tinča
08.03.09,15:55
Dobrý deň.
Potrebovala by som poradiť. V roku 2008 som bola na MD, ktorá mi skončila v júni 2008. Od júla do októbra som bola vedená na úrade práce. Od konca októbra som sa zamestnala. Moja otázka znie. Koľko si môže na mňa manžel odpočítať zo základu dane, ak môj príjem bol 36087,- Sk, po odpočítaní odvodov 31245,- Sk. A aký príjem uviesť v kolonke Vlastné príjmy manželky v riadku 31 v daňovom priznaní? Ja som si i dala žiadosť na zúčtovanie dane u mzdovej, ktorá mi to urobí iba za obdobie od kedy som pracovala, čiže za 3 mesiace. Za 9 mesiacov čo som bola na MD a nezamestnaná si chce uplatniť manžel v DP FO. Prosím poraďte. Veľmi pekne ďakujem.
veronikasad
08.03.09,15:59
Dobrý deň.
Potrebovala by som poradiť. V roku 2008 som bola na MD, ktorá mi skončila v júni 2008. Od júla do októbra som bola vedená na úrade práce. Od konca októbra som sa zamestnala. Moja otázka znie. Koľko si môže na mňa manžel odpočítať zo základu dane, ak môj príjem bol 36087,- Sk, po odpočítaní odvodov 31245,- Sk. A aký príjem uviesť v kolonke Vlastné príjmy manželky v riadku 31 v daňovom priznaní? Ja som si i dala žiadosť na zúčtovanie dane u mzdovej, ktorá mi to urobí iba za obdobie od kedy som pracovala, čiže za 3 mesiace. Za 9 mesiacov čo som bola na MD a nezamestnaná si chce uplatniť manžel v DP FO. Prosím poraďte. Veľmi pekne ďakujem.
Manžel si neuplatňuje NČZD za 9 mesiacov, ale rozdiel medzi 98496 a tvojim príjmom zníženým o zaplatené poistné.
Predpokladam, že do juna si bola na rodičovskom príspevku, ktorý sa nezahrňa do vlastného príjmu manželky.
Tweety
08.03.09,16:01
Dobrý deň.
Potrebovala by som poradiť. V roku 2008 som bola na MD, ktorá mi skončila v júni 2008. Od júla do októbra som bola vedená na úrade práce. Od konca októbra som sa zamestnala. Moja otázka znie. Koľko si môže na mňa manžel odpočítať zo základu dane, ak môj príjem bol 36087,- Sk, po odpočítaní odvodov 31245,- Sk. A aký príjem uviesť v kolonke Vlastné príjmy manželky v riadku 31 v daňovom priznaní? Ja som si i dala žiadosť na zúčtovanie dane u mzdovej, ktorá mi to urobí iba za obdobie od kedy som pracovala, čiže za 3 mesiace. Za 9 mesiacov čo som bola na MD a nezamestnaná si chce uplatniť manžel v DP FO. Prosím poraďte. Veľmi pekne ďakujem.
Manžel si môže uplatniť len rozdiel medzi NČ a príjmom manželky po odpočítaní odvodov. 98496.- mínus 31245.-. V tvojom RZD bude uplatnená NČ v plnej výške. V manželovom DP, alebo v RZD bude NČ na manželku vo výške 67251.-.
tinča
08.03.09,18:34
Ďakujem za odpovede. Ešte sa chcem opýtať, či nevadí to, že som si dala žiadosť o zúčtovanie dane i v práci? Ďakujem
veronikasad
08.03.09,18:37
Ďakujem za odpovede. Ešte sa chcem opýtať, či nevadí to, že som si dala žiadosť o zúčtovanie dane i v práci? Ďakujem
Tvoje RZD nemá žiadny vplyv na uplatnenie NČZD na manželku
Zuzanak1
09.03.09,10:35
Ahojte, chcem sa opýtať. Manželka môjho šéfa, predala v r.2008 nehnuteľnosť, príjem podľa KZ, výdaj tvoria rôzne doklady o opravách, rekonštrukcii a tak. Táto manželka je na rodičovskej dovolenke.
1. otázka z pohľadu manželky, ona si musí urobiť DP B, kde uvedie v §8 Príjmy a Výdaje za predaj nehnuteľnosti a môže si uplatniť OP na seba ?
