý kvartál do dodatočných DP, keďže vtedy som si neoprávnene uplatnila DPH z PHM použitých na súkromné jazdy?

Ďakujem
formuluješ to tak,akoby to bola tvoja chyba. Ak sa s autom jazdí súkromne, máš dostať prehľad mesačne, resp.kvartálne tak aby si do správneho zdaňovacieho obdobia krátila DPH, resp. uviedla DPH na výstupe.
Takže je to chyba a treba podať dodatočné PH, kedže vzniká vyššia DPH ako bola pôvodne uvedená. Povinnosť zo zákona!
Ale to asi vieš, otázka mi pripadá alibistická, akoby si chcela, aby ti niekto tvoj postup odobril a ty by sa o to mohla oprieť. Ale to je omyl.
lenkam68
17.04.09,17:21
Nechcela som, aby moja otázka vyznela alibisticky (ani v najmešom to nebol zámer), len som potrebovala, aby mi niekto skúsený, vzhľadom k tomu, že som začiatočníčka, môj výklad zákona odobril. Účtovníctvo som prebrala po pani, ktorá zákonom moc času nevenovala a účtovala tak, ako si "myslela", že je správne. Teraz, keď SZČO poviem, že to nebol správny postup účtovania, tak argumentuje tým, že roky sa to tak účtovalo a nič sa nestalo (podotýkam, že nebola žiadna kontrola), tak prečo teraz vymýšľam. Jedine z tohto dôvodu tu pokladám, pre niekoho možno primitívne a kvôli mojej neskúsenosti nesprávne položené otázky.
Na porade som strávila ozaj veľa, veľa času a veľmi mi pomohla a dúfam, že i v budúcnosti tu nájdem správnu odpoveď na moje dilemy.

Tak ako si niekto dáva ku káve cigaretu, tak ja si dávam PORADU.

Ďakujem
KEJKA
17.04.09,17:29
to nevadí, ak to bola reakcia na môj príspevok, tak si z toho nič nerob, nermala to byt kritika, skor na sebauvedomenia, vlastnej sebadôvery vo vlastné schopnosti.
lenkam68
17.04.09,17:51
mimotemyJa som to ani ako kritiku nezobrala, ja si fakt moc neverím, pretože vedenie účtovníctva, vnímam ako obrovskú zodpovednosť a radšej sa spýtam, ako by som mala urobiť chybu a niesť potom následky, len kvôli tomu, že som sa cítila ako majsterka sveta. A na druhej strane ma poteší, ak mi môj úsudok (alebo výklad zákona, ako v tomto prípade) niekto múdrejší odobrí. Priznám sa, že v kútiku duše závidím (v tom dobrom slova zmysle) všetkým tým PORAĎÁKOM, ktorí sú v účtovníctve ako doma a môžu radiť ostatným. A z tohto dôvodu znesiem i trochu prípadnej dobre mienenej kritiky. Niekedy možno aj ja, niekomu dobre poradím.

Dúfam, že to vyznelo ozaj tak, ako som to myslela - ako vďaka za PORADU.
zuzipito
20.04.09,06:41
Dakujem Janka, ale nie je mi celkom jasna odpoved. poprosim po lopate ( som zaciatocnicka ). Sukr. podnikatel je stvrtrocny platca DPH a vedie jednoduche uctovnictvo. Pravidelne kazdy mesiac odovzda knihu jazd, kde ma aj poznacene sukromne jazdy. Za prvy stvrtrok mal nakup PHM 600 € s DPH. Z toho bolo vo vyske 100 € s DPH sukromne. Podla mna,by mal 84 € vlozit do pokladne.A 15,96 € ( DPH ) odratat . Ale ako vysporiadam tych 15,96 € - DPH?
Jana Acsová
20.04.09,08:15
Dakujem Janka, ale nie je mi celkom jasna odpoved. poprosim po lopate ( som zaciatocnicka ). Sukr. podnikatel je stvrtrocny platca DPH a vedie jednoduche uctovnictvo. Pravidelne kazdy mesiac odovzda knihu jazd, kde ma aj poznacene sukromne jazdy. Za prvy stvrtrok mal nakup PHM 600 € s DPH. Z toho bolo vo vyske 100 € s DPH sukromne. Podla mna,by mal 84 € vlozit do pokladne.A 15,96 € ( DPH ) odratat . Ale ako vysporiadam tych 15,96 € - DPH?Ak účtujete o výdavkoch na spotrebu PHL mesačne, nesťažujte si to. Stačí rozdeliť daňový výdavok na ZD a DPH čo sa týka normovanej (prepočítanej) spotreby. Ostávajúca časť je VNZD a to vrátane DPH. Nemusíte s ňou nič robiť. Ak ste zvyknutá účtovať o spotrebe mesačne, viete rozdeliť litre použité na služobné účely, daňovo (aj DPH) účtujte o tejto časti výdavku. Ostatnú premietnite v nedaňových výdavkoch vrátane dane z pridanej hodnoty bez uplatnenia odpočítania. Nič do pokladne vkladať nemusí. Sú to peniaze SZČO a tie môže vydať na rôzne účely bez toho, aby mal povinnosť niečo do podnikania v tejto súvislosti vrátiť.
zuzipito
20.04.09,14:22
Ak účtujete o výdavkoch na spotrebu PHL mesačne, nesťažujte si to. Stačí rozdeliť daňový výdavok na ZD a DPH čo sa týka normovanej (prepočítanej) spotreby. Ostávajúca časť je VNZD a to vrátane DPH. Nemusíte s ňou nič robiť. Ak ste zvyknutá účtovať o spotrebe mesačne, viete rozdeliť litre použité na služobné účely, daňovo (aj DPH) účtujte o tejto časti výdavku. Ostatnú premietnite v nedaňových výdavkoch vrátane dane z pridanej hodnoty bez uplatnenia odpočítania. Nič do pokladne vkladať nemusí. Sú to peniaze SZČO a tie môže vydať na rôzne účely bez toho, aby mal povinnosť niečo do podnikania v tejto súvislosti vrátiť.
Dakujem pekne. Zuzipito
Efinečka
21.04.09,09:54
Nie usmernenie, tie vydáva daňová správa len pre vlastnú potrebu, ale odpoveď na dopyt. Ak je odpoveď zverejnená na oficiálnom portáli správcu dane, tak to pokladám za jeho výklad / usmernenie /príslušného ustanovenia zákona, vytlačím si ich a odkladám.
esterjuca
21.04.09,14:36
Pripájam sa k paušálnym výdavkom vo výške 80% na PHM, ale čo s ostatnými nákladmi na automobil, napr, kúpa žiaroviek, pneumatík, mytie auta.. tiež si uplatníme len tých 80 % na podnikanie a tých zvýšných 20% na súkromné účely. Alebo poistka za auto, odpisy, náklady, ktoré sú oslobodené od DPH? Alebo tie náklady dáme vo výške 100% do VOZD?
Jana Acsová
21.04.09,14:56
Pripájam sa k paušálnym výdavkom vo výške 80% na PHM, ale čo s ostatnými nákladmi na automobil, napr, kúpa žiaroviek, pneumatík, mytie auta.. tiež si uplatníme len tých 80 % na podnikanie a tých zvýšných 20% na súkromné účely. Alebo poistka za auto, odpisy, náklady, ktoré sú oslobodené od DPH? Alebo tie náklady dáme vo výške 100% do VOZD?
Chybné závery sú spravidla preto, lebo priveľa špekulujeme tam, kde to nie je treba. Ak k tomu, čo uvádzate nájdete niečo v zákone, tak to podľa toho robte. Ak tam nič nenájdete, nemáme čo riešiť.
Zákon hovorí o daňových výdavkoch v súvislosti so služobným využívaním motorového vozidla t.j. o limite daňových výdavkov na spotrebu PHL. Vy hovoríte o inom? Ak áno, neaplikujte na to § týkajúci sa spotreby PHL.

