Kaka
28.06.05,15:13
Zdravim vsetkych.
Vo valutovej pokladni mi nastal uct.pripad, kedy som nakupila valuty z banky a nasledne som ich banke vratila /nakolko sa sl.cesta nekonala/. Vznikol mi tam velky kurz. rozdiel, nakolko banka inym kurzom valuty predava a iným vykupuje.
Je tento kuz. rozdiel danovo uznaný????

Dik za poradu.
Paula
28.06.05,15:22
valutovú pokladňu nemám, ale podľa mňa rozdiel je daňový... tu sa nejedná o žiadnu špekuláciu :) Prípadne napíšte k dokladu zdôvodnenie zrušenia cesty, šéf by mal zdôvodnenie podpísať.
skubake
28.06.05,16:53
Kurzový rozdiel je daňovo uznaný.
durisovad
28.06.05,20:28
Kurzovy rozdiel je legalny danovy naklad. Je pochopitelne, ze banky predavaju drahsie, ako vykupuju.
Oldi
01.07.05,09:35
Zdravim vsetkych.
Vo valutovej pokladni mi nastal uct.pripad, kedy som nakupila valuty z banky a nasledne som ich banke vratila /nakolko sa sl.cesta nekonala/. Vznikol mi tam velky kurz. rozdiel, nakolko banka inym kurzom valuty predava a iným vykupuje.
Je tento kuz. rozdiel danovo uznaný????

Dik za poradu.
Hmmm, niečo sa mi nezdá...nie je náhodou nákup a predaj valút bez kurzového rozdielu ? Mal by sa použiť kurz banky, či nie ? Alebo ide o iný prípad ? Nejako tomu nerozumiem...
durisovad
01.07.05,09:42
Hmmm, niečo sa mi nezdá...nie je náhodou nákup a predaj valút bez kurzového rozdielu ? Mal by sa použiť kurz banky, či nie ? Alebo ide o iný prípad ? Nejako tomu nerozumiem...Nakup a predaj valut nikdy nie je za rovnaku korunovu cenu. Aj keby sa uctovalo kurzom konkretnej banky (nie kurzom NBS), vzdy je rozdiel medzi nakupom a predajom. Rozdiel je regularny danovy naklad.
ingi
01.07.05,09:52
Nakup a predaj valut nikdy nie je za rovnaku korunovu cenu. Aj keby sa uctovalo kurzom konkretnej banky (nie kurzom NBS), vzdy je rozdiel medzi nakupom a predajom. Rozdiel je regularny danovy naklad.Rozdiel medzi nákupom a predajom cudzej meny z banky naozaj vždy vzniká, predpokladám, že zadaná otázka sa týkala naozaj tohto rozdielu.

Zarazil ma len zvrat "aj keby sa účtovalo kurzom konkrétnej banky", nakoľko v zmysle §24 ods.3 zákona o účtovníctve sú účtovné jednotky pri kúpe a predaji cudzej meny za slovenskú menu povinné použiť kurz, za ktorý boli tieto hodnoty nakúpené a predané a nie kurz NBS.
durisovad
01.07.05,09:55
Rozdiel medzi nákupom a predajom cudzej meny z banky naozaj vždy vzniká, predpokladám, že zadaná otázka sa týkala naozaj tohto rozdielu.

Zarazil ma len zvrat "aj keby sa účtovalo kurzom konkrétnej banky", nakoľko v zmysle §24 ods.3 zákona o účtovníctve sú účtovné jednotky pri kúpe a predaji cudzej meny za slovenskú menu povinné použiť kurz, za ktorý boli tieto hodnoty nakúpené a predané a nie kurz NBS.Je pravda, ze sa ma uctovat kurzom NBS, ten zvrat "aj keby sa uctovalo kurzom konkretnej banky" som pouzila len na ilustraciu kurzoveho rozdielu, ktory vznikne VZDY.
ingi
01.07.05,10:09
Je pravda, ze sa ma uctovat kurzom NBS, ten zvrat "aj keby sa uctovalo kurzom konkretnej banky" som pouzila len na ilustraciu kurzoveho rozdielu, ktory vznikne VZDY.
Asi si ma nepochopila, nerada takto vstupujem do debaty, ale aby si nerobila chybičky a prípadne pre upozornenie tým, ktorí ešte nepostrehli túto dávnejšiu "drobnú" zmenu v ZoÚ:

