adam85
08.03.09,13:08
Ahoj,
precital som si tu viacero diskusii na temu II. piliera a urobil som si svoj zaver.
Teraz by ma zaujimalo, ci by ste urobili aj Vy podobne rozhodnutie, preto Vas prosim o nazor, ci ostat alebo vystupit z II. piliera.
Vopred Vam dakujem za reakcie!
...........................................

Do II. piliera som vstupil 1.2.2005
Odvtedy som bol pol roka zamestnany v zahranici, rok nezamestnany a teraz som zivnostnik s min. odvodmi.
Mam 33 rokov.
Hodnota osob. doch. uctu je cca 400€
Lianka
08.03.09,12:19
Jednoznacne ostat - moj nazor. Netreba sa nechat vystrasit negativnou kampanou sucasnej vladnej garnitury... Urcite este do dochodku nejaky ten zarobok budes mat. Sporenie na dochodok je dlhodoba zalezitost. Netreba sa podla mna zlaknut hned pri prvej krize, resp. spŕske negativnych nazorov zo strany niektorych politikov, ci inych "odbornikov". Nikto nevie, co tu bude o 20-30 rokov, ale nech mi iny moj nazor prepacia, to, ze vlada nevie, kde by na sucasne dochodky ziskala peniaze, a zrusenim svojho sporenia v II. pilieri by som mala solidarne (?) prispiet sucasnym dochodcom, nie je pre mna dovod na zrusenie poistenie a ani moj problem, ako vlada dlhodoby deficit Socialnej poistovne vyriesi. Nemas ziadnu zaruku, ze ked budes v dochodkom veku ty, ci a aky dochodok budes od statu poberat. Takto si setris na seba.
220870
08.03.09,20:38
Jednoznačne vystúpiť. Je to podvod do neba volajúci.Ak si vezmete že v súčastnosti dáva štát na dôchodky 2,5 % zo štátneho rozpočtu a v roku 2500 by to malo byť 3,8 tak sa v podstate nič nedeje.Predpokladám že do tej doby postavíme dialnice a v štátnej správe sa nebude toľko kradnúť.Daľším faktorom je neustála automatizácia robotizácia ľudskej činnosti, nie počet robotníkov vo výrobe ale počet robotov vo výrobe.Štát bude mať vždy peniaze .Súkormník môže jednoducho ohlásiť bankrot.
Aj keď nie zo všetkým súhlasím čo sa tu píše ,ale stojí to za prečítanie.
http://project-respublica.blogspot.com/
alebo si stačí vygoogliť zeitgeist.
Zoltán Kovács
08.03.09,20:49
Jednoznačne vystúpiť. Je to podvod do neba volajúci.Ak si vezmete že v súčastnosti dáva štát na dôchodky 2,5 % zo štátneho rozpočtu a v roku 2500 by to malo byť 3,8 tak sa v podstate nič nedeje.Predpokladám že do tej doby postavíme dialnice a v štátnej správe sa nebude toľko kradnúť.Daľším faktorom je neustála automatizácia robotizácia ľudskej činnosti, nie počet robotníkov vo výrobe ale počet robotov vo výrobe.Štát bude mať vždy peniaze .Súkormník môže jednoducho ohlásiť bankrot.
Aj keď nie zo všetkým súhlasím čo sa tu píše ,ale stojí to za prečítanie.
http://project-respublica.blogspot.com/
alebo si stačí vygoogliť zeitgeist.

Dúfam, že ten rok 2500 je len preklep a mal si na mysli 2050.
convict
08.03.09,23:55
Pokiaľ to s podnikaním myslíš vážne a zostaneš živnostníkom, tak dôchodkový systém a je jedno či I. alebo II. pilier bude pre Teba len reťaz s veľkou guľou na konci.

II. pilier ma jednu z hlavných výhod že vložené finančné prostriedky sú do dovŕšenia dôchodkového veku predmetom dedenia, čo je v tejto zatiaľ uponáhľanej dobe psychologickou výhrou pokiaľ máš vlastnú rodinu a máš vcelku super zamestnanie.

