Heni
28.06.05,23:49
Počula som, že je nová metóda liečby chrbtice pri vyskočenej platničke. Liečba ozónom. Malo by to nahrádzať operačnú liečbu, ale našla som len malý článoček na nete.
Neviete niekto o tejto liečbe niečo bližšie?
Prípadne, ako sa dá obísť operácia pri vyskočenej platničke v driekovej oblasti?
(tuším je to S5)
Manžel už vyskúšal všetky možné kombinácie liekov, čo mu predpísali, spolu s infúziami, obstrekmi, rehabilitáciou... už sa to ťahá pol roka a nechce sa platnička umúdriť...
Pod nôž by ešte ísť nechcel, ale neustále sa dopovať liekmi tiež nie je to pravé.
Ako si s tým poradiť?
Ďakujem.
taťko
01.07.05,07:57
Počula som, že je nová metóda liečby chrbtice pri vyskočenej platničke. Liečba ozónom. Malo by to nahrádzať operačnú liečbu, ale našla som len malý článoček na nete.
Neviete niekto o tejto liečbe niečo bližšie?
Prípadne, ako sa dá obísť operácia pri vyskočenej platničke v driekovej oblasti?
(tuším je to S5)
Manžel už vyskúšal všetky možné kombinácie liekov, čo mu predpísali, spolu s infúziami, obstrekmi, rehabilitáciou... už sa to ťahá pol roka a nechce sa platnička umúdriť...
Pod nôž by ešte ísť nechcel, ale neustále sa dopovať liekmi tiež nie je to pravé.
Ako si s tým poradiť?
Ďakujem.Ahoj heni S tou platničkou je je liečenie dlhodobého charakteru. Ak manžel má fyzicky namáhavú prácu, možno by bola dobrá tá operácia. Ak nie tak potom treba cvičiť so zameraním sa na chrbtové a krížové svalstvo. Ďalej 1 - 2 x do týždňa masáž s použitím prevažne bylinkových prípravkov. A samozrejme správna strava. Skoré uzdravenie.
Heni
21.09.05,19:34
nevyskúšali ste niekto, prípadne vaši známi, tú ozónoterapiu? pomôže? bolí? kde o tom zohnať info?
alternativa
22.09.05,04:16
Heni, ani ja Ti na otazku o ozonoterapii neodpoviem. Fakt, ze vyskocena platnicka je neprijemna, bolestiva diagnoza, ale da sa s nou plnohodnotne zit, casto aj bez operacie. Co treba zmenit v kazdodennom zivote?: najst len skusmo, co manzelovi robi dobre - mne zabrali zvysene davky B-komplexu+anopyrin, SUCHE teplo-infrasauna je uzasna, JEMNE masaze najlepsie s lubovnikovym olejom -vraj ako jeden z mala prenika az k platnickam, mam odskusanu Bowenovu masaz ako ucinnu. Neskor cvicenie, velmi dobre su cviky Pilatesa, treba sa ich spravne naucit /najlepsie pod vedenim fyzioterapeuta-cvicitela/. No a trochu pribrzdit, zmenit niektore postoje ku kazdodennym problemom. Je to beh na dlhe trate, ale da sa vyhrat bez operacie, drzim palce.
Petrzlen
26.09.05,10:24
Pozri www.zilinskyvecernik.sk/archiv/2004/zv_49/str_2.html
maja
26.09.05,10:54
V časopise Zdravie bol tento rok o tom článok, tak skús tam. Bol to rozhovor s lekárom čo to robí.
Ja mám obdobný problém. Je to ako píšu beh na dlhé trate. Zmeniť spôsob života je dosť tažké. Mňa trápil chrbát skoro dva roky, lieky a rehabilitácie zabrali na chvíľu. Z vlastnej skúsenosti viem, že pomôže len a len cvičiť. Nech si manžel nájde rehabilitačno-kondičného trénera a nech začne cvičiť.Trénera odporúčam hľadať dôkladne, aby si viac neublížil ako pomohol. Pomôže aj dobrý masér aspoň raz za dva týždne. Je to trochu nákladné, ale oplatí sa. Platničky vyskakujú v dôsledku jednostranného zaťaženia a ochabnutých svalov, tak si myslím, že cvičiť bude musieť aj po operácii. Tak nech to najskôr vyskúša s cvičením.
Veľa zdravia
Tryxy
26.09.05,11:18
Heni, suhlasim s Majou!!!
Pol roka pri tomto probleme nie je az tak vela, chce to trpezlivost a hlavne cvicit, cvicit pod dohladom ludi, ktori tomu rozumeju. Pretoze aj zle prevedene cvicenie moze niekedy uskodit viac.
Pokial vsak neurochirurg zhodnoti na zaklade CT event. MR, ze je operacia nevyhnutna, myslim ze nie je o com diskutovat. Je potrebne vediet ako dlho uz ma problem, ci sa opakuje castejsie a ci je vobec nejake zlepsenie po liekoch a rehabilitacii. Co sa tyka ozonoterapie uskodit neuskodi, ale nejaky velky efekt a zazrak netreba ocakavat. Je to iba jedna z moznosti konzervativnej liecby.
Pokial tazkosti prejdu, je naozaj podstatne cvicit a cvicit ale spravne!!!!! a1-2x mesacne opat masaz kvalifikovanym maserom. Ale viem, ze to chce vela trpezlivosti a sebazaprenia.
Vela uspechu
alternativa
27.09.05,11:38
Pred definitivnym rozhodnutim - DAM sa operovat, je rozumne ist na konzultacie s CT a NMR zaznamom k viacerym odbornikom. Z mojej skusenosti: chirurg /aj neurochirurg/ spravidla operaciu berie ako riesenie problemu a o inych moznostiach neuvazuje. Po rozhodnuti operovat sa, treba vsak pocitat s jednym : ludske telo ma tendenciu po standardnych operativnych zakrokoch vytvarat zrasty / vraj az u 70% ludi/, a tak 1-2 roky po operacii platniciek viaceri moji znami zacali opat trpiet na bolesti, konzumovat brufeny. Len pricina bolesti sa zmenila : z porusenej platnicky na zrasty v blizkosti stavcov. V kazdom pripade odporucam zabojovat sposobmi uz vyssie uvedenymi - vhodne cvicenie /posilnovna ako tvrda makacka urcite nie/, plavanie /najvhodnejsi je znak na posilnenie chrbtoveho svalstva, plavanie "prs" s hlavou nad hladinou ako labut moze aj poskodit hlavne pri problemoch s krcnou chrbticou+krizova cast, Pilates/, vhodne masaze /nie sportova aspon na zaciatok/. A vniest viac pohody do kazdodenneho zivota. Ver, ze to ide v akomkolvek veku a v kazdom pracovnom zaradeni - ved ide o Teba. Ak treba operovat,hladat nove ucinne a spolahlive techniky operacie /tie vsak ako ja viem nepreplacaju poistovne, su ekonomicky pre choreho narocne/.
Tryxy
27.09.05,20:27
alternativa, mudro pises, mudro radis
co vies o Pilatesovi? pokial viem na Slovensku sme iba v plienkach... neviem ci niekto vie zacvicit a vysvetlit spravne Pilatesa...
alternativa
05.10.05,16:45
co vies o Pilatesovi? pokial viem na Slovensku sme iba v plienkach... neviem ci niekto vie zacvicit a vysvetlit spravne Pilatesa...Toto cvicenie je po vhodnom prisposobeni ucinne nielen pre zdravych, ale aj cviciacich s roznymi poruchami pohyboveho aparatu, hlavne problemami s chrbticou /napr. hernia discu, vysunutie platnicky/. Ucinne sa spevni hlavne chrbtove svalstvo a brusne svaly, co je zakladom pre "udrzanie" chrbtice s urcitymi diagnozami bez operacie... verte, ide to, fungujem tak uz niekolko rokov. Kazda cvicitelka ma svoju "verziu" cvikov podla Pilatesa. Nepochybujem, ze centra zamerane na individualne cvicenie Pilatesovych cvikov ich ucia svojich solventnych klientov robit spravne, ale clovek musi byt solventny...Co je pre nas ale dolezite: prijat pohyb prirodzene napriek problemom s chrbticou, citit sa pri cviceni v pohode, ziadne nasilne pohyby. Nerozmyslaj o tom, ci Ta cviky niekto uci spravne. Ak Ti "sadnu", chodievaj si zacvicit, ak nie - vymen telocvicnu.
maja
13.10.05,09:46
Heni
13.10.05,16:49
Heni prečítaj si to aj s manželom
http://www.casopiszdravie.sk/index.cfm?module=articles&page=ArticleShow&ArticleID=6439
maji, dakujem(e). o laparoskopii sme ešte nič nepočuli,až v tomto článku... zatiaľ je manžel objednaný do tej Žiliny na ozonoterapiu, som zvedavá, ako ten takmeroperačný zákrok dopadne...
maja
14.10.05,10:27
Tak potom napíš ako manžel dopadol.
Veľa štastia a zdravia.
Heni
04.11.05,17:33
no, pridávam čerstvé info... manžel už je 2 dni po tom ozóne... u niektorých pacientov vraj už po pár hodinách bolesti ustúpili, u iných treba zákrok zopakovať aj viackrát a napriek tomu bolesti pretrvávajú... no, on po 2 dňoch ešte úľavu necíti :mee: dúfam, že nebude patriť do tej druhej skupiny chorých :mee: :mee:
maja
16.11.05,11:23
Ahoj Heni,
ako manžel, je mu lepšie?
Heni
16.11.05,11:52
Ahoj Heni,
ako manžel, je mu lepšie?Maji, je mu lepšie len o trošku... primár mu v tej Žiline povedal, že má až dve platničky veľmi poškodené, že tam pravdepodobne nebude stačiť len jeden zákrok... a ešte mu odporučil rehabilitáciu, lenže to sú špeciálne cviky, na ktoré sú vyškolené (hlavne) žilinské rehabilitačné sestry... takže tu mu predpísali náhradné cviky, tak poctivo cvičí...
frolo
30.05.06,08:31
Nevie mi niekto povedať ako sa dostať na ozonoterapiu do Žiliny?
Robia to iba tam(aspoň tak tvrdia) ,2týždne volám primárovi ale nevedia ma spojiť.
rede
30.05.06,11:31
Heni, ako sa má manžel, prosím ťa trošku viac sa rozpíš o jeho stave po zákroku, rekonvalescencii a tiež by som rada vedela aké sú finančné náklady a čakacia doba. Pridaj čo najviac informácií. Vďaka.
katarina53
02.06.06,18:18
Ozónoterapiu robia aj v Dunajskej Strede, minule som to videla na STV 2.
Heni
04.06.06,05:27
Heni, ako sa má manžel, prosím ťa trošku viac sa rozpíš o jeho stave po zákroku, rekonvalescencii a tiež by som rada vedela aké sú finančné náklady a čakacia doba. Pridaj čo najviac informácií. Vďaka.
má sa zatiaľ OK, primár povedal, že už je operácia zažehnaná, pri zákroku cítil len pichnutie, lebo sa to robí pri znecitlivení, po zákroku sa dve hodiny leží, potom šup po CT a potom sa funguje už normálne, len prvý týždeň sa treba šetriť...
rekonvalescencia - ten týždeň šetrenia sa, a tuším až vyše dvoch rokov potrvá, kým mu ten poškodený nerv dorastie... ale bolesti sú už malé, takmer žiadne, len pri blbom počasí cíti bolesť v chodidle... ešte mu odporučili aj cviky, tak si zadovážil o tom knižku a tuším aj cvičí :rolleyes:
finančné náklady - to boli náklady na dopravu do Ziliny, ináč nič, je to hradené poisťovňou
čakacia doba - kedže je tam veľa pacientov a robilo sa to len raz týždenne, tak čakacia doba bola vždy cca 1 mesiac...
zaphira
04.06.06,07:11
AHoj Heni. co sa tyka ozonoterapie, tak vela o tom neviem len to ti mozem napisat, ze moja mama ma momentalne velke problemy s platnickou. Nezaberali lieky, masaze, ani ziadna liecba, na operaciu jej ist neodporucaju, tak sme vyskusali tento ozon v Zilinskej nemocnici. Pichli jej to priamo do miesta opuchu nad platnickou, dve hodiny lezala aby sa jej to vstrebalo a bolo. Prve dva tyzdne mala pocit, ze sa jej bolest zhorsuje, vystrelovala jej cez celu nohu az do chodidla, ale potom zrazu bolest ustupila, konecne sa jej dalo spat a bola spokojna. Teraz pôjde na tu terapiu druhykrat a ja myslim ze jej to pomôze, lebo doktori tvrdia, ze nikomu este nemuseli dat tretiu davku. Po druhej bolo kazdemu o mnoho mnoho lepsie.
Heni
04.06.06,14:16
AHoj Heni. co sa tyka ozonoterapie, tak vela o tom neviem len to ti mozem napisat, ze ... po druhej bolo kazdemu o mnoho mnoho lepsie.
aj moj muz dostal dve ;)
jana
30.03.07,06:26
Dobrý deň prajem
Tak Vam môžem niečo povadať k ozonovej liečbe platničiek. Akurat som v liečení a mám za sebou prvé opichy platničiek. Pokiaľ viem robí to len iba jeden p.doktor v Žiline. Pred mesiacom som bola na prvých opichoch v prípade že ma to úplne nezbaví bolesti ma čaká opich priamo do platničky. Zatiaľ bolesti neustúpili úplne a mám stále problémy. Takže čakám na ďalšie konzultácie a postup čo ďalej. Ak chcete vedieť niečo konkrétnejšie napíšte na email tataja@pobox.sk a pokiaľ budem vedieť tak vám poviem. JAna
ferret
01.06.07,19:29
Ahojte,

