emarosl
06.03.09,15:40
Prosím Vás, môžete nám poradiť?

Keď spoločnosť vznikla 1.7.2008, čo máme uviesť na prvú stranu do daňového priznania k dani z príjmov?

Máme tam uviesť za zdaňovacie obdobie od 1.7.2008 do 31.12.2008 alebo od 1.1.2008 do 31.12.2008?

Ďakujem krásne za Vašu pomoc!
ingak
06.03.09,14:43
Dátum zápisu do OR.
azla
06.03.09,14:45
od 1.7.2008 do 31.12.2008
emarosl
06.03.09,14:46
Ďakujem pekne!
emarosl
06.03.09,14:48
A prosím Vás, do súvahy napíšem:

za obdobie od 7/2008 do 12/2008
a bezprostredne predchádzajúce obdobie bude od 7/2008 do 7/2008 (vtedy som zostavila otváraciu súvahu)?

Môžete nám, prosím Vás, ešte poradiť?
Andyke
06.03.09,18:22
Bezprostredne predchádzajúce obdobie je predchádzajúci kalendárny rok . Nakoľko ešte vtedy neexistovala Vaša spoločnosť, nič tam nevyplňujete.
emarosl
06.03.09,18:29
Ale do bezprostredne predchádzajúceho obdobia som povinný uviesť otváraciu súvahu (§2 odsek 2 opatrenia MF SR k účtovnej závierke v podvojnom účtovníctve). A tá je z obdobia 7/2008. Tak preto som sa pýtal, či je potrebné tam napísať toto obdobie. Čo si o tom myslíte, Andyke a ostatní?
evina
06.03.09,19:22
Ale do bezprostredne predchádzajúceho obdobia som povinný uviesť otváraciu súvahu (§2 odsek 2 opatrenia MF SR k účtovnej závierke v podvojnom účtovníctve). A tá je z obdobia 7/2008. Tak preto som sa pýtal, či je potrebné tam napísať toto obdobie. Čo si o tom myslíte, Andyke a ostatní?

Udeľujem Ti bod a oznamujem, že máš pravdu - uvádzaš tam údaje z Otváracej súvahy, tak ako hovorí Opoatrenie MF.
Kika69
06.03.09,19:44
Ja tiež robím uzávierku pre s.r.o., ktorá vznikla počas roka. Len som nespravila otváraciu súvahu. Môžem to podľa vás nejako napraviť? Alebo nenapíšem do bezprostredne predchádzajúceho obdobia nič? :confused:
emarosl
06.03.09,20:42
Udeľujem Ti bod a oznamujem, že máš pravdu - uvádzaš tam údaje z Otváracej súvahy, tak ako hovorí Opoatrenie MF.

Ďakujem krásne!
emarosl
06.03.09,20:53
Ja tiež robím uzávierku pre s.r.o., ktorá vznikla počas roka. Len som nespravila otváraciu súvahu. Môžem to podľa vás nejako napraviť? Alebo nenapíšem do bezprostredne predchádzajúceho obdobia nič? :confused:

Je to možné napraviť. Pokiaľ ja viem, otváracia súvaha sa nikde neodovzdáva. Stačí ju len vyhotoviť. Keď sa vyhotoví, údaje z otváracej súvahy sa napíšu do súvahy k 31.12.2008 do stlpcov 3 a 5.

O detailoch k vyhotoveniu otváracej súvahy sa na Porade veľa píše. Môžete skúsiť napr. tu:

http://www.porada.sk/t66841-p2-otvaracia-suvaha-vznik-spolocnosti.html
Kika69
07.03.09,08:52
Je to možné napraviť. Pokiaľ ja viem, otváracia súvaha sa nikde neodovzdáva. Stačí ju len vyhotoviť. Keď sa vyhotoví, údaje z otváracej súvahy sa napíšu do súvahy k 31.12.2008 do stlpcov 3 a 5.

