Monika Kováčová
09.03.09,16:40
Mám problém:

FO si obstarala osobný automobil formou finančného prenájmu (leasing) pred začiatkom podnikania. Dňom začatia vykonávania podnikateľskej činnosti vložila tento automobil do obchodného majetku.

Čo tvorí obstarávaciu cenu takéhoto automobilu?

Istina - zaplatená pred začiatkom vykonávania podnikateľskej činnosti???
spracovateľský poplatok???

Alebo pri určení OC postupujem ako pri pokračovaní leasingu? T.j.napočítam zvyšné sumy splátok istiny ? (poplatok za spracovanie zmluvy o postúpení samozrejme nie je.)

Veľká vďaka za pomoc! :)
Monika Kováčová
09.03.09,17:20
Aký je za rok 2007 odpis na živnostníka?



.......... posúvam, lebo fakt neviem ako postupovať
Tweety
09.03.09,17:29
Aký je za rok 2007 odpis na živnostníka?



.......... posúvam, lebo fakt neviem ako postupovať
Aj živnostník sa dá odpísať? Myslíš do starého železa? :--- Zrejme Ti ide o odpis pri lízingu, nie?:) Ten odpíšeš rovnomerne podľa splátkového kalendára.
__________________
Monika Kováčová
09.03.09,17:32
Aj živnostník sa dá odpísať? Myslíš do starého železa? :---To nemyslíš vážne!:o Zrejme Ti ide o odpis pri lízingu, nie?:) Ten odpíšeš rovnomerne podľa splátkového kalendára.
__________________

Majka, to bol zúfalý pokus o to, aby niekto na moju otázku reagoval, preto som položila "jednoduchú" otázku v druhom príspevku, nakoľko na prvú sa nik nechytal....

a Odpis na živnostníka ma napadol v súvislosti s tou témou: http://www.porada.sk/t41987-odpis-na-zivnostnika.html
nepamätáš???
Monika Kováčová
09.03.09,17:36
Aj živnostník sa dá odpísať? Myslíš do starého železa? :--- Zrejme Ti ide o odpis pri lízingu, nie?:) Ten odpíšeš rovnomerne podľa splátkového kalendára.
__________________

Ja viem odpisovať leasing, ale potrebujem vstupnú cenu obstarávaciu:

Rozmýšľam: skúste mi to odobriť alebo ma uveďte na pravú mieru, kolegovia:

Nejde o postúpenie leasingu, preto obstarávacia cena bude vyčíslená klasicky: istina 200 tis. +spracovateľský poplatok 2000 + kúpna cena 100 Sk bez DPH. DPH bude PR.

Vozidlo bolo obstarané na leasing v 1/08. Podnikateľ začal vykonávať svoju činnosť a vložil toto vozidlo do OM od 6/08.

Daňový odpis bude 7/36 za rok 2008 z obstarávacej ceny 202100 áno?
Monika Kováčová
09.03.09,17:43
.. alebo ma tu už nik neberie vážne?:cool:
JankaO
09.03.09,17:44
za prvých 6 mesiacov odpis zaeviduje, ale neovplyvni DZ.
JankaO
09.03.09,17:47
.. alebo ma tu už nik neberie vážne?:cool:
Zmiatol ma prísp. č. 2.
Inak s úplnou vážnosťou:)
Monika Kováčová
09.03.09,17:50
za prvých 6 mesiacov odpis zaeviduje, ale neovplyvni DZ.

A tá obstarávacia cena je poriadku, alebo ju bude tvoriť istina zo zostávajúcich splátok? A daňový odpis bude 7/31 alebo 7/36?
evina
09.03.09,17:53
Ja viem odpisovať leasing, ale potrebujem vstupnú cenu obstarávaciu:

Rozmýšľam: skúste mi to odobriť alebo ma uveďte na pravú mieru, kolegovia:

Nejde o postúpenie leasingu, preto obstarávacia cena bude vyčíslená klasicky: istina 200 tis. +spracovateľský poplatok 2000 + kúpna cena 100 Sk bez DPH. DPH bude PR.

Vozidlo bolo obstarané na leasing v 1/08. Podnikateľ začal vykonávať svoju činnosť a vložil toto vozidlo do OM od 6/08.

Daňový odpis bude 7/36 za rok 2008 z obstarávacej ceny 202100 áno?