rada by som prispela do tejto diskusie bo sa ma teraz velmo aktualne tyka.
Mam recidivu a problemy s platnickou ,diagnostikovali mi herniu disku ako mnohym a absolvovala som uz X infuzii, cviceni,liekov a podobne.
Minuly tyzden som nemohla chodit,tak som sa ako akutny pripad dostala na ozonoterapiu do Dunajskej Stredy.
Tam mi spravili CT aj mi aplikovali ozon, ale lekar si ma zavolal a povedal ze ta hernia je dost velka a asi by to zacal riesit.Takze mi doporucil operaciu.
U mojho neurologa som stretla niekolko ludi ktori maju operaciu za sebou.Je pravda,ze sa vracia problem s platnickami, ale ti co operaciu absolvovali, tak nedaju dopustit.Vraj je to ina kvalita zivota.Predpokladam ze je to individualne u kazdeho pacienta.Ja osm na tom tak ze moja hernia je na oboch stranach o velkosti takmer 2 cm z kazdej strany a tlaci tak, ze mam problem s chodenim.Jeden z neurologickych pacientov mi povedal, ze ma jednu operacku za sebou, znova ma herniu o velkosti 1.5cm, absolvoval v Ziline 3 ozonky a jednu v DS a vraj ked to uz nezabere ide znova na operaciu.Tento clovek mi ju doporucil a vraj nemam pocuvat na keci o skodlivosti operacie.Dalsi starsi pan bol operovany na Antolskej v BA a tiez je velmi spokojny po operacii.Ja idem do Ruzomberka, pretoze inde sa so mnou ,,nezaoberali,, kvoli poistovni :mad: ...ja korunky odvadzam ,poistovne vraj neplatia, tak som nezaujimava...v Ruzomberku su ochotni sa na mna pozriet...tak z BA cestujem az tam...ako to dopadne neviem, ale urcite sa este ozvem.:cool:
dana246
05.02.08,13:01
infúzie,lieky ,lieky trápenie.Nič nepomáha .Nedajbože cvičiť!!! neviem kto by cvičil ,keď má problém dostať sa na WC. Kto radí cvičiť nevie čo je bolesť chrbtice. Neurológ vám neodporúča cvičiť pri bolesti. Napríklad ja nemám oslabené svalstvo chrbtice.Naopak mám príliš dobre vyvinuté svalstvo. Platnička mi vyskočila pri havárii. Môžem povedať že som bola zmierená s operáciou,ale počula som niečo o ozóne tak som to chcela skúsiť ako posledné riešenie. Bolo to múdre riešenie.
dana246
09.02.08,08:00
frolo
ozónoterapiu robia aj v Spišskej Novej Vsi . Bola som tam a som s výsledkom veľmi spokojná. Treba len požiadať tvojho primára neurolog. nech ťa pošle . Ten zákrok je platený a vraj úspešnosť je až 80% .
borbi
09.02.08,12:21
svokor bol na takejto operacii a ja som ho doprevadzal cize viem co to obnasa.ide o to ze platnicka medzi stavcami praskne a vytecie z nej urcity obsah.ten potom mimo pl. stvrdne a zacne tlacit na nerv.vysledkom je bolest - stahovanie nohy atd.ozon ma tu funkciu ze rozlozi a vstreba vyteceny obsah platnicky cim uvolni nerv.aspon tak som to pochopil.
JaroslavTravnik
09.02.08,17:02
Ahoj,
tento problem som riesil aj ja. Moja doktorka mi poradila Nemocnicu v Dunajskej Strede. Tak som tam zavolal dohodol si konzultacie a hned na druhy den som dostal prvu aplykaciu ozonoterapie.mam problem s platnickou S5 a po dvoch aplykaciach sa citim ovela lepsie vrelo odporucam a odporucam aj kliniku sestricky vcetne primara su tam velmi zlaty a ochotny .

2. Paravertebrálna aplikácia
pri svalových bolestivých spazmoch a blokádach a ľahších stupňoch diskopatií , pri počte podaní 1 – 10 krát.


Kontakt
prim.MUDr.Milan Žúži,CSc, Neurologické oddelenie NsP Dunajská Streda, neurológ s dlhoročnými skúsenosťami s podobnou liečbou analgetikami a kortikoidmi, s certifikátom na túto metódu (prof. M.Bonetti, Brescia, Taliansko)
telefón: 00421918-710-082, 031 5571 311

vela stastia a skore uzdravenie
JaroslavTravnik
09.02.08,17:03
vrelo odporucam ozonoterapiu
Trinity16
07.03.08,11:52
Dobrý deň,

Ako vidím, všetci tu spomínate ozónoterapiu. Ja mám tiež problém s vyskočenou platničkou a chcela som iba doplniť to, že už to mám rok.. s počiatku som nevedela, čo mi je. Ale neskôr som zistila s mamou, keď sme išli na MRI-Magnetickú rezonanciu, že mám Herniu disku. Tak sme teda spoločne rozmýšlali, čo by mi mohlo pomôcť a konzultovali sme to s rôznymi lekármi. Nakoniec ma to tak strašne začalo ťahať do nohy, že som išla ležať do nemocnice na infúziu. A teraz chodím na rehabilitáciu za doktorkou Samekovou v Trenčíne, ktorá robí metódu Mckenzie (mekenzi)... . Túto metódu so mnou cvičí a dopočula som sa, že pomohla aj 50-ročnému mužovi, ktorý mal tiež takýto istý problém (herniu disku) A jednoducho sa mu to napravilo cvičením.. Metódou Mckenzie. A dúfam, že aj mne sa to napraví... Ako dobre viem, tak ja sa ešte vyvíjam a keď tomu pánovi pomohla táto doktorka s touto metódou, dúfam, že aj mne pomôže. A ešte by som chcela dodať, že človek, ktorému vyskočí platnička mal by cvičiť, pokúsiť si to svalstvo spevniť tými cvikmi a až potom neskôr ísť na Ozónoterapiu alebo teda na operáciu. Zase nevravím, že to je zlý nápad tá Ozónoterapia.. možno, že mne by to pomohlo na prvý krát, ale najprv vyskúšam cvičenie, túto metódu Mckenzie a až potom by som išla na Ozónoterapiu ba operáciu..
Ďakujem. :)
Trinity16
07.03.08,11:57
Kontakt: Bezručova 1012
911 01 Trenčín
tel.: 032 / 640 09 11Prajem vám veľa šťastia a skoré uzdravenie! :)
tutiola
02.07.09,06:39
Keby mi niekto bol pred mesiacom povedal, že mám problémy s chrbticou, tak ho vysmejem. Boleli ma hrozne nohy od členkov dole na celé chodidla, ale najmä pri palcoch. Keďže som sa posledné 3 roky trápila s boreliozou, všetky bolesti a trápenia som pripisovala na jej vrub. Posledné 2 vyšetrenia sa však ukázali ako negatívne a bolesti sa stupňovali, tak ma neurológ po mojej poznámke, že občas po námahavej práci mám v oblasti krížov a medzi lopatkami také zvláštne akoby trpnutie ktoré však netrvá viac ako 30 sek ,vyslal ma na vyšetrenie CT. Tam sa ukázalo, že sa jedná o poškodenie platničiek medzi 3-4 a 4-5 stavcom a pošodenie dnervového koreňa na 5 stavci s poškodením v pravo. Mňa však bolí viac ľavá strana. Vybrala som už 10 infúzií, 3 dávky včeličiek a dva obstreky do krížov. Nohy už skoro nebolia, ale viac zvýraznenú bolesť pod ľavou lopatkou a v oblasti krížov. Do 6.7. mám oddych a ak tie bolesti neustúpia, tak mi odporúča ozonovú terápiu v Spišskej Novej Vsi. Teraz už to nie je zdarma, ale si musím zaplatiť 100,-€ za prvotné vyšetrenie a absolvovať by som mala 6 X ozonovú terápiu.

Chcela by som vedieť, aké máte skúsenosti s terápiou v SNV, prípadne v iných zariadeniach, či vám to pomohlo a na ako dlho.
moni112
23.07.09,08:25
Ja mam zatial taku skusenost, ze ma caka ozonoterapia 1x a to 6.8.2009 v DS, pokial viem nic sa za to neplati. U mna ide o herniu disku-3štádium /extruzia/. Bojim sa, ale radsej toto ako operacia. Drzim palce
tutiola
24.07.09,09:57
Tak mám za sebou prvú ozonoterapiu v SNV. Po prezreti vyšetrenia CT-čkom, ktoré som si doniesla následovalo klasické neurologické vyšetrenie. Napokon lekár mi pichol 1 injekciu do 6 bodov okolo chrbtice. Následne 2.injekciu do tých istých miest ako prvú. V postihnutej časti chrbtice som cítila pomerne silný tlak a mala som problém zísť dole z lôžka. Asi po polhodine tlak začal ustupovať a ja som mohla odisť preč. V ten deň to bolo všelijake len nie dobré. Uľavilo sa mi až 4. deň. Nemôžem zatial povedať, že je to lepšie alebo horšie. Po prvej terapií nečakám zázraaky. Čo môžem povedať s istotou, že som nemala ukončiť PN. Po nástupe do roboty bolesti sa začali stupňovať. Skúsim to vydržať do budúcej terápie a potom sa dám vypísať znova na PN a už sa nebbudem bezhlavo hnať ddo roboty. Za 6 ozonoterapií som zaplatila 116,-€.
amoo
25.07.09,09:33
Vyskocena platnicka a prasknuta platnicka su rozdielne diagnozy liecba individulana. 6x ozonoterapii je naozaj dost, precitam si temu a pripadne doplnim o moje poznatky, pri tychto diagnozach treba ratat a totalnou zmenou zivotneho stylu sedava praca je problem. dlhodoba liecba, setrenie, na tieto diagnozy sa bezne maroduje 6-12mesiacov. nedat sa odradit zastrasit obvodakom stratou zamestnania ze je to lepsie ide o vase zdravie.
amoo
26.07.09,08:56
Hlavne zachovat klud, aj ked bolesti su mimoriadne silne, vsetky skor spomenute zakroky su oproti tomu naozaj miernejsie. Vasa prognoza na zlepsenie zdravotneho stavu je dobra. (Diagnozu vsak musi urcit lekar)
Pri nasom zivotnom style a hlavne u osob typu hrrr... sa tato diagnoza prejavuje najskor, naopak u flegmatikov ovela menej.
Medzi kazdym stavcom je platnicka - disc ten tlmi narazy, to aby sa stavce neposkodili o seba, no casom to nevydrzi a zacina problem.

Pri vyskocenej - posunutej platnicke, zjednodusene dostat ju na povodne miesto. manipulaciou, medikamentoznou liecbou, cvicenim spinalne cviky, setrenim. No tato ma tendenciu znovu sa posunut potom je uz na pacientovi aby sa to nevratilo.

Pri prasknutej platnicke – hernii discu je to horsie. Priebeh co sa tyka bolesti prejavuje sa individualne.

V oboch pripadoch ci uz posunuta cast platnicky resp. niektory typ hernie vyklenutie do chrbticoveho kanala vyron z prasknutej, tlaci na niektore miesto nervoveho korena. (Prirovnam to k telefonnemu kablu, kazdy kablik ide k inemu ucastnikovi) Tlaci na urcity nerv iduci k niektorej casti nervoveho zakoncenia na kozi, palci ap. a ten nehodno stlacat - bolesti, trpnutie al. prerusenie - ochrnutie (co nie je vas pripad, je to len priklad)

Casty problem je z lumbalnej casti, miesto utlaku zohnute pri sedeni L4-L5-S1. tlaci na nervy lezuce najcastejsie k dolnym koncatinam cez litko, k palcom, palcu, ap.

Bolest sa prejavuje v krizoch, akoby cez klb, litko, az trvale strpnutie palca, palcov. Dolna koncatina bolestiva najme chvodzov.

(Ine vyklenutia medzistavcovej platniky su z oblasti C,Th,)

Konzervativna liecba
Analgetika vam bolest utlmia, (ale potom neviete ako ste na tom v skutocnosti a prestanete sa setrit, zvazit).
Bolest je na to aby nas upozornila ze je nieco v neporiadku
Antiflogistika tlmia zapal v mieste cim sa zmensi vnutorny opuch a znizi sa utlak.
Myorelaxansa sluzia na uvolnenie kostroveho svalstva a celkovo uvolnia, beru sa na noc resp. ak lezite.
Podporne Beckami...mastami. Lieky zatazuju zaludok (aj pecen) v takom pripade poradit z obvodakom nejaky ranisal ranital.
Cvicenie ziadne drepy! Posilnovne! Ziadne rychle pohyby! Iba lahke spinalne cviky v lahu, najprv sa uplne uvolnite a tak cvicte a iba pred prah bolesti. Dalsie pridavat az po zlepseni stavu.
Rehabilitacia nesmie byt v strese to len aby ste ju vybrali, to radsie ani na nu nechodte lebo prechladnete, stuhnute svalstvo, rychlo rychlo, spoteny a este si uskodite viac. Ak za nou mate cestovat daleko - dlho je otazny jej efekt. Ak vyberiete elektroliecbu, parafin osuste sa zo svojim rucnikom, potom bude nasledovat mozno masaz. Nesedte, pri zmeknutom uvolnenom svalstve tkanive to nerobi dobre. Potom pomaly opatrne domov a zase lezat. Pit vela tekutin horuci caj ak to vas zadrav. stav dovoluje. Lezat, lezat, liecit, az dva mesiace.

