emarosl
06.03.09,18:07
Dobrý deň prajem!

Spoločník a súčasne konateľ poskytol spoločnosti krátkodobú bezúročnú pôžičku. Má povinnosť si tento spoločník, ktorý je súčasne aj konateľom tejto spoločnosti, si vypočítať úrok na obvyklej úrovni a zdaniť ho daňou z príjmov fyzických osôb?

Nie som si istá, lebo zákon o dani z príjmov hovorí:

1. § 17 ods. 5 zákona o dani z príjmov:

Súčasťou základu dane ZAHRANIČNEJ závislej osoby je aj rozdiel, o ktorý sa ceny pri vzájomných obchodných vzťahoch zahraničných závislých osôb vrátane cien za poskytnuté služby, pôžičky a úvery líšia od cien používaných medzi nezávislými osobami v porovnateľných obchodných vzťahoch, pričom tento rozdiel znížil základ dane.

To znamená, že len pri zahraničných závislých osobách mi zákon prikazuje upraviť základ dane o rozdiely medzi dohodnutými cenami a "nezávislými cenami".

2. § 2 písm. c) zákona o dani z príjmov:

príjmom peňažné plnenie a nepeňažné plnenie dosiahnuté aj zámenou, OCENENÉ cenami bežne používanými v mieste a v čase plnenia alebo spotreby...

A tu je otázkou, či podľa tohto ustanovenia § 2 písm. c) musí spoločník vypočítať k bezúročnej pôžičke úroky a dodaniť ich.

Môžete mi, prosím Vás, poradiť?

Vopred ďakujem krásne!
azla
06.03.09,18:28
A tu je otázkou, či podľa tohto ustanovenia § 2 písm. c) musí spoločník vypočítať k bezúročnej pôžičke úroky a dodaniť ich.


http://www.porada.sk/702174-post5.html
emarosl
06.03.09,19:16
Ďakujem Vám krásne! A ani spoločník nemusí nič dodaňovať, však? Myslím tým, či nemôže náhodou daňový úrad povedať, že mal zdaniť úroky na obvyklej úrovni (v obvyklej hodnote) z dôvodu, že sa o tieto úroky ukrátil, keď podpísal bezúročnú pôžičku? Prosím, poraďte!
Andyke
06.03.09,19:20
Netreba nič dodaňovať u spoločníka, lebo poskytol bezúročnú pôžičku pre s.r.o.
Fany
20.03.09,11:08
Ako môže spoločnosť vyplatiť (teda vrátiť) spoločníkovi pôžičku, keď v pokladni ani na účte toľko nemá? Môže mu za to napr. vykonať nejakú prácu? A účtovanie by potom mohlo byť:

311/602,343
365/311 alebo rovno 365/602,343 ?

Je takéto niečo vôbec možné? A treba na to nejaký zápis, napr. z VZ? Alebo stačí dohoda o pôžičke, kde bude napísané, že sa táto vráti vo finančnej alebo naturálnej podobe? Ďakujem.
MartinkoK
24.03.09,07:46
Prosím Vás,
spoločník - konateľ, poskytol sro dlhodobú pôžičku. Ak mu spoločnosť v roku 2008 vrátila 100000,- Sk, mala tento jeho príjem nahlásiť na DU. A on uvádza niečo v daňovom priznaní, keď táto pôžička bola bezúročná?
Podľa mňa nie, ale potrebujem sa uistiť.
Vopred veľmi pekne ďakujem
Anja111
24.03.09,07:51
Prosím Vás,
spoločník - konateľ, poskytol sro dlhodobú pôžičku. Ak mu spoločnosť v roku 2008 vrátila 100000,- Sk, mala tento jeho príjem nahlásiť na DU. A on uvádza niečo v daňovom priznaní, keď táto pôžička bola bezúročná?
Podľa mňa nie, ale potrebujem sa uistiť.
Vopred veľmi pekne ďakujem
Nie. Pôžička nie je zdaniteľný príjem.