jozefbenjamin
07.03.09,08:56
Dobry deň .
Poradťe .
Môže mi zamestnavateľ nezaplatiť paragrafi ktore som čerpal na nezaopatrene deti v čase chripkoveho obdobia ,kedy som mal riadne smeny na dané dni ?
Deti su vo veku 1,5 roka, 7,rokov a 9.rokov .čerpal som na každe jedno dieťa v stredu , štvrtok, piatok.
Pani doktorka mi vystavila riadne 3.potvrdenia na celodenné vyšetrenie s mal.detmi , za ktoré som aj zaplatil.
A však problem bol v tom že zamestnavateľ mi odmietol preplatit tieto paragrafy. Prítom potvrdenia si ponechal.

A však aj stoho dôvodu som mal dalši postich na mojej mzde. Nemal som za 3.po sebe idúce mesiace za januar, februar , a marec,zaplatenu pohyblivu čiastku ktorú máme ku hod.mzde.
Pohybliva čiastka je ako forma odmien , a nieje narokovaťelná. jedna sa o 10.sk, za každu odpracovanu hod. zatial čo mojím kolegom riadne zaplatil .
A však ma prekvapil povedal mi l že z toho dôvodu že so čerpal paragrafy nedostal som tie odmeny za odvedenu prácu zatial čo moji kolegovia mali zaplatene . robi to mesač.rozdiel na vyplate cca 75eur.
Nemám to chapať ako diskriminaciu ? A čosa tyka paragrafov tak isto neporušuju zákon. Poradťe !!!
Tweety
07.03.09,07:58
Dobry deň .
Poradťe .
Môže mi zamestnavateľ nezaplatiť paragrafi ktore som čerpal na nezaopatrene deti v čase chripkoveho obdobia ,kedy som mal riadne smeny na dané dni ?
Deti su vo veku 1,5 roka, 7,rokov a 9.rokov .čerpal som na každe jedno dieťa v stredu , štvrtok, piatok.
Pani doktorka mi vystavila riadne 3.potvrdenia na celodenné vyšetrenie s mal.detmi , za ktoré som aj zaplatil.
A však problem bol v tom že zamestnavateľ mi odmietol preplatit tieto paragrafy. Prítom potvrdenia si ponechal.

A však aj stoho dôvodu som mal dalši postich na mojej mzde. Nemal som za 3.po sebe idúce mesiace za januar, februar , a marec,zaplatenu pohyblivu čiastku ktorú máme ku hod.mzde.
Pohybliva čiastka je ako forma odmien , a nieje narokovaťelná. jedna sa o 10.sk, za každu odpracovanu hod. zatial čo mojím kolegom riadne zaplatil .
A však ma prekvapil povedal mi l že z toho dôvodu že so čerpal paragrafy nedostal som tie odmeny za odvedenu prácu zatial čo moji kolegovia mali zaplatene . robi to mesač.rozdiel na vyplate cca 75eur.
Nemám to chapať ako diskriminaciu ? A čosa tyka paragrafov tak isto neporušuju zákon. Poradťe !!!
Tie tri dni prekážky v práci - §141 si mal mať podľa ZP zaplatené priemerkou. K tej pohyblivej zložke mzdy, ak je stanovená len za odpracovaný čas, tak za prekážku v práci nárok na ňu nie je.
veronikasad
07.03.09,08:39
Dobry deň .
Poradťe .
Môže mi zamestnavateľ nezaplatiť paragrafi ktore som čerpal na nezaopatrene deti v čase chripkoveho obdobia ,kedy som mal riadne smeny na dané dni ?
Deti su vo veku 1,5 roka, 7,rokov a 9.rokov .čerpal som na každe jedno dieťa v stredu , štvrtok, piatok.
Pani doktorka mi vystavila riadne 3.potvrdenia na celodenné vyšetrenie s mal.detmi , za ktoré som aj zaplatil.
A však problem bol v tom že zamestnavateľ mi odmietol preplatit tieto paragrafy. Prítom potvrdenia si ponechal.