Ozonoterapia (ak sa vam neulavi po splupraci s neurologom CT, MR, kompletna dokumentacia) nie je taka bolestiva a je velmi jednoducha, lieci sa vpichnutim zmesi pod CT retgenom na konkretne miesto, to ma za nasledok vysusenia tym sa miesto utlaku zmensi a s velkou pravdepodobnostou stav sa vyrazne zlepsi. Tato vstrieknuta zmes ma aj liecive ucinky.

Operacia tiez nie je nijak strasna
Existuje miniinvazivna - laparoskopicka a klasicka v narkoze resp. pri vedomi trva cca 60min. a viac, tam vam odstrania vyklenutie kompletne.

Zacnite sa svojej chorobe seriozne venovat a naucit sa z nou zit, sami zistite co vam robi dobre. Je najvyssi cas zacat zo zmenou zdravotneho stylu, ak treba schudnut, cvicit spinalne cviky, vyvarovat sa prudkym pohybom, nedvihat tazsie predmety, vela nesediet, nepracovat v predklone, plavat, spravna obuv tlmiacia narazy, prisun vapnika, spravna postel.
http://www.ozonoterapia.biz/
jjakr
29.07.09,19:06
pekný príspevok, lenže ja nemám hernia, lebo nemám platničku a mám vysunutý stavec, treba to operovať mudr Koník mi rovno povedal, že ozon mi už nepomôže, takže operácia našťastie v NZ, lebo v BA mi povedal mudr, že sa to iba zafixuje, ale v NZ mi mudr Rudinský oznámil,,že treba roztiahnuť stavce, vyskočený vpasovať na pôvodné miesto a potom zafixovať.Samozrejme, že sa mi viac páčia NZ, ale povie mi niekto, či má skúsenosť s takouto operáciou???úprimne, chytá ma panika, skús ma niekto upokojiť, vďaka
JanaK:mad:
jjakr
29.07.09,19:11
Počula som, že je nová metóda liečby chrbtice pri vyskočenej platničke. Liečba ozónom. Malo by to nahrádzať operačnú liečbu, ale našla som len malý článoček na nete.
Neviete niekto o tejto liečbe niečo bližšie?
Prípadne, ako sa dá obísť operácia pri vyskočenej platničke v driekovej oblasti?
(tuším je to S5)
Manžel už vyskúšal všetky možné kombinácie liekov, čo mu predpísali, spolu s infúziami, obstrekmi, rehabilitáciou... už sa to ťahá pol roka a nechce sa platnička umúdriť...
Pod nôž by ešte ísť nechcel, ale neustále sa dopovať liekmi tiež nie je to pravé.
Ako si s tým poradiť?
Ďakujem.
ešte dodatok, mala som ozonové opichy akolo chrbtice, ako prvá pomoc, lebo chôdzu som mala skoro nulovú, a proti bolesti to pomohlo, ozonoterapia sa využíva aj proti zápalom , ozon totiž uvoľnuje spazmy a lieči pomáhy pri zápaloch, mne napr hovoril lekár, že chodia za ním pacienti aj keď na nich lezie chrípka, potom je ľahší priebeh choroby
JK
amoo
29.07.09,20:13
JK, je normalne a prirodzene ze mas z toho ... tak funguje pud sebazachovy, v prvom rade treba posilnit sebavedomie. Naozaj potrebujes niekoho seriozneho kto podobnym problemom presiel. Su pripady ked sa skontaktovali pacienti v ambulancii... a vzajomne si to rozdiskutovali a ostali z nich celozivotny priatelia. Po takejto opakovanej konverzacii by ti zarucene odlahlo. Pripadne chod na navstevu do nemocnice predebatit z nejakou zhovorcivou sestrickou, tie vedia najviac o suzeniach pacientov, oni su totiz z nimi najcastejsie v kontakte. Podobne radikalne riesenie opreraciou ma za sebou snad 5% populacie. Pri dnesnych technikach to nieje nic zlozite. Tieto operacie v drvivej vetsine problem vyriesia a casom na to zabudnes. Kedze mas vysunuty stavec - kost (tam ozon nie) nad stavcom aj pod nim je platnicka ak su v poriadku urobia to tak ako si pisala. v NZ to operuju na Neurochirurgii a na Ortopedii ako na pase. Osobne by som s podrobnou dokumentaciou kontaktoval viacere pracoviska pripadne sa ozvi sukromnou spravou co mozem poradim hlavne sa netrap, nestoji to za to, drz sa.
jjakr
29.07.09,20:32
JK, je normalne a prirodzene ze mas z toho ... tak funguje pud sebazachovy, v prvom rade treba posilnit sebavedomie. Naozaj potrebujes niekoho seriozneho kto podobnym problemom presiel. Su pripady ked sa skontaktovali pacienti v ambulancii... a vzajomne si to rozdiskutovali a ostali z nich celozivotny priatelia. Po takejto opakovanej konverzacii by ti zarucene odlahlo. Pripadne chod na navstevu do nemocnice predebatit z nejakou zhovorcivou sestrickou, tie vedia najviac o suzeniach pacientov, oni su totiz z nimi najcastejsie v kontakte. Podobne radikalne riesenie opreraciou ma za sebou snad 5% populacie. Pri dnesnych technikach to nieje nic zlozite. Tieto operacie v drvivej vetsine problem vyriesia a casom na to zabudnes. Kedze mas vysunuty stavec - kost (tam ozon nie) nad stavcom aj pod nim je platnicka ak su v poriadku urobia to tak ako si pisala. v NZ to operuju na Neurochirurgii a na Ortopedii ako na pase. Osobne by som s podrobnou dokumentaciou kontaktoval viacere pracoviska pripadne sa ozvi sukromnou spravou co mozem poradim hlavne sa netrap, nestoji to za to, drz sa.
...mne je to jasné, že sa mám naprogramovať pozitívne, ale akosi sa mi nedarí...snažím sa ...len moje podvedomie ma zrádza!!!!JK
mareko
30.07.09,16:06
[QUOTE=amoo;1108287]Hlavne zachovat klud

Krásny príspevok, naozaj super.....oceňujem aspoň slovne, vďaka :cool:
tim19
25.08.09,08:15
Ahojte,

Na internete som sa docitala o novej metode implantacie autolognych chondrocytov.
Mam 23 rokov a zhruba od 16stich rokov mam problemy s platnickami. Zo zaciatku sme nevedeli
co s tym je az kym som nebola na magnetickej rezonancii, kde mi zistili poskodenu jednu platnicku a druhu mierne vysunutu,
Tak dvakrat do roka ma zvykne seknut tak ze ostanem lezat a neviem sa ani pohnut az kym nepride pohotovost.
Aktívne sportujem od malicka, posledne roky ucim tanec co mi mnohi lekari zakazovali, no ak mam pohyb
Je mi jednoznacne lepsie, presla som rehabilitaciami, chrbat mam spevneny, posielali ma aj na elektroliecby, brala som aj vela druhou liekov no nic nepomohlo, a trva to uz sedem rokov.
Chcem sa spytat ci by sa na nahodou nemate niekto skusenosti s touto metodou, po pripade ci by pomohla aj ozonoterapia neviem si Predstavit ze by ma tieto bolesti mali sprevadzat cely zivot.
samo24
19.12.09,09:51
Ahojte, mam problem s platnickami, uz som bol aj na CT, vysledok: L5-S1 MEDIALNA az FORAMINALNA EXTRUZIA { mozny aj KAUDALNY SEKVESTER } s utlakom DURALNEHO VAKU a S1 miesneho korena vpravo. Minimalny posun L5 DORZALNE, { do 3 mm }
Neviete ci je to vyskocene alebo dokonca prasknute? A je lepsie pomaly cvicit pod dohladom nejakeho fizioterapeuta alebo to nehat v klude? No najviac ma znepokojuje to pukanie ktore mam v krizoch na pravej strane pri chodzi. Vpodstate kazdy krok pravou nohou znamena puknutie. Nevie tu niekto co by to mohlo byt?
samo24
19.12.09,10:28
Este by ma zaujimalo, liecba ozonom "ucinkuje" tak ze znici ten zapal ktory vznikol po vyteceni tekutiny z prasknutej (cize aj vyskocenej, zasunutej) platnicky. Ale zapal sa sice znici, bolesti prestanu lenze platnicka ostane predsa stale zasunuta nie? Ako sa to da dat do povodneho stavu?
tutiola
20.12.09,11:44
Ahojte,

Na internete som sa docitala o novej metode implantacie autolognych chondrocytov.
Mam 23 rokov a zhruba od 16stich rokov mam problemy s platnickami. Zo zaciatku sme nevedeli
co s tym je az kym som nebola na magnetickej rezonancii, kde mi zistili poskodenu jednu platnicku a druhu mierne vysunutu,
Tak dvakrat do roka ma zvykne seknut tak ze ostanem lezat a neviem sa ani pohnut az kym nepride pohotovost.
Aktívne sportujem od malicka, posledne roky ucim tanec co mi mnohi lekari zakazovali, no ak mam pohyb
Je mi jednoznacne lepsie, presla som rehabilitaciami, chrbat mam spevneny, posielali ma aj na elektroliecby, brala som aj vela druhou liekov no nic nepomohlo, a trva to uz sedem rokov.
Chcem sa spytat ci by sa na nahodou nemate niekto skusenosti s touto metodou, po pripade ci by pomohla aj ozonoterapia neviem si Predstavit ze by ma tieto bolesti mali sprevadzat cely zivot.


Už sa aj bojím niečo prečítať o chorobách, pretože mám pocit akoby sa tie choroby na mňa lepili. Tvrdila som, že hoci tých diagnóz mám veľa, chrbticu mám v poriadku. Posledné 3 roky ma liečili na boreliózu a keď je to už v poriadku, začal sa neurológ viac zaujímať aj o moje bolesti nôh od členkov dole na chodidla. Už som takmer potrebovala barly. Je to veľmi vzácny lekár, ktorý pacienta nielen vypočuje, ale sa aj na všetko možné aj nemožné vypytuje. Po jednom takomto sedení ma poslal na CT vyšetrenie. Musím podotknúť, že som nemala obmedzený pohyb. Výsledok: vysunuté platničky medzi 3-4, 4-5 stavcom a poškodený nervový koreň na 5.stavci. Začala sa liečba: 10 inf. (bolesti nôh po 3. inf. prestali), 2 obstreky do krížov, 3 dávky včeličiek na celý chrbát. 3 týždne som bola úplne bez bolesti. Fantastický pocit. Potom sa to začalo znova ale inak. Pravá noha už ma nebolí, ľava v slabšej intenzite, ale bolí. Čo bolo horšie je to, že ma začali bolieť postihnuté miesta na chrbtici. Lekár mi navrhol ozonoterapiu a ja som súhlasila. Najprv som to skúšala bez PN, ale nevládala som a tak nasledovala 2 1/2 mesačná PN, trochu poľavilo, ale zabrala až 4. terapia. Momentálne som v stave, že ak sa to nezhorší, dokážem takto pracovať a žiť. Stretávam tam ľudí, ktorým terapia pomohla skôr, ale aj takých ktorým nepomohla. Je to individuálne.Lekári mi to vysvetlili , že potrebujú zafixovať platničky, aby sa už nevysúvali a ak sa to podarí, operácia nebude nutná. Je pravda, to čo som niekedy urobila za dve hodiny, dnes mi to trva 4-5 hodín. Ale to nie je také dôležité.
ShortyX
23.12.09,22:14
Hmm.. no to je nielen že už "prasknuté", ale tie sekvestre - teda čiastočky odtrhnuté od jadra disku tlačia na miechu a jej obaly. Ten pocit praskania pri výkroku pravou nohou je reálny a pravdepodobne dochádza k mechanickému preťaženiu segmentov. Problém, ako aj väčšina tu spomínaných vzniká na podklade dlhodobého opakovaného preťažovanie jednotlivých úsekov chrbtice. Cvičenie odporúčam izomertické, bez zvyšovania pohyblivosti, a keď tak cielene, určite nie cez bolesť, najlepšie s dohľadom fyzioterapeuta. Kým zvierače držia, teda nedochádza k úniku moču a stolice operačný zákrok sa odkladá. Odporúčam - naštudovať problematiku v knižke - Škola chrbta od doc.Gútha, veveve.rehabilitacia.sk/content/view/16/41/lang,sk/, tiež pozrieť veveve.smsystem.cz/index_soubory/Principy.htm ja pracujem so spiraldynamik konceptom, som fyzioterapeut.
bonita
08.04.10,17:18
Neviem ci sa jedna o platnicku alebo co, len viem, ze nieco nie je ok. Pri vesani pradla pred dvoma tyzdnami ked som sa natiahla pravou rukou hore, ma zabolelo v chrbte, v rovine dolnej casti lopatky, pravej. Bolest bola silan, musela som hladat polohy, pri ktorej to nebolelo. Den co den slabla, ca. o 5 dni som necitila uz nic. Dnes ako na potvoru som pravou rukou zas enieco potiahla a zase ta bolest. Citim to v pravej strane, v krizoch vobec a ked si najdem polohu, tak nic necitim, no ked s pohnem zase bolest, chvilami dost ostra, co ma samozrejme obmedzuje v aktivite.

