hanka kralova
29.06.05,10:31
niekolko rokov zijem a pracujem v spanielsku ako SZCO, mam tu residenciu (trvaly pobyt), obcianstvo nie, jeden slovensky danovy poradca ma upozornil, ze po kazdorocnom podani danoveho priznania v spanielsku, musim danove priznanie podavat aj na slovensku ako prijem zo zahranicia, a ak by mi pri mojom prijme vychadzala na slovensku vyssia dan ako tu v spanielsku, vraj rozdiel musim na slovensku doplatit, nechce sa mi to verit !!!!!

velmi surne!!! vsetkym vopred dakujem
Jana Acsová
29.06.05,10:19
Nezaoberám sa touto problematikou, ale skúsim aspoň načrtnúť východiská. Podľa § 2 písm. g) sa uvádza, že predmetom dane daňovníka s obmedzenou daňovou povinnosťou je príjem (výnos) plynúci zo zdrojov na území Slovenskej republiky (§16). Pri skúmaní zdroja príjmu som nepostrehla cez spomínaný §16, žeby tam spadal príjem z výkonu podnikateľskej činnosti v zahraničí, takže príjem, ktorý SZČO dosiahne v zahraničí, kde má aj daňovú rezidenciu, nie je podľa prvej vety predmetom dane.
Ak daňovník nedosiahol žiadne príjmy, ktoré sú predmetom dane, mám za to, že nemá podať DP na území SR, nakoľko jeho daňová povinnosť sa vysporiada v zahraničí a to z "celosvetových" príjmov, t.j. aj z prípadných slovenských, kde sa zároveň aplikuje zmluva o zamedzení dvojitého zdanenia v prípade ich dosiahnutia.

Doporučujem kontaktovať DÚ (postačuje aj tlf) a potvrdiť si tieto skutočnosti.
hanka kralova
29.06.05,13:00
asi by som mala doplnit, ze v priebehu roka 2004 som spravila jednu velmi malu jednorazovu pracu na dohodu na slovensku, ktora bola samozrejme zdanena;
neviem, ci prave toto nekomplikuje moju situaciu ?!
zlatica76
01.07.05,08:59
danovnikom s neobmedzenou povinnostou je ta fyzicka osoba, ktora ma na uzemi SR trvaly pobyt alebo sa tu obvykle zdrziava.. Cize, pokial mas trvaly pobyt v Spanielsku, na teba sa slovensky danovy zakon nevztahuje.
Mozes byt osoba s obmedzenou danovou povinnostou - potom sa na teba vztahuje § 16. Ale pokial si mala len dohodu, myslim si, ze je to vysporiadane.

To povinne podavanie DP sa tyka tych Slovakov, ktori cely rok ziju a pracuju v zahranici, ale trvaly pobyt maju este stale na Slovensku (riesila som Holandsko, a nakoniec som aj tak dospela k tomu, ze netreba podat DP ani v tomto pripade).
hanka kralova
01.07.05,12:37
danovnikom s neobmedzenou povinnostou je ta fyzicka osoba, ktora ma na uzemi SR trvaly pobyt alebo sa tu obvykle zdrziava.. Cize, pokial mas trvaly pobyt v Spanielsku, na teba sa slovensky danovy zakon nevztahuje.
Mozes byt osoba s obmedzenou danovou povinnostou - potom sa na teba vztahuje § 16. Ale pokial si mala len dohodu, myslim si, ze je to vysporiadane.

To povinne podavanie DP sa tyka tych Slovakov, ktori cely rok ziju a pracuju v zahranici, ale trvaly pobyt maju este stale na Slovensku (riesila som Holandsko, a nakoniec som aj tak dospela k tomu, ze netreba podat DPH ani v tomto pripade).neviem ci ti dobre rozumiem, hovoris o DPH alebo o dani zo zisku? pises: "ze netreba podat DPH ani v tomto pripade"
po pravde povedane, nikdy ma nenapadlo zrusit si trvaly pobyt na slovensku, aj ked zijem v spanielsku nejakych 7 rokov, doporucujes mi ho zrusit?
barbadoss
01.07.05,13:52
Celosvetové príjmy si vysporiadaš len a výhradne v štáte rezidencie. Ktorého štátu si daňovým rezidentom určíš podľa zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia SR so Španielskom (posielam ti ju v prílohe) - čl. 4 - ideš postupne jedno kritérium po druhom - akonáhle máš v Španielsku stály byt a v SR nemáš si rezidentom Španielska. Len ak by si mala stáli byt v oboch štátoch skúma sa kde máš užšie osobné a hospodárske putá (rodinu, záujmy,práca...).

Stručne :
v SR si mala príjmy len z DOVP ak boli väčšia ako 40416,- (rok 2004) resp. 43968,- (rok 2005) mali byť zdanené ročným zúčtovaním, prípadne podaním daňového priznania typu "A" v SR (§ 32 ods.2 a 4 Zákona o dani z príjmov) ak si zamestnávateľa nepožiadala o vykonanie ročného zúčtovania preddavkov alebo si mu v stanovenom termíne npredložila potrebné doklady

V SR však zdaňuješ len príjem z dohody. V Španielsku potom priznáš v daňovom priznaní opätovne všetky príjmy (daň zaplatená v SR sa ti potom započíta na celkovú daňovú povinnosť v Španielsku, resp. použije sa iná metóda na zamedzenie dvojitého zdanenia)
dana l.
01.07.05,15:26
Dobry den, asi mam podobny problem, som Slovenka, pracujem v Cechach ako veterinar, mam tam zivnost, trvaly pobyt mam stale na Slovensku, podavala som tam tento rok danove priznanie. Spravila som chybu, ak som ho nepodala aj na Slovensku?
Jana Acsová
05.07.05,15:32
Dobry den, asi mam podobny problem, som Slovenka, pracujem v Cechach ako veterinar, mam tam zivnost, trvaly pobyt mam stale na Slovensku, podavala som tam tento rok danove priznanie. Spravila som chybu, ak som ho nepodala aj na Slovensku?Daňové priznanie sa podáva v štáte "daňovej rezidencie", ktorá je vysvetlená v ZDP § 2 písm. d). Nadväzne v písm. e) sa rozvádza daňovník s obmedzenou daňovou povinnosťou.
Ak si podala DP na Slovensku aj v Čechách, tak to podľa môjho názoru nebolo správne (alebo žeby nie?).


Pozri ďalej príspevok Jara.
hanka kralova
06.07.05,09:57
Daňové priznanie sa podáva v štáte "daňovej rezidencie", ktorá je vysvetlená v ZDP § 2 písm. d). Nadväzne v písm. e) sa rozvádza daňovník s obmedzenou daňovou povinnosťou.
Ak si podala DP na Slovensku aj v Čechách, tak to podľa môjho názoru nebolo správne.
jedna cisto teoreticka otazka: moze mat niekto dve danove residencie?
Jara
06.07.05,12:28
Daňové priznanie sa podáva v štáte "daňovej rezidencie", ktorá je vysvetlená v ZDP § 2 písm. d). Nadväzne v písm. e) sa rozvádza daňovník s obmedzenou daňovou povinnosťou.
Ak si podala DP na Slovensku aj v Čechách, tak to podľa môjho názoru nebolo správne.
Dovolím si nesúhlasiť...

Mala som taký prípad, že daňovník, rezident SR podal DP na Slovensku, ale keďže nemal na SR žiaden príjem tak aj keď preddavky zaplatil a to dosť veľkú čiastku, na SR mu len započítali na tunajšiu daňovú povinnosť, ale keďže neplatil preddavky na SR tak mu nemali ani čo vrátiť...