Monika, ja by som postupovala odlišne. Vlastne akokeby išlo o postúpenie lizingu, t.j. prvých 5 splátok a spracovateľský poplatok ako aj alikvótnu časť zvýšenej splátky pripadajúcu na prvých 5 mesiacov by som do OC nezaradila. Dôvod? V tom čase nepoužívala dotyčná FO auto na dosahovanie svojich príjmov ....tudiž DÚ by asi mal problém s uznaním týchto výdavkov- môj názor.
JankaO
09.03.09,17:53
A tá obstarávacia cena je poriadku, alebo ju bude tvoriť istina zo zostávajúcich splátok? A daňový odpis bude 7/31 alebo 7/36?
Skôr sa mi vidí postup podľa prísp. 5, t. j. 36 mesiacov. A pomerne k splátkam, kedy bolo auto v OM úroky a DPH (réžia).
Monika Kováčová
09.03.09,17:55
Monika, ja by som postupovala odlišne. Vlastne akokeby išlo o postúpenie lizingu, t.j. prvých 5 splátok a spracovateľský poplatok ako aj alikvótnu časť zvýšenej splátky pripadajúcu na prvých 5 mesiacov by som do OC nezaradila. Dôvod? V tom čase nepoužívala dotyčná FO auto na dosahovanie svojich príjmov ....tudiž DÚ by asi mal problém s uznaním týchto výdavkov- môj názor.

no veď toť moja dilema, či ide o pokračovanie leasingu alebo nie...
Mätie ma, že Leasingová spoločnosť nevypracovala žiadnu Zmluvu o prevode na ďalšieho nájomcu... tento dokument mi chýba... ale nemala ho prečo vypracovať.
evina
09.03.09,17:55
Tak, chcela si aby sme odpovedali a fčul máš dva pohľady :D
evina
09.03.09,17:57
no veď toť moja dilema, či ide o pokračovanie leasingu alebo nie...
Mätie ma, že Leasingová spoločnosť nevypracovala žiadnu Zmluvu o prevode na ďalšieho nájomcu... tento dokument mi chýba... ale nemala ho prečo vypracovať.

nemala ho prečo vypracovať, ale tá časť 5 mesiacov podľa mňa nemá vojsť do účtovníctva - a ani ich neplatil "z podnikateľskej" kasy. Polročný odpis je čo?....aj ke´d nie daňové ...
evina
09.03.09,17:58
no veď toť moja dilema, či ide o pokračovanie leasingu alebo nie...
Mätie ma, že Leasingová spoločnosť nevypracovala žiadnu Zmluvu o prevode na ďalšieho nájomcu... tento dokument mi chýba... ale nemala ho prečo vypracovať.


nemusíš to nazývať pokračovanie, ale vloženie do podnikania opotrebené už o tých 5 mesaicov;)
Monika Kováčová
09.03.09,18:01
Polročný odpis je čo?....aj ke´d nie daňové ...

nerozumiem...
a za ostatné čomu rozumiem dík...
Snáď sa ešte niekto k téme vyjadrí...
JankaO
09.03.09,18:01
Ak si z obstarávacej ceny za prvých 6 mesiacov daňovo neuplatníš odpis, úroky a PR (DPH), DZ si neznížiš neoprávnene. Skôr sa prikláňam k tomuto. Prečo? Nie je doklad o postúpení lízingu, čo sa ani právne neuskutočnilo, takže nie som si istá, či sa dá použiť metóda s postúpenia.
evina
09.03.09,18:03
nerozumiem...
a za ostatné čomu rozumiem dík...
Snáď sa ešte niekto k téme vyjadrí...


za prvých 6 mesiacov odpis zaeviduje, ale neovplyvni DZ.

Dala si k tomu súhlas, toto som myslela, že uviesť odpis ale nad daňové náklady ???? Čo to je v JÚ a prečo, ak to ani neplatil ako podnikateľ. To by si musela účtovať vklad do pokladne ...
Monika Kováčová
09.03.09,18:03
No ja súhlasím aj s evinou aj s Jankou....
evina
09.03.09,18:05
No ja súhlasím aj s evinou aj s Jankou....
Nuž zlatá moja, ale tej rozdvojenej osobnosti sa musíš zbaviť ...:D
Tweety
09.03.09,18:05
Nuž zlatá moja, ale tej rozdvojenej osobnosti sa musíš zbaviť ...:D
A ešte do podania DP.:--- Ale prikláňam sa k riešeniu od Eviny.
Monika Kováčová
09.03.09,18:06
Dala si k tomu súhlas, toto som myslela, že uviesť odpis ale nad daňové náklady ????
nie, ja som to pochopila ako o 5/36 nižší DO...
JankaO
09.03.09,18:09
Dala si k tomu súhlas, toto som myslela, že uviesť odpis ale nad daňové náklady ???? Čo to je v JÚ a prečo, ak to ani neplatil ako podnikateľ. To by si musela účtovať vklad do pokladne ...
Myslela som tým, na karte IM zaevidovať odpisy, aby súhlasila zostatková cena so záväzkom LS a aby boli odpisy v dĺžke 36 mesiacov - podľa zmluvy. Ale aby odpisy za prvých 6 mesiacov neovplyvnili DZ. A tomu vkladu do pokladne nerozumiem:confused:, alebo si nerozumieme my.:D
evina
09.03.09,18:09
Ak si z obstarávacej ceny za prvých 6 mesiacov daňovo neuplatníš odpis, úroky a PR (DPH), DZ si neznížiš neoprávnene. Skôr sa prikláňam k tomuto. Prečo? Nie je doklad o postúpení lízingu, čo sa ani právne neuskutočnilo, takže nie som si istá, či sa dá použiť metóda s postúpenia.

