tomas_s
06.03.09,12:35
Dobry den,
potreboval by som poradit v otazke moznej formy podnikania s patentom.
Vlastnim patent pre vyrobok, na vyrobu ktoreho som nasiel aj vyrobcu a
distributora do obchodnej siete a mam otazky tykajuce sa tejto
problematiky.
Spada problematika patentov pod autorsky zakon? Mozno patent na
produkt povazovat za vedecké dielo o ktorom sa v autorskom zakone
pise?
Na zivnostenskom som dostal informaciu ze na toto sa zivnostenske listy neudeluju
Akym sposobom a formou taketo podnikanie teda funguje?
Ake mam povinnosti co sa tyka pripadneho vedenia uctovnictva
a na co (aky obnos, percento) ma narok stat?
Chcem to robit ako fyzicka osoba.
Je vobec spravny termin "podnikanie" v tejto suvislosti?
Za Vase odpovede vopred dakujem
Tomas
Zoltán Kovács
06.03.09,11:40
Dobry den,
potreboval by som poradit v otazke moznej formy podnikania s patentom.
Vlastnim patent pre vyrobok, na vyrobu ktoreho som nasiel aj vyrobcu a
distributora do obchodnej siete a mam otazky tykajuce sa tejto
problematiky.
Spada problematika patentov pod autorsky zakon? Mozno patent na
produkt povazovat za vedecké dielo o ktorom sa v autorskom zakone
pise?
Na zivnostenskom som dostal informaciu ze na toto sa zivnostenske listy neudeluju
Akym sposobom a formou taketo podnikanie teda funguje?
Ake mam povinnosti co sa tyka pripadneho vedenia uctovnictva
a na co (aky obnos, percento) ma narok stat?
Chcem to robit ako fyzicka osoba.
Je vobec spravny termin "podnikanie" v tejto suvislosti?
Za Vase odpovede vopred dakujem
Tomas

Takýto príjem je príjmom podľa § 6 zákona o dani z príjmov:

(2) Príjmami z inej samostatnej zárobkovej činnosti, ak nepatria do príjmov uvedených v § 5, sú príjmy

a) z použitia alebo z poskytnutia práv z priemyselného alebo iného duševného vlastníctva vrátane autorských práv a práv súvisiacich s autorským právom, 27) a to vrátane príjmov z vydávania, rozmnožovania a rozširovania literárnych a iných diel na vlastné náklady,
b) z činností, 28) ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním,
c) znalcov a tlmočníkov za činnosť podľa osobitného predpisu, 29)
d) z činností sprostredkovateľov podľa osobitných predpisov, ktoré nie sú živnosťou.29a)


A na toto sa nevydávam živnostenské povolenie.
Podľa môjho názoru, ak chcete vlastne "predávať" licenciu, resp. mať určité percento z vyrobených a predaných kusov tovaru (vyprodukovaných na základe Vášho patentu) je potrebné sa registrovať na DÚ a požiadať o pridelenie daňového identifikačného čísla.
tomas_s
17.03.09,10:52
dakujem za odpoved. Zistil som ze podnikat s patentom sa da i v ramci zivnosti a to napriek tomu ze na tuto oblast sa zivnostenske opravnenia nedavaju.
V každom prípade mozno mat aj zivnost ako osoba na ine predmety podnikania a potom licencie aj fakturovat ako prenajom - licenciu z majetku vlozeneho do podnikania. Oba postupy majú svoje výhody aj nevýhody.

