Aprilia
09.03.09,19:11
Máme doma dosť tvrdú vodu.Máme 4roky nové pákové batérie v kúpeľni a začali sa nám akosi zadŕhať.Asi je pod tou pákou vodný kameň,najmä pri vani. Poradíte mi či sa dá tá páka nejak odmontovať a vnútri to vyčistiť?Ďakujem.
Julian
09.03.09,20:15
Máme doma dosť tvrdú vodu.Máme 4roky nové pákové batérie v kúpeľni a začali sa nám akosi zadŕhať.Asi je pod tou pákou vodný kameň,najmä pri vani. Poradíte mi či sa dá tá páka nejak odmontovať a vnútri to vyčistiť?Ďakujem.

Určite sa to dá rozobrať. Záleži na type "ako", ale tak sa mi zdá, že to nebude vodný kameň. Skôr sa budú zadrhávať keramické doštičky v kartuši.
Ja som mal ten istý problém a dobre mi poradila predavačka v predajni. Ponukla mi mazaciu súpravu na tieto batérie. Vyrábala ich v tom čase (pred najmenej 14 rokmi) firma RJ-SAM Myjava. Veľmi to pomohlo a aj dlho vydržalo; vlastne až doteraz. Súprava mala označenie "RJ 100 UNI" ale neviem či sa to ešte vyrába a predáva.?? Je to už doba a technika ide do predu.
kero64
10.03.09,04:43
Všetko, čo raz zmontovalo, dá sa aj rozmontovať. Demontáž a čistenie pákovej batérie nieje až taký problém. Ak si ty alebo tvoj manžel na to trúfate, postupne a hlavne opatrne sa to dá rozobrať, vyčistiť a zmontovať späť. Ak si na to netrúfate, poproste radšej niekoho, kto to už robil ten vám to ukáže.
Chobot
10.03.09,07:28
Máme doma dosť tvrdú vodu.Máme 4roky nové pákové batérie v kúpeľni a začali sa nám akosi zadŕhať.Asi je pod tou pákou vodný kameň,najmä pri vani. Poradíte mi či sa dá tá páka nejak odmontovať a vnútri to vyčistiť?Ďakujem.

Pákovú batériu dokážeš rozmontovať, ale tie kartuše bývajú niekedy ako monobloky, tie sa už ďalej nerozoberajú. Vnútro kartuše nie je robené na to, aby sa rozoberalo a čistilo, ale keď vyberieš kartušu, tá sa dá vyčistiť od vodného kameňa tak, že celú kartušu vložiš do pohára s octom na 24 hodín.

