Anonymka
29.06.05,10:35
Chcem sa Vás opýtať úplne jednoduchú vec:

ako by som mala účtovať prijatú faktúru, ktorá: napr.
bola vystavená 30.5.2005, dátum dodania 30.5.2005 a obdržala som ju 2.6.2005. Do účtovníctva by som ju mala zaúčtovať dátumom 2.6.2005, nie? Takže, v knihách PF bude dátum zaradenia : 2.6.2005, odpočítanie dane bude: 30.5.2005. Zatial mi je to jasné. V denníku bude prípad figurovať s dátumom 2.6.2005, aj dátum prijatia tovaru na sklad bude v ten deň. Ale, čo s DPH??? Výšku dane budem mať na účte 343 v mesiaci jún, čím mi nebude sedieť zostatok účtu k 31.5.2005, nakoľko odpočet uplatním už v mesiaci máj.
Ako to riešite vy? Je to úplne jednoduchá vec, a predsa niekomu dokáže robiť problémy. Ďakujem za rady. :)

/Účtujem v MRP./
IvanaK
29.06.05,08:38
Dátum odpočtu DPH bude datum prijatia fa, teda v tvojom pripade 2.6., to je ta vec ze sa pri dod. fa mozes rozhodnut, ci to das datumom dodania alebo datumom prijatia fa.§ neviem, skuste niekto napisat.....
Sany
29.06.05,08:39
neviem, ako sa to účtuje v MRP, ale odpočet si uplatníš v máji, nevadí, že ti nebude sedieť 343. To sa dá ľahko skontrolovať, spočítaš fa zaúčtované v júni s odpočtom DPH v máji a zistíš, či je to O.K. Ja sa riadim tým, že pokiaľ mám fa s dátumom dodania v predch.mesiaci do podania DP, dávam to podľa toho dátumu.
Anonymka
29.06.05,08:40
No ale predtým to nebolo možné, pred novelou. Ako ste to riešili v tom prípade?
účtovník 007
29.06.05,08:43
Presne tento problém som musela riešiť aj ja. Aby mi sedel účet 343 v danom mesiaci takýmto fa prepisujem dátum zaúčtovania na posledný deň mesiaca do ktorého potrebujem fa dostať. Skutočný dátum účtovania potom vyznačím dátumovkou. Iné riešenie som nenašla, nakoľko sa unás musia robiť hosp. výsledky mesačne na všetky strediská. V prípede dátumu 2.6.2005 by som mala aj sklad zle, nakoľko takúto fa dá do júna nielen na účte 343 ale aj 131. Urobila som dodatok k internej smernici, kde som uviedla, že z dôvodu sledovania HV mesačne bude na niektorých fa z dôvodu nemožnosti úpravy softweru dátum zaúčtovania doplnený ručne. Auditori nepovedali nič. Možno má niekto iné riešenie.

Doplnenie: pri HV mesačne by som mala napr. pri nájme za máj vo výške
50 000,- ovplyvnený HV v júni, lebo program pri dátume zaúčtovania fa 2.6.2005 dá nájom na 518 v júni. Kdesi som tu na porade čítala, že daniari odporučili časové rozl. mesačne, ale to sa mi zdá zložité.
Anonymka
29.06.05,08:54
V súčasnosti to robím tak, že faktúry zaúčtovávam a zaraďujem takým dátumom, aký je na faktúre dátum vystavenia. Daňová povinnosť je tiež podľa faktúry. Ale, v prípade, že je fakt.vystavená 2.6.2005 a daň. povinnosť májová, zaúčtujem a zaradím ju posledným dňom v danom mesiaci. Neviem, asi to nerobím správne, preto sa radšej pýtam, aby som v tom mala konečne jasno.
