ibiza
08.03.09,22:38
Zdravím všetkých poraďákov.
Viem, že na túto tému sa tu popísalo už niekoľko tém, aj som si ich naštudovala, no mám ešte nejaké otázky.. prosím hádam sa nájde niekto kto pomôže.

Klient si založil s.r.o. 10.01.2008. V spoločenskej zmluve bolo uvedené ZI 200.000 tis. Sk. Toto malo byt podla zmluvy splatené pred podaním návrhu na zápis do OR. Spoločnosť vznikla 15.02.2008 a v období medzi založením a vznikom vznikli aj zriaďovacie výdavky cca 10.000,- Sk.

Mám trochu guláš v účtovaní po tom čo som si prečítala tuto na porade.
Takže podľa "porady" by som to mala zaúčtovať nejako takto:

353/411 Predpis ZI podľa zmluvy - následne vytlačím Otváraciu súvahu

Potom 15.02.2008: 211/353 a 518/211

A teraz mám problém.

1. Keďže v spoločenskej zmluve mám uvedené, že ZI má byť splatené ešte do podania návrhu na zápis do OR, teda pred vznikom s.r.o., nemala by otváracia súvaha odzrkadľovať stav:

353/411 a následne aj 211/353 - takže 353 by mi z otváracej súvahy vypadol.

2. A to isté platí aj o zriaďovacích nákladoch...., ktoré mi vznikli do vzniku spoločnosti, čiže v otváracej súvahe by som nemala už ponížiť 211 o zriaďovacie výdavky?

Opieram sa totiž o § 25 postupov účtovania PÚ, kde sa hovorí, že otváracia súvaha ku dňu zápisu do OR obsahuje splatené vklady, pohľadávku vo výške nesplatených vkladov, zriaďovacie náklady, ZI zapísané do OR..

Vychádzam z toho, že ja do vzniku už vlastne mám celé ZI splatené ako aj uhradené zriaďovacie náklady.

Poradíte prosím?

A ešte taká jedna maličkosť.. čo v prípade, že v zmluve mám aj takú klauzulu, že predpokladané zriaďovacie náklady budú 25.000 tis. Sk? Mám o taktiež účtovať? A ako? :confused:
Kika69
08.03.09,22:31
Ibiza ja som sa práve dnes pasovala s otváracou súvahou.
Robila som ju podľa týchto príspevkov http://www.porada.sk/t105372-zdanovacie-obdobie-v-danovom-priznani-pri-vzniku-s-r-o.html Otváraciu súvahu mám účtovanú na účtoch 353,411 a 417. Ale som do nej nezahrnula ani splatenie ZI ani zriaďovacie náklady. Ale by ma to zaujímalo, ako to má byť správne, lebo po prečítaní § 25 Postupov účtovania si myslím, že máš pravdu. A tiež neviem, ako to je s otváracou súvahou, že či sa má uviesť do súvahy k 31.12.2008 ako bezprostredne predchádzajúce účtovné obdobie, keďže som hľadala to Opatrenie MF § 2 ods. 2, ktoré je v príspevkoch spomínané, našla som, ale tým Opatrením sa ustanovujú podrobnosti o usporiadaní, označovaní a obsahovom vymedzení položiek individuálnej účtovnej závierky a rozsahu údajov určených z individuálnej účtovnej závierky na zverejnenie pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva, takže podľa mňa platia len pre individuálnu účtovnú uzávierku.
Možno sa mýlim :confused:, tiež by som bola zvedavá, ako sa k tomu vyjadria ostatní.
ibiza
09.03.09,06:27
No tak ten článok, ktorý je v tom tvojom linku je fakt zaujímavý, v podstate som prišla na to, že namiesto 211 mi do otváracej súvahy vstúpi 378 a vidí sa mi to aj celkom logické. Ešte by ma zaujímali tie zriaďovacie výdavky..
liba2
09.03.09,06:46
Kika69
09.03.09,06:52
Ibiza, mne z toho vychádza, že účet 378 by sa mal použiť, ak bolo ZI vložené na účet. Mne táto podmienka nesedí, takže musím účtovať cez 211.
A uvedieš stavy z otváracej súvahy do bezprostredne predchádzajúceho účtovného obdobia?
emarosl
09.03.09,07:10
Kika69 my sme použili 378 aj pre prípad, že bol splatený vklad pred vznikom spoločnosti a po vzniku spoločnosti bol vložený do pokladne.

Vychádzali sme z ustanovenia Obchodného zákonníka (§ 60 ods. 3), ktorý hovorí v prvej vete:

Po vzniku spoločnosti je osoba spravujúca vklady povinná odovzdať ich bez zbytočného odkladu spoločnosti.

To znamená, v momente vzniku spoločnosti (keď ešte spoločnosť neotvorila pokladňu), eviduje spoločnosť pohľadávku voči správcovi vkladu (účet 378). Takto to vstupuje do našej otváracej súvahy (378 oproti 411 - zjednodušene povedané, lebo tiež máme prípad, že vklady boli splatené pre vznikom spoločnosti).

Po vzniku spoločnosti správca vkladu prišiel a doniesol splatené vklady, ktoré sa vložili do pokladne. A toto je už účtovný prípad, ktorý nám už nestúpil do otváracej súvahy.

Nechcem Vás mýliť - to je môj názor. Súhlasíte s ním? A prajem Vám pekné ráno! :-)
emarosl
09.03.09,07:14
Ibiza, mne z toho vychádza, že účet 378 by sa mal použiť, ak bolo ZI vložené na účet. Mne táto podmienka nesedí, takže musím účtovať cez 211.
A uvedieš stavy z otváracej súvahy do bezprostredne predchádzajúceho účtovného obdobia?

Kika69 - § 2 ods. 2 opatrenia pre účtovnú závierku v podvojnom účtovníctve znie nasledovne:

(2) Pri zostavení prvej účtovnej závierky po vzniku účtovnej jednotky sa v súvahe v stĺpcoch 3 a 5 vykazujú údaje z otváracej súvahy. Vo výkaze ziskov a strát sa údaje v stĺpci 2 nevykazujú.

My sme uviedli otváraciu súvahu do bezprostredne predchádzajúceho účtovného obdobia (tak ako sme už tu na Porade písali :) ).
Kika69
09.03.09,08:14
Emarosl som rada, že si sa ozval.:) Chcela som sa ťa spýtať, či mi môžeš poradiť, kde to Opatrenie MF nájdem, kde sa píše o tom bezprostrednom predchádzajúcom účtovnom období. Ja som totiž otváraciu súvahu uviedl do uvedených stĺpcov, len som potom hľadala to Opatrenie MF na stránke MF a nemôžem ho nájsť. Takýto bod som našla len pre individuálnu účtovnú uzávierku. Môžeš mi prosím ťa hodiť link?
Ešte jedna možno "hlúpa" otázka, ale o tom že vznikajúca s.r.o. odovzdá peniaze správcovi vkladu by mal byť nejaký zápis? Keď ja také niečo nemám, môžem použiť ten účet 378?
Inak som to všetko pochopila. Ďakujem krásne a tebe tiež pekný deň.;)
emarosl
09.03.09,08:25
Takýto bod som našla len pre individuálnu účtovnú uzávierku. Môžeš mi prosím ťa hodiť link?


http://www.porada.sk/t105372-p2-zdanovacie-obdobie-v-danovom-priznani-pri-vzniku-s-r-o.html

Toto opatrenie už je na Porade. Len teraz z tvojej otázky neviem, či som ťa správne pochopil. Stačí ti to takto? Alebo to potrebuješ pre inú ako individuálnu účtovnú záviekru (konsolidovanú účtovnú záviekru?)?
emarosl
09.03.09,08:33
Ešte jedna možno "hlúpa" otázka, ale o tom že vznikajúca s.r.o. odovzdá peniaze správcovi vkladu by mal byť nejaký zápis? Keď ja také niečo nemám, môžem použiť ten účet 378?