AK si nikdy nerobila inštalatérske práce a nemáš na to náradie, tak to radšej nerob.
pasuliatko
10.03.09,10:15
rozmontuj a daj na to Pulirapid a ten odstráni vodný kameň
petmar
10.03.09,16:16
Rozmontovanie -odmontovanie tej páky je rôzne, na to musíte prísť asi sami, obyčajne je to plastová a zaskočené za dákym zúbkom, potom tam môže byť skrutka, ktorá to drží. No a potom sa prikláňam k tomu, čo píše hore Julian, tú vazelínu dostať aj teraz, treba ju tam natlačiť podľa návodu a bude pár rokov pokoj. Celú batériu nedoporučujem dávať dole ak ste to ešte nerobili..
tutiola
17.03.09,12:54
Všetky tieto rady sú dobre, ale skôr pre zručných mužov. Ja to praktizujem tak, že odstavím vodu povedzme večer, vypustím vodu z trubiek, otvorím batérie a niekoľko krát za večer ich postriekam alebo cilitom beng proti hrdzi a vodnému kameňu, alebo fixinelou tiež proti vodnému kameňu. Keď je voda odstavená vtedy môžem postupne páku otáčať do každej strany, pohybovať ňou hore a dole a vždy trochu strieknúť prípravku a pošúchať hubkou. Za večer by malo byť po probléme a potom už preventívne občas pri upratovaní očistiť prípravkom proti vodnému kameňu aj bez odstávky vody. Mne sa takto celkom darí udržiavať batérie bez vodného kameňa. Celý tento postup som robila iba raz a teraz už len udržiavam bez odstávky vody.
kikulienka36
17.03.09,15:12
hlavne si davajte pozor na niektore cistiace prostriedky, ktore ten vodny kamen dokladne odstrania....mam skusenost ze odstranilo to nielen vodny kamen ale doslova vyzralo aj bateriu.....takze opatrne...
tutiola
17.03.09,16:25
Súhlasim, veď to aj píšem, že celú procedúru som robila len raz a od vtedy si dávam pozor, aby som to nezabudla urobiť preventívne. Vtedy treba len veľmi male množstvo týchto prostriedkov. Nie som ani nejaký lajdak ani puntičkár, len som si neuvedomila, keď sme sa presťahovali z bytovky do RD, že mám inú vodu, ale až vtedy, keď tie batérie sa začali zadrhávať. Z vlastnej skúsenosti odporúčam pri tvrdej vode používať skutočne do každého prania pridávať aj soľ na zmäkčenie vody. Nemusí to byť calgonit. A do umývačky riadu min. každé 2 týždne jednu tabletu soli. Vodu mám veľmi tvrdú a takýmto spôsobom už fungujem 5 rokov.
ppaalloo
19.03.09,06:43
Postup demontáže a opravy pákovej batérie najdeš na HOBBY.cz
Peterkrk
30.05.09,11:33
Blankake
30.05.09,11:41
petmar
31.05.09,02:25
Dobrá funkcia začína už pri kúpe batérie - nekupovať tie super lacné, nevydržia, zadrhávajú, ani opraviť sa nedajú - plast nie je keramika
bobino38
03.06.09,03:46
..tak som sa včera rozhodol opraviť bateriu aj ja...no a dopadlo to blbo, strhal som hrany na skrutke čo drží páku, ona ide dole len inbusovým klúčom, a ja myslel že je tam klasicka skrutka, neviete poradiť čo teraz? teraz mi tam inbusový klúč preklzuje:-(
Chobot
03.06.09,06:49
..tak som sa včera rozhodol opraviť bateriu aj ja...no a dopadlo to blbo, strhal som hrany na skrutke čo drží páku, ona ide dole len inbusovým klúčom, a ja myslel že je tam klasicka skrutka, neviete poradiť čo teraz? teraz mi tam inbusový klúč preklzuje:-(

No proste prúser...:eek::D

Ale neboj. To zvykne byť skrutka, tzv. červík. Zmeraj jeho veľkosť a takých "červíkov" je bežne dostať v železiarstve. Akurát že nemajú imbusový vrch, ale iba obyčajný zárez (na obyčajný skrutkovač).

Alebo je problém, že tú páku nevieš dať teraz dole?
bobino38
03.06.09,08:12
Ano, presne ten problém mám...ja tu skrutku tam stále mám:-) a ma zdnuka strhané hrany a inbusový klúč preklzuje a nejde mi tá skrutka odskrutkovať..ostáva mi len výmena celej batérie...
Chobot
03.06.09,08:41
Ano, presne ten problém mám...ja tu skrutku tam stále mám:-) a ma zdnuka strhané hrany a inbusový klúč preklzuje a nejde mi tá skrutka odskrutkovať..ostáva mi len výmena celej batérie...

Ešte existuje riešenie. Ten "červík" sa dá opatrne odvŕtať, najprv tenkým vrtákom (2 mm) a postupne väčším, až kým ten hrot červíka nepovolí a potom keď bude dole páka, tak sa opatrne odvŕta celé vnútro a závitníkom sa prerežú znovu závity. AK by si pôvodné závity odvŕtaním zničil, stačí narezať o číslo väčší závit a dať tam väčšieho červíka. Teda ak pôvodný bol 3mm, tak narežeš závity 4mm (vtedy poslený vrt treba urobiť vrtákom 3,2 mm - na závity sa robia diery s koeficientom 0,8, teda napr. na závit 5mm treba urobiť dieru 5x0,8 = 4 mm, na 6mm 6x0,8 = 4,8 mm atď.)

