maturantka
06.03.09,09:45
V roku 2008 som mala príjem na základe príkaznej zmluvy (anketárska činnosť a regrutovanie). Agentúra mi poslala potvrdenie "o príjmoch fyzickej osoby zo závislej činnosti" o "úhrne zúčtov. a vypl. príjmov zo závislej činnosti par. 5 zákona ..... , okrem príjmov, ktoré nie sú predmetom dane, príjmov od dane oslobodených a príjmov, z ktorých sa daň vyberá zrážkou podľa par. 43 zákona" v sume 8000 Skk. Myslím, že to nie je správne tlačivo, lebo si chcem uplatniť tieto príjmy ako ostatné, príležitostné - a tak by vlastne boli pre malú výšku oslobodené. (Alebo sa mýlim :( ???) Šéf mi povedal, že oni majú len takéto tlačivá a keď chcem iné, mám si ho sama vytvoriť a poslať na potvrdenie. Prosím Vás, mohli by ste mi pomôcť s formuláciou, formu by som už hádam zvládla aj sama. Ďakujem za pomoc a ochotu.
Braňo
06.03.09,09:38
Príjem z príkaznej zmluvy nie je príjem zo závislej činnosti. K tomuto príjmu Ti stačí zmluva a kópia bankového výpisu, kde Ti bola suma vyplatená, prípadne pokladničný doklad.
Lianka
06.03.09,09:38
Prikladam aj tvoje prispevky k tejto problematike v inej teme:
http://www.porada.sk/t102875-p2-dp-prikazna-zmluva.html
Lianka
06.03.09,09:41
maturantka
06.03.09,10:04
Ďakujem,tie linky som všetky prešla počas predchádzajúcich 3 dní, poznám pravidlá Porady, aj keď mi rodinné a iné povinnosti nedovoľujú sem chodiť často... Nedovolila by som sa pýtať nepripravená:) - teda, v rámci svojich možností.
Brankovi ďakujem za jednoduchú odpoveď. Zo všetkého mi teda vyplýva:
- to potvrdenie, čo mi poslali nie je správne (a ani potrebné)
- nemám pýtať žiadne iné potvrdenie o príjme
- nemusím podať DP typ B, stačí, keď som požiadala svojho zamestnávateľa o ročné zúčtovanie (mám len tú jednu závislú činnosť)
- nemusím sa trápiť nad tým, že keď príde do agentúry daňová kontrola, budem mať opletačky ja.
Ak sa nemýlim, super, ak sa mýlim, prosím, dajte vedieť, kým je čas. Ďakujem všetkým ešte raz.
veronikasad
06.03.09,18:10
V roku 2008 som mala príjem na základe príkaznej zmluvy (anketárska činnosť a regrutovanie). Agentúra mi poslala potvrdenie "o príjmoch fyzickej osoby zo závislej činnosti" o "úhrne zúčtov. a vypl. príjmov zo závislej činnosti par. 5 zákona ..... , okrem príjmov, ktoré nie sú predmetom dane, príjmov od dane oslobodených a príjmov, z ktorých sa daň vyberá zrážkou podľa par. 43 zákona" v sume 8000 Skk. Myslím, že to nie je správne tlačivo, lebo si chcem uplatniť tieto príjmy ako ostatné, príležitostné - a tak by vlastne boli pre malú výšku oslobodené. (Alebo sa mýlim :( ???) Šéf mi povedal, že oni majú len takéto tlačivá a keď chcem iné, mám si ho sama vytvoriť a poslať na potvrdenie. Prosím Vás, mohli by ste mi pomôcť s formuláciou, formu by som už hádam zvládla aj sama. Ďakujem za pomoc a ochotu.
Mala si v roku 2008 aj iné príjmy - v akej výške ?
Na potvrdení, ktoré ti agentúra poslala je aj zrazená daň ?
maturantka
06.03.09,19:52
Veronika, príjmy som mala len zo zamestnania (jeden zamestnávateľ), kde som požiadala o zúčtovanie. Na tom potvrdený z agentúry nebola zrazená daň. Ďakujem.
veronikasad
06.03.09,19:59
Veronika, príjmy som mala len zo zamestnania (jeden zamestnávateľ), kde som požiadala o zúčtovanie. Na tom potvrdený z agentúry nebola zrazená daň. Ďakujem.

V prílohe tohto príspevku nájdeš stanovisko p. Mihála k zdaňovaniu príjmov z príkaznej zmluvy, Skontroluj si podľa akého § OZ bola tvoja zmluva uzatvorená. Môže ísť naozaj o príjem zo závislej činnosti

http://www.porada.sk/389105-post5.html
maturantka
06.03.09,20:07
Pracovnú zmluvu mám u iného zamestnávateľa. Tá agentúra je len príležitostný príjem, podpísali so mnou len príkaznú zmluvu. Tú prílohu som nenašla. A ten paragraf idem pozrieť.
maturantka
06.03.09,20:11
Príkazná zmluva bola uzatvorená "podľa par. 724 a nasl." OZ.
veronikasad
06.03.09,20:14
Citácia z uvedenej prílohy :

