Fero11
09.03.09,14:04
Neviem ci to sem patri, ale lepsiu sekciu sa mi nepodarilo na porade najst.
Momentalne mam zopar € vo VUB mal som to v podielovych fondoch (dlhopisovy konvergentny fond) a bohvieako som to nesledoval, len nahodou som na nete minule pozeral zhodnotenie fondu a z hrozou som zistil, ze fond je na urovni -28% (ked som tam peniaze daval, tak bol urok cca 16%), takze za par mesiacov som prisiel cca o 2000€ kedze tendencia je, ze fond bude oslabovat aj v buducnosti, tak som okamzite vsetko vybral a teraz sa neviem rozhodnut, kde mam tych par europanov investovat.
V banke mi nukali termin. ucet na 3 roky s 10,5%, ale tak, ze kazdy rok je to 3,5% (s moznostou vyberu v juny a decembry) zda sa mi to celkom slusne.
Mohli by sa vyjadrit aj taky, ktory v tom viac chodia, lebo ja som v banke tak asi raz za pol roka
dik
duves
09.03.09,13:52
No Fero11, tak si si zarobil.
Podla mna pol percenta, či dve nič nerieši. Nechaj to v banke a nechaj kolektivne investovanie na pokoji.
220870
09.03.09,20:54
Je celkom možné že banky začnú padať ako muchy.Preto by som peniaze uložil tak aby som sa k nim mohol čo najrýchlejšie dostať ak by prišlo ku krachu banky.Síce vklady sú garantované štátom ale kedy si tú garanciu štát vykoná nie je dané.Taktiež štát nič negarantuje na niektorých typoch vkladov.A vôbec nič negarantuje na podnikateľských účtoch.VUB vlastní nejaká Talianská banka ktorá sa potáca na pokraji bankrotu.Ak si vezmem do úvahy ,že stačí aby padlo AIG ,tak by som dosť porozmýšlal či sa upíšem čertovi na pol roka.Inak o nič lepšie nie sú na tom ani matky ostatných zahraničných bánk pôsobiacich na Slovensku.
convict
09.03.09,22:07
Tendencia bude držať peniaze v pančuche stačí si všimnúť vývoj úrokových sadzieb. Nebodaj by krachla jedna banka a lavína výberov sa nezastaví čo by malo dominový efekt, lenže toto si uvedomuje každá vláda v štátoch EU (jasné že aj inde). Oplatí sa sledovať čo sa deje v USA dnes hlavne osud AIG, lebo do pol roka je to v EU všeobecne a čosi neskôr doma (zatiaľ).

Fero11 prišiel si takmer o polovicu vkladu, je to na osobnom rozhodnutí či zasejvovať stratu alebo risknúť prísne selektované komodity na akciových trhoch. Dnes platí 100 násobne kto nehrá nevyhrá všetko záleží iba na osobnej ambícií hrať či nehrať lebo investovanie v dnešnej dobe je adrenalínová hra.
Fero11
10.03.09,05:04
asi to supnem na (mam este jeden terminovany mesacny) terminovany, tam je sice urok len 1,15% ale furt lepsie jak -28% :)
jar88
15.03.09,07:39
Našiel som si elegantné riešenie, ako prečkať krízu a nestrácať kapitál, dokonca ho aj znásobiť. Škoda, že to nie je riešenie pre všetkých. Je totiž obmedzené objemom peňazí. Nedá sa do toho investovať viac, ako desať možno dvadsať miliónov korún. Po milióne, je to možno pre dvadsať ľudí a čo ďalej ? Zatiaľ to má svoj strop a ďalej to rozvinúť neviem. Neviem ako to rozvinúť a pritom to nezničiť.

To elegantné zaistenie peňazí proti kríze, je nákup podielov na pozemku v cene 200 Sk za m2, ktoré po kríze budú najmenej po 300 až 1500 Sk za m2. Jeden problém je, že je toho málo, len 120 000 m2 a druhý, že sa tie peniaze nedajú vyberať po dobu najmenej dva až tri roky Pre jedného je to veľa a preto budem rád ak sa niekto pridá.

