kaba
06.03.09,18:56
Dobrý večer, prosím o radu ohľadne zmien v DPH.
Týka sa to §69 a nového odseku 12, kde sa hovorí, že pri dodaní
kovového odpadu a kovového šrotu v tuzemsku je povinný platiť
daň platiteľ, ktorému je tento tovar dodaný.
Živnostník, platiteľ DPH nakupuje kovový odpad bez DPH / od občanov /
a s DPH z výroby alebo od iných firiem zaoberajúcimi sa zberom druhotných
surovín. Všetok tovar ďalej predáva tuzemským spracovateľom odpadu s DPH.
Ako sa bude jeho týkať §69 odsek 12 ?
Ďakujem
Robertoz
19.03.09,10:40
Zdravim,

vie to prosim niekto zodpovedat. aj mna by to zaujimalo
R.
martinapo77
21.03.09,17:50
toto sa pise v dovodovej sprave k novele zakona

Za účelom eliminácie daňových podvodov v obchodoch s drahými kovmi a kovovým šrotom a odpadom sa navrhuje zaviesť tuzemský sektorový reverse charge mechanizmus, čo znamená, že povinnosť platiť daň bude prenesená na príjemcu tovaru.
Iruška
23.03.09,13:43
Prosím odkedy platí táto zmena na kovový odpad. Rozumien tomu tak, že platiteľ DPH, ktorý nakupuje železný šrot od firiem, vžy to bude bez DPH. Keď on predá šrot inej firme na spracovanie vystaví faktúru s DPH? alebo bez DPH ?/SZČO zaoberajúca sa výkupom železného šrotu/ Ďakujem za usmernenie
martinapo77
24.03.09,09:42
Prosím odkedy platí táto zmena na kovový odpad. Rozumien tomu tak, že platiteľ DPH, ktorý nakupuje železný šrot od firiem, vžy to bude bez DPH. Keď on predá šrot inej firme na spracovanie vystaví faktúru s DPH? alebo bez DPH ?/SZČO zaoberajúca sa výkupom železného šrotu/ Ďakujem za usmernenie
no plati to do 1.4.2009, podľa mňa to bude platiť presne opačne ako Iruška píšeš. DPH bude platiť u príjemcu kovového šrotu, Faktúry pri predaji sa budú vystavovať bez DPH s uvedením § 69 ods. 12.
mne to tak vychádza
Iruška
26.03.09,12:09
Ďakujem pekne za usmernenie. Poradte ešte kde nájdem tú novelu lebo som to nikde nemohla nájst. Ešte nemám v tom jasno, čo s blokmi napr. za drobný nákup,naftu atď. môže si odpočítať DPH na vstupe, alebo sa použije koeficient. som z toho dobre dopletená. Ďakujem za skorú odpoveď.
martinapo77
27.03.09,06:25
Zákon č. 83/2009 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty

staci dat vyhladat na www.zbierka.sk
Iruška
27.03.09,12:10
Ďakujem
ondrejvla
27.03.09,17:13
Zákon č. 83/2009 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty

staci dat vyhladat na www.zbierka.sk (http://www.zbierka.sk)

Keď neocení pýtajúci sa, oceňujem ja. Len keby sa použili vyhľadávače...
A nakoniec, Zákon o DPH je aj na tejto stránke.
Miska 1
28.03.09,09:34
Áno zákon o DPH je tam ale tam nieje ten platný od 1.4.2009.Ten som našla na stránke www.nrsr.sk .
Manual
30.03.09,05:22
no plati to do 1.4.2009, podľa mňa to bude platiť presne opačne ako Iruška píšeš. DPH bude platiť u príjemcu kovového šrotu, Faktúry pri predaji sa budú vystavovať bez DPH s uvedením § 69 ods. 12.
mne to tak vychádza
Tiež sa ma to týka. To znamená, že ak bude faktúra od SZČO č.1 vystavená bez DPH, tak potom SZČO č.2, ktorý kovový odpad prijal, si bude musieť DPH sám vypočítať aby si ho uplatnil na vstupe vo svojom DP DPH ?
Ďakujem
M@jka
30.03.09,06:04
Tiež sa ma to týka a nemám v tom úplne jasno. Ak si konečný prijímateľ, tak urobíš tzv."samozdanenie" DPH na vstupe a DPH na výstupe, ale čo v takom prípade ak to predávaš ďalej, teda nie si konečný spracovateľ kovového odpadu? Vtedy nerobíš samozdanenie, ale opäť fakturuješ bez DPH s odvolávkou na "reverse change"a v ktorom riadku DPH sa to potom uvádza, ako oslobodené? A vstupuje to potom do koeficientu? :rolleyes:
cloe
30.03.09,09:21
Táto novela zákona o DPH sa týka aj môjho klienta. Vie prosím niekto o nejakom usmernení k spomínanej fakturácii s odvolávkou na §69 odst.12?
Stefan2005
01.04.09,14:01
... posúvam...