O detailoch k vyhotoveniu otváracej súvahy sa na Porade veľa píše. Môžete skúsiť napr. tu:

http://www.porada.sk/t66841-p2-otvaracia-suvaha-vznik-spolocnosti.html

Ďakujem za pomoc, aj ja som ocenila tvoj príspevok, naozaj pomohol, lebo som to Opatrenie MF zatiaľ nečítala. A dodatočne spravím aj otváraciu súvahu, ak sa nemýlim tak mi to spraví aj soft Pohoda, môžem vytlačiť súvahu k ľuboľným dátumom. Ešte raz vďaka.:)
emarosl
07.03.09,19:08
Ďakujem za pomoc, aj ja som ocenila tvoj príspevok, naozaj pomohol, lebo som to Opatrenie MF zatiaľ nečítala. A dodatočne spravím aj otváraciu súvahu, ak sa nemýlim tak mi to spraví aj soft Pohoda, môžem vytlačiť súvahu k ľuboľným dátumom. Ešte raz vďaka.:)

Ďakujem pekne za ocenenie!

Len by som ti chcel napísať, aby si si prípadne prekontrolovala, čo ti dá program do otváracej súvahy, lebo možno nie všetky účtovné prípady zaúčtované pri vzniku spoločnosti musia vstúpiť do otváracej súvahy. Mne veľmi pomohli rady tu na Porade a tiež mi pomohol napr. tento článok Pohľadávky a záväzky v podvojnom účtovníctve zverejnený v Poradcovi Extra 2008 - Jún - Podvojné účtovníctvo:

"6.2 Účet 353 – Pohľadávky za upísané vlastné imanie
Na tomto účte sa účtujú pohľadávky voči upisovateľom, ktorými sú akcionári, spoločníci a členovia družstva. Zostatok účtu predstavuje upísané nesplatené akcie alebo podiely. Účet 353 poskytuje informácie o tom, akú čiastku nesplatili akcionári, spoločníci, členovia družstiev za upísané akcie, vklady do základného imania alebo vklady nezvyšujúce základné imanie. Pohľadávka za upísané vlastné imanie vzniká na základe právneho aktu a je splácaná v peniazoch alebo v inom majetku.
Pohľadávky za upísané vlastné imanie pri vzniku obchodnej spoločnosti, resp. družstva sa účtujú na ťarchu účtu 353 a v prospech účtu 411 – Základné imanie alebo pri emisnom ážiu a pri vkladoch do rezervného fondu obchodnej spoločnosti, resp. nedeliteľného fondu družstva v prospech účtov 412, 417, 418.
! Príklad 19
Účtovanie základného imania pri vzniku spoločnosti s ručením obmedzeným:
Dvaja spoločníci (A – fyzická osoba, B – s.r.o.) uzavreli spoločenskú zmluvu o založení spoločnosti s ručením obmedzeným, kde určili základné imanie vo výške 2 000 000 Sk. Vklad oboch spoločníkov je rovnaký (1 000 000 Sk), oba sú v peňažnej forme. Peňažný vklad spoločníka A bol splatený pred vznikom spoločnosti v polovičnej výške, vklad spoločníka B bol splatený pred vznikom spoločnosti v plnej výške. Správou vkladov bola poverená banka, v ktorej po vzniku spoločnosť otvorila svoj účet. Spoločníci sa rozhodli v súlade s § 124 Obchodného zákonníka nevytvoriť pri vzniku s.r.o. rezervný fond.
Pri účtovaní základného imania spoločnosti s ručením obmedzeným sa postupuje v zmysle § 25 ods. 4 postupov účtovania obdobne ako pri akciovej spoločnosti. Aj v prípade novovzniknutej s.r.o. je prvým účtovným prípadom zaúčtovanie pohľadávky za upísané základné imanie spoločníkmi na účte 353 – Pohľadávky za upísané vlastné imanie so súvzťažným zápisom v prospech účtu 411 – Základné imanie. Účtuje sa na základe interného účtovného dokladu vyhotoveného v súlade so spoločenskou zmluvou a výpisom z obchodného registra. Aj v tomto prípade je potrebné naplniť požiadavku § 59 ods. 4 písm. d) postupov účtovania, aby bola osobitne na analytických účtoch účtu 411 vedená evidencia podľa jednotlivých spoločníkov, ktorí vložili vklad do základného imania.

