mupyk
06.03.09,14:53
Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať: ak potrebujem vypočítať DVZ za rozhodujúce obdobie sa berie obdobie bezprostredne predchádzajúce obdobiu vzniku PN - je to kalendárny počet dní alebo počet pracovných dní? Ďalej sa sem nezapočítavajú dni, za ktoré zamestnanec nie je povinný platiť poistné na NP. Nie mi je jasné o aké dni sa jedná.
Ďakujem
veronikasad
06.03.09,13:57
Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať: ak potrebujem vypočítať DVZ za rozhodujúce obdobie sa berie obdobie bezprostredne predchádzajúce obdobiu vzniku PN - je to kalendárny počet dní alebo počet pracovných dní? Ďalej sa sem nezapočítavajú dni, za ktoré zamestnanec nie je povinný platiť poistné na NP. Nie mi je jasné o aké dni sa jedná.
Ďakujem
Jedná sa o kal. dni. Vylučuje sa neplatené volno a obdobie PN, OČR, materské ...
mupyk
06.03.09,14:03
ako je to s dovolenkou?
gabriela2579
06.03.09,14:12
DVZ = podiel súčtu vymeriavacích základov, z ktorých poistenec zaplatil poistné na nemocenské poistenie v rozhodujúcom období (http://www.socpoist.sk/slovnik-pojmov/11s?&prm1=636) a počtu dní rozhodujúceho obdobia


1) V zmysle § 26 zákona č. 461/2003 Z. z. v znení neskorších predpisov zamestnancovi sa prerušuje povinné nemocenské poistenie v období

čerpania pracovného voľna bez náhrady mzdy podľa osobitného predpisu (napríklad § 136 ods. 1 zákona
č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v znení zákona č. 210/2003 Z. z.) alebo čerpania služobného voľna bez nároku na plat alebo služobný príjem podľa osobitného predpisu (napríklad zákon č. 154/2001 Z. z. o prokurátoroch a právnych čakateľoch prokuratúry v znení neskorších predpisov), okrem ospravedlnenej neprítomnosti zamestnanca v práci z dôvodu jeho účasti na štrajku,

dlhodobého uvoľnenia z pracovného pomeru, štátnozamestnaneckého pomeru alebo zo služobného
pomeru na výkon verejnej funkcie, na výkon odborovej funkcie alebo na výkon funkcie člena zamestnaneckej rady podľa osobitného predpisu (napríklad § 136 zákona č. 311/2001 Z. z. v znení zákona č. 210/2003 Z. z.), ak sa mu neposkytuje náhrada mzdy,

neospravedlnenej neprítomnosti v práci,

výkonu väzby alebo vo výkonu trestu odňatia slobody; to platí vo vzťahu k činnosti, z ktorej je povinne nemocensky poistený a počas jej vykonávania bol vzatý do výkonu väzby alebo nastúpil výkon trestu odňatia slobody,

od 11. dňa potreby ošetrovania chorého dieťaťa, chorého manžela, chorej manželky, chorého rodiča, chorého rodiča manžela (manželky) alebo starostlivosti o dieťa do 10 rokov veku do skončenia potreby
ošetrovania alebo starostlivosti

odo dňa nasledujúceho po uplynutí 52 týždňov trvania dočasnej pracovnej neschopnosti do jej skončenia,

čerpania rodičovskej dovolenky podľa osobitného predpisu (§ 166, § 168 ods. 5 a § 169 zákona č. 311/2001 Z. z.), ak ide o ženu a v období čerpania rodičovskej dovolenky podľa osobitného predpisu (§ 166, § 168 ods. 5 a § 169 zákona č. 311/2001 Z. z.), ak nemá nárok na materské, ak ide o muža.
celé znenie poučenia je aj na potvrdení, ktoré nájdeš na tejto stránke
Na tieto účely dovolenka nie je vylúčiteľné obdobie .
gabriela2579
06.03.09,14:21
ups, zabudla som pridať link:
http://www.socpoist.sk/616/1567s

volá sa to:
Potvrdenie zamestnávateľa o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na nemocenskú dávku
v poradí 6. tlačivo zdola
gabriela2579
06.03.09,14:25
a ešte prikladám aj zákon 462/2003
jana007
13.03.09,07:40
Zamestnanec má PN od 24.2.2009 do 2.3.2009. Pracoval i celý minulý rok.
Beriem denny vymeriavací základ zistený z minulého roku. Ako sa to prepočítava na eurá? Ako je to so zaokrúhľovaním?
gabriela2579
13.03.09,09:42
Denný vymeriavací základ pre DPN - na 4 desatinné miesta hore - § 55 zákona 461/2003 o sociálnom poistení.

Náhrada pri DPN - na celé eurocenty hore - článok XVIII. zákona 659/2007 Generálny zákon.
Kristina27
17.03.09,08:11
Náhrada príjmu pri PN od zamestnávateľa je príjem oslobodený od dane?
gabriela2579
19.03.09,07:14
Náhrada príjmu pri PN od zamestnávateľa je príjem oslobodený od dane?