Novela už platí, v praxi treba podľa nej postupovať - vie niekto niečo bližšie ???
Stefan2005
01.04.09,15:11
Zatiaľ som našiel len pár útržkovitých vyjadrení, napr.:

1. Samozdanenie sa uplatní , ak dodávateľom aj odberateľom je platiteľ DPH; podľa toho výkup od firiem neplatiteľov a občanov sa režim nemení,

2. samozdanenie sa týka zdaniteľných (tak je to zdaniteľný obchod, alebo oslobodený keď plátca DPH predajca neuvedie DPH) obchodov s kovovým odpadom, ak miesto ich dodania je v SR a miesto určenia dodania tovaru je tiež v SR - čo to presne obnáša? že predajca je v SR a aj výkupca je v SR ? alebo že pri výkupe treba vedieť, kde bude smerovať tovar ??? resp. tieto podmienky u neplátcov a občanov nemusia byť sledované (skúmané)?
M@jka
02.04.09,10:28
Myslím, že dôležité je iba , že predajca aj výkupca je v SR a smerovanie tovaru pri nákupe nás nemusí zaujímať, pretože predajca na nás preniesol svoju daňovú povinnosť, teda pri nákupe "samozdaňujeme", smerovanie tovaru nás bude zaujímať až pri ďalšom predaji tohoto tovaru a to či je náš nákupca platiteľ DPH ak nie je, tak zdaňujeme ako do 31.03.2009 , ak je platiteľ DPH tak nezdaňujeme, ale svoju daň. povinnosť prenášame na neho, s tým že vo FA uvedieme odvolávku na § 69 odst.12, resp. čl.199 odst.1 písm.d smernice Rady 2006/112/ES, ale v tomto prípade asi skôr iba §69 odst.12 a ak tovar smeruje do iného štátu EU, tak tiež nezdaňujeme, ale použijeme odv.na § 43 - zák.DPH. Tak som to pochopila ja, ak sa mýlim a niekto viete o tom viac,opravte alebo doplňte!!!
anamary
02.04.09,10:37
Mňa by ešte zaujímalo, či predaj kovového šrotu s oslobodením (oslobodenie sa musí podľa § 71 ods. 7 uviesť na faktúre) vchádza do výpočtu ročného koeficientu DPH podľa §50 ods.2. Do 31.3.2009 vchádzal do čitateľa aj menovateľa ako hodnota z r.3. Od 1.4.2009 pravdepodobne predávajúci už nebude uvádzať v DP hodnotu z takejto odoslanej faktúry.
Naopak, príjemca ako kupujúci musí vykonať tzv. samozdanenie, a hodnotu dopočítanej dane uvedie v r. 09 a 10 a súčasne aj v r. 19, výsledná hodnota daňovej povinnosti z faktúry je 0.00. Pôvodne hodnota z r. 09 nevchádzala do výpočtu ročného koeficientu, predpokladám, že ani z takejto prijatej faktúry nejde do koeficientu. Vie mi to už niekto potvrdiť?
cloe
02.04.09,20:28
posúvam tému - kovový šrot a DPH. Vie už niekto niečo bližšie?
Budem už jednému klientovi vystavovať faktúru za predaj kovového odpadu. Momentálne v mojom softe /pracujem v Pohode/ nemám ešte v ponuke členenie DPH s odvolávkou na § 69 odst.12, takže to tam doplním ručne a faktúrovať budem bez DPH. No dúfam, že než skončí mesiac apríl, ujasní sa, kde sa mi tento predaj a taktiež transakcie pri nákupe kovošrotu objavia v tlačive DPH, prípadne či budú nové tlačivá.
M@jka
03.04.09,06:18
Vyšiel vzor nového daňového priznania Oznámenie MF SR v čiastke 119/2009, zverejnené vo FS 6/2009, platné od 01.04.2009, ale nejako mi nefunguje stránka MF SR,nedá sa otvoriť. Tiež dopisujem na vyšlých FA odvolávku na uvedený § ručne a dúfam, že v priebehu týždňa sa dopracujeme ku všetkým potrebným info.:rolleyes:
M@jka
03.04.09,06:35
Vzor DP -DPH je v prílohe opatrenia č. MF/10415/2009-73, finančný spravodaj č.6/2009
M@jka
03.04.09,06:56
Poučenie k vyplneniu DP DPH je v opatrení č. MF/12959/2009-73, potvrdenie k DP v opatrení č. MF/12961/2009-73 .
anamary
03.04.09,09:35
Len rekapitulujem. Ak fakturujem neplatiteľovi, stav sa nemení a fakturujem s DPH, v DP je to v r. 3 a 4. Ak fakturujem kovový odpad tuzemskému platiteľovi DPH, prenášam naňho daňovú povinnosť a vo faktúre uvediem odkaz na oslobodenie podľa § 69 ods.12. Odberateľ platiteľ DPH, ak má na faktúre odkaz o oslobodení od dane vykoná samozdanenie a daň vykáže v r. 9 a 10 a súčasne vykáže aj odpočet dopočítanej dane v r. 19.
evabie
07.04.09,08:15
Ako dodávateľ (platiteľ DPH) kovového odpadu vystavím faktúru bez DPH s odkazom na príslušný § 69 ... Predpokladám, že mi to neovplyvní koeficient. Alebo áno? Vopred ďakujem za radu.
M@jka
08.04.09,09:35
Vo FS 6/2009 , kde je aj nové daňové priznanie k DPH sa rieši prakticky iba vstup - teda nákup šrotu a následné dodanenie, ale výstup sa tam nerieši. Dala som dotaz na drsr, uvidíme ako sa vyjadria, dodatočne priložím.
ekonaja
14.04.09,11:09
Podľa mňa je to takto a overovala som si to aj telefonátom na daňov riaditeľstvo:
Pri nákupe kovového odpadu a šrotu od iného plátcu dostanem faktúru bez DPH, nakoľko daňová povinnosť prejde na mnňa a ja si v daňovom priznaní túto daň samozdaním (tak ako pri nákupe zo zahraničia) na riadkoch 09 a 10. Pri nákupe odpadu od občana sa nič nemení. Na výstupe, ak budem samozrejme predávať odpad plátcovi sa budem chovať tak isto ako ten plátca, ktorý mi odpad predal, čiže bez DPH s tým, že na faktúre uvediem prečo je bez DPH a dôvodom je § 71 odsek 7 zákona. Dph pri výstupe tým pádom prenášam na kupujúceho, t. z. na môjho odberateľa. To je asi celá veda...
Dáša_
15.04.09,06:58
Odpoved z DR

"Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Podľa § 69 ods. 12 zákona o DPH (účinného od 1.4.2009) pri dodaní kovového odpadu a kovového šrotu v tuzemsku je povinný platiť daň platiteľ, ktorému je tento tovar dodaný. Na účely tohto zákona sa kovovým odpadom a kovovým šrotom rozumie kovový odpad a šrot z výroby alebo z mechanického opracovania kovov a kovové predmety ďalej už nepoužiteľné vzhľadom na ich zlomenie, rozrezanie, opotrebenie alebo z podobných dôvodov. Na základe tejto novej úpravy sa povinnosť platiť daň prenáša z dodávateľa tovaru na kupujúceho. Prenos daňovej povinnosti na odberateľa je možné uplatniť len v tom prípade, ak dodávateľ je platiteľom dane v tuzemsku a rovnako aj odberateľ má postavenie platiteľa dane v tuzemsku, nakoľko predmetom samozdanenia môže byť len taký prípad dodania kovového odpadu a kovového šrotu, pri ktorom vzniká daňová povinnosť (daňová povinnosť môže vzniknúť len vtedy, ak uvedený tovar dodáva zdaniteľná osoba v postavení platiteľa dane). V tejto súvislosti uvádzame, že v týchto prípadoch je možnosť odpočítania dane, čo vyplýva aj z ustanovení Smernice Rady 2006/112/ES o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty. To znamená, že v prípadoch prechodu daňovej povinnosti podľa § 69 ods. 12 zákona o DPH platiteľ dane okrem povinnosti zdaniť tovar si môže uplatniť aj odpočítanie dane.
Pri dodaní tovaru v tuzemsku vzniká platiteľovi dane-dodávateľovi tovaru daňová povinnosť podľa § 19 ods. 1 zákona o DPH a pri dodaní tovaru do iného členského štátu môže dodávateľ tovaru uplatniť oslobodenie od dane podľa § 43 zákona o DPH, ak sú splnené podmienky uvedené v tomto ustanovení (príp. podľa § 47 zákona o DPH, ak ide o vývoz tovaru na územie tretieho štátu a sú splnené podmienky uvedené v § 47 zákona o DPH). "
Iruška
15.04.09,15:04
To odpočítanie dane sa myslí dan na vstupe t.tj. z blôčkov,faktúr za elektrinu,telefon,nájom a pod. Díky.
anamary
16.04.09,06:44
Aj ja mam odpoveď na dotaz z DR SR.
Dodávateľ kovového odpadu a šrotu neuvádza dodanie, pri ktorom prechádza daňová povinnosť na prijímateľa v daňovom priznaní, to znamená, že nebude uvedené ani na r.13. Dodávateľ eviduje toto dodanie len v záznamoch. V prípade, že platiteľ dane – dodávateľ kovového odpadu vykonáva iné oslobodené plnenie ako napr. prenájom nehnuteľnosti, (dodanie kovového odpadu a šrotu sa nepovažuje za oslobodené dodanie podľa zákona o DPH), potom toto dodanie odpadu a šrotu pri výpočte koeficientu vchádza aj do čitateľa aj do menovateľa.
Dodanie neplatiteľovi dane je s DPH, od 1.4.2009 sa nič nemení.
Odberateľ kovového odpadu a šrotu ak je plátca DPH, musí k prijatej faktúre s odkazom na oslobodenie podľa podľa § 69 ods.12, v daň.priznaní k DPH za apríl uviesť "samozdanenie" k nákupu kovového šrotu v tuzemsku v r. 09 a 10 a súčasne aj v r. 19. Do výpočtu koeficientu nevchádza, pretože u odberateľa nejde o výnos ale o náklad.
juditaa
22.04.09,11:39
zdravím Vás, ja mám tiež problém s touto novelou DPH a pri zisťovaní ako by to malo fungovať v praxi či už na DRSR ako aj na DÚ v Žiline nie som veru múdrejšia, lebo všetci sa tvária, že ešte poriadne ani sami neviedia ako to má vyzerať,že sa pripravuje ďalšia novela, ale keď prídu na kontrolu vtedy budú chytrí....
Podľa jedného "prípisu" finančného riaditeľa by to malo fungovať nasledovne:
- firma "A" predáva kovový odpad firme "B" (to sme my) , "A" faktúru vystaví bez DPH s odvolaním na § 69.ods.12
- firma "B" (to sme my) faktúru zaúčtujeme ako pri dodaní z iného štátu EÚ - tzv. samozdanenie, takže uplatníme DPH na vstupe aj výstupe a DPH sa vlastne rovná nule
- firma "B" predáva firme "C" kovový šrot a vystaví faktúru taktiež bez DPH, ale s odvolaní sa na § 71 ods. 7 zákona o DPH a s uvedením, že osobou povinnou platiť DPH je osoba, ktorej je tovar dodaný