Účtovný prípad Suma v Sk MD D
- vklad do základného imania spoločníkom A 1 000 000 353.01 411.01
- vklad do základného imania spoločníkom B 1 000 000 353.02 411.02
Analytické členenie:
353.01 – pohľadávka za vytvorené základné imanie voči spoločníkovi A
353.12 – pohľadávka za vytvorené základné imanie voči spoločníkovi B
411.11 – základné imanie vytvorené vkladom spoločníka A
411.12 – základné imanie vytvorené vkladom spoločníka B
Poznámka:
Druhé číslo v analytickom označení označuje spoločníka.

V súvislosti so splatením časti vkladov pred vznikom spoločnosti (podľa § 111 ods. 1 Obchodného zákonníka musí byť pred podaním návrhu na zápis spoločnosti do obchodného registra splatených najmenej 30 % každého peňažného vkladu a celková hodnota splatených peňažných vkladov spolu s hodnotou odovzdaných nepeňažných vkladov musí byť aspoň 50 % zo zákonom ustanovenej minimálnej výšky základného imania podľa § 108 ods.1), so správou vkladov a prevodom týchto vkladov zo správcu na spoločnosť po jej vzniku bude spoločnosť s ručením obmedzeným účtovať aj o nasledovných účtovných prípadoch, z ktorých už nie všetky sú predmetom otváracej súvahy (pri konkrétnych účtovných prípadoch je uvedené, že ide, resp. nejde o súčasť otváracej súvahy s.r.o.):

Účtovný prípad Suma v Sk MD D
Splatená časť vkladov pred vznikom spoločnosti, ktorá sa zúčtuje ako pohľadávka voči banke ako správcovi vkladu (vstupuje do otváracej súvahy s.r.o.)
- splatená časť vkladu do základného imania spoločníkom A 500 000 378 353.01
- splatený vklad do základného imania spoločníkom B 1 000 000 378 353.02
Prevod peňažných prostriedkov z banky (správcu) na bankový
účet s.r.o. otvorený po vzniku spoločnosti (nevstupuje do otváracej súvahy s.r.o.)

1 500 000

221

378
Ďalšie splácanie vkladu nesplateného spoločníkmi pred zápisom do obchodného registra, t.j. inkaso pohľadávky za vytvorené základné imanie (nevstupuje do otváracej súvahy s.r.o.)
- spoločník A v peniazoch 100 000 221 353.01
- spoločník A vo forme nepeňažného vkladu
(dlhodobý hmotný majetok)
400 000
022
353.01

Na základe uvedených účtovných prípadov je možné konštatovať, že otváracia súvaha novovzniknutej spoločnosti s ručením obmedzeným bude mať nasledovnú podobu:

Aktíva:
- pohľadávky za upísané akcie (účet 353) 500 000 Sk
- pohľadávky voči správcovi vkladu z titulu splatených vkladov 1 500 000 Sk
SPOLU: 2 000 000 Sk
Pasíva:
- základné imanie (účet 411) 2 000 000 Sk
SPOLU: 2 000 000 Sk"
Kika69
07.03.09,21:31
Emarosl krásne ďakujem za pomoc a takto oceňujem tvoj príspevok, keďže 2 x za sebou mi nedovolí pridať bodík.
Je to super rozpísané a hlavne po lopate:), ako to potrebujem. Zajtra sa pozriem, či som vlastne tie prvé zápisy správne zaúčtovala. Ešte raz ďakujem.;)
Kika69
08.03.09,16:44
Ale do bezprostredne predchádzajúceho obdobia som povinný uviesť otváraciu súvahu (§2 odsek 2 opatrenia MF SR k účtovnej závierke v podvojnom účtovníctve). A tá je z obdobia 7/2008. Tak preto som sa pýtal, či je potrebné tam napísať toto obdobie. Čo si o tom myslíte, Andyke a ostatní?

