Deganova
06.03.09,11:49
Pre zlú prácu sme odvolali predsedu SVB a kedže nám nechcela vrátiť doklady SVB podali sme trestné oznámenie. Vyšetrovateľ postúpil celú vec daňovému úradu a ten udelil pokutu 2000,- Sk za nevedenie účtovníctva bývalým predsedom a ŠEI udelila SVB pokutu 10.000,- Sk za nekontrolovanie výmenníkovej stanice. Vyšetrovateľ už odmieta trestné oznámenie vraj podľa neho nemal bývalý predseda konkrétne v zmluve o SVB určené, že aj toto patrí do jeho právomocí. Poraďte ako dostať penieze späť. Dík
Halli
06.03.09,12:34
Najlepšie je všetko hodiť na predsedu, nezastavam sa neviem, ako by sa vyjadrila ona, možno by sme vedeli posúdiť vec objektívne... Kde máte zhromaždenie vlastníkov, kde radu ? Aj to sú orgány SVB, neviem prečo Vám nedala učto...prepáč nedá sa k tomu vyjadriť a spochybňovať niekoho, keď veľmi dobre vieme aká je to práca.
Elena Navrátilová
06.03.09,13:05
Pre zlú prácu sme odvolali predsedu SVB a kedže nám nechcela vrátiť doklady SVB podali sme trestné oznámenie. Vyšetrovateľ postúpil celú vec daňovému úradu a ten udelil pokutu 2000,- Sk za nevedenie účtovníctva bývalým predsedom a ŠEI udelila SVB pokutu 10.000,- Sk za nekontrolovanie výmenníkovej stanice. Vyšetrovateľ už odmieta trestné oznámenie vraj podľa neho nemal bývalý predseda konkrétne v zmluve o SVB určené, že aj toto patrí do jeho právomocí. Poraďte ako dostať peniaze späť. Dík
Myslím, že ste konali unáhlene. Bez potrebných znalostí problematiky. Aké peniaze chcete späť? Tie čo SVB muselo zaplatiť za pokuty? Nechýbalo Vám ani ročné vyúčtovanie? Neznalosť zákon NEOSPRAVEDLŇUJE.
felix1
06.03.09,14:37
Ked ste davali trestne oznamenie mali ste predstavu CO DALEJ ?
sito
06.03.09,14:51
Pre zlú prácu sme odvolali predsedu SVB a kedže nám nechcela vrátiť doklady SVB podali sme trestné oznámenie. Vyšetrovateľ postúpil celú vec daňovému úradu a ten udelil pokutu 2000,- Sk za nevedenie účtovníctva bývalým predsedom a ŠEI udelila SVB pokutu 10.000,- Sk za nekontrolovanie výmenníkovej stanice. Vyšetrovateľ už odmieta trestné oznámenie vraj podľa neho nemal bývalý predseda konkrétne v zmluve o SVB určené, že aj toto patrí do jeho právomocí. Poraďte ako dostať penieze späť. Dík

Keď X = jedná predsedníčka, Y = ???? vlastníkov bytov, Z = doba predsedovania. Výsledok = Čo robilo Y vlastníkov bytov po Z = dobu predsedovania X = predsedníčky??????? Tie pokuty si zaslúži SVB, Vaše SVB!

Dnes sa hodne diskutuje o spoplatnení školstva. Hovorí sa dobrá rada ( rozumná ) stojí groš. Ale za hlúposť sa platí vždy! Takže za svoju hlúposť ( nevšímavosť, lajdáckosť atď. ) zaplatte a dajte si svoje SVB na poriadok! Isto by sa Vám pri tom zišlo 12 000 Sk. = 398,33 €.
Deganova
06.03.09,17:34
Iste, že pochybili všetci členovia SVB ale to by ste museli poznať bývalého predsedu, ktorý odmietal dať písomnosti aj vyšetrovateľovi, vraj sa jedná o jeho súkromný majetok. Celé sa to ťahalo cca 4 mesiace a výsledkom je len udelenie pokút a kedže predseda dostával mesačne 3000,- Sk odmenu, myslíme si že ak tento stav zapríčinil svojim konaním, mal by tieto pokuty uhradiť.
Halli
06.03.09,17:38
Výmeníková stanica slúžila predsa všetkým, ušetrilo Vám to iste "minimálne" spomínaných 12 tisíc...Nevieme, kto ju dával montovať, kto obvolával dodavateľa, kto podpisoval technicku dokumentáciu a prevzatie? Možno práve , ona,/on / píš buď ona, alebo on prosím, píšeš raz tak raz inak/ alebo to možno už dostala do vienka -na a staraj sa, my budeme len šetriť na kúrení :rolleyes:...vidíš, je veľa nezodpovedaných otázok, je to práca, ktorá nikdy nebude dostatočne ohodnotená. Len si to skús a onedlho budeš tu pýtať rady ako ďalej...alebo u niekoho kto tým už prešiel.;)

