kuvilka
06.03.09,12:44
Prosím o radu.
O necelý mesiac mam nastúpiť po rodičovskej dovolenke( 3 roky ) do zamestnania, kde som odpracovala viac ako 8 rokov vrátane rodičovskej dovolenky. Môj zamestnávateľ mi oznámil, že pracovná pozícia uvedená v zmluve je obsadená človekom pracujúcim na živnosť a ďalšie voľné pracovné miesto rovnakého zaradenia nieje voľné. Pri nástupe ma chcú preradiť na inú pracovnú pozíciu ako mam uvedené v zmluve. Najhoršie je, že pracovná pozícia, na ktorú mám nastúpiť sa ruší z organizačných dôvodov. Takže to pre mňa znamená výpoveď podľa par. 63 odst. 1 písm.b. Moja otázka znie:
1. je možné aby ma zamestnávateľ prijal po rodičovskej dovolenke na inú prac. pozíciu s nižšim platom ako mam uvedenú v zmluve? ( par.157)
2. môže mi počas doby preradenia (par 55 odst4) dať výpoveď podľa par 63 odst1 písm b??
3. ako by bola riešená výpovedná doba a odstupné v prípade platnej výpovede zamestnávateľom? Dakujem za skoru odpoved.
Zoltán Kovács
06.03.09,11:49
Prosím o radu.
O necelý mesiac mam nastúpiť po rodičovskej dovolenke( 3 roky ) do zamestnania, kde som odpracovala viac ako 8 rokov vrátane rodičovskej dovolenky. Môj zamestnávateľ mi oznámil, že pracovná pozícia uvedená v zmluve je obsadená človekom pracujúcim na živnosť a ďalšie voľné pracovné miesto rovnakého zaradenia nieje voľné. Pri nástupe ma chcú preradiť na inú pracovnú pozíciu ako mam uvedené v zmluve. Najhoršie je, že pracovná pozícia, na ktorú mám nastúpiť sa ruší z organizačných dôvodov. Takže to pre mňa znamená výpoveď podľa par. 63 odst. 1 písm.b. Moja otázka znie:
1. je možné aby ma zamestnávateľ prijal po rodičovskej dovolenke na inú prac. pozíciu s nižšim platom ako mam uvedenú v zmluve? ( par.157) Jedine s vaším súhlasom
2. môže mi počas doby preradenia (par 55 odst4) dať výpoveď podľa par 63 odst1 písm b??
3. ako by bola riešená výpovedná doba a odstupné v prípade platnej výpovede zamestnávateľom? Máte nárok na 3 mesačnú výpovednú dobu a aj odstupné, odpracovali ste viac ako 5 rokov (vrátane MD a RD, nakoľko sa to započítava do odpracovanej doby, predsa prac.zmluva počas MD a RD sa neruší) Dakujem za skoru odpoved.


Podľa mňa hrubo označené neobstojí pri argumentácii o preradení. Ak Vašu prácu vykonáva externý dodávateľ, potom funkcia, ktorú ste vykonávali pred nástupom na MD, resp. RD už je dávno zrušená. O ktorom si myslím mal zamestnávateľ Vás oboznámiť.

Ale nech pridajú svoje názory aj fundovanejší členovia v pracovnom práve.....
kuvilka
07.03.09,08:57
Dakujem za radu.
kuvilka
30.04.09,06:53
vypoved dana zamestnavatelom pocas PN-ky. S U R N E !!!!!!!!

Prosim poradte mi. Dnes, t.j., pocas PN-ky s mojim synom mi dosla doporucene vypoved, ktoru som prevzala. Je platna, alebo mam ju napdnut. Dnes je aj posledny den v mesiaci. Dakujem za skoru odpoved.
Chobot
30.04.09,08:25
vypoved dana zamestnavatelom pocas PN-ky. S U R N E !!!!!!!!

Prosim poradte mi. Dnes, t.j., pocas PN-ky s mojim synom mi dosla doporucene vypoved, ktoru som prevzala. Je platna, alebo mam ju napdnut. Dnes je aj posledny den v mesiaci. Dakujem za skoru odpoved.

Pozor, z toho čo píšeš, vyplýva, že ty nie si na PN-ke, ale na OČR!

A zákaz výpovede sa nevzťahuje na dobu, keď je zamestnanec na OČR. Takže ak si na OČR, tak výpoveď je platná.

§ 64 ZP:

(1) Zamestnávateľ nesmie dať zamestnancovi výpoveď v ochrannej dobe, a to

a) v dobe, keď je zamestnanec uznaný dočasne za práceneschopného pre chorobu alebo úraz, ak si túto neschopnosť úmyselne nevyvolal alebo nespôsobil pod vplyvom alkoholu, omamných látok alebo psychotropných látok, a v dobe od podania návrhu na ústavné ošetrovanie alebo od nástupu na kúpeľnú liečbu až do dňa ich skončenia,
b) pri povolaní na výkon mimoriadnej služby v období krízovej situácie odo dňa, keď bol zamestnanec povolaný na výkon mimoriadnej služby doručením povolávacieho rozkazu alebo keď bol na výkon mimoriadnej služby povolaný mobilizačnou výzvou alebo mobilizačným oznámením, alebo ak bol zamestnancovi výkon mimoriadnej služby nariadený, až do uplynutia dvoch týždňov po jeho prepustení z tejto služby; to platí rovnako v prípade výkonu alternatívnej služby podľa osobitného predpisu,
c) v dobe, keď je zamestnankyňa tehotná, keď je zamestnankyňa na materskej dovolenke, keď je zamestnankyňa a zamestnanec na rodičovskej dovolenke alebo keď sa osamelá zamestnankyňa alebo osamelý zamestnanec starajú o dieťa mladšie ako tri roky,
d) v dobe, keď je zamestnanec dlhodobo uvoľnený na výkon verejnej funkcie,
e) v dobe, keď je zamestnanec pracujúci v noci uznaný na základe lekárskeho posudku dočasne nespôsobilým na nočnú prácu.