Určite to nie je "hlúpa" otázka. Aj my sme ju zvažovali a nakoniec sme použili 378, lebo:

1. Obchodný zákonník (§ 60 ods. 1) hovorí:

(1) Časti vkladov spoločníkov splatené pred vznikom spoločnosti spravuje zakladateľ, ktorý je tým poverený v spoločenskej zmluve (ďalej len „správca vkladu“). Spoločenská zmluva môže správou vkladov poveriť aj banku alebo pobočku zahraničnej banky (ďalej len „banka"), aj keď nie je zakladateľom spoločnosti. Vlastnícke práva ku vkladom alebo k ich častiam splateným pred vznikom spoločnosti, prípadne aj iné práva k týmto vkladom prechádzajú na spoločnosť dňom jej vzniku. Vlastnícke právo k nehnuteľnosti nadobúda však spoločnosť až vkladom vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností na základe písomného vyhlásenia vkladateľa opatreného osvedčením o pravosti jeho podpisu. Ak sa na prevod práva k predmetu nepeňažného vkladu vyžaduje zápis do osobitnej evidencie podľa osobitného zákona, je štatutárny orgán spoločnosti povinný podať návrh na zápis do tejto evidencie do 15 dní od vzniku spoločnosti.

2. V spoločenskej zmluve máme presne zadefinované, kto je poverený správou vkladu pred vznikom spoločnosti a voči tejto osobe sme vykázali pri vzniku spoločnosti pohľadávku.

Čo si o tom myslíš, Kika69?
emarosl
09.03.09,08:46
o tom že vznikajúca s.r.o. odovzdá peniaze správcovi vkladu by mal byť nejaký zápis? Keď ja také niečo nemám, môžem použiť ten účet 378?

Nemôže byť alternatívnym dokladom pre tento zápis spoločenská zmluva, ktorá ustanovuje správcu vkladu?
emarosl
09.03.09,09:18
Kika69 my sme použili 378 aj pre prípad, že bol splatený vklad pred vznikom spoločnosti a po vzniku spoločnosti bol vložený do pokladne.

Vychádzali sme z ustanovenia Obchodného zákonníka (§ 60 ods. 3), ktorý hovorí v prvej vete:

Po vzniku spoločnosti je osoba spravujúca vklady povinná odovzdať ich bez zbytočného odkladu spoločnosti.

To znamená, v momente vzniku spoločnosti (keď ešte spoločnosť neotvorila pokladňu), eviduje spoločnosť pohľadávku voči správcovi vkladu (účet 378). Takto to vstupuje do našej otváracej súvahy (378 oproti 411 - zjednodušene povedané, lebo tiež máme prípad, že vklady boli splatené pre vznikom spoločnosti).

Po vzniku spoločnosti správca vkladu prišiel a doniesol splatené vklady, ktoré sa vložili do pokladne. A toto je už účtovný prípad, ktorý nám už nestúpil do otváracej súvahy.

Nechcem Vás mýliť - to je môj názor. Súhlasíte s ním? A prajem Vám pekné ráno! :-)

Ešte sme našli článok od Ing. Dušana Dobšoviča s názvom "Komanditná spoločnosť - špecifické prípady účtovania", kde sa okrem iného píše:

"Ku dňu vzniku (t.j. ku dňu zápisu do obchodného registra) sa právnická osoba z pohľadu zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve stáva účtovnou jednotkou a k tomuto dátumu otvára svoje účtovné knihy stanovené týmto zákonom. Ku dňu svojho vzniku účtovné jednotky zostavujú tzv. otváraciu súvahu. Keďže táto súvaha musí zodpovedať právnemu stavu účtovnej jednotky ku dňu jej vzniku, bude obsahovať najmä:
- v aktívach
– pohľadávky za nesplatené vklady do vlastného imania,
– splatené vklady ako iné pohľadávky voči správcovi vkladov (keďže možno predpokladať, že ku dňu vzniku správca vkladov ešte nepreviedol vklady na spoločnosť – napr. z dôvodu, že účtovná jednotka ešte nemá otvorený účet v banke),
– zriaďovacie náklady,
- v pasívach
– základné imanie zapísané v obchodnom registri,
– rezervný fond, ak je tvorený príplatkami spoločníkov už pri vzniku spoločnosti.
Samozrejme súčasťou otváracej súvahy môžu byť aj ďalšie skutočnosti uvedené v písomnostiach súvisiacich so založením a vznikom obchodnej spoločnosti."

Mám toto chápať tak, že ak ešte v deň vzniku prevedie správca vkladu na spoločnosť vklady, tak už nevykazujem 378 a do otváracej súvahy vstupuje 211?

Uf, asi sa začíname do toho zamotávať :rolleyes:
Kika69
09.03.09,09:19
Nemôže byť alternatívnym dokladom pre tento zápis spoločenská zmluva, ktorá ustanovuje správcu vkladu?

Podľa mňa môže, keď to tam máš, ale ako ja čítam tú našu spoločenskú zmluvu, tak tam nie je žiadna zmienka o správcovi vkladu, len je tam jednoducho konštatované, že vklady spoločníkov sú splatené v plnej výške.:confused:
Kika69
09.03.09,09:27
http://www.porada.sk/t105372-p2-zdanovacie-obdobie-v-danovom-priznani-pri-vzniku-s-r-o.html

Toto opatrenie už je na Porade. Len teraz z tvojej otázky neviem, či som ťa správne pochopil. Stačí ti to takto? Alebo to potrebuješ pre inú ako individuálnu účtovnú záviekru (konsolidovanú účtovnú záviekru?)?

Ďakujem, ani som si nevšimla, že si to Opatrenie "pricapil" do predošlej témy. Len práveže sa to týka individuálnej účtovnej uzávierky a tú podľa § 17 a Zák. o účtovníctve
§ 17a
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16088-zakon-o-uctovnictve-ucinnost-od-01-01-2009-a.html#hore)

(1) Individuálnu účtovnú závierku podľa osobitných predpisov22a) zostavuje účtovná jednotka, ktorou je banka, pobočka zahraničnej banky, Exportno-importná banka Slovenskej republiky, správcovská spoločnosť, pobočka správcovskej spoločnosti, poisťovňa okrem zdravotnej poisťovne, 19) pobočka zahraničnej poisťovne, zaisťovňa, pobočka zahraničnej zaisťovne, Slovenská kancelária poisťovateľov, dôchodková správcovská spoločnosť, doplnková dôchodková spoločnosť a Burza cenných papierov; rovnako postupuje aj účtovná jednotka zriadená osobitným predpisom.22aaa)

(2) Podľa odseku 1 postupuje aj účtovná jednotka neuvedená v odseku 1, ak je obchodnou spoločnosťou, ktorá najmenej dve po sebe idúce účtovné obdobia spĺňa aspoň dve z týchto podmienok:

a) celková suma majetku presiahla 165 969 594, 40 eura, pričom sumou majetku sa rozumie suma zistená zo súvahy v ocenení neupravenom o položky podľa § 26 ods. 3,
b) čistý obrat presiahol 165 969 594, 40 eura,
c) priemerný prepočítaný počet zamestnancov v jednotlivom účtovnom období presiahol 2 000.

Ja nezostavujem ani individuálnu ani konsolidovanú účt. uzávierku. Tak neviem či to platí aj pre mňa.:confused:
emarosl
09.03.09,09:30
Podľa mňa môže, keď to tam máš, ale ako ja čítam tú našu spoločenskú zmluvu, tak tam nie je žiadna zmienka o správcovi vkladu, len je tam jednoducho konštatované, že vklady spoločníkov sú splatené v plnej výške.:confused:

Kika69 podľa mňa musí spoločenská zmluva obsahovať určenie správcov vkladu (i keď ja nie som právnik). Mne to vyplýva z § 110 Obchodného zákonníka:

§ 110

(1) Spoločenská zmluva musí obsahovať:

a) obchodné meno a sídlo spoločnosti,

b) určenie spoločníkov uvedením názvu a sídla právnickej osoby alebo mena a bydliska fyzickej osoby,

c) predmet podnikania (činnosti),

d) výšku základného imania a výšku vkladu každého spoločníka a výšku splatených vkladov pri založení spoločnosti včítane spôsobu a lehoty splácania vkladu, a pokiaľ ide o nepeňažné vklady, aj ich predmet a určenie peňažnej sumy, v akej sa nepeňažný vklad započítava na vklad spoločníka, ku ktorému sa zaviazal,

e) mená a bydliská a rodné čísla prvých konateľov spoločnosti a spôsob, akým konajú v mene spoločnosti; pri zahraničnej fyzickej osobe sa uvádza dátum narodenia, ak rodné číslo nebolo pridelené,

f) mená a bydliská a rodné čísla členov prvej dozornej rady, pokiaľ sa zriaďuje; pri zahraničnej fyzickej osobe sa uvádza dátum narodenia, ak rodné číslo nebolo pridelené,

g) určenie správcu vkladov podľa § 60 ods. 1,

h) výšku rezervného fondu, ak spoločnosť vytvára rezervný fond pri svojom vzniku, a výšku, do ktorej je spoločnosť povinná rezervný fond dopĺňať, a spôsob dopĺňania,

i) výhody poskytnuté osobám podieľajúcim sa na založení spoločnosti alebo na činnostiach smerujúcich k nadobudnutiu oprávnenia na jej činnosť,

j) predpokladané náklady spoločnosti súvisiace so založením a vznikom spoločnosti,

k) ďalšie údaje, ak tak ustanovuje zákon.