Zákon nehovorí o 80 % využívaní vozidla na podnikanie, ale limite daňových výdavkov vozidla využívaného 100 % na podnikanie. Z kontextu zákona o dani z príjmov mi nevyplýva iné. Limit znamená uľahčenie týkajúce sa evidencie spojenej s motorovým vozidlom. Neznamená to, že je vo výške 20 % využívané na súkromné účely. Keby ste mali ten prípad, tak by ste mohli matematicky do daňových výdavkov premietnuť 80 % z 80 %. Podľa znenia § 19 ods. 2 písm.l bod 3 takto môžeme premietnuť 80 % zo 100 %. Spomínaných 20 % sa týka napríklad nadspotreby, ktorá vznikne v súvislosti so služobným použitím vozidla. Netýka sa súkromných jázd, alebo jázd, ktoré nie sú v súvislosti s podnikaním. Zo znenia spomínaného § mne osobne nevyplýva možnosť súkromného použitia vozidla, nakoľko celý § 19 je o daňových výdavkoch vynaložených v súvislosti s dosiahnutím, zabezpečením a udržaním zdaniteľných príjmov. A to výdavky na nákup PHL pri súkromných jazdách nie sú. Paušálne výdavky chápem v súvislosti s evidenciou a nie daňovými únikmi.
Jana Acsová
21.04.09,15:01
V prípade, že daňovník vykazuje súkromné jazdy, alebo používanie vozidla zamestnancom pre jeho osobné účely, do spotreby PHL, z ktorej sa vypočíta limit 80 % výdavkov nemôže premietnuť litre spotrebované súkromne. Keby SZČO používala automobil súkromne, vzniká povinnosť krátenia ostatných súvisiacich daňových výdavkov v súvislosti s automobilom. Ale nie automaticky vo výške 20 %, ale podľa evidencie, ktorú si spraví v pomere služobného a súkromného použitia vozidla. Môže to byť úplne iný pomer napríklad 60 %, ale aj 11 %.

P.S.:
V tomto prípade by rovnako vznikli povinnosti z pohľadu DPH.
esterjuca
21.04.09,15:04
ALe ja som bola vlani na DÚ, kde mi poradkyňa poradila takéto uplatňovanie si nákladov na automobil, ktorý mám v majetku, ale ho používam aj na súkromné účely. Ak máte 1 auto, určite ho používate aj súkromné účely a mne to takto poradila, že to mám účtovať 80% služobne do VOZD a 20% súkromné účely do VNZD.
Jana Acsová
21.04.09,15:05
ALe ja som bola vlani na DÚ, kde mi poradkyňa poradila takéto uplatňovanie si nákladov na automobil, ktorý mám v majetku, ale ho používam aj na súkromné účely. Ak máte 1 auto, určite ho používate aj súkromné účely a mne to takto poradila, že to mám účtovať 80% služobne do VOZD a 20% súkromné účely do VNZD.
Nájdite oporu v zákone.

P.S.:
§ 19 ods. 2 písm. l bod 3) sa netýka tohto prípadu, t.j. súkromného používania vozidla, ktorý mimochodom vlani ešte neplatil.
Jana Acsová
21.04.09,15:09
V prípade súkromného používania vozidla správca dane pre uľahčenie niekedy (nie ste prvá) vychádza z ilustrácie 20 %-ného použitia vozidla na súkromné účely. Je to však ničím nepodložený odhad. Konkrétne podmienky využívania môžu byť úplne iné.
Eva Póčová
21.04.09,17:46
Ahojte,
možno to sem nepatrí, ale nikto mi zatiaľ ohľadom tohto neporadil.
Mám otázku ohľdom motorky, ktorý by môj klient chcel kúpiť na firmu z maďarska. Faktúra určite bude bez dph. DPH prirátam a potom odpočítam, keďže to bude v majetku firmy. (správne?) Potom môžem odpisovať počas 6. rokov.
Hlavná otázka je či musí robiť jazdy, aby mal právo na tie ročné odpisy? Alebo je to možné aj keď o žiadnych jázd nebudem účtovať.
A ozaj bez tých jázd má vôbec právo na odpočet dph pri kúpe motorky?

ďakujem za radu.
andrea70
23.04.09,09:33
pripínam odpoveď z DU TN a aj odpoveď z DRSR BB,