A však aj stoho dôvodu som mal dalši postich na mojej mzde. Nemal som za 3.po sebe idúce mesiace za januar, februar , a marec,zaplatenu pohyblivu čiastku ktorú máme ku hod.mzde.
Pohybliva čiastka je ako forma odmien , a nieje narokovaťelná. jedna sa o 10.sk, za každu odpracovanu hod. zatial čo mojím kolegom riadne zaplatil .
A však ma prekvapil povedal mi l že z toho dôvodu že so čerpal paragrafy nedostal som tie odmeny za odvedenu prácu zatial čo moji kolegovia mali zaplatene . robi to mesač.rozdiel na vyplate cca 75eur.
Nemám to chapať ako diskriminaciu ? A čosa tyka paragrafov tak isto neporušuju zákon. Poradťe !!!

1. Zamestnávateľ ti nemusí preplatiť "celodenné" vyšetrenie, ale čas strávený vyšetrením alebo ošetrením ako doprovod. Treba si tnto čas nechať vyznačiť u ošetrujúceho lekára dieťaťa.

Pozri § 141 Zákonníka práce :

Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu:

c) sprevádzanie

1. rodinného príslušníka do zdravotníckeho zariadenia na vyšetrenie alebo ošetrenie pri náhlom ochorení alebo úraze a na vopred určené vyšetrenie, ošetrenie alebo liečenie; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne len jednému z rodinných príslušníkov na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak bolo sprevádzanie nevyhnutné a uvedené úkony nebolo možné vykonať mimo pracovného času,

2. Prémie sú pohyblivou nenárokovatelnou zložkou mzdy. Ak máte v nejakom internom predpise stanovené, že sa vyplatia len v prípade, ak nebudeš mať v danom mesiaci nemoc alebo prekážku v práci - s tým nič nenarobíš.
jozefbenjamin
07.03.09,08:40
Tie tri dni prekážky v práci - §141 si mal mať podľa ZP zaplatené priemerkou. K tej pohyblivej zložke mzdy, ak je stanovená len za odpracovaný čas, tak za prekážku v práci nárok na ňu nie je.
Mohol by som sa obratiť aj na Inšpektorat práce ? Z dôvodu nezaplatenia paragrafou ? Podľa akej premierky mal by som mať zaplatené , misliš priemerná mzda ?

A čosa tika pohyblivej čiastky ku mzde , ta mi nebola zaplatena 3.mesiace , ja som čerpal paragrafy v jednom mesiaci na 3 po sebe iduce dni . Je mi jasne že za tie 3.dni mi nepatri ta poh.čiastka. Ale 3.mesiace bit tak to škodny . Mislim si že jeto diskriminycia nie ?
Chobot
07.03.09,22:05
Mohol by som sa obratiť aj na Inšpektorat práce ? Z dôvodu nezaplatenia paragrafou ? Podľa akej premierky mal by som mať zaplatené , misliš priemerná mzda ?

Priemerkou sa myslí priemerná mzda (tak, ako sa prepláca dovolenka). Ale na druhej strane - chápem, že máš školopovinné deti, ale skutočne si bol s každým jedným dieťaťom u lekára celý deň? Nebolo to tak, že si bol v pondelok s jedným dieťaťom ráno na vyšetrení a potom si s ním zostal celý deň doma? A rovnako tie ostatné dni?

Mám podozrenie, že si len zneužil tieto paragrafy, lebo tie slúžia na čas ošetrenia alebo vyšetrenia. Celý deň by ti lekár mal dať len vtedy, keď si skutočne bol na takom vyšetrení, čo trvalo celý deň (napr. nejaké komplexné vyšetrenie v nemocnici). A v utorok a vo štvrtok si bol v práci?


A čosa tika pohyblivej čiastky ku mzde , ta mi nebola zaplatena 3.mesiace , ja som čerpal paragrafy v jednom mesiaci na 3 po sebe iduce dni . Je mi jasne že za tie 3.dni mi nepatri ta poh.čiastka. Ale 3.mesiace bit tak to škodny . Mislim si že jeto diskriminycia nie ?

Záleží od toho, ako to máte stanovené v nejakom predpise, podľa ktorého sa priznávajú tieto odmeny. Pokiaľ ich vyplatenie úplne záleží od rozhodnutia nadriadeného, tak máš smolu, stačí, ak povie, že ti ich nevyplatí, tak nemáš nárok. Ak v predpise je pevne dané, že za každú hodinu ti patrí príplatok XX EUR, tak máš nárok na dni, kedy si pracoval.
jozefbenjamin
11.03.09,10:25
Ďakujem za tvoj názor.