Súkromný majetok to nieje, ale muselo to mať nejakú inú príčinu...tak skuste odznova s jasnými predstavami a človekom, ktorý bude mať na to vedomosti a hlavne obrovskú chuť robiť pre druhých. Ak robil/a predsedovanie,učtovnícto, úhrady a všetko ostatné za 3000,-sk tak sa ani nedivím...je to pod úroveň.
Deganova
06.03.09,17:52
Slavica,
práve že ja som to žezlo zdedila a výmenníková stanica je v bytovom dome od počiatku t.j. 40 rokov a bolo treba len mať určeného človeka, ktorý pred vykurovacou sezónou urobí odbornú prehliadku spôsobilosti a raz za 5 rok revíziu tlakových nádob. Myslím, že to sa dalo zvládnuť a pripadá mi nefér, dať do správy schodok 12.000,- Sk a podieľať sa na ňom všetci a pritom viem, že náš bývalý predseda ani tú alikvotnú časť nezaplatí a bude sa s nami súdiť ako sa súdi s pomaly celým mestom, je to proste ten typ ktorý je presvedčený a vlastnej neomylnosti
Elena Navrátilová
06.03.09,17:59
No skús... keď nerobil účtovníctvo ako ste na tom boli s ročným vyúčtovaním? Ako ste boli informovaní o čerpaní FPOaU? Neverím že nikto nič netušil, nevedel... Jednoducho mám z toho dojem že Vám to tak vyhovovalo. Výmenička je fakt dobrá vec ale poďme toto rozobrať. Inak, nik neporadí ako Vám má vrátiť pokutu, ktorú dostalo SVB a možnov čase keď už nai nebol/a štatutárom.
Halli
06.03.09,18:08
Slavica,
práve že ja som to žezlo zdedila a výmenníková stanica je v bytovom dome od počiatku t.j. 40 rokov a bolo treba len mať určeného človeka, ktorý pred vykurovacou sezónou urobí odbornú prehliadku spôsobilosti a raz za 5 rok revíziu tlakových nádob...

...a raz za 5 r. revíziu elektriny a bleskozvodov, a každe 4 r. výmena vodomerov TUV, a každých 6 r. výmena SV a každý mesiac úhrady dodavateľom a každý mesiac učtovanie banky...a každe 3 roky revízia výťahov /ak máte/...aj 6 ročná skuška, a skoro každý druhý rok sledovať novelizácie, prerábať dodatky...no neviem či vieš, čo to všetko obnáša.
Máš v profile že si správca SVB :eek:...si si istá ? Prečítaj si zákon 182...