T.j. vlastne by o tie peniaze prišiel. Na radu nech zájde v ČR na DÚ či by sa nedalo niečo spraviť, tak dal žiadosť a podľa ich pretlače si urobil daňové priznanie v ČR, doložil potvrdením o tom, že bol skoro celý rok v ČR, t.j. podľa ZoDzP viac ako 183 dní v roku. Domáci, kde bol ubytovaný na priváte mu dali čestné prehlásenie, že u nich bol ubytovaný a od... do.... dátum, abz bolo jasné že mal tam prechodný pobyt a doložil fotokópia daň.priznania SR a vrátili mu preplatokˇktorý mu vznikol po prepočítaní na českú daň. povinnosť.


Preto nesúhlasím, že bz malo bzť chzbou podať daň. priynanie v ČR aj SR...
:D :D :D
Jana Acsová
06.07.05,12:58
jedna cisto teoreticka otazka: moze mat niekto dve danove residencie?Nie .
Jara
06.07.05,13:23
Ešte aj takto potvrdím že súhlasím s Tebou.:D

Ide len o to, že môže dať DP aj v ČR ale ak je rezident SR tak je jeho povinnosť podať DP v SR.:eek:
hanka kralova
07.07.05,06:42
Ešte aj takto potvrdím že súhlasím s Tebou.:D

Ide len o to, že môže dať DP aj v ČR ale ak je rezident SR tak je jeho povinnosť podať DP v SR.:eek:
cize ak tomu dobre rozumiem:
ak ma clovek dve zivnosti v dvoch roznych statoch, danovu residenciu ma podla zakona len jednu (urcite ?!), v kazdom z tychto statov musi podat DP na prislusnom danovom urade, a okrem toho v jednej z tychto krajin (v tej, v ktorej si urci danovu residenciu podla zmluvy o zamedzeni dvojiteho zdanenia, vid barbadoss 01-07-05) prizna aj prijem zo zahranicia, a pokial by podla zakonov krajiny, kde ma danovu residenciu mal zaplatit zo zisku vyssiu dan ako v skutocnosti uz zaplatil v krajine cislo 2 (kde nema dan. res.), tento rozdiel musi doplatit v krajine dan. residencie.

je to tak? dakujem vsetkym
Paula
08.07.05,11:35
Niekoľko hodín som lustrovala rôzne príspevky k DP FO a chcem sa uistiť, či som správne pochopila. FO s trvalým pobytom na Slovensku má jediný príjem (365 dní) - príjem zo závislej činnosti v ČR. Je povinná podať DP na Slovensku....aj keby vyšiel preplatok na dani, nemá na preplatok nárok. Je to tak? :)
ik-a
08.07.05,15:24
Preplatok na dani si mozes vysporiadat jedine v CR. Bol uz niekde na porade podobny pripad. Skus preluskat.
Marína
08.07.05,19:57
Niekoľko hodín som lustrovala rôzne príspevky k DP FO a chcem sa uistiť, či som správne pochopila. FO s trvalým pobytom na Slovensku má jediný príjem (365 dní) - príjem zo závislej činnosti v ČR. Je povinná podať DP na Slovensku....aj keby vyšiel preplatok na dani, nemá na preplatok nárok. Je to tak? :)
Je to tak! Najlepšie je si to priamo vyskúšať vo vyplnení daň. priznania FO a tak to najlepšie zistíš. Ak by daň. povinnosť vyšla vyššia ako započítaná z iného štátu, rozdiel doplatíš.
Alebo ešte lepšie takto. Ak by vznikol preplatok zo zaplatenej dane v zahraničí, DÚ ti ho nemôže vrátiť, lebo je už odvedený do cudzieho štátneho rozpočtu. Náš štát predsa nemá dôvod ti vrátiť niečo, čo nemá.
nezábudka
22.07.05,18:58
Niekoľko hodín som lustrovala rôzne príspevky k DP FO a chcem sa uistiť, či som správne pochopila. FO s trvalým pobytom na Slovensku má jediný príjem (365 dní) - príjem zo závislej činnosti v ČR. Je povinná podať DP na Slovensku....aj keby vyšiel preplatok na dani, nemá na preplatok nárok. Je to tak? :)
Áno, je to tak. Robím daňové priznania aj pre ľudí, ktorí pracovali v zahraničí a mám to overené aj na daňovom úrade. Je to aj logické. Daň sa platila v zahraničí, nie je dôvod aby ju slovenský DÚ vracal.
nezábudka
23.07.05,08:58
nezábudka, mne hlavne išlo o povinnosť podania DP na Slovensku v prípade, že je príjem z TPP iba v ČR. Pretože na DÚ mi vraveli, že povinnosť je napriek tomu, že príjem v ČR bol zdaňovaný....no už teraz viem,že netreba ..... ďakujem všetkým poradcom za reakciu :)
Podľa § 2, ods.f) je predmetom dane daňovníka s neobmedzenou daňovou povinnosťou príjem (výnos) plynúci zo zdrojov na území SR a zo zdrojov v zahraničí. Keďže mal tento daňovník príjmy zo zahraničia, nevidím dôvod, prečo by nemal podať DP. Prečítaj si ešte aj § 32, ods.2, kde sa o tom hovorí.
KEJKA
18.09.05,16:36
Podľa § 2, ods.f) je predmetom dane daňovníka s neobmedzenou daňovou povinnosťou príjem (výnos) plynúci zo zdrojov na území SR a zo zdrojov v zahraničí. Keďže mal tento daňovník príjmy zo zahraničia, nevidím dôvod, prečo by nemal podať DP. Prečítaj si ešte aj § 32, ods.2, kde sa o tom hovorí.Ja s touto odpovedou súhlasím. Preplatok-nedoplatok je o inom. Riešime, či FO s trvalým pobytom v SR je povinná podať DP v SR a odpoved je, že áno, má povinnosť. Ak jej vyjde preplatok, nemá nárok na vrátenie, ak jej vyjde nedoplatok, musí doplatiť.
Nepodanie DP podlieha sankciám za nesplnenie povinnosti bez ohľadu na sumu prípadnej daňovej povinnosti.
katkas
18.10.05,10:18
Ja mam taky problem, FO, zivnostnik pracuje ako europoslanec v zahranici, z coho mu plynu prijmy. Ako postupovat pri fakturach a vydavkoch v zahranici? Je nutne ich mat prelozene do slovenciny, vsetky doklady a ako prepocitat na koruny. Na slovensku prijem nema, ma tu trvaly pobyt.
NADEJKA
11.11.05,12:41
Milí poraďáci,

viem,že sa na túto tému už veľa popísalo,ale stále nemám jasno.
Chcem poprosiť o radu.Na Slovensku mám živnostenský list a do apríla 2005 som podnikala. Od mája 2005 pracujem v Čechách na TPP.Je mi jasné,že budem na Slovensku podávať daňové priznanie,do ktorého si zahrniem aj prepočítané príjmy z TPP v ČR. V Čechách si však nemožem uplatniť daňový bonus,ten si uplatním v priznaní na Slovensku.Je predpoklad,že mi vyjde preplatok.Znamená to,že daňový úrad mi žiadne peniaze nevráti?
Ďakujem za odpoveď.
NADEJKA
11.11.05,14:42
Prosím Vás,viem,že je piatok popoludní, ale nikto sa neviete k tomu vyjadriť?
Ďakujem a všetkým prajem príjemný víkend.
Tweety
11.11.05,14:46
Prosím Vás,viem,že je piatok popoludní, ale nikto sa neviete k tomu vyjadriť?
Ďakujem a všetkým prajem príjemný víkend.
Ak podáš DP na ktorom Ti vyjde preplatok dane, požiadaš o jej vrátenie, alebo o použitie tejto dane na ďalšiu daňovú povinnosť. :rolleyes: :rolleyes: :cool:
Milka Skraba
20.01.06,14:00
Dobry den!
Citam vsetky odpovede na otazku ako zdanit prijem zo zahranicia, ale nemozem najst v tom spravnu odpoved pre mna. Poradte mi. Som vydata v Polsku od '99roku, ale az 2005r som ziskala trvaly pobyt a tym narok na legalnu pracu. Teraz som oficialne zamestnana, platim tu dane, ale dalej som sa neodhlasila z trvaleho pobytu na Slovensku i ked mam trvaly pobyt v PL. Musim zlozit danove priznanie za 2005r. na slovensku? (Na slovensku nemam ziaden prijem)
Johanka
21.01.06,19:13
Podľa Zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia s Poľskom si rezidentom obidvoch krajín s titulu trvalého pobytu. V zmysle článku 4 bod 2a/ však budeš zdaňovať príjmy v Poľsku, lebo tam máš " stredisko životne dôležitých záujmov". To znamená, že k tejto krajine máš užšie osobné a hospodárske vzťahy ako k SR.
Milka Skraba
23.01.06,07:47
Podľa Zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia s Poľskom si rezidentom obidvoch krajín s titulu trvalého pobytu. V zmysle článku 4 bod 2a/ však budeš zdaňovať príjmy v Poľsku, lebo tam máš " stredisko životne dôležitých záujmov". To znamená, že k tejto krajine máš užšie osobné a hospodárske vzťahy ako k SR.



