Zuziana
29.06.05,07:47
Prosím skúsených personalistov o radu.

Pracovníčka má uzatvorenú pracovnú zmluvu na dobu určitú do 30.6.2005. Zároveň žiadosťou požiadala o ukončenie PP k tomuto termínu. Momentálne je pracovníčka PN. Môžem s ňou ukončiť PP k uvedenému termínu, alebo mámpočkať, kým prinesie ukončenie PN a rozviazať PP k dátumu ukončenia PN?
marek32
29.06.05,06:11
Prosím skúsených personalistov o radu.

Pracovníčka má uzatvorenú pracovnú zmluvu na dobu určitú do 30.6.2005. Zároveň žiadosťou požiadala o ukončenie PP k tomuto termínu. Momentálne je pracovníčka PN. Môžem s ňou ukončiť PP k uvedenému termínu, alebo mámpočkať, kým prinesie ukončenie PN a rozviazať PP k dátumu ukončenia PN?
Pre skončenie pracovného pomeru dohodnutého na určitú dobu sa neustanovujú žiadne ďalšie podmienky, ani sa neposkytuje zvýšená ochrana zamestnancom, teda pracovný pomer končí 30.06.2005.
Jura
29.06.05,06:14
Pracovný pomer končí uplynutím doby,t.j. na základe právnej udalosti bez potreby
právneho úkonu smerujúceho k jeho skončeniu. Pracovný pomer skočí uplynutím doby
aj v prípade, ak jeho skončenie pripadne do ochrannej doby.
hana.m.
29.06.05,07:00
Ja by som tejto pracovníčke doručila oznámenie o skončení PP uzavretého na dobu určitú dňom 30.06.2005. Zo slušnosti a zachovania korektných vzťahov, aby vedela sama na čom je.
Ak by aj mala PP na dobu neurčitú a dala výpoveď /sama, dohodou/, pracovný pomer by jej skončil dňom uplynutia výpovednej lehoty /dňom uvedeným v dohode o skončení PP/ aj v čase jej PN.
Pozor iné by to bolo pri ukončení PP zo strany zamestnávateľa. Vtedy by sa jej výpovedná lehota predĺžila o dobu PN.
maturantka
08.08.05,15:36
Máme podobný problém ako v úvode, akurát s touto zmenou: ide o alkoholika a šéf do pracovnej zmluvy z 1. 5. 05 dal miesto termínu dokedy trvá PP slová "do doby ukončenia prác", lebo ide o zákazkovú sezónnu výrobu. Spomínaný zamestnanec, keď tušil, že práce skončia, predbehol šéfa a hodil sa na PN - vraj dlhodobú. Tak mu teda teraz tých 10 dní preplatíme, posunieme to SP, ostáva však problém, že nechce podpísať dohodu o ukončení PP k 31. 8., lebo vtedy sezóna končí.

Ako by ste navrhli rozviazať PP Vy, vážení kolegovia z Porady? Ten zamestnanec odkázal, že chce byť stále vo firme a vyhráža sa. Ďakujem.
ondrejvla
08.08.05,15:48
Máme podobný problém ako v úvode, akurát s touto zmenou: ide o alkoholika a šéf do pracovnej zmluvy z 1. 5. 05 dal miesto termínu dokedy trvá PP slová "do doby ukončenia prác", lebo ide o zákazkovú sezónnu výrobu. Spomínaný zamestnanec, keď tušil, že práce skončia, predbehol šéfa a hodil sa na PN - vraj dlhodobú. Tak mu teda teraz tých 10 dní preplatíme, posunieme to SP, ostáva však problém, že nechce podpísať dohodu o ukončení PP k 31. 8., lebo vtedy sezóna končí.