Fajn, že to chcete dať na poriadok , držím Vám palce, už som písala, že nepoznám objektívne druhu stranu a tak len toľko...prajem Ti, aby si to zdarne zobrala do svojích rúk, urobila poriadok a nemusela sa zapodievať ako dostať späť nejakých 12 tis,/ nie, že by som si nevážila peniaze/... ktoré Vás určite z biedy nevytrhnú.:rolleyes:
Deganova
06.03.09,18:32
Slavica, riadne si sa do mňa pustila ale zákon už mám naštudovaný a novelizáciu zlmuvy o SVB som prerábala po svojom príchode, lebo od roku 2003 sme ju novelizovanú nemali a vyučtovanie za rok 2006 som robila až v novembri 2007 nakoľko sme preň nemali podklady - neodovzdané býv. predsedom, takže viem do čoho som sa pustila
Deganova
06.03.09,18:36
A ešte som zabudla o fonde opráv sme nemali ani páru, dokonca vysvitlo, že vyučtovania boli pre nevedenie účtovníctva robené od oka a tým došlo k poškpdeniu fondu opráv cca o 38.000,- Sk boli naviac vrátené vo vyučtovaniach v predchádzajúcich rokoch
sito
06.03.09,19:10
Iste, že pochybili všetci členovia SVB ale to by ste museli poznať bývalého predsedu, ktorý odmietal dať písomnosti aj vyšetrovateľovi, vraj sa jedná o jeho súkromný majetok. Celé sa to ťahalo cca 4 mesiace a výsledkom je len udelenie pokút a kedže predseda dostával mesačne 3000,- Sk odmenu, myslíme si že ak tento stav zapríčinil svojim konaním, mal by tieto pokuty uhradiť.

Dobre, že ste ho spoznali Vy, nám mimo to nemusí nič povedať. Mali ste nejakú dohodu, zmluvu na činnosť SVB spravenú na základe zákona 182/1993? Ak áno, tak to, čo bolo v nej nevyhovujúce, treba zmeniť. Najprv si vypracujte stanovy SVB v nich by ste mali mať jasne napísane kto, čo, ako a za čo. Predseda SVB, to nie je dedičné, spoločenstvo si ho musí zvoliť. Ak budete predseda, isto sa Vám na dva - tri roky veľmi spestrí živoť. Ak sa zapojí väčšina, dá sa to zvládnuť. Takže hodne zdaru. Peniaze sú potrebné, no nie sú všetko.
Halli
06.03.09,20:28
Slavica, riadne si sa do mňa pustila ale zákon už mám naštudovaný a novelizáciu zlmuvy o SVB som prerábala po svojom príchode, lebo od roku 2003 sme ju novelizovanú nemali a vyučtovanie za rok 2006 som robila až v novembri 2007 nakoľko sme preň nemali podklady - neodovzdané býv. predsedom, takže viem do čoho som sa pustila

Nie, neber to v zlom ...nepustila som sa do teba...Len mám už veľa skúseností s podobnými útokmi tu na predsedov a nie je to vždy objektívne a potom vznikaju dohady a vieš ja osobne nikdy nepôjdem proti inému predsedovi, nech je akýkoľvek, to som si dala ako svoju morálnu zásadu a pocit spolupatričnosti. Radšej sa nevyjadrím priamo k nemu , ale usmerním v čom nerobiť ďalšie chyby.
Ja som ti hlavne zapriala veľa zdaru...dúfam si si všimla.;).. A to, že si sa na to dala je super. Nemám rada nefér hru a ani nechcem nikdy osobne chodiť do mojho bytového domu ...raz , keď už nebudem predsedkyňa kanálom.;) U mňa je to ale trošku zložitejšie , ako len predseda... v ss ti napíšem o tom spravcovi, je to tvoj profil a tak osobne...;)
sito
07.03.09,06:37
Hovorí sa, trafená hus zagaga. Degakan je možno Váš bývali predseda, možno? Ak chceš pre váš dom niečo spraviť, nenechaj sa odradiť takýmito príspevkami na porade, ani v reálnej práci, robote, drine pre dom. Poskytla si málo informácii o stave a správe vo vašom dome. A s toho si môžeme my utvoriť milnú predstavu o tom, čo sa u Vás dialo, deje a ako Vám poradiť. Navarili ste si riadný guľáš, no ziesť, alebo zlikvidovať si ho musíte Vy, ktorí v dome bývate! Ale nič sa neje také, ako sa navarí. Treba to nechať vychladnúť! A s rozvahou sa treba pustiť do budúcnosti, ktorá je pre Vami. Jeden zmôže hodne, no ak je proti väčšine sám, nezmôže nič.
Deganova
07.03.09,06:45
Degakan, predseda je odvolaný už pred vyše rokom, vyšetrovanie trvalo skoro pol roka, potom kontrola dú a teraz poslala ŠEI pokutu za neodstránenie nedostatkou zistených kontrolou, takže to riešim teraz. O kontrole sme nemali ani zdanie pretože ako som už písala, bývalý predseda odmietol vydať dokumentáciu a ani vo vyšetrovateľovi tieto veci neboli dané.Vieme, že sme pochybili všetci a hlavne tým, že sme dôverovali a neoverovali. Ale zas si myslím a je to názor aj ostatných členov, že kto robí môže sa dopustiť aj chyby, ale mal by sa k nej aj tak postaviť.
Deganova
07.03.09,06:47
Dakujem za podporu, dobre padne
Deganova
07.03.09,06:49
Slavica aj ja ti držím palce a dík za podporu
Deganova
07.03.09,08:21
1, Buď ste si kedysi zvolili vadného predsedu
2, Nepostavilo sa za teba dosť bývajúcich