Otázka sa netýka novely zákona o DPH, ale týka sa novely zákona dane z príjmov, ktorá je účinná od 1. 3. 2009 a týka sa odpočtu DPH z pohonných hmôt, pri ktorých sa uplatňuje odpočítanie dane vo výške 80 %, pričom z hľadiska dane z príjmov nie je potrebné viesť evidenciu jázd. Je možné odpočítať si DPH v plnom rozsahu? Za akých podmienok? Čo v prípade, ak si platiteľ DPH uplatní odpočítanie DPH vo výške 80 %?
Je potrebné na účely odpočtu DPH viesť evidenciu jázd?
K uvedenej problematike som si prečítala komentáre účtovníkov na www.porada.sk (http://www.porada.sk/), kde sa spomína aj moje meno v súvislosti s odpočtom DPH.
Prečítala som si názor aj pani Jany Ascovej, ktorá tvrdí, že pri odpočte DPH je dôležité splniť zásadnú podmienku – že vozidlo je využívané v súvislosti s dodaním tovarov a služieb, ktoré sú predmetom dane. T.j. ak sa vozidlo využíva na podnikanie, je nárok na odpočítanie DPH z PHL.
S týmto názorom samozrejme súhlasím, ale s podmienkou.
Na základe smernice ES 2006/112 o spoločnom systéme DPH, ktorá je transponovaná v zákone o DPH č. 222/2004 je podmienok na odpočítanie DPH viac:
-pri dodaní tovaru alebo služby vznikla daňová povinnosť v tuzemsku (t.j. ak si chcem odpočítať DPH, môžem si odpočítať len takú DPH, ktorá bude odvedená do štátneho rozpočtu buď dodávateľom, alebo „samozdaniteľom). Takže – ak nakúpim PHL v tuzemsku od platiteľa, ktorému vznikla daňová povinnosť predajom PHL a vystavil mi napr. doklad z ERP, potom je táto podmienka na odpočítanie DPH splnená.
-DPH, ktorá sa má odpočítať sa musí použiť na dodávky tovarov a služieb, ktoré sú predmetom dane – t.j. ak som platiteľom dane a predávam napr. služby, ktoré sú predmetom dane (stavebné práce, reklamné služby, poradenské služby apod.), pričom žiadne iné služby (napr. oslobodené podľa § 28 až 41) neuskutočňujem, potom je splnená ďalšia podmienka, že právo na odpočítanie dane mi vzniká v plnom rozsahu, t.j. bez ohľadu na pomerné odpočítanie dane vo výške 80 % z pohľadu zákona o dani z príjmo
-Platiteľ je povinný v súlade s § 70 viesť podrobné záznamy podľa jednotlivých zdaňovacích období o ...prijatých tovaroch a službách, pričom v týchto záznamoch sa uvádzajú údaje rozhodujúce pre správne určenie dane. Zároveň vedie tieto záznamy s možnosťou odpočítania dane, bez možnosti odpočítania dane...
Z dikcie tohto ustanovenia vyplýva, že prijaté plnenia (nákup PHL) si vecne priraďuje k uskutočneným plneniam. Aby vedel preukázať, že nakúpené PHL sú použité na plnenia, ktoré sú predmetom dane, musí preukázať že tá-ktorá jazda a k nej nakúpené PHL – bola za účelom podnikania platiteľa. Akým spôsobom toto preukáže – je na rozhodnutí samotného platiteľa dane.
Argumentácia, že platiteľ si vedie stav tachometra na začiatku a na konci sledovaného obdobiam ku ktorému zodpovedajú aj nakúpené PHL čím sa preukazuje, že sa používa len na podnikanie, pre účely DPH nestačí. Rovnako neobstojí argument, že platiteľ má auto evidované v majetku, preto tým preukazuje, že je využívané výlučne na podnikanie.
Potom by bolo zbytočné ustanovenie § 49 ods. 5, podľa ktorého ak platiteľ použije nadobudnutý hmotný majetok (iný ako odpisovaný, t.j. pod hmotným majetkom podľa § 8 ods.1 sa rozumejú hnuteľné a nehnuteľné veci, ako aj elektrina, plyn, voda..) aj na iný účel ako podnikanie, odpočíta daň len v pomere rozsahu použitia na podnikanie k celkovému rozsahu použitia. Pýtam sa preto - ako chce platiteľ bez evidencie jázd, alebo inej vhodnej evidencie preukázať, že vozidlo využil výlučne na podnikanie a teda má nárok na 100 % -ý odpočet DPH z nakúpených PHL?
Táto problematika bola opätovne prejednaná s metodikmi daňového riaditeľstva Banská Bystrica , ktorí potvrdili, že pre účely DPH musí platiteľ dane preukázať, že nakúpené PHL využil výlučne alebo pomerom na podnikateľské účely – teda v súlade § 49 až 51 zákona o DPH. Toto preukazovanie je možné len na základe evidencie, ktorá správcovi dane preukáže, že vozidlo bolo využité len na jazdy súvisiace s podnikaním a nie aj na súkromné účely, ak si chce DPH z nákupu PHL odpočítať v plnom rozsahu. Ak si chce uplatniť odpočet PHL pomerom – postupuje v zmysle § 49 ods. 5 zákona o DPH. Naďalej teda platí, že rozsah a použitie prijatých plnení (nakúpené pohonné hmoty) na účely dodania tovarov a služieb je potrebné preukázať podrobnou evidenciou, pričom spôsob jej vedenia je na rozhodnutí platiteľa DPH.

Ing. Alžbeta Hermanová


a tu je odpoveď z DRSR BB

Dobrý deň. Práve mi prišla aj oficiálna písomná odpoveď z DRSR Banská Bystrica, ktorá potvrdzuje to, čo ste dostali v mojom materiáli. Ešte raz s úctou a prianím pekného dňa Hermanová





Dobrý deň.

Keď subjekt vie preukázať nákup PH iným spôsobom ako v knihe jázd (evidencia sa nemusí presne tak volať), môže. Ale zostáva mu povinnosť preukazovať prijaté plnenia a ich použitie na svoje plnenia, ktoré vykonáva ako platiteľ. Nám určite nestačí poč. stav km na začiatku a na konci konečný stav.

Ing. Ľubomíra Rosenbergerová
DR SR Banská Bystrica
Oddelenie metodiky nepriamych daní
L-M
23.04.09,09:44
pripínam odpoveď z DU TN a aj odpoveď z DRSR BB,