nepoužije metódu postúpenia, ale auto zaradí v cene zníženej o prvé splátka hradené mimo podnikania.

na základe čoho zaúčtuje do účtovníctva /nemyslím doklad ale oprávnenosť/ majetok, ktorý FO nemala prvých 5 mesiacov??? Musela by ho zaradiť k 1.1. a na základe čoho? Kedy zaplatil daň z motorových vozidiel.
Monika Kováčová
09.03.09,18:10
moje nervy
Tweety
09.03.09,18:13
moje nervy
pohoda, klídek a tabáček:---
azla
09.03.09,18:16
FO sa nezaoberám (iba veeeľmi okrajovo), tak niekedy nerozumiem "reči vášho kmeňa".
Pri použiti metódy brainstorming sme sa učili (dávnejšie :D), že sa majú dávať aj "možno blbé" nápady, nakoniec to možno povedie k správnemu riešeniu.

Ak by došlo k postúpeniu leasingovej zmluvy, podnikateľ užíva majetok na základe leasingovej zmluvy a vstupná cena je jasná.
U Teba však nedošlo k postúpeniu leasingu.

Opýtam sa (možno hlúpo:rolleyes:)
Môže vložiť podnikateľ auto do majetku firmy, ak má k nemu iba nájomný vzťah ?
Dá sa vložiť auto do firmy, ak patrí napr. susedovi a Ty ako suseda máš s ním nájomnú zmluvu ?
Monika Kováčová
09.03.09,18:16
pohoda, klídek a tabáček:---
ešteže si mi pripomenula ten tabáček... idem si prevetrať hlavu
a porozmýšľam, či je postupovať ako pri postúpení alebo ako teda postupovať, ak to nie je postúpenie
evina
09.03.09,18:17
moje nervy

Monika poneváč máme len jedny - matematika je jasná reč;)- vyber si spôsob, ktorý Ti dá nižšie odpisy. Ja som to prerátala a je to jasné...

Obstarávacou cenou totiž ovplyvňuješ výšku odpisov, a preto by som to urobila ako píšem....
137Cs
09.03.09,18:28
Osoba nájomcu zostáva stále rovnaká, nejde teda o žiadne postúpenie zmluvy o finančnom prenájme, iba o preradenie majetku z osobného užívania FO do obchodného majetku. Vstupná cena je pre tieto prípady definovaná v § 25/1/d ZODP. Zákon neobsahuje zmienku, že by sa nemala vzťahovať aj na leasovaný majetok. VC by teda mala byť obstarávacou cenou v čase uzatvorenia leasingu (§ 25/1/a so zohľadnením ods.6 - bez DPH).
Pri preradení majetku sa podľa § 25/1/d za roky nevyužívania majetku odpisy (daňové) neuplatňujú. Daňové odpisy (§ 22/1) sa vypočítavajú v zmysle § 26 až 28. V § 26/6 sú aj leasingové odpisy. Ak daňovník preradí do obchodného majetku automobil na leasing a mesačné odpisy (vypočítané spôsobom bežným pre leasing) začne daňovo uplatňovať až počnúc mesiacom preradenia auta do obchodného majetku, nepostupuje v rozpore so zákonom.
137Cs
09.03.09,18:33
:rolleyes:)Môže vložiť podnikateľ auto do majetku firmy, ak má k nemu iba nájomný vzťah ?
Asi hej, ten preraďovací § nehovorí o preradení majetku z osobného vlastníctva, ale z osobného užívania. A zaradenie majetku obstarávaného finančným prenájmom do obch. majetku zase umožňuje § 2/m.
JankaO
09.03.09,18:38
Osoba nájomcu zostáva stále rovnaká, nejde teda o žiadne postúpenie zmluvy o finančnom prenájme, iba o preradenie majetku z osobného užívania FO do obchodného majetku. Vstupná cena je pre tieto prípady definovaná v § 25/1/d ZODP. Zákon neobsahuje zmienku, že by sa nemala vzťahovať aj na leasovaný majetok. VC by teda mala byť obstarávacou cenou v čase uzatvorenia leasingu (§ 25/1/a so zohľadnením ods.6 - bez DPH).
Pri preradení majetku sa podľa § 25/1/d za roky nevyužívania majetku odpisy (daňové) neuplatňujú. Daňové odpisy (§ 22/1) sa vypočítavajú v zmysle § 26 až 28. V § 26/6 sú aj leasingové odpisy. Ak daňovník preradí do obchodného majetku automobil na leasing a mesačné odpisy (vypočítané spôsobom bežným pre leasing) začne daňovo uplatňovať až počnúc mesiacom preradenia auta do obchodného majetku, nepostupuje v rozpore so zákonom.
Presne toto som mala na mysli, než som hľadala oporu v zákone, objavil sa tento perfektný príspevok.
evina
09.03.09,18:41
Osoba nájomcu zostáva stále rovnaká, nejde teda o žiadne postúpenie zmluvy o finančnom prenájme, iba o preradenie majetku z osobného užívania FO do obchodného majetku. Vstupná cena je pre tieto prípady definovaná v § 25/1/d ZODP. Zákon neobsahuje zmienku, že by sa nemala vzťahovať aj na leasovaný majetok. VC by teda mala byť obstarávacou cenou v čase uzatvorenia leasingu (§ 25/1/a so zohľadnením ods.6 - bez DPH).
Pri preradení majetku sa podľa § 25/1/d za roky nevyužívania majetku odpisy (daňové) neuplatňujú. Daňové odpisy (§ 22/1) sa vypočítavajú v zmysle § 26 až 28. V § 26/6 sú aj leasingové odpisy. Ak daňovník preradí do obchodného majetku automobil na leasing a mesačné odpisy (vypočítané spôsobom bežným pre leasing) začne daňovo uplatňovať až počnúc mesiacom preradenia auta do obchodného majetku, nepostupuje v rozpore so zákonom.