Mam otazku este tykajucu sa problematiky udelovania vyhradnych/nevyhradnych licencii. Oslovil ma distributor ktory ma zaujem dodavat do obchodnej siete a angazovat sa v propagacii a reklamy mojho produktu.
Mojim zaujmom je aby som vytvoril siet distributorov, ktori by mohli mat dosah aj na prevadzky na ktore spominany distributor nema svoj dosah.
Je mozne udelit pravo vyhradnej distribucie ktore by sa vztahovalo iba na konkretne prevadzky do ktorych tento distributor dodava?
resp. ake moznosti v tomto smere mam?
vie mi niekto poradit?
misomiso
17.03.09,11:02
dakujem za odpoved. Zistil som ze podnikat s patentom sa da i v ramci zivnosti a to napriek tomu ze na tuto oblast sa zivnostenske opravnenia nedavaju.
V každom prípade mozno mat aj zivnost ako osoba na ine predmety podnikania a potom licencie aj fakturovat ako prenajom - licenciu z majetku vlozeneho do podnikania. Oba postupy majú svoje výhody aj nevýhody.

Mam otazku este tykajucu sa problematiky udelovania vyhradnych/nevyhradnych licencii. Oslovil ma distributor ktory ma zaujem dodavat do obchodnej siete a angazovat sa v propagacii a reklamy mojho produktu.
Mojim zaujmom je aby som vytvoril siet distributorov, ktori by mohli mat dosah aj na prevadzky na ktore spominany distributor nema svoj dosah.
Je mozne udelit pravo vyhradnej distribucie ktore by sa vztahovalo iba na konkretne prevadzky do ktorych tento distributor dodava?
resp. ake moznosti v tomto smere mam?
vie mi niekto poradit?

Nie. V celej EU je zaruceny volny pohyb tovaru a kapitalu. Ale inak - tvoja otazka vobec nema zmysel. Jednou vetou hovoris, ze urcity distributor nevia zabezpecit distribuciu do celeho (planovaneho) priestoru a druhou vetou ho chces obmedzovat, aby nedodaval inde, ako tam, kde vie predat. Aku to ma logiku?
tomas_s
17.03.09,11:39
Nemusel by byt obmedzovany, mohol by mat celoplosne pravo na distribuciu s tym ze vyhradnym by bol tam kde tovar realne doda.
V zmluve sa mu zaviazem ze ak doda tovar do inych prevadzok ako do tych v ktorych je uz vyhradnym distributorom tak sa stane vyhradnym aj pre novu prevadzku kam doda.
Moj umysel je cisto v tom ze hladam mozne riesenia aby moj produkt bol dodavany niekam kam on ako distributor nema svoj dosah.
Tymto sposobom by nebol obmedzovany ani on ani ja.
misomiso
17.03.09,12:02
Nemusel by byt obmedzovany, mohol by mat celoplosne pravo na distribuciu s tym ze vyhradnym by bol tam kde tovar realne doda.
V zmluve sa mu zaviazem ze ak doda tovar do inych prevadzok ako do tych v ktorych je uz vyhradnym distributorom tak sa stane vyhradnym aj pre novu prevadzku kam doda.
Moj umysel je cisto v tom ze hladam mozne riesenia aby moj produkt bol dodavany niekam kam on ako distributor nema svoj dosah.
Tymto sposobom by nebol obmedzovany ani on ani ja.

Prepac, ja dodavam nasu znacku do distribucnych kanalov vo vacsine vyspelych krajin, no vobec nerozumiem, co vravis.
profesional
15.12.09,13:02
Podla autorskeho zakona si moze autor alebo ten kto naklada s majetkovymi pravami k dielu urcit akym sposobom bude s dielom nalozene. Preto vhodne upravenou zmluvou je mozne podla Obchodneho zakonnika zakotvit akekolvek obmedzenie alebo exkluzivitu, ktora sa vyslovne neprieci zakonu alebo ho neobchadza. Odkazujem na § 263 ods. (2). Tj. licencna zmluva moze byt spojena so zmluvou o exkluzivite ako tzv. nepomenovana zmluva. Ak potrebujes pomoct ako na to, tak daj vediet. Osobne si myslim, ze mozno by nebolo na sdoku si na to urobit sro-cku a takat to cez ocenitelne majetkove prava k uzivaniu priemyselneho a sudevneho vlastnictva.