Ja osobne som zažil oboje a preto som založil s.r.o a regulujem si sporenie na budúcnosť sám. Zostal som v II. piliery i keď do neho neplatím momentálne nič ako zadné dvierka KEBY náhodou aspoň niečo, alebo náhodou že sa o5 zamestnám s rizikom(?) že sa "dožijem". Nikto nevie garantovať ako to vlastne bude.
duves
09.03.09,06:42
Jednoznačne vystúpiť. Je to podvod do neba volajúci.Ak si vezmete že v súčastnosti dáva štát na dôchodky 2,5 % zo štátneho rozpočtu a v roku 2500 by to malo byť 3,8 tak sa v podstate nič nedeje.Predpokladám že do tej doby postavíme dialnice a v štátnej správe sa nebude toľko kradnúť.Daľším faktorom je neustála automatizácia robotizácia ľudskej činnosti, nie počet robotníkov vo výrobe ale počet robotov vo výrobe.Štát bude mať vždy peniaze .Súkormník môže jednoducho ohlásiť bankrot.
Aj keď nie zo všetkým súhlasím čo sa tu píše ,ale stojí to za prečítanie.
http://project-respublica.blogspot.com/
alebo si stačí vygoogliť zeitgeist.
Pozri, ak ma prasknut sucasny monetarny system založeny na podvode s virtualnymi peniazmi, tak je to jedno, ci vstupis, alebo vystupiš. Lebo ani socka nebude mat zdroje a fondy tiež nie.
Braňo
09.03.09,07:19
Nechápem, ako sa dnes niekto môže spoliehať na likviditu Sociálnej poisťovne a nejaké garancie za 15-20 rokov, keď teraz horko-ťažko prežíva. Na Ukrajine
je pozastavená výplata dôchodkov úplne. Nad názorom, že "štát bude mať peniaze vždy" sa len pousmejem, nakoľko štát prerozdeľuje iba peniaze, ktoré vyprodukujeme všetci, avšak nevlastní tieto príjmy. Štátny rozpočet je iba zoznam príjmov a výdavkov....
duves
09.03.09,07:27
Samozrejme, že I. pilier narazi aj u nas na problemy.
220870
09.03.09,13:48
Štát ako taký asi nezanikne.Skôr si myslím že súčasná kríza skosí všetky banky a investičné spoločnosti.
duves
09.03.09,13:54
Nikto nevie odhadnut rozsah dominoveho efektu. Zmeny vo financiach budu, to ale neznamena, že vsetko čo existuje teraz, už raz nebude.
220870
09.03.09,14:07
Nechápem, ako sa dnes niekto môže spoliehať na likviditu Sociálnej poisťovne a nejaké garancie za 15-20 rokov, keď teraz horko-ťažko prežíva. Na Ukrajine
je pozastavená výplata dôchodkov úplne. Nad názorom, že "štát bude mať peniaze vždy" sa len pousmejem, nakoľko štát prerozdeľuje iba peniaze, ktoré vyprodukujeme všetci, avšak nevlastní tieto príjmy. Štátny rozpočet je iba zoznam príjmov a výdavkov....
Mám internet aj na to aby som snoril kde sa dá.Vraví vám niečo ENRON.Ak nie je to skrachovaná Americká dôchodková správcovská spoločnosť.Najväčšia na svete.Milióny Amaričanov čo si sporili na dôchodok prišli mávnutím ruky o svoje celoživotné úspory.A to boli kontrolovaný zo všetkých strán a všemožných úradov .Nie ako na SK trhu kde platí pravidlo ukradni čo môžeš.
Skrachovala tuším vr.1998. Naši potomkovia sa asi budú učiť ,že vtedy sa začala finančná kríza .
Viete o tom ,že prvá finančná kríza sa skončila až po druhej svetovej vojne? bolo po nej čo budovať.
Prečo to porovnávate z Ukrajinou? Keď už porovnávate ,tak by ste mali hľadať aj príčinu prečo je na Ukrajine zle... pretože korupcia.Tá istá korupcia ktorá pošle ku dnu aj Slovenské vredy zvané dôchodkové poisťovne.
Skúste si vygogliť mená správcov , riaditeľov a managerov týcho spoločností .V koľkých skrachovaných eseročkách v likvidácii nájdete ich mená a mená ich príbuzných.:cool:
ROBIN111
09.03.09,20:26
Mám internet aj na to aby som snoril kde sa dá.Vraví vám niečo ENRON.Ak nie je to skrachovaná Americká dôchodková správcovská spoločnosť.Najväčšia na svete.Milióny Amaričanov čo si sporili na dôchodok prišli mávnutím ruky o svoje celoživotné úspory.A to boli kontrolovaný zo všetkých strán a všemožných úradov .Nie ako na SK trhu kde platí pravidlo ukradni čo môžeš.
Skrachovala tuším vr.1998. Enron bola americká energetická spoločnosť. Krach oznámila v roku 2002. Čo sa týka dôchodkových úspor, týkalo sa to zamestnancov Enronu. Chyba bola v tom, že v tejto spoločnosti bolo rozloženie rizika neznámym pojmom, pretože väčšina úspor bola tvorená práve akciami Enronu.
V slovenských dôchodkových fondoch môže hodnota akcií vydaných jednou spoločnosťou tvoriť max. 3% z hodnoty majetku vo fonde.
feron
10.03.09,07:42
Štát ako taký asi nezanikne.Skôr si myslím že súčasná kríza skosí všetky banky a investičné spoločnosti.stačí sa pozrieť na štáty ako Island alebo napr.aj MAďarsko v istom zmysle a tvrdenia, že štát bude mať peniaze vždy už neznejú tak jednoznačne. Štát má totiž len peniaze, ktoré mu odvádzajú ľudia, ako už bolo spomínané. Je jasné, že štát si ich takto dokáže zabezpečiť, preto ich má. Štátne peniaze však pochádzajú aj z "deficitu", to znamená z úveru, to znamená z peňazí ľudí, ktoré ešte len štátu zaplatia. Preto si aj na dôchodky bude míňať peniaze, kotré reálne vyberie od ľudí až v budúcnosti. Nemyslím si, že súkromné spoločnosti ako DSS nemôžu skrachovať, po uvedených príkladoch už nie je možné tvrdiť, že štát nemôže skrachovať. Môj názor je: ak existuje možnoť krachu inštitúcie, v ktorej mám peniaze, tak to riziko radšej rozdelím. Preto podľa mňa má II.pilier význam.
dad111
10.03.09,16:40
Má niekto osbnú skúsenosť s tým, že by v našich končinách niekedy niekto ak dožil dôchodkového veku, nedostal to čo mu patrilo z priebežného systému? Na druhú stranu aj tu sa už našli ľudia, ktorí evidentne v rôznych fondoch, správcovských spoločnostiach prišli o hodnotu svojich vkladov. Ešte tu nie je nikto, kto by čerpal z II. piliera platby a už sú známe prípady straty hodnoty. Nehovorme tu o tom čo sa stalo niekde v Bangladéši. Hovorme o Slovensku. Také veštenie zo sklanej gule, čo tu bude za X rokov je len mlátenie prázdnej slamy. Netvrdím, že priebežný systém nemá chyby, ale zatiaľ nezlyhal. Stačilo len obmedziť výplatu neprispôsobivým skupinám, čo nikdy nikde nerobili, neplatiť 40 ročných dôchodcov len preto, že boli 15 rokov policajnými úradníkmi alebo vojakmi, čo sa hrali na vojnu.
Rodičia mnohých z Vás, čo tak odsudzujete ten zlý starý systém, z neho dostávajú omnoho viac s ďaleko väčším zhodnotením ich vložených súm ako teraz sľubujú DSS. Vedia o tom, že by ste im to najradšej nedopriali? Vy, čo tvrdíte, že keby mali oni vtedy takú možnosť ako je teraz DSS mohli mať omnoho viac. Sú možno aj radi, že sa oni skladali napríklad na invalidné dôchodky mnohých, ktorých ani nepoznajú. Skúste sa ich spýtať, či by boli radšej keby to bolo naopak a iní sa skladali im. Až ten, čo to zažije si váži pomoci tých druhých, ktorých ani nepozná. Prajem Vám len aby ste si užili týžch Vašich našetrených peňazí.
feron
11.03.09,07:44
ad.dad111 Ja problém vidím v tom, že celá situácia je prezentovaná viac emotívne ako racionálne. Dobre, aj peniaze predsa môžu vyvolávať emócie. Som rád, že dnešní dôchodcovia môžu dostávať aspoň také dôchodky ako dostávajú, dal by som im za ich drinu aj dvojnásobné, konieckoncov, aj ja začínam prispievať svojim rodičom na dôchodok. Len sa teraz zamýšľam nad tým, že kto bude prispievať mne? Ak niekto nevidí demografickú krivku, tak je to krátkozraké. Riešením by bolo, ak by produktivita práce a ešte možno iné ekonomické činitele dokázali tú klesajúcu demografickú krivku vyrovnať. Preto vidím ako rozumné, že si na dôchodok prispievam aj sám, to mi snáď nikto nebude zazlievať. A ten štát, to je fiktívna inštitúcia, pretože to smne my všetci, čo ho tvoríme, takže skúsme si povedať namiesto "štát bude mať peniaze" "my všetci budeme mať peniaze" nato, aby sme aj o 30 rokov dokázali zabezpečiť dôchodcom živobytie. Moje videnie problému: prispievam si teraz na vlastný dôchodok, aby o 30 rokov nemal štát - teda moje pracujúce deti, toľko starostí, ako mi zabezpečiť živobytie. Alebo je skôr problém, že svoje súkromné peniaze zverujem nejakej súkromnej spoločnosti?
220870
11.03.09,09:50
stačí sa pozrieť na štáty ako Island alebo napr.aj MAďarsko v istom zmysle a tvrdenia, že štát bude mať peniaze vždy už neznejú tak jednoznačne. Štát má totiž len peniaze, ktoré mu odvádzajú ľudia, ako už bolo spomínané. Je jasné, že štát si ich takto dokáže zabezpečiť, preto ich má. Štátne peniaze však pochádzajú aj z "deficitu", to znamená z úveru, to znamená z peňazí ľudí, ktoré ešte len štátu zaplatia. Preto si aj na dôchodky bude míňať peniaze, kotré reálne vyberie od ľudí až v budúcnosti. Nemyslím si, že súkromné spoločnosti ako DSS nemôžu skrachovať, po uvedených príkladoch už nie je možné tvrdiť, že štát nemôže skrachovať. Môj názor je: ak existuje možnoť krachu inštitúcie, v ktorej mám peniaze, tak to riziko radšej rozdelím. Preto podľa mňa má II.pilier význam.
Štát ako Maďarsko vlastní obrovské množstvo pozemkov a neviem čoho všetkého.Určite neskrachuje.Ak ak padne jeho mena tak ako v Zibabwe ,ešte stále je tu fixácia na niektorú svetovú menu.A tí čo pracujú neprestanú pracovať hneď po prípadnom krachu štátu budú neustále platiť odvody a plniť štátnu kasu.Nepoznám z hystórie krach štátu.Nemecko ,Rusko,Anglicko boli po 2 sv vojne rozbombardované a predsa nepadli.Len sa začali menej prežierať a viac pracovať.Čo sa o DSS-kách a ich (aj sa to bojím napísať) magmente nedá povedať.O práci a zveľaďovaní majetku im zvereného vedia asi toľko čo hus o pive.Možno ste Vy alebo tí čo to budete čítať podniketelia .Dali by ste vy svojim zamestnancom odmeny a obrovské platy ak by vaši zamestnanci vyrobili obrovskú stratu?Možno budete argumentovať tým ,že akcie vždy klesali , stúpali a momentálne sú na svojom dne.V Japonsku sa niečo podobné odohralo pred 20-timi rokmi.Ich akcie vtedy padli na dno a dodnes sa z toho nespamätali.
Ja som tiež v II pileri.Ešte stále váham čo urobím.Ale je tu jedno ale.Ja ako podnikateľ som viac menej finančne zabezpečený takže aj prípadný krach poisťovne by neznamenal môj osobný finančný krach.Čo sa nedá povedať o väčšine pracovitej slovače (ktorá drie v novodobých otrockých podmienkach niekde pri páse z pár chechtákov ) a ktorá v dobrej viere si sporí korunku ku korunke a pád takejto inštitúcie by mal pre ňu nepredstaviteľné následky.
http://nazory.pravda.sk/pad-z-utesu-svetlo-v-tuneli-dfe-/sk-nana.asp?c=A090311_110545_sk-nana_p23
Ja nevidím svetlo na konci len jednú bezodnú dieru.
ROBIN111
11.03.09,18:34
Ja ako podnikateľ som viac menej finančne zabezpečený takže aj prípadný krach poisťovne by neznamenal môj osobný finančný krach.Prípadný krach DSSky nemá na vložené peniaze sporiteľa žiaden vplyv, pretože sú vedené oddelene od majetku DSSky.
dad111
11.03.09,21:09
konieckoncov, aj ja začínam prispievať svojim rodičom na dôchodok. Len sa teraz zamýšľam nad tým, že kto bude prispievať mne? Ak niekto nevidí demografickú krivku, tak je to krátkozraké. Preto vidím ako rozumné, že si na dôchodok prispievam aj sám, to mi snáď nikto nebude zazlievať. Moje videnie problému: prispievam si teraz na vlastný dôchodok, aby o 30 rokov nemal štát - teda moje pracujúce deti, toľko starostí, ako mi zabezpečiť živobytie. Alebo je skôr problém, že svoje súkromné peniaze zverujem nejakej súkromnej spoločnosti?
Tento systém (II.Pilier) práve rozbíja to, čo tu mnoho rokov fungoovalo. Odpradávna bola rodina základným kameňom spoločnosti. Najprv rodičia živili potomdtvo a na druhej strane potom im to deti vracali. Teraz je tu sysytem, kď každý má myslieť lrn na seba. Je to od nás nefér. teraz povedať tým, čo nás postavili na nohy, že si budeme sporiť na našu starobu a na nich sa vykašleme. To si nezaslúžia. Oni si nemali kedy našporiť. Je veľa ľudí 80 a viac ročných, podľa predpovedí demografov bude vek ďalej stúpať. Keby aj tí starčekovia mali za mlada moýnosť sporiť si tak ako my dnes, koľko by asi mali našporené, keď ich platy boli v ich najlepších rokoch len okolo 1000 korún. Dokázal by im niekto tie peniaze zhodnotiť tak aby dnes, 20 rokov po odchode do dôchodku dostávali čo i len ten najmenší dôchodok. Pochybujem, že tým ktorí si dnes z platov aké sú teraz u nás v porovnaní s vyspelejším svetom budú platiť do nejakej DSS niekto po 20 rokoch bude vyplácať akúsi rentu čo i len na úrovni tých dnešných dôchodcov. Na jednej strane nám sľubujú už neviem koľko rokov, že o 20 rokov dobehneme vyspelý svet, ale bude to potom pre nás dobré, keď na život vtedy budeme potrebovať toľko ako tí z vyspelého sveta a my budeme mať úspory z obdobia chudoby. Zažil tu už niekto nejakú menu peňazí pri ktorej sa úspory násobili? Ja teda nie. Zato sme tu mali už dosť chytrákov ktorí nasľubovali ľuďom, že keď im zveria svoje peniaze zbohatnú. Žiaľ bolo to tak, že tí oklamaní sa teraz domáhajú, aby sme im zase aj my, ktorí sme tomu neverili nahradili ich stratu. Harvardské fondy, BMG a teraz AMSLICO. Boli a sú to peniaze tých čo ich tam dávali.Keď sa na začiatku ukázali prví čo na tom zarobili nemali záuem sa s kýmkoľvek deliť, keď to krachlo odrazu sa domáhajú.
Ak by to malo byť férové, mali by sme myslieť práve na to, že máme povinnosť vrátiť našim predkom, čo do nás investovali. Keď dokonca vlastné deti nemyslia na svojich rodičov, je to zvrátené.
Jozef Mihál
11.03.09,21:34
dad111, rozumiete tomu, že rodina kedysi a dnes vyzerajú úplne inak? Ak donedávna bolo normálne, že v rodine mali 4-5 detí, tak dnes je normálne, že deti sú jedno, dve, či dokonca žiadne.