Otázka sa netýka novely zákona o DPH, ale týka sa novely zákona dane z príjmov, ktorá je účinná od 1. 3. 2009 a týka sa odpočtu DPH z pohonných hmôt, pri ktorých sa uplatňuje odpočítanie dane vo výške 80 %, pričom z hľadiska dane z príjmov nie je potrebné viesť evidenciu jázd. Je možné odpočítať si DPH v plnom rozsahu? Za akých podmienok? Čo v prípade, ak si platiteľ DPH uplatní odpočítanie DPH vo výške 80 %?
Je potrebné na účely odpočtu DPH viesť evidenciu jázd?
K uvedenej problematike som si prečítala komentáre účtovníkov na www.porada.sk (http://www.porada.sk/), kde sa spomína aj moje meno v súvislosti s odpočtom DPH.
Prečítala som si názor aj pani Jany Ascovej, ktorá tvrdí, že pri odpočte DPH je dôležité splniť zásadnú podmienku – že vozidlo je využívané v súvislosti s dodaním tovarov a služieb, ktoré sú predmetom dane. T.j. ak sa vozidlo využíva na podnikanie, je nárok na odpočítanie DPH z PHL.
S týmto názorom samozrejme súhlasím, ale s podmienkou.
Na základe smernice ES 2006/112 o spoločnom systéme DPH, ktorá je transponovaná v zákone o DPH č. 222/2004 je podmienok na odpočítanie DPH viac:
-pri dodaní tovaru alebo služby vznikla daňová povinnosť v tuzemsku (t.j. ak si chcem odpočítať DPH, môžem si odpočítať len takú DPH, ktorá bude odvedená do štátneho rozpočtu buď dodávateľom, alebo „samozdaniteľom). Takže – ak nakúpim PHL v tuzemsku od platiteľa, ktorému vznikla daňová povinnosť predajom PHL a vystavil mi napr. doklad z ERP, potom je táto podmienka na odpočítanie DPH splnená.
-DPH, ktorá sa má odpočítať sa musí použiť na dodávky tovarov a služieb, ktoré sú predmetom dane – t.j. ak som platiteľom dane a predávam napr. služby, ktoré sú predmetom dane (stavebné práce, reklamné služby, poradenské služby apod.), pričom žiadne iné služby (napr. oslobodené podľa § 28 až 41) neuskutočňujem, potom je splnená ďalšia podmienka, že právo na odpočítanie dane mi vzniká v plnom rozsahu, t.j. bez ohľadu na pomerné odpočítanie dane vo výške 80 % z pohľadu zákona o dani z príjmo
-Platiteľ je povinný v súlade s § 70 viesť podrobné záznamy podľa jednotlivých zdaňovacích období o ...prijatých tovaroch a službách, pričom v týchto záznamoch sa uvádzajú údaje rozhodujúce pre správne určenie dane. Zároveň vedie tieto záznamy s možnosťou odpočítania dane, bez možnosti odpočítania dane...
Z dikcie tohto ustanovenia vyplýva, že prijaté plnenia (nákup PHL) si vecne priraďuje k uskutočneným plneniam. Aby vedel preukázať, že nakúpené PHL sú použité na plnenia, ktoré sú predmetom dane, musí preukázať že tá-ktorá jazda a k nej nakúpené PHL – bola za účelom podnikania platiteľa. Akým spôsobom toto preukáže – je na rozhodnutí samotného platiteľa dane.
Argumentácia, že platiteľ si vedie stav tachometra na začiatku a na konci sledovaného obdobiam ku ktorému zodpovedajú aj nakúpené PHL čím sa preukazuje, že sa používa len na podnikanie, pre účely DPH nestačí. Rovnako neobstojí argument, že platiteľ má auto evidované v majetku, preto tým preukazuje, že je využívané výlučne na podnikanie.
Potom by bolo zbytočné ustanovenie § 49 ods. 5, podľa ktorého ak platiteľ použije nadobudnutý hmotný majetok (iný ako odpisovaný, t.j. pod hmotným majetkom podľa § 8 ods.1 sa rozumejú hnuteľné a nehnuteľné veci, ako aj elektrina, plyn, voda..) aj na iný účel ako podnikanie, odpočíta daň len v pomere rozsahu použitia na podnikanie k celkovému rozsahu použitia. Pýtam sa preto - ako chce platiteľ bez evidencie jázd, alebo inej vhodnej evidencie preukázať, že vozidlo využil výlučne na podnikanie a teda má nárok na 100 % -ý odpočet DPH z nakúpených PHL?
Táto problematika bola opätovne prejednaná s metodikmi daňového riaditeľstva Banská Bystrica , ktorí potvrdili, že pre účely DPH musí platiteľ dane preukázať, že nakúpené PHL využil výlučne alebo pomerom na podnikateľské účely – teda v súlade § 49 až 51 zákona o DPH. Toto preukazovanie je možné len na základe evidencie, ktorá správcovi dane preukáže, že vozidlo bolo využité len na jazdy súvisiace s podnikaním a nie aj na súkromné účely, ak si chce DPH z nákupu PHL odpočítať v plnom rozsahu. Ak si chce uplatniť odpočet PHL pomerom – postupuje v zmysle § 49 ods. 5 zákona o DPH. Naďalej teda platí, že rozsah a použitie prijatých plnení (nakúpené pohonné hmoty) na účely dodania tovarov a služieb je potrebné preukázať podrobnou evidenciou, pričom spôsob jej vedenia je na rozhodnutí platiteľa DPH.

Ing. Alžbeta Hermanová


a tu je odpoveď z DRSR BB

Dobrý deň. Práve mi prišla aj oficiálna písomná odpoveď z DRSR Banská Bystrica, ktorá potvrdzuje to, čo ste dostali v mojom materiáli. Ešte raz s úctou a prianím pekného dňa Hermanová



Dobrý deň.

Keď subjekt vie preukázať nákup PH iným spôsobom ako v knihe jázd (evidencia sa nemusí presne tak volať), môže. Ale zostáva mu povinnosť preukazovať prijaté plnenia a ich použitie na svoje plnenia, ktoré vykonáva ako platiteľ. Nám určite nestačí poč. stav km na začiatku a na konci konečný stav.

Ing. Ľubomíra Rosenbergerová
DR SR Banská Bystrica
Oddelenie metodiky nepriamych daní
Nikde som sa tu ale nedočítala odpoveď na jednu časť otázky-čo v prípade ak si uplatni odpočet DPH pomerom 80% ?
Vie niekto aj na to odpoveď?
Ako nad tým rozmýšľam, tak to nie je možné, lebo ak si chce uplatniť DPH ( nepíše sa len o 100%)- musí dokázať, že MV bolo použité na služobné účely- takže predsa ostáva len možnosť viesť knihu jázd.
Ale čo ak si uplatnil DPH práve tak, ako sa píše v spomínanej otázke?- a neviedol knihu jázd?

Ďakujem
KvetkaK
20.05.09,06:37
Takže treba viesť evidenciu jázd pre účely DPH? No tak to teda moc podnikateľom s týmto opatrením nepomohli. :(
KvetkaK
21.05.09,06:00
Takže treba viesť evidenciu jázd pre účely DPH? No tak to teda moc podnikateľom s týmto opatrením nepomohli. :(
Posúvam....
Vladimír Ozimý
21.05.09,06:36
Takže treba viesť evidenciu jázd pre účely DPH? No tak to teda moc podnikateľom s týmto opatrením nepomohli. :(

no na účely DPH máme vecne priraďovať prijaté tovary a služby. Na účely DPH nikdy nebola povinnosť viesť knihu jázd avšak pravda je taká že nám to teraz skomplikovali keď bez knihy jázd preukázateľnosť využitia auta výlučne na podnikanie je ťažká...ale ja by som sa netrápil to čo mi zákon povoľuje tak využijem. Takže ja by som deklaroval na účely DPH že PHL je použitá na tovary a služby platiteľa a na daňové účely by som uplatňoval 80%
KvetkaK
21.05.09,06:47
no na účely DPH máme vecne priraďovať prijaté tovary a služby. Na účely DPH nikdy nebola povinnosť viesť knihu jázd avšak pravda je taká že nám to teraz skomplikovali keď bez knihy jázd preukázateľnosť využitia auta výlučne na podnikanie je ťažká...ale ja by som sa netrápil to čo mi zákon povoľuje tak využijem. Takže ja by som deklaroval na účely DPH že PHL je použitá na tovary a služby platiteľa a na daňové účely by som uplatňoval 80%
Len či také tvrdenie bude potom stačiť pri daňovej kontrole? :rolleyes:
Vladimír Ozimý
21.05.09,06:55
Len či také tvrdenie bude potom stačiť pri daňovej kontrole? :rolleyes:

ja plne súhlasím že teoria je teoria a prax je prax...avšak to nie je náš problém že zákon je deravý...proste celé je to o tom že oni urobia A a neurobia B. Keby napísali do zákona o DPH, že nárok na odpočítanie dane pri uplatňovaní paušálnych výdavkov podľa zákona o dani z príjmov je možné uplatniť len s výšky paušálnych výdavkov bolo by to jasné a nikto by to tu neriešil...takto to riešime aj tak nič nevyriešime :D
peba
04.06.09,06:43
Včera som bol na Daňovom úrade v Kráľovskom Chlmci a pýtal som sa kontrolórky ohľadne tejto témy a odpoveď bola že ak som platcom DPH presne treba viesť evidenciu jázd. Ja som jej položil ďalšiu otázku: Aj vtedy ak napr. DPH z bločkov vôbec neuplatním? Odpoveď: Aj vtedy, lebo tento postup je pre neplatcov DPH. Že vraj tento zákon o 80% a zákon o DPH sa bijú. Takže tak. :mad:
Manual
04.06.09,11:10
Včera som bol na Daňovom úrade v Kráľovskom Chlmci a pýtal som sa kontrolórky ohľadne tejto témy a odpoveď bola že ak som platcom DPH presne treba viesť evidenciu jázd. Ja som jej položil ďalšiu otázku: Aj vtedy ak napr. DPH z bločkov vôbec neuplatním? Odpoveď: Aj vtedy, lebo tento postup je pre neplatcov DPH. Že vraj tento zákon o 80% a zákon o DPH sa bijú. Takže tak. :mad:
Pozri túto tému:
http://www.porada.sk/t99713-p2-ju-spotreba-phm.html#post1060911
peba
07.06.09,12:26
To Manual:

Prečital som tvoj odkaz a chcem sa spýtať odkial máš takéto info : Pokiaľ ale si platiteľ DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-12-2008-a.html) a z nakúpených PHL si uplatňuješ DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-12-2008-a.html), tak písať KJ by si mala... Alebo si DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-12-2008-a.html) neuplatníš a KJ písať nemusíš.

???
L-M
08.06.09,06:25
To Manual:

Prečital som tvoj odkaz a chcem sa spýtať odkial máš takéto info : Pokiaľ ale si platiteľ DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-12-2008-a.html) a z nakúpených PHL si uplatňuješ DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-12-2008-a.html), tak písať KJ by si mala... Alebo si DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-12-2008-a.html) neuplatníš a KJ písať nemusíš.

???
Už som z toho naozaj blázon, raz je to tak a raz tak.
A čo ak si uplatním DPH len z tých 80% ?,takú možnosť som tu ešte nečítala.
Ja som volala do PP a tam mi povedali, že normálne 100% DPH si môžme uplatniť- ak je MV používané výhradne na sl.účely a je zaradené v majetku.
Vraj jedno je zákon o DzP a jedno o DPH,(to je každému jasné) nech to nemiešame dokopy.
Ak je štvrťročný platca DPH a v marci už postupoval podľa novely zákona o DzP a uplatňoval si 80% výdavky na PHM takto by sa malo postupovať už celé zdaňovacie obdobie??,(alebo to znovu zmení a odôvodní chaosom okolo DPH??):rolleyes:
a z tých percent aj DPH.
Tak ako to bude s tou DPH- bude to teda čisto iba na obhájení si svojho uplatnenia?:confused:
babi2
08.06.09,09:20
Ja by som povedala, že nárok na odpočet DPH je 100%, veď už v minulosti bolo, že sa do daňových nákladov dávalo iba 85% nakúpených PHM a 15% bolo ako nedaňový náklad ale nárok na odpočet DPH bol 100%
veronikasad
08.06.09,10:01
Ja by som povedala, že nárok na odpočet DPH je 100%, veď už v minulosti bolo, že sa do daňových nákladov dávalo iba 85% nakúpených PHM a 15% bolo ako nedaňový náklad ale nárok na odpočet DPH bol 100%
Odpočet DPH je jedna vec a kniha jázd druhá. Na základe čoho preukážeš, že sú so výdavky súvisiace s podnikaním, ak nebudeš viesť knihu jázd ?
Manual
08.06.09,10:31
Pre L-M
Túto informáciu mám zo školenia Ing. Pavilekovej v TT. Už som to tu písal. Ano zákon o DzP je jedna vec a Zákon o DPH druhá, to je pravda.
Lenže ako bolo povedané na školení, nárok na uplatnenie DPH z nákupu PHL je podmienený preukazným použitím týchto PHL na účely podnikania v zmysle zákona o DPH. A SZČO práve písaním KJ vie preukázať, že zakúpené PHL boli takto použité.
Ak by KJ nepísal,(alebo inú evidenciu) neviem akým spôsobom by SZČO dokladovala použitie PHL. Pozri § 49 ods.2 zák. o DPH.
A pozrel si stanovisko DR SR čo je tu priložené ?
Myslím, že je to všetko jasné, niet čo k tomu dodať. Citujem záver:

Dobrý deň.
Keď subjekt vie preukázať nákup PH iným spôsobom ako v knihe jázd (evidencia sa nemusí presne tak volať), môže. Ale zostáva mu povinnosť preukazovať prijaté plnenia a ich použitie na svoje plnenia, ktoré vykonáva ako platiteľ. Nám určite nestačí poč. stav km na začiatku a na konci konečný stav.

Ing. Ľubomíra Rosenbergerová
DR SR Banská Bystrica
Oddelenie metodiky nepriamych daní
babi2
08.06.09,10:34
Odpočet DPH je jedna vec a kniha jázd druhá. Na základe čoho preukážeš, že sú so výdavky súvisiace s podnikaním, ak nebudeš viesť knihu jázd ?
No ja som nehovorila o potrebnosti evidencie či nie, mala som pocit že otázka znie -ak do nákladu 80% PHM , tak aký odpočet DPH 100 či 80%?
veronikasad
08.06.09,10:36
No ja som nehovorila o potrebnosti evidencie či nie, mala som pocit že otázka znie -ak do nákladu 80% PHM , tak aký odpočet DPH 100 či 80%?
ale názov témy je zrušenie knihy jázd ...
L-M
08.06.09,11:24
Pre L-M
Túto informáciu mám zo školenia Ing. Pavilekovej v TT. Už som to tu písal. Ano zákon o DzP je jedna vec a Zákon o DPH druhá, to je pravda.
Lenže ako bolo povedané na školení, nárok na uplatnenie DPH z nákupu PHL je podmienený preukazným použitím týchto PHL na účely podnikania v zmysle zákona o DPH. A SZČO práve písaním KJ vie preukázať, že zakúpené PHL boli takto použité.
Ak by KJ nepísal,(alebo inú evidenciu) neviem akým spôsobom by SZČO dokladovala použitie PHL. Pozri § 49 ods.2 zák. o DPH.
A pozrel si stanovisko DR SR čo je tu priložené ?
Myslím, že je to všetko jasné, niet čo k tomu dodať. Citujem záver:

Dobrý deň.
Keď subjekt vie preukázať nákup PH iným spôsobom ako v knihe jázd (evidencia sa nemusí presne tak volať), môže. Ale zostáva mu povinnosť preukazovať prijaté plnenia a ich použitie na svoje plnenia, ktoré vykonáva ako platiteľ. Nám určite nestačí poč. stav km na začiatku a na konci konečný stav.