Lebo keby sa mu 30% v tomžedomebývajúcich postavilo pred dvere a 1-2-3-4 hodiny každých 5 minút klopalo na dvere, asi by tú dokumentáciu vydal :D:D
Ludí sa postavilo dosť, ale náš bývalý predseda je vlastníkom bytu, ale býva v rod. dome, poštu nepreberá a neumožňuje ani odpisy meračov
sito
07.03.09,09:11
Ludí sa postavilo dosť, ale náš bývalý predseda je vlastníkom bytu, ale býva v rod. dome, poštu nepreberá a neumožňuje ani odpisy meračov


1, Buď ste si kedysi zvolili vadného predsedu
2, Nepostavilo sa za teba dosť bývajúcich

Lebo keby sa mu 30% v tomžedomebývajúcich postavilo pred dvere a 1-2-3-4 hodiny každých 5 minút klopalo na dvere, asi by tú dokumentáciu vydal :D:D

Deganova, vidíš, on Vám sám navrhol riešenie. Podľa zákona 182/1993, § 14, odsek 2 rozhoduje nadpolovičná väčšina vlastníkov. Podľa vyhlášky 630/2005, § 7, odsek10 môžete určiť úhradu za úmyselné neumožnenie odpisu meračov tepla určiť aj trojnásobok priemeru úhrada na jeho byt. Ak tak spravíte, buď bude s Vami, domom spolupracovať, alebo doplatí na svoju vychytralosť, hlúposť, tak ako ste doplatili Vy na svoju. A je aj tretia možnosť, že byt predá a Vy sa zbavíte nežiadúceho vlastníka bytu. Čím neskôr mu to dôjde tým viac penazí od neho dostanete späť a to aj bez rozhodnutia súdu. Ale myslím, že výhodnejšie bude pre Vás, ak nebude mať možnosť vplývať na Váš dom. Potom sa budete :D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D Vy, všetci a on môže :eek: , :mad: a :mee:. Potom už nebude :cool:.
sito
07.03.09,14:52
Ja, že keď tak rýchlo reagoval novým prihlásením, prvé štyri písmena rovnaké a namiesto rady? No ale ak je ta situácia taká v dome, tu radu môžu použiť. My sme podobným spôsobom zaujali tých, ktorí odmietli montáž prístrojov na pomerové meranie. Tí skalní, dostali vyúčtovanie, ročné a sami sa ponáhľali požiadať správcu o montáž. A to sa jeden tiež, vyhrážal súdom, ale rozmyslel si to.
Halli
08.03.09,18:04
Fíha, kam sa podel degakan???

Sito, neprešiel cez "sito" admina , takže prispevky týkajuce sa jeho vymažme /ja už som/, lebo teraz to už nemá naväznosť...
Deganova
09.03.09,05:09
Nechcela som svojim príspevkom znevážiť dobrú prácu stoviek dobrých predsedov SVB, len som chcela vedieť ako by v tomto prípade postupovali iní. A stále som presvedčená, že každí by mal niesť zodpovednosť za svoje chyby.
Elena Navrátilová
09.03.09,05:30
Nechcela som svojim príspevkom znevážiť dobrú prácu stoviek dobrých predsedov SVB, len som chcela vedieť ako by v tomto prípade postupovali iní. A stále som presvedčená, že každí by mal niesť zodpovednosť za svoje chyby.

