Andrej Ahoy
28.06.05,16:17
Dobry den,

Prosim o radu poradu: Som SZCO, za minuly rok som nepresiahol sumu potebnu na povinne platenie odvodov. Bolo mi povedane ze mozem platit dobrovolne. Co by ste mi poradili, mam si nieco platit, co z toho je dobre si platit, co naopak netreba. Co sa stane ak si nebudem platit nic. Dakujem velmi pekne za informacie,
prajem pekny den
Andrej
Heleč
28.06.05,14:24
Už sa to tu rozoberalo. Viac ľudí viac názorov a samozrejme protichodných. Ja som za platenie odvodov. Je pravda, že nie vysokých ale aspoň niečo.
Johanka
28.06.05,14:28
Kto nič neplatí, nič nedostane. Nezapočítavajú sa Ti odpracované roky do starobného dôchodku, ak budeš PN nedostaneš nemocenské, ak zrušíš živnosť a pôjdeš na pracák, nedostaneš podporu,.....
alušik
28.06.05,14:40
V podstate nie som ani za, ani proti. To, co tvrdi Johanka je sice veeelikanska pravda, ale ked si budes platit hoci z minima - bude Ta to stat mesacne tusim okolo 2155 Sk. A kolko krat za rok ides na PN? Vyplatia Ti z minimalnej sumy almuznu a podporu - tu poberas tiez ubohu a to len pol roka. Takze sa Ti velmi rychlo moze stat, ze statu na odvodoch zaplatis daleko viac, ako si potom pripadne zinkasujes. Cize je to naozaj len a len Tvoje rozhodnutie... Co sa tyka dochodkoveho zabezpecenia - podla mna su lepsie investovane peniaze do uceloveho sporenia, ako ich posielat Socialnej poistovni. Ale to je samozrejme zase len moj nazor... :)
martaO
28.06.05,15:47
Neviem ako si na tom ani Tvoj vek. Ako SZČO neviem tiež v čom podnikáš.
1) Ak máš prácu ktorá je nebezpečná napr. stavebníctvo autodoprava tak sa ti môže stať úraz a čo potom z čoho budeš žiť napr. 6 mesiacov?
2) Ak si mladý a mohol by si mať druhý pilier tak by som neváhala, pretože sporenie do dôchodku je dedičné.
3) Ak by si ochorel a zostal na PN napr. rok a potom by ťa dali na dôchodok, tak by si mal skutočne minimum. a to nehovorím že rok by si nemal žiaden príjem.
4) Z nemocenského sa ti uhrádza PN, úraz, ošetrovanie chorého dieťaťa, manželky, rodiča najviac 10 kal. dní.
5) Starobný dôchodok sa bude vyplácať ak dovŕšiš dôchodkový vek a získal si najmenej 10 rokov starobného dôchodkového poistenia.
Takže ak nemáš nejakú dobrú poistku úrazovú a so sporením do dôchodku kde sa ti peniaze pekne zhodnocujú, takú u nás nepoznám, pretože inflácia je ohromná tak by som sa dala minimálne nemocensky dobrovoľne poistiť (potom máš nárok aspoň na PN je to almužna ale ak nebudeš mať iný príjem aspoň na stravu) čo je nejakých pár stovák.
Myslím že som uviedla všetky pre a proti a je na tebe ako sa rozhodneš.
ondrejvla
28.06.05,15:51
V podstate nie som ani za, ani proti. To, co tvrdi Johanka je sice veeelikanska pravda, ale ked si budes platit hoci z minima - bude Ta to stat mesacne tusim okolo 2155 Sk. A kolko krat za rok ides na PN? Vyplatia Ti z minimalnej sumy almuznu a podporu - tu poberas tiez ubohu a to len pol roka. Takze sa Ti velmi rychlo moze stat, ze statu na odvodoch zaplatis daleko viac, ako si potom pripadne zinkasujes. Cize je to naozaj len a len Tvoje rozhodnutie... Co sa tyka dochodkoveho zabezpecenia - podla mna su lepsie investovane peniaze do uceloveho sporenia, ako ich posielat Socialnej poistovni. Ale to je samozrejme zase len moj nazor... :)
Vieš Alušik, celkom s tvojim názorom nesúhlasím, si pravdepodobne ešte veľmi mladá a nemyslíš na to, čo všetko môže prísť. Inak samozrejme uvažujem ja, čo už som v dôchodku, inak uvažujú mladí, lebo ich chvalabohu ešte nič kruté nestretlo.