Zatiaľ ešte neviem, ako nájsť aspoň desiatich záujemcov. Priatelia a známi zatiaľ veria peniazom v bankách a možnú stratu nepripúšťajú. Ak sa pridá 10 až 20 ľudí budeme za vodou.
dad111
15.03.09,08:39
Spolky-čertove volky. Nikoho nehľadaj. Kúp to celé sám. Keby to bolo také jednoduché, už to majú iní kapri. Keď to krachne, prídeš síce o peniaze ale zostanú Ti aspoň priatelia. To je ako kúpiť 10. septembra 2001 kedno poschodie vo WTC s tým, že za rok to predáš so ziskom
jar88
15.03.09,08:55
Spolky-čertove volky. Nikoho nehľadaj. Kúp to celé sám. Keby to bolo také jednoduché, už to majú iní kapri. Keď to krachne, prídeš síce o peniaze ale zostanú Ti aspoň priatelia. To je ako kúpiť 10. septembra 2001 kedno poschodie vo WTC s tým, že za rok to predáš so ziskom

Sám na to nemám.
Práve to, že to také jednoduché nie je, to tí kapri nemajú. Pre nich je to véééľmi rozdeobené. Veľa drobných súkromných majiteľov a spolumajiteľov.
Je to pre nich pracné a drahé.

A ešte niečo k tým čertový volkom a bankovým spolkom.
Keď to krachne, budeš mať cenné papiere a ja list vlastníctva na pozemok, ktorý mi nikto nikam neodnesie.

Naviac, cena pozemkov pri BA bude stále na úrovni 300 Sk a viac. Ak vieš, kto predá pod 300 daj vedieť.
dad111
15.03.09,09:31
Len na ten list vlastníctva Ti pribudne zápis od exekútora, čo sa obyčajne podarí veľmi ľahko. Zlatá tehlička, alebo obrovský diamant v bankovom sejfe to istí.
jar88
15.03.09,09:59
Len na ten list vlastníctva Ti pribudne zápis od exekútora, čo sa obyčajne podarí veľmi ľahko. Zlatá tehlička, alebo obrovský diamant v bankovom sejfe to istí.

Nechcem sa vadiť o hodnote a istote v zlate, ale pozemok je určite hodnotnejší a istejší.
Len málo ľudí si uvedomuje, akú silu má vlastník pozemku, proit tým kaprom. Ak chcú stavať a potrebujú aj tvoj pozemok, musia zaplatiť, alebo sa vzdať svojho zámeru.
Skôr sú ochotní zaplatiť 3000 Sk za m2, ako sa vzdať celého zámeru. To sa ti pri zlate stať nemôže. Určite nenastane situácia, že ti niekto zaplatí za uncu zlata, ktorú si kúpil za 950 dolárov, napríklad 14 250 dolárov.
Je to rozdiel, či nie ?
Chobot
15.03.09,12:04
Našiel som si elegantné riešenie, ako prečkať krízu a nestrácať kapitál, dokonca ho aj znásobiť. Škoda, že to nie je riešenie pre všetkých. Je totiž obmedzené objemom peňazí. Nedá sa do toho investovať viac, ako desať možno dvadsať miliónov korún. Po milióne, je to možno pre dvadsať ľudí a čo ďalej ? Zatiaľ to má svoj strop a ďalej to rozvinúť neviem. Neviem ako to rozvinúť a pritom to nezničiť.

To elegantné zaistenie peňazí proti kríze, je nákup podielov na pozemku v cene 200 Sk za m2, ktoré po kríze budú najmenej po 300 až 1500 Sk za m2. Jeden problém je, že je toho málo, len 120 000 m2 a druhý, že sa tie peniaze nedajú vyberať po dobu najmenej dva až tri roky Pre jedného je to veľa a preto budem rád ak sa niekto pridá.