V niečom súhlasím a v niečom nie osobne. Ja som síce s Monikou písala žartovne, ale tým, že " nepoužiješ metódu postúpenia, ale auto zaradíš v cene zníženej o prvé splátky hradené mimo podnikania" som myslela preradenie z osobného užívania do podnikania - V tom s Tebou súhlasím a aj som písala samozrejme, že nemalo byť u tej istej osoby prečo robené postúpenie,,,.

Súhlasím aj s cenou podľa §25 odst. 1, ale nemala by byť podľa mňa v tej istej výške, nakoľko auto už bolo 5 mesiacov používané. Odpisy samozrejme začne používať až od mesiaca používania, ale z vyššej ceny uplatní neoprávnene i vyššie odpisy... Preto by som ho zaradila v cene zníženej o prvých 5 splátok
Monika Kováčová
09.03.09,18:42
V § 26/6 sú aj leasingové odpisy. Ak daňovník preradí do obchodného majetku automobil na leasing a mesačné odpisy (vypočítané spôsobom bežným pre leasing) začne daňovo uplatňovať až počnúc mesiacom preradenia auta do obchodného majetku, nepostupuje v rozpore so zákonom.

137Cs, myslel si §26/8 áno? Začína mi vyjasnievať...
evina
09.03.09,18:46
Položím Vám ešte jednu otázku.
Mám auto za 500 000. Po dvoch rokoch ho vložím, teda preradím z osobného úžívania do podnikania - za akú cenu?
Asi sotva za 500 000. A aký rozdiel medzi piatimi mesiacmi a dvoma rokmi /krem časového/
Monika Kováčová
09.03.09,18:47
Položím Vám ešte jednu otázku.
Mám auto za 500 000. Po dvoch rokoch ho vložím, teda preradím z osobného úžívania do podnikania - za akú cenu?
Asi sotva za 500 000. A aký rozdiel medzi piatimi mesiacmi a dvoma rokmi /krem časového/

hej, ale už budeš odpisovať len 12 mesiacov daňovo
JankaO
09.03.09,18:54
Položím Vám ešte jednu otázku.
Mám auto za 500 000. Po dvoch rokoch ho vložím, teda preradím z osobného úžívania do podnikania - za akú cenu?
Asi sotva za 500 000. A aký rozdiel medzi piatimi mesiacmi a dvoma rokmi /krem časového/

VC pri preradní z osobného užívania do OM
§25 odst 1 ZDZP
d) cena určená podľa písmen a) až c) pri preradení majetku z osobného užívania fyzickej osoby do obchodného majetku alebo u daňovníka nezaloženého alebo nezriadeného na podnikanie pri začatí používania majetku na činnosť, z ktorej príjmy sú predmetom dane, pričom za roky nevyužívania hmotného majetku a nehmotného majetku na zabezpečenie zdaniteľného príjmu sa odpisy neuplatňujú,
Z toho mi vyplýva, že VC je VC podľa LZ.
evina
09.03.09,18:55
hej, ale už budeš odpisovať len 12 mesiacov daňovo

Monika nie na to som myslela. Nemôžem auto po dvoch rokoch preradiť za cenu ako som ho pred dvoma rokmi kúpila aj keď budem odpisovať len 12 mesiacov je rozdiel, či z 500 tis. alebo 300 tis. .
Tu si myslím to isté-zdôvodnila som vyššie prečo. Ja osobne by som to nezaradila s pôvodnou cenou. Z takej aj uplatníš vyššie odpisy -to je jedno či 12 alebo 36.
On to auto predsa len opotreboval a nemá tú hodnotu, aby ju s tou istou cenou zaradil-. a nepoužíval ho vtedy na dosahovanie príjmov ....Čiže principiálne s tými paragrafmi súhlasím, ale nie s výškou OC...
evina
09.03.09,18:57
VC pri preradní z osobného užívania do OM
§25 odst 1 ZDZP
d) cena určená podľa písmen a) až c) pri preradení majetku z osobného užívania fyzickej osoby do obchodného majetku alebo u daňovníka nezaloženého alebo nezriadeného na podnikanie pri začatí používania majetku na činnosť, z ktorej príjmy sú predmetom dane, pričom za roky nevyužívania hmotného majetku a nehmotného majetku na zabezpečenie zdaniteľného príjmu sa odpisy neuplatňujú,
Z toho mi vyplýva, že VC je VC podľa LZ.