Mňa by napríklad zaujímalo ako bude pokračovať firma "C" , ktorá faktúru dostane ako tretie v poradí s odvolávkou na § 71 a nie 69 ???
Alebo ako to je s tovarom, ktorý dovezú ľudia (nie firmy na faktúru) do výkupne kovového šrotu, tento budeme ďalej predávať s odvolaním na § 69 odst. 12 ako prvý v "poradí" takže ako firma "A" ???
:confused::confused::confused::confused::confused: :confused::confused:
...dúfam, že ste mi aspoň trochu porozumeli....
Yuya
13.05.09,06:57
My tiez kupujeme kovovy odpad bez DPH /§69 ods.12/, takze samozdanenie a r.9,10 a 19 v DPH. Zaujima ma vsak podla, ktoreho § si uplatnim ten odpocet DPH na vstupe? Nevsimla som si, ze by to bolo ddoplnene v § 49.

Nasa firma ten kovovy srot spracuje /zhodnoti/ a preda dalej ako vyrobok. Na fakture musime uviest DPH?
Dáša_
13.05.09,18:07
My tiez kupujeme kovovy odpad bez DPH /§69 ods.12/, takze samozdanenie a r.9,10 a 19 v DPH. Zaujima ma vsak podla, ktoreho § si uplatnim ten odpocet DPH na vstupe? Nevsimla som si, ze by to bolo ddoplnene v § 49.

Nasa firma ten kovovy srot spracuje /zhodnoti/ a preda dalej ako vyrobok. Na fakture musime uviest DPH?

ano, podla mojho nazoru toto je ten pripad, ked dph musite odvádzať.
Yuya
15.05.09,11:14
Tiez si myslim, ze DPH musime odviest, pretoze predavame vyrobok kde sa pouzil kovovy odpad a nie priamo kovovy odpad.
Airam25
22.05.09,06:24
Aj ja mam odpoveď na dotaz z DR SR.
Dodávateľ kovového odpadu a šrotu neuvádza dodanie, pri ktorom prechádza daňová povinnosť na prijímateľa v daňovom priznaní, to znamená, že nebude uvedené ani na r.13. Dodávateľ eviduje toto dodanie len v záznamoch. V prípade, že platiteľ dane – dodávateľ kovového odpadu vykonáva iné oslobodené plnenie ako napr. prenájom nehnuteľnosti, (dodanie kovového odpadu a šrotu sa nepovažuje za oslobodené dodanie podľa zákona o DPH), potom toto dodanie odpadu a šrotu pri výpočte koeficientu vchádza aj do čitateľa aj do menovateľa.
Dodanie neplatiteľovi dane je s DPH, od 1.4.2009 sa nič nemení.
Odberateľ kovového odpadu a šrotu ak je plátca DPH, musí k prijatej faktúre s odkazom na oslobodenie podľa podľa § 69 ods.12, v daň.priznaní k DPH za apríl uviesť "samozdanenie" k nákupu kovového šrotu v tuzemsku v r. 09 a 10 a súčasne aj v r. 19. Do výpočtu koeficientu nevchádza, pretože u odberateľa nejde o výnos ale o náklad.