Ale naozaj som bol k deckej lekárke so všetkymy detmi mali jednoducho chripku vyrusovu.

Čo sa tika tvojho podozrenia ,či som zneužil tie pargrafy, to naozaj som ani nato nepomislel , a tak ani lekarka sa tym nezaoberala, jednoducho mi povedala že mám nato nárok a, zás na druhej strane taketo paragrafy su obmedzene 7. do roka.

Mislim si že vyjadrenie lekárky ktoré potvrdila ,nema čo spochybnovať zamestnávateľ či som naozaj s detmi stravil ten čas po vyšetreniach . Ja som jednoducho nemohol nastupiť do zamestnania , okrem toho bola moja pani manželka v Nemocnici hospitalizovana. Ja som nechcel bit na PN, alebo OČR, pretože jednoducho bola sobota a nedela , teda deti bi boli v domacom liečeny 5.dni a to mi potvrdila pani doktorka že viac dni neje nutne aby zostali deti doma samozrejme pokial by sa ten stav nezlepšl.

ďakujem
veronikasad
11.03.09,10:31
Ďakujem za tvoj názor.

Ale naozaj som bol k deckej lekárke so všetkymy detmi mali jednoducho chripku vyrusovu.

Čo sa tika tvojho podozrenia ,či som zneužil tie pargrafy, to naozaj som ani nato nepomislel , a tak ani lekarka sa tym nezaoberala, jednoducho mi povedala že mám nato nárok a, zás na druhej strane taketo paragrafy su obmedzene 7. do roka.

Mislim si že vyjadrenie lekárky ktoré potvrdila ,nema čo spochybnovať zamestnávateľ či som naozaj s detmi stravil ten čas po vyšetreniach . Ja som jednoducho nemohol nastupiť do zamestnania , okrem toho bola moja pani manželka v Nemocnici hospitalizovana. Ja som nechcel bit na PN, alebo OČR, pretože jednoducho bola sobota a nedela , teda deti bi boli v domacom liečeny 5.dni a to mi potvrdila pani doktorka že viac dni neje nutne aby zostali deti doma samozrejme pokial by sa ten stav nezlepšl.

ďakujem
Pozri prísp. č. 3.
Voľno z náhradou mzdy je na doprovod dieťaťa do zdravotníckeho zariadenia na vyšetrenie alebo ošetrenie. Pokial manželka je v nemocnici, máš nárok na dávku nem.poistenia "ošetrovné". Zamestnávatel môže spochybniť takéto potvrdenie, ak pracovná doba lekára je napr. do 12-tej a tvoja do 16-tej.
veronikasad
11.03.09,10:38
Ďakujem za tvoj názor.

Ale naozaj som bol k deckej lekárke so všetkymy detmi mali jednoducho chripku vyrusovu.

Čo sa tika tvojho podozrenia ,či som zneužil tie pargrafy, to naozaj som ani nato nepomislel , a tak ani lekarka sa tym nezaoberala, jednoducho mi povedala že mám nato nárok a, zás na druhej strane taketo paragrafy su obmedzene 7. do roka.

Mislim si že vyjadrenie lekárky ktoré potvrdila ,nema čo spochybnovať zamestnávateľ či som naozaj s detmi stravil ten čas po vyšetreniach . Ja som jednoducho nemohol nastupiť do zamestnania , okrem toho bola moja pani manželka v Nemocnici hospitalizovana. Ja som nechcel bit na PN, alebo OČR, pretože jednoducho bola sobota a nedela , teda deti bi boli v domacom liečeny 5.dni a to mi potvrdila pani doktorka že viac dni neje nutne aby zostali deti doma samozrejme pokial by sa ten stav nezlepšl.

