johny1805
06.03.09,12:05
Každý jedinec nerozmýšľa pri výbere dovolenky tak, že sa zamyslí nad viacerými faktormi, ktoré môže očakávať od destinácie, ktorú si vybral pre strávenie príjemných chvíľ. Avšak musíme sa zamyslieť nad tým čo môžme očakávať od prostredia, počasia, miestnych obyčajov atď.. Veľakrát som sa "popálil" práve na tomto. Nie som typ človeka, ktorý potrebuje exkluzivitu i keď sa jej nevyhýbam, avšak predstava mojej dovolenky má svoje črty. Zodpovedali ste si základné otázky napr. čo robiť keď bude pršať, alebo nedaj bože ako vyhľadať lekársku pomoc?
Tento úvod som zvolil zámerne, pretože som precestoval najmä autom, skoro celú Európu a zažil som nie jednu príhodu slovenských občanov, ktorí boli bezradný, alebo sklamaný na dovolenke, alebo po nej. Kedysi bola naša obľúbená destinácia Chorvátsko a prešli sme túto krajinu od severu až po južnú hranicu. Avšak správanie domorodcov, hlavne ich nadradenosť a arogantnosť nás natoľko rozladila, že sme úplne zanevreli na nich. Hlavne preto, že sa necítime ako niečo horšie, či menejcennejšie ako turisti z Nemecka či Rakúska a preto sme začali chodiť do Talianska. Najskôr to bol sever Talianska ( Lido de Jesolo), potom stred ( Senigália) a nakoniec sme boli na juhu, kde sa nám najviac páčila a stále páči oblasť Gargano.
Keby som mal zhodnotiť z môjho pohľadu napr. Lido de Jesolo, tak by som konštatoval, že je to „masovka“, ale pri zlom počasí sa dá absolvovať Benátky, ktoré sú vzdialené cca 30 km a sú dostupné aj autobusom, nielen autom. To isté sa dá skonštatovať aj o Senigálii, s tým rozdieľom, že blízko je Bologna, dostupná vlakom aj autobusom. Úmyselne som si nechal na záver oblasť Gargáno, pretože na rozdiel od predošlích destinácií, má táto oblasť viacero možností. Kúpanie a slnenie je vďaka menším plážam, ktoré sú prirodzene ohraničené charakterom pobrežia omnoho kultivovanejšie. Pri zlom počasí je v tejto oblasti viacero možností, ktoré stoja za zmienku, napr. Giovani Rotondo, Monte San Angelo, Foresta Umbra, , výlet do Pompei, alebo výlet do morských jaskýň. Všetky destinácie majú jedno spoločné, a to, že Taliansko je jedno veľké múzeum. Nezmienil som sa tu o miestnych obyčajoch. Musím len konštatovať, že ľudia sa ku všetkým turistom bez rozdielu správajú ako ku hosťovi a nemáte pocit, že Vás chce niekto oklamať, či dobehnúť, tak ako sa mi to stalo viackrát v Chorvátsku. Pre rodiny s deťmi je výhodné si pozrieť (alebo sa informovať), či sa blízko ich miesta pobytu nenachádza aqualand, kde sa deti môžu vyblázniť do sýtosti a je to príjemná zmena pobytu pri mori.
Musíme sa pozrieť aj na druhú stránku dovolenky. Môže sa Vám stať, že niektorý člen ochorie, alebo sa zraní. Nemusí to pokaždé znamenať koniec dovolenky. Som si istý, že v Taliansku tieto služby sú na vyššej úrovni, mohol som sa o tom sám presvedčiť, aj ja som mal malé deti.
Raz darmo, čo vyhovuje Vám nemusí druhým, to je fakt. Preto Vám to ani nenatískam a ani Vás nechcem presviedčať, že dovolenka v Taliansku je tá najlepšia. Mne však plne vyhovuje, viem čo môžem očakávať atď. Apropo. To, že som v Taliansku „pečený varený“, zabúdam na iné krajiny, teraz sa chystám do Francúzka za dcérou. Bol som v Paríži, ale to nie je more...
Dám Vám vedieť ako sa mi tam páčilo.
cloe
06.03.09,11:18
Johny, máme rovnaký názor na Taliansko. Ja ho jednoducho milujem. Neviem prečo, vždy keď tam idem mám pocit, že idem domov. Asi som tam v minulom živote žila.:D
Oblasť Gargano je nádherná, asi sa mi tam tiež páčilo najviac. Navštívili sme morské jaskyne aj ostrov Tremiti. Tento rok sa chystám na Ischiu, tak dúfam, že sa nesklamem.