Ako by ste navrhli rozviazať PP Vy, vážení kolegovia z Porady? Ten zamestnanec odkázal, že chce byť stále vo firme a vyhráža sa. Ďakujem.
Vyhráža sa? A čím, že niekomu tresne...? Alebo má niečo, čo môže na firmu vytiahnuť.
Ja myslím, že prvú chybu ste urobili, že na zmluve bol "termín"do doby ukončenia prác! A ak mu chcete dať podpísať Dohodu o ukončení PP, to už zasa nie je doba určitá, v tomto prípade sa ani nečudujem, že to nechce podpísať. Na túto otázku ti môže odpovedať len personalista, ktorý je znalý tejto problematiky. Skutočne neviem, keď na PZ nebol presný termín, či v tomto prípade môžete rozviazať PZ počas PN?! Možno poradí niekto iný?????
Hlinkovx
08.08.05,15:50
Keď už je táto téma založená...mám tiež jednu otázočku:
firma ide do likvidácie a končí....jedna zamestnankyňa je dlhodobo na PN-ke.....čo robiť v tomto prípade.....a navyše všetkých zamestnancov preberá iná firma /nie je to nástupnícka firma.../ a preberá aj túto dlhodobo PN-kujúcu zamestnankyňu ....ako postupovať tam..../ všetci majú zmluvy na dobu neurčitú / ĎAKUJEM
maturantka
08.08.05,15:50
Vyhráža sa - všade sa niečo na niekoho nájde. Dúfam, že mi niekto poradí.
ondrejvla
08.08.05,15:57
Keď už je táto téma založená...mám tiež jednu otázočku:
firma ide do likvidácie a končí....jedna zamestnankyňa je dlhodobo na PN-ke.....čo robiť v tomto prípade.....a navyše všetkých zamestnancov preberá iná firma /nie je to nástupnícka firma.../ a preberá aj túto dlhodobo PN-kujúcu zamestnankyňu ....ako postupovať tam..../ všetci majú zmluvy na dobu neurčitú / ĎAKUJEM
No tu postupuj veľmi opatrne! Pozri si tému, Bol si chorý* ako som dopadla ja!
Inak, ak ti to podpíše, no ale neviem, či to v prípade dlhodobej PN-ky bude môcť prejsť na nového zamestnávateľa, zisti si to radšej osobne nielen na SP, ale i na ZP.
U ostatných zamestnancov urobiť zmluvy v novej firme, ale tiež na dobu neurčitú-keďže ich preberá so všetkými záväzkami, aspoň dúfam, že máte tak postavenú zmluvu. Aby nakoniec zamestnanci si nelízali rany, a po 3 mesiacoch ich prepustí...
Chobot
08.08.05,18:15
Máme podobný problém ako v úvode, akurát s touto zmenou: ide o alkoholika a šéf do pracovnej zmluvy z 1. 5. 05 dal miesto termínu dokedy trvá PP slová "do doby ukončenia prác", lebo ide o zákazkovú sezónnu výrobu. Spomínaný zamestnanec, keď tušil, že práce skončia, predbehol šéfa a hodil sa na PN - vraj dlhodobú. Tak mu teda teraz tých 10 dní preplatíme, posunieme to SP, ostáva však problém, že nechce podpísať dohodu o ukončení PP k 31. 8., lebo vtedy sezóna končí.

Ako by ste navrhli rozviazať PP Vy, vážení kolegovia z Porady? Ten zamestnanec odkázal, že chce byť stále vo firme a vyhráža sa. Ďakujem.
ZP nehovorí, ze doba urcitá musí byt stanovená presným dátumom alebo uvedením casu. Môze to byt naviazané aj na urcitú skutocnost, napr. doba urcitá na dobu pocas zastupovania MD. Tzn., ze ked sa pôvodná zamestnankyna vráti, tak PP koncí. Obdobne by som to z právneho hladiska videl aj v tomto prípade.

Ak dokázete preukázatelne dolozit, ze doslo k ukonceniu prác, tak ten PP by sa ukoncil. Poslal by som mu oznámenie, ze "v súlade s prac. zmluvou uzatvorenou dna...., táto koncí ku dnu ....... z dôvodu ukoncenia prác na ktoré bola táto zmluva dohodnutá. Skoncenie PP je v súlade s § 71 ods. 1."