Neriešime len odpisy podľa mňa- tu nikto nepochybuje, že za prvých 5 mesiacov neuplatní, ale hlavne vstupnú cenu...
JankaO
09.03.09,19:00
Neriešime odpisy podľa mňa, ale hlavne vstupnú cenu...
veď aj ja riešim VC:D aj § 25 odst 1 písm. d:D
Monika Kováčová
09.03.09,19:01
§ 25, ktorý citovala Janka je o vstupnej cene
Neriešime len odpisy podľa mňa- tie nikto nepochybuje, že za prvých 5 mesiacov neuplatní, ale hlavne vstupnú cenu...
JankaO
09.03.09,19:05
§ 25, ktorý citovala Janka je o vstupnej cene
Preto si myslím, že treba postupovať , ako som uviedla v predchádzajúcich príspevkoch a tak, ako pisal 137Cs.
evina
09.03.09,19:06
Kočky končím :D: Len časť z toho paragrafu
"obstarávacia cena zistená u darcu alebo vkladateľa" /nie u lizingovky-lebo to bola jej cena/

A podľa mňa OC zistená u vkladateľa nie je tá, ktorú zaplatil pred piatimi mesiacmi u lizingovky /som dosť smelá, ale to by som si netrúfla/ , ale minimálne znížená o opotrebenie, ktoré ja by som vyjadrila znížením OC tak ako píšem vyššie :), teda mínus prvé splátky....

Tak a Monika fčul je rada na Tebe, nech padne Tvoje rozhodnutie :):)

P.s. Ani ja už nemám tú hodnotu, čo pred mesiacom, Uplatnila som si na seba vo februári zvýšený odpis:D. Som odpísaná až až ...
137Cs
09.03.09,19:07
Nemôžem auto po dvoch rokoch preradiť za cenu ako som ho pred dvoma rokmi kúpila aj keď budem odpisovať len 12 mesiacov je rozdiel, či z 500 tis. alebo 300 tis. .
Môžete. Alebo presnejšie: musíte. Spôsob určenia vstupnej ceny zákon definuje jednoznačne ako pôvodnú obstarávaciu cenu. Bez výnimiek a obmedzení.

On to auto predsa len opotreboval a nemá tú hodnotu, aby ju s tou istou cenou zaradil No a ? Veď aj pri preradení auta vo vlastníctve (nie na leasing) sa tiež odpisuje z pôvodnej ceny, napriek tomu, že je tiež opotrebované. Akurát sa odpisuje kratšie.
JankaO
09.03.09,19:10
aj § 25 hovorí o preradeni z osobného užívania do OM. (Nie vlasntíctva)
Paula
09.03.09,19:15
Ste si zasa vymysleli boďovku, nestačili vám štyridsaťriadkové? :cool: Ale debatu oceňujem.
evina
09.03.09,19:16
Môžete. Alebo presnejšie: musíte. Spôsob určenia vstupnej ceny zákon definuje jednoznačne ako pôvodnú obstarávaciu cenu. Bez výnimiek a obmedzení.
No a ? Veď aj pri preradení auta vo vlastníctve (nie na leasing) sa tiež odpisuje z pôvodnej ceny, napriek tomu, že je tiež opotrebované. Akurát sa odpisuje kratšie.

Ok-je to na Monike, ja by som ich v tom prípade odpočítala, najmä kvôli tým odpisom. Bude ich počítať z 36 splátok a nie 31, t.j. odpisuje rovnomerne ...:D:D...

...aspoň sa má fundovane na základe čoho rozhodnúť:)
evina
09.03.09,19:18
Ste si zasa vymysleli boďovku, nestačili vám štyridsaťriadkové? :cool: Ale debatu oceňujem.

Pauli mám pociť, že od RP máme samé boďovky:D
Tweety
09.03.09,19:18
Ok-je to na Monike, ja by som ich v tom prípade odpočítala, najmä kvôli tým odpisom. Bude ich počítať z 36 splátok a nie 31...

...aspoň sa má fundovane na základe čoho rozhodnúť:)mimotemy
Dzifčata evina, monika, janka, ice už spac, ráno budze mudrejše. Rozleži še vám to v hlave, a uvidzice jak vám rešene svitne.
evina
09.03.09,19:20
mimotemy
Dzifčata evina, monika, janka, ice už spac, ráno budze mudrejše. Rozleži še vám to v hlave, a uvidzice jak vám rešene svitne.

No to nehrozí :mee:
JankaO
09.03.09,19:21
Pauli mám pociť, že od RP máme samé boďovky:D

mimotemyKSENP, čo je RP a boďovka, ja som včerajšia.:D
evina
09.03.09,19:24
mimotemyKSENP, čo je RP a boďovka, ja som včerajšia.:D

:D:D Tá RP je veru registračná pokladňa, nič zlé...