Môžete mi prosím pomôcť, kde nájdem toto Opatrenie MF? Nemôžem to na stránke MF nájsť.:confused:
Vďaka.:)
emarosl
09.03.09,05:57
Môžete mi prosím pomôcť, kde nájdem toto Opatrenie MF? Nemôžem to na stránke MF nájsť.:confused:
Vďaka.:)

Tu je opatrenie, ktoré mám k dispozícií. Dúfam, že je aktuálne a správne.
Len ti ho prikladám bez príloh, lebo prílohy sú príliš rozsiahle. Stačí ti to, prosím ťa, takto?



OPATRENIE
Ministerstva financií Slovenskej republiky,

ktorým sa ustanovujú podrobnosti o usporiadaní,
označovaní a obsahovom vymedzení položiek
individuálnej účtovnej závierky a rozsahu údajov
určených z individuálnej účtovnej závierky
na zverejnenie pre podnikateľov účtujúcich
v sústave podvojného účtovníctva,

v znení
opatrenia MF SR č. 25167/2003-92, opatrenia MF SR č. MF/10069/2004-74, opatrenia MF SR č. MF/26670/2005-74,
opatrenia MF SR č. MF/25812/2006-74 a opatrenia MF SR č. MF/26120/2007-74

(zmenené ustanovenia sú v texte vyznačené tučným písmom)
Referent: Ing. Helena Ivaničová, RO tel.: 02/59 58 31 31
Ing. Mária Horváthová, tel.: 02/59 58 31 39 Číslo: 4455/2003-92
Ministerstvo financií Slovenskej republiky podľa § 4 ods. 2 zákona č. 431/2002 Z. z. o účtov níctve (ďalej len „zákon“) ustanovuje:


§ 1

Základné ustanovenie
(1) Týmto opatrením sa ustanovujú podrobnosti o usporiadaní, označovaní a obsahovom vymedzení položiek individuálnej účtovnej závierky a rozsahu údajov určených z individuálnej účtovnej závierky na zverejnenie pre účtovné jednotky, ktoré účtujú podľa osobitného predpisu.1)
(2) Vzor súvahy riadnej účtovnej závierky a mimoriadnej účtovnej závierky vrátane vysvetliviek je uvedený v prílohe č. 1.
(3) Vzor súvahy priebežnej účtovnej závierky vrátane vysvetliviek je uvedený v prílohe č. 1a.
(4) Vzor výkazu ziskov a strát riadnej účtovnej závierky a mimoriadnej účtovnej závierky vrátane vysvetliviek je uvedený v prílohe č. 2.
(5) Vzor výkazu ziskov a strát priebežnej účtovnej závierky vrátane vysvetliviek je uvedený v prílohe č. 2a.
(6) Obsahové vymedzenie poznámok individuálnej účtovnej závierky je uvedené v prílohe č. 3.
(7) Údaje z individuálnej účtovnej závierky sa zverejňujú v plnom rozsahu.
(8) Zostavená účtovná závierka účtovnej jednotky, na ktorú sa vzťahuje toto opatrenie, sa predkladá v jednom vyhotovení miestne príslušnému daňovému úradu v termínoch pre podávanie daňových priznaní a účtovná závierka schválená príslušným orgánom účtovnej jednotky sa predkladá v jednom vyhotovení miestne príslušnému daňovému úradu do 30 dní po jej schválení, ak účtovná jednotka znova otvorila účtovné knihy podľa § 16 ods. 10 zákona.
(účinnosť od 1. januára 2008)