ďakujem
Ešte sa vrátim k tejto téme. V inej téme sa pýtaš na výplatnú pásku pri zamestnaní na dohodu. Ak si zamestnaný na dohodu, nemáš nárok na preplatenie žiadnych §-ov pri návšteve lekára ani u seba, ani ako doprovod detí.
jozefbenjamin
11.03.09,10:43
Výplatna páska to je iná téma.
Prečitaj si ju ešte raz , to je moje dialšie zamestnanie na dohodu .A tam mi neide o §-ov .
veronikasad
11.03.09,10:45
Výplatna páska to je iná téma.
Prečitaj si ju ešte raz , to je moje dialšie zamestnanie na dohodu .A tam mi neide o §-ov .
Ok, čítala som. To bola len pripomienka, či tá téma nesúvisí s nevyplatenými §-mi
jozefbenjamin
11.03.09,10:53
V poriaku , prečo potom pani doktorka vystvila mi taketo doklady ?
Veď aj ona môže vydať doklad len taky ktorý je v súlade zo zákonom.
Nič mi neostáva len dufať že zamestávateľ môže a nemusi mi ich preplatiť.
veronikasad
11.03.09,10:56
V poriaku , prečo potom pani doktorka vystvila mi taketo doklady ?
Veď aj ona môže vydať doklad len taky ktorý je v súlade zo zákonom.
Nič mi neostáva len dufať že zamestávateľ môže a nemusi mi ich preplatiť.
Zamestnávatel ti ich musí preplatiť - ale len dobu strávenú ako doprovod na ošetrenie + nejaký čas na cestu. Daj si opraviť potvrdenie o návšteve lekára, nech ti tam lekárka dopíše odchod z ambulancie /nie celý deň/
wagner
11.03.09,18:22
A keď mali chrípku, ako píšeš, prečo si si nepýtal na toho najmladšieho OČR? Veď na jednu OČR si mohol opatriť všetky tri deti. Píšeš že § je do 7 rokov veku. Tak potom tie dve už nespĺňajú podmienku priznania §, pri nich to máš len ospravedlnenú smenu. Zaplatiť by Ti teda mali časť z jedného dňa - doprovod na vyšetrenie. Niekedy mi to pripadá ako vychytralosť rodičov, aj keď si to nedovolím tvrdiť o Tebe. ALe moja suseda chodila s deťmi k lekárovi tri krát do týždňa a čudovala sa, keď to nemala zaplatené, lebo tiež ostávala doma celý deň. A ešte sa aj rozčulovala, keď sa s ňou rozlúčili v skúšobnej dobe.
Livia2
12.03.09,05:37
... Píšeš že § je do 7 rokov veku. Tak potom tie dve už nespĺňajú podmienku priznania §, pri nich to máš len ospravedlnenú smenu. ....

Kde je uvedené, že len do 7 rokov veku môže byť platený paragraf? Toto je naozaj pravda?
Tweety
12.03.09,05:44
Kde je uvedené, že len do 7 rokov veku môže byť platený paragraf? Toto je naozaj pravda?
Nie, nie je.
Livia2
12.03.09,09:33
Tiež mám zamestnanca, ktorý mi doniesol dva paragrafy za týždeň na doprovod s dieťaťom u lekára. Samozrejme, obidva na celý deň. Dieťa má 17 rokov a bol s ním u obvodného lekára, ktorý sídli na ich ulici.
Viem, že by som mu ich mala uznať, ale príde mi to z jeho strany ako špekulácia urobiť si platené voľno. Môžem mu ich neuznať, a ak áno, tak na čo sa odvolať?
jozefbenjamin
12.03.09,09:45
Paragrafy su obmedzené v počte , ato do jedného roka ich môžme čerpať 7.na seba ako zamestnanec , a 7. na člena rodiny .
jozefbenjamin
12.03.09,09:48
nejeto do 7 rokov , ale jedna sa o 7,§-ov do roka ,sa môžučerpať.
Livia2
12.03.09,09:55
Áno, to mi je jasné. Majú sa čerpat, ale nemali by sa zneužívať na spravenie si plateného voľna. Mne ide o to, ako ti zamestnávateľ zdôvodnil, prečo ti ich neuznal.
Chobot
12.03.09,10:02
Tiež mám zamestnanca, ktorý mi doniesol dva paragrafy za týždeň na doprovod s dieťaťom u lekára. Samozrejme, obidva na celý deň. Dieťa má 17 rokov a bol s ním u obvodného lekára, ktorý sídli na ich ulici.
Viem, že by som mu ich mala uznať, ale príde mi to z jeho strany ako špekulácia urobiť si platené voľno. Môžem mu ich neuznať, a ak áno, tak na čo sa odvolať?

Bohužiaľ mu ich nemôžeš neuznať. Raz, keď mu to lekár vystavil, tak to zamestnávateľ musí akceptovať.