Boďovku by som preložila aj ako pikošku, pikantériu, skrátka zapeklitosť :D
Paula
09.03.09,19:27
Alebo aj bonbónik :D. Napr. niekto nutne musí zajesť obed niečim sladkým, dať si bodku za jedlom...no a tá bodka potom je boďovka :D . Idem si utrieť monitorček .
azla
09.03.09,19:52
Veľmi zaujímava diskusia.:)

Súhlasím s názorom, že vstupnou cenou pre účely daňových odpisov bude cena za ktorú bol majetok obstaraný.

V účtovníctve by sa mal oceniť reprodukčnou cenou. §25/1/d4 - zákona o účtovníctve (tu sa však už píše o majetku preradenom z osobného vlastníctva)
4. majetok preradený z osobného vlastníctva do podnikania s výnimkou peňažných prostriedkov a cenín a pohľadávok ocenených menovitými hodnotami,
azla
09.03.09,20:11
Kočky končím :D: Len časť z toho paragrafu
"obstarávacia cena zistená u darcu alebo vkladateľa"

Evina, domnievam sa, že táto časť, čo si citovala (z § 25, odst. 1 a) je určená pre situáciu, keď ide o vklad fyzickej osoby do základného imania obchodnej spoločnosti.

V § 24, odst.5) sa píše o preradení majetku z osobného užívania do obchodného majetku.
karcoolka1
12.03.09,19:36
Ocenila som zadávača otázky.
Šitá na môj prípad.
FO v os.vlastníctve má auto na leasing obstarané 4/2006. 3/2009 vložil auto do OM. Tak čo s ním?????
JankaO
12.03.09,20:41
Ocenila som zadávača otázky.
Šitá na môj prípad.
FO v os.vlastníctve má auto na leasing obstarané 4/2006. 3/2009 vložil auto do OM. Tak čo s ním?????
Postupovať tak, ako je uvedené napr. aj v prísp. 5, 23, 30
Monika Kováčová
13.03.09,14:25
Podala som dopyt na www.drsr.sk Prišla mi okamžitá odpoveď (otázka 12.3. odpoveď 13.3)

Tu je otázka:


Dobrý deň,
prosím o usmernenie ako vypočítať vstupnú obstarávaciu cenu a daňový odpis v prípade, ak daňovník uzavrel leasingovú zmluvu na kúpu osobného automobilu pred začiatkom vykonávania podnikateľskej činnosti a takto obstarané vozidlo si vložil do obchodného majetku už počas trvania leasingovej zmluvy.

V zmysle Pokynu DRSR k obchodnému majetky, ktorý je využívaný daňovníkom s
príjmami podľa § 6 zákona č. 595/2003 sa definícia OM rozširuje aj o Hmotný majetok obstarávaný na formou finančného prenájmu.

§ 25 odst 1 d) Zákona o DzP je vstupnou cenou d) cena určená podľa písmen a) až c) pri preradení majetku z osobného užívania fyzickej osoby do obchodného majetku alebo u daňovníka nezaloženého alebo nezriadeného na podnikanie pri začatí používania majetku na činnosť, z ktorej príjmy sú predmetom dane, pričom za roky nevyužívania hmotného majetku a nehmotného majetku na zabezpečenie zdaniteľného príjmu sa odpisy neuplatňujú.

Avšak určenie Obstarávacej ceny pri vložení majetku obstaraného formou finančného prenájmu uvedený §25 nerieši. Ako teda postupovať pri určení Obstarávacej ceny v tomto prípade? Bude vstupná cena teda obstarávacou cenou v čase uzatvorenia leasingu (§ 25/1/a so zohľadnením ods.6 - bez DPH)?
Môže si daňovník v tomto prípade zahrnúť do daňových výdavkov finančnú činnosť (úrok) z leasingovej zmluvy?

Daňové odpisy pri vozidle obstaranom formou Fin.prenájmu sa počítajú podľa § 26ods.6. Ak daňovník preradí do obchodného majetku automobil na leasing a mesačné odpisy (vypočítané spôsobom bežným pre leasing) začne daňovo uplatňovať až počnúc mesiacom preradenia auta do obchodného majetku, postupuje v súlade so zákonom?


odpoveď DRSR:


Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Podľa § 26 ods. 8 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov hmotný majetok prenajatý formou finančného prenájmu odpíše nájomca počas doby trvania prenájmu do výšky 100 % hodnoty istiny zvýšenej o náklady súvisiace s obstarním predmetu finančného prenájmu vynaložené nájomcom do doby zaradenia tohto majetku do užívania. Pri určení tohto spôsobu odpisovania sa nepoužijú ustanovenia § 27 a 28, ale výška odpisu sa určí rovnomerne pomernou časťou pripadajúcou na každý kalendárny mesiac doby prenájmu.
To znamená, že ak bola doba prenájmu dohodnutá v leasingovej zmluve napr. 36 mesiacov, daňovník počas týchto 36 mesiacov odpíše hodnotu istiny majetku do daňových výdavkov prostredníctvom dańových odpisov. Ak daňovník bude mať zaradený majetok v obchodnom majetku iba napr. 30 mesiacov doby prenájmu, môže do daňových výdavkov uplatniť odpis tohto majetku iba počas týchto 30 mesiacov doby nájmu.