Ale ako hovoríš, tam sa dá vždy nájsť nejaká aktivita, je tam vždy čo vidieť. Najradšej by som bola, keby som tam mohla byť aspoň mesiac v roku.
Ale tiež máš pravdu v tom, že nie každému Taliansko vyhovuje. Môjmu manželovi sa tam napríklad vôbec nepáči.
No nevadí, každý máme rád niečo iné a tak si má každý pre strávenie príjemných dovolenkových dní vybrať to svoje.:)
LubikaB
24.03.09,14:32
Teraz som narazila na tento článoček a súhlasím so všetkým!!!! Tiež som srdce nechala v Taliansku a aspoň raz ročne tam musím ísť doplniť zásobu náladičky a pohody. Keďže zásadne chodím na "vlastnú päsť", poradíte aj nejaké ubytko? Vďaka
johny1805
26.03.09,09:22
Ďakujem Vám všetkým za odozvu, potešil ma Váš záujem o môj článoček. Je fakt, že Taliansko nemusí vyhovovať každému, najmä mentalita ľudí, ale mali by ste zažiť ako ja, tie krásne chvíle, keď Taliani vyhrali vo fotbale, alebo tie krásne procesie, ktoré jednoznačne hovoria o tom, že si svoju históriu a vieru uchovávajú vo svojich dušiach. Kiež by boli slováci taký hrdý na svoju krásnu krajinu a usmievali sa na cudzích ľudí.
Každý človek je jedinečný tvor, a len na ňom samom záleží, ako ho budú ostatný vnímať.
Ešte raz Vám ďakujem a posielam Vám :--- úsmev, pretože dobrého človeka ten úsmev obdarí a nepriateľa naštve.
johny 1805
adelakle
26.03.09,20:40
My sme boli tento rok u znameho v Terracine, je to asi hodinku od letiska v Rime, ide tam priamo z letiska bus za asi 7 EUR. Mozem dat kontakt na znameno, su tam pieskove plaze, ma krasny byt s velkou terasou priamo v meste, ku plazi je to velmi blizko. Taktiez je to blizko do Pompeji (cca hodina autom), do Sorrenta, Amalfi. Zo Sorrenta na Capri. Vlakom je hodina hore do Rima. Public transport je OK. Vrelo odporucam, nekonecne pieskove plaze, je to pekne mesto, z kopca krasny vyhlad na cele okolie. Viem poslat fotky a pripadne ak niekto chcete viac informacii, napiste na mail.
milagros208
19.06.09,04:47
Ahojte. Chcela by som sa spýtať či niekto nemá skúsenosti s cestovkou reny travel, ktorá ponúka ubytovanie v Taliansku. Toho roku som ani veľmi neplánovala ísť na dovolenku k moru, ale povedala som si, že ak sa nájde nejaká zaujímavá ponuka, tak by som len predsa rada šla. Keďže deti nechcú ísť autobusom, lietadlom je to podstatne drahšie, hlavne kvôli poplatkom, skúsili by sme ísť autom. Z toho mi vyšlo, že by to nemalo byť ďaleko. Preto sme rozmýšľali o dovolenke v Taliansku, v časti Veneto, keďže to je najbližšie. Na internete som našla práve túto cestovku, ktorá ponúka ubytovanie za veľmi slušné peniaze. Okolo 7-10 EUR v apartmánoch na osobu a noc. Len neviem či je táto cestovka spoľahlivá. Ďakujem za odpovede. Aj za prípadné ďalšie typy.
Rozalka
19.06.09,11:49
Mám rada Taliansko, ale na dovolenku za účelom kúpania chodím do Chorvátska, pretože mi viacej vyhovuje. Musím sa však zastať CH., pretože som mala problémy zdravotné, museli sme ísť trajektom do nemocnice a nemôžem jedno krivé slovo na opateru pripustiť, najmä nikto po mne nevykrikoval KARTIČKU, KDE MÁTE KARTIČKU ... a najmä aká-taká znalosť jazyka bola vítaná.
Hoci sa učím niekoľko rokov po taliansky, asi by som mala problém vysvetliť, hoci aj nohami-rukami, aké mám zdravotné potiaže.