Ten tradičný model, či príklad, jednoducho dnes prestáva fungovať, zajtra nebude fungovať vôbec.
mzdarka renca
11.03.09,21:49
Demografický vývoj na Slovensku je v troskách, len sa pozrite, ako sa štát stará o mladé rodiny. Materská a hlavne rodičovský príspevok nestačí ani na nákup základných potrieb pre dieťa. Možno poviete, veď nech sa manžel postará, ale on sa aj stará, len keby mali mladí ľudia kde bývať a ak aj majú, tak sú až po krk zadĺžení hypotékami. Z uvedeného dôvodu sa netreba diviť, že sa stále rodí stále menej a menej detí. A ak sa rodí menej detí, bude aj menej ľúdí v budúcnosti, ktorí budú odvádzať poistné na starobné poistenie do I. piliera. Ak si niekto myslí, že ľudia myslia len sami na seba, ak si šetria "svoje" peniaze na dôchodok do II. piliera tak ja osobne s týmto názorom nesúhlasím. Jednoznačne som za II. pilier. A je naivné si myslieť, že štát sa o nás postará. Nezabúdajme, že my sami sme "štát".
dad111
11.03.09,22:00
dad111, rozumiete tomu, že rodina kedysi a dnes vyzerajú úplne inak? Ak donedávna bolo normálne, že v rodine mali 4-5 detí, tak dnes je normálne, že deti sú jedno, dve, či dokonca žiadne.

Ten tradičný model, či príklad, jednoducho dnes prestáva fungovať, zajtra nebude fungovať vôbec.
Môžem tomu rozumieť, len to nemôžem považovať za normálne. Asi by som si nedovolil povedať, že to, čo je u mňa je norma. To, že sa niekto rozhodol, že svoju budúcnosť vidí v samote je jeho vec. Ja len chcem vyjadriť svoj názor, že sa cítim zaviazaný mojim rodičom a predkom, a to, že dnes mám možnosť prispieť na ich zabezpečenie mi až tak nevadí. Nedokážem si predstaviť, že by som dnes zabudol na všetko, čo pre mňa urobili a myslel by som len na seba. To, či a koho som si ja vychoval a zabezpečil na svoju starobu je moja vec.
dad111
11.03.09,22:13
Demografický vývoj na Slovensku je v troskách, len sa pozrite, ako sa štát stará o mladé rodiny. Materská a hlavne rodičovský príspevok nestačí ani na nákup základných potrieb pre dieťa. Možno poviete, veď nech sa manžel postará, ale on sa aj stará, len keby mali mladí ľudia kde bývať a ak aj majú, tak sú až po krk zadĺžení hypotékami. Z uvedeného dôvodu sa netreba diviť, že sa stále rodí stále menej a menej detí. A ak sa rodí menej detí, bude aj menej ľúdí v budúcnosti, ktorí budú odvádzať poistné na starobné poistenie do I. piliera. Ak si niekto myslí, že ľudia myslia len sami na seba, ak si šetria "svoje" peniaze na dôchodok do II. piliera tak ja osobne s týmto názorom nesúhlasím. Jednoznačne som za II. pilier. A je naivné si myslieť, že štát sa o nás postará. Nezabúdajme, že my sami sme "štát".
Tak teraz tomu dobre nerozumiem. Mladé rodiny majú málo detí, pretože sa o nich štát nestará? V minulosti bolo normálne, keď rodina mala 4 , 5 detí. To akože vtedy sa akýsi štát o mladé rodiny staral? Príspevky boli také štedré, že z nich rodiny kupovali všetko, čo bolo potrebné? Fakt je ten, že skutočne tie deti mali viac, ale istotne nie po materiálnej stránke. To je ale debata o inom.
mzdarka renca
12.03.09,06:02
Tak teraz tomu dobre nerozumiem. Mladé rodiny majú málo detí, pretože sa o nich štát nestará? V minulosti bolo normálne, keď rodina mala 4 , 5 detí. To akože vtedy sa akýsi štát o mladé rodiny staral? Príspevky boli také štedré, že z nich rodiny kupovali všetko, čo bolo potrebné? Fakt je ten, že skutočne tie deti mali viac, ale istotne nie po materiálnej stránke. To je ale debata o inom.