Odbor služieb pre verejnosť
DR SR Banská Bystrica
evina
13.03.09,14:43
Nepreskočili náhodou odsek otázky, ktorú sme mali spornú, alebo som už prepracovaná :D
Nechceli sme nikdy ani odpisovať nikto 36....
JankaO
14.03.09,16:57
:o Čítal vôbec niekto na DR poriadne ten dopyt? Zo 4 otázok odpoveď na jednu aj to.... Asi treba dať 4 dopyty. (Myslela som, že sme všetci ľudia, tak prečo by sme si nemali pomôcť, aj keď je to DR.)
Krtko
15.03.09,10:26
Dievčatá, už dva dni hľadám aspoň podobnú tému a neviem nájsť, PROSÍM POMôŽTE!!!!

v OBCHODNOM MAJETKU JE AUTO NA LEASING. Po takmer roku si pán majiteľ:D zmyslel, že potrebuje naviják, nárazník, ťažné, strešný nosič, sanie a svetlomety, všetko s montážou.:confused:
Každá z tých položiek aj s montážou je do 30 000,- ešte Sk takže som uvažovala nad réžiou, ale keďže sa nedajú použiť bez auta, malo by to byť technické zhodnotenie, ale ako to k leasingovému majetku pripočítať - v rámci softu takú možnosť nemám Rozdelím tú fa na zvyšné mesiace leasingu a budem odpisovať mesačne alebo stačí raz ročne jednu tretinu.....
Naozaj som hľadala stratila som dva dni a aj tak si neviem rady, včera bolo neskoro, dnes hoi musím dorobiť:eek: a uzavrieť...
VOPRED ĎAKUJEM:rolleyes:
karcoolka1
15.03.09,17:58
Dievčatá, už dva dni hľadám aspoň podobnú tému a neviem nájsť, PROSÍM POMôŽTE!!!!

v OBCHODNOM MAJETKU JE AUTO NA LEASING. Po takmer roku si pán majiteľ:D zmyslel, že potrebuje naviják, nárazník, ťažné, strešný nosič, sanie a svetlomety, všetko s montážou.:confused:
Každá z tých položiek aj s montážou je do 30 000,- ešte Sk takže som uvažovala nad réžiou, ale keďže sa nedajú použiť bez auta, malo by to byť technické zhodnotenie, ale ako to k leasingovému majetku pripočítať - v rámci softu takú možnosť nemám Rozdelím tú fa na zvyšné mesiace leasingu a budem odpisovať mesačne alebo stačí raz ročne jednu tretinu.....
Naozaj som hľadala stratila som dva dni a aj tak si neviem rady, včera bolo neskoro, dnes hoi musím dorobiť:eek: a uzavrieť...
VOPRED ĎAKUJEM:rolleyes:

http://www.porada.sk/t106426-technicke-zhodnotenie-mv-na-leasing.html
karcoolka1
20.03.09,13:29
Chcem sa spýtať, či auto, ktoré má osoba na splátky na základe zmluvy o pôžičke a chce ho vložiť do obchodného majetku, musí požiadať veriteľa, aby mu prepísal splátkový kalendár na IČO/DIČ?
latka
21.03.09,18:38
Dobrý den, prosím vás vie mi niekto povedať čo tvorí upravenú vstupnú cenu pri predčasnom ukončení leasingu a zaradení vozidla do majetku???
latka
22.03.09,09:04
Dobrý den, prosím vás vie mi niekto povedať čo tvorí upravenú vstupnú cenu pri predčasnom ukončení leasingu a zaradení vozidla do majetku???

prosím nikto nevie, alebo nemate čas
Monika Kováčová
23.03.09,20:05
Chcem sa spýtať, či auto, ktoré má osoba na splátky na základe zmluvy o pôžičke a chce ho vložiť do obchodného majetku, musí požiadať veriteľa, aby mu prepísal splátkový kalendár na IČO/DIČ?
určite nie. Pri vklade postupujte pri určení obstarávacej ceny podľa §25 písm. d). úver zostane súkromný a vozidlo, ktoré je majetkom súkromnej osoby, sa vloží do podnikania. o zmluve na splátky sa ďalej neúčtuje, iba sa uplatňuje daňový odpis.
karcoolka1
23.03.09,20:09
určite nie. Pri vklade postupujte pri určení obstarávacej ceny podľa §25 písm. d). úver zostane súkromný a vozidlo, ktoré je majetkom súkromnej osoby, sa vloží do podnikania. o zmluve na splátky sa ďalej neúčtuje, iba sa uplatňuje daňový odpis.

Takže to nie je ako pri klasickom leasingu...
Idem pozrieť tú obstarávaciu cenu. Zatiaľ ďakujem!
karcoolka1
23.03.09,20:20
určite nie. Pri vklade postupujte pri určení obstarávacej ceny podľa §25 písm. d). úver zostane súkromný a vozidlo, ktoré je majetkom súkromnej osoby, sa vloží do podnikania. o zmluve na splátky sa ďalej neúčtuje, iba sa uplatňuje daňový odpis.