Moze ist o platnicku alebo o co?
aiwa42
15.04.10,21:50
liecba ozonom nie je jednorazova.Ani pri lecbe ozonom by vas manzel nemal vynechat analgetika ak na lyrike ani tu nie.Treba sa poradit s neurologom a ten vas odporuci k odbornikovi.Liecba ozonom je spoplatnovana no je velka sanca vyhnut sa operacii.Drzim palce môj manzel teraz absolvoval prvu davku ozonu a zlepsenie ozaj nastalo uz môze spat co pred tym nebolo mozne z dôvodu bolesti.Vela zdravia
amoo
16.04.10,19:46
Ak vydrzi pacient bez analgetik teda liekov tlmiacich bolest je odporučane ich nebrat. Jednak zatažuju pečeň, žaludok... ale hlavne utlmia bolest co Vas uvedie do falosneho omylu ze sa stav zlepsil a dovolite si tym viac, cim si vlaste vyrazne poskodite. Bolest - prah bolesti bude potlaceny, ten a je zdravym symptom ktory Vas drzi na uzde stop! Ako som si precital prispevky kde sa pacient z roznymi problemamy chrbtice nemieni vzdat sucasnych aktivit povazujem to za nezodpovedne voci svojmu zdravotnemu stavu. Je nevyhnutne nutne zmenit zivotny styl a zacat sa vazne zaoberat svojou chorobou. Alebo ak niekto si nechava manipulaciou opakovane napravat chbticu je to na zamyslenie, pretoze sa vytvori medzi dvoma krajnymi polohami posunom platnicky miesto kde tato bude bez vacsich problemov migrovat. Kratke tricka nizke nohavice ta smiesna moda holeho chrbta privedie 30% mladej populacie za par rokov na operacny stol. Co sa tyka ozonoterapie vyuziva sa z velkym uspechom ale po nej sa totalne setrit pretoze ta rana ostane krehka. Cvicit spinalne cviky a bez prudkych a tazkych cvikov a max. po prah bolesti, tie Vas naucia rehabilitacny pracovnici ak nie ziadajte o to ved ide o Vas a kludne ich cvicit doma zacat 10min dene a skoncit pri 1 hodime, ved aj zdravy clovek preventivne tieto cviky nema zanedbavat. Pripadne si pozrite moj starsi prispevok, ak mate radi svoje zdravie lekarii nas daju do akej takej pohody ostatne ostava na nas, prajem vela trpezlivosti. Nedajte sa odradit, Zdravy choremu neveri... Ahoj
ubka
17.04.10,17:53
Myslím, že problémy s platničkami je dobré posudzovať individuálne. Vždy zálezí od toho, aký je pôvod bolesti, ak sa jedná o zablokovanie akútne, je najúčinnejšie odblokovať platničku a ona sama príde na miesto. Je mylné, ak si niekto vysvetľuje, že sa manipuluje s platničkami!!!!! (som chiropraktik)
Chiropraktik uvoľňuje spazmus, ktorý spôsobil vysunutie platničky. Žiaľ, mám skúsenosti, že veľa krát stať´čí tento "zákrok", ale pacient je odoslaný na operačný zákrok.
Je logicky iné, ak príde k mechanickému poškodeniu platničky, vtedy je chirurgický zákrok jediným možným riešením.
Súhlasím, že v každom prípade, pri poškodzovaní platničiek je veľmi dôležitý cielený telocvik.
Lieky potláčajú bolesť, ale neriešia príčinu a dôsledok!
Rada používam vetu: ak je na podlahe natečená voda, nestačí ju zotrieť, je potrebné odstrániť príčinu, prečo natiekla.:)
tutiola
18.04.10,11:40
Som po 7. aplikácií ozonoterápie a je to len o málo lepšie ako to bolo na začiatku. Ak by som to nebola podstúpila, možno by som už nevládala ani chodiť. O 2 mesiace ešte by mi mali urobiť nejaký blok( vysvetlili mi, že je to procedúra pri ktorej musím byť hospitalizovaná a dostanem zopár infúzií, ale čo je podstatné aj nejakú injekciu, ktorú majú aplikovať cez kostrč), čo by malo v konečnom dôsledku zmierniť bolesti.Som ochotná podstúpiť akýkoľvek zákrok, ktorý aspoň oddiali operáciu.
Nie je pravda, že ozonoterápia je spoplatnená. Sú nemocnice, ktorým to prepláca poisťovňa. V mojom okolí takáto nie je a tak som to zaplatila z vlastného vrecka. Nie je to lacná záležitosť, ak si k tomu prirátam cestu tam a späť, nuž rastie to do veľmi slušnej ceny, ale to je už o niečom inom.
Čo sa týka liekov od bolesti, nuž bez nich to žiaľ nejde. Možno by sa to dalo, ale nemohla by som byť zamestnaná. U mňa to trochu skomplikovala aj borelioza, ktorá mi spôsobila aj zmeny v klboch.
Babika3
17.06.10,08:51
Prosim vas dajte si do vyhladavaca Jaroslav Cepel a najdete jedno ucinne riesenie.Mne pomohlo.
tutiola
10.07.10,04:56
Tak už som takmer 3 týždne po zákroku o ktorom som písala. Dávali mi nejaké infúzie na regeneraciu a obnovu nervov a urobili KTB(kaudálny blok). Zabral mi na celú jednu stranu a tak dnes som ako znovu zrodená, len s minimálnou bolesťou v jednom bedrovom klbe. Bolesti nôh, rúk, lámka...to všetko je preč. Neviem ako dlho mi to vydrží, ale už aj tých pár dni bez bolesti je krásnych. Jedno obmedzenie však je už trvalé - nemôžem nosiť ťažké veci t.z. aj bežný nákup si delím na 2X a aj ostatné práce, ktoré som niekedy považovala za samozrejme, dnes prehodnocujem nakoľko sú dôležité aby som ich robila alebo nie.
rennka
11.08.10,14:45
Moj muz ma prasknutu platnicku v bedrovej casti. Lekar mu doporucil operaciu. Chcem sa spytat, ako dlho trva rekonvalescencia po operacii, bude most nastupit spat do svojej prace, ked je fyzicky namahava-praca s bremenami. Ked nie, dostane na to potvrdenie od lekara? Ako dlho moze vydrzat operovana platnicka, moze sa opakovat prasknutie? Dakujem za kazdu odpoved.
fraluk
11.08.10,20:28
ahojte.
da sa povedat, ze som este dost cerstvy pacient po operacii medzistavcovej platnicky v bedrovej oblasti, konkretne L5/S1.
bol som operovany v nitre u naj neurochirurga dr. kolejaka.
takze, co sa deje po operacii:
po 24 hod po operacii ma postavili na nohy, chodza krehka, bolesti este utlmovane infuziami. 4 den po operacii normalne fungovanie bez akychkolvek liekov a infuzii. na 8 den prepusteny do domaceho liecenia. doma rehabilitacne cvicenia po dobu 2 tyzdnov. po 2 tyzdnoch rehabilitacie u rehabilitacnej lekarky.
upozornujem, ze po operacii medzistavcovej platnicky v bedrovej oblasti sa velky doraz kladie na uplny zakaz sedenia po dobu 4-6 tyzdnov. len lezat alebo byt na nohach.
po 6 tyzdnoch po operacii som opatovne nastupil do prace, hoci na zmenenu pracovnu poziciu. ludia po operacii hernii disku uz si musia davat velky pozor na dvihanie bremien a tak.
momentalne som zanedlho 3 mesiac po operacii. ziadne bolesti, trpnutie noh, bez nejakych obmedzeni. sem tam mozno tlak v chrbte po tazkom dni.
na rehabilitacie chodim nadalej, doma cvicim sm-system rehabilitacne cviky a velmi prevelmi odporucam nordic walking /severska chodza s palicami/, skvela vec na spevnenie oslabenych casti chrbtice.
naiki
21.09.10,09:35
Mám herniu disku L5/S1, lamela 10 mm. Bolesti mi začali od februára, najskôr mierne, postupne bolesť rástla, absolvovala som klasickú rehabilitáciu, elektroliečbu, lieky, masáže, nič nepomohlo. V júni som bola v takom stave, že som nemohla sedieť ani minútu, strašná bolesť (z 10 tak asi 8). Vtedy som sa až dostala na CT a dostala uvedenú diagnózu. Začala som užívať Diclobene, aby som aspoň ako tak mohla fungovať a sedieť.
Neurologička navrhovala operáciu alebo ozonoterapiu. Vybrala som si ozonoterapiu (vraj s mojou diagnózou a parametrami: vek 32, výška 180, váha 65 vysoká pravdepodobnosť úspechu), a musím povedať, že mi je super! Ozon 1. dávku mi aplikovali začiatkom júla (v Železničnej, BA), do 2 týždňov sa mi stav dosť zlepšil, potom zase mierne zhoršil, neskôr sa stabilizoval. V auguste som už nepotrebovala Diclobene, teraz v práci sedím 8 hodín (na stoličku som si v layle dokúpila okrúhly nafukovací vankúš, aby som sa trochu hýbala - sedenie na fitlopte ma bolelo) a pohoda. Bolesť je už len mierna (tak 2 až 3 z 10), tento týždeň idem ešte na 2. dávku ozonu a dúfam, že to bude ešte lepšie.
Ešte som zabudla spomenúť, že koncom júna som začala s individuálnou rehabilitáciou - Pilates medical (rehab. centrum moon BA) a hoci to stálo nemalé prachy, oproti klasickej rehabilitácii sa to nedá porovnať. Šetrný prístup k chrbtici, starostlivo strážené, či cvik nespôsobuje bolesť (keďže som začala na vrchole najväčších bolestí), dnes si dokonca myslím, že klasická rehabilitácia mi možno aj uškodila. Pilates cvičím dodnes a budem už navždy, aby sa mi tá hnusná bolesť nevrátila a odporúčam každému, komu klasické rehabilitačné strediská nesadli a cviky nezaberajú alebo stav ešte zhoršujú.
Keď je bolesť taká, že by dal človek všetko čo má, len aby sa jej zbavil, tak investícia do kvalitnej individuálnej rehabilitácie alebo ozonoterapie sú určite dobre vynaložené prostriedky.
Držím všetkým platničkárom palce, aby zase mohli žiť.
evaj63
21.09.10,17:16
Moj manžel sa s touto dyagnozou trápi už skoro 3 roky. Jednu platničku v krížovej oblasti má zlomenú a 3 prasknuté. PN bol 7 mesiacov. Aj ked' bol objednaný na operáciu, odmietol, lebo obvodná aj posudková lekárka mu povedali, že je ešte moc mladý,teraz mal 43, aby za pár rokov skončil na invalidnom dochodku, alebo invalidnom vozíku. Tak trpí, aj lieky od bolesti si dá až vtedy, ked' ledva spraví krok. Vel'mi mu pomohlo, ked' chodil na infúzie, ale treba ich vybrat' 15 bez prestávky, t.z. denne aj cez veekendy. A ked'že odmietol íst' na tie infúzky do nemocnice, tak si ich pekne zacvakal z vlastného vrecka. Jedna stála 400 Sk a postupne ich vybral 22.
tomasjuve
03.08.11,11:13
tak trocha oprasim tuto temu , v 24 rokoch mam herniu disku(od maja zacali symptomy) medzi stavcami L4-L5 a L5-S1, liecim to konzervativne urcity progres bol ale sucasnosti to stagnuje. som objednany k nejakej anesteziologicke, ktora by mohla nejakou "blokovou metodou" platnicku posunut naspat vie niekto nieco o tom? dalej pri surfovani som nasiel video o madarskom liecitelovi v crepinach plus http://www.youtube.com/watch?v=_8uZA7ZkMg8 tuto je jeho domovska stranka http://kovacsmagyarandras.hu/ video ma zaujjalo , mohla by to byt relevantna alternativa, problem je ze neovadam madarcinu, a tak ak mal niekto cas a chut pozriet aspon nejake referencie na madarskych forach ci je naozaj tak dobry, za pripadne rady podnety dakujem
tomasjuve
09.08.11,14:40
tak nic skusim najprv pana čepela
video1983
09.08.11,14:54
pocuj, mal som presne taky problem ako ty, vyskocena platnicka,
L4-L5 a L5-S1 presne tieto.
Najdi si nejakeho chiropraktika v tvojom okoli najlepsie ak ma aj referencie. Mozem zodpovedne napisat ze mi pomohol. Bol som u neho 3 krat , po prvom cviceni ma strasne bolel chrbat na co ma aj upozornil, kedze som bol viac menej dlhu dobu bez pohybu.
Po druhom cviceni, som sa citil ako vymeni, bolest kt. mi vystrelovala do nohy uplne zmizla, mohol som sa konecne zohnut bez bolesti, na tretom cviceni ma uz len viec menej masiroval, cvicil a "poopravoval" co sa dalo. Tak ti odporucam navstiv chiropraktika najprv.
tomasjuve
09.08.11,15:48
pocuj, mal som presne taky problem ako ty, vyskocena platnicka,
L4-L5 a L5-S1 presne tieto.
Najdi si nejakeho chiropraktika v tvojom okoli najlepsie ak ma aj referencie. Mozem zodpovedne napisat ze mi pomohol. Bol som u neho 3 krat , po prvom cviceni ma strasne bolel chrbat na co ma aj upozornil, kedze som bol viac menej dlhu dobu bez pohybu.
Po druhom cviceni, som sa citil ako vymeni, bolest kt. mi vystrelovala do nohy uplne zmizla, mohol som sa konecne zohnut bez bolesti, na tretom cviceni ma uz len viec menej masiroval, cvicil a "poopravoval" co sa dalo. Tak ti odporucam navstiv chiropraktika najprv.