Jedine by si musela oprávnenosť konfrontovať s lekárom. Keby on potvrdil, že zamestnanec bol na vyšetrení ráno a potom odišiel, mala by si sa ho spýtať, prečo mu potom dal na celý deň potvrdenie. On by povedal, že nedal na celý deň a vtedy by si mohla neuznať celý deň.

Ak ale lekár potvrdí, že tam strávil celý deň, tak mu to treba uznať.

Problém je, že samotní lekári, tým že to vystavujú bezdôvodne na celý deň (hoci vyšetrenie celý deň netrvalo) si neuvedomujú, že to nie je v súlade s ustanovením zákonníka práce. Ich to netrápi, že to voľno by malo byť len na dobu ošetrenia alebo vyšetrenia, oni to chápu inak. A pokiaľ to lekári nezačnú vystavovať tak, aby to plnilo svoj účel, tak zamestnávatelia s tým nič neurobia - musia ich akceptovať tak, ako to vystaví lekár, lebo on má na to právomoc napísať tam hoci aj celý deň.
jozefbenjamin
12.03.09,10:08
Jednoducho ma označil za špekulanta a dodal že už nebude mi akceptovať žiadné Paragrafy v buducnosti .
Nechcem do toho šprtať , ho ci si mislím že mohol by my preplatiť tie dni , jasne mi dal aj pocitit v odmenách ak by som v tom pokračoval v prípade sa do toho obul , tak môžem zabudnuť na odmeny .,.Prečitaj si celu temu , zjednej strany považujem to za neohladuplnosť.
Pretože nesom človek ktory ma doma 17.ročne deti a zas nečerpam §-fy každy mesiac. V tomto roku mám za sebou 1.skusenosť a aj poslednu Neoplati sa Pokušať v mojom prípade.
jozefbenjamin
12.03.09,10:13
Suhlasím , ale jednoducho sú zamestnavatelia aj taky ktory vôbec neuznavaju §.
No a čo dalej .Poješ na Inš.práce, môžeš sa rozlučit zo zamestnanym , pretože pôjde za tebou a najde si na teba niečo.Hovorím o môjom zmestnavatela (manažera)
Stina
12.03.09,10:25
! 141 / ods.2 písm c1. - rodinného príslušníka do zdravotníckeho zariadenia na vyšetrenie alebo ošetrenie pri náhlom ochorení alebo úraze a na vopred určené vyšetrenie, ošetrenie alebo liečenie; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne len jednému z rodinných príslušníkov na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak bolo sprevádzanie nevyhnutné a uvedené úkony nebolo možné vykonať mimo pracovného času,

Zamestnávateľ má ZP dobre preštudovaný.
Takže v tvojom prípade bolo istotne lepšie čerpať OČR.
pogy
12.03.09,11:42
Chcem napisať len môj názor. Mam tiež take 3 deti 9,7,5.
V tomto prípade sa naozaj OCR oplatí. Je super, preplacaju aj sobotu a nedelu.
Ale na druhej strane často sa stane že dieťa vracia, alebo len jeden deň má vysokú horúčku. A potom nič. Problém je, že OČR sa vypisuje len na min. 3 dni. Ale ja potrebujem len 1 deň. A s týmto nebežím hneď k lekárke. Čo potom?
A stalo sa mi, že som bola so zdravým dieťaťom samozrejme najprv chorým doma len preto, že OČR musí byť min. na 3 dni.

Pozn.: v tom paragrafe sa píše ošetrenie alebo liečenie - otázka a doma ho neošetruješ a neliečiš? Predsa s dieťaťom s vysokými horúčkami nebeháš po lekároch.
Livia2
12.03.09,11:55
Pozn.: v tom paragrafe sa píše ošetrenie alebo liečenie - otázka a doma ho neošetruješ a neliečiš? Predsa s dieťaťom s vysokými horúčkami nebeháš po lekároch.

