alusik75
07.03.09,15:19
Dobrý deň všetkým,

vo výkaze o majetku a záväzkoch sa mi objavil podnikateľský úver čerpaný z VUB až 2x = 1x v záväzkoch (v riadku 17) a 2x v úveroch (v riadku 18):eek:
Úver som zaúčtovala nasledovne (účtujem v ALFE):
- vytvorila som si v analytike bankový účet na úver, počiatočný stav som dala mínusom
- zaevidovala som celý úver ako záväzok voči VUB
- čerpanie úveru - cez priebežnú položku na bežný účet
- splátka istiny - cez priebežnú položku na úverový účet + odúčtovanie zo záväzkov
- splátka úrokov - VODP

Čo som urobila zle, alebo ako by som to mala opraviť?:confused::confused::confused:
alusik75
08.03.09,07:48
Dobrý deň všetkým,

vo výkaze o majetku a záväzkoch sa mi objavil podnikateľský úver čerpaný z VUB až 2x = 1x v záväzkoch (v riadku 17) a 2x v úveroch (v riadku 18):eek:
Úver som zaúčtovala nasledovne (účtujem v ALFE):
- vytvorila som si v analytike bankový účet na úver, počiatočný stav som dala mínusom
- zaevidovala som celý úver ako záväzok voči VUB
- čerpanie úveru - cez priebežnú položku na bežný účet
- splátka istiny - cez priebežnú položku na úverový účet + odúčtovanie zo záväzkov
- splátka úrokov - VODP

Čo som urobila zle, alebo ako by som to mala opraviť?:confused::confused::confused:


Nikto mi nevie poradiť? Prosím
Enyma
08.03.09,20:00
Ahoj, učtujem tiež v alfe síce JU učtujem prvý rok, ale keď som sa spýtala na hotline tak mi kázali úver zaevidovať v záväzkoch napr.
10 000 000,- Sk druh dokladu úver a dáva mi to do výkazu o majetku a záväzkoch iba do úverov a z toho odučtovávať jednotlivé platby každý mesiac napr 70 000,-Sk.

enyma
alusik75
09.03.09,16:00
Ďakujem za radu Enyma. Zmenila som v záväzkoch typ dokladu na úver, teraz mi to však na riadku 18 vo výkaze o majetku a záväzkoch zrátalo:( , asi mám ešte niekde chybu. Ale na úverovom účte to predsa musím nechať mínusom, aby mi sedel účtovný stav s bankovým výpisom, tak neviem, čo robím zle :confused: Ak ešte viete niekto poradiť, prosím:)
kkllc
09.03.09,16:34
Peniaze prišli na podnikatelský účet v banke?
Nájdeš to v: často kladené otázky v Krose.
alusik75
09.03.09,18:53
Našla som to, ale to je postup, keď prídu peniaze priamo na podnikateľský účet v banke a je urobený nejaký splátkový kalendár. V mojom prípade to však bolo tak, že banka zriadila úverový účet (iný ako bežný podnikateľský), na ktorý potom previedla prostriedky z úveru. Tiež splátka úveru a ostatné poplatky sú zrážané z bežného účtu a prevádzané na úverový účet. Úverový účet som si zriadila v analytike a poč. stav som dala mínusom - tak som sa dočítala v radách, ktoré boli tu na porade....:( prosím ešte poraďte...
alusik75
10.03.09,11:48
Tak už nemusíte radiť, na hotline mi poradili, že buď to mám v záväzkoch, alebo účtujem o úverovom účte. :):):)
ada159
19.07.11,10:05
SZČO uzavrela s bankou zmluvu o splatkovom úvere( splatenie povoleneho prečerpania z účtu). Učtujem správne ak
výška úveru - zaevidujem do záväzkov - VNZD
úrok - VOZD
poplatok - VOZD
istina - mesačne cez banku uhrada záväzku, VNZD

Pozrie mi to niekto? Dakujem