poisonkatka
09.03.09,20:27
Viem, že to tu už bolo, ale nejak som z toho mimo, tak potrebujem presne vysvetlit-uctovne aj logicky :-) uctujem v alfe

26.2. Prisla mi zalohova faktura na 30 eur (nie som platca DPH)
26.2 Uhradila som tuto fakturu z BU
2.3 Prisla mi ostra faktura na sumu 30 eur

teraz sa pytam: Treba obe faktury nahodit do zavazkov? Ak ano, ako to potom zuctujem? Najlepsie by bolo nahodit iba ostru fakturu, ale ta ma o den vyssi datum ako je moj datum uhrady (medzibankovy prevod). Ja som z toho magor, v praci pracujem s PU s omegou a tam je vsetko jasne. Citala som tu, ze cez ID to mam zuctovat, ale nejak nechapem.Uz som precitala aj postup v prirucke, ale tam je to pre platcov DPH a pre neplatcu je to ako?
Reina
09.03.09,19:36
ahoj,
1. 26.02.09 nahodíš zálohovú faktúru do okruhu DPF - iba eviduješ.
2. úhrada 314 xxx/221
3. nahodíš si faktúru do okruhu DF cez vzor 20 - nový doklad. Keď sa dostaneš na sumu (stlač si slovo rozpis, aby sa ti ukázala tabulka). Do V - voľného základu dáš sumu 30 eur, do riadku 7- preddavky zadáš tiež sumu 30 a program ti potom sám túto faktúru vysporiada. Doplní ti v účtovných zápisoch ďalší riadok, bude ti stáť ešte kurzor v kolonke odpočet (tu vyberieš preddavkovú fa) a bude to OK.
Budeš ma tri riadky - suma spolu, základ dane a vysporiadanie preddavku.
poisonkatka
09.03.09,19:47
juj, sorry....nenapisala som ze v alfe...v PU to viem
Reina
09.03.09,21:10
juj, sorry....nenapisala som ze v alfe...v PU to viem

ale napísala, len ja som si to nevšimla :). tak to ti poradí asi niekto iný...
Lianka
09.03.09,21:18
Viem, že to tu už bolo, ale nejak som z toho mimo, tak potrebujem presne vysvetlit-uctovne aj logicky :-) uctujem v alfe

26.2. Prisla mi zalohova faktura na 30 eur (nie som platca DPH)
26.2 Uhradila som tuto fakturu z BU
2.3 Prisla mi ostra faktura na sumu 30 eur

teraz sa pytam: Treba obe faktury nahodit do zavazkov? Ak ano, ako to potom zuctujem? Najlepsie by bolo nahodit iba ostru fakturu, ale ta ma o den vyssi datum ako je moj datum uhrady (medzibankovy prevod). Ja som z toho magor, v praci pracujem s PU s omegou a tam je vsetko jasne. Citala som tu, ze cez ID to mam zuctovat, ale nejak nechapem.Uz som precitala aj postup v prirucke, ale tam je to pre platcov DPH a pre neplatcu je to ako?

poisonkatka, ja to uctujem takto:

1. do knihy zavazkov zauctujem doslu zalohu fakturu - typ dokladu: preddavok,
2. uhrada zalohovej faktury - sparujem so zalohovou fakturou,
3. do knihy zavazkov zauctujem vyuctovaciu fakturu a do uhrady napisem datum vystavenia, cislo a sumu zalohovej faktury - tym sa mi zavazok vynuluje.
poisonkatka
10.03.09,07:34
poisonkatka, ja to uctujem takto:

1. do knihy zavazkov zauctujem doslu zalohu fakturu - typ dokladu: preddavok,
2. uhrada zalohovej faktury - sparujem so zalohovou fakturou,
3. do knihy zavazkov zauctujem vyuctovaciu fakturu a do uhrady napisem datum vystavenia, cislo a sumu zalohovej faktury - tym sa mi zavazok vynuluje.