Dakujem za odpovd. Z toho rozumiem, ze nemusim skladat ziadne danove priznanie na slovensku?
Johanka
23.01.06,16:54
Na Slovensku nič nepodávaš, ale v Poľsku zdaníš celosvetové príjmy. Tzn. ak by si mala príjmy aj v iných krajinách, zdaňuješ ich v Poľsku.
Majkas
01.02.06,15:11
Na daňový bonus maš právo aj keď vyjde ako preplatok, DÚ ho musí vrátiť, resp.vyplatiť, na to máš nárok (ak spĺňaš podmienky pre vyplatenie d.bonusu-to je na ďalšiu debatu).
hana 10
06.02.06,14:18
pardon, chcem len aby mi zacali chodit upozornenia na nove prispevky v tejto teme, inac to docielit neviem, ako napisat tento hlupy prispevok :confused:
Marína
06.02.06,19:32
pardon, chcem len aby mi zacali chodit upozornenia na nove prispevky v tejto teme, inac to docielit neviem, ako napisat tento hlupy prispevok :confused:
hana 10, hore na tmavšej modrej lište klikneš na Práca s témou, Sledovať túto tému a už to máš. Upozornenie Ti príde na Tvoj e-mail. Samozrejme len vtedy, ak v nastaveniaš máš svoju e-mailovú adresu.
nika.sum
21.02.06,17:35
Snad som toto vsetko aj ja dobre pochopila. Fo (nie SZCO) bol 1-8/2005 zamestnany na Slovensku, od 1.9.2005 pracuje v Rakusku, trvaly pobyt ma na Slovensku. Samozrejme podava DP tu na Slovensku. Od zamestnavatela v Rakusku potrebuje nejake take potvrdenie ako je u nas potvrdenie o prijmoch? Co s tym dalej? Este som sa s niecim takym nestretla, ale obratila sa na mna kamaratka a nechcem vyzerat ako trulko (aj ked sa tak citim), ze nic o tom neviem...Prosim poradte.:mee:
Marína
21.02.06,20:08
Potrebuje Potvrdenie o príjmoch z RR, ktoré prepočíta kurzom (Zák.595/2003 Z.z. a nasl. § 31). Vyplní DP typ A s tým, že príjmy buď započíta, alebo vylúči. Pozri Zmluvu o ...Myslím, že čl. 23. V RR môže požiadať o ročné zúčtovanie dane. Nech sa opýta zamestnávateľa, aký je postup pri prípadnom vrátení dane z ich štátneho rozpočtu.
nika.sum
22.02.06,20:53
Potrebuje Potvrdenie o príjmoch z RR, ktoré prepočíta kurzom (Zák.595/2003 Z.z. a nasl. § 31). Vyplní DP typ A s tým, že príjmy buď započíta, alebo vylúči. Pozri Zmluvu o ...Myslím, že čl. 23. V RR môže požiadať o ročné zúčtovanie dane. Nech sa opýta zamestnávateľa, aký je postup pri prípadnom vrátení dane z ich štátneho rozpočtu.

Dnes som zistila , ze v Rakusku pracuje na zivnost, ak som spravne pochopila ten cl. 23, tak taketo prijmy by mal vylucit,ale co to znamena? Tam si poda DP a prinesie potvrdenie. Tiez podava DP typ A alebo B? Priznavam, ze tomuto absolutne nerozumiem...Ak mozete prosim poradte.
Johanka
23.02.06,10:11
Čo je to pracuje v Rakúsku na živnosť?
- má slovenský ŽL a poskytuje svoje služby v Rakúsku
alebo
- má rakúsky ŽL
nika.sum
23.02.06,11:51
Čo je to pracuje v Rakúsku na živnosť?
- má slovenský ŽL a poskytuje svoje služby v Rakúsku
alebo
- má rakúsky ŽL

Rakusky, pokial viem.
Johanka
23.02.06,13:02
Podá priznanie v AT podľa rakúskych zákonov a potom tieto výsledky premietne do slovenského DP ( do § 6). Teda podáva typ B, v A sú iba príjmy zo závislej činnosti.
nika.sum
23.02.06,13:15
Podá priznanie v AT podľa rakúskych zákonov a potom tieto výsledky premietne do slovenského DP ( do § 6). Teda podáva typ B, v A sú iba príjmy zo závislej činnosti.
To akoze prepocita kurzom z 31.12.05 Vydavky a prijmy z DP z Rakuska? Potom to da v oddiely VI. do r. 2, tak ako sa davaju prijmy a vydavky zo slov.zivnosti? Potom vlastne by mal v oddiely X. v r. 79 dat ZD z Rakuska atd.. Idem na to spravne....?
Johanka
23.02.06,14:17
Správne ;) .
monka80
24.02.06,06:48
Mam problem, manzel pracoval 4mesiace v Nemecku na povolenie.8mesiacov na Slovensku ako klasicky zamestnanec.Vraj si ma spravit zuctovanie dane za 4mesiace v Nemecku, a 8 na Slovensku?Je to tak vyhodnejsie, a ako mu potom spravim danove priznanie na Slovensku?Poradte mi prosim kto sa do toho vyznate lebo ja tomu nerozumiem.Dakujem
Marína
24.02.06,19:12
Mam problem, manzel pracoval 4mesiace v Nemecku na povolenie.8mesiacov na Slovensku ako klasicky zamestnanec.Vraj si ma spravit zuctovanie dane za 4mesiace v Nemecku, a 8 na Slovensku?Je to tak vyhodnejsie, a ako mu potom spravim danove priznanie na Slovensku?Poradte mi prosim kto sa do toho vyznate lebo ja tomu nerozumiem.Dakujem
Monka, už je tu veľmi veľa tém otvorených s touto problematikou. A aj vyriešených. Vyhľadaj ich a v nich nájdeš riešenie.
mami
24.02.06,19:19
Dobrý večer prosím o radu pri podaní DP kde zistím aktualný kurz prepočtu
penazí na naše peniaze za vlanajší rok .Ďakujem
misolga
24.02.06,19:41
-Atkuálne kurzy podľa národnej banky slovenska nájdeš na stránke www.nbs.sk (http://www.nbs.sk) v časti :- menu - klikni kurzový lístok - klikni na archív kurz.lístkov a nájdeš si príslušný rok - potvrdíš a mesiac ktorý potrebuješ a sú tam kurzy na každý deň.
mami
24.02.06,20:54
To musím vypočítať priemer kurzu v národnej banke za obdobie čo som pracovala v zahraničí.Alebo ako sa to vlastne počíta.
Vianocka
25.02.06,07:55
Pozri § 31 ods. 2 zakona o dani z prijmov c. 595/2003 Z.z. v zneni neskorsich uprav. Je tam novela platna od 15.12.2005:
"Ak danovnik nie je uctovnou jednotkou, na prepocet sa pouzije priemerny kurz za kalendarny mesiac, v ktorom bol poskytnuty prijem, alebo sa pouzije platny v den, v ktorom bol prijaty prijem v cudzej mene alebo bol pripisany bankou, s vynimkou uvedenou v ods. 3. Tento kurz sa pouzije aj na prijmy zo ZC plynuce zo zdrojov v zahranici alebo sa na tieto prijmy pouzije rocny priemerny kurz za zdanovacie obdobie, za ktore sa podava danove priznanie, alebo sa pouzije priemer z priemernych mesacnych kurzov za kalendarne mesiace, v kotrych danovnik poberal prijmy, za ktore sa podava danove priznanie."
Mas teda rozne moznosti a mozes pouzit kurz, ktory je pre teba vyhodnejsi. Vzhladom na to, ze na potvrdeniach zo zahranicia sa uvadzaju prijmy zo ZC v uhrnnej vyske, pouzijes napr. priemerny rocny kurz, alebo priemer z priemernych mesacnych kurzov za tie kalendarne mesiace, v ktorych poberal prijmy.
Napr. ak poberal prijmy za 09, 10, 11, 12 / 2005 vypocitas si priemerne kurzy za tieto jednotlive mesiace a z tychto vypocitanych priemerov urobis priemer, t.j. vydelis ich sucet styrmi.
nika.sum
27.03.06,10:39
Co sa stane ak slovensky obcan, pracujuci na rakusku zivnost v Rakusku, kde je stratovy, poda tu na Slovensku DP typu A, aby si vysporiadal dan zo zamestnania? (Cast roka bol zamestnany na Slovensku)
Tweety
27.03.06,10:44
Co sa stane ak slovensky obcan, pracujuci na rakusku zivnost v Rakusku, kde je stratovy, poda tu na Slovensku DP typu A, aby si vysporiadal dan zo zamestnania? (Cast roka bol zamestnany na Slovensku)
Na Slovensku je povinnosťou podať DP zo všetkých celosvetových príjmov.
Johanka
27.03.06,10:51
Súhlasím s Tweety.... a preto musí podať DP typ B.
nika.sum
27.03.06,10:55
Súhlasím s Tweety.... a preto musí podať DP typ B.