Za závislú činnosť možno považovať príkazné zmluvy podľa § 724 a nasl. Občianskeho zákonníka, najmä s ohľadom na ustanovenie § 725 Občianskeho zákonníka:
maturantka
06.03.09,20:19
Teraz nechápem, ak teda považovali príkaznú zmluvu za moju závislú činnosť, prečo neboli povinní odviesť daň??
maturantka
06.03.09,20:46
Dovolím si posunúť...
maturantka
07.03.09,10:20
...............................
maturantka
07.03.09,10:35
Prosím, ak niekto vie, vyjadrite sa, ako sa nedostať do problémov s DÚ...
maturantka
07.03.09,11:04
dovolím si posunúť...
Lianka
07.03.09,11:05
maturantka, vyckaj do pondelka, bude tu viac poradakov a iste sa dockas odpovede... cez vikend aj tak nic nevyriesis... klud, uzi si vikend ;)
maturantka
07.03.09,11:29
Lianka, vieš, mám rada všetko na poriadku, som už taká nervózna z toho. Keď si predstavím, že našej mzdovej účtovníčke mám zasa povedať, že neplatí tá žiadosť o zúčtovanie, ale že žiadam potvrdenie a sama si budem podávať DP, nie je mi do smiechu. Ona to berie tak vážne, neviem, neviem... Ale aj tak ďakujem za útechu.
Lianka
07.03.09,11:33
Dokazem to pochopit, ale "ihned" to nevyriesis. Skus vypnut na chvilu, je vikend. Nekaz si ho negativnym zmyslanim a obavami. Prihlas sa sem vecer, prip. zajtra a je velka pravedpodobnost, ze sa niekto k tvojmu prispevku vyjadri.
Ja osobne, zial, nemam skusenost, necitim sa na komptentne vyjadrenie k tejto problematike.
veronikasad
07.03.09,11:53
Lianka, vieš, mám rada všetko na poriadku, som už taká nervózna z toho. Keď si predstavím, že našej mzdovej účtovníčke mám zasa povedať, že neplatí tá žiadosť o zúčtovanie, ale že žiadam potvrdenie a sama si budem podávať DP, nie je mi do smiechu. Ona to berie tak vážne, neviem, neviem... Ale aj tak ďakujem za útechu.
Možno nájdeš odpoveď na svoje otázky v tejto téme. Je tam aj stanovisko p.Mihála :


http://www.porada.sk/t88245-prikazna-zmluva-a-sl.html?highlight=pr%EDkazn%E1+zmluva
maturantka
07.03.09,12:01
Dievčatá, veľmi pekne ďakujem, aspoň som si stiahla to vyjadrenie Branka a Pána Mihála čo sa týka definície závislej práce. Už mám niečo v rukách. Ak bude pokračovať moja spolupráca s agentúrou v tomto roku, chcela by som to robiť skôr na dohodu, aj keď oni nechcú a tvrdia, že s tým majú zbytočné problémy ohľadom prihlasovania a odhlasovania na SP. Ale ja takéto nervy z toho nechcem mať. Ďakujem ešte raz a oceňujem pomoc.
veronikasad
07.03.09,12:05
Dievčatá, veľmi pekne ďakujem, aspoň som si stiahla to vyjadrenie Branka a Pána Mihála čo sa týka definície závislej práce. Už mám niečo v rukách. Ak bude pokračovať moja spolupráca s agentúrou v tomto roku, chcela by som to robiť skôr na dohodu, aj keď oni nechcú a tvrdia, že s tým majú zbytočné problémy ohľadom prihlasovania a odhlasovania na SP. Ale ja takéto nervy z toho nechcem mať. Ďakujem ešte raz a oceňujem pomoc.
Ak to agentúra posúdila ako závislú prácu, mala by si to rešpektovať a zahrnuť do príjmov podľa § 5 aj keď je to príkazná zmluva. Veď je to to isté ako dohoda, akurát že z dohody ti zrazia daň - dostaneš menej na výplatu a tu musíš tú daň doplatiť v DP.
Ak ti mzdárka už urobila RZD, vyžiadaj si kopiu a možeš ešte sama podať dodatočné daň.priznanie typu A.
maturantka
07.03.09,12:56
Takže ako príloha k dodatočnému daňovému priznaniu sa dá kópia tlačiva Zúčtovanie... a nemusí mi spätne vyhotovovať to iné tlačivo, myslím sa volá Potvrdenie o príjmoch... ? Myslíte, že to by DÚ stačilo? Ďakujem.
veronikasad
07.03.09,13:32
Takže ako príloha k dodatočnému daňovému priznaniu sa dá kópia tlačiva Zúčtovanie... a nemusí mi spätne vyhotovovať to iné tlačivo, myslím sa volá Potvrdenie o príjmoch... ? Myslíte, že to by DÚ stačilo? Ďakujem.
Priložíš kopiu ročného zúčtovania dane od zamestnávatela + Potvrdenie o príjme z Agentúry
maturantka
07.03.09,13:58
Teda automaticky mám podať dodatočné DP. Mám to pri jeho podávaní aj nejako vysvetľovať? (keď nemajú moje riadne DP)
Prue
07.03.09,17:13
nie dodatočné, zatiaľ opravné do 31.03.09
maturantka
10.03.09,15:56
Takže: bola som na DÚ, predložila som RIADNE (povedali, že nie opravné) DP typ A a priložila som
1. kópiu potvrdenia z agentúry a
2. od svojho zamestnávateľa kópiu ročného zúčtovania - na druhej strane je taká tabuľka, tá sa u zamestnávateľa dodatočne vyplní a tlačivo sa tak stáva prílohou k DP.
To píšem len pre doplnenie, ak by niekto potreboval vedieť, ako postupovať v takomto prípade. Teda tlačivo ročného zúčtovania ráta aj s alternatívou takýchto "popletkov" ako ja.
Ďakujem všetkým za pomoc.