Pretoze ochranná doba - PN - platí len pre prípad výpovede podla § 63 a nie na soncenie PP uzatvoreného na dobu urcitú (dúfam, ze to spojenie "na dobu urcitú" je uvedené v zmluve), nic mu to nepomôze, ked bude aj dlhodobo na PN.
ondrejvla
08.08.05,18:20
ZP nehovorí, ze doba urcitá musí byt stanovená presným dátumom alebo uvedením casu. Môze to byt naviazané aj na urcitú skutocnost, napr. doba urcitá na dobu pocas zastupovania MD. Tzn., ze ked sa pôvodná zamestnankyna vráti, tak PP koncí. Obdobne by som to z právneho hladiska videl aj v tomto prípade.

Ak dokázete preukázatelne dolozit, ze doslo k ukonceniu prác, tak ten PP by sa ukoncil. Poslal by som mu oznámenie, ze "v súlade s prac. zmluvou uzatvorenou dna...., táto koncí ku dnu ....... z dôvodu ukoncenia prác na ktoré bola táto zmluva dohodnutá. Skoncenie PP je v súlade s § 71 ods. 1."

Pretoze ochranná doba - PN - platí len pre prípad výpovede podla § 63 a nie na soncenie PP uzatvoreného na dobu urcitú (dúfam, ze to spojenie "na dobu urcitú" je uvedené v zmluve), nic mu to nepomôze, ked bude aj dlhodobo na PN.
No ak je to právne v poriadku, tak je to výhoda pre zamestnávateľa.
Chobot
08.08.05,18:22
Keď už je táto téma založená...mám tiež jednu otázočku:
firma ide do likvidácie a končí....jedna zamestnankyňa je dlhodobo na PN-ke.....čo robiť v tomto prípade.....a navyše všetkých zamestnancov preberá iná firma /nie je to nástupnícka firma.../ a preberá aj túto dlhodobo PN-kujúcu zamestnankyňu ....ako postupovať tam..../ všetci majú zmluvy na dobu neurčitú / ĎAKUJEM
Ani v tomto prípade by som nevidel problém. Treba len poriadne cítat zákony. § 64 síce pojenáva o zákaze výpovede v ochrannej dobe, ale zároven v ods. 3 písm. a) uvádza, ze zákaz výpovede sa nevztahuje na výpoved danú zamestnancovi z dôvodov ustanovených v § 63 ods. 1 písm. a), co je prípad, ked sa zrusuje alebo priemiestnuje zamestnávatel alebo jeho cast.

Takze si myslím, ze ak je skutocne dôvod, ze sa rusí zamesntávatel, tak jej kludne môzete zaslat výpoved aj ked je na PN.
maturantka
08.08.05,18:33
Chobotík, veľmi pekne ďakujem.
Hlinkovx
08.08.05,18:57
Ani v tomto prípade by som nevidel problém. Treba len poriadne cítat zákony. § 64 síce pojenáva o zákaze výpovede v ochrannej dobe, ale zároven v ods. 3 písm. a) uvádza, ze zákaz výpovede sa nevztahuje na výpoved danú zamestnancovi z dôvodov ustanovených v § 63 ods. 1 písm. a), co je prípad, ked sa zrusuje alebo priemiestnuje zamestnávatel alebo jeho cast.

