robin78
09.03.09,10:49
Dobry den,

chystam sa vybudovat krb s krbovou vlozkou a neviem sa rozhodnut, ktory sposob pouzit. Vykurovany objem je tak cca. 270 m3. Mam instalovane plynove kurenie a 9 radiatorov.

Teplovzdusne kurenie vychadza v podstate najlacnejsie aj najmenej komplikacii, len ma trochu odradza zvysena prasnost, nadmerne vysusovanie vzduchu, virenie prachu...

Pri teplovodnom kureni mam v podstate dve moznosti, pouzitie teplovodnej vlozky alebo pouzitie teplovodneho vymenniku. Tu vidim tiez niekolko nevyhod, ako napr. ci vykon bude dostatocny, bezpecnost systemu, zivotnost a volat kurenara to zas moze byt "strach a hroza". (dobra teplovodnu vlozka???)

Zaujimali by ma vase skusenosti s pouzivanim tychto sposobov vykurovania. Dakujem. :)
rob999
30.03.09,21:28
Rovnakú vec sme riešili na jeseň 2008. Pôvodne som uvažoval o vodníkovi (výmenník) s napojením do existujúceho rozvodu kúrenia. Kvôli obrovským stratám pri odovzdávaní energie medzi médiami sme nakoniec zvolil teplovzdušný rozvod a sme veľmi spokojní. Nezaznamenávame zvýšenú prašnosť, tepelný komfort je úžasný, úspora plynu ani nehovorím, na celú noc 2 polená ....
Určite odporúčam teplovzdušný. Snáď jedinou nevýhodou ale aj to je vec zvyku je počuteľné fúkanie ventilátora ktorý ženie vzduch, avšak pri dnešnej dobe klimatizácií je aj to porovnateľné.
focus3ccd
31.03.09,06:30
Ja som tiez uvazoval nad vodnikom, a ked som videl u kamarata, ako to ma predimenzovane a stale prekuruje, furt mu tam piskala elektronika atd. tak som dal teplovzduch a som spokojny. Ono sa to tu uz rozoberalo, pri vodnikovi treba spravnu dimenziu, akumulacnu nadrz a viac dreva, treba dodat vykon do vody.

btw. ja som ventilator dostatocne odizoloval od vsetkych konstrukcii (samozrejme zvukovo) a na vsetky izolovane flexi hadice 125mm som este pouzil pridavnu izolaciu nobasil original na potrubia a znizila sa hlucnost a samozrejme aj tepelne straty. A ventilator takmer nepocujem. Este nebyvam, ale pocitam, ze ked si pustim tTV, tak ho nebude pocut vobec.
robin78
31.03.09,06:42
Dakujem za informacie. Uz sa mi tento problem medzitym vyriesil aj sam, nakolko dlzka komina mi umoznila iba napojenie kachiel, musel som upustit od krbovej vlozky.

Ohladom tych hadic na rozvody, tak predavaju sa aj izolovane hadice ktorych povrch vo vnutri nie je hladky a zvuky sa tam postupne utlmia, takze odpada problem zvukoveho prepojenia miestnosti, som si to bol overit u jedneho chlapika a fakt nic nebolo pocut, dokonca ani ventilator.
legolas
31.03.09,07:25
... jednoznačne teplovzdušne.
dracul
01.04.09,06:57
ja som to riesil minuly rok a rozhodol som sa pre teplovzduch + podlahove elektricke kurenie.
aalba
30.12.09,17:49
nesuhlasim ze jednoznacne teplovzdusne. Najlepsia je kombinacia vodnik a teplovzduch.Tepla voda sa odvadza do bolilera kde zohrieva zaroven aj pitnu vodu a zaroven sa tam kumuluje tepla voda na zvysenie vykonu. tym sa zvysuje aj efektivita kurenia.
kuky969
28.11.10,16:39
Prosím o radu - nechali ste si teplovzdušné realizovať firmou alebo priemerne zručný človek to zvládne aj sám ??? , poradí niekto niejaké materiály k stavbe prípadne niejekú knihu .
Vdaka
TomasHC
29.11.10,06:36
Prosím o radu - nechali ste si teplovzdušné realizovať firmou alebo priemerne zručný človek to zvládne aj sám ??? , poradí niekto niejaké materiály k stavbe prípadne niejekú knihu .
Vdaka

Staval som to sam, pozri si par fotiek. Vyslo ma to 30 tis. aj s prieduchmi (cca 25m) a ventilatorom s termostatom.