dakujem, ale zalohova faktura vlastne nie je este danovy vydavok, nie? kolegyna mi to dnes v praci vysvetlila, tak to doma skusim :-) cez tie ID
Lianka
10.03.09,08:06
Cez ID to bude este cistejsie... Faktura (ani zalohova), nie je vydavkom. Vydavkom je platba. Aj zaplatene zalohy su (opät) danovym vydavkom.
mirhu
23.03.09,17:28
ahoj,
1. 26.02.09 nahodíš zálohovú faktúru do okruhu DPF - iba eviduješ.
poradíš kde?
2. úhrada 314 xxx/221
3. nahodíš si faktúru do okruhu DF cez vzor 20 - nový doklad. Keď sa dostaneš na sumu (stlač si slovo rozpis, aby sa ti ukázala tabulka). Do V - voľného základu dáš sumu 30 eur, do riadku 7- preddavky zadáš tiež sumu 30 a program ti potom sám túto faktúru vysporiada. Doplní ti v účtovných zápisoch ďalší riadok, bude ti stáť ešte kurzor v kolonke odpočet (tu vyberieš preddavkovú fa) a bude to OK.
Budeš ma tri riadky - suma spolu, základ dane a vysporiadanie preddavku.
ďakujem
andreaS
23.03.09,17:32
mirhu: chcela si sa opytat kde zaevidujes doslu preddavkovu fakturu?

ak si chcela vediet toto, tak si otvor evidenciu uctovnych dokladov,vlavo hore si nastav OKRUH dokladov na DPF a dole vlavo stlac pridaj... vyber vzor "25" a od tohto okamihu sa v doklade pohybujes vylucne cez ENTER... cize vyberies vzor 25 a stlacis ENTER, takto ta postupne bude program navigovat co od teba chce doplnit az ti ostane OK jemne olemovane namodro to znamena ze doklad je hotovy... nezadavas ziadnu predkontaciu... potom davas uhradit tento doklad a ked ti pride ostra faktura tak na nej az pouzijes odpocet zalohy :-)
mirhu
23.03.09,17:33
mirhu: chcela si sa opytat kde zaevidujes doslu preddavkovu fakturu?

ak si chcela vediet toto, tak si otvor evidenciu uctovnych dokladov,vlavo hore si nastav OKRUH dokladov na DPF a dole vlavo stlac pridaj... vyber vzor "25" a od tohto okamihu sa v doklade pohybujes vylucne cez ENTER... cize vyberies vzor 25 a stlacis ENTER, takto ta postupne bude program navigovat co od teba chce doplnit az ti ostane OK jemne olemovane namodro to znamena ze doklad je hotovy... nezadavas ziadnu predkontaciu... potom davas uhradit tento doklad a ked ti pride ostra faktura tak na nej az pouzijes odpocet zalohy :-)
diky :) moc :)
mirhu
23.03.09,18:16
ahoj,
1. 26.02.09 nahodíš zálohovú faktúru do okruhu DPF - iba eviduješ.
2. úhrada 314 xxx/221
3. nahodíš si faktúru do okruhu DF cez vzor 20 - nový doklad. Keď sa dostaneš na sumu (stlač si slovo rozpis, aby sa ti ukázala tabulka). Do V - voľného základu dáš sumu 30 eur, do riadku 7- preddavky zadáš tiež sumu 30 a program ti potom sám túto faktúru vysporiada. Doplní ti v účtovných zápisoch ďalší riadok, bude ti stáť ešte kurzor v kolonke odpočet (tu vyberieš preddavkovú fa) a bude to OK.
Budeš ma tri riadky - suma spolu, základ dane a vysporiadanie preddavku.
tu budú aké účty? na DF? 5xx/321, a dalej?


ďakujem
andreaS
23.03.09,18:21
teraz chces vediet vyuctovanie preddavku na ostrej fa?

