Martina154
08.03.09,13:17
Prosím o radu, som študentka EF a zostavujem diplomovú prácu na tému Podnikateľský plán začínajúceho podnikateľa. Má sa jednať o poskytovanie služieb v oblati interiérového dizajnu. Pôjde o spoločnosť typu s.r.o. Činnosť, ktorej sa spoločnosť má venovať by mala byť nasledovná:

1) vyhotovenie projektu zmeny interiéru (činnosť interiérového dizajnéra -architekta), a to:
a) bez zásahu do konštrukcie samotnej stavby, resp.
b) so zásahom do konštrukcie interiéru, napr. zadávateľ si vyžiada zmenu pôdorysu, posunutím priečok, čím by sa zmenila podlahová plocha jednotlivých miestností, a pod.

2) sprostredkovateľská činnosť (nie som si istá ale zrejme by išlo o sprostredkovteľskú činnosť v oblasti výroby) - spoločnosť by sprostredkovala dodávateľov samotných prác ... čiže po vyhotovení projektu by zákazníkovi sprostredkovala napr. kontakt na maliarov, murárov, a pod. v závislosti od zmien naplánovaných v projekte ... (predstava je asi taká, že za toto sprostredkovanie by od dodávateľov prác získal určitú prémiu za sprostredkovanie tejto zákazky ...)

O aký typ živnosti by sa v oboch prípadoch jednalo? viazaná? voľná?
Ak by sa jednalo o viazanú, aké sú podmienky ktoré treba splniť?
A ako správne tieto živnosti pomenovať?
(Napriek preštudovaniu živnsotenského zákona si totiž v týchto otázkach nie som celkom istá.)

Za veľmi skorú odpoveď ďakujem.
Lianka
08.03.09,12:27
hmm, ja uvazujem, ci vobec ide o zivnost...

§ 6, http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-01-2009-a.html#6
(2) Príjmami z inej samostatnej zárobkovej činnosti, ak nepatria do príjmov uvedených v § 5, sú príjmy

a) z použitia alebo z poskytnutia práv z priemyselného alebo iného duševného vlastníctva vrátane autorských práv a práv súvisiacich s autorským právom, 27) a to vrátane príjmov z vydávania, rozmnožovania a rozširovania literárnych a iných diel na vlastné náklady,
...
Martina154
08.03.09,12:54
ja si nie som istá, ale asi by sa o živnosť malo jednať ... aspoň v tom zmysle, zabudla som uviesť, že by nešlo o jedinú osobu podnikajúcu samostatne, ale o spoločnosť typu s.r.o., ktorú by založili 2 osoby, ... s predpokladom jej neskoršieho ďalšieho rozšírenia ... preto mi vznikol vlastne tento malý problém, či sa jedná o živnosť a hlavne akú ... a samotné sprostredkovanie sa v živnostenskom zákone uvádza ako typ živnosti, ale nie je mi jasné kedy sa jedná o voľnú živnosť, a kedy naopak o viazanú

ešte raz ďakujem za pomoc
Lianka
08.03.09,13:00
Odvolavku, ktoru som napisala, sa tyka fyzickej osoby. Dobre, ze si to upresnila, ze ma ist o s. r. o. Neviem sa s istotou vyjadrit, iste sa niekto vyjadri.
Martina154
08.03.09,13:29
no ja som na to prisla ked som si citala tu odpoved, ze som to v tej prvej vete zabudla ... ale aj tak dakujem ... snad sa niekto najde ... zanedlho mam konzultovat a naozaj surne to potrebujem ... obcas su mi tie zakony dost nejasne ... hoci ich nevidim prvy raz ...
Lianka
10.03.09,18:50
Spomenula som si na teba, ked som dnes citala tuto temu o dizajne: http://www.porada.sk/t105060-zmluva-o-dielo-alebo-sprostredkovatelska-zmluva.html. Mozno pomoze.
Martina154
13.03.09,21:12
tak teraz si nie som celkom istá ani ja ... ale ďakujem, preštudujem a uvidíme čo s tým :) si fakt poklad ...
Martina154
17.03.09,16:56
NAOZAJ MI S TÝM NEVIE NIEKTO PORADIŤ? ...
Fajoska
06.04.09,14:09
Ahoj Martinka!
Chcela by som ti pomôcť, ale nie som si istá, čo vlastne potrebuješ..
Ja som živnostníčka a venujem sa interiérovému dizajnu. Nemám však s.r.o., no všetky živnosti/činnosti mám voľné (ohlasovacie) :D
Martina154
12.04.09,09:41
Ahoj Martinka!
Chcela by som ti pomôcť, ale nie som si istá, čo vlastne potrebuješ..
Ja som živnostníčka a venujem sa interiérovému dizajnu. Nemám však s.r.o., no všetky živnosti/činnosti mám voľné (ohlasovacie) :D
ahoj Fajoska ... no ide o to, že tvorím tú diplomovú prácu ako som písala a mám popísať do podnikateľského plánu všetky okolnosti založenia, a tak podobne. No a ten problémik je v tom, že si neviem rady, žeak budem mať činnosť tvorba projektov interiérového dizajnu, čo by zahŕňalo nielen zmenu nábytku a tak podobne ale u niektorých projektov aj nejaké tie prestavby interiéru, či to stále chápať ako navrhovanie v rámci voľných živností, alebo to spadá už do živností viazaných ... ja mám z toho zákona v tomto trošku taký malý "guláš" ako sa zvykne hovoriť ... vedúca mojej diplomovky mi síce vravela, že asi viazané, ale ja si v tom akosi nie som istá ...
Fajoska
14.04.09,18:47
Martinka, takže takto..
Ako som už spomínala, ja som len živnostníčka..
Moje živnosti sú všetky voľne, napíšem ti zoznam, snáď ti pomôže:
Poradenstvo v oblasti zariaďovania interiérov
Grafické a kresličské práce v rozsahu voľnej živnosti
Sprostredkovateľská činnosť v oblasti obchodu
Služby súvisiace s počítačovým spracovaním údajov
Aranžovanie výkladov a úpravy výstavných miestností
Fotografické služby

Dôležité je v podstate fakturovať si len spomínané živnosti. Prepravu a likvidáciu starého a iné si nefakturujem, lebo nemám na ne živnostenské oprávnenie... Zatiaľ mi pri práci postačovali aj tieto živnosti :)

Dúfam, že som nejako pomohla :D
Libuša13
16.04.09,20:47
V prvom rade asi potrebuješ vysvetliť okolnosti založenia s.r.o.. V praxi by to znamenalo, že sa dvaja stretnú alebo len jeden a dohodnú sa na tom čo vedia a chcú robiť. Potom spíšu spoločenskú zmluvu a v nej presne uvedú predmet podnikania. Presné znenia živností nájdeš na oficiálnej stránke ministerstva vnútra. Rovnako tieto živnosti napíšu do žiadosti o vydanie živnostenského listu a podajú to spolu s notársky overenou spoločenskou zmluvou na živnostenský register. Po vydaní ŽL podajú žiadosť o zapísanie s.r.o. na obchodný register. Potom môžu začať navrhovať. Podľa toho čo potrebuješ, malo by v tej živnosti určite byť sprostredkovanie obchodu a služieb - v Tvojom prípade sprostredkovanie remeselníkov pri rekonštrukcii. Myslím, že aj to ostatné je voľná živnosť, pretože architekt musí mať patričné vzdelanie a pečiatku, bez ktorej žiadny stavebný úrad stavbu podliehajúcu architektonickým zásahom neodobrí.
Prajem veľa šťastia.