AK nemáš doma vrtáky a závitníky, tak radšej kúp novú batériu, lebo sada závitníkov aj so skľučovadlom ťa vyjde skoro toľko, čo nová lacnejšia batéria.
bobino38
03.06.09,08:54
...dík za celkom fajn nápad, vrtáky by som veru aj mal, len tie závitniky nemám...:-( budem musieť vrtať asi opatrne...
Stefan2005
03.06.09,08:56
...tak radšej kúp novú batériu, lebo sada závitníkov aj so skľučovadlom ťa vyjde skoro toľko, čo nová lacnejšia batéria.

... ak však takých batérií má viacej, resp. ich bude chcieť opravovať aj v budúcnosti, tak sa oplatí investovať;).
petmar
03.06.09,18:00
Je to už dávno, pradávno, čo som to videl, bolo dostať takú sadu na vybratie poškodených či zalomených skrutiek. Začalo to navŕtaním dierky, potom sa do nej dala príslušne veľká skrutka z kvalitnej ocele s ľavotočivým závitom, a ako sa zaťahovala, poškodená skrutka sa vyskrutkovala.
No nemám prehľad, či to dostať aj teraz, už nemáme toľko trpezlivosti a častejšie vymeníme pokazené za nové ako celok, modernizujeme...
dad111
03.06.09,19:39
1.
Ano, presne ten problém mám...ja tu skrutku tam stále mám:-) a ma zdnuka strhané hrany a inbusový klúč preklzuje a nejde mi tá skrutka odskrutkovať..ostáva mi len výmena celej batérie...
Ak je to skrutka na imbusový kľúč, môže sa to podariť s pomocou tzv. tekutého kovu. Je to plastická látka, ktorá po spracovaní stvrdne na kov. Zatlač ho do dierky pre imbus, do toho vtlač imbus kľúč, alebo niečo podobné, nechaj zatvrdnúť spolu a potom vyskrutkuj.
2.
Dobrá funkcia začína už pri kúpe batérie - nekupovať tie super lacné, nevydržia, zadrhávajú, ani opraviť sa nedajú - plast nie je keramikaQUOTE]
Nemusí to byť pravda. Už to bude 10 rokov, kúpil som jednu lacnú taliansku batériu s tým, že ju aj tak zakrátko budem meniť. Mám ju doteraz, ide najľahšie zo všetkých v dome, netečie. Len chróm zišiel, je zložená z plastových pochromovaných častí, dokonca aj perlátor je z plastu, na ňom jedinom sa neusadzuje vodný kameň.
To, že páky zadŕhajú odstráni len namazanie. Ak sa rozhodnete rozoberať batériu aj z dôvodu výmeny kartuše, uvedomte si pri výrobe sa používa špeciálne náradie a všetko sa doťahuje predpísaným momentom. Ak k Vám teda príde inštalatér, ktorý má len jeden hasák na všetko a má ruky ako lopaty, ktorými všetko doťahuje s takou silou, že mu idú oči navrch, potom sa nečudujte, že páka ide ťažko. Takáto práca vyžaduje skôr rozum ako silu.
bobino38
04.06.09,07:53
Ak je to skrutka na imbusový kľúč, môže sa to podariť s pomocou tzv. tekutého kovu. Je to plastická látka, ktorá po spracovaní stvrdne na kov. Zatlač ho do dierky pre imbus, do toho vtlač imbus kľúč, alebo niečo podobné, nechaj zatvrdnúť spolu a potom vyskrutkuj.



Ak mi tam zatvrdne imbusový klúč tak ním neotčím, lebo mi bude zavadzať páka.
Julian
04.06.09,17:59
Ak je to skrutka na imbusový kľúč, môže sa to podariť s pomocou tzv. tekutého kovu. Je to plastická látka, ktorá po spracovaní stvrdne na kov. Zatlač ho do dierky pre imbus, do toho vtlač imbus kľúč, alebo niečo podobné, nechaj zatvrdnúť spolu a potom vyskrutkuj.



Ak mi tam zatvrdne imbusový klúč tak ním neotčím, lebo mi bude zavadzať páka.

Skúsil by som ešte s ulomeným vrtákom vo vrtačke s ľavým chodom.
Ten červik by mohol povoliť.