tothmiroslav
09.03.09,05:49
Pozdravujem Vas, potreboval by som poradit:Manželka robi ako zdravotna sestra na trojsmenku, potrebovali by sme vediet či si može vybrat paragraf P ked ide k lekarovi a ked ano tak v akom množstve je to povolene.dakujem
Martin Mocko
09.03.09,05:02
Zákonník práce:

§ 141
Dôležité osobné prekážky v práci

(2) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu:

a) vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení

1. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
....
c) sprevádzanie

1. rodinného príslušníka do zdravotníckeho zariadenia na vyšetrenie alebo ošetrenie pri náhlom ochorení alebo úraze a na vopred určené vyšetrenie, ošetrenie alebo liečenie; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne len jednému z rodinných príslušníkov na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak bolo sprevádzanie nevyhnutné a uvedené úkony nebolo možné vykonať mimo pracovného času,


Zhrnutie: voľno s náhradou mzdy je na nevyhnutne potrebný čas na návštevu lekára - 7dní/rok má možnosť čerpať zamestnanec a toľko isto na je možno čerpať na sprevádzanie rodinného príslušníka (dieťa, manžel...atď)
tothmiroslav
09.03.09,05:12
dakujem za odpoved, pytal som sa preto lebo jej v robote hovorili ze trojsmenkari nemaju narok na paragraf........
Martin Mocko
09.03.09,06:09
dakujem za odpoved, pytal som sa preto lebo jej v robote hovorili ze trojsmenkari nemaju narok na paragraf........

V zákone je text "...nebolo možné vykonať mimo pracovného času" a presne na toto som chcel upozorniť, preto som zákon odcitoval v úplnom znení. Predpokladám, že zamestnávateľ pri trojsmennej prevádzke očakáva, že na vyšetrenie pôjde zamesntanec v čase, keď má napr. nočnú smenu..., čo mu zákon nezakazuje.