Noeh
08.03.09,13:31
Ahojte,

Skusal som prejst otvorene otazky a dokonca som si precital zakon a rady ako napisat stanovy, ale narazil som na niekolko bodov, s ktorymi potrebujem pomoct. (sorry ze pisem bez diakritiky)

1) Oficialna skratka - je povinna? ak ano, ake pravidla sa pri nej musia dodrziavat? Ak ma OZ jednoslovvny nazov, moze byt skratka jedno pismeno?

2) Je potrebne zoznam clenov nejakym sposobom overovat? Je potrebne ha nejakym sposobom zverejnovat?

3) Ako si pravnicke osoby ktore sa stanu clenom OZ zauctovavaju clensky prispevok do OZ? Uctovnictvo som mal na skole nedavno ale toto nas nenaucili.

4) Asi NAJPODSTATNEJSIA otazka pre mna. Oragany OZ. Podla zakona a instrukcii na strankach MV SR som pochopil ze Organy si mozem v stanovach urcit sam. Je mozne mat iba Radu zdruzenia (clenovia) a Predsedu zdruzenia? Nechcem mat spravnu radu. Vsetko by mal vykonavat predseda. Alebo to mam spravit tak ze budem volit Spravnu Radu (jedneho clena) a Spravna Rada si bude volit medzi sebou predsedu (teda zasa ten isty clen) zda sa mi to na hlavu postavene ale podla predpisov. Teda moze byt predseda vykonny AJ statutarny organ OZ?

5) Mozem volit predsedu tak ze nedam moznost jeho odvolania? Proste ked je raz zvoleny tak ostane predsedom?

6) Ake dlhe moze byt funkcne obdobie? Nikde som to nenasiel. Mozem volit predsedu aj na 20 rokov?

7) Mozem dat predsedovi pravomoc rozhodovat namiesto rady ak nie je uznasania schopna?

8) V zakone som nasiel ze OZ moze za urcitych podmienok vykonavat aj podnikatelsku cinnost. Moze OZ nakupovat cenne papiere?

9) Nepochopil som akym sposobom mam zaslat kolky na MV SR. Napisane je ze v poistenej zasielke. To mam akoze poslat doporucene a poistit to? Potom uz mam asi iba doverovat ze MV SR nepovie ze v obalke kolky neboli ze?

Dakujem za odpovede. Robim to prvy krat a chcem si to spravit sam, ale taktiez nechem aby mi to MV SR vracalo 10x ze mam zle stanovy.

Roman (aka Noeh)
Noeh
09.03.09,13:49
Nájde sa niekto? Fakt si s tým neviem dať rady. Možno by som to mal proste napísať ako uznám za vhodné a natrafím na dákeho úradníka ktorému to bude jedno :-)
Noeh
11.03.09,18:50
To mi fakt nemá kto poradiť?
Veronta
11.03.09,19:29
Chcela by som ťa upozorniť na tie kolky, že keď ich budeš posielať na MV SR aby si ich neprilepil, ale len vložil do obálky - ja som ju nemala poistenú. Mne to vrátili aj z dôvodu, že názov OZ bol spomenutý raz s veľkými písmenami a raz bolo len začiatočné písmeno v názve veľké - je treba to ujednotiť. Keď ti schvália stanovy, tak nezabudni zájsť na Krajský štatistický úrad - zase s kolkom - a požiadať o IČO.
ad 1: neviem čo myslíš pod tou oficiálnou skratkou - my sme dali len jednoduchý názov občianskeho združenia (Vševedko)
ad 2: zoznam členov sme nezverejňovali ani neoverovali
ad 3: 538/211 resp.221. U tejto PO treba posúdiť, či je jej členstvo v tomto OZ povinné alebo nie (ak je nepovinné je llimitovaná výška členského príspevku , ktorý je možné uznať za daň.výdavok pozri § 19 ods.3 písm.n) resp písm.r) zákona č.595/2003 Z.z.).
ad 4: Tá správna rada by asi mala byť, lebo plní funkciu nejakého kontrolného orgánu. Aspoň tak to mám pochopené.
K ostatnému sa vyjadriť neviem.
hanelie
12.03.09,10:05
1) Oficialna skratka - je povinna? ak ano, ake pravidla sa pri nej musia dodrziavat? Ak ma OZ jednoslovvny nazov, moze byt skratka jedno pismeno?
skratka OZ nie je oficiálna - nemusí byť,
2) Je potrebne zoznam clenov nejakym sposobom overovat? Je potrebne ha nejakym sposobom zverejnovat?
overovať netreba, ale treba viesť evidenciu - o týchto skutočnostiach sa rokuje na členských schôdzach - povinnosť viesť zápisnice z členských schôdzí

3) Ako si pravnicke osoby ktore sa stanu clenom OZ zauctovavaju clensky prispevok do OZ? Uctovnictvo som mal na skole nedavno ale toto nas nenaucili.
stav osoby či je PO alebo FO sa pri vstupe do OZ nerozlišuje - OZ je právnická osoba - členský príspevok je prijmom OZ /POZD, príp. PNZD -
4) Asi NAJPODSTATNEJSIA otazka pre mna. Oragany OZ. Podla zakona a instrukcii na strankach MV SR som pochopil ze Organy si mozem v stanovach urcit sam. Je mozne mat iba Radu zdruzenia (clenovia) a Predsedu zdruzenia? Nechcem mat spravnu radu. Vsetko by mal vykonavat predseda. Alebo to mam spravit tak ze budem volit Spravnu Radu (jedneho clena) a Spravna Rada si bude volit medzi sebou predsedu (teda zasa ten isty clen) zda sa mi to na hlavu postavene ale podla predpisov. Teda moze byt predseda vykonny AJ statutarny organ OZ?
predseda = štatutár, potom je povinný členský výbor, ktorý kontroluje činnosť predsedu, má rozhodovacie právo o odvolaní predsedu ai.,ostatné funkcie môžeš definovať ako chceš, napr: podpredseda, pokladník, osvetový pracovník, ap.
5) Mozem volit predsedu tak ze nedam moznost jeho odvolania? Proste ked je raz zvoleny tak ostane predsedom?
predseda sa volí na funkčné obdobie -

6) Ake dlhe moze byt funkcne obdobie? Nikde som to nenasiel. Mozem volit predsedu aj na 20 rokov?
spravidla býva funkčné obdobie na 4 resp 5 rokov - môže však byť aj menej či viac
7) Mozem dat predsedovi pravomoc rozhodovat namiesto rady ak nie je uznasania schopna?
to určíš v stanovách - ale vždy sa rozhodovanie zabezpečuje medzi viacerých, aby neprišlo k zneužitiu funkcie
8) V zakone som nasiel ze OZ moze za urcitych podmienok vykonavat aj podnikatelsku cinnost. Moze OZ nakupovat cenne papiere?
za určitých podmienok môže aj podnikať -

9) Nepochopil som akym sposobom mam zaslat kolky na MV SR. Napisane je ze v poistenej zasielke. To mam akoze poslat doporucene a poistit to? Potom uz mam asi iba doverovat ze MV SR nepovie ze v obalke kolky neboli ze?
na doručenku - poistiť netreba
Dakujem za odpovede. Robim to prvy krat a chcem si to spravit sam, ale taktiez nechem aby mi to MV SR vracalo 10x ze mam zle stanovy.
:)