Nielen pre PN a pre dôchodok, aj keď roky uletia veľmi rýchlo, deti vyrastú, vyrastú i vnúčatá a ty zistíš, že máš síce pár korún našetrené, ale to treba okrem dreveného pyžama, i na iné náklady života. Si starý potrebuješ platiť lieky, lebo už nadišiel čas, keď ich akosi potrebuješ viac, ako si ich potreboval ako mladý, chceš pomôcť deťom i vnúčatám, rád by si šiel na dovolenku, i nový kabát treba... a peniažky sa rozkotúľajú, dôchodok ešte ďaleko, čo potom?! Alebo vôbec nemusí prísť vek dôchodku, nedajbože! - sa môže prihodiť úraz, a ty si nútený ísť do invalidného dôchodku ale ten sa nedá vypočítať, lebo - pár rokov predtým si nechcel...
Vieš, pri takýchto úvahách mi vždy príde na um úslovie mníchov-liečiteľov - Memento mori ! preto treba pamätať na všetko, ale nielen na smrť.
Ospravedlň prosím moje uvažovanie, nie je to mentorovanie, je to skúsenosť daná rokmi a životom.
Želám ti, a tým, čo uvažujú podobne ako ty, aby ste si dali dolu ružové okuliare a pozreli sa na svet cez číre sklá.
Pekný večer želám.
Janka6685
28.06.05,16:05
Vieš Alušik, celkom s tvojim názorom nesúhlasím, si pravdepodobne ešte veľmi mladá a nemyslíš na to, čo všetko môže prísť. Inak samozrejme uvažujem ja, čo už som v dôchodku, inak uvažujú mladí, lebo ich chvalabohu ešte nič kruté nestretlo.
Nielen pre PN a pre dôchodok, aj keď roky uletia veľmi rýchlo, deti vyrastú, vyrastú i vnúčatá a ty zistíš, že máš síce pár korún našetrené, ale to treba okrem dreveného pyžama, i na iné náklady života. Si starý potrebuješ platiť lieky, lebo už nadišiel čas, keď ich akosi potrebuješ viac, ako si ich potreboval ako mladý, chceš pomôcť deťom i vnúčatám, rád by si šiel na dovolenku, i nový kabát treba... a peniažky sa rozkotúľajú, dôchodok ešte ďaleko, čo potom?! Alebo vôbec nemusí prísť vek dôchodku, nedajbože! - sa môže prihodiť úraz, a ty si nútený ísť do invalidného dôchodku ale ten sa nedá vypočítať, lebo - pár rokov predtým si nechcel...
Vieš, pri takýchto úvahách mi vždy príde na um úslovie mníchov-liečiteľov - Memento mori ! preto treba pamätať na všetko, ale nielen na smrť.
Ospravedlň prosím moje uvažovanie, nie je to mentorovanie, je to skúsenosť daná rokmi a životom.
Želám ti, a tým, čo uvažujú podobne ako ty, aby ste si dali dolu ružové okuliare a pozreli sa na svet cez číre sklá.
Pekný večer želám.
Plne súhlasím s týmto názorom (aj keď mám len dvadsať) a preto mi je veľmi ľúto, že si zatiaľ akosi nemám z čoho platiť odvody. Môj snúbenec to isté. Ale keďže z každého uhla pohľadu je najlepšie platiť si tie odvody, tak by sme sa mali všetci snažiť o to, aby to šlo. A keď to nejde teraz, tak aspoň čo najskôr.