2. otázka z pohľadu manžela. do príjmu manželky berie P-V za predaj nehnuteľnosti ? alebo len Príjmy z predaja ?
Ďakujem za pomoc.
mzdarka renca
09.03.09,10:38
Ahojte, chcem sa opýtať. Manželka môjho šéfa, predala v r.2008 nehnuteľnosť, príjem podľa KZ, výdaj tvoria rôzne doklady o opravách, rekonštrukcii a tak. Táto manželka je na rodičovskej dovolenke.
1. otázka z pohľadu manželky, ona si musí urobiť DP B, kde uvedie v §8 Príjmy a Výdaje za predaj nehnuteľnosti a môže si uplatniť OP na seba áno ?
2. otázka z pohľadu manžela. do príjmu manželky berie P-V za predaj nehnuteľnosti ? alebo len Príjmy z predaja ?
Ďakujem za pomoc.

odpoveď v texte
veronikasad
09.03.09,10:41
Ahojte, chcem sa opýtať. Manželka môjho šéfa, predala v r.2008 nehnuteľnosť, príjem podľa KZ, výdaj tvoria rôzne doklady o opravách, rekonštrukcii a tak. Táto manželka je na rodičovskej dovolenke.
1. otázka z pohľadu manželky, ona si musí urobiť DP B, kde uvedie v §8 Príjmy a Výdaje za predaj nehnuteľnosti a môže si uplatniť OP na seba ? ako dlho bola vlastníkom nehnutelnosti a akým spôsobom ju získala ? Príjem z predaja nehnutelností je v niektorých prípadoch od dane oslobodený.
2. otázka z pohľadu manžela. do príjmu manželky berie P-V za predaj nehnuteľnosti ? alebo len Príjmy z predaja ? Vlastným príjmom manželky je príjem z predaja nehnutelnosti
Ďakujem za pomoc.
odpoved v texte
EmíliaC
09.03.09,13:23
Ahojte, prosím, chcem sa spýtať, poprosil ma kamarát, aby som mu spravila daňové - závislá činnosť, má nárok na odpoč. na manželku, pretože bola na MD. ale on mi priniesol aj jej zaplatené poistné - životka. Dá sa toto niekde uplatniť? Asi nie, že? To len keby si ŽP platil on. Alebo sa mýlim?
evina
09.03.09,13:25
Ahojte, prosím, chcem sa spýtať, poprosil ma kamarát, aby som mu spravila daňové - závislá činnosť, má nárok na odpoč. na manželku, pretože bola na MD. ale on mi priniesol aj jej zaplatené poistné - životka. Dá sa toto niekde uplatniť? Asi nie, že? To len keby si ŽP platil on. Alebo sa mýlim?

Veru len jeho vlastné životné. Manželka, ak by mala zdaniteľné príjmy by si mohla svoju poistku uplatniť len na seba ...
Tweety
09.03.09,13:25
Ahojte, prosím, chcem sa spýtať, poprosil ma kamarát, aby som mu spravila daňové - závislá činnosť, má nárok na odpoč. na manželku, pretože bola na MD. ale on mi priniesol aj jej zaplatené poistné - životka. Dá sa toto niekde uplatniť? Asi nie, že? To len keby si ŽP platil on. Alebo sa mýlim?
Pri uplatnení NČ na manželku sa príjem z MD počíta do jej príjmu, takže NČ bude ponížená o jej MD. Jej ŽP si on uplatniť nemôže.
veronikasad
09.03.09,13:25
Ahojte, prosím, chcem sa spýtať, poprosil ma kamarát, aby som mu spravila daňové - závislá činnosť, má nárok na odpoč. na manželku, pretože bola na MD. ale on mi priniesol aj jej zaplatené poistné - životka. Dá sa toto niekde uplatniť? Asi nie, že? To len keby si ŽP platil on. Alebo sa mýlim?
životné poistenie manželky pri uplatňovaní NČZD na manželku nikde nezohľadňuješ. Manželka je na materskej alebo rodičovskom príspevku ? Príjem z materskej je vlastným príjmom manželky.
EmíliaC
09.03.09,13:27
Ďakujem, to som si aj myslela, ale chcela som to mať čierne na bielom :-)
Zuzanak1
12.03.09,07:28
mzdarka renca a veronika sad ďakujem za pomoc.
získala ju asi kúpou a vlastnila ju max 1rok, takže oslobodená nebola.