Janka 24
09.03.09,11:18
ahojte poradcovia, prosim vie mi niekto povedat, ci sa do hlasenia, ktore robim za rok 2008 maju dat aj dohodari? pocitac mi to sice na jednom tlacive vytlacil bez dohodara a na druhom aj s nim poradite? dakujem
Tweety
09.03.09,10:19
ahojte poradcovia, prosim vie mi niekto povedat, ci sa do hlasenia, ktore robim za rok 2008 maju dat aj dohodari? pocitac mi to sice na jednom tlacive vytlacil bez dohodara a na druhom aj s nim poradite? dakujem
V hlásení sú všetci, ktorým ste vyplácali príjmy zo ZČ, takže budú tam aj dohodári. mimotemy nabudúce zadaj odbornú tému inde, nie do kaviarne.
Paula
09.03.09,10:31
ahojte poradcovia, prosim vie mi niekto povedat, ci sa do hlasenia, ktore robim za rok 2008 maju dat aj dohodari? pocitac mi to sice na jednom tlacive vytlacil bez dohodara a na druhom aj s nim poradite? dakujem


Aké prvé a druhé tlačivo?
Janka 24
09.03.09,10:52
jedno tlacivo je rocny prehlad kde mi vytlacilo vsetkych a ked som dala vytlacit riadne uz tlacivo na danovy urad tak vynechalo dohodara dakujem
Paula
09.03.09,10:58
Nerozumiem celkom, ale asi takto je to: Úhrn príjmov dohodára zahrnieme v Hlásení v časti I. r. 0 a následne jeho preddavky na daň alebo zrážkovú daň (tú v časti III.) . V časti V. ho uvedieme len vtedy, ak mal daň preddavkovú, resp. daň. bonus.
P.S.: tlačivo ročný prehľad nepoznám.
gabriela2579
09.03.09,11:09
už sa tu o hlásení písalo, ale pre rekapituláciu:

Údaje sú úhrnnými údajmi z prehľadov o zrazených a odvedených preddavkoch na daň (ďalej len „prehľad“), ktoré zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, podal miestne príslušnému správcovi dane za jednotlivé štvrťroky bežného zdaňovacieho obdobia [§ 39 ods. 9 písm. a) a § 49 zákona o dani z príjmov].


časť V. hlásenia:
Táto časť slúži správcovi dane na určenie správnej výšky úhrnu príjmov zo závislej činnosti jednotlivých zamestnancov (daňovníkov) za bežné zdaňovacie obdobie, ktoré im boli v tomto zdaňovacom období vyplatené a zdanené podľa § 35 zákona o dani z príjmov, pričom príjmy, z ktorých sa daň vybrala zrážkou sa v tejto časti neuvádzajú.

mne v hlásení, ktoré program vytlačil neuvádza zamestnancov, u ktorých bola zrážková daň, čiže v časti V. a v riadku 7 - zrazené preddavky na daň v Sk ti musí "sadnúť" na časť I. hlásenia - vyúčtovanie dane.
Dokonca som mala zamestnankyňu, ktorá mala popri hlavnom PP aj dohodu, kde mala zrážkovú daň a do hlásenia v časti V., kde sa rozpisujú zamestnanci sa mi tento príjem ani zrážková daň nedostala.
veronikasad
09.03.09,11:11
ahojte poradcovia, prosim vie mi niekto povedat, ci sa do hlasenia, ktore robim za rok 2008 maju dat aj dohodari? pocitac mi to sice na jednom tlacive vytlacil bez dohodara a na druhom aj s nim poradite? dakujem
Dohodárov ti zaradí do zoznamu iba v prípade, ak majú podpísané vyhlásenie. Vtedy sa príjem zdaňuje preddavkovou daňou.
veronikasad
09.03.09,11:14
už sa tu o hlásení písalo, ale pre rekapituláciu:

Údaje sú úhrnnými údajmi z prehľadov o zrazených a odvedených preddavkoch na daň (ďalej len „prehľad“), ktoré zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, podal miestne príslušnému správcovi dane za jednotlivé štvrťroky bežného zdaňovacieho obdobia [§ 39 ods. 9 písm. a) a § 49 zákona o dani z príjmov].

časť V. hlásenia:
Táto časť slúži správcovi dane na určenie správnej výšky úhrnu príjmov zo závislej činnosti jednotlivých zamestnancov (daňovníkov) za bežné zdaňovacie obdobie, ktoré im boli v tomto zdaňovacom období vyplatené a zdanené podľa § 35 zákona o dani z príjmov, pričom príjmy, z ktorých sa daň vybrala zrážkou sa v tejto časti neuvádzajú.

mne v hlásení, ktoré program vytlačil neuvádza zamestnancov, u ktorých bola zrážková daň, čiže v časti V. a v riadku 7 - zrazené preddavky na daň v Sk ti musí "sadnúť" na časť I. hlásenia - vyúčtovanie dane.
Dokonca som mala zamestnankyňu, ktorá mala popri hlavnom PP aj dohodu, kde mala zrážkovú daň a do hlásenia v časti V., kde sa rozpisujú zamestnanci sa mi tento príjem ani zrážková daň nedostala.
Príjem zo zamestnania aj dohody sa zdaňuje spolu. Ak mala u vás podpísané vyhlásenie, aj tento príjem je zdanený preddavkovou daňou
gabriela2579
09.03.09,11:44
No áno, ale kvôli jednému projektu mala uzatvorenú dohodu. A kvôli prehľadnosti, vyúčtovaniu a podmienok projektu mala v mzdovom programe nahraté:
1. hlavný PP
2. dohoda o VP

Nemohla som jej dávať príjem z dohody do riadnej výplaty - to bola podmienka zo strany poskytovateľa dotácie na projekt. Musela mať zvlášť výplatnú listinu.
A to potom vysvetľujte zákon 595/2003 poskytovateľovi dotácie...
Aj z hľadiska účtovania miezd to bolo takto jednoduchšie.
veronikasad
09.03.09,11:46
No áno, ale kvôli jednému projektu mala uzatvorenú dohodu. A kvôli prehľadnosti, vyúčtovaniu a podmienok projektu mala v mzdovom programe nahraté:
1. hlavný PP
2. dohoda o VP

Nemohla som jej dávať príjem z dohody do riadnej výplaty - to bola podmienka zo strany poskytovateľa dotácie na projekt. Musela mať zvlášť výplatnú listinu.
A to potom vysvetľujte zákon 595/2003 poskytovateľovi dotácie...
Aj z hľadiska účtovania miezd to bolo takto jednoduchšie.
Ako sa to dá urobiť "technicky" kvoli projektu, si mala konzultovať so SW firmou. Ale zdaňovať to musíš spolu so mzdou.
Paula
09.03.09,11:47
Na tom nezáleží, prečo ste tak urobili. Ale zdaňuje sa príjem spolu.
gabriela2579
09.03.09,17:53
Ako sa to dá urobiť "technicky" kvoli projektu, si mala konzultovať so SW firmou. Ale zdaňovať to musíš spolu so mzdou.

Technicky viem odmenu dohody nahrať aj do riadnej výplaty a nie zvlášť. Ale v tomto prípade bol nahratý na toho istého zamestanca nový PP- dohoda.
V každom prípade ďakujem za odpoveď a na budúce sa budem asi viac snažiť presvedčiť nadriadeného, že to je proti zákonu 595/2003.
Jednoducho - odmenu za dohodu prirátam k riadnemu príjmu, účtovníčke predložím výplatný list s vyznačením, akú čiastku má "preúčtovať ".