Jozef Mihál
28.06.05,17:32
Ak máte čas, prečítajte si pár mojich starších príspevkov k dobrovoľnému plateniu na

http://www.aurus.sk/pris.html
ondrejvla
28.06.05,18:58
Ak máte čas, prečítajte si pár mojich starších príspevkov k dobrovoľnému plateniu na

http://www.aurus.sk/pris.html
Pán Mihál, ja som onemela! Taká stará a taká naivná!
durisovad
28.06.05,19:19
Ci sa oplati platit odvody do soc. poistovne mladym, k tomu sa velmi vyjadrovat nebudem. Ja som platila cely zivot. V roku 2003 som isla na starobny dochodok . V roku 2004 sa zrusil institut dohody o pracovnej cinnosti a moj zamestnavatel mal zaujem, aby som pracovala dalej, platil za mna odvody. Trvalo to 9 mesiacov, s tym, ze budem mat prepocitany dochodok. Dochodok mi prepocitali a pridali mi prepytujem celych 92 korun. Ak by som odvody, ktore zaplatil zamestnavatel aj ja mala vydelit touto sumou, musela by som "zvyseny" dochodok poberat este asi 12 rokov.
Ja som teda toho nazoru, ze platit odvody, ak netreba, sa neoplati. Lepsie je ulozit si peniazky do nejakeho sporenia alebo poistenia. Clovek ma zarucenu aspon istinu, aj ked vynos byt velky nemusi.
ricij
28.06.05,20:09
Ci sa oplati platit odvody do soc. poistovne mladym, k tomu sa velmi vyjadrovat nebudem. Ja som platila cely zivot. V roku 2003 som isla na starobny dochodok . V roku 2004 sa zrusil institut dohody o pracovnej cinnosti a moj zamestnavatel mal zaujem, aby som pracovala dalej, platil za mna odvody. Trvalo to 9 mesiacov, s tym, ze budem mat prepocitany dochodok. Dochodok mi prepocitali a pridali mi prepytujem celych 92 korun. Ak by som odvody, ktore zaplatil zamestnavatel aj ja mala vydelit touto sumou, musela by som "zvyseny" dochodok poberat este asi 12 rokov.
Ja som teda toho nazoru, ze platit odvody, ak netreba, sa neoplati. Lepsie je ulozit si peniazky do nejakeho sporenia alebo poistenia. Clovek ma zarucenu aspon istinu, aj ked vynos byt velky nemusi.Bingo! Naopak, ružové okuliare by si mali dať dolu tí, ktorí si myslia, že SP je tu na to, aby pomáhala ľuďom, keď sa im niečo stane - nejaká poistná udalosť. Staroba, invalidita, nemoc. Ak si budete platiť z minima, zaplatíte na odvodoch viac ako 22 tisíc ročne a váš dôchodok stúpne (za predpokladu, že priemerný osobný bod zostáva nezmenený) o fantastických 80 korún!!! Porovnajte si to. Ak chcete, aby sa vám vrátili peniaze za nemocenské, musíte maródovať viac ako mesiac. A ktorý podnikateľ si toto môže dovoliť? Záver? NEPLAŤTE do sociálnej poisťovne ani korunu, ak nemusíte (ak sa samozrejme nechystáte na materskú)! Ani keď ste v druhom pilieri, pretože polovica sa vám stratí v systéme a skutočne šetríte len tú druhú. Na dôchodok si radšej šetrite sami, nakoniec aj tu sa dá zvýšiť odpočítateľná položka zo základu dane až do 12000. Takto budú peniaze jednoznačne vaše a len vaše, na ktoré si žiadna vláda nedovolí siahnuť. Kto si myslí, že z prvého piliera dostane dôchodok, najmä, ak je mladý, je dosť naivný. Systém vyplácania dôchodkov (ktorý mal byť raz a navždy takto zachovaný) sa len za posledného pol druha roka zmenil trikrát. Za 30 rokov? Za 40 rokov? Čo ak poslanci za X rokov odhlasujú, že systém je neudržateľný, že na jedného dôchodcu pracuje len jeden človek a z prvého piliera sa už nebude vyplácať nič? Odchod do dôchodku sa môže oddialiť aj na 65, možno v roku 2040 aj na 70 rokov. Takto si sami určíte kedy pôjdete do dôchodku.