Chcem sa spýtať na správnosť výkazu DPH. Mne vyfakturované obchody za šrot uviedlo na r.13. Je to teda spravne alebo nie je ?? Má to tam byť alebo nie?
Sme platci DPH a predali sme šrot platcovi DPH - faktury boli bez DPH s odvolavku na § 69.. Prosím poraďte,tí čo máte výkaz s takýmito obchodmi už hotový.Ďakujem
Airam25
22.05.09,06:47
Posuvam:

Chcem sa spýtať na správnosť výkazu DPH. Mne vyfakturované obchody za šrot uviedlo na r.13. Je to teda spravne alebo nie je ?? Má to tam byť alebo nie?
Sme platci DPH a predali sme šrot platcovi DPH - faktury boli bez DPH s odvolavku na § 69.. Prosím poraďte,tí čo máte výkaz s takýmito obchodmi už hotový.Ďakujem
Denisa
22.05.09,07:05
Na r.13 to nemá byť.Suma z došlej fa bude na r.9, k tomu sa vypočíta DPH na r.10. A táto DPH na r.19, tak vznikne nulová daňová povinnosť.
Žabinka
22.05.09,07:27
Aj ja mam odpoveď na dotaz z DR SR.
Dodávateľ kovového odpadu a šrotu neuvádza dodanie, pri ktorom prechádza daňová povinnosť na prijímateľa v daňovom priznaní, to znamená, že nebude uvedené ani na r.13. Dodávateľ eviduje toto dodanie len v záznamoch. V prípade, že platiteľ dane – dodávateľ kovového odpadu vykonáva iné oslobodené plnenie ako napr. prenájom nehnuteľnosti, (dodanie kovového odpadu a šrotu sa nepovažuje za oslobodené dodanie podľa zákona o DPH), potom toto dodanie odpadu a šrotu pri výpočte koeficientu vchádza aj do čitateľa aj do menovateľa.
Dodanie neplatiteľovi dane je s DPH, od 1.4.2009 sa nič nemení.
Odberateľ kovového odpadu a šrotu ak je plátca DPH, musí k prijatej faktúre s odkazom na oslobodenie podľa podľa § 69 ods.12, v daň.priznaní k DPH za apríl uviesť "samozdanenie" k nákupu kovového šrotu v tuzemsku v r. 09 a 10 a súčasne aj v r. 19. Do výpočtu koeficientu nevchádza, pretože u odberateľa nejde o výnos ale o náklad.

Čiže, ja platca DPH ako dodávateľ, predám kov. odpad Zberným surovinám -odberateľ-tiež platca DPH. Vystavila som faktúru odberateľovi bez DPH (§69 ods.12), od odberateľa som dostala príjemku s poučením kde poslať faktúru s jednou kópiou ich príjemky (peniaze dostanem na účet). Mne DPH nejde nikde do daňového priznania, oni si to musia samozdaniť.
Je to tak správne?
Airam25
22.05.09,08:47
Na r.13 to nemá byť.Suma z došlej fa bude na r.9, k tomu sa vypočíta DPH na r.10. A táto DPH na r.19, tak vznikne nulová daňová povinnosť.

Prepáč ale ty si nepozorne čítala, my sme dodávateľ odpadu -teda ja mám vyšlú faktúru za predaj bez DPH. A tieto sumy mám na r.13. Podľa predchádzajúceho príspevku by to tam asi nemalo byť - neviem,preto sa na to pýtam. Ak sa tieto dodania neuvádzajú na r.13 kam potom ???
Yuya
22.05.09,08:57
Nuvadzaju sa vobec v priznani DPH
holubička1
09.10.10,15:56
Firma nakupuje kovový odpad bez DPH následne ho predáva bez DPH, ale ako je to s suplatnením odpočtu DPH z ostatných dokladov napr elektrina, phm atd, môže si firma túto DPH uplatniť celú alebo to vstupuje do koeficientu. Prosím poradte mi:confused:
Dáša_
09.10.10,16:37
Firma nakupuje kovový odpad bez DPH následne ho predáva bez DPH, ale ako je to s suplatnením odpočtu DPH z ostatných dokladov napr elektrina, phm atd, môže si firma túto DPH uplatniť celú alebo to vstupuje do koeficientu. Prosím poradte mi:confused:


pozri si príspevok 28 - odpove´d z DR. "dodanie kovového odpadu a šrotu sa nepovažuje za oslobodené dodanie podľa zákona o DPH", t.j. nepočítaš koeficient (teda, ak nemáš inú oslobodenú činnosť)
anithocka
30.10.10,19:43
začínajúci živnostník (neplatiteľ DPH) chce vykupovať šrot od občanov (neplatiteľov DPH) a živnostník bude tento šrot predávať ďalej konečnému odberateľovi (platiteľ DPH) tak sa chcem opýtať či som správne pochopila, že v prípade, že by bol živnostník platcom DPH tak by ju z vykúpeného šrotu zaplatil on, ale keďže nie je tak ju zaplatí konečný odberateľ platca DPH? poviem Vám pravdu mám v tom riadny guláš keďže s takouto situáciou som sa nestretla ešte.
Manual
31.10.10,08:55
začínajúci živnostník (neplatiteľ DPH) chce vykupovať šrot od občanov (neplatiteľov DPH) a živnostník bude tento šrot predávať ďalej konečnému odberateľovi (platiteľ DPH) tak sa chcem opýtať či som správne pochopila, že v prípade, že by bol živnostník platcom DPH tak by ju z vykúpeného šrotu zaplatil on, ale keďže nie je tak ju zaplatí konečný odberateľ platca DPH? poviem Vám pravdu mám v tom riadny guláš keďže s takouto situáciou som sa nestretla ešte.
Pretože s kovovým odpadom sa robilo "všeličo", tak DU pritvrdilo a jasne je to povedané v §69 ods. 12 Zákona o DPH.
Ty ako dodávateľ s tým nemáš žiadny problém (si neplatiteľ DPH), s DPH sa vysporiadava ten, komu sa šrot dodal, pokiaľ je platiteľom DPH.
Pozri a pokyn DRSR
anithocka
01.11.10,13:50
ďakujem krásne ale mám pocit, že som totálne nechápavá či čo...dnes ma presviedčala ekonómka, že kovový šrot je úplne oslobodený od DPH čo sa mi absolútne, ale absolútne nechce veriť keď §69 ods. 12 jasné hovorí, že to tak nie je.
cloe
01.11.10,14:24
ďakujem krásne ale mám pocit, že som totálne nechápavá či čo...dnes ma presviedčala ekonómka, že kovový šrot je úplne oslobodený od DPH čo sa mi absolútne, ale absolútne nechce veriť keď §69 ods. 12 jasné hovorí, že to tak nie je.

Možno sa zle vyjadrila, alebo si ju ty zle pochopila.
Keď ja ako spoločnosť, platiteľ DPH vykúpim šrot od iného platiteľa, on vystaví fa bez DPH, s odvolávkou na § 69 ods.12. Ja musím urobiť samozdanenie a keď mám doklad v zmysle zákona od DPH, tak si DPH súčasne uplatním na odpočet. Takže výsledný efekt z tejto transakcie je nula, podobne ako pri nadobudnutí tovaru z iného čl. štátu.
Keď tento kovový šrot ďalej predám, tak aj ja fakturujem bez DPH s odvolávkou na § 69, ost. 12.
anithocka
01.11.10,16:10
no tak to mi je jasné, že to vstupuje do DPH ako na výstupe a zároveň na vstupe, ale ona mi tvrdí, že vôbec, že typ DPH dáva nezaradiť do DPH. No nič teraz to mám potvrdené, že som to dobre pochopila, ďakujem veľmi krásne za pomoc
cloe
01.11.10,21:23
no tak to mi je jasné, že to vstupuje do DPH ako na výstupe a zároveň na vstupe, ale ona mi tvrdí, že vôbec, že typ DPH dáva nezaradiť do DPH. No nič teraz to mám potvrdené, že som to dobre pochopila, ďakujem veľmi krásne za pomoc

No, ale, čo sa týka daňového priznania DPH, tak skutočne tieto uskutočnené dodania /teda faktúry, ktoré firma vystaví/ podľa § 69, ods.12, sa tu neuvádzajú, ale sa vedie osobitná evidencia. Takže v tomto mala pravdu.
cicus
15.01.11,16:01
Dobry den,
ako je to dodanim kovoveho srotu do EU? ... vstupuje do SV ako tovar dodany do EU? v programe Kros som nasla, ze sa to nevykazuje v SV... len teraz hladam v zakone dovod, preco by som nemala vykazat v SV srot dodany do EU.. ja by som postupovala podla §43 a urobila by SV...

