Beata
09.07.04,12:26
Prosím vás, ako by ste zaúčtovali v PÚ základné imanie: v zmluve je uvedené, že ZI vo výške 200 tisíc je splatené, avšak nemám o tom žiadny doklad. Firma tie prostriedky vôbec neprehnala účtom, takže čo s tým? Čo sa stane, keď to dám do pokladne? To je capina, však?!
Ak viete, tak mi prosím vás poraďte, lebo ma asi porazí.
janaGT
09.07.04,10:45
Ja keď som nastúpila do firmy, ktorá fungovala asi 1/2, tiež ZI nebolo vložené najskôr na účet, dokonca účtovníčka, ktorá firmu účtovala ani nevedela, že to musí byť zachytené v účte. Potom som to dala cez hotovosť do pokladne - akože.
Luckasari
09.07.04,10:50
urcite prasule musia byt vlozene na ucet alebo do pokladne - ako inak by doslo k splateniu vkladu?
a co sa tyka uctovania, ucet 411 a ak este nie je ZI zapisane v obchodnom registri tak 419, a po zapise preuctovat na ucet 411
Beata
09.07.04,11:01
OK, takže dievčatá hovoríte, že určite to nebude problém, keď to preženiem len cez pokladňu? No inú šancu ani nemám... Ani ich nemôžem žiadať, aby prehnali chechtáčiky cez účet teraz, dodatočne, pretože sa spoločníci nepohodli a ukončili činnosť, pravdepodobne sa budú chcieť zlikvidovať (moje nervy), a to boli založení len od 01.01.2004 (tomu ja hovorím neuvážené konanie). Ešte to bude radosť.
Luckasari
09.07.04,12:09
no to je PRIPAD ti nasi podnikatelia
prezen to cez pokladnu, ked sa inac neda?! hlavne, nech je to uctovne a danovo v poriadku, o to nam ekonomom predsa ide
ostatne nech si riesia ostatni :p
Beata
26.08.04,13:34
Vraciam sa k téme, ale z iného pohľadu.

S.r.o. nepodnikajúca od r. 1992 má v spoločenskej zmluve, ako i v registri uvedenú výšku ZI 140.000,- Sk. Počas týchto rokov, nevykazovala žiadnu činnosť, ale ani ZI nepovýšila na 200.000,-. Pamätám sa, čítala som niekde, že pokiaľ s.r.o. nezvýši svoje ZI, súd takúto spoločnosť automaticky vymaže z registra. Zrejme to už nie je dnes aktuálne, ale ani keby ste ma zabili, neviem v ktorom roku toto platilo... Dosť na tom, že túto spoločnosť súd nevymazal, je naďalej registrovaná. Preto sa spoločníci rozhodli, že ZI zvýšia na 200.000,- Sk.
Čo si myslíte, je možné zvýšiť u tejto spoločnosti ZI? Nebude súd uplatňovať nejaké sankcie? Alebo treba nechať túto spoločnosť tak a počkať, či náhodou ju súd nevymaže? Alebo čo by ste urobili? Ja som zúfalá, lebo si neviem s tým rady.

Proooooosíííím pomôžte.
Ďakujem za všetky rady a názory!
Martinková
27.08.04,05:51
Tažko povedat, či súd takuto spolocnost automaticky vymaze z registra, lebo
ja mam taku skusenost: moji sefovia vlastnia jednu s.r.o, ktora vobec nefunguje, a uz najmenej 4 roky ziadame, aby s.r.o vymazali z registra a nic. Dokonca musime kazdy rok podavat nulove danove priznanie. Viackrat sme to konzultovali aj s danovym uradom ale po kazdom nam povedali, pokial
firmu nevymazu z registra musime podavat nulove danove priznanie.
Nepohneme sa ani na sude ani na DU.

Beatka prajem Ti pevne nervy
Betka
Beata
27.08.04,11:16
Betuš, veď aj ja podávam každý rok nulové DP, a výkazy kde vykazujem len ZI.
No podrž sa. Možno neuveríš, ale večer muž došiel s doporučeným listom zo súdu. Asi som to cítila v kostiach, alebo som veštica Teodora. Poslali nám uznesenie, ktorým súd rozhodol o začatí konania o zrušenie obch. spoločnosti z dôvodu nezvýšenia ZI.
Tak už máme, čo sme chceli! Lenže zrušiť sme chceli túto spoločnosť pred šiestimi rokmi. Dnes by som pristala, keby spoločníci zrušili živnosti, zvýšilo by sa ZI a ďalej by fungovali ako s.r.o. a to z mnohých dôvodov a jedným z nich je aj prechod plátcov DPH z JÚ na PÚ.
Hold, smola. Ešte budeme radi, keď nás nebudú sankciovať... :(
Martinková
27.08.04,11:34
Beatka ,
to teda je smola, dufam, ze sankcie nebudu krute. Ja si tiez myslim, ze by to bolo lepsie, keby firma zo zvysenim ZI fungovala dalej.
Drzim Ti palce, aby Vam to dobre dopadlo a daj nam to vediet do Porady. /možno aj nas, teda mojich sefov to caka len neviem v ktorom roku/
Betka
ajacik
27.08.04,17:35
ja mam dve otazocky:
1) da sa vlozit do podnikania aj auto, ktore je na leasing (este sa bude splacat 25 mesiacov po 13500 Sk)
2) moze mi niekto polopate vysvetlit ako je to s tym zivn. listom v prip. jedneho spolocnika s.r.o. Nejako si to neviem predstavit