- vlozka Invicta Uniflam
- stojan pod vlozku - sused za balik elektrod :)
- dymovody + klapka - Mercury Market (2mm hrubka)
- snura na utesnenie dymovod-sopuch - Hornbach
- dosky Silca, lepidlo, mriezky - Krby Tuma
- ventilator AN1 - Mercury Market
- flexirury - Krby Tuma
- vyduchy (anemostaty) - lokalny obchod s krbmi
- eskapasky - lokalne zeleziarstvo

Na vrch 1x flexikleber (hned uschne, lebo to taha vodu ako sproste), potom 1x flexikleber + siet, na to omietka MVRuni a potom 3x nater.
kuky969
29.11.10,06:41
TomasHC
velmi pekne dakujem za ochotu a cas ktory sa schovava za vasim prispevkom
mendo933
29.11.10,06:47
Tomas-odvod kondenzatu z komina nemas napojeny do odpadu? Co len na fotke to zle vidno alebo to nieje dokoncene?
TomasHC
29.11.10,07:13
Tomas-odvod kondenzatu z komina nemas napojeny do odpadu? Co len na fotke to zle vidno alebo to nieje dokoncene?

Nemam, lebo som nestihal ked sa robila podlahovka :(
mendo933
29.11.10,07:17
Nemam, lebo som nestihal ked sa robila podlahovka :(
hehe, poznam taketo stavy beznadeje, tak si to neako dories lebo ked naprsi do komina tak ti to bude tadial vytekat
TomasHC
29.11.10,07:24
hehe, poznam taketo stavy beznadeje, tak si to neako dories lebo ked naprsi do komina tak ti to bude tadial vytekat

Mam tam kelimok od jogurtu http://www.countrycross.sk/smilies/8.gif
kuky969
29.11.10,08:50
cize pokial dobre chapem tak na obr.6 hadica teplovzdusneho rozvodu je len volne vpustena do priestoru nad vložkou odkial natahuje teply vzduch ???

inak nepocitujes v prevadzke trebars potrebu filtra ???

dik
TomasHC
29.11.10,10:14
cize pokial dobre chapem tak na obr.6 hadica teplovzdusneho rozvodu je len volne vpustena do priestoru nad vložkou odkial natahuje teply vzduch ???

inak nepocitujes v prevadzke trebars potrebu filtra ???

dik

Ano, je to vyvedene z priestoru okolo krbovej vlozky. Dolezite je urobit "dvojity" strop obstavby, kvoli tepelnej izolacii, tesne nad vyduchovou mriezkou. Rozmery mriezok treba volit podla vykonu krbovej vlozky.

Kuril som s tymto cca 2 mesiace, ziadne zadymenie okolo vyduchov... Akurat tak trochu smradu, ak z dvierok vybehol dym :)

Inak je to uplne super, neporovnatelne s prevadzkou bez prieduchov. Hlucnost pocas dna ziadna, ak ides spat, pocut len slaby hluk od prudenia vzduchu.
TomasHC
16.11.11,06:54
Len by som doplnil jeden poznatok ohľadne prieduchov, tento rok som ich prerábal. Rozvody som mal ťahané po povale, ponad izoláciu stropu (SDK, parozábrana, izolácia, na tom rozvody). Keďže v zime je na povale +/- taká zima ako vonku, t.j. do -20°C, a v rozvodoch horúci vzduch, prichádza tam ku kondenzácii vzdušnej vlhkosti a v každej flexi rúre som mal za kýbel kondenzu, kvapkalo to okolo výduchov, rozmočilo SDK okolo výduchov - celé zle. Po zakúrení v krbe sa zarosili okná, lebo teplý vzduch v rozvodoch odparoval kondenz.

Prerobil som to tak, že flexi rúry išli do izolácie - mám 6+18cm krížom cez seba, takže som odhrnul vrchnú 18cm vatu, položil rúry, zakryl izoláciou a doplnil som tenké pásy vaty kde trochu chýbalo. Po posledných mrazoch všetko funguje bez problémov, takže to odporúčam riešiť ostatným kutilom podobne :) No a v takomto prípade je zbytočné investovať do izolovaných rúr, stačia neizolované.
kuky969
07.01.12,13:43
Ahoj TomasC
dakujem za upresnenie v poslednom prispevku.
poprosim ta este o jednu odpoved ...
....flexi rury tahas po povale a ako sa s nimi dostavas do jednotlivych izieb , zo stropu ...?? teplý vzduch ti to vháňa do izby z hora ??? ....alebo su vedené rury v stenách k podlahe ?? Vdaka
TomasHC
07.01.12,18:52
Ahoj TomasC
dakujem za upresnenie v poslednom prispevku.
poprosim ta este o jednu odpoved ...
....flexi rury tahas po povale a ako sa s nimi dostavas do jednotlivych izieb , zo stropu ...?? teplý vzduch ti to vháňa do izby z hora ??? ....alebo su vedené rury v stenách k podlahe ?? Vdaka