Áno, štát sa v minulosti oveľa viac staral o mladé rodiny. Dostávali byty, aj bezúročné pôžičky, pamätám si, že za každé jedno dieťa im bola odpustená, resp. odpísaná určitá suma o ktorú sa znížila pôžička. Moji rodičia síce postavili dom, ale v tej dobe (70-80 roky) to nebol až taký problém. A ešte jedna vec, moja mama zomrela, keď mala 52 rokov, mala 3 deti, celý život odvádzala poistné do fondov a keď zomrela (tesne pred dôchodkom), tak tie peniažky zostali pekne v sociálnej poisťovni a nikto z rodiny z nich nič nemal.

mimotemyA to, že deti (aj ja sa medzi ne rátam) mali viac po duševnej a morálnej stránke je pravda. Ale natíska sa mi otázka. Kto tie dnešné deti vychováva? Nie náhodou my?
duves
12.03.09,08:53
Tento systém (II.Pilier) práve rozbíja to, čo tu mnoho rokov fungoovalo. .
dad111, stary dochodkovy system funguje dovtedy, pokial existuje vyrazny rast populacie (a ten už nie je) a štartuje sa z relativne nizkej životnej úrovni. Podmienky po vojne (od roku 1945) boli vlastne idealne na stary system poistenia (dnesny I.pilier).
Dnes je ina situacia. A ak sa to nebude riešiť, budu teda o 20 rokov pracujuci mat viac odvodov na dochodky existujucim dochodcom? Komu sa to z nich bude páčiť?
A za dalsie. Dochodkove davky v minulosti nezohladnovali zasluhovost. Resp. už starsi dochodcovia maju dochodky dost podobne, je medzi nimi maly rozptyl. Kumu by sa páčilo mať takmer taky isty dochodok, ako sused, ktory polovičku aktivneho života premarodoval?
Chobot
12.03.09,09:24
A za dalsie. Dochodkove davky v minulosti nezohladnovali zasluhovost. Resp. už starsi dochodcovia maju dochodky dost podobne, je medzi nimi maly rozptyl. Kumu by sa páčilo mať takmer taky isty dochodok, ako sused, ktory polovičku aktivneho života premarodoval?

Presne tak, ono to ani nebolo tak dávno, niekedy okolo roku 2004. Môj otec išiel do dôchodku podľa starého zákona a bol mu vymeraný nižší dôchodok, než svokrovi, ktorý išiel pár rokov po ňom podľa nového systému zásluhovosti, hoci svokor mal v priemere v živote výrazne nižší plat.
evula0
12.03.09,11:01
Myslím, že na začiatku diskusie o II.pilieri by sme si mali vyjasniť o aké peniaze sa jedná.
1. sú to povinné odvody (ako každé iné) na zabezpečenie jednej z dôležitých funkcií štátu prostredníctvom sociálnej poisťovne, zabezpečenie príjmu občanov (všetkých) v dôchodkovom veku, tak koho peniaze idú do DSS?
2. len 1/4 je strhávaná zo mzdy, zvyšok odvádza zamestnávateľ, tak aké moje(1/8 z odvodu) alebo Vaše peniaze idú do DSS?
3. bývalá vláda rozhodla, že sa štát vzdá polovičky a nechá ich spravovať DSS. Takže DSS spravujú peniaze, ktoré boli určené na zabezpečenie dôchodkov všetkých občanov a nie len tých v II.pilieri.
4. Ak si chce niekto okrem starobného dôchodku zabezpečiť lepšie finančne svoju situáciu v dôchodku (čo považujem za správne), mal by to robiť zo svojich úspor a nie krátením spoločných v rámci solidarity sociálneho systému.
5.Demografický vývoj je skutočnosťou ale aj bez neho nemôže bez dotácie z iných štátnych peňazí fungovať dôchodkový systém,ak sa z neho polovička odoberie.

Všetci, čo tu básnia o svojich peniazoch,by si mali toto uvedomiť, pretože obdobný systém solidarity platí vo všetkých vyspelých štátoch nielen v oblasti dôchodkového zabezpečenia, ale aj zdravotníctva, štátnej správy, bezpečnosti atď. Pozrite sa najnovšie na len 4 percentá z 24 v Čechách a našich 9 z 18 do II.piliera. Česi majú na dôchodky 20 alebo 24% a my 9% alebo 18 % z príjmov. Ako potom z toho môže vyjsť dôstojný dôchodok?Škoda,že my Slováci sme vždy najmúdrejší ako jeden druhého obrať.
Samozrejme sa dá hovoriť o efektivite štátnej správy ale tá bola odjakživa skôr slabšia.
Súkromné spoločnosti sa budú starať o efektivitu len ak od toho závisí ich zisk.Do včera tak nebolo, žili si v pohode, aj keď vklady sa znehodnocovali.Skúsili ste vypočítať,akú sumu si podľa pôvodného zákona mohli strhnúť ako percentuálny poplatok zo spravovanej sumy(nie z 50 tis.Sk,ale z celoživotných úspor napr. z 2 mil.Sk? Toľko neminie ani "úsporná" soc.poisťovňa. A k tomu ako každá nenažraná banka poplatky za vedenie účtu. Ale veď len podľa povoleného maxima zákonom!
Je smutné, že mnohým, skôr mladším, nevadí presunutie štátnych peňazí do súkromných spoločností a možné problémy s dôchodkami ľudí, ktorí si jednoducho nemohli nasporiť potrebný objem v II.pilieri. Však to potom štát z niečoho zaplatí.
A k samotnej technike výplácania "švajčiarskych" dôchodkov. Zatiaľ neexistuje žiadna poisťovňa, ktorú si budú môcť vybrať po presunutí nasporených(investovaných?) peňazí z DSS, neexistuje legislatívna úprava tohto procesu a tým ani nikto nevie, za akých podmienok sa to bude vyplácať a koľko si z toho za správu,vedenie účtu, prevody či doručovanie a mnoho iných možných zdôvodnení strhne.Určite sa vymyslia ešte iné obmedzenia v prospech súkromných spoločností ak dovtedy celý tento systém neskrachuje(nie podnikaním ale tunelovaním) a všetko bude musieť prebrať tento "zlý" štát, aby tí chudáci (to myslím úprimne, lebo verili) z II.piliera neumreli pri polovičnom štátnom dôchodku od hladu.
Na záver by sme ešte namiesto rozumnej diskusie mohli podľa nášho politického presvedčenia zanadávať na všetky vlády, ale to viac peňazí ani rozumu na dôchodok neprinesie.
anklar
12.03.09,11:15
Toto je veľmi zaujímavá a veľmi vážna téma. Zasluhuje si, aby sa o nej debatovalo v širších súvislostiach. Myslím si, že rozhodujúca skupina občanov našej republiky, teraz mám na mysli tú skupinu, v moci ktorej je navrhovanie a prijímanie zákonov a príliš veľa noviel k nim, o tejto téme rozhoduje minimálne „prudko“ a nepripúšťa žiadne nepriaznivé dôsledky, ktoré môžu v budúcnosti nastať. Ja osobne nie som v druhom pilieri, môj vstup ovplyvnil môj vek, avšak, myslím si, že jeho zavedenie bolo rozumné rozhodnutie. Životné a spoločenské podmienky sa rýchlo menia. Som toho názoru, že nie je správne stavať na tom, že priebežný systém, ak dobre fungoval v minulosti (v predchádzajúcom režime), bude rovnako dobre fungovať na večné časy. Pravdepodobnosť, že jeho výkonnosť nebude taká, aby mohol plniť svoj účel a tým obhajovať svoju existenciu, je vysoká. Ak vezmeme do úvahy čo len životné trendy, nielen demografické analýzy a množstvo ďalších súvisiacich analýz, opodstatnenie bude mať skôr ten druhý pilier. Alebo, jeho akákoľvek obmena, resp. iné spôsoby zabezpečenia sa na starobu.
Vychádza mi, že v prítomnosti ani v budúcnosti nie je prezieravé spoliehať na štát.

