Enyma
08.03.09,21:39
Dobrý večer, prvý rok učtujem JU a stále ma trápi, že podnikateľ, ktorý prevádzkuje penzion, t.j. ubytovanie - OF vystavuje iba firmám a bežných hostí učtuje na základe iba PPD, nie cez ERP , myslím si, že to dvakrát asi nieje správne. Prosím o odpovede, ako riešite takéto prípady.

Na konci mesiaca si urobím v exceli súčet jednotlivých bločkov za celý kalendárny mesiac za ubytovanie a v peňažnom denníku to zaučtujem jedným PPD - aby to malo nejakú formu, neviem či je to správne.

Taktiež by som chcela vedieť, ako riešite zaplatenie zálohy za ubytovanie napr. 80 % z ceny ubytovania zaslané na BU.

Ja to zdaním priamo v PD - BU keď príde platba, ale žiadny doklad k tomu vystavený nemám, nakoľko sú to jednotlivci a doplatok im podnikateľ robí na PPD.

Prosím o radu ako to učtujete ak máte podobný prípad.

Za všetky rady vopred ďakujem

enyma

Za všetky príspevky ďakujem


enyma
montina
17.09.09,09:15
mám presne ten istý problém a neviem čo včul......
Johanka
17.09.09,12:13
Treba začať tu : Zákon č. 289/2008 Z. z., príloha č.1 ;).
sybila3
30.09.09,18:20
no aj ja som teraz narazila na podobný problém, zaplatili na účet zálohu, neviem, či vo faktúre má byť potom text že fakturujeme zálohu alebo len ubytovanie, suma zálohy a potom doúčtovanie cez pokladňu?
Ak je vo faktúre ubytovanie, to je samozrejme služba a keď je tam zvlášť strava , tak stravu dávam ako predaj tovaru? ď
sybila3
01.10.09,10:49
je strava pre tábor napríklad, tržba za tovar?
Lianka
02.10.09,15:25
no aj ja som teraz narazila na podobný problém, zaplatili na účet zálohu, neviem, či vo faktúre má byť potom text že fakturujeme zálohu alebo len ubytovanie, suma zálohy a potom doúčtovanie cez pokladňu?
Ak je vo faktúre ubytovanie, to je samozrejme služba a keď je tam zvlášť strava , tak stravu dávam ako predaj tovaru? ď


je strava pre tábor napríklad, tržba za tovar?

Ak je to zaloha, nazvala by som to pravym menom - fakturujeme Vam zalohu za ubytovanie... Po dodani sluzby urobis vyuctovaciu fakturu, v ktorej zalohu odpocitas (odvolavka na cislo zalohovej faktury). Rozdiel moze byt vyplateny v hotovosti.

Ja by som to dala ako sluzbu - poskytnutie stravy. Vysvetlujem si to nasledovne: Predpokladam, ze tou stravou sa myslia ranajky, obed a pod., t. j. podnikatel nakupil material (suroviny), ten spracoval a vysledkom bolo jedlo :D. Pokial by napr. nakupoval a predaval napr. hotove bagety (bez jeho upravy, pridanej hodnoty), povazovala by som to za tovar.
sybila3
11.10.09,13:42
záloha za ubytovanie - útujem ako príjem za služby alebe priebežné položky?
Lianka
11.10.09,14:26
Prijem za sluzby.

Cez priebezne polozky uctujes len pohyby medzi bankovymi uctami, pokladnou a uctom, dvoma pokladnami a pod.
sybila3
12.10.09,07:15
preto sa pýtam, lebo ja nevystavujem zálohové ani ostré, len mi ich prinesú, popíšu tam hocičo a potom keď ich odošlú zákazníkovi už je neskoro. Takže v podstate zálohové v JU by sa nemuseli ani účtovať? Keby som prijatú platbu zaúčtovala ako príjem za služby, potom ňou uhradila vystavenú faktúru a doplatok cez pokladňu je to dobre? Lenže to bude problém spárovať pokladňu a faktúry.
montina
23.11.09,17:55
no a čo keď mi teraz chodia na účet zálohy od tých, čo budú ubytovaný u mna len v januári alebo februári. teraz mi pošlú peniažky a ja im vystavím faktúru za ubytovanie, ktoré sa uskutoční len o 2 mesiace?
Lianka
23.11.09,18:06
no a čo keď mi teraz chodia na účet zálohy od tých, čo budú ubytovaný u mna len v januári alebo februári. teraz mi pošlú peniažky a ja im vystavím faktúru za ubytovanie, ktoré sa uskutoční len o 2 mesiace?

Ak si platitelom DPH, si povinna vystavit danovy doklad na prijatu sumu pre ucely DPH, datum zdanitelneho planenia je datum pripisania na ucet. Pripisana suma je suma vratane DPH. Danovy doklad pre ucely DPH musis vystavit do 15 od zdanitelneho plnenia a tym je bud dodanie sluzby (realizovane ubytovanie) alebo platba - podla toho, co nastane skor.

Prijata zaloha je pre teba prijem ovplyvnujuci zaklad dane.

Niekde v inej teme najdes, ze obcanom nemusis vystavovat faktury. Ja sa na to pozeram z uctovneho hladiska - neviem si predstavit, ako to zauctujem do evidencie DPH, ked nemam fakturu.