(2) Spoločenská zmluva môže určiť, že spoločnosť vydá stanovy, ktoré upravia vnútornú organizáciu spoločnosti a podrobnejšie niektoré záležitosti obsiahnuté v spoločenskej zmluve.
Kika69
09.03.09,09:30
A či dať zriaďovacie náklady do otváracej súvahy z toho som už úplne K.O., ale Ibiza má pravdu lebo tak to uvádza aj spomínaný § 25 Postupov účtovania.
Budem úprimná, dnes som chcela uzávierku odovzdať spoločníkom, ale teraz som už úúúúplne bezradná.:mee:
Kika69
09.03.09,09:33
Emarosl máš pravdu, žeby spoločenská zmluva mala obsahovať aj ten bod, ale tá naša ju neobsahuje.:(
ibiza
09.03.09,09:38
Súhlasim s tebou emarosl, zdá sa mi logické použiť účet 378 a je jedno či ide o 211 či o 221, pred vznikom spoločnosti nemôžeme vlastne účtovať 211 keďže spoločnosť ešte pokladňu nemá. A dík aj za to opatrenie.
Tie zriaďovacie výdavky si ešte pozriem, ale neskôr... lebo praaacujem..
emarosl
09.03.09,09:40
Ďakujem, ani som si nevšimla, že si to Opatrenie "pricapil" do predošlej témy. Len práveže sa to týka individuálnej účtovnej uzávierky a tú podľa § 17 a Zák. o účtovníctve
§ 17a
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16088-zakon-o-uctovnictve-ucinnost-od-01-01-2009-a.html#hore)

(1) Individuálnu účtovnú závierku podľa osobitných predpisov22a) zostavuje účtovná jednotka, ktorou je banka, pobočka zahraničnej banky, Exportno-importná banka Slovenskej republiky, správcovská spoločnosť, pobočka správcovskej spoločnosti, poisťovňa okrem zdravotnej poisťovne, 19) pobočka zahraničnej poisťovne, zaisťovňa, pobočka zahraničnej zaisťovne, Slovenská kancelária poisťovateľov, dôchodková správcovská spoločnosť, doplnková dôchodková spoločnosť a Burza cenných papierov; rovnako postupuje aj účtovná jednotka zriadená osobitným predpisom.22aaa)

(2) Podľa odseku 1 postupuje aj účtovná jednotka neuvedená v odseku 1, ak je obchodnou spoločnosťou, ktorá najmenej dve po sebe idúce účtovné obdobia spĺňa aspoň dve z týchto podmienok:

a) celková suma majetku presiahla 165 969 594, 40 eura, pričom sumou majetku sa rozumie suma zistená zo súvahy v ocenení neupravenom o položky podľa § 26 ods. 3,
b) čistý obrat presiahol 165 969 594, 40 eura,
c) priemerný prepočítaný počet zamestnancov v jednotlivom účtovnom období presiahol 2 000.

Ja nezostavujem ani individuálnu ani konsolidovanú účt. uzávierku. Tak neviem či to platí aj pre mňa.:confused:

Kika69, a nie je to tak, že zostavuješ individuálnu účtovnú závierku, ale nezostavuješ individuálnu účtovnú závierku podľa osobitných predpisov (§ 17a zákona o účtovníctve)?

Môžeš sa pozrieť tu:

http://www.porada.sk/t30787-individualna-uctovna-zavierka.html

Ešte hľadám ďalšie info k individuálnej účtovnej závierke.
emarosl
09.03.09,09:43
A či dať zriaďovacie náklady do otváracej súvahy z toho som už úplne K.O., ale Ibiza má pravdu lebo tak to uvádza aj spomínaný § 25 Postupov účtovania.
Budem úprimná, dnes som chcela uzávierku odovzdať spoločníkom, ale teraz som už úúúúplne bezradná.:mee:

Aj my sa už dostááááávame do tejto fázy!
emarosl
09.03.09,09:51
Kika69, a nie je to tak, že zostavuješ individuálnu účtovnú závierku, ale nezostavuješ individuálnu účtovnú závierku podľa osobitných predpisov (§ 17a zákona o účtovníctve)?

Môžeš sa pozrieť tu:

http://www.porada.sk/t30787-individualna-uctovna-zavierka.html

Ešte hľadám ďalšie info k individuálnej účtovnej závierke.

http://www.uctovnictvo.sk/index.php?option=com_content&task=blogcategory&id=84&Itemid=289
emarosl
09.03.09,09:53
Kika69, a nie je to tak, že zostavuješ individuálnu účtovnú závierku, ale nezostavuješ individuálnu účtovnú závierku podľa osobitných predpisov (§ 17a zákona o účtovníctve)?

Môžeš sa pozrieť tu:

http://www.porada.sk/t30787-individualna-uctovna-zavierka.html

Ešte hľadám ďalšie info k individuálnej účtovnej závierke.

http://www2.ceniga.sk/files/materialy/Sem_UZ_zima2008/UZ_08_01.doc
Kika69
09.03.09,10:21
http://www2.ceniga.sk/files/materialy/Sem_UZ_zima2008/UZ_08_01.doc

Čítam, čítam.... k akému záveru si prišiel? Neviem, ale ja mám stále názor, že to Opatrenie sa vzťahuje na tie spol. ktoré, sú uvedené pod § 17a.
Aj § 6 zák. o účt. píše že účtov. jednotka zostavuje
a) riadnu účtovnú závierku
b) mimoriadnu účtovnú závierku
c) priebežnú účtovnú závierku.

A možno sa mýlim.:confused:
Kika69
09.03.09,10:22
Inak sú super tie materiály, ktoré si sem pricapil.
emarosl
09.03.09,10:26
Čítam, čítam.... k akému záveru si prišiel? Neviem, ale ja mám stále názor, že to Opatrenie sa vzťahuje na tie spol. ktoré, sú uvedené pod § 17a.
Aj § 6 zák. o účt. píše že účtov. jednotka zostavuje
a) riadnu účtovnú závierku
b) mimoriadnu účtovnú závierku
c) priebežnú účtovnú závierku.

A možno sa mýlim.:confused:

Kika69, a podľa akého opatrenia si zostavila súvahu, výkaz ziskov a strát, poznámky? Nie náhodou podľa opatrenia č. 455/2003-92 v aktuálnom znení?
emarosl
09.03.09,10:32
Čítam, čítam.... k akému záveru si prišiel? Neviem, ale ja mám stále názor, že to Opatrenie sa vzťahuje na tie spol. ktoré, sú uvedené pod § 17a.
Aj § 6 zák. o účt. píše že účtov. jednotka zostavuje
a) riadnu účtovnú závierku
b) mimoriadnu účtovnú závierku
c) priebežnú účtovnú závierku.