§ 2

Súvaha a výkaz ziskov a strát riadnej účtovnej závierky a mimoriadnej účtovnej závierky
(účinnosť od 1. januára 2008)
(1) Obsahové vymedzenie položiek súvahy a položiek výkazu ziskov a strát nadväzuje na príslušné účty z rámcovej účtovej osnovy a účty vytvorené účtovnou jednotkou uvedené v účtovom rozvrhu.1)
(2) Pri zostavení prvej účtovnej závierky po vzniku účtovnej jednotky sa v súvahe v stĺpcoch 3 a 5 vykazujú údaje z otváracej súvahy. Vo výkaze ziskov a strát sa údaje v stĺpci 2 nevykazujú.
(3) V súvahe v bežnom účtovnom období v stĺpci 1 časti 1 (brutto) sa vykazujú položky strany aktív, v ktorých nie sú zahrnuté oprávky a opravné položky vytvorené k jednotlivým položkám strany aktív súvahy za bežné účtovné obdobie, ktoré sa vykazujú v stĺpci 1 časti 2 (korekcia). V stĺpci 2 (netto) sa vykazuje rozdiel medzi časťou 1 a časťou 2 stĺpca 1. V stĺpci 3 (netto) sa vykazujú položky strany aktív za bezprostredne predchádzajúce účtovné obdobie.
(4) V súvahe v stĺpci 4 sa vykazujú jednotlivé položky strany pasív za bežné účtovné obdobie a v stĺpci 5 sa vykazujú jednotlivé položky strany pasív za bezprostredne predchádzajúce účtovné obdobie.
(5) V súvahe sa vykazuje konečný zostatok syntetických účtov na strane aktív alebo na strane pasív pri tých syntetických účtoch, na ktorých sa účtuje pohľadávka aj záväzok, napríklad syntetické účty 336, 341, 342, 343, 345, 346, 347.
(6) Pohľadávky a záväzky sa v súvahe vykazujú ako dlhodobé alebo krátkodobé podľa zostatkovej doby ich splatnosti ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka. Časť dlhodobého záväzku a časť dlhodobej pohľadávky, ktorých splatnosť nie je dlhšia ako jeden rok odo dňa, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, sa vykazuje v súvahe ako krátkodobý záväzok alebo krátkodobá pohľadávka.
(7) Vo výkaze ziskov a strát v stĺpci 1 sa vykazujú náklady a výnosy za bežné účtovné obdobie a v stĺpci 2 sa vykazujú náklady a výnosy za bezprostredne predchádzajúce účtovné obdobie.


§ 2a

Súvaha a výkaz ziskov a strát priebežnej účtovnej závierky
(1) V súvahe priebežnej účtovnej závierky v bežnom účtovnom období v stĺpci 1 časti 1 (brutto) sa vykazujú položky strany aktív ku dňu, ku ktorému sa zostavuje priebežná účtovná závierka, v ktorých nie sú zahrnuté oprávky a opravné položky vytvorené k jednotlivým položkám strany aktív súvahy za bežné účtovné obdobie, ktoré sa vykazujú v stĺpci 1 časti 2 (korekcia). V stĺpci 2 (netto) sa vykazuje rozdiel medzi časťou 1 a časťou 2 stĺpca 1. V stĺpci 3 (netto) sa vykazujú položky strany aktív ku dňu, ku ktorému sa zostavuje riadna účtovná závierka alebo mimoriadna účtovná závierka za bezprostredne predchádzajúce účtovné obdobie.
(2) V súvahe priebežnej účtovnej závierky v bežnom účtovnom období v stĺpci 4 sa vykazujú jednotlivé položky strany pasív ku dňu, ku ktorému sa zostavuje priebežná účtovná závierka a v stĺpci 5 sa vykazujú jednotlivé položky strany pasív ku dňu, ku ktorému sa zostavuje riadna účtovná závierka alebo mimoriadna účtovná závierka za bezprostredne predchádzajúce účtovné obdobie.
(3) Vo výkaze ziskov a strát priebežnej účtovnej závierky v stĺpci 1 časti 1 sa vykazujú náklady, výnosy a výsledok hospodárenia ku dňu, ku ktorému sa zostavuje priebežná účtovná závierka za vykazovanú časť účtovného obdobia a v stĺpci 1 časti 2 sa vykazujú náklady, výnosy a výsledok hospodárenia kumulatívne od začiatku účtovného obdobia do dňa, ku ktorému sa zostavuje priebežná účtovná závierka. Vo výkaze ziskov a strát priebežnej účtovnej závierky v stĺpci 2 časti 1 sa vykazujú náklady, výnosy a výsledok hospodárenia za porovnateľné obdobie, ktorým je vykazovaná časť bezprostredne predchádzajúceho účtovného obdobia a v stĺpci 2 časti 2 sa vykazujú náklady, výnosy a výsledok hospodárenia za bezprostredne predchádzajúce účtovné obdobie kumulatívne od začiatku účtovného obdobia do dňa, ku ktorému sa zostavuje priebežná účtovná závierka.
(4) Na zostavovanie súvahy a výkazu ziskov a strát priebežnej účtovnej závierky sa ustanovenia § 2 ods. 1, 5 a 6 vzťahujú rovnako.
(účinnosť od 1. januára 2008)