Inak, pravda, je príjemné myslieť si, že štát sme my, občania, nuž, hm, ehm, ... keď čítam čokoľvek o priebežnom dôch. systéme, mátajú ma myšlienky, že keď ja pôjdem do dôchodku, celá socpoist už bude niekde v národnom archíve. Pod „A“-čkom (možno aj „V“-čkom). Lebo život ide rýchlo.:)
Jozef Mihál
12.03.09,11:18
...a našich 9 z 18 do II.piliera...

Dovolím si technickú poznámku. Nehovorme o 9 z 18, ak skutočnosť je 9 z 26.

http://blogy.etrend.sk/mihalblog/sadzby-od-buka-do-buka/132428.html

Ostatné komentovať nebudem, keďže Porada.sk je apolitická. Kto chce, vie kde nájde moje "politické" názory.
anklar
12.03.09,11:36
[quote=220870;977041]...Štát bude mať vždy peniaze . - Mňa osobne táto skutočnosť dosť trápi, že štát bude mať vždy, za každých okolností peniaze. Totiž, iba štát si môže dovoliť zadĺžiť niekoľko generácií dopredu. A správcu štátu (rozumej vládu, nemám rada slovo vláda) v danom období to ani trochu netrápi?

Súkormník môže jednoducho ohlásiť bankrot. Tak, a teraz chcem byť tým občanom! Správca štátu, v ktorom žijeme a žijeme v ňom radi, však, nech ho spravuje tak, aby ten súkromník nemusel ohlásiť bankrot.


názory vpísané v texte
evula0
12.03.09,15:00
Dovolím si technickú poznámku. Nehovorme o 9 z 18, ak skutočnosť je 9 z 26.

http://blogy.etrend.sk/mihalblog/sadzby-od-buka-do-buka/132428.html (http://blogy.etrend.sk/mihalblog/sadzby-od-buka-do-buka/132428.html)

Ostatné komentovať nebudem, keďže Porada.sk je apolitická. Kto chce, vie kde nájde moje "politické" názory.

Vážim si odborné reakcie p.Mihála, ale tentoraz ju považujem za ovplyvnenú presvedčením. Skutočne je 18% správne a ako to vyplýva aj z uvedeného článku na blogu až prerozdelením nadbytkov z iných fondov je nedostatok dotvorený na 26%.
Ostatné nikto komentovať povinne nemusí a už vôbec nie z nejakého politického presvedčenia.Ja som uviedol len to, čo je známe a nie každý si to v záplave "argumentov" rôznych politických lídrov uvedomí.
evula0
12.03.09,15:28
Som toho názoru, že nie je správne stavať na tom, že priebežný systém, ak dobre fungoval v minulosti (v predchádzajúcom režime), bude rovnako dobre fungovať na večné časy. Pravdepodobnosť, že jeho výkonnosť nebude taká, aby mohol plniť svoj účel a tým obhajovať svoju existenciu, je vysoká.
Inak, pravda, je príjemné myslieť si, že štát sme my, občania, nuž, hm, ehm, ... keď čítam čokoľvek o priebežnom dôch. systéme, mátajú ma myšlienky, že keď ja pôjdem do dôchodku, celá socpoist už bude niekde v národnom archíve. Pod „A“-čkom (možno aj „V“-čkom). Lebo život ide rýchlo.:)

Súhlasím, že ľudia, ktorí pôjdu do dôchodku za povedzme 10-15 rokov majú obavy. V II.pilieri je možné za takú krátku dobu pri priemernom zárobku nasporiť len zanedbateľnú čiastku na rentu a väčšina z nich preto do neho ani nevstúpila.Z prvého piliera bude možné použiť len nedostatočné zdroje a to, čo do nich z iných zdrojov štát prihodí. Patrím tiež do tejto skupiny a preto má názory ako si má každý sám zabezpečiť starobu, keď doteraz prispieval na dôchodky svojich rodičov alebo starých rodičov v priebežnom pilieri, úprimne se...Asi by bolo najlepšie túto časť populácie pri odchode na starobný dôchodok nejako zlikvidovať aby si mohli tí mladší sporiť na svoj dôchodok a neboli zaťažení akousi sociálnou solidaritou. Rozprávka o troch grošoch je komunistický prežitok a nemá miesto v modernej liberálnej ekonomike (to mi ušlo).
Braňo
12.03.09,16:28
Pri priemernom príjme tam za 30 rokov bude takmer tri milióny (100.000 EUR), čo nie je zanedbateľná čiastka pre pozostalých napr. v prípade nedožitia sa dôchodku.
Lianka
12.03.09,16:31
Moznost dedenia je jedna z vyhod II. piliera - pre mna dost vyznamna... ked uz niekam davam peniaze a nemozem si ich sama uzit, tak nech ich ma moznost vyuzit aspon moja rodina...
lijana1
12.03.09,18:13
ked sa rozhodnes pokracovat v druhom pilieri,spor si aj na bocny ucet alebo si zvys odvody podla tvojich realnych prijmov.to, co si teraz nezaplatis na odvodoch,potom po rokoch ti moze velmi chybat.momentalne je zurocovanie vkladov na bode mrazu. .
dad111
12.03.09,20:16
Pri priemernom príjme tam za 30 rokov bude takmer tri milióny (100.000 EUR),
Na dnešnú dobu sa to zdá byť pekný peniaz, ale za 30 rokov a tempe terajšej inflácie to bude malá suma. Ak Ti bude zdravie slúžiť a podarí sa Ti dožiť povedzme 20 rokov na dôchodku nemusí to byť už tak veľa. Keby niekto dnešným dôchodcom v ich mladom veku, keď zarábali tých 1000 korún povedal, že budú mať dôchodok 6000 tak ako dnes asi by tomu ani neverili. Veď ich rodičia mali vtedy dôchodky len pár stoviek korún a boli rafi aj tým.