A možno sa mýlim.:confused:

Kika69, opatrenie, ktoré nájdeš tu:

http://www.porada.sk/t105372-p2-zdanovacie-obdobie-v-danovom-priznani-pri-vzniku-s-r-o.html

má číslo 4455/2003-92. A na stránkach daňového riaditeľstva sa píše:

Účtovné výkazy za roky 2007 a 2008 pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva
Účtovné výkazy pre účtovné jednotky účtujúce v sústave podvojného účtovníctva, ktoré používajú postupy účtovania a rámcovú účtovnú osnovu pre podnikateľov (Opatrenie č. 23054/2002-92 v znení zmien a doplnkov)
- Súvaha (http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/tlaciva_danovych_priznani/data/suv0207.pdf) - (Súvaha Úč POD 1-01) - príloha č. 1 k opatreniu č. 4455/2003 - 92, príloha č. 1 k opatreniu č. MF/25812/2006 - 74
- Výkaz ziskov a strát (http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/tlaciva_danovych_priznani/data/vzas0207.pdf) - (Výkaz ziskov a strát Úč POD 2-01) príloha č. 2 k opatreniu č. 4455/2003 - 92, príloha č. 2 k opatreniu č. MF/25812/2006 - 74
- Súvaha priebežnej účtovnej závierky (http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/tlaciva_danovych_priznani/data/suprucza_08.pdf) (Súvaha Úč POD 1-04) - rok 2008
- Výkaz ziskov a strát priebežnej účtovnej závierky (http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/tlaciva_danovych_priznani/data/vyzistrpructza_08.pdf) (Výkaz ziskov a strát Úč POD 2-04) - rok 2008


Ešte stále si myslíš, že sa toto opatrenie nevzťahuje na tvoju firmu? Čo si o tom myslíte ostatní?
Kika69
09.03.09,10:44
Kika69, opatrenie, ktoré nájdeš tu:

http://www.porada.sk/t105372-p2-zdanovacie-obdobie-v-danovom-priznani-pri-vzniku-s-r-o.html

má číslo 4455/2003-92. A na stránkach daňového riaditeľstva sa píše:

Účtovné výkazy za roky 2007 a 2008 pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva
Účtovné výkazy pre účtovné jednotky účtujúce v sústave podvojného účtovníctva, ktoré používajú postupy účtovania a rámcovú účtovnú osnovu pre podnikateľov (Opatrenie č. 23054/2002-92 v znení zmien a doplnkov)
- Súvaha (http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/tlaciva_danovych_priznani/data/suv0207.pdf) - (Súvaha Úč POD 1-01) - príloha č. 1 k opatreniu č. 4455/2003 - 92, príloha č. 1 k opatreniu č. MF/25812/2006 - 74
- Výkaz ziskov a strát (http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/tlaciva_danovych_priznani/data/vzas0207.pdf) - (Výkaz ziskov a strát Úč POD 2-01) príloha č. 2 k opatreniu č. 4455/2003 - 92, príloha č. 2 k opatreniu č. MF/25812/2006 - 74
- Súvaha priebežnej účtovnej závierky (http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/tlaciva_danovych_priznani/data/suprucza_08.pdf) (Súvaha Úč POD 1-04) - rok 2008
- Výkaz ziskov a strát priebežnej účtovnej závierky (http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/tlaciva_danovych_priznani/data/vyzistrpructza_08.pdf) (Výkaz ziskov a strát Úč POD 2-04) - rok 2008
Ešte stále si myslíš, že sa toto opatrenie nevzťahuje na tvoju firmu? Čo si o tom myslíte ostatní?

Vďaka Emarosl, teraz si ma presvedčil. Vlastne medzi tým som si to našla aj sama teda pozrela číslo zo svojej súvahy MF SR č. 25812/1/2006 a na stránke MF som si vyhľadala, že to je vlastne opatrenie k tej pôvodnej prílohe 4455/200-92. Ešte raz ďakujem za ochotu a nehnevaj sa na mňa, pridala som aj ocenenie..;)
Kika69
09.03.09,10:55
A môžem ten účet 378 použiť aj vtedy, keď ako som už uviedla v spoločenskej zmluve nie je zmienka o správcovi vkladu? Asi nie však?
emarosl
09.03.09,11:07
A môžem ten účet 378 použiť aj vtedy, keď ako som už uviedla v spoločenskej zmluve nie je zmienka o správcovi vkladu? Asi nie však?

Kika69, možno by pomohlo zodpovedať otázku, kto mal tie peniaze pred vznikom spoločnosti? Zriaďovateľ? Ak áno, podľa mňa sa môže použiť 378 - pohľadávka voči zriaďovateľovi. A keď to vloží na účet, môže sa účtovať 221/378. Čo si o tom myslíš?

Ďalšia otázka znie pre prípad, že boli vklady splatené pred vznikom spoločnosti v hotovosti - mohli byť splatené do pokladne spoločnosti, ak spoločnosť ešte nevznikla? Ak nemohli, rovnako by som použil účet 378 - pohľadávka voči tomu, kto mal peniaze do vzniku spoločnosti.

Ja mám teraz ale ešte inú dilemu - musí otváracia súvaha zahŕňať všetky účtovné prípady uskutočnené v deň vzniku spoločnosti?

No snažím sa nájsť na to odpoveď. Prosím poraďta aj vy :)
emarosl
09.03.09,11:09
Ešte raz ďakujem za ochotu a nehnevaj sa na mňa, pridala som aj ocenenie..;)

Ja ďakujem krásne!
Kika69
09.03.09,11:28
Kika69, možno by pomohlo zodpovedať otázku, kto mal tie peniaze pred vznikom spoločnosti? Zriaďovateľ? Ak áno, podľa mňa sa môže použiť 378 - pohľadávka voči zriaďovateľovi. A keď to vloží na účet, môže sa účtovať 221/378. Čo si o tom myslíš?

Ďalšia otázka znie pre prípad, že boli vklady splatené pred vznikom spoločnosti v hotovosti - mohli byť splatené do pokladne spoločnosti, ak spoločnosť ešte nevznikla? Ak nemohli, rovnako by som použil účet 378 - pohľadávka voči tomu, kto mal peniaze do vzniku spoločnosti.

Ja mám teraz ale ešte inú dilemu - musí otváracia súvaha zahŕňať všetky účtovné prípady uskutočnené v deň vzniku spoločnosti?

No snažím sa nájsť na to odpoveď. Prosím poraďta aj vy :)

A opäť si ma presvedčil. Neviem, kto mal tie peniaze do vzniku spoločnosti, ale dám ich na 378 ako pohľadávku voči zriaďovateľovi. Zatiaľ som ich mala v otváracej súvahe na 353,ale keďže spoločníci ju už podľa spoločenskej zmluvy splatili v deň založenia, tak o tom na 353 nemôžem účtovať.
Môžem vlastne účtovať tie ID pred dátumom vzniku s.r.o. napr. s dátumom založenia?
Aké tam máš účtovné prípady v deň vzniku spoločnosti?
alušik
09.03.09,11:47
Ja osobne som účtovala podľa Janky - príspevok 49.;)
http://www.porada.sk/t5910-p5-vznik-s-r-o.html
Kika69
09.03.09,12:13
Ja osobne som účtovala podľa Janky - príspevok 49.;)
http://www.porada.sk/t5910-p5-vznik-s-r-o.html

Vlastne aj ja mám zatiaľ otváraciu súvahu podľa Janky, len tam je účtované v otváracej súvahe na 353, 411 a 417. Lenže tiež si myslím, že na účte 353 by nemal byť zostatok, keďže spoločníci už ZI splatili.

Ja som rozmýšľala nad týmto postupom:
Deň založenia s.r.o. 28.1.2008
353/411 200 000 Sk
353/417 10 000 Sk
378/353 210 000 Sk vklad splatený správcovi
518/365 zriaďovacie výdavky (dňom, keď boli nakúpené)
538/365 kolky (dňom, keď boli nakúpené)

Deň vzniku
211/378 vklad peň. prostr. splatený správcom
365/211 úhrada zriaďovacích poplatkov spoločníkom

Len do nákladov sa asi pred vznikom spol. účtovať nemôže alebo?
alušik
09.03.09,12:50
Priznám sa, že už mám z toho hlavu v smútku. Zistila som, že som do s.r.o. založenej v r.2007 neuviedla to predchádzajúce obdobie.:mee:
Zisťujem, že čím viac o tom čítam, tým viac sa zamotávam a pochybujem o nejakom postupe.
Pochopila som to zo všetkých príspevkov tak, že do otváracej súvahy by malo vstúpiť len tá časť účtovania
353/411
353/417
378/353
to ostatné už síce zaúčtuješ v deň zápisu do OR, ale do otváracej súvahy to nepôjde.
emarosl
09.03.09,12:52
Len do nákladov sa asi pred vznikom spol. účtovať nemôže alebo?

