skubake
28.06.05,16:15
SZČO - živnostník - neplatiteľ DPH má príjmy z podnikanie podľa §6, na ktoré si uplatňuje skutočné výdavky. Zároveň však prenajíma súktromne chatu - má príjmy z prenájmu podľ §6, ods.3. Na tieto príjmy z prenájmu si nechce
uplatňovať 25% paušálne výdavky, ale skutočné náklady. Môže si dať do nákladov i odpisy z tejto súktromnej chaty? Kde by som to našiel v zákone?
V prípade, že by som si rozšíril živnosť o prenájom nehnuteľností a chcel by som zaradiť chatu do majetku firmy, stačí na základe znaleckého posudku?
Chatu vlastním od r.1998.
Ďakujem za odpovede.
alušik
28.06.05,14:52
Ked uz sme pri tom prenajme, mam aj ja otazocku. Ked prenajimam byt, musim to nejakym sposobom nahlasit danovemu uradu - registrovat sa, alebo nie? Staci potom podat len danove priznanie, kde uvediem tento druh prijmu pokial prekroci hranicu oslobodenia? Mari sa mi stale nieco s tou registraciou - ze som to kedysi davno citala v nejakom Poradcovi, no teraz ked sa ma to tyka - tak to neviem nikde najst. Vopred vdaka.
eviketa
28.06.05,15:11
Táto tema by mala byť niekde inde ako v oznamoch - asi účto alebo daň z príjmov by mi sedela viac.
Ak pri prenájme poskytujete aj iné ako základné služby je to už živnosť a vtedy sa to chová ako majetok, ktorý môžete vložiť do živnosti a odpisovať ho a účtovať o ňom.
alušik
06.07.05,12:39
To mi naozaj nevie nikto poradit? Uz teraz trpnem, ze som sa mala ist nahlasit na danovy urad...
Jana Acsová
06.07.05,12:43
Ked uz sme pri tom prenajme, mam aj ja otazocku. Ked prenajimam byt, musim to nejakym sposobom nahlasit danovemu uradu - registrovat sa, alebo nie? Staci potom podat len danove priznanie, kde uvediem tento druh prijmu pokial prekroci hranicu oslobodenia? Mari sa mi stale nieco s tou registraciou - ze som to kedysi davno citala v nejakom Poradcovi, no teraz ked sa ma to tyka - tak to neviem nikde najst. Vopred vdaka.Skús aj toto. Podľa mňa ti povinnosť vzniká (príspevok 4):
http://www.porada.sk/showthread.php?p=93520#post93520