2.71828182
07.03.09,20:27
Ahojte, chcel by som vás poprosiť o radu. Účtujem od februára jednu firmu - pohostinstvo v sústave jednoduchého účtovníctva. A neviem, ako mám účtovať prepravky. Totiž funguje to asi tak, že dodávateľ nám dodá tovar aj s prepravkami a pri tejto príležitosti si vždy aj zoberie tie prepravky, ktoré nám dodal v minulosti a už sa uvoľnili. A tieto prepravky si aj odpočíta na faktúre a ja neviem, ako to mám zaúčtovať. A ešte by som chcel vedieť, firma otvárala vo februári, ale v minulosti, keď bola vlastnená inými osobami, tiež fungovala ako pohostinstvo a ostali jej na začiatku nejaké prepravky, ktoré boli potom po znovuotvorení aj vrátené a odpočítané na faktúre, ako mám zaúčtovať začiatočný stav prepraviek? Ďakujem veľmi pekne za radu
Monika Kováčová
07.03.09,19:41
Obaly, teda materiál. Od predchádzajúceho majiteľa by mala byť faktúra za tovar, vrátane obalov, ktorý zostal nasledujúcemu majiteľovi.
2.71828182
08.03.09,18:11
Ďakujem a ako to mám teda zaúčtovať v peňažnom denníku? Napríklad uhrádzam faktúru za tovar s týmito položkami: tovar 1000 Eur, dodané prepravky 150 Eur, vrátené prepravky 200 Eur. Čiže celková suma faktúry 950 Eur. V peňažnom denníku uvediem:

1000 Eur Výdavky na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov Tovar
150 Eur Výdavky na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov Materiál
-200 Eur Výdavky na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov Materiál

Prosím, je to takto správne?

A ten počiatočný stav prepraviek môžem teda uviesť v knihe zásob ako materiál?

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď
ivet.
08.03.09,19:16
Ja prepravky účtujem ako tovar. Lebo zákazník si ich môže s plnými fľašami aj kúpiť.
Ejo
08.03.09,19:26
Prepravky - obaly účtujem ako materiál. Keď príde pivo v sude, tak pivo dám tiež ako materiál, aj sud. Keď pivo flaškové, tak pivo je tovar / predáva sa v nezmenej forme/, prepravka - materiál.
ivet.
08.03.09,19:33
Ale ak vedieš účtovnícto v potravinách, tak ja prepravky účtujem ako tovar. Lebo zákazníci ich kupujú.
2.71828182
09.03.09,19:44
Hmm, tak teda ako???
Monika Kováčová
09.03.09,19:55
Pozri Postupy účtovania § 11

(2) Ako materiál sa účtujú najmä suroviny, pomocné látky a prevádzkové látky, náhradné dielce, obaly a majetok podľa § 10 ods. 25 do doby jeho uvedenia do používania a majetok podľa § 10 ods. 26, pričom ako
a) suroviny sa účtujú hmoty, ktoré pri výrobnom procese prechádzajú úplne alebo sčasti do výrobku a tvoria jeho podstatu,
b) pomocné látky sa účtujú hmoty, ktoré prechádzajú priamo do výrobku, netvoria však jeho podstatu,
c) prevádzkové látky sa účtujú hmoty, ktoré sú potrebné na prevádzku účtovnej jednotky ako celku, napríklad mazadlá, palivo, čistiace prostriedky,
d) náhradné dielce sa účtujú predmety určené na uvedenie hmotného majetku do pôvodného stavu alebo prevádzkyschopného stavu,
e) obaly sa účtujú veci, ktoré slúžia na ochranu a dopravu nakúpeného materiálu, tovaru a vlastných výrobkov; a ak sa nevratné obaly dodávajú zákazníkovi alebo odovzdávajú vo vnútri účtovnej jednotky spolu s dodaným
obsahom.