Už som zase tu. Dnes máme plný deň. My sme všetko účtovali až odo dňa vzniku spoločnosti. Vychádzali sme z nasledovného:

V zmysle§ 4 ods. 1 zákona č. 431/2002 Z.z. o účtovníctve účtovné jednotky - právnické osoby - vedú účtovníctvo odo dňa svojho vzniku.

Podľa § 62 ods. 1 zákona č. 513/1991 Zb. Obchodný zákonník spoločnosť vzniká dňom, ku ktorému bola zapísaná do obchodného registra.

Z toho mi vyplýva, že výdavky, ktoré s.r.o. vznikli v období medzi založením a vznikom, sa účtujú s dátumom jej vzniku. Čo si o tom myslíte?
emarosl
09.03.09,12:55
Priznám sa, že už mám z toho hlavu v smútku. Zistila som, že som do s.r.o. založenej v r.2007 neuviedla to predchádzajúce obdobie.:mee:
Zisťujem, že čím viac o tom čítam, tým viac sa zamotávam a pochybujem o nejakom postupe.
Pochopila som to zo všetkých príspevkov tak, že do otváracej súvahy by malo vstúpiť len tá časť účtovania
353/411
353/417
378/353
to ostatné už síce zaúčtuješ v deň zápisu do OR, ale do otváracej súvahy to nepôjde.

Alušik, aj my to máme presne takto. Ešte priložím jeden článok, čo sme našli. Mohli by ste sa na tento článok pozrieť a napísať mi, či súhlasíte so mnou, že do otváracej súvahy nemusia ísť všetky účtovné prípady účtované v účtovníctve v deň vzniku spoločnosti?
liba2
09.03.09,12:56
áno :)

Už som zase tu. Dnes máme plný deň. My sme všetko účtovali až odo dňa vzniku spoločnosti. Vychádzali sme z nasledovného:

V zmysle§ 4 ods. 1 zákona č. 431/2002 Z.z. o účtovníctve účtovné jednotky - právnické osoby - vedú účtovníctvo odo dňa svojho vzniku.

Podľa § 62 ods. 1 zákona č. 513/1991 Zb. Obchodný zákonník spoločnosť vzniká dňom, ku ktorému bola zapísaná do obchodného registra.

Z toho mi vyplýva, že výdavky, ktoré s.r.o. vznikli v období medzi založením a vznikom, sa účtujú s dátumom jej vzniku. Čo si o tom myslíte?
emarosl
09.03.09,13:06
Ešte priložím jeden článok, čo sme našli.

Ešte sme našli článok od Ing. Dušana Dobšoviča s názvom "Účtovanie v spol. s r.o. – špecifické prípady", kde sa okrem iného píše nižšie uvedené (do tlače to išlo 16.10.2008). Prosím Vás, len dúfam, že neporušujem autorský zákon. Ak áno, môžete mi dať vedieť?

A tu je časť z článku od Ing. Dušana Dobšoviča s názvom "Účtovanie v spol. s r.o. – špecifické prípady":

„Ku dňu vzniku (t.j. ku dňu zápisu do obchodného registra) sa právnická osoba z pohľadu zákona o účtovníctve stáva účtovnou jednotkou a k tomuto dátumu otvára svoje účtovné knihy stanovené týmto zákonom. Ku dňu svojho vzniku účtovné jednotky zostavujú tzv. otváraciu súvahu. Keďže táto súvaha musí zodpovedať právnemu stavu účtovnej jednotky ku dňu jej vzniku, bude obsahovať najmä:
- v aktívach
– pohľadávky za nesplatené vklady do vlastného imania,
– splatené vklady ako iné pohľadávky voči správcovi vkladov (keďže možno predpokladať, že ku dňu vzniku správca vkladov ešte nepreviedol vklady na spoločnosť – napr. z dôvodu, že účtovná jednotka ešte nemá otvorený účet v banke),
– zriaďovacie náklady,
- v pasívach
– základné imanie zapísané v obchodnom registri,
– rezervný fond, ak je tvorený príplatkami spoločníkov už pri vzniku spoločnosti.
Samozrejme súčasťou otváracej súvahy môžu byť aj ďalšie skutočnosti uvedené v písomnostiach súvisiacich so založením a vznikom obchodnej spoločnosti.“

Základné imanie a jeho zmeny sa účtujú v účtovej triede 4 – Kapitálové účty a dlhodobé záväzky v rámci vlastného imania účtovnej jednotky. Samotné základné imanie sa účtuje v účtovej skupine 41 – Základné imanie a kapitálové fondy na účtoch 411 – Základné imanie a jeho zmeny aj na účte 419 – Zmeny základného imania. Obsahová náplň týchto účtov je uvedená v § 59 postupov účtovania. V súvislosti s účtovaním základného imania však prichádza do úvahy aj účtovanie na ďalších účtoch, napr. 417 – Zákonný rezervný fond z kapitálových vkladov, 421 – Zákonný rezervný fond, 353 – Pohľadávky za upísané vlastné imanie, 365 – Ostatné záväzky voči spoločníkom a členom, 367 – Záväzky z upísaných nesplatených cenných papierov a vkladov, príp. 378 – Iné pohľadávky.
Príklad 1
Účtovanie založenia s.r.o.
Dvaja spoločníci (A – fyzická osoba, B – s.r.o.) uzavreli spoločenskú zmluvu o založení spoločnosti s ručením obmedzeným, kde určili základné imanie vo výške 2 000 000 Sk. Vklad oboch spoločníkov je rovnaký (1 000 000 Sk), obidva sú v peňažnej forme. Peňažný vklad spoločníka A bol splatený pred vznikom spoločnosti v polovičnej výške, vklad spoločníka B bol splatený pred vznikom spoločnosti v plnej výške. Správou vkladov bola poverená banka, v ktorej po vzniku spoločnosť otvorila svoj účet. Spoločníci sa rozhodli v súlade s § 124 Obchodného zákonníka nevytvoriť pri vzniku s.r.o. rezervný fond.
Pri účtovaní základného imania spoločnosti s ručením obmedzeným sa postupuje v zmysle § 25 ods. 4 postupov účtovania obdobne ako pri akciovej spoločnosti. Aj v prípade novovzniknutej s.r.o. je prvým účtovným prípadom zaúčtovanie pohľadávky za upísané základné imanie spoločníkmi na účte 353 – Pohľadávky za upísané vlastné imanie so súvzťažným zápisom v prospech účtu 411 – Základné imanie. Účtuje sa na základe interného účtovného dokladu vyhotoveného v súlade so spoločenskou zmluvou a výpisom z obchodného registra. Aj v tomto prípade je potrebné naplniť požiadavku § 59 ods. 4 písm. d) postupov účtovania, aby bola osobitne na analytických účtoch účtu 411 vedená evidencia podľa jednotlivých spoločníkov, ktorí vložili vklad do základného imania.


Účtovný prípad
Suma v Sk
MD
D
-
vklad do základného imania spoločníkom A
1 000 000
353.01
411.01
-
vklad do základného imania spoločníkom B
1 000 000
353.02
411.02


Analytické členenie:
353.01 – Pohľadávka za vytvorené základné imanie voči spoločníkovi A
353.12 – Pohľadávka za vytvorené základné imanie voči spoločníkovi B
411.11 – Základné imanie vytvorené vkladom spoločníka A
411.12 – Základné imanie vytvorené vkladom spoločníka B
Poznámka
Druhé číslo v analytickom označení označuje spoločníka.