Na druhej strane má Taliansko nádherné historické pamiatky, preto tam uprednostňujem poznávacie zájazdy s cestovkou, na vlastnú päsť sa vyberiem (Toskánsko, Emilia-Romagna), keď budem reč ovládať dostatočne.
Marína
20.06.09,04:39
......... Chorvátsko a prešli sme túto krajinu od severu až po južnú hranicu. Avšak správanie domorodcov, hlavne ich nadradenosť a arogantnosť nás natoľko rozladila, že sme úplne zanevreli na nich. Hlavne preto, že sa necítime ako niečo horšie, či menejcennejšie ako turisti z Nemecka či Rakúska a preto sme začali chodiť do Talianska. .............
Dovolím si vyjadriť sa k podškrtnutému. Zovšeobecňovanie podľa toho, ako sa ku mne choval Josip, Darko, Božica, Vinko ....... na všetkých Chorvátov, podľa môjho názoru, nie je na mieste. Zanevrieť na celý národ kvôli jednotlivcom tiež nie je správne a ani rozumné.
Milujem Chorvátsko, krajinu, ľudí, možno nie všetkých, ale Mariju, Vojmira, Fany, Mireu, ...... áno.
alaya1
21.06.09,12:58
Bol niekto z vasna dovolenke v taliansku cez CK fifo, Taliansko - Kampánia - Paestum - Cappacio Scalo
Chatky Villaggio Nettuno ****
iva5252
28.01.12,21:41
Ahoj, ja tiez milujem Taliansko a zvlast Kalabriu. Boli sme v Kalabrii boli 3 leta po sebe a chceme sa vratit aj tento rok. Najprv sme boli v Scalei, sice fajn ale tahalo nas to juznejsie a teraz jazdime uz len tam Capo vaticano a Tropea , je to tam nadherne a nejde to nevratit sa tam zas a zas. Jazdime cez cestovku www.kalabria.biz vedie to jedna pani, co tam zije uz niekolko rokov. Vzdy nam nasla to co sme hladali, ma v ponuke vela peknych apartmanov priamo pri mori. A vzdy nam so vsetkym ochotne pomohla. Odporucila nam restauracie, vylety, obchody. No a ta priroda tam a ciste more, to sa neda opisat. To sa musi zazit. Takze Kalabriu naozaj odporucam. Zatial je to najkrajsia oblast co sme v europe objavili a to sme predtym jazdili Grecko, Chorvatsko, Spanielsko..
Indeed
30.01.12,14:06
Myslim si, že vo výpočte talianskych dovolenkových destinácii , chýba absolutne neopravnene


lokalita Lago di Garda.

je to vnútrozemske more Talianska s panorámou hor obkolesujucich toto veľke jazero navyše.
martina0203
08.04.12,09:03
Do Talianska chodíme väčšinou na vrchu, navštívili sme Bibione a Lido de Jesolo.........tento rok to vyzerá na Jesolo......

Veľmi lacné dovolenky..............

http://www.pegastour.sk/pegas/pegas.asp?KRAJ=41&MOD=51&ID=1687&OBL=9 dali sme 150 eur za apartmán pre 4 na týždeň....

http://www.renytravel.sk/dovolenka/taliansko/veneto/bibione/rezidencia-leopardi/ tu sme dali 180 eur na týždeň pre štyroch.....