.. a ked kupim kovovy srot z EU? podla mna by som mala samozdanit... Vie mi niekto poradit?
Dakujem...
Mária.K.
15.01.11,16:32
začínajúci živnostník (neplatiteľ DPH) chce vykupovať šrot od občanov (neplatiteľov DPH) a živnostník bude tento šrot predávať ďalej konečnému odberateľovi (platiteľ DPH) tak sa chcem opýtať či som správne pochopila, že v prípade, že by bol živnostník platcom DPH tak by ju z vykúpeného šrotu zaplatil on, ale keďže nie je tak ju zaplatí konečný odberateľ platca DPH? poviem Vám pravdu mám v tom riadny guláš keďže s takouto situáciou som sa nestretla ešte.
Vo vašom prípade, ak by ste sa stali platiteľom DPH, DPH z nákupu šrotu a ani z predaja šrotu by ste v daňovom priznaní neuvádzali.
Dôvod:
Pri nákupe - nevykonáte samozdanenie, lebo nemáte doklad o kúpe šrotu od platiteľa DPH - vykupujete šrot od občanov. Samozdanenie sa pri kúpe šrotu od neplatiteľa DPH neuplatňuje.
Pri predaji šrotu DPH neodvádzate DPH, lebo daňová povinnosť je pri kúpe šrotu od platiteľa DPH prenesená na odberateľa šrotu (§ 69 ods. 12 zákona o DPH). Odberateľovi ako platiteľ DPH musíte dať faktúru s odkazom na § 69 ods. 12 zákona o DPH.
Mária.K.
15.01.11,16:37
Dobry den,
ako je to dodanim kovoveho srotu do EU? ... vstupuje do SV ako tovar dodany do EU? v programe Kros som nasla, ze sa to nevykazuje v SV... len teraz hladam v zakone dovod, preco by som nemala vykazat v SV srot dodany do EU.. ja by som postupovala podla §43 a urobila by SV...

.. a ked kupim kovovy srot z EU? podla mna by som mala samozdanit... Vie mi niekto poradit?
Dakujem...
V súhrnnom výkaze sa neuvádza šrot dodaný medzi slovenskými platiteľmi DPH. Ak dodáte do EU, nie je dôvod neuviesť dodávku do SV.
cicus
15.01.11,17:24
V súhrnnom výkaze sa neuvádza šrot dodaný medzi slovenskými platiteľmi DPH. Ak dodáte do EU, nie je dôvod neuviesť dodávku do SV.
dakujem.... takze do SV neuvadzam srot dodany do clenskych statov EU,
a ked kupujem srot v clenskom state EU samozdanujem...?

a kde by som mohla o tom citat v zakonoch?
Dakujem
Dáša_
15.01.11,17:34
dakujem.... takze do SV neuvadzam srot dodany do clenskych statov EU,
a ked kupujem srot v clenskom state EU samozdanujem...?

a kde by som mohla o tom citat v zakonoch?
Dakujem

srot dodany do EU do SV uvádzate
Mária.K.
15.01.11,18:25
V súhrnnom výkaze sa neuvádza šrot dodaný medzi slovenskými platiteľmi DPH. Ak dodáte do EU, nie je dôvod neuviesť dodávku do SV.


dakujem.... takze do SV neuvadzam srot dodany do clenskych statov EU,
a ked kupujem srot v clenskom state EU samozdanujem...?

a kde by som mohla o tom citat v zakonoch?
Dakujem
Šrot dodaný do EU v súhrnnom výkaze uvádzate a šrot kúpený z EÚ samozdaňujete. V mojej odpovedi č. 49 som vám povedala, že do súhrnného výkazu sa neuvádza šrot dodávaný v rámci Slovenskej republiky medzi dvoma platiteľmi DPH.
anithocka
29.06.11,19:32
SZČO neplatca DPH predáva šrot platcovi DPH (s.r.o.-čke)...je povinnosť SZČO udávať na faktúre odvolávku na §69 ods. 12? môj subjektívny názor je, že nie...stane sa SZČO platcom DPH pri splnenej podmienke obrate?? ...ja si priznám mám v tom guláš a riadny...
Dáša_
29.06.11,19:33
SZČO neplatca DPH predáva šrot platcovi DPH (s.r.o.-čke)...je povinnosť SZČO udávať na faktúre odvolávku na §69 ods. 12? môj subjektívny názor je, že nie...stane sa SZČO platcom DPH pri splnenej podmienke obrate?? ...ja si priznám mám v tom guláš a riadny...

nie
ano

podľa môjho názoru
anithocka
29.06.11,19:37
no myslela som si to aj ja tak...ďakujem Dáša_
smejočka
07.08.11,21:26
dobrý večer, prosím o radu aký typ DPH uvádzate pri výkupe šrotu od občanov a aký typ DPH uvádzate pri fakturácií DPH? ako to je napríklad z nájmom, elektrinou? vznikne odpočet firme za podmienky, že nemá príjem podľa § 8 a § 10? ďakujem
a_je_to
07.08.11,22:04
dobrý večer, prosím o radu aký typ DPH uvádzate pri výkupe šrotu od občanov a aký typ DPH uvádzate pri fakturácií DPH? ako to je napríklad z nájmom, elektrinou? vznikne odpočet firme za podmienky, že nemá príjem podľa § 8 a § 10? ďakujem