V súvislosti so splatením časti vkladov pred vznikom spoločnosti (podľa § 111 ods. 1 Obchodného zákonníka musí byť pred podaním návrhu na zápis spoločnosti do obchodného registra splatených najmenej 30 % každého peňažného vkladu a celková hodnota splatených peňažných vkladov spolu s hodnotou odovzdaných nepeňažných vkladov musí byť aspoň 100 000 Sk), so správou vkladov a prevodom týchto vkladov zo správcu na spoločnosť po jej vzniku bude spoločnosť s ručením obmedzeným účtovať aj o nasledovných účtovných prípadoch, z ktorých už nie všetky sú predmetom otváracej súvahy (pri konkrétnych účtovných prípadoch je uvedené, že ide, resp. nejde o súčasť otváracej súvahy s.r.o.).


Účtovný prípad
Suma v Sk
MD
D
Splatená časť vkladov pred vznikom spoločnosti, ktorá sa zúčtuje ako pohľadávka voči banke ako správcovi vkladu (vstupuje do otváracej súvahy s.r.o.)



-
splatená časť vkladu do základného imania spoločníkom A
500 000
378
353.01
-
splatený vklad do základného imania spoločníkom B
1 000 000
378
353.02
Prevod peňažných prostriedkov z banky (správcu) na bankový účet s.r.o. otvorený po vzniku spoločnosti (nevstupuje do otváracej súvahy s.r.o.)


1 500 000


221


378
Ďalšie splácanie vkladu nesplateného spoločníkmi pred zápisom do obchodného registra, t.j. inkaso pohľadávky za vytvorené základné imanie (nevstupuje do otváracej súvahy s.r.o.)



-
spoločník A v peniazoch
100 000
221
353.01
-
spoločník A vo forme nepeňažného vkladu (investičný




majetok)
400 000
022
353.01


Na základe uvedených účtovných prípadov je možné konštatovať, že otváracia súvaha novovzniknutej spoločnosti s ručením obmedzeným bude mať nasledovnú podobu:


Aktíva
-
pohľadávky za upísané akcie (účet 353)
500 000 Sk
-
pohľadávky voči správcovi vkladu z titulu splatených vkladov (účet 378)
1 500 000 Sk
SPOLU
2 000 000 Sk



Pasíva
-
základné imanie (účet 411)
2 000 000 Sk
SPOLU
2 000 000 Sk „
alušik
09.03.09,13:07
No a teraz v súvislosti s tým viem, že s.r.o. založenú v r.2008 ešte mám šancu opraviť - čo sa týka tej otváracej súvahy, tak to ma teší. Čo ma už neteší je, že nijako neopravím s.r.o. založenú v r.2007, takže sa môžem pripraviť na prípadnú pokutu za nedodržanie metodiky... však?
emarosl
09.03.09,13:11
Prosím Vás, súhlasíte s tým, že do otváracej súvahy nemusia ísť všetky účtovné prípady účtované v účtovníctve v deň vzniku spoločnosti?

Napr. keď v deň vzniku s.r.o. uhradí správca vkladu do pokladne vklady, musím to vykázať v otváracej súvahe? Ja si myslím, že nie, ale možno sa mýlim. Čo si o tom myslíte?
emarosl
09.03.09,13:15
No a teraz v súvislosti s tým viem, že s.r.o. založenú v r.2008 ešte mám šancu opraviť - čo sa týka tej otváracej súvahy, tak to ma teší. Čo ma už neteší je, že nijako neopravím s.r.o. založenú v r.2007, takže sa môžem pripraviť na prípadnú pokutu za nedodržanie metodiky... však?

Alušik, podľa mňa sa v tejto oblasti vyskytujú naozaj diferencované názory a správca dane by musel ísť do poriadnych podrobností, aby vedel posúdiť, či ste v roku 2007 postupovali nesprávne alebo nie. A ak to nemá žiadny vplyv na základ dane, tak neviem, či do toho pôjdu...
alušik
09.03.09,13:21
Prosím Vás, súhlasíte s tým, že do otváracej súvahy nemusia ísť všetky účtovné prípady účtované v účtovníctve v deň vzniku spoločnosti?

Napr. keď v deň vzniku s.r.o. uhradí správca vkladu do pokladne vklady prijaté ešte pred vznikom spoločnosti, nemusím to vykázať v otváracej súvahe len z dôvodu, že je to účtované v deň vzniku spoločnosti, však? Alebo sa mýlim?
Osobne si myslím, že si myslíš dobre.;) Vychádzam jednak z uvedeného článku v časti Prevod peňažných prostriedkov z banky (správcu) na bankový účet s.r.o. otvorený po vzniku spoločnosti (nevstupuje do otváracej súvahy s.r.o.) a tiež príspevkov od Janky Acsovej. Myslím si, že je to takto správne a otváraciu súvahu tak aj zostavím.:)
alušik
09.03.09,13:24
Alušik, podľa mňa sa v tejto oblasti vyskytujú naozaj diferencované názory a správca dane by musel ísť do poriadnych podrobností, aby vedel posúdiť, či ste v roku 2007 postupovali nesprávne alebo nie. A ak to nemá žiadny vplyv na základ dane, tak neviem, či do toho pôjdu...
Potichu budem dúfať, že to tak bude...:o
Ale čo viem, tak keď nenájdu nič, čo by bolo problematické v samotnom účtovaní, ktoré má vplyv na stanovenie správneho základu dane, tak sa chytajú teraz aj metodiky účtovania a postupov účtovania...
liba2
09.03.09,13:35
emarosl
09.03.09,15:08
A tu:

http://www.enoviny.sk/?highlighttext=otv%E1racia+s%FAvaha+v+a.s.&cid=10511

môžete čítať ešte toto:

Vaše otázky a naše odpovede 13.12.2005
Otváracia súvaha v a.s.
Čo všetko má obsahovať otváracia súvaha a od akého dátumu treba začať účtovať o konkrétnych účtovných prípadoch?



Otázka: Sme novozaloženou akciovou spoločnosťou. Pred vznikom spoločnosti sme nakupovali kolky, platili právne a notárske služby, nájomné, telefónne účty. Čo všetko má obsahovať otváracia súvaha a od akého dátumu treba začať účtovať o konkrétnych účtovných prípadoch?
Odpoveď: V novozaložených obchodných spoločnostiach sa začína účtovať až dňom ich vzniku, t.j. dňom zápisu do obchodného registra. Do tejto doby všetky záležitosti súvisiace so vznikom spoločnosti vybavujú osoby, ktoré konajú v mene spoločnosti pred jej vznikom (§ 64 Obchodného zákonníka) a svoje pohľadávky za vyúčtované zriaďovacie náklady uplatnia voči spoločnosti až po jej vzniku.
Prvým účtovným prípadom vzniknutej spoločnosti je zaúčtovanie pohľadávky za upísané vlastné imanie na účet 353 so súvzťažným zápisom v prospech účtu 411. Ďalší účtovný prípad vyplýva zo splatenia vkladov.
Súvaha, ktorú zostavujú účtovné jednotky ku dňu svojho vzniku (otváracia súvaha) podľa § 17 zákona o účtovníctve by mala zodpovedať právnemu stavu účtovnej jednotky ku dňu jej vzniku. To znamená, že v majetku budú obsiahnuté splatené vklady a pohľadávky za nesplatené vklady do vlastného imania. Vo vlastnom imaní bude vždy uvedená hodnota základného imania, ktorá musí súhlasiť s výpisom z obchodného registra, ďalej rezervný fond, ktorý vytvára akciová spoločnosť už pri vzniku (§ 217 Obchodného zákonníka).
Ak sa chcete dozvedieť viac aktuálnych informácií ohľadom účtovníctva, kliknite si tu. Zdroj: Verlag Dashöfer
Kika69
09.03.09,18:17
Nebola som tu celé poobedie, teraz som dočítala vaše príspevky k téme.
Môj záver - zhrnutie k otváracej súvahe je:

otváracia súvaha by mala obsahovať tieto účtovné zápisy:

353 (http://www.porada.sk/t59486-353-pohladavky-za-upisane-vlastne-imanie.html)/411 200 000 Sk ZI
353 (http://www.porada.sk/t59486-353-pohladavky-za-upisane-vlastne-imanie.html)/417 10 000 Sk rezervný fond
378 (http://www.porada.sk/t59503-378-ine-pohladavky.html)/353 210 000 Sk vklad splatený správcovi

všetky účtovné zápisy s dátumom vzniku spoločnosti.

ostatné účtovné zápisy tiež s dňom vzniku spol.: zriaďovacie výdavky, splatenie vkladu do pokl. resp na účet správcom (resp. so skutočným dátumun) už do otváracej súvahy nevstupujú.