Ing. Ľubomíra Rosenbergerová
DR SR Banská Bystrica
Oddelenie metodiky nepriamych daní

Ďakujem manual-O.K- tak to nie je dobrá správa,ale čo už. Na začiatku tejto témy to vyzeralo tak nádejne....:(
Načo to potom vôbec vymysleli a ževraj zjednodušia podnikateľom život :D
Asi naozaj len neplatcom DPH.
Manual
08.06.09,11:29
To Manual:

Prečital som tvoj odkaz a chcem sa spýtať odkial máš takéto info : Pokiaľ ale si platiteľ DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-12-2008-a.html) a z nakúpených PHL si uplatňuješ DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-12-2008-a.html), tak písať KJ by si mala... Alebo si DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-12-2008-a.html) neuplatníš a KJ písať nemusíš.

???
Viď odpoveď vyššie. Vyplýva to zo Zák. o DPH a viď vyjadrenia DR SR. Ak DPH chcem, musím preukázať použitie PHL. Ak nechcem DPH, nič preukazovať nemusím v zmysle zák. o DPH.
Manual
08.06.09,11:30
Ďakujem manual-O.K- tak to nie je dobrá správa,ale čo už. Na začiatku tejto témy to vyzeralo tak nádejne....:(
Načo to potom vôbec vymysleli a ževraj zjednodušia podnikateľom život :D
Asi naozaj len neplatcom DPH.
Ano je to tak, nikto ti nič zadarmo nedá, nie ešte štát...
Marianna01
08.06.09,12:05
Pre L-M
Túto informáciu mám zo školenia Ing. Pavilekovej v TT. Už som to tu písal. Ano zákon o DzP je jedna vec a Zákon o DPH druhá, to je pravda.
Lenže ako bolo povedané na školení, nárok na uplatnenie DPH z nákupu PHL je podmienený preukazným použitím týchto PHL na účely podnikania v zmysle zákona o DPH. A SZČO práve písaním KJ vie preukázať, že zakúpené PHL boli takto použité.
Ak by KJ nepísal,(alebo inú evidenciu) neviem akým spôsobom by SZČO dokladovala použitie PHL. Pozri § 49 ods.2 zák. o DPH.
A pozrel si stanovisko DR SR čo je tu priložené ?
Myslím, že je to všetko jasné, niet čo k tomu dodať. Citujem záver:

Dobrý deň.
Keď subjekt vie preukázať nákup PH iným spôsobom ako v knihe jázd (evidencia sa nemusí presne tak volať), môže. Ale zostáva mu povinnosť preukazovať prijaté plnenia a ich použitie na svoje plnenia, ktoré vykonáva ako platiteľ. Nám určite nestačí poč. stav km na začiatku a na konci konečný stav.

Ing. Ľubomíra Rosenbergerová
DR SR Banská Bystrica
Oddelenie metodiky nepriamych daní

hm, hm. Tak sa to tu teda potvrdzuje, tie naše úvahy zo začiatku roka. Takže ak som platcom DPH, nestíham písať knihu jázd (ako asi 95% všetkých podnikateľov), uplatním si 80% výdavkov z PHM. 20% budem mať VNZD. Lenže mám ešte DPH, ktorú neuplatním, takže Týchto 19% bude vlastne tvoriť ešte pripočítateľnú položku. Hm, hm... to sa mi oplatí :D:D:D
elenka
03.07.09,07:55
hm, hm. Tak sa to tu teda potvrdzuje, tie naše úvahy zo začiatku roka. Takže ak som platcom DPH, nestíham písať knihu jázd (ako asi 95% všetkých podnikateľov), uplatním si 80% výdavkov z PHM. 20% budem mať VNZD. Lenže mám ešte DPH, ktorú neuplatním, takže Týchto 19% bude vlastne tvoriť ešte pripočítateľnú položku. Hm, hm... to sa mi oplatí :D:D:D
Marianna to je zaujímavé - ale ešte mi povedz - tých 19 % bude tvoriť pripočítateľnú položku - k čomu, akú ?
ďakujem
uctovnik777
04.07.09,19:57
Zdravim Vas poradaci, citam tu uz dost dlho a hladam istu odpoved na moj mensi problem, ale zatial som ten moj problem nevyriesil, tak sa vas pytam ak mi viete poradit, (dufam ze to davam do tej spravnej temy):

moj klient je neplatca dph - zacinajuci podnikatel, na podnikanie bude pouzivat dve auta (firemne + sukromne)
moj nazor je nasledovny, AK SA MYLIM, TAK MA PROSIM OPRAVTE:

SUKROMNE AUTO:
auto vyuziva na podnikanie - dochadzka do prace, vybavovanie zakaziek a objednavok, cesty medzi sidlom firmy a prevadzkou firmy....

uplatnuje si podla cestovnych nahrad zakladnu sadzbu + spotrebu PHM podla TP, + pripadne stravne
vedie si knihu jazd + odklada blocky od PHM na ucely vypoctu k cestakom
LEN NEVIEM CI V TOMTO PROPADE MUSI DO KNIHY JAZD PISAT AJ UCEL CESTY, ALEBO TO DOLOZIT NA OSOBITNOM LISTE K CESTAKU A PODPISAT TO, ako to vlastne ma fungovat, je na to nejake usmernenie??

FIREMNE AUTO:
auto sluzi na rozvoz tovaru a zasobovanie

majitel sa rozhodol uplatnit si 80%-ne pausalne vydavky, cize nebude robit knihu jazd k tomuto autu, LENZE AKO TO JE POTOM SO STAVOM KILOMETROV NA ZACIATKU A NA KONCI UCTOVNEHO OBDOBIA (zapise si na nejaky list stav tachometra a to na konci obdobia dolozi do uctovnictva, alebo ako) alebo ten stav tachometra musi nahlasit na danovy urad a oni mu daju o tom potvrdenie UZ SOM Z TOHO JELEN

lebo ak si to sam bude evidovat, tak potom si tam moze napisat lubovolne cislo, sak kto mu to dokaze,

tomuto vobec nerozumiem, prosim ak viete tak mi poradte a usmernite ma na spravnu cestu,

este raz dakujem, som zacinajuci uctovnik
klientovi spracovavam jednoduche uctovnictvo.

a ak by sadalo tak by som poprosil o nejake linky/odkazy na zakony a usmernenia k mojmu problemu

este raz dakujem
Laura1
20.07.09,19:12
Ako vidím, moja úvaha, že ak som platca dph a chcem si uplatniť dph /len vo výške 80%/ z PHL - nemusím viesť knihu jázd a stačí si odpísať počiatočný stav tachometra na začiatku a konci mesiaca - je nanič.
Škoda, už som sa začala tešiť.
grammatika
21.07.09,07:50
No super, práve som sa vrátila k tejto téme a teda zistila som, že naše úvahy v marci neboli správne a treba dorobiť knihu jázd...
uctovnik777
25.07.09,20:14
No ja som sa uz rozhodol, ze knihu jazd robit budem, ked sa na to pozrem z druhej strany, tak ak na aute bude pocas roka vela jazdit, cize bude mat dost vysoke naklady na PHM

ak si uplatni len 80 % tak 19% z tych 20 % o co sa mu znizili vydavky,bude musiet odviest statu, takze podla mna je vyhodnejsie pisat knihu jazd a tie peniaze, ktore by dal statu, tie moze radsej inde investovat.

to je moj nazor na to vsetko

aj tak to este vsetko ohladne pausalu nie je doriesene

ale co uz, s tym nic nenarobime, ked kompetentny, co pripravuju a schvaluju zakony, konaju nedomyslene, najprv nieco schvalia a potom, ked sa to dostane do praxe zistia, ze to bola uplna hovadina, ale uz maju problemy to napravit
Rozalka
21.08.09,10:01
Novela Zákona o DPH (ak bude schválená v znení návrhu) tento problém rieši, môžete nazrieť tu

http://www.porada.sk/1129893-post2.html

mimotemy
Ja som presvedčená, že sem chodia nazerať ...
babi2
05.10.09,10:52
Dobre tomu rozumiem , že vlastne ak si uplatním 80% paušálny náklad PHM a samozrejme odpočet DPH uplatním tiež 80%, nemusím robiť knihu jázd a je to v poriadku? Teda ak by prešiel tento návrh novelizácie zákona o DPH.