§ 3

Poznámky
(1) Poznámky sa zostavujú tak, aby informácie v nich uvedené boli užitočné, významné, zrozumiteľné, porovnateľné a spoľahlivé.
(2) Údaje v poznámkach sa uvádzajú za bežné účtovné obdobie a za bezprostredne predchádzajúce účtovné obdobie, ak v tomto opatrení nie je ustanovené inak.
(3) V poznámkach účtovnej jednotky, ktorá v bezprostredne predchádzajúcom účtovnom období účtovala v sústave jednoduchého účtovníctva, sa uvádzajú len údaje za bežné účtovné obdobie.
(4) Časť poznámok o prehľade peňažných tokov je súčasťou poznámok vždy, ak ide o účtovné jednotky, ktoré majú podľa zákona povinnosť účtovnú závierku overiť audítorom.
(5) Ak pre niektoré časti poznámok účtovná jednotka nemá obsahovú náplň, príslušné informácie sa neuvádzajú.


Prechodné a záverečné ustanovenia

§ 4
(1) Podľa tohto opatrenia sa postupuje po prvýkrát pri zostavení individuálnej účtovnej závierky za účtovné obdobie roku 2003.
(2) Na zostavenie individuálnej účtovnej závierky za účtovné obdobie roku 2002 sa vzťahujú doterajšie predpisy.


§ 4a
(1) Toto opatrenie sa použije po prvýkrát pre individuálnu účtovnú závierku zostavenú k 31. decembru 2003.
(2) Pri zostavovaní individuálnej účtovnej závierky za rok 2003 sa
a) v súvahe v stĺpcoch 4 a 6 vykazujú stavy súvahových účtov k 1. januáru 2003 po vykonaní účtovných operácií podľa osobitného predpisu1a) z dôvodu preradenia zostatkov súvahových účtov a po preradení zostatkov súvahových účtov k 31. decembru 2002 podľa obsahu položiek súvahy,
b) vo výkaze ziskov a strát v stĺpci 2 vykazujú zostatky výsledkových účtov k 31. decembru 2002 po ich preradení podľa obsahu položiek výkazu ziskov a strát.


§ 4b
Podľa opatrenia Ministerstva financií Slovenskej republiky z 11. novembra 2003 č. 16680/2003-92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o metódach a postupoch konsolidácie, usporiadaní, označovaní a obsahovom vymedzení položiek konsolidovanej účtovnej závierky a rozsahu údajov určených na zverejnenie z konsolidovanej účtovnej závierky pre podnikateľov (oznámenie č. 460/2003 Z. z.) sa postupuje poslednýkrát pri zostavovaní konsolidovanej účtovnej závierky za účtovné obdobie, ktoré končí 31. decembra 2004 a ak je účtovným obdobím hospodársky rok za účtovné obdobie, ktoré sa začína v roku 2004 a končí v roku 2005.


§ 4ba
(1) Toto opatrenie sa prvýkrát použije pri zostavovaní individuálnej účtovnej závierky za účtovné obdobie, ktoré sa končí po 1. januári 2007.
(2) Pri zostavovaní individuálnej účtovnej závierky za účtovné obdobie, ktoré sa končí po 1. januári 2007, sa na účely vykazovania v stĺpci 2 výkazu ziskov a strát zostatky výsledkových účtov preradia podľa položiek výkazu ziskov a strát.