Jano11
29.06.05,04:53
Našiel som článok od p. Mihala , je tam na príklade dobre vysvetlené ako sa vypočítava
dôchodok a konečne mi je to ako tak jasné.
bepo
29.06.05,05:28
Ani keď ste v druhom pilieri, pretože polovica sa vám stratí v systéme a skutočne šetríte len tú druhú. Na dôchodok si radšej šetrite sami, nakoniec aj tu sa dá zvýšiť odpočítateľná položka zo základu dane až do 12000. Tá polovica sa nestratí v systéme,ten systém je priebežný a nie sporivý.Moja babka v živote nepracovala a dôchodok dostala-aj keď malý.
ricij
29.06.05,05:39
Tá polovica sa nestratí v systéme,ten systém je priebežný a nie sporivý.Moja babka v živote nepracovala a dôchodok dostala-aj keď malý.A práve preto, že je priebežný, tak sa polovica stráca. Pokiaľ zostanú takto platné zákony, tak ten, kto nikdy nepracoval, žiaden dôchodok nedostane - ostane na sociálnych dávkach (buď dostane 0,6+0,6 násobok životného minima, alebo nič).
Jano11
29.06.05,05:41
Chcel by som sa opýtať diskutujúcich čo je to počet rokov dôchodkového poistenia.
Ako sa to počíta. Ak niekto odchádza do dôchodku tak poisťovňa uvádza, že ma počet
rokov dôchodkového poistenia napr. 35 rokov, 40,5 rokov atď. Počíta sa tam napr.
Myslím tých ,ktorí chodili na stredné školy ,prípadne vysoké v 70-tich, 80-tich rokoch,
teraz už vlastne minulého storočia.Počíta sa do doby zamestnania napr.od nástupu
na strednú, školu ,potom trebars,vysoká škola, vojenská služba, alebo je to iba doba
v pracovnom pomere? Ak sa započítava aj škola, tak je to od trebars od 15-stich
rokov po skončení ZDŠ. Ako sa to potom vypočítava? Ak má niekto trebars priemernu
mzdu ,tak ten mzdový koeficient /neviem ako sa to presne volá/je 1,0, ak si platí odvody z minimalnej mzdy tak je to približne 0,4. Aký mzdový koeficient sa berie,
keď bol na škole , vojenskej službe a mzdu nepoberal.? Mohol by niekto uviesť nejaký
príklad?
to približne 0,4.
ricij
29.06.05,05:47
Chcel by som sa opýtať diskutujúcich čo je to počet rokov dôchodkového poistenia.
Ako sa to počíta. Ak niekto odchádza do dôchodku tak poisťovňa uvádza, že ma počet
rokov dôchodkového poistenia napr. 35 rokov, 40,5 rokov atď. Počíta sa tam napr.
Myslím tých ,ktorí chodili na stredné školy ,prípadne vysoké v 70-tich, 80-tich rokoch,
teraz už vlastne minulého storočia.Počíta sa do doby zamestnania napr.od nástupu
na strednú, školu ,potom trebars,vysoká škola, vojenská služba, alebo je to iba doba
v pracovnom pomere? Ak sa započítava aj škola, tak je to od trebars od 15-stich
rokov po skončení ZDŠ. Ako sa to potom vypočítava? Ak má niekto trebars priemernu
mzdu ,tak ten mzdový koeficient /neviem ako sa to presne volá/je 1,0, ak si platí odvody z minimalnej mzdy tak je to približne 0,4. Aký mzdový koeficient sa berie,
keď bol na škole , vojenskej službe a mzdu nepoberal.? Mohol by niekto uviesť nejaký
príklad?
to približne 0,4.Odporúčam článok Jozefa Mihála - viď vyššie, tam je to v celku dobre vysvetlené.
Jano11
29.06.05,05:53
Ešte dodatok : Volá sa to nie nie mzdový koeficient , ale priemerny osobný mzdový
bod.
Ako uvádza na príkladep. Mihál :
Dôchodok = priemerny osobný mzdový bod x počet rokov x dôchodkova hodnota /ta
sa mení, teraz je cca.195/.
Jano11
29.06.05,06:00
No to som si článok prečítal, ale aký sa berie osobný mzdový bod trebars za prvých
10 rokov /trebars 4 roky stredná škola+5rokov vysoká+1 rok vojenská služba/?
urs
29.06.05,07:51
Takže ja som za neplatiť. Pokial sa dá treba sa tomu vyhnúť.