Tak okruh dokladov bude DF, das pridaj, vyberies vzor "20" a opat sa pohybujes vylucne cez enter, az sa dostanes k tabulke, kde zadavas sumu bez dph, dph, spolu, pripadne halierove rozdiely... tak v tejto tabulke je riadok c. 07 "preddavky" tak tu napises sumu toho preddavku a znova potvrdis tabulku OK a dalej opat len cez enter, az si bude program pytat z kt. dokladu to ma odpocitat (v pravej casti kusok pod stredom okienka) bude biela kolonka a na konci zlta obalka, tak kliknes na tu obalku a v otvorenom okne najdes tu preddavkovu fakturu a potvrdis vyber a opat stlacis enter.

Predkontacia by mala vyzerat takto:
suma spolu x / 321
zaklad bez dph = 5xx / x
dph = 343 / x
odúctovanie preddavku = 321 / 314
mirhu
25.03.09,12:37
teraz chces vediet vyuctovanie preddavku na ostrej fa?

Tak okruh dokladov bude DF, das pridaj, vyberies vzor "20" a opat sa pohybujes vylucne cez enter, az sa dostanes k tabulke, kde zadavas sumu bez dph, dph, spolu, pripadne halierove rozdiely... tak v tejto tabulke je riadok c. 07 "preddavky" tak tu napises sumu toho preddavku a znova potvrdis tabulku OK a dalej opat len cez enter, az si bude program pytat z kt. dokladu to ma odpocitat (v pravej casti kusok pod stredom okienka) bude biela kolonka a na konci zlta obalka, tak kliknes na tu obalku a v otvorenom okne najdes tu preddavkovu fakturu a potvrdis vyber a opat stlacis enter.

Predkontacia by mala vyzerat takto:
suma spolu x / 321
zaklad bez dph = 5xx / x
dph = 343 / x
odúctovanie preddavku = 321 / 314
dakujem, si poklad :)
mirhu
25.03.09,16:53
teraz chces vediet vyuctovanie preddavku na ostrej fa?

Tak okruh dokladov bude DF, das pridaj, vyberies vzor "20" a opat sa pohybujes vylucne cez enter, az sa dostanes k tabulke, kde zadavas sumu bez dph, dph, spolu, pripadne halierove rozdiely... tak v tejto tabulke je riadok c. 07 "preddavky" tak tu napises sumu toho preddavku a znova potvrdis tabulku OK a dalej opat len cez enter, az si bude program pytat z kt. dokladu to ma odpocitat (v pravej casti kusok pod stredom okienka) bude biela kolonka a na konci zlta obalka, tak kliknes na tu obalku a v otvorenom okne najdes tu preddavkovu fakturu a potvrdis vyber a opat stlacis enter.

Predkontacia by mala vyzerat takto:
suma spolu x / 321
zaklad bez dph = 5xx / x
dph = 343 / x
odúctovanie preddavku = 321 / 314
my nie sme platci DPH, ako to potom bude vyzerat? robim to podla tvojho popisu a stale mi to vyhadzuje chybu
andreaS
25.03.09,18:13
1. nahodis do DPF doslu preddavkovu fakturu
- vzor 25 ENTER
- zadas partnera ENTER
- dopises text ak treba, ENTER
- zadas externe cislo, ENTER
- datum prijatia, ENTER
- datum splatnosti, ENTER
- celkovu sumu preddavkovej faktury, ENTER
- doklad sa "rozsvieti" a ostane ti uz len modrym olemovane tlacidlo OK, tak staci stlacit ENTER

doslu preddavkovu fa mas zaevidovanu

2. zauctujes uhradu tejto doslej preddavkovej fa (nemusi byt teraz, moze byt neskor, ale nezabudni, ze uhradu naparovavas na DPF nie na DF) 314/221

