Steffi
09.03.09,07:15
Dobrý deň,

v našej spoločnosti účtujeme v SAP. Na konci roka pri precenení záväzkov a pohľadávok kurzové rozdiely boli účtované na korekčné účty k pohľadávkam a záväzkom voči nákladom alebo výnosom. Na konci roka máme preto na korekčných účtoch zostatky. Ako sa prenesú zostatky z korekčných účtov k mene EUR do ďalšieho roka? Máte niekto s týmto skúsenosť?



Steffi
martinius
09.03.09,14:30
Eurokonverzia nám ešte v SAPe neprebehla, ale podľa mňa tieto účty prejdú rovnako ako nekorekčné.
Steffi
09.03.09,20:33
Na korekčných účtoch je stav v EUR 0,- EUR a hodnota v

SK , podľa mňa by sa SK nemali vôbec prenášať do roku 2009.
Konzultanti na SAP mi nevedia povedať, ako sa prenesú SK.

Steffi
martinius
10.03.09,08:55
Na korekčných účtoch je stav v EUR 0,- EUR a hodnota v

SK , podľa mňa by sa SK nemali vôbec prenášať do roku 2009.
Konzultanti na SAP mi nevedia povedať, ako sa prenesú SK.

Steffi

Technicky sa k tomu neviem vyjadriť, ale konverzia sa predsa týka firemnej meny, nie meny dokladu. Síce máš na korekčných účtoch 0 eur, ale vo firemnej mene máš hodnoty Sk ako kurz.rozdiel.
Steffi
10.03.09,09:41
Vy máte vo firme tiež SAP?

Steffi
Gabi03
10.03.09,10:03
Na korekčných účtoch je stav v EUR 0,- EUR a hodnota v

SK , podľa mňa by sa SK nemali vôbec prenášať do roku 2009.
Konzultanti na SAP mi nevedia povedať, ako sa prenesú SK.

Steffi

Síce neviem prečo máte kurzové rozdiely na korekčných účtoch, ale podľa generálneho zákona by sa zostatky všetkých účtov v slovenskej korune k 31.12.2008 mali preniesť k 1.1.2009 v EUR prepočtom konverzného kurzu.
A je jedno, v akom programe.

Ešte taká otázka... záväzky a pohľadávky ste mali v akej cudzej mene?
martinius
13.03.09,10:12
Síce neviem prečo máte kurzové rozdiely na korekčných účtoch, ale podľa generálneho zákona by sa zostatky všetkých účtov v slovenskej korune k 31.12.2008 mali preniesť k 1.1.2009 v EUR prepočtom konverzného kurzu.
A je jedno, v akom programe.

Ešte taká otázka... záväzky a pohľadávky ste mali v akej cudzej mene?

Však to aj urobíme...všetko sa otvorí k 1.1.09, ale konverzia prebehne až po schválení ÚZ valným zhromaždením, čaká sa pre prípad, že by nesúhlasili s predloženou závierkou...lebo po konverzii by sa nedali robiť zmeny v r.2008.
A prečo sa účtuje na korekčných účtoch - neviem, nie som metodik, nie je to môj problém. Zav./pohľ.máme zvyčajne v EUR, CZK, USD....okrem Sk myslím.
Gabi03
16.03.09,07:28
Však to aj urobíme...všetko sa otvorí k 1.1.09, ale konverzia prebehne až po schválení ÚZ valným zhromaždením, čaká sa pre prípad, že by nesúhlasili s predloženou závierkou...lebo po konverzii by sa nedali robiť zmeny v r.2008.
A prečo sa účtuje na korekčných účtoch - neviem, nie som metodik, nie je to môj problém. Zav./pohľ.máme zvyčajne v EUR, CZK, USD....okrem Sk myslím.

Úpravy sa dajú robiť v starej databáze, ergo v r. 2008. Eurokonverziou sa prenášajú zmeny do novej databázy.
To dokedy budete čakať s účtovaním v roku 2009? Schválenie závierky môže byť hocikedy počas roku. :)
Steffi
01.04.09,17:54
Síce neviem prečo máte kurzové rozdiely na korekčných účtoch, ale podľa generálneho zákona by sa zostatky všetkých účtov v slovenskej korune k 31.12.2008 mali preniesť k 1.1.2009 v EUR prepočtom konverzného kurzu.
A je jedno, v akom programe.

Ešte taká otázka... záväzky a pohľadávky ste mali v akej cudzej mene?


Najviac pohľadávok sme mali v EUR, záväzky v EUR, GBP, CZK, CHF.

V piatok sme testovali eurokonverziu. Stalo sa tak ako som povedala korekčné účty sa prepočítali na EUR. Mám dojem, že asi máme nanič implementátorov SAP, vyzerá to tak, že nám to zle nastavili.

Ako to máte vy v SAP? Vo firme sme mali pred SAPom iný program, ktorý nám prepočítal kurzové rozdiely po faktúrach na konci roka a bol pokoj.
Tomuto nastaveniu nerozumiem.
Steffi
01.04.09,17:59
Ešte mám jednu otázku. Vediete účto podľa SAS a IFRS?

SAP urobil eurokonverziu tak, že v IFRS na 384 prekurzoval konverzným kurzom a v SAS historickým.

V SAS mi takto vznikol kurzový rozdiel cca 3 500 tis. eur. Mne sa takéto prekurzovanie nezdá, vraj je takto SAP nastavený. Máte niekto s týmto skúsenosť?

Steffi