Však ju aj nesiete. Celé SVB. Ty máš problém to vidieť takto a si presvedčená že zodpovedný je len bývalý predseda. Buďte radi že ste prišli "len" o 12000,-. Aj to len Vašou chybou. Keby ste si to dali rýchlo všetko na poriadok do súladu s legislatívou tak ani tie pokuty vo výške 12000,- by ste nedostali. Sami ste iniciatívne podali oznámenie na predmetné inštitúcie. Tak neviň z tej pokuty bývalého predsedu. Prajem Ti aby si vykonávala funkciu bez pokút a bez toho aby Ťa upodozrievali členovia SVB. Aby sa to v SVB preklopilo a fungovalo tak ako má.
Deganova
09.03.09,07:21
Však ju aj nesiete. Celé SVB. Ty máš problém to vidieť takto a si presvedčená že zodpovedný je len bývalý predseda. Buďte radi že ste prišli "len" o 12000,-. Aj to len Vašou chybou. Keby ste si to dali rýchlo všetko na poriadok do súladu s legislatívou tak ani tie pokuty vo výške 12000,- by ste nedostali. Sami ste iniciatívne podali oznámenie na predmetné inštitúcie. Tak neviň z tej pokuty bývalého predsedu. Prajem Ti aby si vykonávala funkciu bez pokút a bez toho aby Ťa upodozrievali členovia SVB. Aby sa to v SVB preklopilo a fungovalo tak ako má.
Nevidím to takto, len ja som do toho tlačená aj člemni SVB, nakoľko ak 182/1993 § 7 ods 1 hororí, že predseda zastupuje SVB a rozhoduje o veciach SVB a v ods 4 - predseda zodpovedá za škodu spôsobenú porušením svojich povinností a zákon 237 Trestného poriadku O Porušení povinností pri správe cudzieho majetku so škodou vyššou ako 8001,- Sk, tak si myslíme že je to v jeho réžii. Vďaka za všetky názory, budem ich na zhromaždení prezentovať
Elena Navrátilová
09.03.09,07:35
Nevidím to takto, len ja som do toho tlačená aj člemni SVB, nakoľko ak 182/1993 § 7 ods 1 hororí, že predseda zastupuje SVB a rozhoduje o veciach SVB a v ods 4 - predseda zodpovedá za škodu spôsobenú porušením svojich povinností a zákon 237 Trestného poriadku O Porušení povinností pri správe cudzieho majetku so škodou vyššou ako 8001,- Sk, tak si myslíme že je to v jeho réžii. Vďaka za všetky názory, budem ich na zhromaždení prezentovať

Máš vyjadrenie od polície pri pokuse podať trestné stíhanie. Nemali ste urobenú zmluvu s predsedom kde by mal povinnosť niesť následky za svoje konanie. Ešte môžeš nájsť aj predsedovu zodpovednosť do výšky jeho majetku. Ťažko sa dá vymôcť celková výška za zaplatené pokuty. Keby ste boli rozumní a hlavne dostatočne ovládali znenia zákonov, nepodali by ste oznámenia a žiadne pokuty by SVB nedostalo. ;)
Halli
09.03.09,15:23
Vidím, že celá snaha SVB je nie v tom fungovať a riešiť veci, ale "hon na čarodejnicu" -bývalého predsedu...škoda.:rolleyes:
Elena Navrátilová
09.03.09,15:40
Tie pokuty nedostal predseda ale SVB. Treba sa takto na vec pozrieť. A tú maximálnu snahu za oznámenie na ŠEI atď. vlastne bolo z koho iniciatívy? Tiež zo snahy bývalého predsedu? Na základe tejto snahy ste dostali pokutu. Takže toto treba vysvetliť členom SVB. Nech ju teda zaplatí iniciátor oznámení.
Deganova
09.03.09,17:14
V protokole od ŠEI sa uvádza, že kontrola bola robená na základe plánu kontrol inak sa neviem k tomu vyjadriť.
Elena Navrátilová
09.03.09,17:30
Pozri, ber to ako dobre mienenú radu. Nemá význam "hrabať" sa v minulosti. Nech je to ponaučenie pre SVB do budúcnosti. Vieš, ťažko sa budeš namáhať pre "12000" a nakoniec stratíte oveľa viac. Treba SVB viesť tak aby se tých 12000,- "oželeli" a svojou činnosťou budete len a len prosperovať k spokojnosti čo najväčšieho počtu členov. Tým, že budeš svoju energiu orientovať len na donútenie bývalého predsedu o náhradu 12000,- môžete všetci stratiť oveľa viac.
Deganova
09.03.09,17:39
Elenka, máš pravdu ale chcela som počuť názor aj nezúčastnených, aby som mala lepšie argumenty a ak môžeš a máš chuť tak poraď v akej položke ich treba dať do ročného zúčtovania - správa
Elena Navrátilová
09.03.09,18:13
Elenka, máš pravdu ale chcela som počuť názor aj nezúčastnených, aby som mala lepšie argumenty a ak môžeš a máš chuť tak poraď v akej položke ich treba dať do ročného zúčtovania - správa