Tak som mu to aj hovorila, ale vcera mi doniezol kamoskin muz papiere a samozrejme je pre neho problem ziskat papiere od rakuskej uctovnicky (dlho by to trvalo) a vlastne, nemam nic len to co sa tyka zamestnania. Upozornila som ho na to pritom uz pred vyse mesiacom. Neviem co mam urobit.
nika.sum
27.03.06,11:20
Teraz ma napadol este jeden pripad. Ak obcan SR je trvalo niekolko rokov mimo republiky a tam ma prijmy, na Slovensku DP nepodava vsak?
Tweety
27.03.06,11:22
Tak som mu to aj hovorila, ale vcera mi doniezol kamoskin muz papiere a samozrejme je pre neho problem ziskat papiere od rakuskej uctovnicky (dlho by to trvalo) a vlastne, nemam nic len to co sa tyka zamestnania. Upozornila som ho na to pritom uz pred vyse mesiacom. Neviem co mam urobit.
Veď predsa môže požiadať DÚ o odklad podania DP.
nika.sum
27.03.06,11:28
Bude musiet, nic inemu mu nezostava. Neviem preco ja musim mat okolo vsetko takych co na taketo veci kaslu a potom na poslednu chvilu zhanajú, kto ich zachrani. Dakujem
JDM
27.03.06,11:47
a čo poviete na tento prípad:

SZČO, trvalý pobyt v SR, má živnosť českú aj slovenská, podával DP v čechách z príjmov v Čechách, podával aj DP na Slovensku z príjmov v SR, ale na SR použil v daň.priznaní metódu zápočtu dane zapl. v zahraničí,
urobila som správne? Dúfam že áno
Johanka
27.03.06,11:51
a čo poviete na tento prípad:

SZČO, trvalý pobyt v SR, má živnosť českú aj slovenská, podával DP v čechách z príjmov v Čechách, podával aj DP na Slovensku z príjmov v SR, ale na SR použil v daň.priznaní metódu zápočtu dane zapl. v zahraničí,
urobila som správne? Dúfam že áno
V DP podávanom v SR musia byť uvedené aj príjmy z ČR (zdaňuje tu celosvetové príjmy). Na základe výpočtu podielu zahraničných príjmov na celkových príjmoch použije metódu zápočtu dane zaplatenej v ČR.
JDM
27.03.06,11:55
ďakujem pekne
atramka
27.03.06,12:34
MOŽNO VÁM TOTO POMÓŽE.

Zdanenie príjmov zo zahraničia u fyzickej osoby
Účtovníctvo a dane - Daň z príjmov, vydanie: 6/2006, vyšlo: 23.3.2006


Ako sa budú zdaňovať príjmy fyzickej osoby, ktoré dosiahla v roku 2005 v zahraničí?

Pre určenie rozsahu daňových povinností určitej osoby na území určitého štátu je rozhodujúce stanovenie miesta jeho daňovej rezidencie (daňového domicilu). Daňoví rezidenti Slovenskej republiky sú zdaňovaní z celosvetových príjmov, kým daňoví nerezidenti sú zdaňovaní len z príjmov zo zdrojov na území Slovenskej republiky.

Podľa § 2 písm. d) bod 1 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o dani z príjmov“) je daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou (daňovým rezidentom Slovenskej republiky) daňovník, ktorý má na území Slovenskej republiky trvalý pobyt alebo sa tu obvykle zdržiava.

Pokiaľ je ale daňovník považovaný v súlade s ustanoveniami vnútroštátnych právnych predpisov druhého štátu tiež za daňového rezidenta vzniká konflikt dvojitej rezidencie.

Ak Slovenská republika má s týmto druhým štátom uzatvorenú zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia (zoznam je uverejnený na internete www.drsr.sk) konflikt dvojitej rezidencie je potrebné riešiť podľa rozhraničovacích kritérií definovaných v ustanovení príslušnej zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia, ktoré sa zvyčajne označuje ako článok 4 ods. 2.

Rozhraničovacie kritériá sa použijú pri posudzovaní určitého prípadu v poradí, v akom sú uvedené v odseku 2 článku 4 zmluvy: stály byt, stredisko životných záujmov, miesto kde sa obvykle osoba zdržiava, štátne občianstvo, vzájomná dohoda príslušných úradov zmluvných štátov.

Ak Slovenská republika nemá s týmto druhým štátom uzatvorenú zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia pri posudzovaní rezidencie sa postupuje výlučne podľa § 2 písm. d) bod 1 zákona o dani z príjmov.

Zdroj: www.drsr.sk
KEJKA
27.03.06,14:56
Ja mam taky problem, FO, zivnostnik pracuje ako europoslanec v zahranici, z coho mu plynu prijmy. Ako postupovat pri fakturach a vydavkoch v zahranici? Je nutne ich mat prelozene do slovenciny, vsetky doklady a ako prepocitat na koruny. Na slovensku prijem nema, ma tu trvaly pobyt.
Na požiadanie DU bude musieť prekladať, nemusí to byť úradný preklad.
Na prepočet sa použijú priemerné kurzy v zmysle ZDP.
Podáva DPFO.
vieroslava
27.03.06,15:19
Veď predsa môže požiadať DÚ o odklad podania DP.
Daňový úrad má možnosť odpovedať do 30 dní. Takže žiadosť o odklad lehoty na podanie daňového priznania je potrebné podať do 1.3. Dnes je na to už neskoro.
nika.sum
27.03.06,15:53
Daňový úrad má možnosť odpovedať do 30 dní. Takže žiadosť o odklad lehoty na podanie daňového priznania je potrebné podať do 1.3. Dnes je na to už neskoro.

