DeniskaP
09.03.09,21:16
Dobrý večer, potrebujem radu.
Robím danové priznanie pre živnostníčku, ktorá podniká od od 1.3.2008, dostala 50000,-Sk dotáciu. Neviem čo s tou dotáciou. Plánujem uplatniť paušálne výdavky vo výške 60%. Dotácia je súčastou príjmov, takže príjmy vypočítam ako tržby+dotácia? A výdavky? 60% iba z tržieb? A zdravotné poistenie je už súčasťou tých 60%?
Som z toho zmätená... Úplná začiatočníčka, prosím poraďte mi :-)
Ďakujem pekne
mirkoooo
10.03.09,13:35
Príjmy budú TRZBY + DOTACIA + úroky na podnikateľskom účte (ak boli) , z tejto sčítanej sumy vypočítaš 40% alebo 60% (podľa toho či je to remeselná živnosť alebo nie), výjdu ti výdavky a ešte v daňovom priznaní k výdavkom pripočítaš zdravotné poistenie, ktoré nie je súčasťou tých výdavkov 40 alebo 60%. Zdravotné poistenie iba takú sumu, ktorá bola skutočne zaplatená.
Tržby 200000
dotácia 50000
úroky 20
PRIJMY SPOLU - 200000+50000+20= 250020, z toho napríklad 40% je 100008 a zaplatené zdravotné bolo 10206. TEDA 250020 - 100008 - 10206 = základ dane = 139806
Potom sa ešte odčítavajú nezdaniteľné časti- na daňovníka je to 98496 teraz. Tak 139806-98496 = 41310 (a z toho vypočítam daň - ak nemám právo na nezdaniteľnú časť na manželku, alebo nemam životné poistenie)
DeniskaP
10.03.09,17:55
Veľmi pekne ďakujem :-)
Som tu nová, môj prvý príspevok a hneď mám aj odpoveď :-)
Dobrá skúsenosť, pravdepodobne sem budem chodiť častejšie :-)
ciba
10.03.09,19:51
no neviem, ak bola ta dotacia z UP nemozes pausal, a preco 60 % ?
janapill
10.03.09,20:02
môžem sa opýtať prečo nemôže paušál? Aj keď dostala tú dotáciu v roku 2007?
ciba
10.03.09,20:04
neviem presne ako to bolo v roku 2007, ale za rok 2008 urcite nie, musi viest uctovnictvo podla pokynov ktore jej urcite dali
janapill
10.03.09,20:17
neviem presne ako to bolo v roku 2007, ale za rok 2008 urcite nie, musi viest uctovnictvo podla pokynov ktore jej urcite dali
A nevieš mi poradiť jedná známa má takýto prípad. V roku 2007 dostala koncom roka dotáciu od UP, ale nestihla ju minúť. Na daňovom jej povedali, že si to má dať príjmov, lebo nemôže mať nulové, tak dala a uplatnila paušál. V roku 2008 z tejto dotácie niečo nakúpila, ale príjmy akže aj keď dá skutočné výdavky alebo paušál+poistné tak bude v strate. Tak čo teraz?
Xanti
10.03.09,20:20
neviem presne ako to bolo v roku 2007, ale za rok 2008 urcite nie, musi viest uctovnictvo podla pokynov ktore jej urcite dali
Takže zadala som dotaz na stránku daňového riaditeľstva a odpovedali mi nasledovné:

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Ak boli dotácie uvedené vo Vašom podaní, t.j. dotácie z ÚPSVR prijaté v súvislosti s výkonom podnikateľskej činnosti, z ktorých plynú príjmy podľa § 6 zákona o dani z príjmov, predmetné dotácie nie je možné považovať za oslobodené a ide o zdaniteľné príjmy.
Daňovník s príjmami podľa § 6 zákona o dani z príjmov sa môže rozhodnúť, či bude uplatňovať preukázateľné daňové výdavky a bude viesť jednoduché účtovníctvo, alebo bude pri splnení podmienok uplatňovať výdavky percentom z príjmov podľa § 6 ods. 10 zákona o dani z príjmov.
V prípade, ak daňovník účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva dotácia, podpora, alebo príspevok, ktoré daňovník nepoužije na úhradu daňových výdavkov v roku, v ktorom mu boli poskytnuté, sa zahrnú do základu dane až v tom zdaňovacom období, kedy dôjde k ich použitiu a to v súlade s § 17 ods. 3 písm. h) zákona o dani z príjmov.
Ustanovenie § 17 ods. 3 písm. h) zákona o dani z príjmov upravuje špecifický spôsob zahrňovania dotácií podpôr a príspevkov do základu dane len ak ide o daňovníkov účtujúcich v sústave jednoduchého účtovníctva. Ak by dotáciu prijal daňovník, ktorý uplatňuje výdavky percentom z príjmov (tzv. paušálne výdavky), musí celý tento príjem zahrnúť do základu dane v zdaňovacom období, v ktorom ho prijal (príjem sa časovo nerozlišuje). Skutočnosť, či dotáciu, podporu alebo príspevok v tomto zdaňovacom období aj na stanovený účel použil, nie je v danom prípade rozhodujúca.
To znamená, že príjem z dotácií sa zahrnie do príjmov a daňovník môže uplatniť z týchto príjmov výdavky percentom z príjmov vo výške 40 %. resp. 60% z úhrnu príjmov podľa § 6 ods. 10 zákona o dani z príjmov.
Odbor služieb pre verejnosť
DR SR Banská Bystrica

Vyšlo mi teda z toho,že si môže uplatniť 60%.

Pekný deň všetkým
no podla tohto sa mýliš ciba
ciba
10.03.09,20:23
nechapem preco nemoze nulove, ale dobre
ako som uz spominala, ti co dostali dotaciu v roku 2008 urcite musia viest ucto
a pokial viem, tak podmienka dotacie z UP je ze budes podnikat 2 roky, a nie ze budes dosahovat zisk, takze v strate nevidim problem, ale nech sa vyjadri starsina , ak su este tu :)))
ciba
10.03.09,21:14
chapem co chcel D.U. povedat, ale podla schemy de minimis
v casti opravnene vydavky sa pise :

Oprávnené výdavky podľa bodov 2 až 5, 7 až 10 a 12 až 14 musia
byť doložené účtovnými dokladmi, ktoré sú riadne evidované
v účtovníctve príjemcu pomoci v súlade s platnými všeobecne záväznými
právnymi predpismi a musia byť rozpísané podľa jednotlivých
položiek.

tak co na to poviete
prikladam prilohu
mina311
10.03.09,22:17
chapem co chcel D.U. povedat, ale podla schemy de minimis
v casti opravnene vydavky sa pise :

Oprávnené výdavky podľa bodov 2 až 5, 7 až 10 a 12 až 14 musia
byť doložené účtovnými dokladmi, ktoré sú riadne evidované
v účtovníctve príjemcu pomoci v súlade s platnými všeobecne záväznými
právnymi predpismi a musia byť rozpísané podľa jednotlivých
položiek.

tak co na to poviete
prikladam prilohu

Podľa môjho názoru aj evidencia na účely uplatňovania paušálnych výdavkov je predsa "účtovníctvo" - a tiež sa musia evidovať všetky príjmy, výdaje => t. j. "účtovné doklady". Však "všeobecne platné záväzné právne predpisy" umožňujú pri splnení podmienok uplatňovať paušálne výdavky! Aj keď teda je pravda, že ja všetkým takýmto klientom vediem riadne JU.