Dantess
08.03.09,20:56
Ahoj! Zaujimala by ma taka vec. Kebyze nam hygiena neschvali priestor na podnikanie a my by sme predsa tam zacali podnikat. Co by sa stalo ??? Dalo by sa vobec otvorit, alebo na mestsky urad ked idem ohlasit otvaracie hodiny, tak potrebujem aj potvrdenie od hygieny ? Ako to je pls? aky je trest, keby mi na to prijdu, že podnikam tak, že mi to hygiena neschvalila ??? Mali by mi to schvalit na 90%, ale chcem vediet všetky alternativy. Dakujem
Dantess
09.03.09,17:39
haloo prosim to nikto mi nevie poradit ???
wagner
09.03.09,17:52
Mestský úrad Ti otváracie hodiny odsúhlasí. Asi nebude od Teba pýtať stanovisko hygieny, ale pozri si príslušné zákony a tam sa dozvieš aj o výške pokuty od hygieny. Môže sa stať, že dostaneš pokutu a budeš musieť zavrieť prevádzku. Ak neuposlúchneš ide druhá pokuta a keď to budeš hnať do absurdít, tak môžeš prísť aj o ŽL. Neoplatí sa s nimi ťahať. Radšej splň požiadavky hygieny a otvor to až potom. Neviem prečo Ti hygiena nedala súhlas, ale môžu dať na Teba aj trestné oznámenie za ohrozovanie zdravia spotrebiteľa. Tých alternatív je veľa.
jopo
10.03.09,11:39
V prvom rade ak nemas povolenie od hygieny. Tak na kontrolu ked pride napriklad , SOI, Zivnostensky tak si to povolenie pytaju, ak nemas dostanes pokutu, a podmienku ze to mas dorucit do 30 dni. ak nedorucis, tak mas smolu, Zivnostenky ti moze dat este raz pokutu, a potom dokonca zakazat podnikat.
€€€
14.10.09,06:07
To musím mať povolenie z hygieny aj keď som doma ako SZČO a robím účtovníctvo a nikto ku mne nechodí?
Danielle369
14.10.09,06:18
na toto nemusíš mať od hygieny povolenie..keby si otvaral nejaký obchod tak vtedy už musíš mať od nich povolenie
€€€
14.10.09,06:55
OK.Potešil si ma.To znamená že dúfam nemusím mať ani označenie prevádzky na činžiaku alebo nebodaj na našich súkromných dverách do bytu?
Dantess
14.10.09,07:12
jeeeej to boli časy, keď som ešte túto temu zakladal :D naštastie hygienička bola skvela a problemy nam nerobila :) Odporucam kazdemu, kto si ide otvarat prevadzku navstivit kancelraiu hygieničky osobne a popytat sa na vsetko, určite to oceni, že mate zaujem vyhovovat normám a že pre to robite všetko
Danielle369
14.10.09,08:10
To musím mať povolenie z hygieny aj keď som doma ako SZČO a robím účtovníctvo a nikto ku mne nechodí?


a za čo si dostal pokutu..čo ti hygiena doma kontrolovala záchod???? to sa mi ani nechce verit
akina
14.10.09,15:42
OK.Potešil si ma.To znamená že dúfam nemusím mať ani označenie prevádzky na činžiaku alebo nebodaj na našich súkromných dverách do bytu?
Prevádzku musíš mať označenú, nezáleží na tom, či ju máš v činžiaku / doma /alebo v inom objekte. Ale pri účtovníctve je to špecifická prevádzkareň, kde postačuje označenie obchodným menom, aspoň zatiaľ toto akceptovali živnostenské úrady. Stačí ak to budeš mať vyznačené na poštovej schránke, na zvončeku do vchodu. Súhlas hygienika tiež v tomto prípade nie je potrebný.
Iva123
26.05.10,08:38
Prevádzku musíš mať označenú, nezáleží na tom, či ju máš v činžiaku / doma /alebo v inom objekte. Ale pri účtovníctve je to špecifická prevádzkareň, kde postačuje označenie obchodným menom, aspoň zatiaľ toto akceptovali živnostenské úrady. Stačí ak to budeš mať vyznačené na poštovej schránke, na zvončeku do vchodu. Súhlas hygienika tiež v tomto prípade nie je potrebný.

Práve som dotelefonovala s RUVZ, kde mi potvrdili, že aj na prevádzku, ktorá je doma (účtovníctvo, živnostník), je potrebný súhlas z hygieny na prevádzku.
babuu
14.09.11,10:57
Dobry den. vyrabam doma sirupy a dzemy. chcela by som ich predavat na prilezitostnych trhoch, cez internet a podobne. Chcela by som sa spytat, ci mi neviete poradit, co na to potrebujem. Dakujem
Economic
14.09.11,12:54
Dobry den. vyrabam doma sirupy a dzemy. chcela by som ich predavat na prilezitostnych trhoch, cez internet a podobne. Chcela by som sa spytat, ci mi neviete poradit, co na to potrebujem. Dakujem

Len povolenie na predaj = Osvedčenie o živnostenskom oprávnení :

1. Spracovanie a konzervovanie, zemiakov, ovocia a zeleniny

2. Kúpa tovaru na účely jeho predaja konečnému spotrebiteľovi (maloobchod)
alebo iným prevádzkovateľom živnosti (veľkoobchod)


Prevádzku by som nazatiaľ neohlasovala, aby sa nemusela vybavovať Hygiena
babuu
14.09.11,16:19
takže nepotrebujem povolenie od hygienika na predaj tovaru?
Economic
14.09.11,16:20
takže nepotrebujem povolenie od hygienika na predaj tovaru?

Keď to budeš vyrábať doma, tak nie.
Akonáhle budú iné priestory - teda prevádzka, tak potom áno.
Danielle369
14.09.11,16:50
tu máš jeden článok...

„Čo sa týka samotnej výroby potravín, prevádzkovateľ musí podstúpiť podľa súčasnej legislatívy proces schvaľovania prevádzkarne i keď sa to týka malého množstva vyrábaných potravín," hovorí Miroslav Ondriaš zo Štátnej veterinárnej a potravinovej správy. „Pri kontrole inšpektorom, úradným veterinárnym lekárom musí prevádzkareň spĺňať základné hygienické predpisy potravinovej legislatívy. Tie sa týkajú najmä stavebno-technických ukazovateľov, jej vnútorného vybavenia technologickým zariadením, zásobovania pitnou vodou a tak ďalej," vysvetľuje. Prevádzkovatelia vo všetkých stupňoch výroby, spracúvania a distribúcie sú zodpovední za dodržiavanie požiadaviek potravinového práva, ktoré sa týkajú ich činností.

Podobne je to aj vtedy, ak by ste chceli predávať kompóty, lekvár či obľúbené lokše (okrem povolenia veterinárnej a potravinovej správy). Opäť bez ohľadu na ich množstvo.

Halka Tytykalová

Aby ste mohli na trhovisku predávať, musíte mať povolenie od obce alebo správcu.
•Z potravinárskych výrobkov môžete predávať len tie, ktoré určí obec všeobecne záväzným nariadením po dohode s príslušnými orgánmi potravinového dozoru