dzakova
08.03.09,16:33
Prosim Vas o radu, ak zamestnavatel navrhne zamestnancovi, ze jeho prijem bude polovica z min. mzdy, nastava zmena pri vyplacani DB, alebo u odvodov?
Dakujem
veronikasad
08.03.09,15:36
Prosim Vas o radu, ak zamestnavatel navrhne zamestnancovi, ze jeho prijem bude polovica z min. mzdy, nastava zmena pri vyplacani DB, alebo u odvodov?
Dakujem
V prvom rade musí so zamestnancom uzatvoriť dohodu o zmene pracovnej zmluvy, s ktorou zamestnanec musí súhlasiť.
Potom odvody budú zo mzdy určenej v dohode.
Nárok na daňový bonus zamestnancovi vznikne ak jeho mesačný príjem dosiahne 1/2 min. mzdy.
dzakova
08.03.09,16:17
Dakujem Veronika za skoru odpoved.
veronikasad
08.03.09,16:21
Dakujem Veronika za skoru odpoved.
Ešte doplním, v dohode o zmene prac.zmluvy musí byť skrátený pracovný úväzok a min.mzda zodpovedať úväzku. Pri 40 hod. týždennom prac. čase nemôže dostávať 1/2 min.mzdy
dzakova
08.03.09,16:49
Stiahla som si tlacivo - dohoda o zmene pp, ale neviem, aky § mam použiť. Porad mi.
veronikasad
08.03.09,16:58
Stiahla som si tlacivo - dohoda o zmene pp, ale neviem, aky § mam použiť. Porad mi.
V akom SW robíš? Pozerala som tlačivo z OLYMP-u, tam sa neuvádza žiadny §
Danielle369
08.03.09,17:04
Skracovanie pracovného času, pracovný pomer na čiastočný úväzok a úpravy pracovného času

Podľa § 85 ods. 5 Zákonníka práce ďalšie skrátenie pracovného času bez zníženia mzdy pod rozsah stanovený v tomto zákone možno dohodnúť v kolektívnej zmluve. Podľa kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa , ktorú uzatvoril OZCH SR s príslušným zamestnávateľským zväzom je ustanovený najviac 37 1/2 hodinový týždenný pracovný čas bez zníženia mzdy. Ustanovený týždenný pracovný čas je pracovný čas, ktorý sa dohodne v kolektívnej zmluve pre všetkých zamestnancov alebo pre jednotlivé organizačné útvary.

Skracovanie pracovného času súvisí aj s udržaním pracovných miest. V tejto súvislosti sú zaujímavé ustanovenia o ofenzívnych a defenzívnych dohodách o pracovnom čase. Ofenzívne dohody vytvárajú priestor pre prijímanie zamestnancov za cenu zníženia pracovného času. Defenzívne dohody znamenajú udržanie zamestnanosti za cenu zníženia pracovného času.

Problematika úprav pracovného času v kolektívnych zmluvách vo vzťahu k zamestnanosti a mzdám sa ukazuje aktuálna práve v čase vysokej nezamestnanosti. Sleduje sa udržanie zamestnanosti pri kratšom pracovnom čase, teda defenzívne vyjednávanie.

Okrem skracovania pracovného času bez zníženia mzdy existuje pracovný pomer na kratší pracovný čas, upravený v § 49 Zákonníka práce. Zamestnávateľ môže so zamestnancom v pracovnej zmluve dohodnúť kratší pracovný čas, ako je ustanovený týždenný pracovný čas. Kratší pracovný čas nemusí byť rozvrhnutý na všetky pracovné dni a zamestnancovi patrí mzda zodpovedajúca kratšiemu pracovnému času. Zamestnanec v pracovnom pomere na čiastočný úväzok sa nesmie zvýhodniť alebo obmedziť v právach a povinnostiach v porovnaní so zamestnancom zamestnaným na ustanovený týždenný pracovný čas. Týmto sa zabezpečuje plná právna ochrana zamestnancov pred rozviazaním pracovného pomeru, keď je dĺžka úväzku viac ako 20 hodín vrátane.

Pracovný pomer na kratší pracovný čas, v ktorom je rozsah pracovného času menej ako 20 hodín týždenne, môže zamestnávateľ alebo zamestnanec
dzakova
08.03.09,17:04
Stiahla som si tlacivo z porady.