To si ma potesila. Práve som dohovorila s kamoskou, nech si zajtra zavola na DU a dohodne sa co sa da s tym odkladom robit. Najlepsie je ze on tu nie je a pride az v piatok vecer. Ak bude pani mila mozno nieco vybavi...
nika.sum
28.03.06,14:19
Este by som sa chcela spytat ako je to s vykazmi, ked si podava danove priznanie zivnostnik zo zivnostou v Rakusku a na slovensku bol iba zamestnany. Priklada k DP aj vykazy, myslim tym hlavne vykaz o majetku a zavazkoch?
ebeš
28.03.06,17:15
Tiež podávam DP , kde priznávam celosvetové príjmy. Ako doklad sa chystám priložiť niečo ako náš mzdový list, nie klasické potvrdenie od zamestnávateľa.
Na DU mi povedali, že to stačí ( dokonca to nemusí byť ani preložené ).Aké s tým máte skúsenosti?
hana 10
29.03.06,11:06
osoba s danovou residenciou v zahranici podava v prislusnej krajine danove priznanie, kde priznava celosvetove prijmy (aj zo slovenska), je to slovak s trvalym pobytom v zahranici.

otazka: ma sa niekde na slovensku odhlasit ohladom platenia dani? alebo odovzdat niekde na uradoch nejake tlacivo? ma s tym niekto skusenost? vdaka.
Marína
29.03.06,11:17
Potrebuje potvrdenie o daňovej rezidencii v príslušnom štáte. Vydá mu ho príslušný daňový orgán v danom štáte. Až toto potvrdenie mu dokladuje, že je rezidentom príslušného štátu a nie rezidentom SR. To slúži ako doklad pre DÚ v SR pre prípad, že by ho vyzval na podanie daňového priznania. Podľa zák. to môže urobiť. Zvyčajne sa to stáva tým, ktorí v minulosti už DP v SR podávali a DÚ ich už má registrovaných.
hana 10
29.03.06,11:58
Potrebuje potvrdenie o daňovej rezidencii v príslušnom štáte. Vydá mu ho príslušný daňový orgán v danom štáte. Až toto potvrdenie mu dokladuje, že je rezidentom príslušného štátu a nie rezidentom SR. To slúži ako doklad pre DÚ v SR pre prípad, že by ho vyzval na podanie daňového priznania. Podľa zák. to môže urobiť. Zvyčajne sa to stáva tým, ktorí v minulosti už DP v SR podávali a DÚ ich už má registrovaných.
dakujem marina

prosim ta, co by si mu radila, ma to ist na DU dobrovolne nahlasit? boji sa, aby mu nahodou za 5 rokov neprisli nejake pokuty aj s urokami, ze to nenahlasil a pod.

danove priznanie na slovensku nikdy nepodaval, robil len nejake mensie prace na dohodu na slovensku, a dostal zato uz zdanene peniaze, tie prihlasil v prislusnom state, kde zije, ako celosvetove prijmy.
Marína
30.03.06,06:50
Hanka, ak nie je rezidentom nášho štátu a nemá príjmy zo SR, tak DP tu podávať nebude. Potvrdenie o tom, že je rezidentom iného štátu slúži na to, aby ...viď moja predchádzajúca odpoveď. Pýtaš sa na dobrovoľné hlásenie na DÚ. To by ale potom mal hlásiť nielen v SR, ale aj v ďalších desiatkach a stovkách štátov, že nie je ich rezidentom, preto si u nich nepodáva DP. A teraz sa opakujem. Preto sa to robí tak, že má potvrdenie o tom, ktorého štátu je rezidentom a v prípade potreby ho predloží, že nemal povinnosť napr. v SR podať DP.
Ešte pre istotu. Trvalý pobyt má len v danom štáte, alebo ho má aj v SR?
hana 10
30.03.06,09:19
Hanka, ak nie je rezidentom nášho štátu a nemá príjmy zo SR, tak DP tu podávať nebude. Potvrdenie o tom, že je rezidentom iného štátu slúži na to, aby ...viď moja predchádzajúca odpoveď. Pýtaš sa na dobrovoľné hlásenie na DÚ. To by ale potom mal hlásiť nielen v SR, ale aj v ďalších desiatkach a stovkách štátov, že nie je ich rezidentom, preto si u nich nepodáva DP. A teraz sa opakujem. Preto sa to robí tak, že má potvrdenie o tom, ktorého štátu je rezidentom a v prípade potreby ho predloží, že nemal povinnosť napr. v SR podať DP.
Ešte pre istotu. Trvalý pobyt má len v danom štáte, alebo ho má aj v SR?

od dokoncenia skoly zije v zahranici, cca 8 rokov, bohuzial ho nikdy nenapadlo odhlasit si na slovensku u rodicov trvaly pobyt, spravi to pri najblizsej ceste na slovensko, je to problem? dakujem
Marína
30.03.06,10:42
Problém by nastal, ak by mu daný štát nepotvrdil daňový domicil. V prvom rade nech si vybaví potvrdenie o tom, že je rezidentom daného štátu. Ešte si neuviedla, o aký štát ide. Nie so všetkými štátmi má SR uzavretú medzinárodnú zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia.
hana 10
30.03.06,10:51
pre: marina
ide o spanielsko, slovensko ma s nim zmluvu o zamedzeni dvojiteho zdanenia; rezidentom je, ma spanielsky "obciansky preukaz", ma tam nahlaseny trvaly pobyt, dane tam plati x rokov, takze to by malo byt v poriadku.
poviem mu, nech si ide vypytat na DU v spanielsku potvrdenie o danovej rezidencie, uvidime ci mu nieco take daju, dam potom vediet. vdaka.
nika.sum
02.04.06,05:59
pre: marina
ide o spanielsko, slovensko ma s nim zmluvu o zamedzeni dvojiteho zdanenia; rezidentom je, ma spanielsky "obciansky preukaz", ma tam nahlaseny trvaly pobyt, dane tam plati x rokov, takze to by malo byt v poriadku.
poviem mu, nech si ide vypytat na DU v spanielsku potvrdenie o danovej rezidencie, uvidime ci mu nieco take daju, dam potom vediet. vdaka.