Takto som sa to rozhodla spraviť. Akurát čo postrádam v každom odbornom článku sú zriaďovacie výdavky, o ktorých nie je zmienka v otváracej súvahe, pritom ich však § 25 Postupov účtovania v otváracej súvahe vyžaduje.
Neviem, mám pravdu, súhlasíte? Zmýlila som sa v niečom? Ak áno, prosím opravte ma. Vďaka.;)
ibiza
09.03.09,18:19
Emarosl súhlasím s tebou, čo sa týka otváracej súvahy, myslím, že to takto bude správne. Čo sa týka zriaďovacích nákladov platených ešte pred vznikom, tak tie asi zaúčtujem v ďeň vzniku s.r.o. a nebudem ich uvádzať do otváracej súvahy. Iné by bolo keby mali hodnotu viac ako 50 tis., to už sa dostanú na účet 011, v tom prípade by som ich už do otváracej súvahy dala. Čo myslíte?

A tie menšie výdavky plánujem zaúčtovať iba ako 518/211. Alebo niekde som tu čítala, že má byť 518/365. Neviete prečo? Veď zriaďovacie náklady sa môžu hradiť aj zo ZI, či nie?
Kika69
09.03.09,18:28
Emarosl súhlasím s tebou, čo sa týka otváracej súvahy, myslím, že to takto bude správne. Čo sa týka zriaďovacích nákladov platených ešte pred vznikom, tak tie asi zaúčtujem v ďeň vzniku s.r.o. a nebudem ich uvádzať do otváracej súvahy. Iné by bolo keby mali hodnotu viac ako 50 tis., to už sa dostanú na účet 011, v tom prípade by som ich už do otváracej súvahy dala. Čo myslíte?

Tiež si myslím, žeby to malo byť takto správne.
Ibiza a ty máš uvedeného správcu vkladu v spoločenskej zmluve?
Lebo ešte stále rozmýšľam nad tou 378, či ju použiť, keďže ja tam nemám žiadnu zmienku o správcovi vkladu, ale ani tak to nepovažujem za správne, keď budem mať v otváracej súvahe zostatok na 353, keďže spoločníci vklady splatili. Inak účet 378 neodporúča použiť ani Janka vo svojom príspevku.
http://www.porada.sk/101115-post14.html
Kika69
09.03.09,18:35
A tie menšie výdavky plánujem zaúčtovať iba ako 518/211. Alebo niekde som tu čítala, že má byť 518/365. Neviete prečo? Veď zriaďovacie náklady sa môžu hradiť aj zo ZI, či nie?

Ja ich účtujem 518/365 resp. 538/365 a následne 365/211, vlastne je to to isté čo si písala vyššie, len sa to "prevedie" cez účet 365 , ako preplatenie zriaďovacích výdavkov spoločníkom, ktorí ich pred vznikom spoločnosti platili z vlastného vrecka.
ibiza
09.03.09,19:56
Ja v spoločenskej zmluve mám uvedeného správcu vkladu. A zatiaľ vo všetkých takýchto zmluvách bol správca vkladu uvedený (pracovala som u právnika), mám dojem, že je to povinné. V mojej zmluve, keďže s.r.o. má len jedného spoločníka, tento je zároveň konateľom, ako aj správcom vkladu.

Čo sa týka tých zriaďovacích nákladov, ja ich asi predsa len šupnem do tej otváracej súvahy keď tak čítam § 25 opatrenia... Ale tak ako píšeš ty 518/365 a potom po vniku preúčtujem 211/365.
Kika69
09.03.09,21:46
Ja v spoločenskej zmluve mám uvedeného správcu vkladu. A zatiaľ vo všetkých takýchto zmluvách bol správca vkladu uvedený (pracovala som u právnika), mám dojem, že je to povinné. V mojej zmluve, keďže s.r.o. má len jedného spoločníka, tento je zároveň konateľom, ako aj správcom vkladu.

Čo sa týka tých zriaďovacích nákladov, ja ich asi predsa len šupnem do tej otváracej súvahy keď tak čítam § 25 opatrenia... Ale tak ako píšeš ty 518/365 a potom po vniku preúčtujem 211/365.

Áno uvedenie správcu vkladu je v zmluve povinné. Emarosl o tom písal v jednom zo svojich príspevkov. Tak podľa toho ako píšeš správcom vkladu, môže byť aj konateľ, resp. konatelia.
Ja som podobne uvažovala v prísp. č. 33, že do otváracej súvahy šupnúť 518/365. V podstate ku dňu vzniku s.r.o. to odzrkadľuje skutočnosť, že s.r.o. má záväzok voči spoločníkom z titulu zriaďovacích výdavkov, ktoré uhradili spoločníci z vlastného. Len fakt zaujímavé, že sa s tým nezaoberajú odborné články.
Ja to asi nechám tak a zriaďovacie výdavky do otváracej súvahy nedám. I keď to má svoju logiku.
Ešte teraz idem opraviť tú otváraciu súvahu a súvahu k 31.12.2008, zajtra to už musím odovzdať.
Kika69
09.03.09,21:48
A Emaroslovi patrí OBROVSKÉ ĎAKUJEM za veľké množstvo odborných článkov a linkov, ktoré nám sem pripojil. :);)
ibiza
09.03.09,21:55
Prišla som na to, že ani ja tam tie zriaďovacie výdavky nedám lebo potom v otváracej súvahe vychádza strata... a to je asi hlúposť. Zaúčtujem ich až v deň vzniku s.r.o.
emarosl
10.03.09,07:10
A Emaroslovi patrí OBROVSKÉ ĎAKUJEM za veľké množstvo odborných článkov a linkov, ktoré nám sem pripojil. :);)

MY VÁM VEĽMI PEKNE ĎAKUEJEME ZA VAŠE RADY, NÁZORY, POSTUPY... VEĽMI STE NÁM POMOHLI!

A tiež to uzatvárame tak isto ako ibiza. T.j. zriaďovacie výdavky nedávam do otváracej súvahy. Rovnako by sme ich museli vykázať ako hospodársky výsledok v podobe straty a nie ako dlhodobý nehmotný majetok, keďže ich hodnota je menšia ako 50 tis. Sk a spoločnosť sa rozhodla ich neaktivovať do dlhodobého nehmotného majetku. A zase dávať ich do otváracej súvahy do dlhodobého nehmotného majetku a po zostavení otváracej súvahy ich znova zaúčtovať do nákladov je podľa mňa nesprávne.

A ak nám správca dane bude tvrdiť, že zriaďovacie výdavky mali byť v zmysle postupov účtovania (§ 25) v otváracej súvahe, skúsime argumentovať tým, že doklady o týchto výdavkoch boli vzniknutej spoločnosti predložené spoločníkom až po tom, čo vznikla s.r.o.

Čo si o tom myslíte?
Kika69
10.03.09,07:26
EMAROSL ja si myslím, že to tak môže byť.
emarosl
10.03.09,07:53
A rovnako s Vami súhlasím a tiež si myslím, že otváracia súvaha nemusí obsahovať všetky účtovné prípady zaúčtované v deň vzniku spoločnosti (tak ako to vyplýva aj z už spomínaného príspevku Janky Acsovej č. 49).

A v prípade, že mi to správca dane napadne, plánujeme zatiaľ argumentovať tým, že:


V zmysle § 16 ods. 1 zákona č. 431/2002 Z.z. o účtovníctve účtovná jednotka, ktorá je právnickou osobou, otvorí účtovné knihy vždy:

ku dňu svojho vzniku, s výnimkou podľa odseku 2,
k prvému dňu účtovného obdobia,
ku dňu vstupu do likvidácie,
ku dňu účinnosti vyhlásenia konkurzu,
ku dňu nasledujúcemu po dni zrušenia bez likvidácie.
A aj v prípade otvorenia účtovných kníh k prvému dňu účtovného obdobia (napr. k 1.1.2009) sa všetky účtovné prípady s dňom uskutočnenia 1.1.2009 účtujú až po otvorení kníh (§ 16 ods. 1 písm. b). Preto by to malo analogicky platiť aj pre § 16 ods. 1 písm. a) zákona o účtovníctve, t.j. ak otvorím knihy v deň vzniku spoločnosti, účtovné prípady s dňom uskutočnenia rovnakým ako je deň vzniku spoločnosti sa účtujú až po otvorení kníh (t.j. ešte je možné v deň vzniku spoločnosti účtovať aj iné účtovné prípady a nielen tie, ktoré vstupujú do otváracej súvahy).