§ 4c
Týmto opatrením sa preberajú právne akty Európskych spoločenstiev a Európskej únie uvedené v prílohe č. 4.
§ 5
Zrušujú sa:
1. opatrenie Federálneho ministerstva financií z 29. decembra 1992 č. V/1- 31 388/1992, ktorým sa ustanovuje usporiadanie položiek súvahy a výkazu ziskov a strát a ich obsahové vymedzenie pre podnikateľov v znení opatrenia č. 65/502/1994 (oznámenie č. 335/1994 Z. z.),
2. opatrenie Ministerstva financií Slovenskej republiky z 15. novembra 1993 č. 65/277/1993, ktorým sa ustanovuje obsah prílohy tvoriacej súčasť účtovnej závierky podnikateľov (oznámenie č. 289/1993 Z. z.) v znení opatrenia č. 65/506/1994 (oznámenie č. 336/1994 Z. z.), opatrenia č. 3 358/1997-sekr. (oznámenie č. 291/1997 Z. z.) a opatrenia č. 3 098/1998-KM (oznámenie č. 359/1998 Z.z.).


§ 5a
Zrušuje sa opatrenie Ministerstva financií Slovenskej republiky z 11. novembra 2003 č. 16680/2003-92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o metódach a postupoch konsolidácie, usporiadaní, označovaní a obsahovom vymedzení položiek konsolidovanej účtovnej závierky a rozsahu údajov určených na zverejnenie z konsolidovanej účtovnej závierky pre podnikateľov (oznámenie č. 460/2003 Z. z.).


§ 6
Toto opatrenie nadobúda účinnosť 10. apríla 2003 (oznámenie o vydaní opatrenia č. 123/2003 Z. z.).
Opatrenie MF SR č. 25167/2003-92 nadobudlo účinnosť 1. januára 2004.
Opatrenie MF SR č. MF/10069/2004-74 nadobudlo účinnosť 1. januára 2005.
Opatrenie MF SR č. MF/26670/2005-74 nadobudlo účinnosť 1. januára 2006.
Opatrenie MF SR č. MF/25812/2006-74 nadobudlo účinnosť 1. januára 2007.
Opatrenie MF SR č. MF/26120/2007-74 nadobudlo účinnosť 1. januára 2008.
kvieta
12.02.10,11:51
A prosím Vás, do súvahy napíšem:

za obdobie od 7/2008 do 12/2008
a bezprostredne predchádzajúce obdobie bude od 7/2008 do 7/2008 (vtedy som zostavila otváraciu súvahu)?

Môžete nám, prosím Vás, ešte poradiť?

mam tu istu otazku.. firma zalozena v 6/2009

ake obdobie mam napisat do suvahy ako bezprostredne predchádzajúce obdobie? ked dalej uvadzam v tomto obdobi udaje z otvaracej suvahy, ktora bola zostavena v 6/2009???
grammatika
16.02.10,08:09
mam tu istu otazku.. firma zalozena v 6/2009

ake obdobie mam napisat do suvahy ako bezprostredne predchádzajúce obdobie? ked dalej uvadzam v tomto obdobi udaje z otvaracej suvahy, ktora bola zostavena v 6/2009???

Zhrniem Ti to, i keď sú tu odpovede:
Ak je firma založená napr.02.06.2009
DPPO = 02.06.2009 - 31.12.2009
Súvaha = 06/2009-12/2009, BPO: 06/2009-06/2009
VZaS= 06/2009-12/2009 (neuvádza sa BPO)

Ja v poznámkach k súvahe uvediem, že BPO sú údaje z otváracej súvahy.

Takisto, ako tu bolo napísané, ak vyšla daňová povinnosť, tak riadok 910 prepočítaš:
tu: http://www.porada.sk/t132431-dppo-na-drsr.html

AK spoločnosť vznikla najskôr 01.10.2009 tak spolu s DP podávam oznámenie:
Spoločnosť ...Vám oznamuje podľa Zákona o dani z príjmov 595/2003 Z.z. §42 odst.5., keďže daňovník existoval v zdaňovacom období roka 2009 menej ako 3 kalendárne mesiace, že jeho výška predpokladanej dane za zdaňovacie obdobie roka 2010 nepresiahne sumu 1.659,70 € a z tohto dôvodu nemusí platiť preddavky na daň podľa § 42 Zákona o dani z príjmov č. 595/2003 Z.z
Prima73
18.02.10,13:04
Zhrniem Ti to, i keď sú tu odpovede:
Ak je firma založená napr.02.06.2009
DPPO = 02.06.2009 - 31.12.2009
Súvaha = 06/2009-12/2009, BPO: 06/2009-06/2009
VZaS= 06/2009-12/2009 (neuvádza sa BPO)

Ja v poznámkach k súvahe uvediem, že BPO sú údaje z otváracej súvahy.