Jana Motyčková
29.06.05,08:28
Pre Jano11 :
Obdobie dôchodkového poistenia je v §60 - je to obdobie povinného alebo dobrovoľného dôch.poistenia, ak za tieto obdobia bolo zaplatené poistné (nemuselo byť zaplatené počas PN, MD a pod.). Kedy je človek povinne poistený, to je napísané v §15 - čiže zjednodušene - zamestnanec v prac.pomere, SZČO na určitý príjem, počas výkonu vojenskej služby a civilnej služby, osoba, ktorá sa celodenne stará o dieťa do 6 rokov a invalidný dôchodca. T.j. momentálne nie je dôchodkovo poistený študent ani na SŠ ani na VŠ. To platí od 1.1.2004.
Predtým, ak sa dobre pamätám, boli poistení aj študenti od 18 rokov. Keďže vtedy boli poistení, toto obdobie sa započítava do ich obdobia dôchodkového poistenia. Za túto dobu štúdia, ale aj za náhradné doby a za dobu výkonu civilnej služby, patrí osobný mzdový bod vo výške alikvotnej časti z 0,3 - podrobne pozri §255.
Priemerný osobný mzdový bod sa zisťuje z rozhodujúceho obdobia, a to je presne popísané v §63 ods.7-10. Zjednodušene asi tak, že rozhodujúce obodbie sú kal.roky od 1.1.1984 (po novele k 1.7.2005). Ak v tomto období nie je aspoň 22 rokov, v ktorých neboli náhradné doby (to sú tie s 0,3) postupuje sa pred rok 1984 až kým sa takých 22 rokov nenájde. Ak takých 22 rokov ani tak neexistuje, tak sa zisťuje priem. osobný mzdový bod "z tohto nižšieho počtu kal.rokov bez zohľadnenia obdobia, za ktoré platí osobný mzdový bod podľa §255 ods 3 prvej vety" (to je tých 0,3). Pri výpočet priem. osobného mzdového bodu sa vylučujú náhradné doby (0,3).

Preložené do ľudského jazyka - obdobie štúdia pred 1.1.2004, vojenská služba náhradné doby sa započítavjú do doby poistenia pri výpočte dôchodku, ale nazpočítava sa do výšky príjmu.

Ale nie som odborník na dôchdky, možno ma niekto opraví.
Jano11
29.06.05,09:08
Dík Somij, ale ako povedal jeden klasik ,poslanec NR SR - tomu nerozumie ani
"divá sviňa". Myslím nie tvojmu vysvetleniu, ale že som z toho opäť "jeleň".
Vy ostatní ste tomu porozumeli, alebo mne to dnes nepáli?
Jana Motyčková
29.06.05,10:36
Dík Somij, ale ako povedal jeden klasik ,poslanec NR SR - tomu nerozumie ani
"divá sviňa". Myslím nie tvojmu vysvetleniu, ale že som z toho opäť "jeleň".
Vy ostatní ste tomu porozumeli, alebo mne to dnes nepáli?Prečitaj si len to "preložené do ľudského jazyka".. Ostatné len keď by si chcel podrobnosti, aby si to našiel v zákone. Ale popravde, ak sa v tom niekto vyzná lepšie, nech napíše.
bepo
29.06.05,11:33
Ricij-ak pod pojmom stráca sa myslíš rozdeľuje sa ,tak tá polovica sa stráca.Ale je rozdiel či si výplatu rozdelíš na 3 časti alebo ju stratíš na 3-krát.

Jano-do dôchodkového veku sa počíta aj škola ale načo je ti vypočítavať OMB počas štúdia?Berie sa len posledných 10 alebo 20 rokov-to znamená za obdobie variabilný dôchodkový vek mínus 10 alebo 20 rokov.
ricij
29.06.05,13:38
Ricij-ak pod pojmom stráca sa myslíš rozdeľuje sa ,tak tá polovica sa stráca.Ale je rozdiel či si výplatu rozdelíš na 3 časti alebo ju stratíš na 3-krát.