V zmysle § 17 ods. 7 zákona č. 431/2002 Z.z. o účtovníctve účtovná jednotka zostavuje otváraciu súvahu ku dňu

svojho vzniku,
vstupu do likvidácie,
účinnosti vyhlásenia konkurzu,
nasledujúcemu po dni zrušenia bez likvidácie.
Otváracia súvaha zostavená napr. ku dňu vstupu do likvidácie nadväzuje na mimoriadnu účtovnú závierku, ktorú spoločnosť zostavuje ku dňu predchádzajúcemu dňu vstupu do likvidácie. Pokiaľ sa nemýlime, tak táto otváracia súvaha ešte nezahŕňa účtovné prípady súvisiace s procesom likvidácie. O týchto sa účtuje až po otvorení kníh a zostavení otváracej súvahy a rovnako môžu byť účtované s dátumom vstupu do likvidácie. Analogicky by sa tento postup mohol použiť aj pre prípad otváracej súvahy zostavenej ku dňu vzniku spoločnosti.

Čo si o tom myslíte? Dúfam, že sme nič nepodcenili....

Prosím Vás, ak Vás napadajú iné relevantné argumenty pre to, že otváracia súvaha nemusí obsahovať všetky účtovné prípady zaúčtované v deň vzniku spoločnosti, mohli by ste ich uviesť?
Zuzanak1
14.03.09,09:31
Ahojte, potrebujem poradiť. V r.2005 pri zakladaní sro, som zaúčtovala RF vo výške 10.000 na 353/421, vtedy som asi myslela, že je to správne, aj som to niekde asi našla, že sa to tak má účtovať. Teraz mám ale pochybnosti, či je to správne zaúčtované. Odvtedy sa mi na tej 353 ťahá 10.000,-, a neviem ako to s nej dostať preč. Zaúčtovala som to správne ? V akom prípade zruším tú 353 ? ďakujem za radu.
liba2
14.03.09,14:48
Ahojte, potrebujem poradiť. V r.2005 pri zakladaní sro, som zaúčtovala RF vo výške 10.000 na 353/421, vtedy som asi myslela, že je to správne, aj som to niekde asi našla, že sa to tak má účtovať. Teraz mám ale pochybnosti, či je to správne zaúčtované. Odvtedy sa mi na tej 353 ťahá 10.000,-, a neviem ako to s nej dostať preč. Zaúčtovala som to správne ? V akom prípade zruším tú 353 ? ďakujem za radu.
Zuzka, pozri do spoločenskej zmluvy, či je tam uvedené, že RF sa bude tvoriť už pri založení s.r.o.
Ak áno, účtuje sa 353/417 a spoločníci okrem 200 tis. musia uhradiť aj túto sumu. Ak máš ešte stále zostatok na 353, je pravdepodobné, že 10.000 Sk neuhradili.
Ak však v SZ toto nie je uvedené, potom sa prvýkrát tvori RF z dosiahnutého zisku 5% atď. , teda zápis 353/421 máš nadbytočný, treba ho zrušiť opačným zápisom 421/353.
Zuzanak1
15.03.09,09:46
Zuzka, pozri do spoločenskej zmluvy, či je tam uvedené, že RF sa bude tvoriť už pri založení s.r.o.
Ak áno, účtuje sa 353/417 a spoločníci okrem 200 tis. musia uhradiť aj túto sumu. Ak máš ešte stále zostatok na 353, je pravdepodobné, že 10.000 Sk neuhradili.
Ak však v SZ toto nie je uvedené, potom sa prvýkrát tvori RF z dosiahnutého zisku 5% atď. , teda zápis 353/421 máš nadbytočný, treba ho zrušiť opačným zápisom 421/353.
ďakujem za odpoveď.
V SZ je to tak napísané, že RF sa tvorí pri vzniku spoločnosti z dosiahnutého zisku, a to sa vlastne nedá.
mihand
29.03.09,20:56
Zdravim vsetkych,

precitala som si vsetko súvisiace so vznikom s.r.o.,precitala nazory na otvaraciu suvahu a urobila som vsetko podla horeuvedenych prispevkov s ktorymi suhlasim.
Mam len jednu otazocku, boli sme zalozeny aj sme vznikli v 8/2008, v suvahe k 31.12 davam bezne obd. od 8- do ,12/2008 a bpo davam od 8-8/2008 a vo vysledovke bpo nedavam datum hore nevyplnujem?
Dakujem
mihand
31.03.09,06:04
Dobre ranko prajem

najde sa niekto kto mi zodpovie na predchadzajucu otazku.

Prosim,prosim,prosim...........

Robim to prvykrat a nechcela by som to pokazit.

Srdecna vdaka.
Pekny den kazdemu!!!!!!!!!!!!!!!
Milan Benka
31.03.09,06:07
Zdravim vsetkych,

precitala som si vsetko súvisiace so vznikom s.r.o.,precitala nazory na otvaraciu suvahu a urobila som vsetko podla horeuvedenych prispevkov s ktorymi suhlasim.
Mam len jednu otazocku, boli sme zalozeny aj sme vznikli v 8/2008, v suvahe k 31.12 davam bezne obd. od 8- do ,12/2008 a bpo davam od 8-8/2008 a vo vysledovke bpo nedavam datum hore nevyplnujem?
Dakujem


obdobie 8-12/08, úredchádzajúce obdobie neexistuje, ostáva nevyplnené.
mihand
31.03.09,06:36
Dakujem,
ale potom kde uvadzam udaje s otvaracej suvahy? Ja som pochopila z horeuvedenych prispevkov, ze udaje z otvaracej suvahy / u mna ucty 378 a 411 / vypisujem do predchadzajuceho obdobia.
azla
31.03.09,07:22
Podľa môjho názoru údaje z otváracej súvahy sa píšu do predchádzajúceho obdobia, a preto by tom možno preddchádzajúce obdobie dala 8/2008-8/2008. (v súvahe)


(2) Pri zostavení prvej účtovnej závierky po vzniku účtovnej jednotky sa v súvahe v stĺpcoch 3 a 5 vykazujú údaje z otváracej súvahy. Vo výkaze ziskov a strát sa údaje v stĺpci 2 nevykazujú.
Milan Benka
31.03.09,13:33
Zdravim vsetkych,

precitala som si vsetko súvisiace so vznikom s.r.o.,precitala nazory na otvaraciu suvahu a urobila som vsetko podla horeuvedenych prispevkov s ktorymi suhlasim.
Mam len jednu otazocku, boli sme zalozeny aj sme vznikli v 8/2008, v suvahe k 31.12 davam bezne obd. od 8- do ,12/2008 a bpo davam od 8-8/2008 a vo vysledovke bpo nedavam datum hore nevyplnujem?
Dakujem


obdobie 8-12/08, predchádzajúce obdobie neexistuje, ostáva nevyplnené.


Podľa môjho názoru údaje z otváracej súvahy sa píšu do predchádzajúceho obdobia, a preto by tom možno preddchádzajúce obdobie dala 8/2008-8/2008. (v súvahe)


(2) Pri zostavení prvej účtovnej závierky po vzniku účtovnej jednotky sa v súvahe v stĺpcoch 3 a 5 vykazujú údaje z otváracej súvahy. Vo výkaze ziskov a strát sa údaje v stĺpci 2 nevykazujú.

Z pôvodného zadania som pochopil, že otázka smeruje na vyplnenie údajov v hlavičke jednotlivých výkazov. Tam sa predch obdobie nepíše.

Ohľadom vyplnenia údajov v jednotl. riadkoch súvahy máš pravdu azla. Otváraciu súvahu uvedieš v stĺpci predch obdobia.