Zatiaľ ešte neviem, ako nájsť aspoň desiatich záujemcov. Priatelia a známi zatiaľ veria peniazom v bankách a možnú stratu nepripúšťajú. Ak sa pridá 10 až 20 ľudí budeme za vodou.

Možno pred nejakým tým rokom by si nemal problém nájsť spoluinvestorov, ale dnes, keď trh s nehnuteľnosťami stagnuje, tak sa ľudia veľmi nebudú hrnúť investovať do pozemku. Ale prajem ti, aby si investorov našiel.
jar88
15.03.09,14:08
Možno pred nejakým tým rokom by si nemal problém nájsť spoluinvestorov, ale dnes, keď trh s nehnuteľnosťami stagnuje, tak sa ľudia veľmi nebudú hrnúť investovať do pozemku. Ale prajem ti, aby si investorov našiel.
Nie pred rokom, ale teraz je ta správna doba na ochranu peňazí pred znehodnotením.

Problém na trhu s nehnuteľnosťami je v hlavne tom, že sa ľudia mylne domnievajú, že sú stavebné pozemky a iné pozemky, napríklad role. Stavebné stoja 1000 a viac a role 10 až 20 Sk/m2.

Ďalší omyl je v tom, že na dedine mimo exponovaných miest sa stavia za 500 Sk/m3 a v Bratislave to musí stáť aspoň dva krát toľko. V Hornej dolnej ti postavia dom za 1 500 000 a v Senci za 3 500 000 Sk, rovnaký materiál aj robota, cena iná.

Teraz ľudia čakajú na pokles cien a aj sa dočkajú.

Nepovažujem za investovanie, ak niekto dnes kúpi pozemok za 1000 a zajtra ho predá za 1200 nejakému naivnému, s tým, že inak to stojí 1500. Takto sa dá kupčiť, ak je šialený dopyt po pozemkoch, lebo lacnejšie už nebudú. Skôr by som považoval za investíciu kúpu pozemkov za mestom v ktorom je už málo miesta a dozviem sa, že budú búrať hradby.

Za rok možno dva kríza pominie a nastane nová hystéria. Ľudia musia jesť, piť, obliekať sa a bývať. Cena stavebných pozemkov bude vždy 30 násobok priemernej mesačnej mzdy.

Netuším koľko bude priemerný plat a v skutočnosti mi to bude jedno.
jar88
15.03.09,14:22
Niekde budeš mať maličkú chybičku, keď to nikto NECHCE

Aj ja som vo štvrtok ledva odolal "skoro najlepšej ponuke" = 7,8 Sk/ meter.
A zostávam pri nájomnom 0,3 Sk / meter štvorcový

No tá chybička bude asi v tom, že počítaš s farmárčením niekde za Púchovom.
Tiež som dostal ponuku za super cenu ( 60 ha po 52 000 Sk ) v E operáte.

Ja počítam s katastrom C pri Bratislave a náklady nechám na agropodniku.
dad111
15.03.09,18:47
Peniaze ležia na zemi, len ich treba vedieť zdvihnúť. Je normálne, že si každý chráni svoj biznisplán. Nemôžeme chcieť aby si nám tu prezradil Tvoje zámery. Najťažšie je zarobiť prvý milión, potom to už ide samo. Mohol bys nám ale priblížiť, ako si zarobil ten svoj svoj prvý milión?
Dáša_
18.03.09,05:16
toto sa preberalo v inej teme v suvislosti s uctovanim :)

http://www.schwartz.sk/diamant/investicny-diamant.html
centauri
25.03.09,17:13
Ahojte..
Nevedel som, ze kde to mám napisat, nechcel som vytvorit novu temu, tak nakoniec som sa rozhodol, ze to dám sem.
Mám k tym financnym odbornikom jednu otázocku, len neviem ci v dnesnej dobe vie vobec niekto správne poradit. Poradte mi, co si mám vybrat z tychto moznosti: 1. terminovany vklad, alebo 2. privatny fond
Ktorá je istejsia volba na rocnu investiciu? Dik za odpovede..
ROBIN111
25.03.09,20:32
Určite terminovaný vklad.