Moj brat ma ten isty problem a povedal ze v Spanielsku ziskat nejake potvrdenie, formular je hotova katastrofa.
sisa79
18.04.06,20:38
Zijeme v Severnom Irsku uz skoro dva roky,a sme sa vsade informovali ci musime na Sr podat danove priznanie,ci nie.A na DU v DS nam povedali rozhodne ano,a dokonca nam povedali ze musime podat ziadost o odlozeni terminu.Tak sa to aj stalo.Prisli nam odpovede,ale jednemu prisiel doporuceny list,ktory nemohol prevzat kedze nie sme doma.Tak jeho mama isla na DU sa informovat,-on nepochadza z Ds,ale z Vychodneho Slovenska-ze co a ako,a tam jej povedali ze nemusi jej syn podat danove priznanie,ale kedze poslal ziadost tak uz musi,a nikto zanho nemoze to spravit.A ak osobne nespravi danove priznanie,tak dostane nemalu pokutu.Nemoze to spravit ani uctovnicka,ktoru sme poprosili,kedze mi mozeme domov az v juli.Takze.Chcela by som vediet ako riesit taky problem,ze preco z DU nam neprisla jasna odpoved ze ne zaklade toho a toho zakona nemusime doma podat danove priznanie,a ci sa to da niak odvolat.Dakujem
Johanka
19.04.06,12:55
Zijeme v Severnom Irsku uz skoro dva roky,a sme sa vsade informovali ci musime na Sr podat danove priznanie,ci nie.A na DU v DS nam povedali rozhodne ano,a dokonca nam povedali ze musime podat ziadost o odlozeni terminu.Tak sa to aj stalo.Prisli nam odpovede,ale jednemu prisiel doporuceny list,ktory nemohol prevzat kedze nie sme doma.Tak jeho mama isla na DU sa informovat,-on nepochadza z Ds,ale z Vychodneho Slovenska-ze co a ako,a tam jej povedali ze nemusi jej syn podat danove priznanie,ale kedze poslal ziadost tak uz musi,a nikto zanho nemoze to spravit.A ak osobne nespravi danove priznanie,tak dostane nemalu pokutu.Nemoze to spravit ani uctovnicka,ktoru sme poprosili,kedze mi mozeme domov az v juli.Takze.Chcela by som vediet ako riesit taky problem,ze preco z DU nam neprisla jasna odpoved ze ne zaklade toho a toho zakona nemusime doma podat danove priznanie,a ci sa to da niak odvolat.Dakujem
Tie informácie z DÚradu sú zmätočné. Ak máte trvalý pobyt v SR, musíte DP podať v SR a zdaniť tu celosvetové príjmy. Nemyslím, že by východniari mali výnimku :D .
Je hlúposť, že DP musí spraviť daňovník osobne. Zostaviť mu ho môže ktokoľvek (najlepšie niekto, kto tomu rozumie :D ), jedine podpis pod vyhlásením, že všetky údaje v priznaní sú správne a úplné musí byť "originál". Ale všetci vieme, ako to funguje - veľa podpisov je "falošných". Takisto nie je potrebné prísť kvôli podaniu DP domov (na Slovensko). Však existuje pošta alebo internet. Na stránke www.drr.sk (http://www.drr.sk) môžete DP vyplniť.
A na záver - nakoľko sa jedná o Severné Írsko , s ktorým máme v Zmluve o zamedzení dvojitého zdanenia metódu vyňatia príjmov, ide o veľmi jednoduché vyplnenie DP, kde výsledok priznania bude aj tak veľká nula (za predpokladu, že ste poberali príjmy iba z tejto krajiny).
hana 10
19.04.06,13:31
Tie informácie z DÚradu sú zmätočné. Ak máte trvalý pobyt v SR, musíte DP podať v SR a zdaniť tu celosvetové príjmy. Nemyslím, že by východniari mali výnimku :D .
Je hlúposť, že DP musí spraviť daňovník osobne. Zostaviť mu ho môže ktokoľvek (najlepšie niekto, kto tomu rozumie :D ), jedine podpis pod vyhlásením, že všetky údaje v priznaní sú správne a úplné musí byť "originál". Ale všetci vieme, ako to funguje - veľa podpisov je "falošných". Takisto nie je potrebné prísť kvôli podaniu DP domov (na Slovensko). Však existuje pošta alebo internet. Na stránke www.drr.sk (http://www.drr.sk) môžete DP vyplniť.
A na záver - nakoľko sa jedná o Severné Írsko , s ktorým máme v Zmluve o zamedzení dvojitého zdanenia metódu vyňatia príjmov, ide o veľmi jednoduché vyplnenie DP, kde výsledok priznania bude aj tak veľká nula (za predpokladu, že ste poberali príjmy iba z tejto krajiny).

