Janatomaskovicova
06.03.09,10:32
s partnerom sme založili min.roku s.r.o rovnakým dielom 50:50 ja podnikám v opatrovníctve,partner taxi a iné činnosti.Zatiaľ sú výsledky len na mojej strane a preto mám otázku,či partner má nárok siahnuť na moju finančnú čiastku,ktorá pochádza len z mojej činnosti a či som právne zodpovedná za jeho transakcie /faktúry a zmluvy/keď môj podpis na nich nefiguruje?Podotýkam,že máme spoločný bank.účet.
Lianka
06.03.09,12:00
Akym sposobom siahnut?

Pripadné rozdelenie zisku sa deje v sulade s § 135 http://www.porada.sk/t16766-obchodny-zakonnik-od-1-1-2009-a.html.
Janatomaskovicova
06.03.09,14:01
Lianka,myslela som tým,že bez môjho vedomia a súhlasu bude disponovať financiami,ktoré sú na konte z mojej činnosti /opatrovanie.nikto mi nevie zodpovedať na druhú otázku ohľadne zodpovednosti za partnerove činnosti? Diky Lianka
Lianka
06.03.09,14:13
Pokial ma pristup na ucet a nema ziadne obmedzenia, je opravneny vyberat peniaze z uctu. Akykolvek vyber z bankoveho uctu je prijmom do pokladne. 4x do roka ste povinni robit inventarizaciu pokladne - ak by tie nim vybrate peniaze ostali v pokladni, je to ok. Ale akonahle by ich minul, vydavky musi z dokladovat, inak mate manko v pokladni.

K tej zodpovednosti sa neviem vyjadrit. Hadam sa niekto vyjadri...

Ja si v praxi neviem predstavit, ako riesia problemy spolocnici, ak maju podiel 50:50... Ak ma s tym niekto skusenost, zaujimalo by ma, ako riesia pripadne nazorove nezhody, ked kazdeho hlas ma rovnaku vahu.
Lianka
06.03.09,14:15
Ked ste sa rozhodli zalozit sro, nemozes prijmy rozdelovat na "tvoje" a "jeho". Ani ucet nie je "jeho" a "tvoj". Ide o spolocne podnikanie. Chapem, ze mas pocit, ze je to nefer voci tebe. Pozri, ci to nemate nahodou osetrene v spolocenskej zmluve.
eseročka
06.03.09,17:38
ako to už tu bolo spomínané, ak ste spolu s partnerom konateľmi oprávnení konať samostatne, tak nekonáte vo svojom mene ale v mene spoločnosti. zaväzujete tak spoločnosť, pričom táto spoločnosť bude mať povinnosť plniť, hoc aj z výsledkov dosahovaných v opatrovníctve.

pravdepodobne nemáte ani ošetrené rozdeľovanie zisku pre seba a partnera ako spoločníkov. v tomto prípade, tak prospech z výsledkov v opatrovníctve má aj váš partner, hoci sa k výsledkom tejto činnosti vobec neprispel.

z takýchto dovodov je potrebné rozdeľovanie zisku ako aj právomoci jednotlivých konateľov ošetriť už v spoločenskej zmluve, aby nedochádzalo k situáciam, kde jeden spoločník výrazne participuje na prospechu druhého spoločníka (a obidvaja pritom vykonávajú tú svoju podnikateľskú činnosť). ak však k takejto situácii dochádza dlhodobo, je dobré porozmýšľať aj nad osamostatnením sa
Janatomaskovicova
06.03.09,17:54
všetkým,ktorí ste sa k môjmu problému vyjadrili,veľmi pekne ďakujem, za Váš čas a radu
Janatomaskovicova
08.03.09,18:02
prosím prispievateľa "eseročka" keby mi poradil,ako sa mám osamostatniť,lebo je viac,ako isté,že spolupráca s partnerom nie je perspektívna a rentabilná.Ako mám postupovať,lebo mienim z toho vystúpiť čo najskôr.Srdečná vďaka aj za predošlú odpoveď
liba2
08.03.09,18:06
Pri delení 50:50 sa s ním môžeš len dohodnúť :mee:
Janatomaskovicova
08.03.09,18:13
liba2,môžeš byť prosím konkrétnejší?
liba2
08.03.09,18:22
prosím prispievateľa "eseročka" keby mi poradil,ako sa mám osamostatniť,lebo je viac,ako isté,že spolupráca s partnerom nie je perspektívna a rentabilná.Ako mám postupovať,lebo mienim z toho vystúpiť čo najskôr.Srdečná vďaka aj za predošlú odpoveď
viď zvýraznené - čo pod tým chápeš ty ? vystúpiť z s.r.o. ? a založiť si vlastnú spoločnosť ? výstup zo spoločnosti rieši obchodný zákonník.
Osobne ti odporúčam obrátiť sa na právnika.

http://www.porada.sk/t16766-obchodny-zakonnik-od-1-1-2009-a.html
eseročka
09.03.09,13:31
...ako sa mám osamostatniť,lebo je viac,ako isté,že spolupráca s partnerom nie je perspektívna a rentabilná...

všeobecne odpovedať nie je jednoduché, závisí od spoločenskej zmluvy, ktorá je podpísaná. Tá stanovuje podmienky pre jednotlivých spoločníkov. Ak však výstup spoločníka zo spoločnosti nešpecifikuje, je možné vystúpiť zo spoločnosti len z veľmi obmedzených dôvodov.

existujú však aj iné možnosti, ako "nasilu" odísať zo spoločnosti - závisí od konkrétného prípadu.
kaupke
12.05.09,09:23
Chcem sa spýtať : spoločník má práva a povinnosti podľa Spoločenskej zmluvy ,ale medzi nami dievčatami : tieto povinnosti si neplní vôbec , dá sa povedať , že za posledné 2 roky do firmy ani nepáchol , lepšie povedané-dovtedy pokiaľ mal vyplácaný zisk . Ked sme dosiahli stratu a nič mu nebolo vyplatené , začína ,,múdro rýpať " , že treba stiahnuť náklady , hlavne mzdové ( podotýkam , že už nie je z čoho , ked mzdy sú na minimum, pracovníkov sme preriedili ). Dnes zavolal do firmy konateľovi , že mu má nachystať Prac.zmluvy zamestnancov a Mzdové listy za minulý rok , že ide robiť škrty ,Chcem sa spýtať , má na to právo ?
Nokerla
12.05.09,10:00
mas tri moznosti......
1, bud nechas prepisat vsetko na seba a s partnerom sa dohodnes na odstupeni.

2,alebo to vsetko prepises na neho a dohodnete sa.

3, alebo das firmu do likvidacie a vytvoris si vlastnu.