gabi2
06.03.09,08:56
Prosím Vás o radu. FO neplátca DPH požiadala o dobrovoľnú registráciu DPH ale nakúpi stroje, vybavenie ešte preddým ako mu dańový úrad pridelí osvedčenie o registrácii. Môže si spätne uplatniť DPH? FO tvrdí, že bola zmena v zákone, že si môže uplatniť DPH 3 mesiace spätne od dátumu registrácie. Podniká od 2004 takže nejde o zriaďovacie náklady. Mne sa to nezdá a ani som to nikde nenašla. Ďakujem za pomoc. GABI
Tweety
06.03.09,07:58
Prosím Vás o radu. FO neplátca DPH požiadala o dobrovoľnú registráciu DPH ale nakúpi stroje, vybavenie ešte preddým ako mu dańový úrad pridelí osvedčenie o registrácii. Môže si spätne uplatniť DPH? FO tvrdí, že bola zmena v zákone, že si môže uplatniť DPH 3 mesiace spätne od dátumu registrácie. Podniká od 2004 takže nejde o zriaďovacie náklady. Mne sa to nezdá a ani som to nikde nenašla. Ďakujem za pomoc. GABI
§ 55
Odpočítanie dane pri registrácii platiteľa
(1) Osoba, ktorá sa stala platiteľom, môže odpočítať daň viažucu sa k majetku, ktorý nadobudla pred dňom, keď sa stala platiteľom, ak tento majetok
nebol zahrnutý do daňových výdavkov podľa osobitného predpisu27a) v kalendárnych rokoch predchádzajúcich kalendárnemu roku, v ktorom sa stala platiteľom, okrem zásob.Daň pri majetku, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, 26) platiteľ zníži o pomernú časť dane zodpovedajúcu odpisom; platiteľ, ktorý nie je účtovnou jednotkou, použije pri znížení odpočítateľnej dane postup ako platiteľ, ktorý je účtovnou jednotkou. Platiteľ nemôže odpočítať daň, ak majetok nepoužije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ.

(2) Platiteľ môže odpočítať daň podľa odseku 1 v rozsahu a za podmienok podľa § 49 až 51.
vgabka
06.03.09,12:38
K uvedenej téme mám ešte jednu otázku - s.r.o. vznikla 10.02.2009 a ako platca DPH bola zaregistrovaná 19.02.2009. Môže si z dokladov pred registráciou uplatniť DPH?
Zoltán Kovács
06.03.09,12:40
K uvedenej téme mám ešte jednu otázku - s.r.o. vznikla 10.02.2009 a ako platca DPH bola zaregistrovaná 19.02.2009. Môže si z dokladov pred registráciou uplatniť DPH?

Nedá sa jednoznačne odpovedať. Nevieme o aké náklady ide.
vgabka
06.03.09,14:19
Náklady na zriadenie novej predajne a nákup tovaru ešte pred registráciou k DPH. Uvedený tovar bude predávaný v predajni s DPH.
evina
06.03.09,14:55
Náklady na zriadenie novej predajne a nákup tovaru ešte pred registráciou k DPH. Uvedený tovar bude predávaný v predajni s DPH.

U majetku podľa horespomínaného § 55 áno, u tovaru nie, len od dátumu registrácie... ostatné viď podľa nižších príspevkov a linku:)
Jana Acsová
06.03.09,14:56
Náklady na zriadenie novej predajne a nákup tovaru ešte pred registráciou k DPH. Uvedený tovar bude predávaný v predajni s DPH.
Pozrite si príspevok č. 2. Tam je odpoveď priamou citáciou dotknutého paragrafového znenia.

Je tam nárok na odpočet pri registrácii - tovar, ostatný hmotný majetok. Ide to na osobitný riadok v daňovom priznaní (identifikovaný je príslušným § 55).
Jana Acsová
06.03.09,14:59
U majetku podľa horespomínaného § 55 áno, u tovaru nie, len od dátumu registrácie...
Evi to paragrafové znenie je často na prvý pohľad nejasné (ťažko sa číta), ale zo zásob je nárok na odpočítanie dane pri registrácii.

Postup: inventúra x súpis x ocenenie x vyčíslenie dane uplatnenej dodávateľom tovaru voči kupujúcemu, ktorý sa stáva platiteľom x následné odpočítanie dane pri registrácii.
Jana Acsová
06.03.09,15:01
Postup: inventúra x súpis x ocenenie x vyčíslenie dane uplatnenej dodávateľom tovaru voči kupujúcemu, ktorý sa stáva platiteľom x následné odpočítanie dane pri registrácii.Samozrejme musí byť tovar v zásobách obstaraný od platiteľa dane a s uplatnením dane.
evina
06.03.09,15:03
Evi to paragrafové znenie je často na prvý pohľad nejasné (ťažko sa číta), ale zo zásob je nárok na odpočítanie dane pri registrácii.

Postup: inventúra x súpis x ocenenie x vyčíslenie dane uplatnenej dodávateľom tovaru voči kupujúcemu, ktorý sa stáva platiteľom x následné odpočítanie dane pri registrácii.
Jani áno, práve pripínam link Tebou vypracovanej témy. priznám sa, že pod tým tvarom som si nepredstavila zásoby:rolleyes:, ale pred očami sa mi ukázali bločky z ERP z normálnych drobných nákupov. Asi mi už hrabe z toho nahadzovania bločkov , dík:)

Ale páči sa k tomuto nie je čo dodať:)
http://www.porada.sk/t25207-uplatnenie-prava-na-odpocitanie-dane-pri-registracii-podla-55-a.html