joyn0101
10.03.09,09:27
Dobry den, rad by som sa informoval..v maji minuleho roka som zmaturoval a na dalsi den som aj opustil Slovensko a pracujem v Angtlicku, uz momentalne na 2ch miestach a platim si zdravotne poistenie v anglicku. Som povinny platiti aj na Slvensku, ked sa na Slovensku zdrziavam ca 2 tyzdne do roka? Pri danovom priznani na slovensku sa mi oplati priznat zarobok v Anglicku? a vlastne ak by som ho nepriznal co by sa stalo?
Je to aj prepojene nejak tak, ze ak by som sa vratil na Slovensko by som nedostal podporu v nezamestnanosti?
Jana Motyčková
10.03.09,13:39
Ak pracuješ a si zdravotne poistený v Anglicku, si povinný sa zo zdravotného poistenia na Slovensku odhásiť. Potom samozrejme na Slovensku ZP paltiť nebudeš.
V rámci EÚ sa doby poistenia aj pre účely poistenia v nezamestnanosti započítavajú, t.j. doba zamestnania v Anglicku by sa započítala pre dávku v nezamestnanosti, ktorú by si chcel poberat v SR. Ak so započíta zárobok, to neviem. Tiež pri posudzovaní nároku na dávku nezamestnanosti sa posudzuje, ci nárok nevznikol v inej krajine EÚ - nie je možné poberať dávku v 2 štátoch EÚ súćasne. Presné podmienky, v ktorom prípade, kde vzniká nárok, neviem.
Daňovými záležitosťami sa tak dopodrobna nezaoberám, neviem, odpovie niekto iný.
hanelie
10.03.09,13:47
Pri danovom priznani na slovensku sa mi oplati priznat zarobok v Anglicku? a vlastne ak by som ho nepriznal co by sa stalo?
DP si podaj / vyplýva povinnosť pri prijmoch vyšších ako 1/2 z NČ - 98496:2 = 49248 / použije sa metóda vyňatia prijmov - čiže uvedieš všetky prijmy z UK ale v konečnom dôsledku neplatíš nič
hanelie
10.03.09,13:56
nárok na dávku v nezamestnanosti:
podmienky:
http://www.socpoist.sk/612/1562s?prm2=3355

náš sociálny systém umožňuje aplikovať takúto dávku v prípade, ak žiadateľ po zaregistrovaní na úrade práce ako UoZ / podmienka/ relevantne preukáže platenie PvN v posledných štyroch rokoch minimálne 1095 dní - na posúdenie nároku si SP vyžiada vyjadrenie z UK o počte odpracovaných dní /
ale teba sa to evidentne netýka /nárok na dávky v n/ minulý rok si zmaturoval /
abel
10.03.09,14:07
Pri danovom priznani na slovensku sa mi oplati priznat zarobok v Anglicku? a vlastne ak by som ho nepriznal co by sa stalo?
Je to aj prepojene nejak tak, ze ak by som sa vratil na Slovensko by som nedostal podporu v nezamestnanosti?
Nie že či sa ti oplatí, ale máš povinnosť podať daňové priznanie. Daňová povinnosť ti nevznikne žiadna, ale ak by si ho nepodal, vznikne ti nárok na pokutu
flagi11
24.03.09,10:00
dvojite zdanenie u nas neprlati ale oznamovacia povinnost na DU ano,aj ja uz dva roky oznamujem...