nesuhlasim, poznam dva pripady (cechy+spanielsko), kedy clovek s trvalym pobytom v SR, odovzdal na DU v SR potvrdenie zo zahranicneho DU o danovej rezidencii v inom state a uznali mu to - na slovensku danove priznanie podaval len v tom pripade, ak mal na slovensku aj nejaky prijem, ktory tu zdanil a potom v ramci celosvetovych prijmov ho priznal v zahranici, ak na slovensku nemal ziadny prijem, podaval len danove priznanie v zahranici.
Johanka
19.04.06,14:42
Zadávateľ otázky nepíše, že by mali daňovú rezidenciu v Severnom Írsku. To, že niekde žijú dva roky neznamená, že tam majú daňovú rezidenciu .
V tom zmysle je aj moja odpoveď ;) .
Marína
19.04.06,18:19
Súhlasím s Johankou. Ak zadávateľ otázky chce jednoznačnú odpoveď, musí klásť jednoznačné otázky so všetkými informáciami, ktoré sú ku kvalifikovanej odpovedi potrebné. Viď:
http://www.porada.sk/showpost.php?p=184920&postcount=33
http://www.porada.sk/showpost.php?p=183990&postcount=19
http://www.porada.sk/showpost.php?p=189046&postcount=7
Na tomto fóre sa "nejako" automaticky predpokladá, že zadávateľ otázky je rezidentom SR, ak neuvedie opak. Tak to bolo aj v iných témach podobného charakteru.
sisa79
20.04.06,14:07
ok :-) Ak tu zijeme a pracujeme dva roky,tak mame dan.rez. v Severnom Irsku.Ci nie?Na www.irsko.exil.sk som citala niaky zakon ze ak tu zijeme viac ako 180-tusim tolko tam bolo-dni,tak sme rezidentmi.A priznanie doma nemusime podat..Ci hey?Ale kedze sme poslali ziadost o odlozeni terminu,tak vrajze uz musime.Ci ne?Ach,to je zmatok.Inac dakujem za odpoved!
Sisa
sisa79
20.04.06,14:24
Ospravedlnujem sa za moju rychlu odpoved,az teraz som si vsimla prispevok od Mariny.Takze ak pas,a OP ma Slovensky,prijem mam zo Sev. Irska,som tu zaregistrovana uz 2 roky vo Work registration system-e,domov chodim dvakrat za rok,a podali sme uz ziadost o odlozeni terminu.Takze podla toho musime podat priznanie?
Johanka
20.04.06,14:26
ok :-) Ak tu zijeme a pracujeme dva roky,tak mame dan.rez. v Severnom Irsku.Ci nie?Na www.irsko.exil.sk (http://www.irsko.exil.sk) som citala niaky zakon ze ak tu zijeme viac ako 180-tusim tolko tam bolo-dni,tak sme rezidentmi.A priznanie doma nemusime podat..Ci hey?Ale kedze sme poslali ziadost o odlozeni terminu,tak vrajze uz musime.Ci ne?Ach,to je zmatok.Inac dakujem za odpoved!
Sisa
Nato aby ste boli rezidentom Sev.Írska, musíte mať v tejto krajine tzv. stály byt . Rezidentom sa nestávate automaticky, musíte mať o tom potvrdenie z ich Finančného úradu. Toto potvrdenie o daňovej rezidencii Vám umožňuje nepodať DP v SR, ale na druhej strane v krajine daňovej rezidencie zdaňujete celosvetové príjmy.
Ak ste v SR požiadali o predĺženie lehoty na podanie DP, de facto ste priznali svoju povinnosť podať v SR daňové priznanie.
Je logické, že keby ste mali daňovú rezidenciu v inej krajine, nebudete v SR žiadať o predĺženie lehoty na podanie DP ;) .
sisa79
21.04.06,19:29
Ach!Dneska kamos bol na danovom v Ba-som ho poprosila este pred tym ze som nasla tu stranku,a on dneska mi odpisal ze:
AHOJ.. PYTAL SOM SA NA TO.. DANOVE PRIZNANIE MUSIS TU PODAT AK MAS TRVALY POBYT NA UZEMI SR A PRACUJES V ZAHRANICI... AK SI POSLALA ZIADOST O ODKLAD TAK MAS CAS DO 30.6.2006. PRE IRSKO PLATIA URCITE ZASADY ABY SA NEUPLATNOVALO DVOJITE ZDANENIE.. PRETO TREBA AJ NEJAKE DOKLADY K TOMU.. ALE VRAJ SA NA SEVERNE IRSKO DOPLACA AKO DAN... HM
Ach.
Tak uz fakt mam v tom zmatok.Poradte mi aky formular musime k tomu vyplnit prosim aby sme nemuseli doplatit.Aby sme to niak nepokazili.Dakujem
Johanka
22.04.06,13:07
Takže sme si ujasnili, že DP treba podať. Ak má daňovník príjmy zo zdrojov v zahraničí môže požiadať v zmysle § 49 ods.3 ZoDP o predĺženie lehoty na podanie DP až do 30.9. Termín pre Vás je však záväzný ten, ktorý ste napísali do žiadosti o "odklad" (pravdepodobne 30.6.2006).
V prípade, že ste mali príjmy iba zo závislej činnosti (zo zamestnania) bez ohľadu na to, v ktorej krajine, podávate DP typ A.
Ak sú Vaše príjmy zo Severného Írska, postupujete v zmysle Zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia uzatvorenej medzi SR a Spojeným kráľovstvom Veľkej Británie a Severného Írska. Nakoľko je v tejto zmluve pre príjmy zo závislej činnosti metóda vyňatia príjmov, daň z týchto príjmov doplácať nebudete.
Informácia o doplácaní dane mohla vzniknúť tým, že s Írskom máme v zmluve metódu zápočtu dane a pracovník DÚ , ktorý podával informáciu si to mohol spliesť.
Na Porade je veľa konkrétnych príkladov s presným postupom na vyplnenie DP. Ak nenájdeš, napíš presné čísla a môžeme to spolu vyplniť ;) .
vican jozef
18.05.06,14:20
Mohol by mi niekto pomoct?Je to velmi surne.Zijev v Severnom Irsku a dal som danove priznanie na SVK.Mam doplatit 24 000 Sk,ale cital som,ze ak zijem v United Kingdom a ja zijem,pretoze Severne Irsko patri do United Kingdom,tak nemusim zaplatit rozdiel,ale ak zijem v Irsku,tak ano.Ako to vlastne je?
Johanka
18.05.06,14:40
Ak ide o príjmy zo Severného Írska , podľa Zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia so Spojeným kráľovstvom VB a Severného Írska sú príjmy z týchto krajín zo zdanenia v SR vyňaté. Takže ak máš iba takéto príjmy, nemôže Ti v daňovom priznaní vzniknúť povinnosť platiť daň. Pravdepodobne je DP zle vyplnené a Tvoje príjmy sú uvedené v riadkoch pre zápočet dane zaplatenej v zahraničí. Na to, aby sa dala posúdiť správnosť DPriznania, treba dolpniť info, či máš aj nejaké príjmy v SR.
sisa79
22.05.06,21:08
Dobry den prajem.
Konecne som dostala p60ku,ale som v soku.Jeden moj zamestnavatel mi namiesto p45 poslal p60 ku,pred 2ma mesiacmi,a kedze mi p45 ani nedali, a ani z predchadzajuceho zamestnania nechceli(som mala 3 zamestnanie v tomto roku)tym padom mi ani do p60 ky momentalneho zamestnania nemohli zaratat.Vlastne aby som mala na cely rok vsetko do kopy,potrebujem 2 p60ky,a tu jednu p 45 ku.Ako vysvetlim na danovom doma-teda uctovnicke ktorej poslem ze preco je to take zlozite?A je este 1 moznost...som prekopirovala vsetky vyplatne pasky,ze podla toho nech mi vypocita uctovnicka,ale mi asi zo styroch tyzdnov chybaju.
Ak podam danove,musim odovzdat tu p60ku ako prilohu,ci treba len ten formular iba vyplnit?
Posim poradte,uz zajtra poslem domov vsetky papiere,teda mala by som,lebo do konca juna musime odovzdat.ax.Dakujem.
Silvia
sisa79
22.05.06,21:19
Vysvetlim ako je to s tymi p60kami,aby ste tomu aj rozumeli.takze mam z prveho zamestnania p45,ktoru som dostala ked som dala vypoved.Jednu kopiu som mala odovzdat v novej praci,ale oni nechceli.A ked som nasla novu pracu,tu tretiu,tak v mojej druhej mi povedali ze moju p45 ku mi poslu postou,a ta by mala obsahovat kolko som zarobila v prvej v praci,a kolko mi stiahli dan,a mala tam byt aj z druhej praci.Kedze mi to neposlali,v tretej praci nemali udaje o predoslych zarobkoch.ale namiesto toho poslali p60 iba z druheho zamestnania.Tak v novej,v tretej praci nemali udaje o predoslych zarobkoch.A oni tiez poslali p60,ale iba ze kolko som tam u nich zarobila.Vlastne mam tu vsetko na papieri,ale vsetko zvlast.
Silvia zasa
Marína
23.05.06,06:07
Silvia, môžeš to urobiť aj takto. K DP nebudeš prikladať P45 resp.P60 ale priložíš výplatné pásky. Nie všetky, iba poslednú z 1. a 2. zamestnania a z terajšieho zamestnania priložíš výplatnú pásku k 31.12. Nemusí byť presne k 31.12. ale posledná z r.2005. Predpokladám, že tak ako mnohí aj Ty máš na týchto páskach od každého zamestnávateľa načítané všetky príjmy, odvody a daň za celé obdobie, v ktorom si u daného zamestnávateľa bola zamestnaná. Tieto príjmy spočítaš zo všetkých troch VP, tak isto odvody a daň, aby sa dalo vyplniť DP. Takto som aj ja podávala 1 daň. priznanie lebo chýbalo P-čko. DÚ nerobí z toho tragédiu(aspoň naše), keďže Tvoje príjmy sú našťastie vyňaté(neplatíš z nich v SR daň). Ak chceš, s DP Ti tu pomôžeme, len nám musíš uviesť príjmy, odvody a daň tak, ako som Ti napísala vyššie. k DP priložíš kópie tých troch výpl.pások. Originály VP a P-čiek si uschovaj. V r.2006 do DP budeš už len z tretieho zamestnania započítavať len rozdiel. T.z., že to, čo priznáš v r.2005 odpočítaš. Z P-čka by si tiež nedávala všetko, pretože tam v UK zdaňovacie obdobie nekončí k 31.12. ako v SR ale myslím, že buď 31.3. alebo 30.4.(Ty to vieš lepšie).
Napr. 3-tie zamestnanie od 1.11.2005 do 20.2.2006. Príjem za toto obdobie napr. 4000, z toho k 31.12. 1900. 1900 započítaš do DP v r.2005 a 2100 do r. 2006.
Dodatok: Ešte raz som si prečítala Tvoju otázku. Mám tomu rozumieť tak, že Ty vlastne ma P-čkach máš uvedené všetky príjmy, len to nemáš na jednom doklade ale na troch? Ak áno, pozor daj pri poslednom zamestnaní. Tam predpokladám, že príjem nie je uvedený len z r.2005, ale aj z r.2006. Ak áno, urob to tak, ako som Ti napísala vyššie. Odpočítaj príjem z r.2006 z výpl. pások.
sisa79
23.05.06,13:50
Dobry den prajem!
Dakujem za odpoved,presne tak to mam,na troch dokladoch.Ale ked vlastne mozem podat danove priznanie s prilozenym poslednej vyplatnej plasky,tak som nemala dovod poslat ziadost o odlozeny terminu.Z toho nemozem mat dalsi problem?Neviem ci mam risknut a vyplnit to sama,teda s Vasou pomocou,ved mam tu ten formular,a neviem ani kde mam napisat trvale bydlisko na Sr,a kde v Uk.Je to dost zlozity formular.A ked dam poslednu pasku z prveho zamestnania,tak tam nebudem mat celu sumu od januara,lebo rok zacina v aprili,a aj na vyplatnych paskach od nuly.A ak poslem poslednu vyplatnu pasku z marca,tak tam mam sumu od minuleho roka od aprila.Vedeli by ste mi/nam pomoct vyplnit formular po radoch?Dakujem za odpoved.
Silvia
Johanka
23.05.06,16:21
Dôvodom na predĺženie lehoty na podanie DP je to, že máš príjmy zo zahraničia. Zákon neuvádza žiadne ďalšie podmienky, takže s týmto sa vôbec netráp.
Ak napíšeš údaje, DP vyplníme spolu ;) .
Marína
23.05.06,16:42
Tak ako píše Johanka. Sisa, pomôžeme Ti vyplniť, len musíš si napočítať príjmy, odvody do poisťovne a daň od 1.1.2005 do 31.12.2005. Z ktorých dokladov to vieš napočítať, tie priložíš k daň.priznaniu. Keď to budeš mať spočítané, uveď tu tieto tri sumy. Potom Ti napíšeme, do ktorého riadku čo vyplníš. Preto som Ti napísala, že môžeš aj z výpl. pások, lebo ak som Ti dobre rozumela, tak z P-čiek to napočítať nevieš.
S odkladom sa netráp. Podľa zákona naň máš nárok. Ak máš trvalé bydlisko v SR, tak ho vypíšeš. Ty máš trvalé bydlisko aj v UK?
sisa79
23.05.06,17:31
Juj dakujem Vam ste strasne zlate ;) Ok.Tak do zajtra to vsetko vypocitam,nech to poslem cim skor.Ci mam tu trvale bydlisko?Ja vlastne neviem.Tu mi na danovom urade povedali ze som rezidentkou Uk,a prave preto nechapu preco musime poslat domov P60,teda danove priznanie. asi takto kukali na mna na urade :eek: Ale minule ste mi pisali ze podla slovenskych zakonov rezidentom je iba ten,kto vlastni byt,dom.Vlastne tu ten byt nie je nas,ale karty z banky,kreditna karta,tv license,vsetko je na mojom mene a na tej adrese.Priatel ma aj Uk vodicak,Mame Uk zdravotnu kartu,a neviem co este.Aj v registracnom systeme sme zaregistrovany,mame national insurence number,a mame narok na vsetko na co maju obyvatelia UK.Takze ja Neviem ci som rezidentom Uk.:cool: Asi ano,ale podla Sr zakonov nie.
Takze na vyplatnych paskach od januara do konca marca staci ak tam poslem prvy a posledny,a vypocitam rozdiel?A este jedna otazka.Na tych paskach bude uvedena suma od minuleho aprila.mozem mat z toho problem ak si to vsimnu a zistia ze som minule nepodala danove priznanie?Mozno to zneje divne,ale nam povedali ze netreba.A aj teraz to niekde tvrdili.Ale to sme si uz vyjasnili odvtedy ze musime.
Asi to berem moc vazne.Ach.A musim poslat ako prilohu kopiu tych pasok?Ci netreba,ale mozem.Ach mam million otazok.Ospravedlnujem sa ak som neprijemna.a teraz idem to vypocitat.
Dakujem
Silvia
Marína
23.05.06,20:21
Silvia, musíme si to ujasniť. Musíš predsa vedieť, kde máš trvalý pobyt, občiankou ktorého si štátu. Ak máš trvalý pobyt v SR, máš tu štátne občianstvo atd., si rezidentom SR. A podanie daňového priznania ber vážne. K daň.priznaniu musíš priložiť prílohu/y/ a to také, aby aj daňovému úradu bolo zrejmé, z čoho si vychádzala pri daň. priznaní. DP si mala podať, ak si bola zamestnaná v UK, aj za predchádzajúce obdobie. Teraz je to na Tebe, ako sa rozhodneš. Ja Ti píšem, aký je správny postup.
sisa79
24.05.06,06:45
Danove priznanie podam/e,ale ja minuly rok som nepodala.Teraz uz viem ze musim,ale aj teraz mi hovorili na danovom ze nemusime...Ak nenajdem Vasu stranku,tak este aj teraz som v neistote.Nepodala som preto,lebo som nevedela,a nie preto lebo som nechcela.Mam to vsetko vypocitane k vyplneniu formulara.Mozem to uviest tu?Kebyze teraz nestihnem odpovedat tak odpisem Vam vecer,lebo pomaly musim do prace.Dakujem.
Pekny den prajem.
Silvia
hana 10
28.05.06,11:49
ahoj silva, skus toto:
chod na danovy urad v UK a vypytaj si od nich potvrdenie o tvojej danovej rezidencii v UK;
toto predloz na danovom urade na slovensku, zalezi od mesta, kde patris, mozno budu od teba chciet prilozit k tomu aj prehlasenie, ze viac ako 1/2 roka si bola mimo SR, pripadne to potvrdenie co mas, ze si tam resident atd;
mne to fungovalo (aj s trvalym pobytom na slovensku), daj vediet, ako dopadnes.
sisa79
28.05.06,12:31
Ahoj Hana!
Ja som poziadala o odklad, do konca juna,tak uz musim podat.Sa mi nepodarilo spolocne vyplnit formular s poradcami,tak som poslala domov vsetky podpisany formular aj vyplatne pasky,a oni mi to spravia.A ked si im dala podvrdenie o danovovej rezidencii,tak si nemusela podat danove priznanie,ci si to este dala ako prilohu k priznaniu?
Dakujem
Silvia
hana 10
28.05.06,14:24
Ahoj Hana!
Ja som poziadala o odklad, do konca juna,tak uz musim podat.Sa mi nepodarilo spolocne vyplnit formular s poradcami,tak som poslala domov vsetky podpisany formular aj vyplatne pasky,a oni mi to spravia.A ked si im dala podvrdenie o danovovej rezidencii,tak si nemusela podat danove priznanie,ci si to este dala ako prilohu k priznaniu?
Dakujem
Silvia