17. V § 49 ods. 5 tretej vete sa na konci bodka nahrádza bodkočiarkou a pripájajú sa tieto slová: „ak platiteľ uplatňuje výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky vo forme paušálnych výdavkov podľa osobitného predpisu24b) a nemôže preukázať rozsah použitia pohonných látok na účely svojho podnikania a na iný účel ako na podnikanie, môže odpočítať daň z kúpy pohonných látok do výšky paušálnych výdavkov podľa osobitného predpisu.24b)“.
uctovnik777
10.10.09,13:26
Dobre tomu rozumiem , že vlastne ak si uplatním 80% paušálny náklad PHM a samozrejme odpočet DPH uplatním tiež 80%, nemusím robiť knihu jázd a je to v poriadku? Teda ak by prešiel tento návrh novelizácie zákona o DPH.


17. V § 49 ods. 5 tretej vete sa na konci bodka nahrádza bodkočiarkou a pripájajú sa tieto slová: „ak platiteľ uplatňuje výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky vo forme paušálnych výdavkov podľa osobitného predpisu24b) a nemôže preukázať rozsah použitia pohonných látok na účely svojho podnikania a na iný účel ako na podnikanie, môže odpočítať daň z kúpy pohonných látok do výšky paušálnych výdavkov podľa osobitného predpisu.24b)“.

ANO JE TO V PORIADKU, NEMUSIS ROBIT KNIHU JAZD, A MOZEL SI UPLATNIN PAUSAL AZ DO VYSKY 80%, ALE TO PLATI LEN NA FIREMNE AUTA - AK TY POUZIVAS SUKROMNE AUTO A PLATIS ZAN DAN Z MOTOROVYCH VOZIDIEL, TAK MUSIS VIEST KNIHU JAZD A ROBIT VYUCTOVANIE PRACOVNEJ CESTY.

ALE PRI TOM PAUSALE JE JEDEN HACIK, MUSIS PREUKAZAT STAV TACHOMETRA NA ZACIATKU A NA KONCI ROKA

?? A AKO TO ADEKVATNE PREUKAZES PRE DANOVE UCELY??

JEDINE FOTKOU NA ZACIATKU ROKA A FOTKOU NA KONCI ROKA

ALE TU JE TEN HACIK, NOVELA VYSLA V PRIEBEHU ROKA A NIE NA ZACIATKU ROKA 2009
babi2
10.10.09,15:29
ANO JE TO V PORIADKU, NEMUSIS ROBIT KNIHU JAZD, A MOZEL SI UPLATNIN PAUSAL AZ DO VYSKY 80%, ALE TO PLATI LEN NA FIREMNE AUTA - AK TY POUZIVAS SUKROMNE AUTO A PLATIS ZAN DAN Z MOTOROVYCH VOZIDIEL, TAK MUSIS VIEST KNIHU JAZD A ROBIT VYUCTOVANIE PRACOVNEJ CESTY.

ALE PRI TOM PAUSALE JE JEDEN HACIK, MUSIS PREUKAZAT STAV TACHOMETRA NA ZACIATKU A NA KONCI ROKA

?? A AKO TO ADEKVATNE PREUKAZES PRE DANOVE UCELY??

JEDINE FOTKOU NA ZACIATKU ROKA A FOTKOU NA KONCI ROKA

ALE TU JE TEN HACIK, NOVELA VYSLA V PRIEBEHU ROKA A NIE NA ZACIATKU ROKA 2009
Tá novela o ktorej Ty hovoríš bola o Dani z príjmu, na základe tejto novely, ale vraj nemohli použiť 80% paušálny náklad platitelia DPH, no k 1.1.2010 by mal byť novelizovaný zákon o DPH, z ktorého citáciu som použila a tu mi teda vychádza, že už 80% paušálny náklad by mohli používať aj plátcovia DPH
marina8
10.10.09,17:19
Tá novela o ktorej Ty hovoríš bola o Dani z príjmu, na základe tejto novely, ale vraj nemohli použiť 80% paušálny náklad platitelia DPH, no k 1.1.2010 by mal byť novelizovaný zákon o DPH, z ktorého citáciu som použila a tu mi teda vychádza, že už 80% paušálny náklad by mohli používať aj plátcovia DPH


pytali sme sa na to na skoleni, ze ako to je s DPH, bolo nam povedane, ze co sa tyka dani z prijmu tak mozes 80%, ale DPH ti uznaju 100%, lenze na narok na odpocet musis mat DPH v zaznamoch a to tam dostanes iba tak, ze vsetky bloky nauctujes:)) takze to nie je tak, ze z tych 20%, ktore das ako pripocitatelnu polozku si nemozes odpocitat DPH
jedna kocka vravela, ze mala aj danovu kontrolu a vsetko bolo v poriadku
Johanka
10.10.09,17:23
ALE TU JE TEN HACIK, NOVELA VYSLA V PRIEBEHU ROKA A NIE NA ZACIATKU ROKA 2009
Toto nie je problém, pozri si prechodné ustanovenia §52g ods.4 Zákona o dani z príjmov.
babi2
10.10.09,17:50
pytali sme sa na to na skoleni, ze ako to je s DPH, bolo nam povedane, ze co sa tyka dani z prijmu tak mozes 80%, ale DPH ti uznaju 100%, lenze na narok na odpocet musis mat DPH v zaznamoch a to tam dostanes iba tak, ze vsetky bloky nauctujes:)) takze to nie je tak, ze z tych 20%, ktore das ako pripocitatelnu polozku si nemozes odpocitat DPH
jedna kocka vravela, ze mala aj danovu kontrolu a vsetko bolo v poriadku
Ba práve že mi to vychádza, že uplatňovať 80% paušál a nerobiť knihu jázd nateraz môžu len neplatcovia DPH, pozri príspevok 97
Johanka
10.10.09,18:00
Pozri si predmetné ustanovenie v Zákone o dani z príjmov (§19/2/l). Nie je tam žiadne obmedzenie týkajúce sa platiteľov DPH ...
Platitelia DPH si musia vyriešiť ako preukážu použitie PHL na podnikanie ...
babi2
10.10.09,18:21
No áno, ale ako ináč preukáže použitie PHL na podnikanie ak nie knihou jázd?
Mne sa tiež nezdá, že by to malo platiť len pre neplátcov DPH, ale keď som si prečítala predchádzajúce príspevky tak neviem
Zlata
16.10.09,07:56
No áno, ale ako ináč preukáže použitie PHL na podnikanie ak nie knihou jázd?
Mne sa tiež nezdá, že by to malo platiť len pre neplátcov DPH, ale keď som si prečítala predchádzajúce príspevky tak neviem