Takisto, ako tu bolo napísané, ak vyšla daňová povinnosť, tak riadok 910 prepočítaš:
r.900/7mesiacov*12mesiacov

Ak mi v prvom zdaňovacom období nevyšla daňová povinnosť, ale strata, a spoločnosť vznikla najskôr 01.10.2009 tak spolu s DP podávam oznámenie:
Spoločnosť ...Vám oznamuje podľa Zákona o dani z príjmov 595/2003 Z.z. §42 odst.5., keďže daňovník existoval v zdaňovacom období roka 2009 menej ako 3 kalendárne mesiace, že jeho výška predpokladanej dane za zdaňovacie obdobie roka 2010 nepresiahne sumu 1.659,70 € a z tohto dôvodu nemusí platiť preddavky na daň podľa § 42 Zákona o dani z príjmov č. 595/2003 Z.z

Ak sro vysla strata a v roku 2009 existovala viac ako 3 mesiace, tiez treba napisat na DU?
Otvaracia suvaha pri novej sro - ma byt iba zostavena alebo musi byt aj schvalena, cize malo zasadnut valne zhromazdenie na jej schvalenie?
Prima73
19.02.10,17:24
Ak mi v prvom zdaňovacom období nevyšla daňová povinnosť, ale strata, a spoločnosť vznikla najskôr 01.10.2009 tak spolu s DP podávam oznámenie:

Spoločnosť ...Vám oznamuje podľa Zákona o dani z príjmov 595/2003 Z.z. §42 odst.5., keďže daňovník existoval v zdaňovacom období roka 2009 menej ako 3 kalendárne mesiace, že jeho výška predpokladanej dane za zdaňovacie obdobie roka 2010 nepresiahne sumu 1.659,70 € a z tohto dôvodu nemusí platiť preddavky na daň podľa § 42 Zákona o dani z príjmov č. 595/2003 Z.z




Ak sro vysla strata a v roku 2009 existovala viac ako 3 mesiace, tiez treba napisat na DU nejake oznamenie?
Otvaracia suvaha pri novej sro - ma byt iba zostavena alebo musi byt aj schvalena, cize malo zasadnut valne zhromazdenie na jej schvalenie?

posuvam
grammatika
22.02.10,07:08
§42
(5) Ak sa daň za predchádzajúce zdaňovacie obdobie týkala len časti zdaňovacieho obdobia, je daňovník pri platení preddavkov na daň povinný vypočítať si daňovú povinnosť za celé predchádzajúce zdaňovacie obdobie. Výpočet sa vykoná tak, že daň za časť predchádzajúceho zdaňovacieho obdobia sa vydelí počtom mesiacov odo dňa vzniku daňovníka do konca tohto zdaňovacieho obdobia a vynásobí sa dvanástimi. Ak daňovník existoval v predchádzajúcom zdaňovacom období menej ako tri mesiace, platí preddavky na daň na základe predpokladanej dane, ktorej výšku je povinný nahlásiť do konca tretieho mesiaca zdaňovacieho obdobia, na ktoré sú platené preddavky na daň, pričom preddavky na daň za toto obdobie sú splatné v termíne, v ktorom je povinný nahlásiť predpokladanú daň.
liba2
01.03.10,21:48
Ak sro vysla strata a v roku 2009 existovala viac ako 3 mesiace, tiez treba napisat na DU?
Otvaracia suvaha pri novej sro - ma byt iba zostavena alebo musi byt aj schvalena, cize malo zasadnut valne zhromazdenie na jej schvalenie?VZ schvaľuje účtovnú závierku za rok 2009 ako celok.
atka4
12.03.10,11:51
Môžete mi prosím pomôcť, kde nájdem toto Opatrenie MF? Nemôžem to na stránke MF nájsť.:confused:
Vďaka.:)
Prikladám, našla som....;)
pozri § 2, odst. 2