janina987
07.03.09,09:07
Som na rodičovskej dovolenke, dieťa je narodené pred rokom 2009 a chcem si založiť živnosť. Pátrala som po porade, žiaľ našla som len príspevky, kde už počas MD aj RD bola živnosť založená. Ja chcem teraz niekedy začať ako živnostník, s tým, že syn by šiel do jaslí nie do škôlky. Poraďte prosím, mám nárok na rodičovský príspevok a aké odvody sa ma týkajú. Platí ešte niečo za mňa aj štát, alebo automaticky keď budem SZČO už si musím odvádzať sama.
Ďakujem vám za odpovede, v týchto veciach stále nemám úplne jasno, čo som zisťovala odpovede sa rozchádzajú.
Jana

Som tu nová, dúfam, že som to dobre zaradila, ak nie nabudúce si dám pozor
janina987
08.03.09,06:16
Nikto mi neporadí ?????
janina987
10.03.09,06:08
Nikto nevie odpoveď????
brčko
10.03.09,09:50
je podla mna jedno, či bola živnosť založená pred nástupom na Rd alebo až počas nej. Podstatné je, či si začala poberať RP za obdobie pred 1.1.09 alebo až od r.2009.

Ak až v období od 1.1.09, tak ak si založíš živnosť, tak sa stávaš "zárobkovo činnou" a nemáš nárok na rodič.príspevok, len na príspevok na starostlivosť o dieťa vo výške preukázaných nárkladov, max. do výšky rodič.príspevku. Ani dôch.poistenie za teba štát podla zákona neplatí, lebo nesplnaš podmienku riadnej OSOBNEJ starostlivosti o dieťa, lebo ho dávaš do jaslí.

Ak si však začala poberať RP za obdobie pred 1.1.09, tak máš nárok na RP (platí prechodné ustanovenie pre tieto prípady). No dôch.poistenie za teba štát "podla mna" neplatí, lebo platí už nová definícia riadnej starostlivosti podla zákona účinného od 1.1.09 (tam predpokladám žiadne prechodné ustanovenia neplatia)

V prvom roku, resp. za obdobie do 1.7. nasledujúceho roka ako začínajúca szčo určite neplatíš odvody do SP. ZP (tzv. preddavky) si však musíš platiť od založenia živnosti.

Mohla by si byť v určitých prípadoch aj poistencom štátu podla § 11 ods.9 zákona o zdravotnom poistení bud:
- ako osoba poberajúca rodič.príspevok § 11 ods.8 písm.c) zákona o zdravot.poistení alebo
- ako osoba riadne sa starajúca o dieťa podla § 11 ods.8 písm.j zákona o ZP, ak bude navštevovať jasle max. na 4hodiny,
ale to len v prípade, ak nepresiahneš sumu príjmov uvedených vo vyššie spomínanom § 11 ods.9 zákona o ZP. No v zdravotnom poistení sa nejako nevyznám. Predpokladám, že to by sa vyrovnalo až v ročnom zúčtovaní ZP.

Dúfam, že niekto vyššie napísané opraví alebo potvrdí :)
alušik
10.03.09,09:57
Len doplním to zdravotné poistenie - áno, vyrovná sa to v ročnom zúčtovaní zdravotného poistenia. To, či za obdobie, keď bola SZČO a poberala rodičovský príspovok, môže byť poistencom štátu, bude vlastne závisieť od príjmu, ktorý SZČO dosiahne.;)
janina987
10.03.09,14:24
Ďakujem vám, presne takto som to potrebovala vysvetlit. :)