Prikladám vyjadrenie metodičky DÚ z TN:
Platiteľ DPH musí správcovi dane preukázať , že má nárok na plný odpočet DPH z nakúpených PHL. Tento nárok naďalej preukazuje evidenciou jázd, alebo iným preukazným spôsobom, ktorý správcu dane presvedčí o nároku v plnej výške.
Iný preukazný spôsob by mohol byť napr. denník jázd, (dátum,cieľ,km celkom).
Je to taktiež "evidencia" ale jednoduchšia.
hernigan
26.10.09,14:58
mna by zaujimalo, co konkretne znamena vyraz "preukazat", alebo "preukazny sposob". a dalej:
... alebo iným preukazným spôsobom, ktorý správcu dane presvedčí o nároku v plnej výške - spravca dane nie je clovek, takze predpokladam, ze presvedcit spravcu dane znamena presvedcit kontrolorku. takze ju mozem akoze presvedcit aj cestnym prehlasenim alebo milym slovom a bonbonierou?
tigy
27.10.09,17:39
Ja mam tiez taky problem, ze mi chcu pridelit auto na sukromne aj sluzobne ucely...a musim poriesit, co s nakladmi a DPH....

Napadlo ma, ak vyuzijem moznost pausalu, 80% z ceny nakupu PHM (bez DPH) dam riadne do nakladov a zvysnych 20% + celu DPH by mi zrazali z platu - bolo by tym padom z hladiska danoveho vsetko ok? Pravdaze by mi okrem toho zdanovali aj 1% z ceny auta.
Alebo by mi museli zrazat (20%+povodna DPH)x1,19? cize este vyrubit aj na tuto zrazku DPH?
Co myslite, poradaci?
Vopred vdaka za nazor :)
Manual
27.10.09,17:42
tigy kto ti chce prideliť auto ?
tigy
28.10.09,11:11
tigy kto ti chce prideliť auto ?

Zamestnavatel. Chcel by mi tym poskytnut akysi bonus, ale ako to uz chodi, nasprtat vsetko okolo musim ja (kedze som uctovnicka) :) a hlavne aby bolo vsetko co "najbezbolestnejsie" pre zamestnavatela :(
KEJKA
28.11.09,09:11
Dobre tomu rozumiem , že vlastne ak si uplatním 80% paušálny náklad PHM a samozrejme odpočet DPH uplatním tiež 80%, nemusím robiť knihu jázd a je to v poriadku? Teda ak by prešiel tento návrh novelizácie zákona o DPH.


17. V § 49 ods. 5 tretej vete sa na konci bodka nahrádza bodkočiarkou a pripájajú sa tieto slová: „ak platiteľ uplatňuje výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky vo forme paušálnych výdavkov podľa osobitného predpisu24b) a nemôže preukázať rozsah použitia pohonných látok na účely svojho podnikania a na iný účel ako na podnikanie, môže odpočítať daň z kúpy pohonných látok do výšky paušálnych výdavkov podľa osobitného predpisu.24b)“.
platí od 1.1.2010

Pozri si predmetné ustanovenie v Zákone o dani z príjmov (§19/2/l). Nie je tam žiadne obmedzenie týkajúce sa platiteľov DPH ...
Platitelia DPH si musia vyriešiť ako preukážu použitie PHL na podnikanie ...
obmedzenie nie je, takže sa uplatniť v nákladoch dá, na odpočítanie slúžia bločky - faktúry, samozrejme, dá sa očakávať diskusia s kotrolou............


Ja mam tiez taky problem, ze mi chcu pridelit auto na sukromne aj sluzobne ucely...a musim poriesit, co s nakladmi a DPH....

Napadlo ma, ak vyuzijem moznost pausalu, 80% z ceny nakupu PHM (bez DPH) dam riadne do nakladov a zvysnych 20% + celu DPH by mi zrazali z platu - bolo by tym padom z hladiska danoveho vsetko ok? Pravdaze by mi okrem toho zdanovali aj 1% z ceny auta.
Alebo by mi museli zrazat (20%+povodna DPH)x1,19? cize este vyrubit aj na tuto zrazku DPH?
Co myslite, poradaci?
Vopred vdaka za nazor :)

http://www.porada.sk/t122130-navrh-zakona-dph-novela-2010-a.html
už bola novela schválená, príslušný § v príspevkoch je aj citovaný. Svoj názor som tu kedysi vyjadrila, takže ho iba upresním :
písala som, že PHM 80% sa dá uplatíť pre daň z príjmov a neriešiť DPH, nakoľko zákon o DPH to nerieši ........... vzhľadom na novelu ZDPH môj názor platí iba do 31.12.2009.
V r.2010 platí, že 20% DPH z nákupu PHM sa nebude odpočítavať a naďalej netreba robiť knihu jázd.
k poslednému príspevku:
ak si vo vzťahu zamestnanec-zamestnávateľ (máš plat) tak sa ti bude zdaňovať mesačne 1%, a zrážať sa ti bude 20%phm bez DPH * 1,19
teda ten neuplatnený paušál plus DPH.
a na strane zamestnávateľa DPH z 80% je povolený paušál pre daňové účely bez knihy jázd a k tomu prislúchajúca DPH. (môj názor)
tigy
29.11.09,09:15
Vdaka za odpoved, ja si tiez myslim, ze by to takto po 1.1.2010 mohlo fungovat :)
ivako
29.11.09,09:23
Neviem, či už to tu je niekde priložené, ale možno vám to pomôže. Je to zo stránky DRSR.
dogicka
03.12.09,13:00
Ahojte, bola som v sobotu 28.11. na školení s Ing. Borákovou, metodičkou DR Žilina. Čítala nám list, ktorý dostali minulý týždeň z Ministerstva financií, týkajúci sa spôsobu uplatňovania PHL 80% paušálom. Len vtedy, ak auto používa FO alebo PO na podnikateľské účely na 100% môže si paušálom dať do nákladov 80%. To znamená, že ak auto používa na 80% na služobné účely a na 20% na súkromné, do nákladov si nemôže dať 80%. Ona sama na to nemala slov......
Mirabela1
04.12.09,12:30
80% - VOZD
20% - VNZD
100% - DPH odpočet

treba viesť evidenciu km zápis začiatok a koniec mesiaca
Ale musi vediet preukazat pouzitie nakupenych PHL-vid info drsr na titulnej strane-oznamy- Zmeny tykajuce sa uplatnovania vydavkov na spotrebovane pohonne latky priklad c.15 v c.14 si protirecia.