Musíš zvoliť taký typ dane, ktorý ti program dá do riadku 10 a zároveň do riadku 21 priznania a jej základ do riadku 09 . Nárok na odpočet môže vzniknúť akj keď firma nemala príjmy podľa § 8, aj § 10 /... žeby predaj podniku ?/Z nájmu aj z elektriny možno uplatniť odpočet, ak bol riadne fakturovaný a použitý na svoje zdaniteľné plnenia.
Dáša_
08.08.11,04:21
dobrý večer, prosím o radu aký typ DPH uvádzate pri výkupe šrotu od občanov a aký typ DPH uvádzate pri fakturácií DPH? ako to je napríklad z nájmom, elektrinou? vznikne odpočet firme za podmienky, že nemá príjem podľa § 8 a § 10? ďakujem

akú dph chceš uvádzať pri výkupe od občanov, keď občania nie sú platiteľmi DPH???
Pri fakturácii hlavne nezabudni na faktúru dať odkaz na par. 68, odst. 12 zákona o DPH



(12) Pri dodaní kovového odpadu a kovového šrotu v tuzemsku v tuzemsku je povinný platiť daň platiteľ, ktorému je tento tovar alebo služba dodaná.
Pebbles
17.05.13,13:07
Dobrý deň,
mám zaujímavý prípad, nad ktorým si lámem hlavu... Platiteľ DPH v SR dodá kovový šrot v rámci tuzemska do oceliarne. Ale robí toto plnenie pre zahraničného platiteľa DPH - čecha... ako budem fakturovať šrot? Oslobodenie podľa § 43 nemôže byť, lebo tovar nie je premiestnený do zahraničia a ani doklady prechodu cez hranice nie sú. Budem pre čecha aj tak faktúrovať podľa §69ods. 12? Ďakujem za odpoveď
Dáša_
17.05.13,13:27
ten čech má slovenské ič dph? alebo iba české?
Pebbles
17.05.13,13:30
práveže iba české, ak by mal slovenské, tak by som použila § 69 ods. 12
Dáša_
17.05.13,13:37
a nehrozí tu také, že česká firma by sa mala stať platiteľom dph na slovensku?

No ja osobne by som asi dala dotaz na danove riaditelstvo, normálne cez stranku danoveho portalu
Pebbles
17.05.13,13:41
to už neviem, ako sú na tom... asi to veru tak urobím, lebo je to fakt zvláštny prípad.... ďakujem za pomoc
Dáša_
17.05.13,13:52
pozerala som aj toto http://www.cus.sk/manualy/read/2012-01-30/Retazov%C3%A9%20obchody.pdf ale len tak zbežne. Ale takýto prípad som tam nenašla. Oni samozdanenie podľa mňa nemôžu robiť, lebo nemajú naše Ičdph. A ty to ako vývoz tiež nemôžeš robiť, lebo to neprekročí hranice.
Tunco
31.10.13,15:40
Aký doklad prosím vás vystavujete ked kupite od občana odpad, resp. šrot??? Podľa ktorého paragrafu ste oprávnený vystavovať iba výdavkový doklad?? Riešim dilemu s výkup poloníckeho tovaru od občanom, myslíte že je možné sa odvolať na § podľa ktorého môžu zberné suroviny pri výkupe od občanov poskytovať ako doklad iba výdakový doklad?
MartinaDom
20.02.14,13:07
No a teraz čo s Kontrolným výkazom? Samozrejme ma zaujímajú fa vystavené, prijaté pri predaji a kúpe kovového odpadu. Firma je platcom DPH. Do ktorých riadkov KV sa budú uvádzať? A výkup od obyvateľstva bude niekde v KV figurovať? Co fa vystavené napr. neplatcovi a platcovi DPH?
Dáša_
20.02.14,16:19
no, poviem svoj názor :)
- faktúra vystanená platitelovi, t.j. prenos danovej povinnosti do KV nevstupuje,
- predaj sukromnej osobe je s DPH, takze to vstupuje do D2
- výkup od obyvatelstva nemá kam vstupovať
- nákup šrotu od iného platiteľa - prenos daňovej povinnosti samozdanenie B2
MartinaDom
20.02.14,18:51
Dakujem pekne, tak som si to aj myslela. Teraz som sa uistila, keďže gro činnosti firmy sú takéto obchody. Este snáď otázka, ale tá nesúvisí so šrotom, napr. bločky za nákup PHM alebo dalšie nákupy sa vyskytnú v ktorej kolonke? Ide o odpočet dane. My neevidujeme tržby cez ERP. Vďaka
Dáša_
20.02.14,19:18
b3
Pebbles
21.02.14,08:08
dovolím si nesúhlasiť, nákup šrotu od iného platiteľa - prenos daňovej povinnosti je predsa B1
Dáša_
21.02.14,13:07
dovolím si nesúhlasiť, nákup šrotu od iného platiteľa - prenos daňovej povinnosti je predsa B1
suhlas, teraz neviem, či to je u mňa iba preklep, alebo som sa fakt pomýlila. Aj ked odoslaný KV mám v poriadku :D
Pebbles
21.02.14,13:46
to bude už asi profesionálna deformácia, kedy správne informácie sa menia na nesprávne :D