Takze si myslím, ze ak je skutocne dôvod, ze sa rusí zamesntávatel, tak jej kludne môzete zaslat výpoved aj ked je na PN.
Ďakujem...
a ešte taká otázočka....môže ju hneď nový zamestnávateľ zamestnať....aj keď je na PN....- ozaj...netreba nejako prerušiť tú PN-ku...pretože bola vystavená na prvého zamestanávateľa....aj keď už je dávno po 10 dňoch ...a SP vypláca PN-ku....ale predsa....neviem...ako to zosúladiť....a očakávame zrušenie firmy každým dňom ...Ďakujem za odpoveď
Chobot
08.08.05,19:07
ZP nevylucuje, aby PP vznikol aj pocas trvania PN, takze myslím, ze je to mozné. PP vznikne k urcitému dnu a v dochádzke bude mat pracovník od toho dna uvedené, ze je PN. V tom prípade by ale zamestnávatel nemal platit tých prvých niekolko dní PN, pretoze tá PN z pohladu SP pokracuje.
Hlinkovx
08.08.05,19:09
Ďakujem ti veľmi pekne....
JajaFabša
11.08.05,05:56
Máme podobný problém ako v úvode, akurát s touto zmenou: ide o alkoholika a šéf do pracovnej zmluvy z 1. 5. 05 dal miesto termínu dokedy trvá PP slová "do doby ukončenia prác", lebo ide o zákazkovú sezónnu výrobu. Spomínaný zamestnanec, keď tušil, že práce skončia, predbehol šéfa a hodil sa na PN - vraj dlhodobú. Tak mu teda teraz tých 10 dní preplatíme, posunieme to SP, ostáva však problém, že nechce podpísať dohodu o ukončení PP k 31. 8., lebo vtedy sezóna končí.

Ako by ste navrhli rozviazať PP Vy, vážení kolegovia z Porady? Ten zamestnanec odkázal, že chce byť stále vo firme a vyhráža sa. Ďakujem.Píšeš, že sezónne práce u Vás končia 31.8. , tým máš predsa problém vyriešený. Zároveň uvádzaš, že pracovník má v zmluve termín "do doby ukončenia prác". Pracovník nič nevyriešil PN-kou. Dohoda o rozviazaní PP nemá v tomto prípade opodstatnenie. Mala by si nanajvýš oznámiť pracovníkovi, že mu dňom 31.8. končí PP na dobu určitú. A pridaj mu dobrú radu, aby maródoval ozaj dlhodobo, lebo z toho určite vyžije.
maturantka
11.08.05,13:27
JajaFabša, Ď, musíme to teda nejako k 31. 8. naformulovať, že mu to len oznámime. Skutočná pravda je taká, že je to alkoholik a už ani za triezva sa s ním nedá rozumne dohodnúť. Mal dobu určitú a teraz sa vykrúca, neviem, čo od toho čaká. Ešte raz Ď.
JajaFabša
12.08.05,08:02
Zákonník práce platí pre všetkých, ale toto vyznieva iste pre teba ako fráza, pretože musíš vyriešiť šikovne tento problém. Z môjho pohľadu je to jednoduché, "dobre" sa mi to píše, ale možno v jednoduchosti je krása, resp.v tvojom prípade je riešenie. "Zabiť ho v lufte" jednoduchým oznámením.
Predstav si, že tvojím problémom som si vyriešila ja podobný problém. Možno to niekomu pomôže, iste sú aj takí čo to vedia. Ide o nasledovnú situáciu: pracovník je prijatý na dobu určitú napr. do 31.8.. Začne maródovať napr. 24.8., tak pracovný pomer pre neho končí tak či tak 31.8., ale aj pre zamestnávateľa je tento dátum dôležitý, pretože aj on vtedy ukončí platenie náhrady. V zák. č. 462/03 o náhrade príjmu pri dočas. PN v zmysle súčasného právneho stavu je uvedené, že nárok na náhradu príjmu nemá zamestnanec, ak zamestnanie (obdobie nemocenského poistenia) zaniklo v období dočasnej PN. Okrem toho nemá nárok na náhradu príjmu ani v ochrannej lehote. Všetko už spadá pod sociálnu poisťovňu.
Stali sa mi takéto prípady v poslednom období dva. Posledný v mesiaci jún. Zamestnancovi končil prac.pomer 30.6. a on začal maródovať 24.6.. Za mesiac jún som mu za zamestnávateľa vyplatila náhradu v rozsahu 7-mych dní, ale ostatné 3 dni, ktoré však prešli do júla už mu vyplatí sociálka.