no uz som objednany u pana cepela http://www.cepeljaroslav.wbl.sk/ on je teda nejaka kombinacia fyzioterapeuta, chirropraktika ako to osvetluje na svojej stranke tak skusim teraz toto aktualne, pripadne mi odporuc tvojho chiropraktika kedze ja sa pohybujem po vychodnom aj zapadnom slovensku
video1983
09.08.11,16:05
tak vyskusaj, ked nepomoze ozvi sa mi do ss
evire
09.08.11,16:07
ozonterapiu som absolvovala, mne to velmi nepomohlo
ale poznam priatelov, ktorým to dokonca v ťažkom stave pomohlo. Ja osobne ju doporučujem, treba ale CT, MRI dať posúdiť lekarovi a ten, kto ozonterapiu vykonava, urcite zváži, či vo Vašom prípade to pomôže. Samotný úkon sa dá vydržať -- oproti tým bolestiam ...
Ked chcete vediet trošku viac vykonávaju viaceré pracoviská -- aj súkromne jeden lekar v BA.
Vyhladajte si Nemocnicu Dunajská Streda -- tam sa vykonáva a je tam myslím niečo o tom popísané. Tiež sa robí v Žiline
Prajem skore uzdravenie.
tomasjuve
09.08.11,17:08
tak vyskusaj, ked nepomoze ozvi sa mi do ss