Nie, ja by som ich dala do čerpania FPOaU. Je to vlastne za spoločnú činnosť SVB ale pre každý prípad na zhromaždení daj uznesením odsúhlasiť či to tak môže byť. Ono to môžeš dať aj do inej položky ako pokuta a výjde to ako nedoplatok v RV. Záleží ako sa na zhromaždení dohodnete. Neviem či máš sw alebo urobíš RV len v exceli. Ale záleží aj natom čo všetko čerpáte z položky správa. Ak Vám tam ostávajú nejaké financie tak aj na tejto položke sa môžete uznesením dohodnúť. Môžete si tie pokuty aj rozdeliť. Niečo zo správy, niečo z FPOaU a niečo ako nedoplatok v RV. Je to na Vašej dohode.
seggyi
04.05.09,20:21
zdravim chcem sa opytat jednu vec je mozne niekoho sudit, teda predsedu svb, za to ze sa nevedie nestara o svb, este asi pred 9 rokmi sa zalozilo svb, robili sa schodze platilo sa do fondu oprav a podobne veci, asi pred 6 rokmi svb prestalo spravne fungovat zrusil sa ucet v banke na fond oprav, a neplatilo sa nikd enic, nerobili sa schodze zapisi ani nic podobne, je predseda zvoleny na zaciatku este predsedom a je za to mozne vyvodit voci nemu nejaky postih?, dik za odpoved
sito
05.05.09,02:43
Predseda Spoločenstva vlastníkov bytov býval v dome sám?

Ak áno, tak potom sa jedná o rodinný dom.

Ak nie, čo robila rada spoločenstva vlastníkov bytov a čo členovia SVB?
seggyi
05.05.09,11:51
no praveže nerobila nič, furt sa vyhovarali, že to ma zvolat predseda a podobne, ale ako som čital zákon, ked to nezvolal on mali to zvolat oni, nie
sito
05.05.09,12:51
Zákon 182/1993, § 7,c, odsek 9.

(9) Zhromaždenie tvoria všetci vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome. Zhromaždenie zvoláva rada podľa potreby, najmenej raz za rok, alebo keď o to požiada predseda alebo najmenej štvrtina vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Zhromaždenie

a) schvaľuje zmeny zmluvy o spoločenstve, stanovy spoločenstva a zásady hospodárenia,
b) schvaľuje rozpočet,
c) schvaľuje ročnú účtovnú závierku a vyúčtovanie úhrad za plnenia,
d) schvaľuje výšku mesačných úhrad za plnenia, mesačných platieb za správu a príspevkov do fondu prevádzky, údržby a opráv,
e) rozhoduje o použití prostriedkov fondu prevádzky, údržby a opráv,
f) volí a odvoláva členov rady,
g) volí a odvoláva predsedu,
h) rozhoduje o zrušení, zlúčení, splynutí alebo rozdelení spoločenstva,
i) rozhoduje o úvere a o zabezpečení pohľadávok vyplývajúcich z poskytnutého úveru a o vstavbe a nadstavbe bytov alebo nebytových priestorov,
j) rozhoduje o správe alebo o zmene spôsobu výkonu správy,
k) určuje odmenu predsedovi spoločenstva a členom rady,
l) rozhoduje o ďalších skutočnostiach, o ktorých podľa tohto zákona nerozhoduje iný orgán.