§24 ods. 3 ZoÚ lopatisticky pre vyššie rozoberaný prípad: Nákup (predaj) cudzej meny do (z) valutovej pokladne za slovenskú menu sa účtuje kurzom príslušnej banky, nie kurzom NBS.
stratena
01.07.05,10:10
pre par dnami som bola na Cenigovej, rozpravali sme presne o tomto pripade...povedala, ze pri prevode penazi v cudzej mene sa pouziva ten isty kurz...nevznikaju ziadne kurzove rozdiely...povedala, ze by ju strasne zaujimalo ako by ste to zauctovali...563/221?vraj je to hlupost....uctuje sa to rovnakym kurzom...mala som ten isty pripad...vracala som 92USD z pokladne do banky vznikol mi tam rozdiel 300SKK...zdalo sa mi to hlupost ale podla nej je to tak...
ingi
01.07.05,10:25
Pred platnosťou nového zákona o účtovníctve sa tento kurzový rozdiel účtoval oproti účtu 261.
Paula
01.07.05,10:38
Nebude to tak, že vo "valutovej" pokladnici sa bude účtovať len pohyb vo valutách a k 31.12. sa prepočíta kurzom NBS rozdiel oproti stavu k 31.12.predchádzajúceho roka? A potom to bude daňový zisk ,resp. daňová strata?
ingi
01.07.05,10:58
Nebude to tak, že vo "valutovej" pokladnici sa bude účtovať len pohyb vo valutách a k 31.12. sa prepočíta kurzom NBS rozdiel oproti stavu k 31.12.predchádzajúceho roka? A potom to bude daňový zisk ,resp. daňová strata?
Pauli, ja som si na jednej prednáške zapísala vyhlásenie nemenovaného lektora: "Pri účtovaní valutovej pokladne vládne medzi účtovníkmi ľudová tvorivosť".

Je mi jasné, že účtovníci s veľkým pohybom vo valutovej pokladni sa radšej vyhýbajú dlhosiahlym prepočtom, ale podľa mňa zákon je zákon, t.j. ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu by sa mali prepočítavať všetky pohyby cudzích mien.
V tejto súvislosti by som rada ešte pripomenula novelizovaný § 25 ods 3 ZoÚ (od 01.01.2005), o ktorom sa tu začiatkom roka viedla diskusia, v zmysle ktorého možno oceňovať výdaj (úbytok) valút v rovnakej mene z valutovej pokladnice okrem kurzu NBS aj

- cenou zistenou váženým aritmetickým priemerom
- cenou podľa FIFO metódy
Paula
01.07.05,11:54
Ďakujem Ingrid za odpoveď. :)
JanaSys
01.07.05,13:01
Počas roka na valutovej pokladni nemáme žiadne kurzové rozdiely:
príjem kurzom komerčnej banky (napr 100 EUR x 40 SKK/EUR)
výdaj kurzom komerčnej banky (napr 100 EUR x 39 SKK/EUR)
211 má v EUR vždy správny zostatok (teda 0 EUR)
211 v SKK ostáva nenulová (100 Skk)
k 31.12. prekurzujeme kurzom NBS, t.j. 0 EUR x kurz je 0 SKK a teda to čo celý rok zostalo na 211 v SKK bude kurzový rozdiel a k 31.12. bude tiež nula SKK.
S tou nulou je to špecifický prípad. Väčšinou je tam nejaký zostatok vo valutách. Takže počas roka sledujeme len pohyb valút (inventúry) a kurzové rozdiely sa vyrovnajú až k 31.12.
stratena
01.07.05,13:28
Ingi: Pred platnosťou nového zákona o účtovníctve sa tento kurzový rozdiel účtoval oproti účtu 261.


a v minulosti nemusela byt 261 nulova?
ingi
01.07.05,14:09
Ingi: Pred platnosťou nového zákona o účtovníctve sa tento kurzový rozdiel účtoval oproti účtu 261.