JanaF
29.06.05,09:19
V súčasnosti to robím tak, že faktúry zaúčtovávam a zaraďujem takým dátumom, aký je na faktúre dátum vystavenia. Daňová povinnosť je tiež podľa faktúry. Ale, v prípade, že je fakt.vystavená 2.6.2005 a daň. povinnosť májová, zaúčtujem a zaradím ju posledným dňom v danom mesiaci. Neviem, asi to nerobím správne, preto sa radšej pýtam, aby som v tom mala konečne jasno.Datum DPH si mozes zvolit, ako ti napisala IvanaK. Ak je to na prelome mesiacov, je to na tebe, co si zvolis, ci tuto fakturu zahrnies do majovej DPH alebo junovej DPH.
Anonymka
29.06.05,11:11
Ďakujem Vám. Tak aj urobím. A ešte niečo:

Čo sa týka prijatých faktúr z ČŠ EU, tam sa stanový aký kurz?
Napr. vystavenie 2.6.2005, dátum dodania 2.6.2005. Faktúra bola obdržaná 5.6.2005 Pre daňovú povinnosť zvolím pre kurz dátum 2.6.2005, a účtovný prípad zaúčtujem (faktúru zaradím) akým dátumom a kurzom? 5.6.2005? Toto bude dátum aj pre príjem na sklad?
lenkak
29.06.05,14:28
Do DPH samozdanenie kurzom kedy došla faktúra, dátum zaradenia = dátum vystavenia fa - kurz NBS. A rozdiel pri úhrade a faktúry zaúčtovať ako kurzový rozdiel.
Paula
30.06.05,06:05
Teraz som v pomykove :( .... Keď sa o tom debatovalo pred pár mesiacmi, výsledok bol: V účtovníctve v záväzkoch sa použije kurz NBS v deň prijatia (doručenia) faktúry.....Pre DPH sa použije kurz NBS podľa dátumu vystavenia faktúry, resp. 15-ty deň kal.mesiaca po mesiaci, keď sa tovar nadobudol.
Zuzka
30.06.05,06:10
Pauli, tak ako si to napísala je to správne.
JanaSys
30.06.05,07:19
Teraz som v pomykove :( .... Keď sa o tom debatovalo pred pár mesiacmi, výsledok bol: V účtovníctve v záväzkoch sa použije kurz NBS v deň prijatia (doručenia) faktúry.....Pre DPH sa použije kurz NBS podľa dátumu vystavenia faktúry, resp. 15-ty deň kal.mesiaca po mesiaci, keď sa tovar nadobudol.
Súhlas. Len doplňam, že v účtovníctve kurz zo dňa, ktorý má firma v smernici stanovený ako deň účtovného prípadu. Poznám totiž firmu, ktorá má ako tento deň v smernici určený deň vystavenia faktúry došlej FA a nie deň prijatia.
Anonymka
30.06.05,08:21
Takže si to zhrniem: do účtovníctva bude kurz s dátumom doručenia (tento kurz sa použije aj pre príjem na sklad), pre DPH bude kurz s dátumom vystavenia.
nikulik
07.07.05,11:28
Mam na vas jednu otazocku, nevedela som kam to zaradit, a nechcela som kvoli tomu vytvarat novu temu: sef kupoval nejaky material, dali mu fakturu, a bola uhradzana postovou poukazkou, takze mame len doklad z posty, ja vystavim VPD, ale vo VPD je cena bez DPH, DPH, a cena s DPH, ale na fakture je aj suma oslobodena od dane-postovne, ako to dam do VPD?
evina
07.07.05,11:34
Mam na vas jednu otazocku, nevedela som kam to zaradit, a nechcela som kvoli tomu vytvarat novu temu: sef kupoval nejaky material, dali mu fakturu, a bola uhradzana postovou poukazkou, takze mame len doklad z posty, ja vystavim VPD, ale vo VPD je cena bez DPH, DPH, a cena s DPH, ale na fakture je aj suma oslobodena od dane-postovne, ako to dam do VPD?