neslo o mna, ale riesili sme to s viacerymi znamymi.
oni po prezentovani tychto dokladov na du na slovensku nepodavali ziadne danove priznanie, ale nemali poziadane o odklad tak ako ty, s tym konkretne neviem co sa da poriesit.

v minulosti si niekedy podavala priznanie na slovensku?
nika.sum
19.09.06,08:05
Ahoj! Idem podavat DP typu B za r. 2005 za zivnostnika pracujuceho v Rakusku. Prijmy v Rakusku su vynate. Ake doklady treba k DP dolozit? Ako je to s vykazmy O prijmoch a vydavkoch, zavazkoch a majetku? Este som to nikdy nerobila tak neviem ci tento postup bude spravny:
prepocitam si priemernym kurzom za mesiace, kt. pracoval v Rakusku prijmy a výdavky na SKK, ma narok na odpocitatelnu polozku? zda sa mi ze som pocula ze ano. Potom vyplnim r.79,80,81 a dalej uz postupujem ako pri podavani vsetkych DP z prijmov len na Slovenku? Este doplnim oddiel XIII. Je to tak spravne? Prosim poradte.
nika.sum
19.09.06,09:39
Prosim neviete mi niekto poradit???
Marína
19.09.06,17:10
Ahoj! Idem podavat DP typu B za r. 2005 za zivnostnika pracujuceho v Rakusku. Prijmy v Rakusku su vynate. Ake doklady treba k DP dolozit? Ako je to s vykazmy O prijmoch a vydavkoch, zavazkoch a majetku? Este som to nikdy nerobila tak neviem ci tento postup bude spravny:
prepocitam si priemernym kurzom za mesiace, kt. pracoval v Rakusku prijmy a výdavky na SKK, ma narok na odpocitatelnu polozku? zda sa mi ze som pocula ze ano. Potom vyplnim r.79,80,81 a dalej uz postupujem ako pri podavani vsetkych DP z prijmov len na Slovenku? Este doplnim oddiel XIII. Je to tak spravne? Prosim poradte.
Nika, píšeš, že pracoval v Rakúsku. Mám tomu rozumieť tak, že má ŽL registrovaný v SR a pracovný pomer uzavretý v RR? Ak áno, DP vyplníš tak, ako si uviedla(r.79,80,81+odd.XIII) a výkazy dtto. Má nárok na odpočítateľnú položku. K DP priložíš potvrdenie o príjme od rakúskeho zamestnávateľa.
nika.sum
21.09.06,05:21
Nika, píšeš, že pracoval v Rakúsku. Mám tomu rozumieť tak, že má ŽL registrovaný v SR a pracovný pomer uzavretý v RR? Ak áno, DP vyplníš tak, ako si uviedla(r.79,80,81+odd.XIII) a výkazy dtto. Má nárok na odpočítateľnú položku. K DP priložíš potvrdenie o príjme od rakúskeho zamestnávateľa.


Nie, cast roka bol tu zamestnany a potom pracoval na ZL registrovany v Rakusku. Preto neviem, ci treba vykazy.