Tica2
09.03.09,17:25
Mám spracovať daňové priznanie živnostníkovi, ktorý začal živnosť len v apríli a pred tým pracoval u tej istej firmy ako zamestnanec. Celý rok v podstate pracoval v Nemecku, chodil domov len raz za 6 týždňov. Vo firme boli viacerí, ktorí si museli vybaviť živnosť ale naďalej robia tú istú prácu pre tú istú firmu. Založila som mu jednoduché účtovníctvo, všetko mi je jasné, ale ide mi o to, ako by som mu mohla dať do nákladov stravné. Jeho kolegovia si vraj dávajú do nákladov 63 eur na deň. Ako má dokázať koľko dní bol vlastne v zahraničí? Ja som niekde čítala, že v zahraničí sa nemôže pracovať viac ako 183 dní, lebo potom by sa muselo zdaňovať v zahraničí. Je dobré riešenie spraviť cestovné príkazy celkovo na 183 dní? Alebo môžem dať do výdajov diety za všetky pracovné dni?
Naozaj neviem kde to mám v zákonoch hľadať. Ďakujem vopred za pomoc
Lianka
09.03.09,22:01
A ako realne vies, kolko dni/hodin v skutocnosti pracoval? Na zaklade akych podkladov mu chces stravne uplatnit? To, ze sa fyzicky zdrzuje v Nemecku nemusi este znamenat, ze pracuje 30 dni v mesiaci po 12 hodin...

Ma v zmluve s odberatelom dohodnuty objem prac - kolko hodin/dni vykonava pracu? Je v zmluve urcene miesto, kde ju vykonava? Mohol by ti pomoct aj podklad k fakturacii - vykaz prac vratane poctu hodin, a pod.
Tica2
10.03.09,16:08
Našťastie, dostala sa mi do rúk jeho zmluva o diele a tam má určenú pracovnú dobu 60 hod. týždenne a tiež povinnosť viesť si dochádzkový a montážny list(ktorý nemá ale priložený) . Snáď podľa toho to nejako dám dohromady. Ďakujem za usmernenie
veronikasad
10.03.09,16:49
Našťastie, dostala sa mi do rúk jeho zmluva o diele a tam má určenú pracovnú dobu 60 hod. týždenne a tiež povinnosť viesť si dochádzkový a montážny list(ktorý nemá ale priložený) . Snáď podľa toho to nejako dám dohromady. Ďakujem za usmernenie
Riešila som podobný problém. Možno pomôže odpoveď DR SR :

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Podľa § 19 ods. 2 písm. e) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov daňovými výdavkami sú aj výdavky daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu ( zákona o cestovných náhradách), a to na stravovanie, ubytovanie,
cestovné dopravnými prostriedkami, nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste a v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výške 40 % nároku na stravné podľa osobitného predpisu. Z uvedeného vyplýva, že daňovník má pri zahraničnej pracovnej ceste nárok na stravné podľa zákona o cestovných náhradách. Okrem výdavkov na stravné má daňovník nárok pri zahraničnej pracovnej ceste na nevyhnutné výdavky spojené s pobytom na pracovnej ceste, t.j. vreckové vo výške 40 % nároku na stravné. Pojem miesto pravidelného vykonávania činnosti zákon o dani z príjmov priamo nedefinuje. Takýmto miestom môže byť napr. miesto podnikania uvedené v živnostenskom oprávnení, miesto, v ktorom má daňovník zriadenú prevádzku a podobne, ale aj miesto výkonu podnikateľskej činnosti zmluvne dohodnuté. Ak daňovník fyzická osoba podnikateľ vykonáva svoju činnosť v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, výdavky podľa § 19 ods. 2 písm. e) zákona môže uplatniť len za predpokladu, ak správcovi dane preukáže, že ide o vykonávanie činnosti v inom mieste, ako je miesto, v ktorom svoju činnosť pravidelne vykonáva. A to počas trvania celej pracovnej cesty. To znamená, že ak daňovník preukáže, že je v tomto mieste na pracovnej ceste, môže si uplatniť výdavky podľa § 19 ods. 2 e) zákona o dani z príjmov najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa zákona o cestovných náhradách za každý deň pracovnej cesty (aj soboty a nedele).
Odbor služieb pre verejnosť
DR SR Banská Bystrica

Váš dopyt:

Dobrý deň,

prosím o informáciu.
Živnostníci - murári, tesári, zvárači - majú uzatvorené rôzne typy zmlúv so slovenskou firmou, fakturujú slovenskej firme za odpracované hodiny. Výkon práce je v zahraničí /nejedná sa o pracovný pomer/
Považuje sa výkon práce živnostníka v zahraničí za výdavky v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste ako je miesto, v ktorom činnosť vykonáva ?
Môže si uplatniť ako výdavok ovpl.základ dane stravné + 40 % vreckové v zmysle § 19 odst. 2 písm. e/ ?

Práca v zahraničí je turnusová - závislá od miesta výkonu práce /Česká republika, Francúzsko, Holandsko/ - od 10 dní do 3 mesiacov. Môžu si uplatniť výdavky v zmysle citovaného § aj počas sobôt a nedieľ ?

Ďakujem za odpoveď.