áno
bendo
29.03.09,10:36
Ahojte, nebudem zakladať novú tému. Chcem sa len spýtať, keď som zabudla vyplatiť náhradu príjmu za mesiac 1/2009 (DPN bola v januári) v januárovej výplate, môžem ju vyplatiť ako súčasť mzdy 02/2009 alebo treba opraviť januárové výplaty?
Tweety
29.03.09,10:37
Ahojte, nebudem zakladať novú tému. Chcem sa len spýtať, keď som zabudla vyplatiť náhradu príjmu za mesiac 1/2009 (DPN bola v januári) v januárovej výplate, môžem ju vyplatiť ako súčasť mzdy 02/2009 alebo treba opraviť januárové výplaty?
Opraviť mzdy za január, pretože aj výkazy sú zlé.
bendo
29.03.09,10:48
Ďakujem za rýchlu odpoveď :)

Prečo by mali byť zlé aj výkazy? Veď náhrada DPN neovplyvňuje výšku vymeriavacieho základu pre SP ani ZP, nepodlieha dani z príjmov...
Priznám sa, že mi to už moc nepáli... tak mi prosím povedz v čom mi to ovplyvní výkazy? V personalistike mám zadané obdobie choroby správne, len sa jednalo o nového zamestnanca, tak mi softvér nevypočítal automaticky DVZ, mala som ho doplniť ručne, na čo som zabudla, takže náhrada za DPN bola 0. Účtujem v JÚ. Ďakujem
Tweety
29.03.09,10:50
Ďakujem za rýchlu odpoveď :)

Prečo by mali byť zlé aj výkazy? Veď náhrada DPN neovplyvňuje výšku vymeriavacieho základu pre SP ani ZP, nepodlieha dani z príjmov...
Priznám sa, že mi to už moc nepáli... tak mi prosím povedz v čom mi to ovplyvní výkazy? V personalistike mám zadané obdobie choroby správne, len sa jednalo o nového zamestnanca, tak mi softvér nevypočítal automaticky DVZ, mala som ho doplniť ručne, na čo som zabudla, takže náhrada za DPN bola 0. Účtujem v JÚ. Ďakujem
Takže ho riadne zadaného ako DPN , takže dni potom máš tak, ako majú byť? Myslela som, že ide o to, že ho vôbec nemáš ako maróda, ak áno, potom stačí len náhradu za DPN doplatiť. A to môžeš urobiť aj vo februárovej výplate.
bendo
29.03.09,11:16
Ahojte, nebudem zakladať novú tému. Chcem sa len spýtať, keď som zabudla vyplatiť náhradu príjmu za mesiac 12/2008 (DPN bola v decembri) v decembrovej výplate, môžem ju vyplatiť ako súčasť mzdy 02/2009 alebo treba opraviť decembrové výplaty?

Som sa sekla, to som pozerala iného zamestnanca. (Ako sa čas kráti, už stresujem :o). Bola to DPN ešte v 12/2008 a pokračuje naďalej. Všetko ostatné zostáva.
Tak teraz zase neviem, či opravovať alebo nie.... Lebo sa jedná o ženu, na ktorú si zrejme uplatnil aj manžel NČZD na manželku, kde mu samozrejme chýba príjem za DPN... daňové priznanie už má podané...
Porušila by som niečo, keby sa to vyplatí až vo februári?
Tweety
29.03.09,11:41
Som sa sekla, to som pozerala iného zamestnanca. (Ako sa čas kráti, už stresujem :o). Bola to DPN ešte v 12/2008 a pokračuje naďalej. Všetko ostatné zostáva.
Tak teraz zase neviem, či opravovať alebo nie.... Lebo sa jedná o ženu, na ktorú si zrejme uplatnil aj manžel NČZD na manželku, kde mu samozrejme chýba príjem za DPN... daňové priznanie už má podané...
Porušila by som niečo, keby sa to vyplatí až vo februári?
Kedže tú náhradu nemala vyplatenú, nemal čo zarátať do príjmu manželky na uplatnenie NČ u manžela na ňu, ako na manželku. Tam teda chyba nie je, môžeš ju zaplatiť teraz dodatočne.
bendo
29.03.09,11:55
Ďakujem, to si ma teda potešila :):):). A nehrozí mi nejaká sankcia, keď to bude vyplatené až teraz? Mám na mysli napr. to, že náhrady treba vyplatiť do konca nasledujúceho kalendárneho mesiaca.... (tak ako mzdu).

Ešte raz ďakujem a prajem pekný deň!
Tweety
29.03.09,11:57
Ďakujem, to si ma teda potešila :):):). A nehrozí mi nejaká sankcia, keď to bude vyplatené až teraz? Mám na mysli napr. to, že náhrady treba vyplatiť do konca nasledujúceho kalendárneho mesiaca.... (tak ako mzdu).

Ešte raz ďakujem a prajem pekný deň!
Áno, vyplatiť treba, ale chyba sa stať môže.
Ančika
31.03.09,12:22
Na návrh zamestnanca sme uzavreli dohodu o skončení pracovného pomeru dňom 31.3.2009. Poslal PN-ku od 27.3.2009 aj Preukaz o trvaní DPN k 31.3.2009. Stojí mi rozum, prosím, povedzte mi dokedy platíme náhradu, celých 10 dní alebo len do toho 31.3.2009????
Tweety
31.03.09,12:23
Na návrh zamestnanca sme uzavreli dohodu o skončení pracovného pomeru dňom 31.3.2009. Poslal PN-ku od 27.3.2009 aj Preukaz o trvaní DPN k 31.3.2009. Stojí mi rozum, prosím, povedzte mi dokedy platíme náhradu, celých 10 dní alebo len do toho 31.3.2009????
Len do skončenia PP, t.j. do 31.3.09.