Moznost dedenia je jedna z vyhod II. piliera - pre mna dost vyznamna... ked uz niekam davam peniaze a nemozem si ich sama uzit, tak nech ich ma moznost vyuzit aspon moja rodina...
To dedenie ale prichádza do úvahy len v čase aktívneho šporena. Ak bude mať tá rodina vtedy taký ohľad na generáciu ich rodičov tak ako tá dnešná, tak si viem živo predstaviť s akým nadšením sa budú tešiť na to, kedy sa ich rodičia dožijú svojho dôchodku.
Teda ak sa podarí a vy zomriete deň pred dožitím dôchodku sú v balíku. Ale ak to vydržíte ešte deň majú figu borovú. Tak čo myslíte keď budú vychovaní tak ako sú teraz vychovaní tí, ktorí dnes bez mihnutia oka radšej sporia na svoj II pilier ako na dôchodky svojich rodičov aký vinš Vám zarecitujú na Vašej oslave narodenín. Keď tak pozerám, ako dnes dokážu deti zbavovať svojprávnosti svojich rodičov len preto, aby si čím skôr užili ich majetku, ako ich strkajú do starobincov, len aby sa dostali k ich majetku, tak vlastne musím zaželať len "užite si to".
Jozef Mihál
12.03.09,21:50
Teda ak sa podarí a vy zomriete deň pred dožitím dôchodku sú v balíku. Ale ak to vydržíte ešte deň majú figu borovú.

dad111, ďakujeme za kvalifikované informácie priamo od pani Vierky, ale figu borovú - tomu rozumiete.

Počuli ste niečo o vdovských a sirotských dôchodkoch?

Ak nie, šup nakuknite do zákona o starobnom dôchodkovom sporení a vyhľadajte si paragraf 34 a nasledujúce.
dad111
13.03.09,04:47
dad111, ďakujeme za kvalifikované informácie priamo od pani Vierky, ale figu borovú - tomu rozumiete.

Počuli ste niečo o vdovských a sirotských dôchodkoch?

Ak nie, šup nakuknite do zákona o starobnom dôchodkovom sporení a vyhľadajte si paragraf 34 a nasledujúce.
Takže stačí starca dať do starobinca a užívať si sirotský dôchodok??? To snád nie. Láska končí v deň narodenín, presne vtedy, kedy končí aj nádej na dedenie . A penaze hneď sú pre mnohých ďaleko viac, ako akýkoľvek prísľub. . Ak Vám ešte nárok na to sirotské alebo vdovské vznikne.
duves
13.03.09,06:17
dad111, ďakujeme za kvalifikované informácie priamo od pani Vierky, ale figu borovú - tomu rozumiete.

Počuli ste niečo o vdovských a sirotských dôchodkoch?

Ak nie, šup nakuknite do zákona o starobnom dôchodkovom sporení a vyhľadajte si paragraf 34 a nasledujúce.
A nemyslel dad111 nahodou na dedenie nasporenej sumy v II.pilieri? Myslel.
evula0
13.03.09,06:23
Pri priemernom príjme tam za 30 rokov bude takmer tri milióny (100.000 EUR), čo nie je zanedbateľná čiastka pre pozostalých napr. v prípade nedožitia sa dôchodku.

Ja by som radšej nejaký rôčik na dôchodku požil, čo je asi cieľom dôchodkového sporenia, ako sa tešil zo smrti a užívania dôchodkových úspor mojimi dedičmi.
Vie tu niekto, aký mesačný dôchodok (alebo doživotnú rentu)bude mať v roku 2040,ak si dovtedy nasporí "slušnú sumu" 100 000€? To nevie nikto,lebo nie sú stanovené žiadne zákonné podmienky! Vie niekto aspoň nejaký odhad podľa súčasne používaných výpočtov poisťovní? To by mohlo byť zaujímavé.
Ani dôchodok vyplácaný štátom v roku 2040 dnes nikto nevie, ale tieto dôchodky sú aj na chudobnom Slovensku vždy také(pri dostatočnom počte odpracovaných rokov), aby zodpovedali v priemere minimálne 40% priemernej mzdy a pravidelne sa valorizujú. Z II.piliera sa nič nevalorizuje a vypočítaná renta v deň odchodu do dôchodku bude rovnáká až do smrti.
Pozn. Výpočet mesačného zárobku pre dosiahnutie sumy 100 000 € na účte DSS za 30 rokov bez započítania zhodnocovania (ani znehodnocovania a poplatkov):
100 000 : (30 x 12) = 277,78 čo je 9%, teda hrubá mzda musí byť 277,78 :9 x 100 = 3086,42 € (93 086 Sk) Myslím, že takúto mzdu máme všetci a priemer okolo 800€ je len štatistická hovadina.
Z toho je jasné, že ak nebudeme do výpočtov vnášať vymyslené zhodnocovania a vymyslený rast zárobkov(volá sa to kvalifikovaná prognóza a robia ju všetci tí odborníci, čo nevedeli predpokladať súčasnú krízu a nemajú ani šajnu ako bude pokračovať) a pre objektivitu aj výslednú sumu budeme hodnotiť podľa súčasnej hodnoty peňazí ( neznížime jej reálnu hodnotu infláciou), výsledné číslo pre sporiteľa so súčasnou mzdou 800€ (24100 Sk) za 30 rokov je:
800 x 9% : 100 = 72 a to krát 30 x 12 = 25920 € (780 866 Sk) a pritom je hrubá mzda 60% zamestnaných ešte nižšia. Aký doživotný dôchodok tak asi z tejto výslednej čiastky vypočítate? Môžete si porovnať podmienky doplnkových dôchodkových spoločností a výšku ich ponúkanej doživotnej renty pri dosiahnutí takejto sumy. Za 30 rokov pravdepodobne stúpne priemerná dĺžka života, takže vypočítaná renta by podľa poistných pravidiel bola ešte nižšia. Ak by sme si dali z tejto sumy vyplácať rentu na dohodnuté obdobie 15 rokov, tak by sme podľa súčasných pravidiel mohli dostať 144€(4338 Sk) mesačne.Ako prilepšenie to je fajn ale ako 1/2 dôchodku je to aj dnes málo.
Keď to zhrniem, najbližších možno 20-30 rokov, bude mať štát pre presunutie časti odvodov do DSS problémy z dotovaním I.piliera a potom, keď pominie prechodné obdobie poberania dôchodkov súčasnej nespilierovanej generácie(rozumiem,že zomrú), hravo tie polovičné dôchodky zvládne.
ROBIN111
13.03.09,21:32
A nemyslel dad111 nahodou na dedenie nasporenej sumy v II.pilieri? Myslel.Spomínaný paragraf 34 a ďalšie riešia pozostalostné dôchodky a dedenie nasporenej sumy v II. pilieri.
dad111 nemá pravdu, ak tvrdí, že ak poberateľ starobného dôchodku zomrie, pozostalí nedostanú nič.
ROBIN111
13.03.09,22:00
Súkromné spoločnosti sa budú starať o efektivitu len ak od toho závisí ich zisk.Do včera tak nebolo, žili si v pohode, aj keď vklady sa znehodnocovali.
Nie je to celkom tak. Odplata za správu fondu sa odvíja od priemernej mesačnej hodnoty majetku vo fonde.
evula0
16.03.09,05:14
Nie je to celkom tak. Odplata za správu fondu sa odvíja od priemernej mesačnej hodnoty majetku vo fonde.

