Rozalaia
08.03.09,09:59
Obcianske zdruzenie za roky 2005,6,7 podavalo na danovy urad iba vykazy a listom "oznamenie o nepodani danoveho priznania" pretoze mali iba prijmy ktore nie su predmetom dane a prijmy z clenskeho. Kontrolou uctovnictva som zistila, ze v kazdom roku vsak mali AJ OSLOBODENE prijmy (riadok 230), cize v "oznamenie o nepodani DP" bolo podane nespravne (omylom oslobodene prijmy povazovali za prijmy ktore nie su predmetom dane) a mali podavat riadne DANOVE PRIZNANIE.

Otazka:
Mam urobit DODATOCNE DANOVE PRIZNANIE za roky 2005,6,7?
Mam to "oznamenie o nepodani ..." povazovat za "riadne DP" a urobit DODATOCNE?
Alebo to bude danovy urad brat ako "riadne DP" podane poriadne po termine??

V pripade, ze to dodatocne nedoriesim, danova kontrola pride, najde prijmy oslobodene, dodanit nema co, ale vyrubi pokutu za nepodanie danoveho priznania, alebo nas zachrani ten list "oznamenie o nepodani ...."

Dakujem.
Noeh
08.03.09,19:27
Rozalaia, odporúčam zavolať si na DÚ a dohodnúť sa. Ja by som v tvojej situácii určite podal dodatočné DP, už len preto aby som mal pokoj.

To "oznamenie o nepodani DP" je jednostranne vyhlasenie a teda bohužial asi nema žiaden "ochranny charakter".
Rozalaia
09.03.09,08:02
Ano, volala som spravkyni na DU, dozvedela som sa, ze si mam nastudovat zakon. Inymi slovami NEVEDELA co s tym. Ja tie DP chcem podat, len keby mi niekto poradil, ci mam zaskrtnut okienko "dodatocne" alebo MUSIM zaskrtnut okienko "riadne" (kristepane za rok 2005,6,7 .... moje nervy) A nasledne keby mi niekto poradil ci mam pouzivat stare tlaciva - platne v tych rokoch, alebo nove.
ego.mc
09.03.09,12:01
Všetky priznania budú riadne, keďže ste žiadne doteraz nepodali.
Treba použiť staré stlačivá, nájdete ich na stránke DRSR.
Pokuta Vám podľa mňa bude bude vyrúbená aj tak:
§ 35
Správne delikty
(4) Ak daňový subjekt podá daňové priznanie po lehote ustanovenej osobitným zákonom, správca dane, ktorým je daňový úrad alebo colný úrad, mu uloží pokutu do 500 000 Sk, najmenej 1 000 Sk, ak ide o fyzickú osobu a najmenej 2 000 Sk, ak ide o právnickú osobu.
Rozalaia
09.03.09,13:24
Dakujem, uz som to pochopila a "pan prezident" zdruzenia sa s tym zmieril :o) Ja len dufam, ze pouziju tu dolnu hranicu, pretoze sa fakt jedna len o nespravne zaradenie "prijmy ktore nie su predmetom dane" a "prijmy oslobodene od dane". Tymto radim VSETKYM neziskovkam, aj ked nemate povinnost podat danove priznanie, podajte ho DOBROVOLNE :o)
Rozalaia
09.03.09,19:57
ESTE jedna hypoteticka otazka. Vsetky Obcianske zdruzenia, co prijimaju 2% MUSIA mat zriadeny ucet v banke. Vsetky banky vycisluju kreditny urok, ktory je predmetom dane. Co mi z toho vyplyva? Vsetky Obcianske zdruzenia MUSIA podavat danove priznanie, aj ked okrem 2% a clenskeho nemaju vobec nijaky prijem. Mylim sa????
ego.mc
10.03.09,06:43
Áno.:)
V tomto prípade sa jedná o príjmy zdanené zrážkovou daňou.
Podľa bodu č. 6 Pokynu DRSR na zdaňovanie neziskoviek nie je potrebné podávať DP ak:

"6. Povinnosť podania daňového priznania
Občianske združenia nemusia podať daňové priznanie, ak majú iba:
-príjmy, ktoré nie sú predmetom dane,
-príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou podľa § 43 zákona o dani z príjmov
-príjmy z členských príspevkov oslobodené od dane podľa § 13 ods. 2 písm. b) zákona o dani z príjmov"
Rozalaia
10.03.09,11:06
Je nejaka sanca poslat mi ten Pokyn, alebo aspon link nan? Ja som velmi nesikovna :o) nenasla som ho. A mimochodom dakujem, potesil si ma, som rada, ked sa mylim na tych spravnych miestach. Dakujem.
ego.mc
10.03.09,16:02