a v minulosti nemusela byt 261 nulova?
Práve zaúčtovaním kurzového rozdielu sa účet 261 vynuloval.
Svoju poznámku som vzťahovala na rozdielne používanie kurzov pri nákupe valút za slovenskú menu v minulosti a teraz. Pri používaní kurzu NBS pri prepočtoch totižto vznikal kurzový rozdiel, ktorý v súčasnosti vlastne nevzniká, nakoľko v zmysle § 24 ods.3 ZoÚ sa v účtovníctve má použiť kurz príslušnej banky, ktorá nám valuty predáva. Aspoň tak tomu rozumiem ja.
mudroš
12.07.05,15:22
pre par dnami som bola na Cenigovej, rozpravali sme presne o tomto pripade...povedala, ze pri prevode penazi v cudzej mene sa pouziva ten isty kurz...nevznikaju ziadne kurzove rozdiely...povedala, ze by ju strasne zaujimalo ako by ste to zauctovali...563/221?vraj je to hlupost....uctuje sa to rovnakym kurzom...mala som ten isty pripad...vracala som 92USD z pokladne do banky vznikol mi tam rozdiel 300SKK...zdalo sa mi to hlupost ale podla nej je to tak...
To má p. Cenigová trošku pomýlené. Podľa zákona o účtovníctve sa pri kúpe a predaji Sk za cudziu menu musí použiť kurz za ktorý sa cudzia mena kúpila alebo predala (§ 24 ods. 3).
Beba
22.07.05,08:43
Súrne prosím o radu. Z dôvodu druhotnej platobnej neschopnosti musíme platiť faktúru , vystavanú v SK menou EUR. Máme účet v UbiBanke .Hodnota faktúry je 52 834,- Sk. Aký kurz použiť, keď sa bude platiť faktúra v hotovosti /a aký prevodom/. Partner má účet v Tatra banke.Mám z toho guláš. Dík
Beba
22.07.05,09:16
Súrne prosím o radu. Z dôvodu druhotnej platobnej neschopnosti musíme platiť faktúru , vystavanú v SK menou EUR. Máme účet v UbiBanke .Hodnota faktúry je 52 834,- Sk. Aký kurz použiť, keď sa bude platiť faktúra v hotovosti /a aký prevodom/. Partner má účet v Tatra banke.Mám z toho guláš. Dík
Upresňujem: šéf vyberie EUR z UniBanky a uhradí eurami faktúru v hotovosti do pokladne dodávateľa. Príjmem dnes do pokladne a dnes aj uhradím dodávateľovi. Akým kurzom prepočítam množstvo EUR platených dodávateľovi? Príjem do pokladne dám kurzom UniBanky, ale akým budem platiť do pokladne ? POMÓÓÓC!!!!!!
mudroš
23.07.05,17:13
Výdaj z valutovej pokladne sa bude prepočítavať podľa toho, ako to máte upravené v smernici. Od 1.1.2005 je možné použiť 3 spôsoby:
- kurzom NBS (tak ako doteraz),
- FIFO metódou (Výdaj sa prepočíta kurzom ktorým bol prepočítaný najstarší príjem valút ktoré sú ešte v pokladni),
- váženým aritmetickým priemerom.

Doporučujem používať naďalej kurz NBS, lebo je to najjednoduchšie.

Pri úhrade faktúry, ktorá bola vystavená v Sk, pravdepodobne bude kurzový rozdiel, lebo ste sa asi s dodávateľom dohodli, akým kurzom sa úhrada v EUR započíta. Tá dohoda by mala byť písomná. Ide o zmenu platobných podmienok a pri písomnej dohode sa vyhnete možným neskorším komplikáciám, t.j. dodávateľ napríklad nebude môcť tvrdiť, že ste faktúru v plnej výške neuhradili (ak zanesie EUR do banky a zistí, že dostal menej Sk ako bola výška fakturovanej sumy).
litu
22.03.06,08:24
Počas roka na valutovej pokladni nemáme žiadne kurzové rozdiely:
príjem kurzom komerčnej banky (napr 100 EUR x 40 SKK/EUR)
výdaj kurzom komerčnej banky (napr 100 EUR x 39 SKK/EUR)
211 má v EUR vždy správny zostatok (teda 0 EUR)
211 v SKK ostáva nenulová (100 Skk)
k 31.12. prekurzujeme kurzom NBS, t.j. 0 EUR x kurz je 0 SKK a teda to čo celý rok zostalo na 211 v SKK bude kurzový rozdiel a k 31.12. bude tiež nula SKK.
S tou nulou je to špecifický prípad. Väčšinou je tam nejaký zostatok vo valutách. Takže počas roka sledujeme len pohyb valút (inventúry) a kurzové rozdiely sa vyrovnajú až k 31.12.



toto potrebujem riesit momentalne. ked v pokladni cudzej mene je 0 EUR ale 100skk a v skk je 0. Nerozumiem tomuto postupu , ako sa to vynuluje ?? robim to v JU. Kurzove rozdiely sa robia len ked je zostatok v pokladni vyssi ako 0. Ked tam je 0 ako mam to upravit???

k 31.12. prekurzujeme kurzom NBS, t.j. 0 EUR x kurz je 0 SKK a teda to čo celý rok zostalo na 211 v SKK bude kurzový rozdiel a k 31.12. bude tiež nula SKK.
Lila
22.03.06,10:28
Ja len podotknem, že ak mám nakúpené EURá za 39 SK 211/261
a tieto predám banke za 40 SK 261/211, tak ak používam váž. aritm. priemer vo valut. pokladni, rozdiel 1 SK je môj finančný výnos, ktorý zaúčtujem ako 211/668 .
Tiež som bola na školení Ing. Cenigovej a súhlasím s jej postupmi účtovania, lebo to dáva logiku.
Mikolajova
06.12.06,11:46
Poprosím Vás, ak nakupujem EUR v zmenárni, účtujem príjem do valutovej pokladni dňom kupy eur t.j. kurz zmenárne. Následne tieto eur vkladáme na eur devízový účet kurzom Nákupu 41 alebo NBS 40?
PPD 1000 Eur kurz zmen.41 41 000,- Sk 211/261
VPD 1000 Eur kurz 261/211
Vklad na DU v kurze 221/261