zaphira
09.03.09,17:47
Dobrý večer, chcem Vás poprosiť o radu:
Z daňového úradu mi prišla výzva na podanie súhrnného výkazu DPH. Preto potrebujem vedieť, či sa táto povinnosť vzťahuje aj na tie firmy ktoré poskytujú výhradne iba služby, nie tovar, lebo v zákone som sa dočítala iba o tovare. Naša firma poskytuje služby, a poskytla ich aj pár ľudom v čechách a Poľsku. Do ktorého riadku na DP mam tento príjem uviesť? Môj účtovný program mi vytlačil tlačivo, kde tento príjem uviedol do riadku 13 a 14 čo je § 43. Spadajú tam aj služby? Nie je to len uvedené v chybnom riadku?
Neviem ako to mám vyriešiť. Vedieme jednoduché účtovníctvo.
zaphira
10.03.09,07:21
Prosim Vás nikto mi neviete poradit?
Milan Benka
10.03.09,10:32
Dobrý večer, chcem Vás poprosiť o radu:
Z daňového úradu mi prišla výzva na podanie súhrnného výkazu DPH. Preto potrebujem vedieť, či sa táto povinnosť vzťahuje aj na tie firmy ktoré poskytujú výhradne iba služby, nie tovar, lebo v zákone som sa dočítala iba o tovare. Naša firma poskytuje služby, a poskytla ich aj pár ľudom v čechách a Poľsku. Do ktorého riadku na DP mam tento príjem uviesť? Môj účtovný program mi vytlačil tlačivo, kde tento príjem uviedol do riadku 13 a 14 čo je § 43. Spadajú tam aj služby? Nie je to len uvedené v chybnom riadku?
Neviem ako to mám vyriešiť. Vedieme jednoduché účtovníctvo.

§43 zahŕňa iba dodávky tovarov. Služby tam nepatria.
zaphira
10.03.09,14:31
Do ktorej kolonky daňového priznania na DPH mam uviesť služby poskytnuté zahraničnému odberateľovi aby to Daňový úrad neplietlo a nežiadal odo mňa súhrnný výkaz?
Milan Benka
10.03.09,17:55
Do ktorej kolonky daňového priznania na DPH mam uviesť služby poskytnuté zahraničnému odberateľovi aby to Daňový úrad neplietlo a nežiadal odo mňa súhrnný výkaz?

Služby s miestom dodania v inom štáte ( viď §§15-16) sa v DP neuvádzajú.
Do DP zahŕňate iba služby s miestom dodania v SR.
Janiela
11.03.09,04:43
Prosím vás, ak slovenský platca DPH "A" poskytuje služby slovenskému platiteľovi DPH "B", ale služby sú uvedené v Rakúsku, tak fakturácia prebieha bez DPH, túto povinnosť preniesol na seba platca "B", má platiteľ A povinnosť podávať súhrnný výkaz?
Ďakujem
Aljok
11.03.09,05:00
Pozri ZDPH :
§ 80
Súhrnný výkaz

(1) Platiteľ, ktorý dodal tovar oslobodený od dane (§ 43) z tuzemska do iného členského štátu osobe, ktorá je identifikovaná pre daň v inom členskom štáte, alebo dodal tovar podľa § 8 ods. 4, je povinný podať súhrnný výkaz za obdobie kalendárneho štvrťroka do 25 dní po skončení kalendárneho štvrťroka.
Janiela
11.03.09,09:45
Ďakujem.
Standa
19.03.09,08:24
Dobrý deň, niečo podobné sa stalo aj mne. Chcem sa Vás opýtať v akom programe účtujete, ak v pohode aké členenie dph pri nadobudnutí a poskytnutí služby do a zo zahraničia ste zadali.
Ďakujem
Jana Acsová
19.03.09,08:35
mimotemy
Dobrý deň, niečo podobné sa stalo aj mne. Chcem sa Vás opýtať v akom programe účtujete, ak v pohode aké členenie dph pri nadobudnutí a poskytnutí služby do a zo zahraničia ste zadali.
Ďakujem
Zadajte si tému do sofvérovej porady k programu "Pohoda".
Rozalka
30.03.09,16:51
K novému súhrnnému výkazu (platí od r. 2009) vydalo MF poučenie k vyplneniu (st. 2-11, FS 6/09).
Novoregistrovaní pribúdajú, tak je to dobrý nápad od MF, aby občas vydalo aj nové poučenie.
SAIVI
12.06.09,08:43
Platitelia dane z pridanej hodnoty (DPH), ktorí dodávajú tovary alebo služby do iného štátu Európskej únie (EÚ), budú od začiatku budúceho roka povinní podávať súhrnný výkaz za každý kalendárny mesiac, v ktorom dodajú tovar alebo službu do inej členskej krajiny.

V súčasnosti platné štvrťročné obdobie, za ktoré sa poskytujú informácie o dodaní tovaru, sa skráti na jeden mesiac na základe novely zákona o DPH pripravenej ministerstvom financií. Rezort túto novelu pripravil s cieľom prebrať do slovenskej právnej úpravy nové európske smernice. Tie reagujú na nedostatočný systém výmeny informácií o dodaniach tovaru v rámci EÚ. Podvody v oblasti DPH pritom značne ovplyvňujú daňové príjmy jednotlivých krajín a narúšajú aj hospodársku činnosť v rámci vnútorného trhu. "Predovšetkým lehota, ktorá uplynie medzi uskutočnením transakcie a príslušnou výmenou informácií medzi daňovými správami členských štátov, je prekážkou účinného využitia tejto informácie na boj proti podvodom. Preto je potrebné, aby daňová správa členského štátu dodávateľa tovaru v rámci spoločenstva disponovala informáciami v lehote nie dlhšej ako jeden mesiac," konštatuje rezort financií.

Výkaz podľa nových pravidiel pritom budú musieť daňovníci podávať elektronicky. V nadväznosti na nové pravidlá o určení miesta dodania služby sa budú v súhrnných výkazoch uvádzať aj údaje o poskytnutí služieb, pri ktorých je povinný platiť daň príjemca v inom členskom štáte. To znamená, že podávanie súhrnných výkazov sa bude týkať nielen dodávok tovarov, ale aj dodávok služieb. Každá zdaniteľná osoba identifikovaná pre DPH bude podľa nových pravidiel predkladať daňovému úradu súhrnný výkaz s údajmi o zdaniteľných osobách a nezdaniteľných právnických osobách identifikovaných pre daň, ktorým poskytla služby, na ktoré sa vzťahuje mechanizmus prenesenia daňovej povinnosti.

Podľa v súčasnosti platnej právnej úpravy sa v súhrnnom výkaze uvádzajú len údaje o tovaroch dodaných do iného členského štátu s oslobodením od dane. Novela zákona o DPH, ktorej účinnosť ministerstvo financií navrhlo od začiatku budúceho roka, obsahuje aj ďalšie ustanovenia vyplývajúce z európskych smerníc. Ich cieľom je predovšetkým modernizovať a zjednodušiť daňové pravidlá týkajúce sa cezhraničných dodávok služieb a refundácie DPH zahraničným zdaniteľným osobám. Rovnako stanovujú aj ďalšie opatrenia pre boj proti daňovým podvodom.

http://www.podnikam.sk/spravodajstvo.php?id=8161&kid=77&k=Prev%E1dzka%20firmy