3. zaevidujes ostru fakturu s vyuctovanim preddavku
- das vzor 20, ENTER
- zadas externe cislo, ENTER
- vyberies partnera, ENTER
- zadas text, ENTER
- datumy postupne vsetky styri, po kazdom vyplneni ENTER, po poslednom datume sa objavi tabulka kde uvadzas sumy (vid priloha 1)
- zadas tieto sumy, tak ako treba, ak si neplatca tak sumu z faktury das do riadku "volny zaklad" a nezabudni zadat do okienka "preddavky" vysku zaplateneho preddavku a znova tuto tabulku potvrdis, ENTER
- enter este raz
- zadas AE pre 321, ENTER
- zadas ucet MD, ENTER, zadas analytiku a znova ENTER
- teraz bude program pytat preddavkovu fakturu, ostane ti jedine volne okienko, tak na konci je zlta obalocka, tak na nu klikni a v novootvorenom okne kliknes na OBNOV a musis najst v tejto tabulke tvoju preddavkovu fakturu, ked ju najdes, nastavis sa na nu, a das OK.... prenesie sa ti do okienka tvoje interne cislo danej preddavkovej faktury, stlacis ENTER a doklad je hotovy
= opat sa cely doklad akoby "rozsvietil" a ostane tlacidlo OK olemovane modrym... vid druhy obrazok ako ma vyzerat rozuctovanie
mirhu
25.03.09,19:05
1. nahodis do DPF doslu preddavkovu fakturu
- vzor 25 ENTER
- zadas partnera ENTER
- dopises text ak treba, ENTER
- zadas externe cislo, ENTER
- datum prijatia, ENTER
- datum splatnosti, ENTER
- celkovu sumu preddavkovej faktury, ENTER
- doklad sa "rozsvieti" a ostane ti uz len modrym olemovane tlacidlo OK, tak staci stlacit ENTER

doslu preddavkovu fa mas zaevidovanu

2. zauctujes uhradu tejto doslej preddavkovej fa (nemusi byt teraz, moze byt neskor, ale nezabudni, ze uhradu naparovavas na DPF nie na DF) 314/221

3. zaevidujes ostru fakturu s vyuctovanim preddavku
- das vzor 20, ENTER
- zadas externe cislo, ENTER
- vyberies partnera, ENTER
- zadas text, ENTER
- datumy postupne vsetky styri, po kazdom vyplneni ENTER, po poslednom datume sa objavi tabulka kde uvadzas sumy (vid priloha 1)
- zadas tieto sumy, tak ako treba, ak si neplatca tak sumu z faktury das do riadku "volny zaklad" a nezabudni zadat do okienka "preddavky" vysku zaplateneho preddavku a znova tuto tabulku potvrdis, ENTER
- enter este raz
- zadas AE pre 321, ENTER
- zadas ucet MD, ENTER, zadas analytiku a znova ENTER
- teraz bude program pytat preddavkovu fakturu, ostane ti jedine volne okienko, tak na konci je zlta obalocka, tak na nu klikni a v novootvorenom okne kliknes na OBNOV a musis najst v tejto tabulke tvoju preddavkovu fakturu, ked ju najdes, nastavis sa na nu, a das OK.... prenesie sa ti do okienka tvoje interne cislo danej preddavkovej faktury, stlacis ENTER a doklad je hotovy
= opat sa cely doklad akoby "rozsvietil" a ostane tlacidlo OK olemovane modrym... vid druhy obrazok ako ma vyzerat rozuctovanie
diky, ten druhy obrazok mi velmi pomohol... ostatne som robila presne podla Tvojho popisu :) :) len som nespravne parovala DPF :)
postupu som rozumela, len to parovanie bolo chybne

DIKY MOC :)
mirhu
26.03.09,07:32
1. nahodis do DPF doslu preddavkovu fakturu
- vzor 25 ENTER
- zadas partnera ENTER
- dopises text ak treba, ENTER
- zadas externe cislo, ENTER
- datum prijatia, ENTER
- datum splatnosti, ENTER
- celkovu sumu preddavkovej faktury, ENTER
- doklad sa "rozsvieti" a ostane ti uz len modrym olemovane tlacidlo OK, tak staci stlacit ENTER

doslu preddavkovu fa mas zaevidovanu
ak v DPF nezadam ucty , stale mi to hlasi ze je nespravne zaevidovana

M:
andreaS
26.03.09,08:24
to by ti nemalo pytat ucty... proste nema ani preco...

v prilohe je obrazok ako vyzera zaevidovana DPF