Ja len k tomuto paragrafu : že sa v ňom pojednáva o sprevádzaní rodinného príslušníka na vopred dohodnuté ošetrenie alebo liečenie, nie domáce ošetrenie alebo liečenie.
Chobot
12.03.09,12:00
Chcem napisať len môj názor. Mam tiež take 3 deti 9,7,5.
V tomto prípade sa naozaj OCR oplatí. Je super, preplacaju aj sobotu a nedelu.
Ale na druhej strane často sa stane že dieťa vracia, alebo len jeden deň má vysokú horúčku. A potom nič. Problém je, že OČR sa vypisuje len na min. 3 dni. Ale ja potrebujem len 1 deň. A s týmto nebežím hneď k lekárke. Čo potom?
A stalo sa mi, že som bola so zdravým dieťaťom samozrejme najprv chorým doma len preto, že OČR musí byť min. na 3 dni.

Pozn.: v tom paragrafe sa píše ošetrenie alebo liečenie - otázka a doma ho neošetruješ a neliečiš? Predsa s dieťaťom s vysokými horúčkami nebeháš po lekároch.


AK potrebuje niekto voľno na to, že dieťa je jeden deň choré, existuje veľa spôsobov, ako to voľno mať. napr. najbežnejší je zobrať si dovolenku. Druhý spôsob je OČR (nie je pravdou, že musí byť minimálne 3 dni pozri § 39 - 43 zákona o soc. poistení, môže byť aj jeden deň), navyše pri OČR je náhrada od prvého dňa 55% z vymeriavacieho základu (na rozdiel od PN, kde sú prvé tri dni len 25% základu).

Ak nie je možný ani jeden z nich, existuje ešte neplatené voľno.

Ale najrozšírenejšie je, že sa ide ráno k lekárovi a na priepustku sa napíše (alebo dopíše) "celý deň" či "celodenné ošetrenie".
jozefbenjamin
12.03.09,15:01
AK potrebuje niekto voľno na to, že dieťa je jeden deň choré, existuje veľa spôsobov, ako to voľno mať. napr. najbežnejší je zobrať si dovolenku. Druhý spôsob je OČR (nie je pravdou, že musí byť minimálne 3 dni pozri § 39 - 43 zákona o soc. poistení, môže byť aj jeden deň), navyše pri OČR je náhrada od prvého dňa 55% z vymeriavacieho základu (na rozdiel od PN, kde sú prvé tri dni len 25% základu).

Ak nie je možný ani jeden z nich, existuje ešte neplatené voľno.

Ale najrozšírenejšie je, že sa ide ráno k lekárovi a na priepustku sa napíše (alebo dopíše) "celý deň" či "celodenné ošetrenie".
Suhlasim s každou stranou.
Ja by som však povedal že su tu 2.protiklady.
Su zamestnavatelia ktorý nemaju problem a jednoducho preplatia tie paragrafy .
A zas ty druhy hľadaju v zákone medzeru. ako nepreplatit. §-fy
Chobot
12.03.09,15:05
Suhlasim s každou stranou.
Ja by som však povedal že su tu 2.protiklady.
Su zamestnavatelia ktorý nemaju problem a jednoducho preplatia tie paragrafy .
A zas ty druhy hľadaju v zákone medzeru. ako nepreplatit. §-fy

Neplatí to síce všeobecne, ale tí, ktorí sa zdráhajú vyplatiť paragrafy, majú možno skúsenosti so zamestnancami, ktorí to zneužívali (nemyslím, teraz teba, verím, že ty si to nechcel zneužiť) alebo má zamestnancov špekulantov, ktorí sa snažia využiť to.

Tí, čo to v pohode preplácajú, tak nemajú zamestnancov, ktorí by to okato zneužívali.
wagner
12.03.09,15:31
Pôvodca textu príspevku: jozefbenjamin http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost.gif (http://www.porada.sk/t105415-poradte-paragraf-na-deti-u-lekara.html#post980449)
Ďakujem za tvoj názor.

Ale naozaj som bol k deckej lekárke so všetkymy detmi mali jednoducho chripku vyrusovu.

Čo sa tika tvojho podozrenia ,či som zneužil tie pargrafy, to naozaj som ani nato nepomislel , a tak ani lekarka sa tym nezaoberala, jednoducho mi povedala že mám nato nárok a, zás na druhej strane taketo paragrafy su obmedzene 7. do roka.

Obmedzenie paragrafov som vyčítala z tohto príspevku. Ja som sa tým obmedzením nezaoberala, iba som to komentovala, prečo si nepýtal OČR. - odpoveď pre LIVIA2