ok
redie
09.09.11,10:14
Ozonotrapiu by som odporucila isto vyskusat, kym si lahnete pod noz chirurga. Moj znamy chodi na ozon uz asi aj 3 roky. Vzdy mu to na isty cas pomoze a ked sa mu stav zhorsi, ide opat. Vyliecit uplne to nevylieci, ale spon netreba ist na operaciu. Uspesnost, pripadne sposoby aplikacie najdete aj na chrbtica.eu (http://www.chrbtica.eu/www-wenus-sk/4/4).
Hlavne ale odporucam cvicit a hybat sa.
ianok
11.02.12,16:19
Vie niekto podrobnejšie informácie o ozónoterapii chrbtice v Železničnej nemocnici v Bratislave? Lekár, ako dlho sa čaká, či je to pod CT, spokojnosť...
lujza.j
11.02.12,18:25
Vie niekto podrobnejšie informácie o ozónoterapii chrbtice v Železničnej nemocnici v Bratislave? Lekár, ako dlho sa čaká, či je to pod CT, spokojnosť...
http://www.zdravie.sk/sz/510/t11835/p1/ozonoterapia.html
http://www.znap.sk/ba/o-nas/aktuality/ozonoterapia/
ianok
13.02.12,20:26
V Železničnej nemocnici robí ozónoterapiu platničiek Dr. Mrlík, v Dun. Strede to robí Dr. Koník. Je v tom nejaký rozdiel? Vie to niekto porovnať na základe skúseností? O Dun. Strede sa píše veľa, ale o tom, že sa ozónoterapia pri problémoch s chrbticou robí aj v Železničnej nemocnici, a informácie o nejakých skúsenostiach s touto nemocnicou je na internete veľmi ťažko nájsť (ja som našiel len naiki tu na porade.sk), prečo?
margot157
12.03.12,12:50
Dobrý deň,
chcela by som poprosiť o osobné skúsenosti s ozónovou terapiou, tému som čítala celú, ale chcem vedieť od konkrétnych ľudí, čo zákrok absolvovali, ako to u nich prebiehalo po terapií, či pocítili hneď zlepšenie, alebo po nejakom čase, alebo dokonca zhoršenie, ja som štvrtý deň po prvej aplikácií ozónu a zatiaľ veru žiadne zlepšenie, dokonca prvú noc som ani nevydržala bez tlmenia bolesti, čo som dovtedy nemala, bolesti sú zatiaľ rovnaké, možno ešte horšie ako predtým, viem,že je to individuálne, len ma zaujíma priebeh stavu po aplikácií ozónu, ďakujem veľmi pekne, Margot.
ianok
13.03.12,00:13
Ja som absolvoval podanie ozónu vpichom ku poškodenej platničke (hernia s extrúziou) pod CT práve v Železničnej nemocnici, cca pred 3 týždňami. Zákrok netrvá dlho. Tak 5-10 min sa pod CT zameria miesto, kam má ísť vpich. Miesto sa označí na chrbte. Toto samozrejme nebolí. Potom lekár urobí lokálne znecitlivenie pichnutím nejakej znecitlivujúcej látky injekciou - asi mezokaín. To tiež nebolí, len mierne pichne. Následne sa zavedie ihla tak, aby sa priblížila k postihnutému medzistavcovému disku, čím bližšie, tým lepší liečebný efekt možno čakať. Mňa to vôbec nebolelo. A nakoniec sa vtlačí ozón (zmes s kyslíkom). Nevidel som na to, keďže som ležal na bruchu, ale mal som pocit, že je to len rýchle, krátkodobé vtlačenie (vfúknutie?), tak 1/2 sekundy. Pri tom to zabolelo výraznejšie, ale len na zlomok sekundy. Je to vlastne reakcia sedacieho (ischiatického) nervu, ktorý je utláčaný platničkou, na zvýšenie tlaku v jeho okolí po natlačení ozónu. Procedúra vpichu je krátka, odhadujem cca 5 min celá - aj so zavádzaním ihly.
Hneď po zákroku som zišiel z ležadla CT, obliekol sa a čakal 10min v čakárni, či sa mi nepriťaží. Nejaké ležanie hodinu na pozorovaní, či mi nepríde zle, neprebehlo.
Po zákroku som v podstate necítil žiadne zhoršenie ani zlepšenie stavu, možno trocha úľavy, keďže opadol stres z neznámej procedúry. Bol som prekvapený, že to prebehlo tak rýchlo a nekomplikovane.
V priebehu nasledujúcich 3 týždňov som nezaznamenal žiadne zreteľné zmeny stavu, ani zhoršenie ani zlepšenie - či už bolesti, tŕpnutia či pohyblivosti nohy, ktorú mám postihnutú ischiasom od platničky. Môj stav sa zlepšoval len po mikrokrôčikoch, ale to nepripisujem ozónu. Prvý deň či dva po zákroku som cítil trocha zvýšený tlak v oblasti chrbta, kam mi vpichli ozón, ale bolesťou by som to nenazval. Užívam naďalej analgetiká a myorelaxanciá a snažím sa opatrne cvičiť. Prvých 5 dni po zákroku som cvičenie úplne vypustil ("nech si ten ozón nevyfúknem").
Účinok sa údajne môže dostaviť aj do 1 mesiaca, uvidím, príliš s tým nerátam, teda s nejakým prudkým skokovým zlepšením. Chcem si zákrok zopakovať, dostal som odporúčanie, že nie skôr než cca po 1 mesiaci. Zákrok robila MUDr Belániková.
margot157
13.03.12,04:22
Ianok, ďakujem veľmi pekne, ten priebeh aplikácie ozónu bol u mňa presne taký istý ako opisuješ, len ja som bola v Žiari nad Hronom a pred 5 dňami, počula som, že zlepšenie môže nastať tak do dvoch týždňov až mesiaci, tak trpezlivo čakám, lebo tie bolesti sa fakt nedajú opísať, ani si to nikto nevie predstaviť, keď to nezažil, to je pochopiteľné. Osobne poznám človeka, čo mal veľké problémy cca 3 roky a po podaní ozónu asi do dvoch týždňov bolesti prešli, tá dotyčná na to nedá dopustiť, bola tiež v Žiari nad Hronom. Ale je mi jasné, že každý sme individuálny a aj výsledok tomu bude zodpovedať, tak zatiaľ veľa trpezlivosti si želajme, Margot.
lubela
17.03.12,14:44
Aj ja som po ozonoterapii. Bola som 15.3.12 v Zeleznicnej poliklinike v BA. Este iba pred dvomi dnami, zatial nic, mam brutalne bolesti noh, ledva chodim a statie je este horsie, trva to uz 2 roky. Cvicenie, rehabky, infuzie, lieky nezabrali. Mam vyraznu protruziu L4/5. Drzim palce vsetkym co cakaju na ucinok....dufam, ze pride. Ale uz sa obavam, bo co som pocula, tak ludia hned citili istu ulavu od bolesti, ja ani kusok. Margot a Ianok citite uz zlepsenie<
margot157
19.03.12,04:40
Ahoj Lubela,
tak ja sa veľmi teším, cca na 6 deň po aplikácií ozónu mi bolesť začala ustupovať, na 7. deň som už fungovala bez analgetík, dnes je to 11. deň a cítim a oproti pôvodnému stavu omnoho lepšie, povedala by som, že je to zlepšenie o 80%, však oni dávaju čas na zlepšenie 3 mesiace, až potom by sa mala podávať ďalšia ozónoterapia, takže ešte dovtedy uvidím. Nie je to ešte úplne dobré, keď dlhšie kráčam, tak ma to trochu boli, ale inak bolesti vobec nemám, takže to je obrovský pokrok, oproti tým sústavným bolestiam predtým. Ja som tiež počula, že niekomu to zaúčinkuje okamžite, ale aj postupne, takže ja sa teším, že som ten druhý prípad, takže držím palce, dúfam, že Ti to pomôže, daj vedieť, M.
lubela
19.03.12,18:10
Jej, Margot, to sa tesim s Tebou, super. Verim teda, ze to este moze pomoct. Dnes som 4.den a skriabem stenu od bolesti, zatial absolutne nic. Teraz trochu lepsie / Lyrica zabrala. Mam ist na kontrolu o 7 az 10 dni k neurologovi.
lubela
19.03.12,18:37
Margot, prosim Ta, ako dlho Ta predtym nervy....nohy, boleli?
margot157
20.03.12,04:23
No mne ta platnicka vyskocila presne 20.januara tohto roku, takze teraz su to presne 2 mesiace, je to cim dalej, tym lepsie, ale predtym, nez som isla na tu ozonku som bola u jednej panej, co ju noha bolela 3 roky, mala ju uz uplne ochabnutu, co ju len vlacila za sebou a jej ta injekcia uplne pomohla, teraz ma uz 3 roky od aplikacie a ma pokoj, trochu to citi len pri nejakej fyzickej namahe ( rylovanie a pod. ) a tiez jej ta bolest prestala tak cca do dvoch tyzdnov. Dovtedy absolvovala tiez vsetko mozne, trochu jej pomohla akupunktura, ale nie nadlho.
Tak hore hlavu a dufaj, mne sa to tiez nezdalo, ze by mi to mohlo pomoct od tej strasnej bolesti, hlavne, ked sa prve dni po pichnuti ten stav este mierne zhorsil, ale na 6 den to bolo o trolilinku lepsie a postupne kazdy den. A chcem sa spytat, spominala si, ze Ta bolia obidve nohy, davali ti tie injekcie na obidve strany?
lubela
20.03.12,11:02
Dik Margot. No, .....tak dufam. Si mala stastie, ze Ta tak dobre zdiagnostikovali...rychlo. Mojim trvalo takmer rok a pol kym prisli na to, ze to nie su kolena, ale chrbtica! Smola...operovali koleno. Pichali mi iba do jednej strany....kde MRI ukazala vacsi utlak na nervy a ktora noha viac boli. Bolia od polky stehna az po prsty. Bolest pomaly na nevydrzanie, ako keby mi lyzickou kosti oskrabaval, plus brnenie, mravcenie,...palenie. Ach jaj. Dnes mam 5 dni od ozonu. Tak este dufam.
margot157
21.03.12,04:21
Tak to je sila, operovali koleno??? Ja sa veľakrát čudujem, s akou neochotou pristupujú k doporučeniu pacienta na CT vyšetrenie, veď tam sa ukaže všetko, ja som mala podobné bolesti, na nevydržanie, ale pomohlo to, nie je to ešte ako predtým, ale to že nemám bolesti je pre mňa teraz podstatné, časom sa ukáže, ja som už k obvosnej prišla s tým, že mám asi zápal sedacieho nervu, podľa príznakov som si naštudovala na internete, ako inak...:-), tak ona mi to len potvrdila a poslala k ortopédovi, neurológovi a už to išlo. Tak držím palce, ozvi sa ako pokračuješ, M.
Bionda
21.03.12,18:18
Na Lyricu nedám tiež dopustiť , tiež vďaka nej ako taký spánok a nejaká úľava, ale musím sa priznať, že som sa od 2008 dopracovala, že som bola minulý týždeň operovaná na krčnú chrbticu - a zatiaľ či pomohlo, nuž neviem bolieť bolí, hučanie zostalo, nohy unavené ostali, ruky kľavé tiež, akurát tak nebolia ako predtým ALE HÝBEM SA A NEOCHRNULA SOM... vraj mám mať trpezlivosť... pozvoľná rehabilitácia vraj skorá jeseň... takže .. ? a potom jasné kúpele...
.. keď čítam príspevky no viem o čom hovoríte a dobre to poznám ... ja som okrem novej platničky dostala ako bonus osekanie stavcov a nakoľko som mala aj kompresiu miechy báli sa , že mi opuchne, ale musím pochváliť lekárov v Nitre, že vysvetlili pred a aj po operácii, odpovedajú na všetko čo chcete vedieť a úľava bola, že som bola človek a nie kus mäsa - naozaj s dôrazom na etiku a ľudskosť .. Ja som pochopila, že po viac ako troch rokoch možno- nemožnej liečby ( ale ozon som neskúsila) pri zhoršovaní okrem rúk aj nôh mi inú alternatívu nedali .
Držím palce !
P.S mne ako hypermobilnej by chiropraktik len ublížil, ale dočasne mi zmiernili problémy kúpele- naozaj som sa v 2009 pár mesiacov cítila lepšie ! išla som na Bčko - takže aj to doporučujem.
(ospravedlňujem sa za prípadné preklepy a chyby hold ruky a krk nepustia:) )
ianok
24.03.12,21:08
Ja som už viac ako mesiac po vpichnutí ozónu. Žiadne výrazné zlepšenie, ktoré by som mohol dať do súvisu s ozónom, som nezaznamenal. Je mi síce lepšie - bolesť nohy a jej tŕpnutie je menšie a pohyblivosť je väčšia než pred mesiacom, ale to prišlo po mikrokrôčikoch, nič skokové. Trocha "závidím" margot157, že jej to tak krásne zabralo.
Môj pokrok je skôr založený na systematickom jemnom cvičení a potláčaní zápalu a bolesti voltarenom. Časť tých cvikov je na zosilnenie hlbokých brušných a chrbtových svalov okolo driekovej chrbtice - tak mi to aspoň vysvetlil fyzioterapeut. Absolvoval som tiež 10 dní infúznej trapie. Chcem skúsiť aj 2. dávku ozónu - uvidím, možno sa veci pohnú výraznejšie pozitívnym smerom. Pre mňa je najhoršie sedenie, potom státie, znesiteľnejšia je chôdza, tá má asi aj liečivý účinok, keďže podporuje prekrvenie v oblasti drieku.
Celkom rád by som si tu prečítal aj príspevok od nejakého platničkára, ktorý mal ischias (bolesť vystreľujúcu do nohy) spôsobený herniou disku, a to po niekoľkých rokoch od akútneho stavu alebo od operácie. Nejako sa v diskusiách takéto prípady neobjavujú - myslím prípady úspešného vyliečenia, kedy sú bývalí pacienti v poriadku aj po viacerých rokoch.
Všetkým trpiacim prajem veľa síl, úľavu od bolesti a čo najskoršie uzdravenie.
margot157
26.03.12,05:18
Ianok a ty už koľko sa s tým morduješ? Ale ja poznám pani, teda osobne som sa s ňou rozprávala, čo mala problémy už cca 3 roky a nič iné jej nezaberalo, s výnimkou na krátky čas akupunktúra a po prvej ozónke jej bolesti asi do dvoch týždňov prešli, ale ona mi nevedela povedať, čo konkrétne jej bolo, len príznaky mala podobné ako ja, teda ukrutná bolesť vystreľujúca do dolnej končatiny, noha ochabnutá, oslabená a teraz má cca 3 roky po aplikácií a stále je v pohode, to ma veľmi potešilo, ja tiež cvičím, ale cvičila som aj predtým a vyslovene ako ty píšeš, len mikrozlepšenie, sedenie hotové galeje, mne bolo dobre len v ležatej polohe, ale nemôže človek stále ležať, pravda, aj chôdza mi robila dosť veľké problémy, teraz som úplne v pohode, ale čo som doteraz čítala, že keď nezaberie prvá aplikácia ozónu, tak už druhá pomôže váčšine pacientov, takže vyskúšaj ešte raz, poprípade by si mohol skúsiť niekde inde, potom uvidíš, veľa šťasia a hlavne zdravia, M.
lubela
27.03.12,12:13
No....aj ja zavidim margot. :o) Sice ak si nenahovaram, trolinku zlepsenie mozno citim. Teda bolest je takmer rovnaka, aj trpnutie....ale lepsie a viac chodim. Tak hadam to preto, ze trosku sa zlepsilo. Dufam, ze nie kvoli tomu, ze som labky cez vikend na slnku povyhrievala. Dnes mam 12 dni od ozonu, bola som na kontrole a vraj este to moze zabrat. Tak vyckavam. :o)
Margot, ako sa mas? Furt dobre a lepsie? Inak aj mne sa prvy raz trosku polepsilo na 7. den....vtedy sa mi zacalo lepsie chodit. Ale zas napr. take, ze do mesta sa vybrat....nehrozi zatial. Zatial mi neurolog dalsiu nenapisal, idem teraz dat rehabky. Drzim vsetkym palce!
ianok
27.03.12,19:41
Ja s tým (ischiasom) bojujem už 3 mesiace, ale podľa toho, čo som si prečítal na najrôznejších diskusných fórach a stránkach o bolestiach chrbtice, 3 mesiace nie je až tak veľa. Niekto trpí pol roka, rok a dokonca aj viac. Všeličo sa dá dozvedieť z diskusie na zzz.sk alebo http://www.zdravie.sk/sz/510/t47458/p1/hernia-disku-vysunuta-platnicka.html. Podľa všetkého je bolesť chrbtice veľmi nevyspytateľná medicínska oblasť, niekomu pomáha fyzioterapia, niekomu ani ťuk, niekomu pomôžu kortizonové injekcie ku platničke, niekoho to úplne zloží, niekto zažije zázračný účinok ozónu (ako margot), iný nič alebo dokonca zhoršenie, niekto po dlhšej dobe vzdá konzervatívny boj a ide na operáciu, a tam je výsledok tiež krajne neistý. Podľa odhadov medzi 15 až 50 percent (pozoruhodné rozpätie, však?) prvotných operácií musí byť reoperovaných kvôli návratu rovnakých aj väčších či nových bolestí, a to po niekoľkých rokoch od prvej operácie. To spektrum výsledkov je demoralizujúce, žiadna štandardná garantovaná cesta von z bolestí, ktoré človeka priklincujú na posteľ, hoci by sme iste chceli viac v 21. storočí.
Podľa odborných štúdií (http://www.coreconcepts.com.sg/mcr/spontaneous-resorption-of-herniated-discs/) aj bez operácie po niekoľkých rokoch dôjde až u 60 percent pacientov s herniou platničky k jej repozícii či vstrebaniu hmoty (extrúzie), ktorá sa z nej vytláča a tlačí na nerv. Ale opäť, môže sa to zdariť ale nemusí - garancia žiadna. Zaujímavé, že američania (anglosaské stránky o chrbtici) vôbec nepoznajú vpichovanie ozónu ako terapiu, prečo, to neviem.
Ja sa preto usilujem z toho dostať konzervatívne, liekmi, cvičením, časom (to je asi najťažšie). Je to samozrejme veľká záťaž aj na psychiku, keďže je človek vyradený zo sociálnych kontaktov (okrem internetu:)) aj práce. Keď si však niekedy prečítam ťažké story nejakého platničkára, hovorím si, že to nie je tak zlé a hlavu netreba vešať. Nejaké cviky pri bolestiach nohy pri hernii disku možno nájsť napr. tu: http://www.spine-health.com/wellness/exercise/exercise-sciatica-a-herniated-disc, ale, po pravde, ja som si vyšľachtil svoju vlastnú zostavu zloženú z vybraných cvikov od neurológa, rehabilitačnej doktorky, fyzioterapeuta, metódy McKenzie a nejakého strečingu, ktorý som už v minulosti používal na údržbu chrbtice.
Tak opätovne, povzbudzovania nikdy nie je dosť: všetkým prajem úľavu od bolesti, rýchle uzdravenie, viac pohody v duši a krásne jarné slnko na oblohe.
margot157
28.03.12,03:33
No neviem, možno že sa mýlim, nie som doktor, ani sa s touto problematikou až tak dlho nezaoberám, samozrejme až odvtedy, keď postihla mňa, ale ja si tak laicky vysvetľujem, že ozón napomáha vstrebať vodu z tej vytečenej hmoty z prasknutej platničky, tým zmenší jej objem a zníži sa útlak koreňa nervu, ktorý spôsobuje tie problémy, bolesti, tŕpnutie končatiny a pod. plus iné účinky ako dodávanie potrebnej energie bunkám pri obnove postihnutej platničky, analgetické účinky a pod. . Tak si myslím, že asi ozón viac pomáha pri tých vlastne horších prípadoch, ( pri extrúzii ), protrúzia je asi len vybočenie platničky, ale ešte nie jej pretrhnutie s vytečením rôsolovitej hmoty ku miechovému kanálu, tak si to vysvetľujem ja, že možno prečo Tebe Lubela zatiaľ tá ozónka nepomohla. V Tvojom prípade je možno lepšia cesta fakt dobré cielené cvičenie a možno kúpeľná liečba by Ti zabrala. Ale pre niečo asi dávajú čas na ďalšiu ozónovú terapiu 3 mesiace, tak si myslím, že je nádej na zlepšenie do tých 3 mesiacov a až keď dovtedy nič nezaznamáš, ( teda žiadne zlepšenie ), treba podniknúť niečo ďalšie.
Ja sa cítim stále dobre, by som povedala, že je to stále o kulilinček lepšie, žiadne bolesti, chôdza úplne v pohode, ale zase netvrdím, že je to na 100% ako pedtým, sem - tam pri nejakom pohybe ma to zabolí, nemôžem napr. utekať, stále si dávam pozor na pohyby, hlavne dvíhanie a stále cvičím, takže držím všetkým palce, M.
evika
28.03.12,05:08
ianok, prosím mohol by si tie cviky lepšie opísať. Tolko tých cvikov je. Bola by som rada. Tolko trpím a ničm mi nepomáha. Zvažujem ten ozon.
Ďakujem.
lubela
28.03.12,09:33
Hej, Margot, aj ja si myslim, ze ked mi este obal platnicky drzi....kam sa ta gelova hmota - jadro vstrebe? Ako sa obsah zmensi? Mozno to vsak nejak zmeni tvar a posunie to od nervov? Asi. Vcera doktor /ktoremu konecne verim/ zas velmi do MR pozeral a vraj sa to musi konzervativne podarit! Uz ked som tolko cakala, este vydrzim daco. Bolest bola ozaj kruta, teraz je silna, ale vydrzatelna. Aspon robim uz, ale nejake motanie sa po prac. dobe nehrozi. Rovno domov a polihujem. Kupele som pytala, ale zatial vraj nie, ze ma treba najprv vyriesit. Mam podla papierov LIS /lumboischialny syndrom/
margot157
28.03.12,10:29
Hej, Margot, aj ja si myslim, ze ked mi este obal platnicky drzi....kam sa ta gelova hmota - jadro vstrebe? Ako sa obsah zmensi? Mozno to vsak nejak zmeni tvar a posunie to od nervov? Asi. Vcera doktor /ktoremu konecne verim/ zas velmi do MR pozeral a vraj sa to musi konzervativne podarit! Uz ked som tolko cakala, este vydrzim daco. Bolest bola ozaj kruta, teraz je silna, ale vydrzatelna. Aspon robim uz, ale nejake motanie sa po prac. dobe nehrozi. Rovno domov a polihujem. Kupele som pytala, ale zatial vraj nie, ze ma treba najprv vyriesit. Mam podla papierov LIS /lumboischialny syndrom/
No presne toto som sa ja pýtala primára na neurológií, že keď je to už raz vysunuté ( v mojom prípade aj vytečené ), že ako sa to potom dostane naspäť, teda bez operácie, tak mi na obrázku ukázal, že nech si predstavím plastelínu, že tým gúľaním sa z nej stane gulička a to presne oni chcú docieliť rehabilitáciami, ( cvičenie, masáže, elektro... ), tým by sa mal ten tvar vrátiť do " pôvodného " stavu a tlak na nervy zmenšiť, takže asi dobré cviky, hlavne spevniť chrbtové svalstvo, aj panvového dna, brušné svaly, má to všetko súvis, držanie tela pri chôdzi, sedení, státí a hlavne je to strašne individuálne, prípad od prípadu, takže oni nemôžu nikoho dať do škatuľky, na každého zaberá niečo iné. M.
ianok
28.03.12,11:34
Ja tomu ozónu pri protrúzii a nepretrhnutom obale platničky rozumiem tak, že ozón prenikne aj cez obal/púzdro platničky, ku ktorej je vpichnutý a spôsobí redukciu vnútra (jadra) platničky, tej rôsolovitej hmoty, ktorá zabezpečuje pružnosť disku. Keď sa tak zmenší objem platničky, tak má zrejme aj menšiu snahu vytŕčať spomedzi stavcov a zasahovať ku koreňom nervov vystupujúcich z miechového kanála chrbtice. Na druhej strane, mne by sa to tak videlo, zmenšenie objemu platničky by mohlo zvýšiť riziko, že bude tenšia a susedné stavce sa k sebe viac priblížia. Vysvetlenie k tomu som však nikde nenašiel, ani nepočul od žiadneho doktora. Pri ozóne asi ide hlavne o metódu, kde sa zistilo experimentálne, že občas prináša úľavu. S metódou prišli Taliani v 90-tych rokoch.