Vo VPD nerozpisuješ sumu /aj keď to tak mnohí nesprávne robia/, ale píšeš celkovú sumu faktúry, ktorú týmto VPD uhrádzaš. Pre odpočet DPH slúži faktúra- a pri jej zaúčtovaní rozpíšeš jednotlivé sumy, t.j. o.i.postovne 518/321 / podľa softu/ ja označím DS nulou.
nikulik
07.07.05,11:48
ahaaaa, dakujem, takze len suma s DPH spolu.
Paula
08.07.05,18:17
Súhlasím s evinou, avšak keď je na DF okrem tovaru vyčíslená preprava, resp. poštovné, "nabaľujem" sumu do hodnoty tovaru (na 504-ku v prípade spôsobu "B") tak, ako som pred časom nabaľovala clo a neuplatnenú DPH kvôli koeficientu. Nevravím, že to robím správne. Zdá sa mi, že preprava alebo poštovné idú na 518-ku, ak za túto službu faktúruje niekto iný (prepravná alebo doručovacia spoločnosť), nie dodávateľ tovaru. Rada prijmem správnu informáciu, ak sa mýlim. :)
ondrejvla
08.07.05,18:55
Súhlasím s evinou, avšak keď je na DF okrem tovaru vyčíslená preprava, resp. poštovné, "nabaľujem" sumu do hodnoty tovaru (na 504-ku v prípade spôsobu "B") tak, ako som pred časom nabaľovala clo a neuplatnenú DPH kvôli koeficientu. Nevravím, že to robím správne. Zdá sa mi, že preprava alebo poštovné idú na 518-ku, ak za túto službu faktúruje niekto iný (prepravná alebo doručovacia spoločnosť), nie dodávateľ tovaru. Rada prijmem správnu informáciu, ak sa mýlim. :)
Pauli účtuješ správne, suma prepravného ide k cene tovaru, tiež predtým cena neuplat.DPH a clo, ja som to účtovala a aj účtujem na 132, prípadne 112. Pri väčších dovozoch zo zahraničia mám prblém s prepravou, tá mi príde obyčajne až keď je už tovar predaný, na košieľku k fa dopíšem zdôvodnenie, zaúčtujem na 132/321 a hneď aj 504/132 a odvolávku ku ktorým odb.faktúram bol preprava. Inak sa to v prípade keď hneď pri dovoze tovaru sa aj predá nedá urobiť. FA za prepravu mi prichádza až po 15 dňoch.
SOME
08.07.05,19:08
Súhlasím s Pauli aj s Ondrejvla, iba ešte doplním čo sa týka účtovania dopravy na 518, ja účtujem vtedy ak zákazníkovi, ktorý od nás odoberá tovar - veľké stroje a my zabezpečíme prepravu, ktorú mu následne prefakturovávame a túto faktúru účtujem na 602.
Inak aj ja mám problém s tými neskorými fa za dopravu, riešim to podobne.
Paula
12.07.05,13:44
Dodávateľská faktúra: Dátum vyhotovenia 29.6., Daňová povinnosť 29.6.,Dátum dodania 1.7. Stretávate sa aj vy s takýmito zázrakmi? Je to chyba softu dodávateľa (mám na mysli daňovú povinnosť) alebo ten údaj má pre neho nejaký význam?
evina
12.07.05,18:28
Dodávateľská faktúra: Dátum vyhotovenia 29.6., Daňová povinnosť 29.6.,Dátum dodania 1.7. Stretávate sa aj vy s takýmito zázrakmi? Je to chyba softu dodávateľa (mám na mysli daňovú povinnosť) alebo ten údaj má pre neho nejaký význam?
Nebola 29.6. prijatá platba za zálohu?.Takto niektorí vystavujú faktúru na základe prijatej platby /podľa mňa nesprávne/ a ostrú už nie.teraz platné predpisy nepovoľujú vystaviť len jednu faktúru /na základe prijatej platby, dodanie tovaru/ pri prechode mesiaca.