Celková priemerná mesačná hodnota majetku - z toho bol poplatok 0,065%-skúste si vypočítať ročný poplatok pri hodnote 1 000 000Sk. Zaslúžené peniaze a k tomu za vedenie účtu.Táto hodnota poplatku sa len nepatrne zmení so zhodnotením o 0% alebo napr.4% ročne.
Teraz po znížení poplatku (0,025%) a uložení aj čiastočnej finančnej zodpovednosti za hospodárenie na DSS podľa odborníkov typu Kaník (viď Pravda 12.3.09) týmto sporitelia prídu o peniaze. Príklad absurdného oblbovania bežného občana.
ROBIN111
16.03.09,18:42
Celková priemerná mesačná hodnota majetku - z toho bol poplatok 0,065%-skúste si vypočítať ročný poplatok pri hodnote 1 000 000Sk. Zaslúžené peniaze a k tomu za vedenie účtu.Táto hodnota poplatku sa len nepatrne zmení so zhodnotením o 0% alebo napr.4% ročne.
Teraz po znížení poplatku (0,025%) a uložení aj čiastočnej finančnej zodpovednosti za hospodárenie na DSS podľa odborníkov typu Kaník (viď Pravda 12.3.09) týmto sporitelia prídu o peniaze. Príklad absurdného oblbovania bežného občana.Ja ale nepolemizujem, či je 0,065% veľa, alebo málo. Len som chcel poukázať na to, že závislosť odmeny od výkonnosti tam je. Aj keď len čiastočne. Uvidíme, čo v tomto smere prinesie novelizácia.
Čo sa týka 2. piliera, tých absurdných oblbovaní je už viac než dosť. Viď príklad Fico: "Trvám na tom, že DSS sú ako nebankovky", alebo šéf soc. poisťovne Dušan Muňko: " sporitelia v 2. pilieri už prišli o všetky svoje úspory"

atď...
majja
03.06.09,22:30
Nejako sa mi nedari porozumiet jednej veci a to: vzdy som myslela,ze ked mam ako SZCO zaklad dane cca 380 000skk, t.j. mesacna mzda 31 666skk je celkom slusna a nad priemernou mzdou. 18% na starobne je 380 000:12:2 x0,18 = 3008 skk. do II.piliera 9% je 1504skk. Za rok 1504x12= 18 050skk .
Poistenie od 01.07.2005. Doteraz ku 31.12.2008 je 30 859skk stav na ucte. Zaplatene doteraz 33 589skk. (za 3 a pol roka priemerna mes.splatka do II.piliera 800skk) . strata hlavne za rok 2008 -2730skk!! Predtym bolo aspon zopar stoviek navyse .
Predtym zaklad dane bol pohybujuci sa od 200 000 do sucasnych 380 000skk. ale posledny rok bol celkom slusny rok. Obrat v mojej profesii je cca 10rokov rovnaky (naklady trochu ovplyvnovali zaklad dane) Fyzicky neviem viac vyrobit . Pohybuje sa + - 100 000skk. Nevidím sancu aby nejako radikalne stupal (nie ako stat. zamestnancom sa valorizuju platy).

Mam 44rokov. A zacinam byt velmi skepticka s II.pilierom. Do neho som isla len kvoli moznemu dedeniu. Nic ine blizsie nebolo relevantne vysvetlene.
Po velmi zlej skusenosti so zivot. poistenim v amslicu stracam akukolvek doveru v sukromne spolocnosti, kde som oproti vysvetleniu sprostredkovatela poistenia prisla cca o polovicu toho co slubovali.

Je niekto fundovany to nejako vysvetlit-ostat alebo neostat v II.pilieri? Za takychto financii? Upozornujem, nevidim moznost radikalneho rastu zakladu dane. Skor na nejake obdobie je mozny aj pokles.

Preco sa o zamestancoch hovori,ze ked su nad priemernou mzdou , tak sa im oplati ostat. Pre mna ako SZCO mam pocitat ze ako keby som mala polovicu z 31 666?, t.j. 15 833skk (pre vypocet odvodov). Takze som pod priemernou?

prosim, ked mi odpoviete pomozete min.dalsim 4 podobnym SZCO, ktorí sú v podobnom veku -42,44 a 48 rokov (niektori dokonca este s nizsim prijmom).
Dakujem za rady.
Martin Mocko
17.06.09,06:31
Je niekto fundovany to nejako vysvetlit-ostat alebo neostat v II.pilieri? Za takychto financii?

Mám pocit, že na túto otázku nevie odpovedať nikto. Keď bol schválený zákon o II. pilieri - tak bol termín na vstup a striktne sa po tomto termíne mal uzavrieť a nikdy viac neotvoriť. Odvtedy bol už otvorený tuším 2x kôli možnému výstupu. Do dovŕšenia dôchodkového veku vám zostáva cca 16rokov - čo sú približne 4 volebné obdobia. Pokiaľ každá vláda bude iná..tak tých zmien bude ešte veľa. Určite je na škodu, keď sa každé 4 roky bude meniť niečo, čo už malo dávno fungovať.
Bionda
17.06.09,09:29
Ja pridám môj vlastný názor, ja to beriem tak, že každý dobrý hospodár vždy rozloží riziká, preto som aj ja v II.pilieri, nikto nevie dnes naozaj povedať čo bude- skôr si myslím, že ešte táto vláda vplyvom nedostatku financii, niečo také spraví, aby II.pilier kompletne zničila a k tým peniazom sa dostala.
Neviem, ale si myslím, že naozaj vek k dosiahnutiu dôchodku sa stále vzďaľuje, ľudí je stále menej- nuž ak si sami nenasporíme na dôchodok, veľmi očakávať, že čosi dá štát.... je bláznovstvo.( z môjho pohľadu) Neviem či bude mať štát na môj dôchodok, ak nie, tak môžno- ak ešte bude II.pilier- aspoň čosi dostanem. Dnes , teda podľa mňa , nikto nemôže ani dať záruku, že štát bude mať na dôchodky napr. o 15- 20rokov.
Druhý pilier mi dal šancu, že o niečom rozhodnem sama, nepáčia sa mi zmeny a podmienky, ktoré súčasná vláda mení podľa svojich zištných úmyslov. Ak sú tie peniaze už stratené a ľudia o ne prišli, tak ako s nimi môžu rátať a prečo ich to tak štve, že ľudia nevystúpia?????
Navrhujem všetkým čo im prišli obálky zo SP a nechcete vystúpiť z II.piliera- rozšklbnite ich napolovicu a pošlite im ju v ich odpovednej obálke, za ktorú zaplatili už poštovné.
duves
17.06.09,11:00
Pred par dnami som tiež obdržal ten trapny list od Muňka, kde mi oznamuju, že zotrvanie v II. pilieri je nevyhodne. Argumentuju, že ludia budu mat garantovanú výšku dôchodku len z I.piliera, teda ak sa vratia s prispevkami v celej výške len do socialnej poistovne. Srandujú! Teraz neviem, mam si od Munka vypytat nejake potvrdenie, teda urobit kontrakt na výšku dôchodku, ktory dostanem o 18 rokov? Som zvedavy, pri poklese zamestnanosti, aky bude vyvoj vobec aj vo vzťahu k nepriaznivemu demografickému vyvoju, kto bude vlastne o tych 20 rokov pracovať.
mona091
17.06.09,12:24
Mna napada ina otazka:

- pri "celkovej cene prace" je povinne odvedenych pri szco
47,15% odvodov,
pri zamestnancoch je to 48,6%,
- ak by sa uvadzala celkova cena prace, kazdy by jasne poznal vysku svojich
odvodov
- vyska odvodov na starobne/2. pilier z toho je 18%

- otazka znie: ak je to povinny odvod, v com je vyhoda?

a) ak tento povinny odvod spravuje viac sukromnikov ?
b) ak tento povinny odvod spravuje iba jedna institucia ?

ccc) preco si nemozem spravovat moj odvod sam? ;), ak ho moze spravovat xy sukromnikov?
Jana Motyčková
17.06.09,12:57
Preco sa o zamestancoch hovori,ze ked su nad priemernou mzdou , tak sa im oplati ostat. Pre mna ako SZCO mam pocitat ze ako keby som mala polovicu z 31 666?, t.j. 15 833skk (pre vypocet odvodov). Takze som pod priemernou?
Z tejto sumy (15833) sa bude vychádzať aj pri výpočte dôchodku z I.piliera (nie z 31 tisíc).
Anja111
18.06.09,11:50
bababulka
20.06.09,17:09
Dobrý večer všetkým!

Prosila by som o radu.
Som 50 ročná žena, robím školníčku a normovačku v školskej jedálni. Škola patrí pod obecný úrad, a možno ešte rok alebo dva existuje - máme málo detí. Prestúpila som do II. piliera, a neviem keď škola zanikne, či nájdem ďalej dakde robotu. Moja otázka : ostať či nie v II.piliery? Mám ešte týždeň na rozhodnutie. Zarábam čisto 330 eur.