lubela
28.03.12,11:53
Jej, ako sme tu pekne naraz! :o) Ja tiez spekulujem, zistujem po internete. Uz som si hodila v kancli karimatku na zem a uz som dnes aj cvicila chvilu. :o) Mna poslal na rehabky - trakcie /tie som uz mala mozno 2 mes. nazad/ a lymfodrenaz /tu som este nemala/. Trakciami - natahovanim na takom stole citim, ze ma chcu "natiahnut", aby sli stavce od seba a platnicka hadam sa vrati kam ma.
lubela
28.03.12,11:54
ianok a Ty mas protruziu ci herniu?
ianok
28.03.12,14:33
Ja mám herniu, tj. obal platničky je porušený a jadro sa vytláča von. Mňa "kríže" nebolia, len noha, ale tá značne. Dr. tomu hovoria aj radikulopatia či radikulárny syndróm. Dokiaľ bolia "len" kríže, to sa dá zvládnuť obyčajne rýchlo, aspoň taká je moja skúsenosť, napr. strečingom. Vystreľovanie do nohy je však úplne iná obluda, tam náprava cvičením postupuje pomaličky, aspoň u mňa, a strečing na to veľmi nie je vhodný, ak, tak len veľmi jemný. Nerv by si mal nájsť nové lepšie miesto, platnička by sa mala trocha scvrknúť (čas, ozón), zápal koreňa nervu a jeho okolia by sa mal zahojiť - na to sú dobré analgetiká ako brufén či diklofenak. Ak je tá extrúzia výrazná, môžu pomôcť aj biele krvinky, ktoré ju čiastočne zlikvidujú ako cudzie teleso. Na to je potrebný metabolizmus v tej postihnutej oblasti, preto by mali prospievať cviky, ktoré oblasť jemne rozhýbu a prekrvia. Tak som to aspoň vyčítal zo stoviek internetových zdrojov. Nie som však doktor, takže je to vlastne len môj pracne zbudovaný názor a osobná skúsenosť.
ianok
28.03.12,14:45
Existuje aj špeciálna metóda cvičení, ktoré niektorým platničkárom pomôžu relatívne rýchlo - metóda McKenzie. Nie je však vhodná pre každého. Jej podstatou sú záklony pri ležaní na bruchu. Treba sa skontaktovať s certfikovaným terapeutom podľa tejto metódy, ten by mal dokázať posúdiť, či je metóda vhodná alebo môže uškodiť. Zoznam je k dispozícii napr. tuto: http://www.mckenzie.cz/o-nas/terapeut.htm
U mňa to nefungovalo, ale sú doložené prípady, kedy sa pacient zotavil za pár týždňov.
ianok
29.03.12,23:11
Odborný opis účinku ozónu na platničku možno nájsť napr. tuto: http://www.tribune.cz/clanek/22269-oxygen-ozonova-terapie-vyhrezu-lumbalnich-disku. Vychádza mi z toho, že ak ide len o protrúziu, kedy nie je obal platničky porušený až tak, že by sa z platničky vytláčal von jej mäkký obsah, potom má vpich ozónu ku platničke 3 účinky: 1) Znižuje zápal 2) Produkuje látky potláčajúce bolesť a blokuje naopak látky, ktoré vyvolávajú bolesť 3) Znižuje opuchnutie a zlepšuje prekrvenie na postihnutom mieste. To spolu má za následok ústup bolesti v postihnutej nohe. Zmenšenie objemu platničky zrejme nenastáva. K tomu by došlo až v prípade, že by ozón bol vpichnutý priamo do platničky, to však nie je vôbec štandardný zákrok. Myslím si, že v prípade, že ide o herniu a z platničky je vytlačený (čiastočne) jej obsah, potom vpichnutie ozónu ku platničke možno vysušuje aj priamo extrúziu, ktorá je vystavená účinku ozónu, a tak zmenšuje jej tlak na koreň ischiatického nervu. Tak či tak, niekomu to zaberie a niekomu nie.
lubela
02.04.12,11:49
Bolest mam stopercentnu nazad. Minimalne zlepsenie bolo mozno slnkom. :o) Idem sa objednat do cievnej ambulancie. Mne sa nejak zda, ze to ani chrbtica nebude, sakra. Mam len protruziu a bolest oboch noh od pol stehien az po spicky prstov? Na ktoru nepomaha nic!!! Len trochu, aby som sa nezblaznila teply kupel, studene obklady predtym. Vyse 2 roky uz?
ianok
02.04.12,16:54
lubela: To, že je to "len" protrúzia neznamená, že to nemôže intenzívne bolieť. Ak je protrúzia, tj. vytŕčanie platničky spomedzi stavcov, veľká (5mm a viac), aj pri neroztrhnutom obale platničky môže byť tlak/dráždenie nervu veľké. Pri protrúzii by však malo byť jednoduchšie zjednať nápravu bez operácie. Malo by pomôcť cvičenie - nenásilný strečing a McKenzie cvičenia, poradiť by mal neurológ či fyzioterapeut. Aj malá protrúzia môže bolieť dramaticky, závisí od priestorových pomerov v oblasti protrúzie, a tie sú veľmi individuálne. Pri protrúzii je však často možné cvičením dosiahnuť jej zmenšenie. Kým som ja trpel len protrúziou, boleli ma len kríže, nevystreľovalo mi to do nohy, a strčingom som dokázal bolesť rozpustiť tak za 7 dní - potom už to bolo OK. Cvičil som iba do miernej bolesti a postupným opakovaním stúpala (po cm) pohyblivosť a klesala bolesť. Od certifikovanej terapeutky metódy McKenzie som počul, že táto metóda (McKenzie) môže mať prekvapujúco rýchle a dobré výsledky - treba skúsiť kontaktovať takého terapeuta. Moje strečingy boli v ľahu na chrbte s pokrčenými kolenami 1) striedavé priťahovanie stehien, 2) súčasné priťahovanie oboch stehien (s pomocou rúk), 3) kolená v pravom uhle - lýtka rovnobežné s podlahou, vystieranie lýtok (vždy jedna strana) smerom nahor k stropu (kam sa dá bez zvýšenia bolesti) s dotiahnutím cvičebným pásom zaháknutým za chodidlo, a 4) pri jednej v kolene pokrčenej nohe, druhú mať priamo na zemi a tú zdvíhať do zvislej polohy bez pokrčenia kolena tiež s pomocou cvič. pásu. V napnutej polohe len krátka výdrž, 2 sek., a späť. Pohyby pomalé, snažiť sa cvičiť bez zvýšenia bolesti (to niekedy nejde, chápem veľmi dobre) , 10 opakovaní v sérii a niekoľko sérií za deň. Cviky sú podľa bratov Whartonovcov - dá sa nájsť na Internete.
Treba sa však poradiť s lekárom, ja nie som lekár, a čo tu píšem, je len moja osobná skúsenosť. McKenzie cviky sú zasa prehýbanie chrbtice na opačnú stranu, v ľahu na bruchu - to mne neprinieslo žiadny benefit. Cvičiť sa však treba snažiť denne, dlhodobo.
lubela
03.05.12,11:21
Pozdravujem Vas. Ianok, dakujem velmi pekne za podrobne vysvetlenie. Cvicim pomalicky, hadam to teda povoli. Uz dlho mam bolest oboch noh a "lezie mi to uz krkom"! Je pravda, ze ma liecili, ale zle. Tak este trochu trpezlivosti mam a hadam to prejde. Si lepsie? Ozom ani neskor nezabral? Ja bych chcela este aspon jeden skusit.
jana007
04.05.12,08:07
Cvičenia podľa bratov Whartonovcov sú popísané v tejto knihe :
http://www.vyber.sk/katalog/zdravy-chrbat/
ianok
06.05.12,12:59
lubela: Mne ozón vôbec nezabral. Ani nepohoršil. Zatiaľ mi ako jediná ako tak fungujúca terapia vychádza vhodné jemné cvičenie, myorelaxanciá, nesteroidné analgetiká a čas. Zhodou okolností som narazil na doktora, ktorý robí injekčné podania kortizónu ku postihnutej platničke, teda vlastne ku koreňu ischiatického nervu, ktorý je platničkou dráždený. Asi to všetci na tomto fóre poznáte, volá sa to PRT - periradikulárna terapia, a robí sa to pod CT, obdobne ako ozónoterapia, aby sa účinná látka zaviedla čo najbližšie k postihnutému miestu (hernii). Dr. tvrdí, že výsledky podania sú výborné. Z Internetu viem, že to občas účinkuje, občas nie, niekomu to uľaví na pár dní, niekomu na rok. Predpokladám, že veľmi záleží na zručnosti doktora, ktorý injekciu aplikuje. Rovnako, ako pri ozónoterapii. Tak verím, že ten "môj" doktor je ten najlepší. Chystám sa to absolvovať. Kotizon zlikviduje zápal aj opuch, teda, mal by zlikvidovať. Neviem, či aj zmenšuje herniu.
Jurivo
07.05.12,06:34
Na vyhryznutú platničku by som doporučil Breussovu masáž. Pri tejto masáži sa jemnými hmatmi roztiahnu medzistavcové medzery a do oblasti chrbtice sa vtiera ľubovníkový (trezalka) olej. Oblasť sa prekrví a dochádza k regenerácii platničiek a uvoľneniu stuhnutého svalstva. Je to vynikajúca masáž na bolestivú chrbticu, pri rôznych degeneratívnych zmenách chrbtice ale aj ako prevencia. Táto masáž sa zvyčajne robí v kombinácii s Dornovou metódou ale môže sa vykonávať aj osobitne.
Ak máte pochybnosti či môžete absolvovať túto masáž, opýtajte sa svojho ošetrujúceho lekára.
Bionda
07.05.12,09:10
Jurivo ale tá masáž svojím spôsobom pôsobí chiroprakticky ( teda mne to tak vychádza) a to naozaj nie každý toleruje a je dôležité, aby bolo odkonzultované s odborným lekárom . neurológom...
qimmik
01.06.12,09:58
Dobry den.ako tu citam vase prispevky,tak mam este vacsie obavy.ja mam taktiez podobnu diagnozu..vyskocena platnicka o 0,5cm/3.st,obojstranna ischialgia..velke bolesti krizov a bolest vyzaruje do kolien az lytok..moja neurologicka mi odporuca operaciu-dnes som si to vypocula a stale na to myslim!! mam za sebou lieky,injekcie,infuzie a stale nic. sice neviem v akej vekovej kategorii ste vy,co tu pisete..ja mam 30 a neviem ozaj ako to riesit??!!
Bionda
01.06.12,11:50
... poznám ľudí, ktorým to pomohlo, mne v čomsi áno ( prsty na rukách bolia pri používaní a nie stále) ale napr. pri nohách vôbec- svine bolia stále- ale zas je celkom možné, že bez operácie by to bolo so mnou už úplne zle- miecha má šancu k regenerácii- takže niekedy asi čím sa to viac odkladá, tým môžu byť aj horšie následky odkladov... Treba uvážiť či máš ešte čo stratiť... ak žiješ len v bolestiach a na liekoch... môže sa to len zlepšiť... :) treba veriť!
andika333
01.06.12,11:59
Ahoj Heni. Ja som po operácii hernie disku mám 30 rokov. Operovali ma v septembri.Cítim sa veľmi dobre. Na ozonoterápii som bola v Dunajskej Strede. Mne to vôbec nepomohlo. Robí to Dr. Koník. môžeš si to nájsť na nete. Boli tam viacerí niektorý si to pochvalovali, ale mne to nepomoholo. Skúste možno budete mať štastie. Ja som tiež operáciu odkladala ale nemalo to význam. Ani operácia sa dá vydržať nie je to nič strašné.
qimmik
10.06.12,15:08
Dobry den IANOK.ja len chcem zareagovat na vas clanok.ja mam problem s posunutymi platnickami,dokonca obojstranny ischias-bolest mi vystreluje od krizov,cez stehno az do lytka,je to niekedy neznesitelne.ako pisete..aj mne je tazko dlho vysediet,stat na jednom mieste dlho(a pracu mam v stoji za strojom)..este ze chodenie mi nerobi problemy.mam 3 stupen poskodenia a moja neurologicka mi odporuca operaciu..este som ziadnu inu moznu liecbu nepodstupila,tak neviem.tieto bolesti mam zhruba 3roky..len tolko
graviola
13.06.12,20:45
zdravím vás,dovoľte pár slov k tomuto problému.Pozrime sa na bolesti chrbtice z iného uhla ,možno vás to bude zaujimať,možno nad tým hodite rukou.Ale je demokracia,nuž takto.......telom nám prúdia energie,,energetické drahy,počuli ste určite o meridianoch...dobre...zoberme si teda drahu močového mechúra.Tá začína medzi očami,ide teda cez hlavu,kde sa hned rozdvojuje,kontroluje chrbtové vzpriamovače...!!!...,krúti sa to...táto zdvojená draha sa spája pod kolenom a končí pod maličkom na nohe.Vyznieva tzo tak,že problémy s chrbticou sú problémami močového mechúra.Len veľmi malé percento má svoj skutočný pôvod priamo v chrbtici.prtoblémy sú teda záležitosťou chrbtového svalstva,ktoré z príčiny,že cez ne prechadzajú drahy močového mechúra a už sme u toho....chrbtové svaly sú paralyzované,teda neplnia svoju funkciu tak ako by mali a teda pripusťme možnosť že do uvo&ĺneného svalu sa uvo&ľní niečo čo je pod tlakom a má možnosť vniku do priestoru,kde bol určitý odpor a už paralyzaciou nie je,alebo je menší,slabší....predppoklad herniacie...teda dôsledok je zjavný,znemožnenie pohybu ,čo pravdaže zrovna nier je príjemný pocit a aj bolí-Lenže bolesť je rozbrnkaná struna nervov,znak,že je tam neporiadok,že sa tam deje niečo,čo by sa diať nemalo.Hexenšus,úsad......Teda záležitosť svalstva ,vyššie popísaná,Chrbtica nebolí..Zhrňme to tak,že medicína produkuje takéto omyly a produkuje ich preto,že neakceptuje energetické súvislosti v tele.
Pravdaže iné je,kĎ Sú POLáMANé PLATNIčKY,KED JE úRAZ,K´D JE VE&ĹKý NEDOSTATOK VáPNIKA,DOCHáDZA K VYDIERANIU čI VZNIKA BECHTEREV.Ale to sú výnimky,naozaj veľa bolesti má pôvod ako som popísala.
Ak je problém krčnej chrbtice,tak to spravidla nie je problém krčnej chrbtice.Zdá sa vám to nelogické.V tomto prípade ide o krč šijového svalstva.Vážení,šijové svalstvo kontroluje ktorá draha?Neviete to.Je to draha žlčníka,tá vychádza zo spodiny lebečbej...teda kto má žlčník už fuč&(čo by nemuselobyť,ale je) tam sa už nič neporieši,iba vhodná preventiva.
Chcete vedieť viac,mna toto naučil jeden terapeut z Čadce,má sídlo v budove Magnum na ul.A.Hlinku.Kedže sa kontakt nermá uvádzať tak si to nájdite,ak chcete.A pomoc to bola v mojom prípade excelentná.
petra9478
11.11.12,08:38
Dobrý deň, vie mi niekto poradiť, prosím Vás? Po komplikovanej liečbe obličiek mi museli vymeniť obidva bedrové kĺby a čakajú ma aj ramená. Mám 34 rokov a poviem Vám nie je to bohvie čo :( Ale k problému, na ktorý sa chcem opýtať. Nie stále, ale už dosť často, keď vykročím pravou nohou, tak mi pukne, alebo preskočí v chrbte. Tak v nižšej polovici, nie úplne v krížoch. Normálne to počujem, je to veľmi nepríjemné. Ale nič ma nebolí. Nemám nejaké extrémne bolesti v chrbte. Najprv som si myslela, či to nie je umelý kĺb, ale to by ma pravdepodobne veľmi bolelo, keby bol uvoľnený. A robilo by to zvláštne veci aj pri iných pohyboch. Viete mi niekto poradiť o čo asi by sa malo jednať? Viem, že najlepšie je ísť opäť za ortopédom, ale chcem len približne vedieť na čo sa mám pripraviť a čo ma si čaká. Už mám pocit ako by som sa rozpadávala komplet celá. Vďaka za Vaše názory. :)
milada11
17.05.13,12:27
ianok..prosím ťa ako môžeš cvičiť..mne na ct diagnostikovali že mám L5/S1objemná pravostranná exstrúzia disku do 9,3mm-s útlakom DV a prís.koreňa s miernou foraminálnou propagaciou..vybrala som infuzie lieky čo mi nezaberajú a teraz už ani na WC neviem ísť a vôbec nie ešte cvičiť..a chodenie je strašný problém u mňa neviem si to vysvetliť však sa to malo zlepšovať a nie zhoršovať..som objednaná na ozonoterapiu do Dunajskej Stredy tak verím že mi to pomôže a budem už môcť začať spevňovať svaly na chrbte..ale ak by mi niekto vedel poradiť ako čo najskôr z toho von z bolestí bola by som povďačná nakolko som živnostníčka a samoživitelka potrebujem čo najskôr nabehnúť na klasický pracovný život nakolko som odstavená od prace...ďakujem
Jurivo
22.05.13,06:22
milada11..vo Vašom prípade by som odporučil cvičiť SM systém. Pri veľkých bolestiach sa dá začať s cvičením po sediačky kým bolesti neustúpia a potom pokračovať v stoji. Pomocou tohto cvičenia sa vybuduje svalový korzet, ktorý naťahuje chrbticu smerom dohora a uvoľňuje sa tak tlak na medzistavcové platničky. Pri každodennom poctivom cvičení sa do 1 roka odstránia problémy s platničkami. Bližšie informácie o SM systéme nájdete na webe.
ianok
24.05.13,16:44
milada11: Dlho som sem neprispel, videlo sa mi, že je to už mŕtva diskusia. Ja sa potýkam s bolesťou už cca rok a pol, hernia disku nie je žiadna banálna zdravotná záležitosť. Absolvoval som opichy PRT (pod CT), tie čiastočne zmiernili bolesť, ale iba dočasne (cca 1 mesiac), naučil som sa cvičiť cviky na posilnenie hlbokého stabilizačného (svalového) systému. Úroveň bolesti pomaaaličky klesala na úroveň, kedy sa dá s určitými obmedzeniami existovať, chodiť do práce, šoférovať, sedieť. Všetky tieto zlepšenia však prichádzajú veľmi (deprimujúco) pomaly. Pokiaľ ide o otázku, ako sa dá pri bolesti cvičiť, je to naozaj problém, a treba zvoliť vhodnú intenzitu. Pokiaľ sú bolesti akútne, znemožňujúce chôdzu či sedenie, zrejme sa cvičiť nedá, ak áno, tak len nejaké dychové cvičenia - tá bolesť býva takmer neznesiteľná. V takom stave som bol odkázaný na ležanie v posteli (niekoľko týždňov) a branie analgetík (Voltaren, Ibuprofen), ktoré aj potláčajú zápal, a infúzie. Mohol by pomôcť ľadový obklad, opakovane na nejakých 10-20 min., napr. balíček zmrazenej zeleniny z mrazničky. U mňa sa ukázalo, že dokiaľ (to bolo viacero rokov dozadu) nebola platnička roztrhnutá (=hernia), ale "len" s protrúziou, čo znamená, že sa vyklenovala spomedzi stavcov a tlačila na nervové korene, ale jej obal nebol prederavený, tak v prípade, že ma postihli akútne bolesti (lumbago) výborne mi pomáhali jednoduché strečingové cviky, o ktorých som písal skoršie (Whartonovci). A v tých časoch som začal s takýmto strečingom opatrne akonáhle som dokázal zliezť z postele a ľahnúť si na tvrdú podložku (zem) s pokrčenými kolenami a aspoň trocha nadvihnúť nad zem aspoň jednu nohu. Cvičil som len krátko a len s minimálnym pohybom, potom som zasa oddychoval. Mnohými sériami strečingu (10 x za deň) sa mi v priebehu niekoľkých dní darilo zväčšiť pohyblivosť v drieku a znížiť bolesť. Od kedy ma postihla hernia disku, toto už neplatí, a žiadne rýchle riešenie pre mňa, zdá sa, neexistuje. Dobré je, ak Vám dokáže fyzioterapeut ukázať niekoľko vhodných a šetrných cvikov, napr. na ten tzv. hlboký stabilizačný systém. Niekomu pomohli cviky podľa McKenzieho, mne ale vôbec nie. Niekomu pomohli vpichy ozónu, mne nie. Držím palce, aby Ťa bolesti čo najskôr opustili, a tak isto všetkým platničkárom skorý návrat do normálneho života.
jimmy1981
30.05.14,11:41
Ahoj Ianok.
Uz je to rok, co si neprispel, tak som zvedavy, ako sa citis dnes :). Precital som si celu diskusiu, a chyba mi pokracovanie :). Neviem, ci sa uz vsetkym polepsilo, alebo prave naopak, ze uz nemaju naladu prispevkovat :).
Ja osobne mam sirsiu herniu disku(centralne az paracentralne, a hlavne vpravo) L5/S1, krize ma nebolia, ale boli ma prava noha, hlavne rano po prebudeni, ked sa snazim postavit. Musim sa rozchodit aspon polhodku. No a najhorsie je asi sedenie. Po dlhsom ako 15 minutovom sedeni mam problem sa na tu nohu postavit.. Tiez musim chvilu pockat, kym sa ako tak spamata :).
Som 2 dni po 1. ozonoterapii v KE(28.5.2014 - stalo ma to 100€), kde mi ku nerv. korenu vstrekli 10ml ozonu + 2ml Mezocain(lokalny oblbovak) + 1ml Diprophos(kortikosteroid).
Zatial ziadne zmeny, ale este je asi prilis skoro, tak uvidime. Lieky do bolesti neberiem ziadne, lebo mam problemy s pecenou, sakra :). No, co uz. Cvicim aj SM-system.
Dajte vediet aj ostatni, ako sa mate, citite, atd.
Cloveka vzdy povzbudi, ked vie, ze na to nie je sam ;)
Caute zatial a prajem co najviac hodin bez bolesti :P
Jurivo
31.05.14,09:19
Som cvičiteľ SM systému a môžem potvrdiť, že jedine cvičenie dokáže pomôcť pri bolestiach a problémoch chrbtice. Treba cvičiť pod dozorom skúseného cvičiteľa a mať trpezlivosť lebo je to beh na dlhé trate. Treba zmeniť celý životný štýl a pohybové návyky. Nemôžete čakať rýchle výsledky (aj keď v niektorých prípadoch nastanú) keď si chrbticu ničíte niekoľko rokov. Držím palce a prajem veľa trpezlivosti pri cvičení.
raver7
31.10.14,18:48
Čaute, hľadal som na internete všetko možné, záver bol vždy rovnaký, pokiaľ je to možné - vyhnúť sa operácii. Preto stále cvičím a bojujem s herniou. Veľmi mi pomohli informácie ľudí, ktorí sú na tom rovnako, pretože som sa dozvedel aj iné možnosti liečby. Zaujímavé info som našiel napríklad na tejto stránke: www.hz.sk (http://www.hz.sk) , dosť mi to pomohlo, hlavne niektoré veci pochopiť... Držte sa a nevzdávajme to!:)
aaandrea
09.12.14,10:00
ahojte, tento problem riesim aktualne aj ja, momentalne som 4.tyzden na PN paralyzovana...nemam herniu, ale extruziu, co je ale nieco podobne...
vybrala som infuznu liecbu, bez ucinku... beriem patorake tabletky, bez ucinku...
neurochirurg mi na zaklade MR odporucil ozonoterapiu v kombinacii s kortikoidmi.... kortikoidov sa bojim ako certa, preto sa snazim hladat nejake ine riesenie... ozonova terapia v kombinacii s plazmou ma pred 5 dnami zbavila aspon neznesitelnych bolesti... po nej som sa prvykrat po 3 tyzdnoch vyspala, ale to bola len jedna noc, teraz to ide mierne opat dolu vodou, aj co sa tyka bolesti.... sice uz nemusim siahat po oblbovaku typu gabapentin, ale predsa tie bolesti pretrvavaju