dancika
14.04.12,14:59
Zdravim milovnikov Talianska a najma Kalabrie :-) Po minule roky sme jazdili s detmi do Chorvatska a vzdy sa mi podarilo najst aj piesocne zakutia aj v Chorvatsku, ale kedze mame tulave topanky a vacsinu zaujimavych miest v Chorvatsku sme si uz presli a deti uz podrastli, chceme tento rok vyskusat juh Talianska. Sever ma vobec nelaka, uprednostnujeme totiz kludnejsie plaze, ziadne masovky. Na Taliansku ma vzdy odradzali prave tie ich organizovane plaze s nachystanymi slnecnikmi a lehatkami - nemam rada, ked mi niekto organizuje zivot ;-) Ale pocula som, ze na juhu - napr. v Gargane alebo v Kalabrii je vela malych piesocnych plaziciek, kde sa clovek zlozi, ako sa mu chce. Viete poradit nejaku dobru lokalitku, kde najdeme kludne plazicky, ale zaroven dostatok cielov na vylety (a nemyslim tym akvapark pre deti ;-))
Dakujem
lujza.j
14.04.12,15:02
Zdravim milovnikov Talianska a najma Kalabrie :-) Po minule roky sme jazdili s detmi do Chorvatska a vzdy sa mi podarilo najst aj piesocne zakutia aj v Chorvatsku, ale kedze mame tulave topanky a vacsinu zaujimavych miest v Chorvatsku sme si uz presli a deti uz podrastli, chceme tento rok vyskusat juh Talianska. Sever ma vobec nelaka, uprednostnujeme totiz kludnejsie plaze, ziadne masovky. Na Taliansku ma vzdy odradzali prave tie ich organizovane plaze s nachystanymi slnecnikmi a lehatkami - nemam rada, ked mi niekto organizuje zivot ;-) Ale pocula som, ze na juhu - napr. v Gargane alebo v Kalabrii je vela malych piesocnych plaziciek, kde sa clovek zlozi, ako sa mu chce. Viete poradit nejaku dobru lokalitku, kde najdeme kludne plazicky, ale zaroven dostatok cielov na vylety (a nemyslim tym akvapark pre deti ;-))
Dakujem
http://www.porada.sk/t132994-taliansko-kalabria.html
https://www.italieonline.eu/sk/plaze-v-kalabrii-284.htm
rennka
04.06.12,07:59
Ahojte, viete ci poznate niekto nejaku destinacu pri mori (najradsej v Taliansku, ale moze byt i inde) kde su pozdlz plaze nejake lesiky tak ako napr. v Chorvatsku ? Vdaka za odpoved.
rennka
08.06.12,07:05
Nikto nevie poradit, alebo take miesto neexistuje?
riso4
14.08.12,05:59
Nedá mi proste reagovať na takúto výzvu :D ... My sme doma asi tiež v minulosti žili v Taliansku. Auto máme Fiat a keď sme chceli zmeniť značku, dopadlo hotovou katastrofou - skoro na súde a teraz máme zasa Fiatíka. Tento rok sme skúsili Chorvátsko - dovolenka nie zlá, ale ako sa hore spomínalo - ten prístup domácich je niekedy "úžasný". Pri výlete loďkou nám miestny kapitán vysvetloval, že toto sú ich pláže, ich more a že sú úplne nešťastní, že si tam stavajú letné domy bohatí Rusi, Nemci, či Slováci. A preboha len nechcite od nich, aby niečo urobili pre spokojnosť klientov - hneď na úvod sme delegátovi nahlásili asi 5 závad na ubytovaní. Delegát nám nešťastný konštatoval, že on o tých chybách vie, ale že domáci to majú doslova na háku ... Minulý rok v Taliansku, sme nahlásili na agentúre, že máme niečo s klimatizáciou a do pol hodky, naklusaný technik a opravoval... Ten prístup k turistom je úúúúplne o niečom inom. Pravdou je, že je to o niečo drahšia dovolenka ako v Chorvátsku, ale tu nemáte aspoň pocit, že ste niekomu na obtiaž a neotravujete ho (prístup nechaj tu peniaze a neotravuj dávno skončil ! ).
My chodíme zatiaľ na sever ( Jesolo - super, Lignano - priemer ) kvôli deťom, ale my sme z neho nadšení aj kvôli atmosfére týchto letovísk. Možno na budúci rok mrkneme niekam nižšie, ale uvidíme :-) .... Dcéra nám dnes ráno odišla do Talianska (ME v softbale žiačok) a celá rodina sme jej závideli, lebo kvôli povinnostiam sme nemohli ísť povzbudiť..
Takže - Forza Italia !
helicka
28.11.12,18:13
dobrý večer,práve som narazila na váš príspevok ohladom dovolenky v kalabrii..ja viem že je ešte dosť skoro,ale ja si radšej vyberám skôr,aby som sa mohla o to dlhšie tešiť na našu dovolenku.tohto roku zvažujeme aj kalabriu/je v uzkom výbere/ a zaujalo ma vaše napísanie a tiež link na cestovku.chcela by som sa vás opýtať -vie niekto aj po slovensky?resp.mohli by ste mi poslať aj nejaké fotky z tejto oblasti,resp.kde sa počas pobytu oplatí pozrieť? vopred dakujem Helka