mpca
10.03.09,09:16
Pred nedávnom sme do firmy zakúpili server HP ProLiant ML350 s OS Windows Server 2008. Máme 4 pracovné stanice s Windows XP home a jednu s XP professional.
Prvé čo som urobil bolo presunutie databázy účtovníctva na server do zdielaného priečinku. Mno a to nastal "boj z "oknami""...:confused::(

Upozornenie: tento "návod" je pre užívateľov znaleších probelematiky PC a ich konfigurácia :o:---

Keďže iba pro verzia windowsu sa vie prihlásiť do domény problém bol vyriešiť ako po zapnutí prac. staníc z XP home sa dala pustiť Omega bez toho aby užívateľ museli sa preklikať cez počítače v sieti - skupina - server - zdieľaný priečinok a nakoniec zadať meno a heslo, potom už môže veselo účtovať:)

Riešenie som našiel v príkazovom riadku XPčka a vytváranie dávkových súborov (*.BAT). A to konkrétne týmto zápisom:


@echo off
echo Prihlasujem ta k serveru
set "svrname=meno_servera_v_sieti"
set "share=nazov_zdielaneho_priecinku"
set "usr=meno_uzivatela_na_serveri"
set "pwd=heslo_uzivatela_na_serveri"

for /f "tokens=2" %%# in ('net use^|find /i "\\%svrname%"') do net use %%# /delete>nul

net use y: \\%svrname%\%share% /user:%usr% "%pwd%">nul

echo Prilasenie uspesne
pauseTeraz vysvetlím:)
meno_servera_v_sieti = je to vlastne názov počítača ktorý vidíme cez Miesta v sieti a v našej aktuálnej pracovnej skupine
nazov_zdielaneho_priecinku = ak klikneme na ten PC cez miesta v sieti a máme zdieľaný niejaky priečinok tak uvidíme tam jeho názov.
POZOR V NÁZVE NESMÚ BYŤ MEDZERY!!!
meno_uzivatela_na_serveri = samozrejme musíme vytvoriť užívateľské kontá na serveri (najlepšie názov PC ktorý sa bude k serveru pripájať) a nesmieme zabudúť priraďiť práva k tomu zdieľanému priečinku...
heslo_uzivatela_na_serveri = heslo je vlastne totožné z heslom ktoré ste vytvárali pri užívateľských účtoch, POZOR na to že ak v hesle použijete špeciálne znaky, v BATe musíte tieto znaky zduplovať. Napr. heslo pri vytváraní zadáte: Lom%98 ale v BATovom súbore budete písať Lom%%98.:o
Logiku som nikdy nepochopil ale nevadí:) po desiatkach hodín trápenia som to sfunkčnil na každej pracovnej stanici s XP home.
Možno som niekomu pomohol a komu nie nech zanechá odkaz a pomôžem vyriešiť.

Príjemný deň všetkým..
scorp
12.03.09,19:13
Zaujimave. Snad len, musite pouzivat domenovy server ? Tym padom je jasne, ze ak nie je domenovy server, tak pobezi aj XP Home. Ale asi na to mate dovod. U mman bezi kompletna ekonomika na MS Windows server 2003 len na "obycajnej skupine". Prave z toho dovodu, takmer vsetky stanice su Win XP Home. Cim je domain server vyhodnejsi ?
mpca
12.03.09,19:37
Veď práve že nepoužívame doménove prihlasovanie keďže kupovať XP Proffesional na 4 stanice by bolo finančne nevýhodné. Vyriešil som to takto ako som popísal, na jednom blogu mi vytkli že nieje bezpečné mať heslo uložené v dávkovom súbore.
Avšak meno a heslo v BATe sa NEZHODUJE z prihlasovacími údajmi k pracovnej stanici a taktiež na serveri sú nastavené práva pre týchto užívateľov len na JEDEN zdieľaný priečinok a aj to pre každého užívateľa zvlášť a nie pre skupinu užívateľov.
Teda ak by sa niekomu podarilo "dorobiť" užívateľa do skupiny v ktorej sú zaradené tieto prac. stanice musel by nastaviť aj prístupové práva k priečinku.


V poslednom čase mi pribúdajú vrásky na čele lebo "z ničoho nič" mi padne omega lebo sa databáza odpojí. A neviem diagnostikovať problém ktorý to ma "na svedomí". :confused::confused::(