vygooglila som nieco o liecbe laserom, kdesi na nejakom fore pisali viaceri, ze tato liecba (tiez nie je hradena poistovnou) pomohla mnohym, co tahali svoje nohy za sebou k vzpriamenej chodzi... takze to chcem vyskusat... musim si ale najprv zistit, ci je to mozne kombinovat s ozonoterapiou... nemate niekto skusenosti?
http://www.rehabilitacia-poprad.sk/o-nas
BXLmiami
09.12.14,10:23
akupunktura?
nina73
27.04.15,09:01
Zdravím všetkých...Moja skúsenosť..Som PN už pol roka, zatiaľ mi nič nepomohlo. Ortopéd ma liečil úplne zbytočne 3mesiace. Obstreky, rehabilitácie, všetko zbytočne. Až po mojom neustálom sťažovaní na bolesti krku, ramien, lakťov a chrbta ma ortopéd poslal na magnetickú rezonanciu. Bola mi zistená osteochondroza krčnej chrbtice, čo je laicky povedané- opotrebované stavce..potom protrúzia diskov a hernia disku C5 a C6. Som v starostlivosti neurologa, ktorý mi odporučil operáciu a ani slovom sa nezmienil aj o inej alternatíve. Sama som si našla info o možnostiach. Keďže žiadné cvičenie v mojom prípade nepripadá do úvahy, čítala som toho dosť o ozonoterapii. Chcela som vedieť názor aj neurochirurga a preto som išla na konzultáciu do NZ. Tam mi operáciu odporučili, aby som sa zbavila bolesti..a po otázke, či je vhodná ozonoterapia, mi nevedeli odpovedať..Tak som nateraz operáciu odmietla a mám za sebou prvú ozonoterapiu. Zatiaľ žiadnú zmenu necítim. Lekár mi povedal, že prvá ozono nemusí vôbec zabrať, ale druhá zvyčajne svoj účinok má. Čaká ma kontrola u neurologa a chcela by som absolvovať ďalšiu ozono..Musím však povedať, že čím dlhšie toto trvá, môj pocit je, že ma operácia neminie. Som už z toho unavená, bez analgetík nemôžem existovať. Smutné je, že lekári nemajú pochopenie a dokonca som pred dvomi mesiacmi zmenila obvodného lekára, pretože mi chcel ukončiť PN..Kto nepracuje fyzicky, nepochopí. Lekára som zmenila a uvidím, ako to všetko dopadne. Prac. zmluva mi počas PN skončila. Proste smola, som zúfalá. Už som mala mať zmluvu na dobu neurčitú a toto sa mi prihodilo...)) Všetkým s podobnými ťažkosťami držím palce.