Auto bolo obstarané 4/2006, tzn. akokeby bolo odpisované 4 roky (2006,2007,2008) a len teraz za rok 2009 uplatním ročný odpis.
Len mi nie je jasná obstarávacia cena. Beriem údaj na zmluve o pôžičke, tj kúpna cena predmetu financovania?
A ešte ma zaujíma havarijné poistenie. Je súčasťou splátky. To ako dostanem do nákladov?
latka
24.03.09,18:05
Dobrý den, prosím vás vie mi niekto povedať čo tvorí upravenú vstupnú cenu pri predčasnom ukončení leasingu a zaradení vozidla do majetku???

prosím,dakujem
Monika Kováčová
24.03.09,18:34
Ak bol leasing súkromný a potom predčasne ukončený a vložený do podnikania až keď bol majiteľ podnikateľ, postupuj podľa § 25 Zákona o dani z príjmu.
latka
24.03.09,19:49
nie leasing bol na firemné vozidlo u SZČO, predčasne ukončený leasing, odkupením za XX cenu a treba nam ho zaradiť do majetku v upravenej vstupnej cene YY.
latka
25.03.09,11:17
nie leasing bol na firemné vozidlo u SZČO, predčasne ukončený leasing, odkupením za XX cenu a treba nam ho zaradiť do majetku v upravenej vstupnej cene YY.

prosím je to pre mna súrne
azla
25.03.09,11:42
nie leasing bol na firemné vozidlo u SZČO, predčasne ukončený leasing, odkupením za XX cenu a treba nam ho zaradiť do majetku v upravenej vstupnej cene YY.

prosím je to pre mna súrne

Pripnem Ti link , nájdeš tam Pokyn a Usmernenie k lesingu (prísp. č. 2).
Snáď Ti to pomôže.

http://www.porada.sk/t78739-odkupenie-predmetu-najmu-pred-skoncenim-zmluvy-o-fin-prenajme-ktore-usmernenie.html
karcoolka1
04.04.09,08:26
Auto bolo obstarané 4/2006, tzn. akokeby bolo odpisované 4 roky (2006,2007,2008) a len teraz za rok 2009 uplatním ročný odpis.
Len mi nie je jasná obstarávacia cena. Beriem údaj na zmluve o pôžičke, tj kúpna cena predmetu financovania?
A ešte ma zaujíma havarijné poistenie. Je súčasťou splátky. To ako dostanem do nákladov?

POSúVAM...
Katka2
28.01.10,15:05
Veľmi zaujímava diskusia.:)

Súhlasím s názorom, že vstupnou cenou pre účely daňových odpisov bude cena za ktorú bol majetok obstaraný.

V účtovníctve by sa mal oceniť reprodukčnou cenou. §25/1/d4 - zákona o účtovníctve (tu sa však už píše o majetku preradenom z osobného vlastníctva)
4. majetok preradený z osobného vlastníctva do podnikania s výnimkou peňažných prostriedkov a cenín a pohľadávok ocenených menovitými hodnotami,


Ahojte. Prosím vás o usmernenie:

Keďže vstupná cena pri preradení majetku z osobného vlastníctva do podnikania sa pre daňové účely bude cena, za ktorú sa majetok obstaral a pre účtovné účely ROC, ako to nahodíte do karty majetku? Pred daňové účely inak ako pre účtovné? Máte takú možnosť v rámci softu? Či tomu zle rozumiem... Ďakujem za odpovede. :)
Katka2
28.01.10,16:11
posúvam...
Katka2
28.01.10,19:30
Ahojte. Prosím vás o usmernenie:

Keďže vstupná cena pri preradení majetku z osobného vlastníctva do podnikania sa pre daňové účely bude cena, za ktorú sa majetok obstaral a pre účtovné účely ROC, ako to nahodíte do karty majetku? Pred daňové účely inak ako pre účtovné? Máte takú možnosť v rámci softu? Či tomu zle rozumiem... Ďakujem za odpovede. :)

posúvam ...
Monika Kováčová
28.01.10,20:00
Počkaj katka, pozriem sa, veď je to už rok staré... a čo je vlastne ROC?
Katka2
28.01.10,21:16
Hej staré, len som sa chcela v rámci vzdelania trošku povŕtať v zákonoch.

ROC - reprodukčná obstarávacia cena, či som zle napísala? :D
karcoolka1
20.03.10,20:54
Auto bolo obstarané 4/2006, tzn. akokeby bolo odpisované 4 roky (2006,2007,2008) a len teraz za rok 2009 uplatním ročný odpis.
Len mi nie je jasná obstarávacia cena. Beriem údaj na zmluve o pôžičke, tj kúpna cena predmetu financovania?
A ešte ma zaujíma havarijné poistenie. Je súčasťou splátky. To ako dostanem do nákladov?

Veľmi pekne prosím o odpovede.