Luci
07.03.09,21:32
Dobrý večer.
Chcela by som poprosiť o radu pri nasledovnom:

Fyzická osoba - žena, ktorá počas celého roku 2008 poberala rodičovský príspevok, mala príjmy z prevodu obchodného podielu v s.r.o., (v ktorej bola spoločníkom od roku 2004) vo výške 200.000 Sk.

1) Tento príjem nie je oslobodený od dane, nakoľko stále platia prechodné ustanovenia k ZoDP (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov.html), § 52 ods. 21 ZoDP (http://www.porada.sk/autolink.php?id=30&script=showthread&forumid=2). T.j. musela by podiel vlastniť dlhšie ako 5 rokov.

2) Podľa zákona o DzP ide
podľa § 8 písm. f) o príjmy z prevodu účasti /podielu/ na spoločnosti s ručením obmedzeným, komanditnej spoločnosti alebo z prevodu členských práv družstva, pričom
podľa § 8 ods. (7) Pri príjmoch podľa odseku 1 písm. f) sa za výdavok považuje vklad alebo obstarávacia cena podielu.´
Ona vložila pri založení s.r.o. vklad 30.000 Sk.

ALE v § 9 zákona o DzP je ešte uvedené:
Od dane je oslobodený príjem

h) podľa § 6 ods. 3 apodľa § 8 ods. 1 písm. a), d) až f),ak nejde o príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, ak úhrn príjmov podľa§ 6 ods. 3 a podľa § 8 ods. 1 písm. a), d) až f) znížený o výdavok podľa § 8 ods. 5 a 7 nepresiahne v zdaňovacom období päťnásobok sumy životného minima platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia; ak takto vymedzené príjmy presiahnu päťnásobok sumy životného minima platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia, do základu dane sa zahrnú len príjmy nad takto ustanovenú sumu; výdavky nezahrnuté do základu dane, priraďované k sume oslobodených príjmov sa určia v rovnakom pomere, v akom je suma oslobodených príjmov k celkovým príjmom zahrnutým do základu dane,

Moja otázka je:
- akú sumu z predaja podielu táto FO zdaní? Počítam správne?

Môj výpočet:
Príjem 200.000 - 30.000 vklad pri založení - 25.650 čo je 5 x 5130 životné minimum platné k 1.1.2008 = 144 350 Sk je zdaniteľný príjem. Ale nerozumiem potom ešte tomu textu, ktorý je vyššie uvedený červeným.

Ďakujem.