Bepo, ty sa asi potrebuješ silou - mocou hádať. Áno, jedna polovica sa okamžite prerozdelí. Štát ma prinúti, aby som šetril na dôchodok tým, že musím na stôl položiť dve tisícky. Jednu mi odložia na môj účet (II. pilier) a druhú dajú ešte v ten mesiac alebo na druhý dôchodcom. Ja nie som taký naivný, aby som si myslel, že mi ktosi, niekedy o 40 rokov vráti ju zvýšenú aspoň o infláciu - hlavne ak spôsob platenia sa za posledného pol druha roka zmenil 3x. Proste to demografické a stým súvisiace politické riziko je veľmi vysoké. Čiže z môjho pohľadu tým prerozdelením tú tisícku strácam. Radšej, odporúčam všetkým, si tu tisícku odložte na vlastný účet a nechajte zhodnocovať. To je všetko. Hawk.
Jano11
29.06.05,14:03
A čo keď keď tá tisícka ricij ,ktorú odporúčaš odkladať na vlastný účet na dôchodok,
a necháme to zhodnocovať , teda budeme tu tisícku dlhé roky odkladať a tá spoločnosť, ktorá nám má tu tisícku zhodnocovať jednoducho vyhlasí bankrot?
durisovad
29.06.05,14:43
A čo keď keď tá tisícka ricij ,ktorú odporúčaš odkladať na vlastný účet na dôchodok,
a necháme to zhodnocovať , teda budeme tu tisícku dlhé roky odkladať a tá spoločnosť, ktorá nám má tu tisícku zhodnocovať jednoducho vyhlasí bankrot?Preto si treba veeeelmi dobre rozmysliet, co davat peniaze do spolcnosti, ktore slubuju vysoky vynos, alebo sa uspokojit s vynosom sice mensim, ale s istotou, ze aspon o istinu clovek nepride.
Ja preferujem stavebne sporenie. A po ukonceni 6 rocneho cyklu normalnu banku, ktoru kryje stat.
Jano11
29.06.05,14:48
Ricij-ak pod pojmom stráca sa myslíš rozdeľuje sa ,tak tá polovica sa stráca.Ale je rozdiel či si výplatu rozdelíš na 3 časti alebo ju stratíš na 3-krát.

Jano-do dôchodkového veku sa počíta aj škola ale načo je ti vypočítavať OMB počas štúdia?Berie sa len posledných 10 alebo 20 rokov-to znamená za obdobie variabilný dôchodkový vek mínus 10 alebo 20 rokov.Čo bepo znamená posledné 10 alebo 20 rokov. Uveď príklad. Predtým aj
tuším za "komančov" sa dôchodok vypočítaval z posledných 5 alebo 10 rokov,
podľa toho v ktorom období si lepšie zarábal.
Jano11
29.06.05,14:50
Preto si treba veeeelmi dobre rozmysliet, co davat peniaze do spolcnosti, ktore slubuju vysoky vynos, alebo sa uspokojit s vynosom sice mensim, ale s istotou, ze aspon o istinu clovek nepride.
Ja preferujem stavebne sporenie. A po ukonceni 6 rocneho cyklu normalnu banku, ktoru kryje stat.Ale pri stavebnom sporení si tuším nemôžeš odpočítať 12 000.-Sk ako daňovú
úľavu.A to je dosť podstatná vec.
Jana Motyčková
29.06.05,14:56
Čo bepo znamená posledné 10 alebo 20 rokov. Uveď príklad. Predtým aj
tuším za "komančov" sa dôchodok vypočítaval z posledných 5 alebo 10 rokov,
podľa toho v ktorom období si lepšie zarábal.
Do 31.12.2003 sa dôchodok počítal z najlepších 5 z posledných 10 rokov. Od 1.1.2004 do 30.6.2005 sa počíta z posledných 10 rokov, od 1.7.2005 sa bude počítať z posledných 22 rokov - ale to veľmi zjednodušujem.
durisovad
29.06.05,15:08
Ale pri stavebnom sporení si tuším nemôžeš odpočítať 12 000.-Sk ako daňovú
úľavu.A to je dosť podstatná vec.To je pravda, zo stavebneho nie, ale uz nasporene peniazky sa mozu vlozit napriklad do zivotneho poistenia alebo do nejakeho bankoveho produktu, ktory splnuje poziadavky danoveho zakona na odpocitanie 12.000 Sk. Banky aj poistovne velmi vdacne poradia.