dakujem
mudroš
30.08.04,07:45
OK, takže dievčatá hovoríte, že určite to nebude problém, keď to preženiem len cez pokladňu? No inú šancu ani nemám... Ani ich nemôžem žiadať, aby prehnali chechtáčiky cez účet teraz, dodatočne, pretože sa spoločníci nepohodli a ukončili činnosť, pravdepodobne sa budú chcieť zlikvidovať (moje nervy), a to boli založení len od 01.01.2004 (tomu ja hovorím neuvážené konanie). Ešte to bude radosť.

Ja by som to neriskoval, najmä ak to medzi spoločníkmi neklape. Niekto to môže napadnúť a čo potom?
Pri zakladaní s.r.o. bol určite ustanovený správca vkladu. ten určite podpísal, že prevzal vklady. Inak by súd nezapísal, že bolo ZI splatené. Zaúčtoval by som to teda ako pohľadávku voči správcovi vkladu.
Oldi
30.08.04,14:14
Súhlasím s Mudrošom, v dnešnej dobe je to problematické. Bez podkladu tažko možno účtovať. I keď výpis z OR potvrdzuje, že ZI je splatené, nie je však podchytené akým spôsobom. A to už je nedodržanie základných princípov účtovníctva (verné a pravdivé zobrazenie objektívnej skutočnosti). Treba zistiť, ako sa veci majú a získať podklady aby nevznikli nejaké spory. Netreba prikladať polienka do ohňa :-).
marianna
31.08.04,10:18
Beata: Pozor aby si si nenarobila manko 200 000 Sk. Ako potom zaúčtuješ výdaj z pokladne? A ja sa pýtam, ak sa zvyšovalo ZI tým, že sa prijali ďalší dvaja spoločníci, mám viesť o nich analytické účty 411AE teda každého spoločníka zvlášť?
Beata
31.08.04,10:29
Nebude manko, ani žiadny iný problém ako uvádzali mudroš a Oldi. Spoločníci peniaze investovali a sú o tom aj doklady. Problém som mala výhradne s tým, že nevložili tie peniažky na účet, ale všetko robili hotovostne. Preto som sa pýtala, či je možné tieto prostriedky ZI účtovať cez pokladňu, keďže na účet neboli vložené.

Ďakujem Vám všetkým za príspevky.
mudroš
31.08.04,12:26
Beata: Pozor aby si si nenarobila manko 200 000 Sk. Ako potom zaúčtuješ výdaj z pokladne? A ja sa pýtam, ak sa zvyšovalo ZI tým, že sa prijali ďalší dvaja spoločníci, mám viesť o nich analytické účty 411AE teda každého spoločníka zvlášť?
Smozrejme je možné vytvoriť aj anylytické účty na 411. Pri malom počte spoločníkov je to asi aj výhodné, lebo nie je potrebné viesť osobinú analytickú evidenciu.
Martinková
13.09.04,11:29
Betuš, veď aj ja podávam každý rok nulové DP, a výkazy kde vykazujem len ZI.
No podrž sa. Možno neuveríš, ale večer muž došiel s doporučeným listom zo súdu. Asi som to cítila v kostiach, alebo som veštica Teodora. Poslali nám uznesenie, ktorým súd rozhodol o začatí konania o zrušenie obch. spoločnosti z dôvodu nezvýšenia ZI.
Tak už máme, čo sme chceli! Lenže zrušiť sme chceli túto spoločnosť pred šiestimi rokmi. Dnes by som pristala, keby spoločníci zrušili živnosti, zvýšilo by sa ZI a ďalej by fungovali ako s.r.o. a to z mnohých dôvodov a jedným z nich je aj prechod plátcov DPH z JÚ na PÚ.
Hold, smola. Ešte budeme radi, keď nás nebudú sankciovať... :(

Ahoj Beatka,
predstav si, ze aj mi sme dostali zo sudu papier,ze zacinaju konat vo veci
zrusenia spolocnosti /a to po tolkych rokoch-konecne/len dufam ze to stihnu do konca roka, aby som zas nemusela podavat nulove danove priznanie.
Asi zacali na sude robit poriadky.
Pekny den Betka
Beata
13.09.04,11:54
Betka, veru vyzerá to tak, že sa robia poriadky na súde. A aký dôvod Vám udali? Nezvýšenie ZI, alebo nefunkčnosť, alebo čo?
Martinková
13.09.04,13:15
Beatka ,
na základe našej žiadosti /na zrušenie firmy/, ktorú sme dávali už viackrát uvádzaju, že musime dat čestné prehlásenie overené notárom, že firma nemá ziadny majetok, zaväzky atď. a 3000,-Sk kolok, aby zacali likvidačné konanie.
Uvidime čo bude ďalej.Neviem čo môžeme čakat, kontrolu alebo sankcie.
Ale nemajú co kontrolovat.Adresa firmy je registrovaná u konatela na
domacu adresu ,tam akurát preberá poštu.
Betka