Ahoj, flexi rúry ťahám po povale. Skladba od interiéru je sadrokartón, parozábrana, ISOVER 6cm - rozvody - ISOVER 18cm. Do izby to ide samozrejme cez strop, to čudo sa volá anemostat (http://www.krby-tuma.sk/product/anemostat-biely-o125-mm-3105/). Teraz keď sú flexi rúry v izolácii, už by som nekupoval ani izolované, je tam takmer 100% rozdiel v cene. Teplý vzduch je vháňaný do izby z hora a prirodzene "vytláča" studený vzduch cez dvere a krb ho ťahá z interiéru od zeme cez spodnú mriežku a tak sa to točí :)
kuky969
08.01.12,06:41
Tomas ahoj .... diky za rychlu odpoved
ja mam krb na prizemi, dokažem od neho v pohode dostat flexi rury až na povalu a vyustit v jednotlivych izbach na poschodí v strope. Niekde tu na porade som cital ze je lepsie mat vyustenie rur pri podlahe --- aj ked si to niejak technicky a esteticky neviem v mojom pripade predstavit.
Trosku sa obavam ucinnosti tohto celeho systemu .Do najvzdialenejsej izby od krbu mam niejakych 12-13 metrov co sa mi uz zda dost velka vzdialenost na vysiu tepelnu stratu aj pri dobrej izolacii.
Co vravis ?? ( potrebujem asi len trochu povzbudenia :) aby som sa k tomu "dokopal" ). Dik.
TomasHC
08.01.12,07:22
Tomas ahoj .... diky za rychlu odpoved
ja mam krb na prizemi, dokažem od neho v pohode dostat flexi rury až na povalu a vyustit v jednotlivych izbach na poschodí v strope. Niekde tu na porade som cital ze je lepsie mat vyustenie rur pri podlahe --- aj ked si to niejak technicky a esteticky neviem v mojom pripade predstavit.
Trosku sa obavam ucinnosti tohto celeho systemu .Do najvzdialenejsej izby od krbu mam niejakych 12-13 metrov co sa mi uz zda dost velka vzdialenost na vysiu tepelnu stratu aj pri dobrej izolacii.
Co vravis ?? ( potrebujem asi len trochu povzbudenia :) aby som sa k tomu "dokopal" ). Dik.

Mám ventilátor AN400 z Merkury Marketu, má termostat, funguje super. Hluk vzduchu je znesiteľný, dá sa pri tom aj zaspať a to som na zaspávanie dosť fajnový :D
qwertin
08.01.12,15:49
Keby sme mali tie fotky ako sa to robí, tiež by sme si to radšej urobili sami a ušetrili.
TomasHC
08.01.12,16:27
Keby sme mali tie fotky ako sa to robí, tiež by sme si to radšej urobili sami a ušetrili.

Fotky som sem dal, z toho sa to dá pochopiť. Ak je to málo, pozri http://www.porada.sk/t103695-krbova-obstavba.html#post1408849
filipenkobs
09.01.12,16:36
Momentálne bývam u svokrovcou, ktorý majú teplovzdušné rozvody v byte z krbu. Ja osobne by som to už nikdy neriešil. Z krbu je bordel a z teplovzdušných rozvodov je spálený vzduch, nie až tak dostatočné teplo a ventilátor, ktorý rozháňa vzduch má poruchu pomaly každý rok (neviem aký majú) a dosť je to hlučné. Takže pre mňa absolútne nevhodné, radšej teplovodné. :)
TomasHC
10.01.12,05:46
Momentálne bývam u svokrovcou, ktorý majú teplovzdušné rozvody v byte z krbu. Ja osobne by som to už nikdy neriešil. Z krbu je bordel a z teplovzdušných rozvodov je spálený vzduch, nie až tak dostatočné teplo a ventilátor, ktorý rozháňa vzduch má poruchu pomaly každý rok (neviem aký majú) a dosť je to hlučné. Takže pre mňa absolútne nevhodné, radšej teplovodné. :)

Zjavne to robil nejaký bradatý inžinier...
pivko
10.01.12,05:57
Krb je na romantiku a nie na vykurovanie domu.
TomasHC
10.01.12,06:05
Krb je na romantiku a nie na vykurovanie domu.

Jasné že je to vhodné na chatu a/alebo sezónne prikurovanie, ale ak je to dobre urobené, tak nič nehučí, nesmrdí, nešpiní. U mňa overené 2x jeseň a 1x jar.
filipenkobs
10.01.12,11:14
Šikovný krbár to robil, robota je pekná a neni stým žiadny problém, až nato že to hučí, semtam smrdí (ale nie veľmi) bordel okolo krbu (ustavičné dokladanie aj v noci ) a hlavne suchý spálený vzduch.
Erika az
18.07.12,06:57
Zdravym... mala by som na vás otázky ohladom vykurovania krbom neviem sa rozhodnút akú formu mám voliť prieduchové alebo teplovodné s radiátormi. prikladám vam obrázok domu krb bude v obívačke za ním sú dve izby ,, ako by ste to riešili vy???? ABY TO BOLO čO NAJJEDNODUCHšIE

http://www.navrhinterieru.sk/planner/projects/design/12398