Je to kruté, ale ako vyzerá SVB môžu všetci, ktorí tvoria SVB, predseda, členovia rady a vlastníci bytov v dome, ktorého sa to týka.

Koho žalovať? Koho súdiť? Koho odsúdiť?
seggyi
05.05.09,14:50
a najlepsie na tom je alebo najhorsie? ze sme tu len styri byty, a nevieme si nejako sadnut a znovu rozbehnut svb
sito
05.05.09,15:07
:D:D:D (6) Rada má najmenej troch členov. Členom rady môže byť len vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome. Členom rady nemôže byť predseda. Funkčné obdobie rady je tri roky. Na platné rozhodnutie rady je potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny jej členov. Členovia rady sú oprávnení nahliadať do všetkých dokladov a záznamov týkajúcich sa činnosti spoločenstva a kontrolujú, či spoločenstvo vykonáva činnosť v súlade s týmto zákonom, zmluvou o spoločenstve alebo stanovami spoločenstva. Plus predseda :D = :D:D:D:D

Kto Vám schváli odmenu ?;) :mee: :confused: :mad:
Mária27
05.05.09,18:13
Čo si budú platiť sami sebe? A z čoho - účet zrušili.
GABRIELA
06.05.09,05:51
Keď som si dnes prečítala príspevky, napadla ma podobnosť - My a 6 rokov dozadu.
Založili sme SVB a zvolený predseda si povedal že bude viesť aj účto. Revízie v dome mali na starosti 2 dôchodcovia. Členovia rady sa so pýtali, či je všetko OK...a on že hej. Až pred prvým vyúčtovaním z neho vyšlo že účto nevedie , lebo to nevie, lebo si myslel že je to malina a pod. U nás však vyhral zdravý rozum a zodpovednosť staršej generácie, vybavili účtovníčku, a z vlastných odmien a odmien predsedu si ju zaplatilli sami, lebo uznali že sú za tento stav zodpovední sami, lebo ho neodkontrolovali. Predseda ostal predsedom, účtovníctvo robí niekto kto tomu rozumie, revízie majú nastarosti ľudia ktorí vedia, kde a kedy. Odvtedy sa u nás kontroluje účto pred vyúčtovaním, revízie priebežne a našťastie to ide.

Tým som chcela vyjadriť to, že som presvedčená že ako prvé má robiť kontrolu rada a teda je s predsedom ako prvá zodpovedná za nefunkčnosť ( a to nehovorím o tom, že to nefunguje viac rokov). Teda aj za pokuty.
Ostatní vlastníci totiž vždy mohli(môžu) dostávať info že je všetko OK. Načo by teda zvolávali Zhromaždenie?

Pekný deň.
sito
07.05.09,04:48
GABRIELA, u Vás to dopadlo dobre, vďaka zdravému rozumu.

Toto je špecifický dom, Má len štyri byty. Takže oni majú aj možnosť zvoliť si predsedu mimo domu. To by troška zmenilo situáciu. Štatutár, Predseda, by konal, Rada vlastníkov, traja, by kontrolovala a ten štvrtý, bez funkcie, by schvaľoval + spolumajitelia bytov.

Keďže, každý byt má len jeden hlas, schvaľuje Rada vlastníkov + člen SVB bez funkcie po dohode so spoluvlastníkmi štyroch bytov, ich bytov, ich domu. Praktický rozhodujú, štyri byty, teoreticky osem osôb.

Trochu viac mi ta skutočnosť, že sú len štyri byty, rozkmitala bránicu. Čo potom kde je bytov viac ako štyri, 40 - 90 a viac?

Kde je možnosť dohodnúť sa skôr?