Manual
12.07.05,18:40
Dodávateľská faktúra: Dátum vyhotovenia 29.6., Daňová povinnosť 29.6.,Dátum dodania 1.7. Stretávate sa aj vy s takýmito zázrakmi? Je to chyba softu dodávateľa (mám na mysli daňovú povinnosť) alebo ten údaj má pre neho nejaký význam?Ano stretávame sa. Ja som do tej firmy volal, že čo tie dátumy na Fa majú znamenať a výsledok bol ten, že majú novú pracovníčku čo robí faktúry a vôbec ju "nezaujmali dátumy", potom nám poslali opravenú s tým istým datumom splatnosti. Aj taká je realita.
Paula
12.07.05,19:18
Takých faktúr, kde sa vyskytujú už neplatné termíny "zd.plnenie", alebo "daň.povinnosť" je veru ešte veľké percento. Namiesto zmeny si dodávatelia k tým dvom len pridali "dátum dodania". U tej, ktorú som vyššie uviedla, nebola platená záloha. Asi je to celé o ľahostajnom prístupe k práci. :)
evina
12.07.05,20:44
Takých faktúr, kde sa vyskytujú už neplatné termíny "zd.plnenie", alebo "daň.povinnosť" je veru ešte veľké percento. Namiesto zmeny si dodávatelia k tým dvom len pridali "dátum dodania". U tej, ktorú som vyššie uviedla, nebola platená záloha. Asi je to celé o ľahostajnom prístupe k práci. :)
Pauli, podľa mňa termín "daňová povinnosť" je platným termínom aj podľa zákona 222 v znení nesk. predpisov. Podľa § 19 zákona daňová povinnosť vzniká dňom dodania tovaru , služby alebo prijatím platby, takže ja si myslím, že môže byť na faktúre uvedený termín - dátum /deň/dodania tovaru, resp dodanie služby, resp. deň vzniku daňovej povinnosti, resp. deň prijatia platby. Neplatným termínom je deň uskutočnenia zdaniteľného plnenia
Paula
12.07.05,21:09
Dík Evi :) Niekedy nájdem v rôznych materiáloch (i odborných) rôzne tvrdenia a potom mám občas nejasno......nemám na mysli materiály na Porade :)
nika.sum
14.07.05,11:22
Je teda v poriadku faktura kde je Deň vzniku daňovej povinnosti, Dátum vystavenia, Dátum splatnosti ? Je to faktura za rocny poplatok za poskytnute zmluvy v zmysle zmluvy..
Musi faktura obsahovat Datum dodania?
staropramen
14.07.05,17:30
Súhlasím s Paulou, pre účely DPH predsa prepočítavaš kurzom vystavenia FA
JanaSys
16.07.05,05:51
Súhlas s Evinou. Používame Deň vzniku daň. povinnosti alebo Deň dodania tovaru alebo deň dodania služby alebo Deň prijatia zál. platby.
Kladiem dôraz na ALEBO. Pretože raz mi volala pani, ktorej došla FA s dátumom, ku ktorému bol popis tvorený všetkými 4 názvami spolu a že ona to chce rovnako. Tak som ju presvedčila, že Deň vzniku daň.povinnosti nahrádza tie tri ostatné (je univerzálny) a nech v texte FA napíše o čo ide. Som rada, že som mala pravdu.
koprdo
11.12.12,14:41
Dobrý deň, prosím o radu ako správne postupovať pri zaevidovaní prijatej zahraničnej fa. za tovar+poskytnuté služby (oprava súčiastok). SZCO štvrťročný platca DPH účtujúci v jú.
-dátum vystavenia fa. 4.11.2012
-platba cez bú 11.11.2012
-faktúra prišla poštou 9.11.2012
-tovar doručený kuriérom 20.11.2012
koprdo
12.12.12,09:52
Posúvam.