ďakujem
duves
21.06.09,15:31
Ja by som jej doporučil sa vratiť do I.piliera.
Jozef Mihál
21.06.09,15:56
Možno bude niekoho zaujímať môj názor na dôchodkový systém a jeho budúcnosť:

http://vimeo.com/5245381

alebo

http://blogy.etrend.sk/mihalblog/tyzdnovka-jozefa-mihala-25/2009/170908.html
Ešli
22.06.09,09:48
Nespravodlivosť pri výpočte dôchodkov

Vzorec na výpočet dôchodku je zlý (D = POMB x doba poistenia x ADH). Nezohľadňuje spravodlivo výšku zaplatených odvodov. Je paradoxné, ak si občan bez zamestnania pár rokov pred dôchodkom platí dobrovoľné dôchodkové poistenie a výsledkom je nižší dôchodok. Je paradoxné, ak vyššia suma zaplatených odvodov „generuje" nižší dôchodok.

Pán Mihál ďakujem za Váš článok. Pred časom som si tu pýtala radu, či si mám platiť dobrovoľné dôchodkové poistenie, pretože od júla som nezamestnaná a nárok na predčasný dôchodok budem mať až v 9/2010. Pomohli ste mi v rozhodovaní.
Ďakujem
kargo
22.06.09,12:48
Prosím o radu.
Som v II. pilieri 4 roky, mám 52 rokov a hrubú mzdu 600 eur. Mám uznanú o 50% zníženú práceschopnosť. Ak mi bude zdravie slúžiť dorobím tých 10 rokov do dôchodku (ak nezdvihnú na viac) ak nie tak ostanem úplne invalidný. Je ale aj dosť pravdepodobné, že sa dôchodku nedožijem. Takže neviem či ostať alebo vystúpiť.
Chcel by som aj vedieť či pre tých, ktorým hrozí invalidita, je vhodné vstupovať prípadne ostávať v II. pilieri.
Jozef Mihál
22.06.09,12:59
kargo, mám na klávesnici odpoveď ale bola by príliš politicky zafarbená, preto radšej mlčím.
duves
22.06.09,13:09
Cargo je typicky priklad poistenca, ktoreho do II.piliera nahovoril agent.
Jana Motyčková
22.06.09,13:14
Nepovedala by som - v čase vzniku II.piliera to pre neho nebolo nevýhodné tam vstúpiť. Ale táto vláda zákon zmenila tak, že výhodnosť sa stratila, ostáva otázka dedenia v prípade úmrtia do 62 rokov a tiež výhodnosť je závislá od OMB, z ktorého mal priznaný ID, od toho ako bude zarábať ďalej atď.
kargo
22.06.09,13:34
Súčet OMB je 31.1679 za obdobie 1984-2008 resp. za 25.0192 roka.
Nejaký väčší platový postup nepredpokladám.
Jana Motyčková
23.06.09,05:55
V takom prípade by som povedala, že pre výšku starobného dôchodku je výhodnejšie vrátiť sa do I.piliera. Ale pri v súčasnosti platných zákonoch. Čo bude o 10 rokov, ťažko povedať.
duves
23.06.09,06:11
Mne skor pripada, že cela problematika okolo II.piliera bola šita horucou ihlou. Resp. uplna chyba je, že to nie je zakotvene ustavne s nemennymi parametrami. Takto každa nova vlada bude prichadzat samozrejme s originalnym riešenim.
ela77
24.06.09,05:57
Mňa už sa táto téma týka iba ako poberateľa starobného dôchodku a neverím vlastným očiam pri niektorých príspevkoch. Ono by asi bolo podľa niektorých najlepšie všetkých doterajších dôchodcov postaviť k múru a ...., pretože sú záťažou. Že odviedli kus roboty pre toto Slovensko, tak teraz by sa mali ísť pásť. Tiež mi vadia poberatelia rôznych „soc. dávok“, obce majú problém pri povodniach a pod. len nemá kto opravovať a upravovať, ale armáda nezamestnaných je v každej obci. Ale ľudia ktorí poctivo robili celý život a stali sa zrazu záťažou ako podľa niektorých vyjadrení čítam, si to nezaslúžia. Nedozvedela som sa však z príspevkov o žiadnych pravidlách. Tzn.: dosiahnutý vek nároku poberania z II. piliera, výška príspevku(určí kto?) Doplnková mi aspoň pri odchode do dôchodku vyplatila všetky nasporené hneď na účet. To dedenie je tiež podivné, kto určí sumu akým spôsobom bude vyplácaná „nasporená suma“? A pre tých, ktorí by najradšej neprispievali do I. pil. ani centom žiaľ doba je taká zmenil sa systém a spôsob života, ale dávať najavo, že sú terajší starčekovia a babičky iba príťažou, na ktorú sa neoplatí prispievať je surové, hlavne že je Slovensko štatisticky „veriace“ takmer na 90 %.:mee::mee::mee:
duves
24.06.09,06:38
Mňa už sa táto téma týka iba ako poberateľa starobného dôchodku a neverím vlastným očiam pri niektorých príspevkoch. Ono by asi bolo podľa niektorých najlepšie všetkých doterajších dôchodcov postaviť k múru a ...., pretože sú záťažou. Že odviedli kus roboty pre toto Slovensko, tak teraz by sa mali ísť pásť. Tiež mi vadia poberatelia rôznych „soc. dávok“, obce majú problém pri povodniach a pod. len nemá kto opravovať a upravovať, ale armáda nezamestnaných je v každej obci. Ale ľudia ktorí poctivo robili celý život a stali sa zrazu záťažou ako podľa niektorých vyjadrení čítam, si to nezaslúžia. Nedozvedela som sa však z príspevkov o žiadnych pravidlách. Tzn.: dosiahnutý vek nároku poberania z II. piliera, výška príspevku(určí kto?) Doplnková mi aspoň pri odchode do dôchodku vyplatila všetky nasporené hneď na účet. To dedenie je tiež podivné, kto určí sumu akým spôsobom bude vyplácaná „nasporená suma“? A pre tých, ktorí by najradšej neprispievali do I. pil. ani centom žiaľ doba je taká zmenil sa systém a spôsob života, ale dávať najavo, že sú terajší starčekovia a babičky iba príťažou, na ktorú sa neoplatí prispievať je surové, hlavne že je Slovensko štatisticky „veriace“ takmer na 90 %.:mee::mee::mee:
Ela, bude to ešte horšie. Ja som sice len rocnik 63, ale predpokladam, že dnešný "savci" (teraz piju milečko a kakaju do plienok) nas budu strielať.
Napokon je to pomaly už realita, ako ta jedna scéna v čakárni u lekara, kde sa taky sráč rozkrikoval na pokorne čakajucich dochodcov, že zavadzaju a on akože na nich darmožračov robí. Zial chlapik nikde nepracuje a je obyčajny prizivnik. A co je smutne, nevyrieši to ani tato vlada, ani ziadna ina po nej.
Veronika.si
25.06.09,19:00
ahojte, chcela by som poznať váš názor, čo spraviť do konca júna - zostať -vystúpiť z II.piliera? Mám 38 rokov, mám malé dieťa 2,5r, môj plat pred materskou a taktiež po materskej bol a bude zas len na úrovni minimálnej mzdy. Manžel 41 živnostník s minimálnymi odvodmi do poisťovne. Nepredpokladám vyššie zárobky. Sme obaja v II.pilieri. Vôbec sa neviem rozhodnúť, či tam máme zostať alebo vystúpiť - vzhľadom na náš vek, odvody z minimálnej mzdy...... Prosím poraďte, čo spraviť!, čas sa kráááááti. ďakujem.