Jano11
29.06.05,15:16
Do 31.12.2003 sa dôchodok počítal z najlepších 5 z posledných 10 rokov. Od 1.1.2004 do 30.6.2005 sa počíta z posledných 10 rokov, od 1.7.2005 sa bude počítať z posledných 22 rokov - ale to veľmi zjednodušujem.Jaj dík somij, takže ,ak trebars muž/žena/ pôjde do dôchodku. trebar až bude mať 62 rokov,
tak až odteraz ,keď má práve 40 rokov. výška jeho odvodov, teda mzda má vplyv na dôchodok. Myslím tým koľko odvádzal. Dlžka započítaných rokov,je samozrejme druhý faktor.
Ak sa nič teoreticky nezmení, iba teoreticky, skôr sa to v budúcnosti pomení. Trebars vek odchodu do dôchodku a.t.ď
Jano11
29.06.05,15:23
To je pravda, zo stavebneho nie, ale uz nasporene peniazky sa mozu vlozit napriklad do zivotneho poistenia alebo do nejakeho bankoveho produktu, ktory splnuje poziadavky danoveho zakona na odpocitanie 12.000 Sk. Banky aj poistovne velmi vdacne poradia.Jáj ,to radili vďačne aj v Devín banke, aj v Hasičskej poisťovni a ako dopadli...
bepo
29.06.05,17:24
Jano-somij ti to vysvetlila,ak pôjdeš v 65-ke do dôchodku tak bude rozhodujúci tvoj zárobok od 45-teho veku života.

Ricij-ja sa nehádam len upresňujem fakty.Ak mi povieš jednu-jedinú súkromnú dôchodkovú spoločnosť ktorá tebe ako sporiteľovi v II.pilieri bude garantovať dôchodok od štátu z I.piliera v prípade jeho zmeny alebo bankrotu tak máš pravdu.Zatiaľ je to tak že štát z I.piliera garantuje dôchodok v prípade krachu DSS z II.piliera.Jednoducho tá tvoja tisícka sa nestratí,prerozdelí sa.Rovnako by si mohol začať to isté tvrdiť pri každom type poistenia-tí ktorí nemajú poistnú udalosť strácajú peniaze a tí ktorí ju majú získavajú.Zruš si všetky poistky-zdravotné,povinné zmluvné na auto a pod a plať si všetky náhrady sám.Veľmi skoro pochopíš princíp fungovania poistiek a ich výhodnosť alebo nevýhodnosť.Po 150-tich rokoch sa prišlo na to,že priebežný systém pomaly stráca dych tak aby ľudia nerevoltovali tak sa to zmení.Po možno menej ako 100 ďaľších rokov sa príde na to že pri danej demografii a produktivite práce ani sporivý model nefunguje a znovu sa zmení.
durisovad
29.06.05,18:39
Jáj ,to radili vďačne aj v Devín banke, aj v Hasičskej poisťovni a ako dopadli...Ja som mala na mysli slusne banky a seriozne poistovne. A koniec-koncov, v Devin-banke ludia v podstate o nic neprisli, len chvilu cakali na svoje peniaze po vyhlaseni konkurzu
Manual
29.06.05,18:54
Ja som mala na mysli slusne banky a seriozne poistovne. A koniec-koncov, v Devin-banke ludia v podstate o nic neprisli, len chvilu cakali na svoje peniaze po vyhlaseni konkurzuVieš, ono je všetko pekné, len žiadna z inštitúcii nemá v názve že je "slušná". Aj začiatkom 90-tych rokov boli všetky slušné a .... zrazu sa stali niektoré neslušné. Ako to odhadnúť ?
Pekný večer...
bepo
30.06.05,05:32
Aj najväčšia a slušná živ.poisťovňa AIG kam patrí Amslico trochu falšovala a prikrášlovala účtovníctvo.Tak si vyber
Jozef Mihál
30.06.05,06:00
...len toľko, že v priebehu júla mám v pláne napísať sériu článkov k dôchodkom, dobrovoľnému poisteniu na dôchodok, porovnanie I - II pilier atď. Uverejní to PMPP. A možno bude i HH.